Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 50 prej 50
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e F.Noli
  Anėtarėsuar
  05-02-2009
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tregu i konkureces se perkryer- paraqet ate treg ne te cilin qoft shitesi apo bleresi nuk kan fuqin te ndikojn mbi cmimet e mallrave dhe sherbimeve.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e F.Noli
  Anėtarėsuar
  05-02-2009
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shfaqjet e fenomenit te korrupcionit-1zyrat perfitojn ne menyr te obuzimit ne te ardhurat shtetrore apo nepermjet krijimit te lehtesirave te krijusit 2-korroptimi i organeve te administrates tatimore 3-pershpejtimi i kohes se kryerjes se sherbimeve 4-influenca dhe ndikimi dhe ndryshimi i akteve rregulluese ligjore.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e F.Noli
  Anėtarėsuar
  05-02-2009
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Konfuzionet morale-fushe tjeter e gjere e etikes se biznesit eshte menaxhimi ne kushtet e konfuzioneve morale qe perfshine nje mori problemesh etike me te cilat menaxheret duhen te merren cdo dite, si te tilla mund te permendim;konflikti potencial i interesave;perdorimi i gabuar i resurseve;keqmenaxhimi i kontratave e marreveshjeve ...

 4. #44
  Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
  Anėtarėsuar
  10-08-2009
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  298
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Davius Lexo Postimin
  SEKSER

  Ai qė merrej me punėn e ndėrmjetėsit pėr shitblerjet ose pėr dhėnien e marrjen me qira tė shtėpive.
  gjithmone me ka bere pershtypje kjo fjale ne shqip dhe kam vrare mendjen nga do e kete origjinen, di ndonjeri te ma tregoje?
  U cant judge a book by its cover but you can tell its price

 5. #45
  Proud 2 b Albanian Maska e Linda-uk
  Anėtarėsuar
  10-08-2009
  Vendndodhja
  Angli
  Postime
  298
  Faleminderit
  4
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Unhappy

  Citim Postuar mė parė nga Elated Lexo Postimin
  Pershendetje,

  Urime per temen.

  Jam larguar nga atdheu ne nje moshe realitivsht te vogel dhe studioj per economy, ketu. Kjo teme me ndihmon te shprehem me qarte dhe ti kuptoj me mire kur gjendem ne shqiperi duke biseduar per Economics.

  Flm per ndihmen te cilet ofroni dhe vazhdoni keshtu with me shume informacione.

  Gjithe te mirat'
  Alesram.

  po njesoj per mua, pothuajse nuk i kuptoj fare termat ekonomike ne shqip. mundohem ti perkthej duke u nisur me teper nga italishtja e ndonjehere nga ndonje gjuhe tjeter
  U cant judge a book by its cover but you can tell its price

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e benaa
  Anėtarėsuar
  16-11-2010
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese ka mundesi te dij diqka per paradheniet.

 7. #47
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,689
  Faleminderit
  166
  175 falenderime nė 127 postime
  teme e bukur...


  po sjell dhe une dicka qe me ka ngelur ne mendje :


  Engjujt e biznesit
  Definohen si njeres dhe individ te caktuar q ekan fonde te lira te parave te gatshme te cilet investojn ne kompani me qellim t eperfitimit qe nuk rangohen neper bursa dhe me sipermarsin nuk jan ne lidhje farefisnore.
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 8. #48
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,689
  Faleminderit
  166
  175 falenderime nė 127 postime
  Arbitrazhi

  Arbitrazhi perkufizohet si blerje mallrash ose letra me vler ne nje treg me synim shitjen e menjehershme te tyre ne nje treg tjeter per t eperfituar nga diferenca e qmimeve.Arbitrazhi tatimor ka tbej me levizjen e te ardhurave ose humbjes nga njesi juridike ne nje tjeter per te perfituar nga ndryshimet ne normat tatimore.
  Arbitrazhi I riskut esht process qe qon ne barazimin e kthimeve te rregulluara me riskun per letra te ndryshme me vler,per aq koh sa ekzistojn persosmerit te cilat pengojn ket process ekuivalentimi.Procesi I arbitrazhit esht ai qe siguron efiqencen e tregut.
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 9. #49
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,689
  Faleminderit
  166
  175 falenderime nė 127 postime
  Proteksionizmi


  Esht vendosja e tarifave,kuotave apo formave tjera kufizuese ndaj importit te huaj.Tarifa esht nje taks e cila vendoset mbi nje produkt te huaj te shitur ne vend,qellimi I saje eshte qe te rris cmimin e produktit duke dekurajuar kshtu blerjen e tij dhe inkurajuar blerjen e nje produkti zevendsues te prodhuar ne vend.Kuota specifikon sasin e produkteve te veqant qe mund te importohen ne nje vend.Duke kufizu oferten ndaj kerkeses,kuota shkakton rritjen e qmimit te produkteve te huaj.
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e April
  Anėtarėsuar
  28-04-2012
  Postime
  36
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Fjalor Ekonomik

  Citim Postuar mė parė nga Era1 Lexo Postimin


  Inventari eshte evidentim fizik.


  Inventari ndahet ne :
  a- Inventar i aktiveve te qendrueshme te trupezuara
  b- Inventar i mallrave
  c- Inventar i lendes se pare
  d- Inventar materiale
  e- Inventar i imet
  f- Inventar ambalazhi
  Pershendetje a mund te me ndihmoni duke me thene se cfar perfshihet tek secili nga inventaret e permendur. a- jane asetet (ndertesa, pajisje te renda..), po tek te tjerat cfare perfshihet ???
  Sh. flm.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •