Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2

Tema: Luan Starova

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Luan Starova

  Pritet njė tjetėr ēmim pėr “Kohėn e dhive”.

  Dje nė Poloni u krye seleksionimi i dytė pėr shkrimtarėt e Europės Qendrore dhe tė asaj Juglindore, kandidatė pėr ēmimin “Angelus”, pėr romanin artistik mė tė mirė nė Europė. Mėsohet se nė fazėn e parė u pėrzgjodhėn 35 romane me autorė nga gjithė Europa, kurse dje juria profesionale seleksionoi vetėm 7 romane, prej tė cilėve mė datėn 2 dhjetor do tė dalė edhe fituesi i ēmimit “Angelus”.

  Mes shtatė autorėve kandidat ėshtė edhe shkrimtari shqiptar Luan Starova i cili konkurron nė kėtė konkurs me romanin “Koha e dhive” tė botuar nė mė shumė se 20 gjuhė tė huaja, si frėngjisht, gjermanisht, italisht, greqisht, turqisht, rumanisht, polonisht, sllovenisht, maqedonisht, kroatisht etj. Romani “Koha e dhive” u botua nė vitin 1993 dhe po kėtė vit shpallet si libri mė i mirė nė Maqedoni .

  Nė vitin 1997 romani “Koha e dhive” u botua nė Francė nga shtėpia botuese prestigjoze “Fayard”. Po nė vitin 1997 romani “Koha e dhive” fiton ēmimin e romanit mė tė mirė tė fituar nė Francė. Kritika letrare e ka vlerėsuar maksimalisht romanin “Koha e dhive”. Edgar Morin nė senatin e Francės ėshtė shprehur se “Franca zbuloi me mahnitje dhe emocion shkrimtarin e madh Luan

  Starova. Ndėrkohė qė Alain Bosquet shprehet se Starova ėshtė njė romancier orgjinal dhe nuk i ngjan asnjė tjetri”
  Ėshtė ky nivel tepėr i lartė dhe vlerėsim i kritikės europiane pėr kėtė roman qė ka fituar disa ēmime ndėrkombėtare dhe qė ėshtė kandidat kryesor pėr tė fituar edhe ēmimin “Angelus” qė jepet nė Poloni. Pėrveē kupės fituese trofeu shoqėrohet edhe me njė ēmim financiar prej 35.000 Eurosh.


  Shekulli

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579

  "Rruga e ngjalave" tė Luan Starovės

  Luan Starova prezanton romanin e ri "Rruga e ngjalave", i cili sapo ėshtė botuar nė gjuhėn frėnge. Libri i pestė i "Sagės Ballkanike", ėshtė botuar nga "Syrtes", me njė pasthėnie tė kritikut francez, Erik Faye, komentator i disa romaneve tė Ismail Kadaresė.
  "Ekzistojnė vepra qė e shenjojnė letėrsinė dhe tė cilat, mbi tė gjitha, janė tė domosdoshme. I tillė ėshtė rasti me kėtė roman shumėshtresor.

  Shtresa letrare imponohet me vlerėn e saj romaneske, pėrkatėsisht depėrtimin e fakteve dhe reagimeve tė personazheve nė romanin me plot tipare psikologjike dhe me po aq ngjarje tė rėndėsishme, historike pėr nga kufijtė kohorė; romanin nė tė cilin ngjallen epokat dhe episodet dramatike, pasojat e tė cilave janė akoma aktuale; romanin me karakter universal, sepse, gjersa fondi bazik paraqet hapėsirė tė kufizuar gjeografike, tė gjithė emigrantėt, pa qėllim e pa shpresė, para udhėve tė hapura tė jetės, ngjallen nė personazhet e Luan Starovės".

  Ky ėshtė komenti i tė pėrditshmes franceze "Le Monde", bėrė sė fundi nga romancieri dhe esteti francez, Pierre-Robert Leclercq. Nė artikullin e 10 korrikut, me titull "Rruga e ngjalave" e Luan Starovės: njė sagė ballkanike e migracioneve, autori nė fjalė, pas prezantimit tė shtresave mė tė rėndėsishme tė kėtij romani kompleks: "Rruga e ngjalave" na ballafaqon me tragjedinė njerėzore tė popujve me fate pėrjetėsisht tė paqarta, tė familjeve tė shkulura e me shpresa tė pėrhershme kontradiktore!"

  Luan Starova ėshtė mes autorėve tė urtė ballkanas, tė cilėt e ndjejnė dhe e transformojnė dhembjen shekullore tė Ballkanit, duke e shndėrruar nė akt poetik. Romanet e "Sagės ballkanike" krijohen si metafora tė mėdha tė koncentruara pėrreth figurės qendrore tė Babait, "rojės" sė bibliotekės familjare, duke u mishėruar njėkohėsisht nė memorie, pėrvojė dhe histori. "Rruga e ngjalave" nuk ėshtė as fillim, as pelegrinazh, as emigrim, por pushtim i mundimshėm i njė jete.

  Pėr filozofin Edgar Morin, ky roman ėshtė njė "vepėr e ēuditshme letrare, por edhe si libėr pėr njė poetikė historike, me dimension tė caktuar mitik".

  "Saga ballkanike", tė cilėn autori ka nisur ta shkruajė njė dekadė pėrpara, ka mbėrritur tani nė njė pikė qė mund ta quash pa frikė njė epope letrare mbi njė familje shqiptare, qė u mbijetoi ngjarjeve tragjike tė shekullit tė XX.

  Kjo vepėr, e pėrbėrė aktualisht prej dhjetė vėllimesh, ka nisur tė botohet e plotė nė gjuhėn gjermane. Katėr romanet e kėsaj sage janė pėrkthyer nė gjuhėn turke.

  Po pėrkthehet ndėrkaq edhe nė gjuhėn angleze, kurse veprat e veēanta qė e pėrbėjnė atė, tanimė janė botuar nė gjuhėn greke, bullgare, spanjolle, italiane, rumune, kroate, polake. Njė pjesė e kėtyre romaneve janė nominuar dhe kanė fituar ēmime evropiane.

  Shekulli
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Luan Starova: Koha konsumon jetėn, jo shpresėn
  Nga shigjeta nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-11-2006, 19:44
 2. Starova: Partizan, tregoje veten nė Korēė!
  Nga Flori nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 15-02-2006, 23:37
 3. Tifozat e te modhes ''TIRANA'' <2>
  Nga La_Lune nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 151
  Postimi i Fundit: 04-03-2005, 18:25
 4. Moisiu propozon deputetin republikan Robert Ēekun pėr kreun e KLSH
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 01-11-2004, 15:41
 5. Takimi - Bledi Starova
  Nga Henri nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 22-06-2002, 09:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •