Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671

  Lidhja mes ilirėve dhe thrakasve

  Kėtu flasim pėr lidhjet etnike, racore, gjuhėsore, kulturore e shpirtėroe mes ilirėve dhe thrakasve.
  Ēfarė ishte lidhja mes tyre?
  A ishin popuj tė ndryshėm qė erdhėn duke u bashkuar?
  Apo popuj tė ndryshėm qė erdhėn duke u ndarė?
  Ēfarė kishin tė pėrbashkėt?

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Disa fjalė rumune dhe pėrkthimi nė shqip:

  abur -- avull
  akata -- kap
  alak -- lakėr
  baci -- bari
  baliga -- bajga
  balta -- balta
  barza -- bardhė
  balaur -- Bolla (njė lloj pėrbindėshi)
  balan -- njeri me flokė tė bardhė
  brad -- bredh
  brau -- brez
  bukura -- e bukur
  bukuros -- bukurosh
  bunget -- bung
  buza -- buza
  kasiula -- kėsula
  kapusha -- kėpusha
  katun -- katund
  sjoara -- sorra

 3. #3
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Emrat e bimėve nė dakisht:
  Manteia, Mantia -- mani, manatherra;; mė poshtė fotot:
  1 Budalla, Budama, Budathala, Budathla
  2 Dielina, Dielleina, Diellena
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 09-10-2006 mė 13:04

 4. #4
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  O daj, ti ne titull ke lidhjet iliro-trake,meposhte na jep krahasime mes gjuhes shqipe dhe asaj rumune.Kush eshte thelbi i temes?

 5. #5
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Dakėt ishin fis thrakas apo?
  Pastaj e ceka se kėtu flasim dhe jo flas.
  Pra mund tė kontriboni edhe ju.

 6. #6
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Per Daket dihet jo me shume se sa dihet per Iliret,pra shume pak.Nuk ka dokumente te shkruara qe te vertetojne me siguri se kush ishin dhe c'fare flitnin.Edhe fjalet trake numerohen me gishta,keshtu qe c'do gje mbetet e hapur per interpretim.Pra pse jane 10-15 fjale te ngjashme midis dy gjuhesh nuk do te thote se kemi te bejme me njerez te te njejtes race.Ne shqip kane depertuar shume fjale perse dhe turke.Sikur shqipja te zhduket dhe pasardhesit e shqiptareve pas shume shekujsh te zbulojne 10-15 fjale te ngjashme me persishten do te vinin ne konkluzion se kane lidhje racore me perset?

 7. #7
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,690
  Citim Postuar mė parė nga alibaba
  Dakėt ishin fis thrakas apo?
  Nuk mund t'i behet sherbim me i madh armiqve te kombit, falas! Skandal!

  Si ore ishin thraket rumune? Aq sa fjale Bese eshte me rrenje rumune.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Para disa ditesh, pashe ne RTK nje emision me nje gjuhetar hungarez Ishtvan ... (mbiemrin e tij harrova), por ishte edhe albanolog e edhe rumunolog. Ky thoshte se gjuha rumune e ka prejardhjen prej gjuhes shqipe dhe gjuha shqipe eshte gjuha meme e gjuhes rumune.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Unė them kėshtu:
  -Dakėt ishin fis thrakas, kjo dihet qėmoti
  - thrakasit dhe ilirėt i pėrkisnin tė njėjtės racė, dhe gjuha ishte e njėjtė.
  - Shqipėtarėt nuk u asimiluan dhe vazhduan pėrdorimin e gjuhės tonė tė lashtė
  - Dakėt u romanizuan, megjithatė dakėt e pastėr dhe disa fise ilire qė u shpėrngulėn atje, mund tė gjenden vetėm nė Transilvani apo male Karpate.
  - Nė gjuhėn e rumunėve kanė mbetur ende fjalė tė gjuhės tonė tė lashtė.
  - Rumunėt edhe sot besojnė nė striga, zana, etj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 09-10-2006 mė 21:11

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2006
  Postime
  170
  Citim Postuar mė parė nga alibaba
  Dakėt ishin fis thrakas apo?
  Pastaj e ceka se kėtu flasim dhe jo flas.
  Pra mund tė kontriboni edhe ju.
  Daket ishin fis thrakas dhe vet thrakasit ishin substrat i Dardaneve
  Daket u latinizuan gjate periudhes se Romes, gje qe kuptohet pastaj se c'ndodhi me gjuhen! Me poshte po paraqes disa referenca, qe kam mundur te qemtoje:

  "One thing seems very likely to be true: the substrate of Romanian is practically the same language as the "mother" of Albanian!"

  "Georgiev, puts Albanian in close typological relationship to a Thracian language"!

  Cabej seems to have believed that Thracian and Illyrian were quite similar in structure and even in lexicon.

  “The earliest known inhabitants of this territory were the Thracians, who spread
  out over the Balkan peninsula in the first half of the Iron Age and reached the Adriatic Sea. They were pushed back by the Illyrians who came from the northwest and settled in the western half of the peninsula. Some of them occupied the Julian Alps and descended into Lombardy where they were known as the Veneti, and eventually lent their name to Venice.”

  "There are evident traces of a Thracian tribe in the area of Shkoder"!

  “Similarities between Romanian and Albanian regard mainly the Tosk dialect. This linguistic evidence made Arshi Pipa say that he saw a Thracian component in Toskeria, while Ghegeria, according to him, was mostly Illyrian”.

  “Illyria (Albania), Thracia and Troya too have spoken Etruskians dialects prior Micenaen migration”!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,632
  Keto ditė hapet nje ekspozitė nė Paris, Ari i thrakasve, qe do te jete e hapur deri ne Janar 2007....
  Ekspozohen stolit prej arit te gjetura ne bullgarin e sotme keto 200 vite.
  Kush ka mundesi te vizitoje kete ekspo infot tjera do ti gjeje ne internet.

 12. #12
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  There is no well-defined difference between the aboriginal Thracians and the native Illyrians.All of the Thracian tribes and the Illyrian tribes practiced TATTOOING, which distinguished them from the Celtic tribes that had from time to time dominated them.
  Nuk e kuptova nė kėtė rast dallimin mes fjalės native dhe aborigin

  Herodotus and other Greek historians portrayed the Illyrians as a semi-savage people; they viewed them as the most savage tribes of Thrace. Both peoples they described as practitioners of the art of tattooing. They painted their bodies and sacrificed human victims to their gods. The women of Illyria occupied as exalted position in tribal society and even exercised political authority. The queens are referred to as despots or royal personages. -- Vol. XIV, p. 326. Article "Illyria."

  Ilirėt dhe thrakasit praktikonin tatuimin, sakrifikonin njerėz pėr perėnditė e tyre, dhe gruaja luante rol tė rėndėsishėm nė shoqėri.

 13. #13
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  ēziē ..... dele / mezēnai
  Nė kėtė mbishkrim thrakas shohim fjalėt i zi dele mes

 14. #14
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Ajo qe ben me shume pershtypje ne gjithe keto artikuj eshte se si Greket gati gati jane rraportues te nje dickaje te huaj per to, : Sakrifikimi tek perendite. E megjithate, sot sa here lexojme neper pallavrat e pacavuret qe shkruhen nga "akademiket" boteror per kulturen "helene", por qe faktikisht eshte e mbushur me te tilla gjera. E megjithate ato te lashtit siduket nuk e kan kuptu kurre kete gje, dhe i eshte dukur barbarizem.

  Tani barbarizem ne mijevjecarin e trete edhe eshte te sakrifikosh njerez, por duhen patur parasysh shume gjera:
  1) Nuk dihet qarte se si qysh tek fillon ky lloj kulti (mbase duhet me hapur nje teme per punen e sakrifikimeve njerezore, si zgjidhen njerezit qe duhen sakrifikuar, numri i te sakrifikuarve, kohen kur beheshin keto etj etj.
  2) Si rrjedhoje e te pares nuk do marrim vesh kurre me saktesi me keto dokumenta qe jane te disponueshme persete e ketij kulti kaq te lashte.
  3) Po te marrim gjerat ne perspektive, del se ka qene me barbarizem vrasja e "paganeve" apo atyre qe nuk besonin ne Krisht nga Kishat, se sa sakrifikimi njerezor. Te pares ja dijme fare mire qellimin, dhe fare mire se sa kundra eshte feja e vertete ndaj ketyre vrasjeve qe kryenin kishat. Ndersa te dytes sic thashe me siper do jete e veshtire ti percaktojme ndonje aresye te qarte.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 15. #15
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Sa i pėrket sakrifikimit tė njerėzve mendoj se edhe legjenda e murosjes ėshtė jehonė e asaj kohe.

Tema tė Ngjashme

 1. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
  Nga Taulant-Dardani nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 11-06-2023, 07:23
 2. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. E.Ēabej: Ilirishtja dhe Shqipja
  Nga BARAT nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 19:00
 4. Ilirėt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 5. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •