Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  407

  E Ardhmja e Fese dhe Feja e Se Ardhmes

  Po parashtroj kete problem.

  Cila do te jete e ardhmja e Fese. Si mendoni ju.
  Si paraqitet tabloja sot. Sipas meje.
  Ka tri fe kryesore
  1. Kristianizmi
  2. Islamizmi
  3. Budizmi
  Dhe shume fe te tjera me te vogla per nga pjesemarrja.
  Dikur asnje prej ketyre feve nuk ekzistonte. Ato u krijuar dikur ne historine e njerezimit dhe secila ka lidhje me nga nje profet te vetem.
  Kristianizmi me Krishtin, Islamizmi me Muhametin dhe Budizmi me Buden.
  Si mendoni ju cila do te jete e ardhmja e ketyre tri feve.
  Ja disa nga alternativat e mia.

  1. Qe te tria fete do te bashkejetojne te ndara ne jete te jeteve.

  2. Vetem njera nga fete do te mbijetoje dhe te tjerat do te eleminohen.

  3. Keto fe do te bashkohen ne nje fe te vetme qe eshte perzierje e te tri feve.

  4. Asnjera nga fete nuk do te mbijetoje dhe nuk do te kete me besim tek Zoti.

  Po ju si mendoni

 2. #2
  alvi
  i/e ftuar
  Duke gjykuar nga statistikat, muslimanizmi, per shkak te gjitheperfshirej se tij eshte feja qe po perhapet me shpejt ne bote.
  Me gjitheperfshirje, nenkuptoj pranimin e kujtdo pavarsisht nga rraca ose ngjyra e lekures, gje qe e ka bere Islamin shume popullor mes Afro-Amerikaneve dhe pakicave ne shume vende te botes.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  5. Njera fe (besim) do te mbetet i vecante dhe te gjitha fete e tjera do te bashkohen per lufte kunder saj.

  ky ishte edhe mendimi im..


  miqesisht,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  407
  Alvi

  Qe te te ndihmoj pak me problemin e stattistikave po te referoj tek ky web site ku te marresh pak informacion mbi rritjen e popullsise ne vite.

  www.popexpo.net


  Pastaj duke u mbeshtetur mbi to mund te na japesh edhe numra konkrete mbi rritjen e besimtareve.

  Pa nje tablo te qarte e shprehur me shifra mbi rritjen e popullsise del pak subjektiv postimi yt.

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet nė Bllog
  19
  Kur e pyeten Jezu Krishtin se kur do ti vinte fundi botes, ai u pergjigje ne menyre indirekte duke thene fjalet:

  ".... kur Lajmi i Mire te jete perhapur ne cdo cep te botes...."

  Fati i fese eshte fati i njerezimit dhe shenjat e viteve te fundit jane te shume te peraferta me vegimet apokaliptike te Gjonit.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 6. #6
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907
  Mendimi im esht ky:
  Krishterizmi dalngadal po zhduket si fe por jo si trditė.
  Muslimanizmi po mundohet ne ēdo menyre bile edhe me metoda me te ashpera te mbahet por edhe ketij i vjen fundi se vujtjet populli ska me i durua gjith.
  Budizmi ruhet si tradite sikurse edhe Hinduizmi.

  Njerzit nje dite kan me e kuptua se religjionet sjan nga Zoti por krijese e njeriut.

  Kan me besue njerzit ne Zot por ne nje menyre tjeter.

  Seshte kohe e gjate qe besonim ne shume gjera, kjo u ndryshue,
  pse jo edhe kjo e sodit?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  france
  Postime
  24
  ky pra eshte mendimi qe askush nuk e din saktesisht te verteten por veē recitime mesoj per te jetuar ...jetoj per te mesuar
  shazi

Tema tė Ngjashme

 1. Evropa dhe Islami: pėrvojat e pėrbashkėta dhe e ardhmja
  Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-04-2009, 03:45
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2007, 09:06
 3. Amerika, kjo shoqėri qė sheh nga e ardhmja
  Nga Brari nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-05-2006, 06:09
 4. Evropa dhe Islami: Perspektiva dhe e ardhmja
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2005, 13:37
 5. E ardhmja pėr njė letėrsi shqipe dinjitoze ka trokitur
  Nga Kallmeti nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-02-2004, 00:22

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •