Ceremonia e varrimit vetm me familjen. Gazetarja mbante qndrim ekstrem ndaj islamit


Shuhet rebelja Oriana Falaci

Shkrimtarja italiane ruan deri n fund fshehtsin


--------------------------------------------------------------------------------

Jeta e saj ka qen e gjat dhe aventureske. Oriana Falaci, shkrimtarja dhe gazetarja e njohur italiane, sht ndar nga jeta mbrmjen e djeshme n orn 1.30 n nj spital t Firences, n moshn 77-vjeare. Falaci prej kohsh vuante nga nj tumor, por asnjher nuk pranonte t mposhtej nga smundja e saj. Madje pr t gjith lajmi ka qen i papritur. Asnj nuk e dinte q gjendja e saj ishte prkeqsuar, nuk e dinin se ishte kthyer nga Amerika n Itali pr t kaluar ditt e fundit. T vetmit q e kan par n kt gjendje kan qen e motra, Paola dhe nipi i Falacit. Nj sjellje kjo q i shtohet ekstremeve q karakterizonin at n jet. Madje pr t ruajtur kt fshehtsi, nga kartela e spitalit ishte hequr emri. sht br e ditur se ceremonia e varrimit do t jet shum private. Nuk do t ket personalitete apo adhurues pr t nderuar nj njeri publik. N banesn e fundit, Oriana Falaci do t prcillet nga e motra dhe nipi. E njohur n mbar botn pr librat e saj t suksesshm dhe pr artikujt si gazetare, pr t ka qndrime nga m t ndryshmet. Mund t biesh ose jo dakord me Oriana Falacin, por nuk mundet t mohosh se ka qen nj shkrimtare e madhe...dhe nj grua kurajoze, - sht shprehur Ferruio de Bortoli, ish drejtor i Corriere de la Sera, i cili ka bashkpunuar shpesh me Falacin. Kurajn e saj e ka treguar edhe n nj intervist t pak kohve m par. Ajo tronditi mbar opinionin botror kur n intervist dhn pr revistn amerikane Time, deklaroi hapur urrejtjen ndaj islamit. Falaci u shpreh se do ta hidhte n er xhamin, nse ajo do t ndrtohej pran shtpis s saj.
Ditt e fundit
Edhe pse e kishte pr zemr Amerikn dhe e quante si vendi revolucionar, pavarsisht udhtimeve t vazhdueshme, n ditt e fundit t jets i sht rikthyer Toskans. Personat e pakt q i kan qndruara afr gjat ktyre ditve, tregojn pr nj Orian q vuante shum, por q pavarsisht dhembjes s saj, ka mundur t kaloj rreth 20 dit n Firence, pr t ripar qytetin e fmijris. Ka shtitur npr Palazzo Vehio, n urat mbi Arno, ka dgjuar kmbanat q binin n Campanile di Giotto dhe mbi t gjitha, ka shtitur nn Torre Mannelli n Ponte Vehio (urn e vjetr). Duke u nisur nga kjo ur, kur ishte e re, gjat viteve t lufts me pasion mori rolin e drejtueses s lvizjes lirimtare. Aty fshihte armt, e besuar e at Edoardo, komandant i lvizjes lirimtare, i arrestuar dhe torturuar nga gjermant. Si pjestare e forcave aktive dhe vullnetare t ksaj lvizje, Oriana merr mirnjohje nga ushtria italiane. Kshtu q n rikthimin e fundit n Nju Jork fal mbshtetjes s miqve t saj, ajo prgatiti gjrat pr t kaluar ditt e fundit t jets duke par qytetin e saj t dashur. Ata q i ndenjn afr kan treguar se pavarsisht vuajtjes dhe dhimbjes, nuk pushoi kurr s foluri pr temat e saj t preferuara. Falaci, ather kur pr t jeta matej me minuta, vazhdonte t diskutonte dhe t mbronte identitetin e Perndimit. N bindjet e saj fliste pr respektin absolut institucional ndaj kishs, gj q iu prforcua pas takimit t Paps, i cili pr t mbeti gjithnj i gjall. Nj gj e uditshme kjo, sepse Falaci gjithnj ka ruajtur pozicionin e laikes. Por n rinin e hershme t saj i lexonte me qejf tekstet e Shn Agostinit.
Vepra
Oriana Falaci ishte nj shkrimtare q u dallua pr stilin e veant t shkruarit n t gjith botn. Librat e saj gjithnj ishin t suksesshm edhe pr vet kundrshtimet q prcillnin te publiku. Mes librave q jan prkthyer n shum gjuhve jan Letr pr nj fmij q s;lindi kurr i botuar n 1975, Nj Burr, 1979 dhe Insciallah i vitit 1990. Gjat viteve t puns, Falaci arriti t intervistonte disa nga lidert m t mdhenj botror. Pr t kan folur shefi i rezistencs civile palestineze, Jaraser Arafat, Kryeministri izraelit, Golda Meir, babai i revolucionit iranian, Ayatollah Ruhollah Khomeini, sekretari i shtetit t Ameriks, Henry Kissinger e shum t tjer. Falaci ndoqi si e drguar luftn n Vietnam, e cila nga ky konflikt firmosi artikujt dhe reportazhet q e bn nj nga penat m t njohura n bot. Vitet e fundit dhe sidomos pas atentatit t 11 shtatorit n Nju Jork, Falaci u vendos n qendr t polemikave. Ajo pozicionohej vazhdimisht n ekstrem ndaj Islamit dhe bots arabe. N librin e saj t fundit, Forca e arsyes, shkrimtarja shfaqi haptazi urrejtjen e saj, duke shkruar se terroristt islamik n 20 vitet e fundit kishin vrar 6000 persona n emr t Kuranit. Ajo prfundon se n prgjithsi besimi mysliman ushqen urrejtje n vend t dashuris dhe skllavri n vend t liris.

gsh