Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914

  Muslimant n Ballkan - realiteti dhe e ardhmja

  Zhvillohet n Tiran konferenca ndrkombtare
  “Muslimant n Ballkan - realiteti dhe e ardhmja”

  Ditn e shtun, m dat 2 shtator 2006, n mjediset e Hotel Tirana International u zhvillua konferenca ndrkombtare me tem “Muslimant n Ballkan - realiteti dhe e ardhmja”. Kjo konferenc kishte pr qllim t hapte horizonte t reja n trajtimin e shtjeve kulturore, sociale, integruese dhe ekonomike t muslimanve ballkanas, diskutimin e ktyre tematikave nga specialist t fushave prkatse, gjetja e zgjidhjeve t tyre dhe hedhja e propozimeve pr bashkpunim ose analiz e studim m t thelluar t ktyre shtjeve.

  Konferenca “Muslimant n Ballkan - realiteti dhe e ardhmja” u organizua nga Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetrimit Islam n bashkpunim me Qendrn pr Bashkpunim Ndrkombtar. N kt konferenc ishin ftuar studiues, drejtues institucionesh dhe prfaqsues nga vendet ballkanike pr t br nj paraqitje sa m konkrete t gjendjes sociale, ekonomike dhe kulturore t muslimanve ballkanas. N konferenc merrnin pjes studiues nga Shqipria, Kosova, Maqedonia, Sanxhaku, Bosnja dhe Mali i Zi, prfaqsues t institucioneve fetare, shkencore dhe kulturore, prfaqsues t komuniteteve fetare n vend, prfaqsues t trupit diplomatik, student t interesuar dhe t ftuar t tjer.

  Pr t ndjekur punimet e konferencs kishte ardhur posarisht edhe nj delegacion nga Kuvajti, i kryesuar nga kryetari i Komisionit pr t Drejtat e Njeriut n Parlamentin e Kuvajtit, dr. Uelid El-Tabtabai. N prbrje t ktij delegacioni kishte pedagog dhe studiues.

  Konferenca i nisi punimet me fjalt prshndetse nga ana e organizatorve dhe mysafirve ku, ndr t cilat, prmendim fjalt prshndetse t dr. Ramiz Zekaj, drejtor i Institutit Shqiptar t Mendimit dhe t Qytetrimit Islam; prof.Ylli Pops, kryetar i Akademis s Shkencave t Republiks s Shqipris; Haxhi Dede Reshat Bardhi, Kryegjyshi Botror i Bektashinjve; z. Nexhat Gjuzi, prfaqsues i Komitetit Shtetror t Kulteve; z. Mevlud Dudi, dekan i fakultetit t Shkencave Islame n Sanxhak dhe studiuesi dhe poeti boshnjak Ferid Muhi.

  M tej, pas koktejit t organizuar n ambientet e Hotel Tirana International, konferenca i zhvilloi punimet n katr seanca, si m posht vijon:

  Seanca e par:

  Ceshtjet kulturore t muslimanve n Ballkan

  Drejtues t seancs: Dr. Isa El Unezi, Mr. Elez Ismaili


  Temat e trajtuara:

  1. Promovimi i diversitetit kulturor si prgjigje ndaj izolacionizmit. (Alban Bala).

  2. Islami si ur lidhse midis kulturave n Ballkan. (Dr. Ramiz Zekaj)

  3. Zhvillimi kulturor dhe shkencor n trevat shqiptare n Ballkan. (Prof. Dr. Ruzhdije Qafmolla)

  4. Roli i OJQ-ve n njohjen dhe prhapjen e kulturs islame n Ballkan pas viti 1990 (Mr. Azem Xheladini).

  5. Identiteti islam i shqiptarve: mit apo realitet. (Ermal Bega).  Seanca e dyt:

  اshtjet integruese t muslimanve n Ballkan  Drejtues t seancs: Dr. Hysamedin Feraj, Mevlud Dudi


  Temat e trajtuara:

  1. Rndsia e marrdhnieve islamo-ballkanase. (Dr. Uelid Tabtabai).

  2. E ardhmja e shqiptarve n Ballkan n kuadr t ngjarjeve rajonale e ndrkombtare. (Abdi Baleta).

  3. Bashkpunimi ndrfetar dhe ndrnacional rrug drejt integrimit (Prof. As. Dr. Arian Kadiu).

  4. Origjinaliteti i marrdhnieve t muslimanve n Ballkan. (Abdurrahman Xhumejan).

  5. Pak nga historia e dhimbshme e shqiptarve dhe e boshnjakve n Ballkan dhe integrimi i tyre n Europ. (Dr. Ibrahim Gashi)

  6. Ballkani: dhimbje dhe shpres. (Dr. Gazi Shemmeri).  Seanca e tret:

  اshtjet sociale e arsimore t muslimanve n Ballkan  Drejtues t seancs: Dr. Uelid Tabtabai, Bedri Telegrafi


  Temat e trajtuara:

  1. Inkorporimi i msim-besimit npr shkolla, domosdoshmri e kohs dhe akt human. (Mr. Elez Ismaili).

  2. Realiteti social i muslimanve n Ballkan, trajtimi i shtjes s muslimanve n Maqedoni. (Gafurr Zharku).

  3. T njohim specifikat tona edhe n edukim, duke afirmuar vlera. (Prof. Dr. Musa Kraja).

  4. Realiteti social i muslimanve ballkanas, gjendja n Kosov. (Ekrem Abdiu).

  Seanca e katrt:

  اshtjet ekonomike t muslimanve n Ballkan  Drejtues t seancs: Dr. Khalil Al-Zirr, Kreshnik Osmani


  Temat e trajtuara:

  1. Vakfet n Ballkan dhe roli i tyre n proceset ekonomike. (Mevlud Dudi).

  2. Administrimi dhe menaxhimi i potencialeve njerzore on prpara zhvillimin ekonomik t muslimanve n Ballkan. (Muhamed Fuhejd El-Axhmi).

  3. Marrdhniet ekonomike – Fusha e bashkpunimit dhe e tolerancs midis besimeve (Dr. Myslym Hotova).

  4. Ekonomia islame dje dhe sot. (Arben Ramkaj).

  5. Fushat e investimeve n dobi t Islamit n Shqipri. (Murteza Bode).
  N prfundim seancave u mblodhn t gjith kumtuesit dhe pjesmarrsit dhe diskutuan pr ecurin e konferencs, u nxorn konkluzionet prkatse dhe u bn propozime pr vendosjen e nj bashkpunimi, n mnyr q temat dhe problemet e trajtuara n konferencn “Muslimant n Ballkan: realiteti dhe e ardhmja” t preken m nga afr nga t gjith muslimant ballkanas dhe m gjer.

  N kt konferenc u mbajtn gjithsej 21 kumtesa si dhe u zhvilluan n do seanc diskutime nga t pranishmit rreth temave prkatse.

  Kumtesat e mbajtura n katr seancat analizuan problemet e Islamit n Ballkan vshtruar n kuadrin historik, kulturor, arsimor, social dhe ekonomik.

  Konkluzioni kryesor i konferencs ishte se Islami n Ballkan, i prfaqsuar vullnetarisht nga nj pjes e popullsis s ktij rajoni dhe duke u mbshtetur n parimet e shndosha t ktij besimi n Kuranin Famlart e n porosit e Profetit Muhamed (a.s.), ka luajtur rol progresiv n jetn e asaj pjese t popullsis q u prfshi n Islam si rregullator n jetn e individit familjar dhe n shoqrit me prkatsi islame.  Gjithashtu n fund u bn propozime q aktivitete t tilla t zhvillohet edhe n t ardhmen dhe n vende t ndryshme t rajonit ballkanik.


  Ndryshuar pr her t fundit nga ~Geri~ : 07-10-2006 m 08:08
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 2. #2
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  Fjala prshndetse n emr t organizatorve n konferencn

  “Muslimant n Ballkan – realiteti dhe e ardhmja”

  I nderuar prof. Ylli Popa – Kryetar i Akademis s Shkencave t Shqipris

  I nderuar Haxhi Dede Reshat Bardhi – Kryegjyshi Botror Bektashian

  I nderuar z. Nexhat Gjuzi – Prfaqsues i Komitetit Shtetror t Kulteve

  I nderuar dr. Uelid El-Tabtabai – kryetar i Komisionit t t Drejtave t Njeriut n Parlamentin e Kuvajtit

  T nderuar zotrinj deputet dhe prfaqsues t trupit diplomatik

  T nderuar pjesmarrs  M lejoni q n emr t organizatorve t ktij takimi t’ju uroj mirseardhjen dhe t’ju falnderoj pr pjesmarrjen n konferencn “Muslimant n Ballkan – realiteti dhe e ardhmja”.

  Problemi q ka pr objekt kjo konferenc sht i shumanshm, pasi ai ka karakter shkencor, historik, fetar, kulturor, social dhe polemik. Instituti Shqiptar i Mendimit dhe i Qytetrimit Islam dhe Qendra e Bashkpunimit Ndrkombtar, nn kujdesin e t cilave zhvillohet kjo konferenc, mirpret do mendim q hap nj perspektiv, do nism q bhet burim i zbardhjes s fakteve t reja, do ide q shtron nj plan pr t zgjidhur nj enigm.

  Temat q do t trajtohen sot n kt auditor lidhet ngusht me zhvillimet historike, kulturore, sociale e ekonomike t popujve ballkanik, t pasqyruara me mjaft t dhna shkencore, konceptime kohore, rrethanore etj.

  Deri sot jan mbajtur shum konferenca, jan br shum studime dhe jan shkruar shum libra pr Islamin n Ballkan, por kjo tematik meriton ende nj vmendje m t hollsishme. Kontributet e muslimanve n kulturn ballkanike zn fill me pranimin e Islamit nga popujt e ktij rajoni, me t dhnat dokumentare t prhapjes s tij, me pengesat e hasura gjat kohve, me nevojn e zbulimit t shum t dhnave faktike, t cilat hedhin drit edhe m shum mbi kt shtje.

  Institucionet q prfaqsojn muslimant n Ballkan kan dhn dhe vazhdojn t japin kontribute t muara n nj sr fushash sociale, kulturore, edukative etj. Gjat veprimtaris s tyre ato kan patur disa arritje dhe kan ln gjurm gjat shekujve.

  Jan krijuar biblioteka me vlera t veanta, ku jan ruajtur dorshkrime me vlera t rralla, t cilat kan lidhje me trashgimin ballkanike, si pjes e trashgimis kulturore botrore.

  Popujt q i prkasin fes islame n Ballkan, n vazhdimsi kan pasur lidhje midis tyre gjat historis, gj e cila u ka mundsuar atyre q shpeshher t funksionojn si nj grupim shoqror q i bashkon i njjti koncept mbi botn dhe t njjtat parime thelbsore. N kushtet e nj shoqrie moderne, bashkkohore dhe integruese, Islami n Ballkan prpiqet t jet pal n proceset integruese me vizione q e ndihmojn kt proces duke u bazuar n Kuranin Famlart, n hadithet e Profetit Muhamed (a.s.), si edhe n veprat e dijetarve islam.

  Besimi islam n Ballkan nuk kufizohet thjesht n rolin e tij si religjion, por edhe si moral, si mnyr jetese, si art e veanrisht si kultur q prbn nj aspekt vlerash n trojet e shum shteteve ballkanike dhe m gjer.

  ثsht e kuptushme se konsideratat dhe vlersimet pr nj besim i prcillen nj komuniteti njerzish dhe mbeten kurdoher mesazhe q kontribuojn n dobi t njerzimit. Besimi islam, n parim dhe praktik, vepron n prputhje me vlerat universale t shoqris njerzore.

  Islami sht frym filozofike e humane q dnon dhunn e terrorin dhe nxit zhvillimet, kulturn dhe dijet. E mbi t gjitha Islami ka shrbyer dhe shrben si rregullator i jets s individit, familjes dhe shoqris. Prandaj kultura islame do t jet n vazhdimsi forc bashkuese midis popujve ballkanik e mirkuptimi me fqinjt e banort e tjer t rajonit.

  N kushtet kur dje Ballkani ishte “fui baruti” e Evrops dhe sot prpjekjet pr demokraci kan sjell edhe shprthimin e nacionalizmave e ngjasimit me nj det t trazuar, ndihet nevoja e puhizave dhe flladeve pr freskimin e gjith rajonit.

  Historia e besimit islam, si kudo n bot, edhe n Ballkan, na jep msimin e madh se dijet vijn nga popujt e ditur, kulturat dhe qytetrimet vijn nga vendet e kulturave t qytetruara. اdo prpjekje pr t’u afirmuar me rrug e me mjete t tjera sht e destinuar t dshtoj. Koht, gjithnj e m shum, po dshmojn se perspektivat dhe eprsit u takojn atyre popujve q arrijn eprsi n vlerat dhe nivelet e kulturave.

  Shpreh bindjen se kjo konferenc mbahet n nj koh t volitshme e do t shrbej si mesazh i harmonis s popujve t Ballkanit, pavarsisht prkatsive fetare dhe afrimit t shteteve t rajonit, pavarsisht ndasive territoriale dhe etnokulturore.  I uroj konferencs suksese dhe punime t mbara

  Faleminderit  Tiran, 2 shtator 2006.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 3. #3
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Antarsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  914
  FANTAZMA E RIKONKUISTES VERTITET NE BALLKAN

  (M 2 shtator 2006 n Tiran u mbajt nj konferenc me
  temn “Myslimant n Ballkan: realiteti dhe e ardhmja”.
  Konferenca u organizua nga Instituti Shqiptar i Mendimit
  dhe Qytetrimit Islam dhe Qendra Ndrkombtare pr
  Bashkpunim, n bashkpunim me prfaqsues mekanizmash
  islame nga Kuvajti e Katari. Ishin t pranishm dhe
  mbajtn prshndetje e ligjrata deputet e personalitete
  nga kto dy shtete arabe, si dhe t ftuar nga Bosnja,
  Sanxhaku, Kosova, Maqedonia e diaspora shqiptare. N
  punimet e dy seksioneve t konferencs u mbajtn nj numr
  i madh kumtesash. Ndr kto ishte dhe kumtesa e mposhtme
  e mbajtur nga Abdi Baleta rreth tems s veant “E ardhmja
  e myslimanve ballkanas n kuadr t ngjarjeve rajonale e
  ndrkombtare”, tekstin e t cils po e japim t plot pr
  lexuesit)

  T nderuar pjesmarrs,

  Falenderoj organizuesit e ksaj konference t rndsishme
  pr ftesn q t mbaj nj ligjrat rreth tems “Myslimant
  n Ballkan, realiteti dhe e ardhmja”. T ardhmen e
  myslimanve n Ballkan, sikurse t ardhmen e do gjje
  tjetr n gjithsi e di vetm Allahu. Ne njerzve na mbetet
  t njohim sa m sakt t shkuarn, t vlersojm sa m
  drejt zhvillimet e sotme, q kshtu t mund t bjm at q
  na takon, ndonj pun t mir e veprim t dobishm pr t
  ardhmen.
  N prputhje me profilin tim profesional, si specialist i
  s drejts dhe marrdhnieve ndrkombtare, do t
  prqendrohem n nj shtje t veant t programit t
  ksaj konference “E ardhmja e myslimanve ballkanas n
  kuadr t ngjarjeve rajonale dhe ndrkombtare”. Prvoja e
  puns pr prpilimin e nj libri t sapo botuar me titull:
  “Prballjet me islamofobin” m bn t them se nj tem e
  till vetm sa mund t grvishtet n nj ligjrat. Nga sa
  kam mundur t msoj pr t shkuarn dhe t vzhgoj mbi
  zhvillimet e tanishme e them pa ngurrim dhe me njfar
  dshprimi se gjendja e sotme e myslimanve n Ballkan
  sht tejet e vshtir, e pasigurt, e rrezikuar dhe me
  shum pikpyetje. Pr t br arsyetime t tilla nuk m
  shtyn ndonj prirje pr pesimizm, por jan analizat e
  thelluara q kam gjetur tek shum studiues serioz e t
  ndershm perndimor q m shtyjn t shprehem kshtu pr
  rrjedhojat e zhvillimeve botrore, evropiane, ballkanike
  dhe shqiptare mbi gjendjen e myslimanve.
  Trojet ballkanike ku shumica e popullsis sht myslimane
  Bosnje Hercegovina, Kosova, Shqipria, Shqipria Lindore
  jan quajtur nga studiuesit perndimor edhe si “Evropa
  myslimane, ku Islami ka qen gjithnj n mbrojtje, e jo n
  sulm, n fakt n trheqje gjat shekujsh dhe ku myslimant
  nuk ka t ngjar t japin ndonj kontribut n jetn e
  prgjithshme t Islamit, por ku Islami mund t bhet aktiv
  nn ndikimet q vijn nga pjes t tjera t Bots”.
  Ky “shqetsim” prmendet npr libra edhe si faktor kryesor
  q nxiti Vatikanin t tregohej i interesuar t bhej aktiv
  gjat viteve t lufts n Bosnje dhe m pas n Kosov. Me
  spekulimin se vatrat myslimane n Ballkan do t prdoreshin
  nga fondamentalizmi islamik kundr Evrops s krishter,
  serbt jan prpjekur t prligjnin agresionet e tyre n
  Bosnje dhe n Kosov e t fitonin simpati e mbshtetje nga
  Perndimi pr gjenocidin e tyre.
  Ballkani njihet e prmendet si nj nga tri zonat ku kan
  bashkjetuar m shum n paqe dhe n harmoni myslimant, t
  krishtert dhe hebrenjt, por q njkohsisht gjat
  historis s ballafaqimit 1400-vjear midis Islamit dhe
  Krishterimit, jan br edhe shesh kryesor betejash, shesh
  kryqzatash dhe objekt i rikonkuists s krishter. Kto
  tri zona jan Levanti, Gadishulli Iberik dhe Ballkani.
  Sot Ballkani ka mbetur e vetmja zon ku problemi shtrohet
  ende frikshm pr myslimant: nse Islami do t mbijetoj
  edhe ktu apo do t zhduket, si ka ndodhur n gadishullin
  iberik gjat rikonkuists spanjolle para 500 vjetsh, ku
  nuk ka m Islam. N Levant kryqzatat dshtuan dhe nuk u b
  nj rikonkuist e plot e tipit spanjoll para 8-9 shekujsh.
  Gjenerali francez Henri Guro n vitin 1920, kur shkoi tek
  varri i Saladinit, ngadhnjimtarit mbi kryqzatat dhe
  liruesit t Jerusalemit, shqiptoi fjalt: “Saladin ne u
  rikthyem. Prania ime ktu vulos fitoren e kryqit mbi
  gjysmhnn”. Por tani, pas gati nj shekulli, edhe pse
  Jerusalemi sht srish i pushtuar, kt radh nga shteti
  hebre i Izraelit i krijuar m 1948, fjalt e gjeneralit
  francez mbeten vetm nj mburrje q dshmon se fryma e
  kryqzatave dhe rikonkuists, edhe pse nuk sht zhdukur
  mund t quhet prfundimisht e dshtuar n Levant.
  Kurse n Ballkan gjrat duhen par m ndryshe, me m shum
  shqetsim dhe frik pr t ardhmen e myslimanizmit.
  Studiuesi britanik Endrju Uitkroft, n nj libr t tij mbi
  historin e ballafaqimeve t Krishterimit me Islamin nga
  viti 638 deri n vitin 2000 na kujton se “lufta me Islamin
  n Ballkan, n trupin e vet Evrops, u b m e dhunshme, se
  n secilin nga prleshjet e mparshme ... Ballkani u b
  skena ku luhej akti final i prleshjes s Evrops s
  krishter me Islamin, pr nj kryqzat t fundit. Pr fat
  t keq pasojat e tejzgjatura t ktij antagonizmi kan
  vazhduar edhe pas shkatrrimit t Perandoris Osmane”.
  Sipas ktij autori: “n Ballkan rizgjimi i ideve t largta
  shrbeu si zjarrvnie pr mizorit e shekulli XX”, ku
  natyrisht m shum bien n sy mizorit gjat gjenocidit
  kundr myslimanve t Bosnjs dhe t Kosovs n dekadn e
  fundit t ktij shekulli.
  Pruesit e rryms islamofobe n mendimin dhe propagandn
  shqiptare kan nj prirje t uditshme q luftn agresive
  t serbve kundr boshnjakve mysliman ta paraqesin si
  luft vetm pr motive fetare, duke mohuar kshtu
  padrejtsisht se ajo ishte n radh t par rrjedhoj e
  synimeve gjeopolitike t Serbis. Kurse lidhur me
  agresionin e Serbis n Kosov, po kta prues t
  islamofobis shprehen se ishte veprim i diktuar vetm nga
  gjeopolitika dhe prpiqen ta mohojn at prmas fetare q
  kishte ky agresion. Kjo bhet pr t krijuar iden e gabuar
  dhe mashtruese se ballafaqimet historike dhe aktuale t
  shqiptarve me fqinjt armiqsor nuk kan fare prmas
  fetare, por jan vetm rrjedhoj e prplasjeve
  gjeopolitike. Me kt duan t mohojn faktin q islamizimi
  i shqiptarve u ka sjell dobi n prballjet e tyre me
  fqinjt e krishter. Ndrsa zonja e nderuar Medlin
  Ollbrajt, q drejtonte diplomacin amerikane n kulmin e
  ndrhyrjes perndimore kundr gjenocidit serb n Kosov,
  vren shum sakt se: “Farrat e konfliktit n Kosov,
  ashtu si n luftrat q shprthyen pas shprbrjes s
  Jugosllavis, ishin mbjell n historin fetare t
  rajonit”. Rrjedhimisht, pa ditur, pa mbajtur parasysh edhe
  historin dhe trashgimin fetare n Ballkan, nuk mund t
  bhet politik e dobishme kombtare pr shqiptart, as pr
  myslimant n trsi.
  Myslimant ballkanas, q do t thot kryesisht boshnjakt
  dhe shqiptart, vazhdojn t mbeten n pozita mbrojtjeje,
  sepse jan t sulmuar dhe t krcnuar nga t tjert n
  Ballkan dhe nga jasht tij. Kta mysliman kan mbetur si
  ishuj n nj det t krishter, jan pjesa m e izoluar e
  Ummetit mysliman, ose po t themi me terma m laik, pjesa
  m e shkputur nga bota myslimane, pra nj objektiv m i
  zbuluar dhe m i leht pr t’u goditur nga do strategji
  sulmuese kryqzatare e rikonkuistadore antimyslimane.
  Po a ekziston n kohn ton ndonj strategji e till,
  viktim e s cils mund t bien n radh t par myslimant
  e Ballkanit q jan n pjesn m periferike t Islamit, n
  vijn e ballafaqimit e t prplasjes m t drejtprdrejt ,
  q jan m t dobtit dhe m t pambrojturit midis Ummetit
  mysliman? Nj strategji e till ka ekzistuar gjithnj,
  ekziston dhe tani, madje po merr karakter m t acaruar pr
  shkak t ballafaqimeve globale n marrdhniet
  ndrkombtare. Kt na e vrteton edhe fakti q edhe pas
  ndrhyrjes ushtarake t NATO-s n Kosov n vitin 1999,
  shtja e realizimit t t drejtave t shqiptarve t
  Kosovs dhe t kombit shqiptar n trsi trajtohet ende n
  mnyr t uditshme, shum m ndryshe nga sa prcaktojn
  parimet dhe normat e s drejts ndrkombtare, praktikat
  dhe precedentt e realizimit t vetvendosjes s popujve
  dhe t zgjidhjeve s shtjeve kombtare n marrdhniet
  ndrkombtare. Ende ka vend pr shum dyshime se shqiptart
  mund t diskriminohen edhe n kt rast. Edhe shtja e
  Bosnjs prmban ende dilema t hapura. Mund t shtohen
  fakte t tjera q e bjn t besueshme se prkatsia fetare
  e shqiptarve n Islam her pas here keqprdoret n dm t
  shqiptarve, ndonse jan tejet t ekzagjeruara alarmet q
  japin politikan e propagandist shqiptar se shqiptart do
  t jen gjithnj t nprkmbur, nuk do t pranohen n
  Evrop, nuk do t mirkuptohen nga Perndimi deri ditn q
  ata t vendosin t braktisin plotsisht Islamin dhe t
  konvertohen n t krishter.
  Studiuesi Fred Hollidej kur sht prpjekur t gjej
  prgjigjen m t sakt rreth dilems: “Islami dhe
  Perndimi: krcnim Islam apo krcnim ndaj Islamit?” ka
  theksuar: “Jan t pakta, nse ka, ato shtje n
  marrdhniet ndrkombtare q kan prodhuar kaq shum mite
  sa shtjet e t ashtuquajturit krcnim islamik”. Pr
  arsyet q u prmendn m lart nuk duhet t ket vend pr
  dilema t tilla n rastin e Ballkanit, sepse ktu sht
  fare e qart q nuk ekziston asnj premis pr krijimin e
  ndonj rreziku islamik. Nj rrezik t till nuk kan
  mundsi ta krijojn as boshnjakt dhe as shqiptart. Por
  jan t shumt faktort q krijojn rrezik real pr Islamin
  dhe q i bjn shqiptart dhe boshnjakt mysliman t
  mbeten t nprkmbur dhe t krcnuar nga t gjitha ant.
  Nse flasim pr Islamin si besim dhe pr myslimant si
  bashksi fetare, ather duhet t themi se kta m t
  rrezikuar se kudo jan n Shqipri, madje jan m t
  keqtrajtuar dhe m t fyer ktu se sa myslimant n Bosnje,
  Kosov, Maqedoni. Myslimant n Shqipri jan edhe m t
  ligshtuarit n qndresn e tyre. Kjo vjen nga q ata
  gjenden nn trysni t veant, krahas faktorve t
  prgjithshm q veprojn negativisht kundr Islamit n
  Ballkan, n Shqipri veprojn edhe disa faktor negativ
  specifik. N Shqipri nuk ka pasur dhe nuk ka prse t
  ket islamofobi, por pikrisht kto dy dekadat e fundit
  vihet re nj prhapje e shfrenuar e nj islamofobie t
  importuar nga vende fqinje dhe nga Perndimi. Gjat 15
  viteve q ndajn shqiptart nga shembja e diktaturs
  komuniste ’ka shnoi rikthimin e liris s besimit dhe t
  fes shtypur dhunshm nga ateizmi komunist, myslimant
  shqiptar nuk i kan gzuar njsoj dhe n t njjtn mas,
  sikurse besimtart e krishter, mirsit q solli ndryshimi
  i br. Ka 15 vjet q besimtart mysliman shqiptar
  terrorizohen nga borit e alarmit se Shqipria dhe
  shqiptart po prpihen nga fondamentalizmi islamik, po bien
  n rrjetat e terrorizmit islamik; se Shqipria qenka vatr
  e veprimtarive t Al-Kaeds dhe t Bin Ladenit; se n
  Shqipri po e marrka frerin npr kmb nj nacionalizm
  islamik, q paska n plan t shkatrroj krishterimin e
  fqinjve dhe t Evrops, madje t rrethoka Serbin me nj
  hark islamik n bashkpunim me myslimant e Bosnjs dhe nn
  tuteln e vahabizmit saudit e t Ajatollahve t Iranit.
  Mjedise t fuqishme politike deri n majat m t larta t
  pushtetit, pothuajse gjith gazetat dhe mediat kryesore i
  kan fryr pa pushim nj histerie t paprmbajtur pr t
  tromaksur myslimant shqiptar dhe pr t mpir Islamin n
  Shqipri, duke krijuar artificialisht nj psikoz frike se
  mos shqiptart akuzohen pr fondamentalist e terrorist
  islamik. N Shqiprin e sotme ka forca dhe mjete t
  fuqishme q prpiqen t krijojn pr myslimant nj tmerr
  akuzash si krijonte inkuizicioni spanjoll pr hebrenjt,
  myslimant dhe katolikt e dyshimt, q akuzoheshin pr
  herezi dhe heretik.
  Myslimant shqiptar po i trullosin me gjithfar
  teorizimesh absurde se feja islame qenka e huaj pr ta,
  qenka fe e pushtuesve, fe joburimore e shqiptarve, se nuk
  qenka e vrtet q shumica e shqiptarve jan br
  ndonjher mysliman, se edhe ata q e ndjejn veten
  mysliman n fakt qenkan kriptomusliman , pasi n thelb, pa
  e ditur as ata vet qenkan t krishter. Pa pik turpi
  myslimanve shqiptar u krkohet si myslimanve dhe
  hebrenjve n Spanjn e inkuizicionit ta braktisin fen e
  tyre q t kthehen n fen e vrtet t t parve,
  prndryshe do ta ken punn pisk, do t izolohen, nuk do t
  modernizohen, do t braktisen nga qytetrimi dhe prparimi
  europian. Tellallt e islamofobis me sharlatanizm e kan
  shpallur Islamin deri fe t poshtrimit njerzor, kan
  hedhur n qarkullim libra e shkrime fyes e shpifs se n
  Shqipri kultivohet islamofashizmi, antisemitizmi islamik
  me baz kuranore, se komunizmi n Shqipri ka qen m i
  egri, pasi ishte komunizm i kultivuar n terren islamik.
  Pa pik turpi myslimanve shqiptar u krkohet me krcnim
  t konvertohen n t krishter. Puna ka shkuar deri atje sa
  kt konvertim ta shpallin si fait accompli drejtuesit m
  t lart shtetror q kan shpallur se do t prmbysin 555
  vjet histori t shqiptarve, i quajn myslimant shqiptar
  mysliman europian, dmth mysliman t kryqit, dhe madje po
  prgatisin q kt ta sanksionojn duke i detyruar
  myslimant shqiptar q edhe letrn e njoftimit ta marrin
  me figura shenjtorsh katolik t stampuar. Ka 15 vjet q
  zbatohet nj program pune q zri m i autorizuar i
  inteligjencs shqiptare ia krkoi kryetarit t fundit
  komunist t Shqipris, pr ta shpallur si t mirqen
  ndalimin e fes islame n Shqipri, edhe pasi t rivendosej
  liria e besimit pr katolikt dhe ortodokst. N Shqipri
  vihen n qarkullim deri libra provokues me tituj provokues
  antiislam dhe shpallet krijimi i Lvizjes pr Rikonkuistn
  Shqiptare. Lista e fakteve t tilla mund t zgjatet shum
  m tepr. Kt zell islamofob krejt t veant nuk mundi ta
  ftohte as qndrimi i urt q mbajti diplomacia perndimore
  n fillim t vitit 2006 kur nprmjet ministrit t jashtm
  t Spanjs, kryetarit t Komisionit t Bashkimit Evropian
  dhe vllait t presidentit amerikan deklaruan publikisht se
  e njohin Shqiprin si vend ku 80% e popullsis sht e
  besimit islam dhe bn deklarata q Islami n Shqipri dhe
  pranin e Shqipris n Konferencn e Vendeve Islamike e
  trajtonin si vlera evropiane. E megjithat, edhe pas ksaj
  nuk sht ndrprer histeria e islamofobis shqiptare pr
  t krkuar daljen e Shqipris nga Konferenca e Vendeve
  Islamike.
  Pushtetart m t lart t Shqipris edhe kur hiqen se po
  nxjerrin n pah para Bots vlerat e harmonis dhe t
  tolerancs ndrfetare q ekziston midis shqiptarve e bjn
  kt n nj sfond idesh dhe veprimesh t tyre islamofobe,
  shtrembrojn t vrtetat dhe i ln punt e organizimit t
  veprimtarive pr harmonin fetare n duar politikansh dhe
  intelektualsh q njihen botrisht pr islamofobin e tyre
  t theksuar. Koht e fundit pikrisht intelektual t till
  kan hedhur edhe tezn e marr se harmonia fetare n
  Shqipri qenka si nj ndrtes e vjetruar q paska nevoj
  pr nj riparim t madh, ’ka nnkupton se ata synojn t
  prishin edhe ato vlera t mdha q jan krijuar n Shqipri
  n fushn e harmonis fetare vetm q t krijojn raste t
  reja pr sulme kundr myslimanve dhe myslimanizmit.
  T gjith kta faktor negativ bhen edhe m veprues pr
  shkak t zhvillimeve ndrkombtare. Islami sot m shum se
  kurr sht vendosur n qendr t jets dhe t
  marrdhnieve ndrkombtare dhe po trajtohet si poli tjetr
  n ballafaqimet gjeopolitike e fetare n bot. Pr shum
  forca politike, fetare e shoqrore, pr shtete dhe qeveri
  Islami sot sht armiku, edhe pse kt nuk e pohojn
  gjithnj hapur protagonistt e antimyslimanizmit t
  krishter n Perndim. Por shenjat jan t qarta se
  islamofobia n ditt tona ka marr prmasa dhe ngjyrime
  shum m t theksuara si dukuri politike dhe ideologjike,
  edhe pse ballafaqimet fetare n realitet nuk krijojn
  acarime dhe dogmat e ritualet fetare nuk ojn n prplasje
  sa on politika dhe teologjia. Kjo pasqyrohet sidomos n
  zinxhirin e zvendsimeve t armikut kryesor q ka br
  liberal demokracia perndimore duke kaluar nga fashizmi tek
  komunizmi dhe tani tek fondamentalizmi islamik dhe pas 11
  shtatorit 2001 tek terrorizmi islamik dhe xhihadizmi.
  Pas fitores mbi fashizmin si armik i demokracis u
  prcaktua komunizmi dhe konflikti botror mori karakter
  ideologjik. Me prfundimin e Lufts s Ftoht (q e disa e
  quajn Lufta e Tret Botrore) q shnoi nj disfat pr
  komunizmin, menjher filluan krkimet pr t gjetur
  armikun e ri. Dhe ky armik u gjet tek Islami dhe
  myslimanizmi, ’ka u pasqyrua menjher n teorin e
  prplasjeve t qytetrimeve. Fondamentalizmi islamik u b
  armiku i ri. Ngjarjet tragjike t 11 shtatorit 2001 solln
  tezat mbi islamofashizmin dhe parullat pr nj koalicion t
  ri botror si ai kundr fashizmit gjat Lufts s Dyt
  Botrore. Tani von njri nga propaganduesit m t zellshm
  t tezs s islamofashizmit, politologu amerikan Frensis
  Fukujama, po prpiqet ta ngushtoj edhe m portretin e
  armikut kryesor duke shpallur si t till vetm
  xhihadizmin.
  Spekulimet me fjaln dhe konceptin e Xhihadit jan t
  shumta n bot dhe jan tepr bajate edhe ktu n Shqipri.
  Megjithat, prpunuesit e mendimit politik n shrbim t
  forcave islamofobe nuk e fshehin se shqetsimi i tyre m i
  madh tashm nuk sht pr t prballuar Xhihadin Islamik,
  por pr t kaluar n nj sulm t ri kundr Islamit, pr t
  nxitur luftn n zemr t bots islamike.
  “Nga Xhihadi n Fitna” e ka titulluar nj leksion t tij
  islamologu francez Zhil Kepel, q shpjegon se si prpjekjet
  e Perndimit t krishter sot synojn q ta luftojn
  Islamin duke i vn myslimant t prleshen me
  njri-tjetrin. Pr kontradiktat dhe luftrat e brendshme n
  botn myslimane ka shkruar mjaft edhe politologu amerikan
  Samuel Hantington. Shembuj konkret t nj strategjie t
  till i shohim qart n Afganistan, Irak madje edhe n
  rastin e lufts s fundit t Izraelit kundr Hesbollahut q
  synonte t shkaktonte n Liban t njjtn gj. Por shenja
  t qarta t prpjekjeve pr ta shkatrruar Islamin n
  Ballkan nprmjet ksaj q Kepel e quan “Fitna” kemi edhe
  ne n Shqipri. Islamofobia shqiptare ka vite me radh q
  prpiqet t mpij vullnetin e myslimanve pr t mbrojtur
  politikisht Islamin dhe nxit kontradikta artificiale midis
  vet myslimanve shqiptar pr t dobsuar kompaktsin e
  tyre.
  Jan pra shum rrethana ndrkombtare, ballkanike dhe
  shqiptare q na shtyjn t mendojm se prpjekjet pr
  mbrojtjen e Islamit tek shqiptart do t ndeshen n t
  ardhmen n shum pengesa.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 4. #4
  Besimtar Musliman Maska e Drini_i_Zi
  Antarsuar
  09-09-2008
  Postime
  1,327
  N Ballkan ka qen dhe sht e veshtir t jetosh , pjes e Europs n te ciln gjithcka t falet t jesh , por asesi musliman , n nj Ballkan ku u derdh gjaku i muslimanve , ku muslimant u ndan n disa shtete , edhe pse ishin t nj prkatesie etnike ( prkujto shqiptart e boshnjakt). N Ballkan n t cilin mund t hapsh nj lokal prostitucioni e striptizi por asesi t ndrtosh nje xhami pr tiu falur Allahut , n nj Ballkan ku mund t shtitesh gati lakuriq , por i/e mbuluar , ah keshtu do t jesh i uditshm ... Kur e mendoj t kaluarn me dbime t muslimanve , prishje t xhamive , plane sekrete per nxjerrje nga Islami dhe kur e shof se kemi mbijetuar , them , do te mbijetojm akoma si musliman

  Drini i Zi

Tema t Ngjashme

 1. Bosnja Dhe Serbia (Lufta)
  Nga forum126 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 10-12-2015, 10:30
 2. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 13:18
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-05-2005, 15:23
 4. Ballkan - Makedhonia -Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 17-09-2002, 18:54
 5. Roli i Italise ne Ballkan
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 04-07-2002, 08:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •