Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-06-2003
  Vendndodhja
  Po ku ta di une. Diku ne bote nese nuk gaboj.
  Mosha
  41
  Postime
  55

  Letrsia e Rilindjes

  Letrsia shqiptare e Rilindjes Kombtare lindi dhe u zhvillua si pjes e pandar e lvizjes politiko-shoqrore e kulturore pr lirimin e vendit nga zgjedha e huaj. Kjo lvizje, q nis nga mesi i shekullit XIX dhe arrin deri n vitin 1912, quhet Rilindje Kombtare, prandaj edhe letrsia e ksaj periudhe quhet letrsi e Rilindjes Kombtare. Kjo sht kryesisht nj letrsi patriotike me frym demokratike e popullore. Tema kryesore e saj ishte dashuria pr atdheun dhe popullin, evokimi i s kaluars heroike dhe lufta pr lirimin kombtar e shoqror. Kushtet historike q prcaktuan zhvillimin e saj, ishin kryengritjet e vazhdueshme kundr pushtuesve osmane, lufta pr pavarsi dhe pr ruajtjen e trsis toksore t vendit nga synimet grabitqare t imperialisteve dhe t qarqeve shoviniste fqinje. Letrsia e Rilindjes pati nj drejtim iluminist e n periudhn e fundit edhe vepra realiste, por n thelbin e vet ajo ishte nj letrsi romantike. N veprat m t, mira t saj u shprehen ideale t larta kombtare, malli dhe dashuria e zjarrt pr mmdheun, krenaria pr t kaluarn e lavdishme t popullit shqiptar dhe ndrra pr ta par Shqiprin e lir, t pavarur e t lulzuar. Figura m e shquar e ksaj periudhe sht padyshim, Naim Frashri, autor i poems "Bagti e Bujqsi„ i "Historis s Sknderbeut„ dhe i shum poezive t tjera patriotike, lirike e filozofike. Figura t tjera t shquara jan Jeromim De Rada, A.Z.Cajupi, Gavril Dara i Riu, Ndre Mjeda, Asdreni etj. Letrsia e Rilindjes shnon nj etap t re n historin e letrsis shqiptare. Ajo shnon kalimin nga letrsia me brendi fetare e karakter didaktik, n letersin e re shqiptare, n letrsin e mirfillt artistike, duke hedhur n t njjtn koh edhe bazat e gjuhs son letrare kombtare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 15-09-2006 m 12:48
  "HASTA LA VITORIA SIEMPRE!" (ERNESTO CHE GUEVARA)
  SOLIDARITETI ESHTE FORCA E NJEREZIMIT.

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Rilindja

  Letrsia shqiptare e Rilindjes Kombtare lindi dhe u zhvillua si pjes e pandar e lvizjes politiko-shoqrore e kulturore pr lirimin e vendit nga zgjedha e huaj. Kjo lvizje, q nis nga mesi i shekullit XIX dhe arrin deri n vitin 1912, quhet Rilindje Kombtare, prandaj edhe letrsia e ksaj periudhe quhet letrsi e Rilindjes Kombtare. Kjo sht kryesisht nj letrsi patriotike me frym demokratike e popullore. Tema kryesore e saj ishte dashuria pr atdheun dhe popullin, evokimi i s kaluars heroike dhe lufta pr lirimin kombtar e shoqror.
  Kushtet historike q prcaktuan zhvillimin e saj, ishin kryengritjet e vazhdueshme kundr pushtuesve osmane, lufta pr pavarsi dhe pr ruajtjen e trsis toksore t vendit nga synimet grabitqare t imperialisteve dhe t qarqeve shoviniste fqinje.
  Letrsia e Rilindjes pati nj drejtim iluminist e n periudhn e fundit edhe vepra realiste, por n thelbin e vet ajo ishte nj letrsi romantike. N veprat m t, mira t saj u shprehen ideale t larta kombtare, malli dhe dashuria e zjarrt pr mmdheun, krenaria pr t kaluarn e lavdishme t popullit shqiptar dhe ndrra pr ta par Shqiprin e lir, t pavarur e t lulzuar.
  Figura m e shquar e ksaj periudhe sht padyshim, Naim Frashri, autor i poems "Bagti e Bujqsi„ i "Historis s Sknderbeut„ dhe i shum poezive t tjera patriotike, lirike e filozofike. Figura t tjera t shquara jan Jeromim De Rada, A.Z.Cajupi, Gavril Dara i Riu, Ndre Mjeda, Asdreni etj.
  Letrsia e Rilindjes shnon nj etap t re n historin e letrsis shqiptare. Ajo shnon kalimin nga letrsia me brendi fetare e karakter didaktik, n letersin e re shqiptare, n letrsin e mirfillt artistike, duke hedhur n t njjtn koh edhe bazat e gjuhs son letrare kombtare.
  Sui generis

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  N vshtrimin e shndrrimeve letrare kaprcyelli i shekullit t 20 sht nj koh veanrisht e shnueshme. M 1900 vdes Naim Frashri. Po n kt vit Fishta boton shkrimet e para, kurse vetm nj vit m par lind Lasgush Poradeci, poeti m i madh modern shqiptar. Pra, me mbarimin e shek. XIX prmbyllet letrsia e Naimit dhe nj periudh e letrsis shqiptare. Ktu sht nj prerje ndrmjet letrsis s Naimit (romantike) dhe letrsis q nis me brezin e 1900-shit, ku hyjn Konica, Fishta, ajupi, Asdreni, Noli e M. Frashri me nj letrsi joromantike. T parn e karakterizon ideja kombtare, kurse t dytn ideja shoqrore apo ideja njerzore. Kjo e dyta sht periudha e letrsis s pavarsis q do t zotroj ngadal katr dhjetvjeart e par t shekullit XX.

  N vshtrimin kulturor-historik e n vshtrimin strukturor, letrsia e pavarsis nis n fund t shekullit t kaluar me Konicn, kur shfaqet nj model shkrimi kritik, i ndryshm nga shkrimi i mhershm himnizues, dhe zhvillohet me poezin e Lasgush Poradecit q krkon forma t reja, gjuh t re poetike dhe efektin estetik t letrsis, q ndrton n thellsin e vet identitetin e bots shpirtrore shqiptare.

  Letrsia e Pavarsis shqiptare sht nj periudh letrare q vjen pas periudhs s Rilindjes q kurorzohet me letrsin e Naim Frashrit. Kjo periudh letrare shkall-shkall ngre dallimet me letrsin pararendse dhe forcon karakteristikat e veta ideore e strukturore.

  Prurues dhe nismtar i ksaj periudhe sht Faik Konica me Albanin e tij (1897-1909), ku boton autort e 1900-s, madje dhe komenton kt letrsi t re n revistn e tij. Kshtu, Konica bhet edhe teoriku e kritiku i par dhe i pakontestueshm i ksaj letrsie. N nj artikull t vitit 1906, "Kohtore e letrave shqipe", si dhe n interpretimet e veprave t ajupit, Asdrenit, Nolit e Gurakuqit, Konica vren se letrsia e re lirohet nga zotrimi i ideologjis kombtare t romantizmit. Kjo letrsi artikulon dallimin ndrmjet veprimit atdhetar dhe krijimit letrar estetik. Prandaj Letrsia e Pavarsis, q n nism, shqipton krkesn e krijimit t letrsis si vler m vete, pa marr parasysh qllimin. N ann tjetr, edhe qllimi fillon t pretendohet q t arrij nprmjet fryms kritike e jo fryms himnizuese, si dhe brendaprbrenda shoqris shqiptare dhe shpirtit t kombit.

  E shfaqur qoft si trashgimi e simbolizmit (Asdreni, Lasgushi), qoft si realizm me frym kritike (ajupi, Noli) qoft n trajt neoklasiciste (Fishta, Mjeda, Haxhiademi) apo n trajta t papara t modernizmit n proz (Koliqi, Migjeni, Kuteli), Letrsia e Pavarsis shqiptare, q zotron gjysmn e par t shekullit XX ka dy karakteristika themelore:

  Krijimin e trajtave e t strukturave t reja letrare
  Krijimin e vetdijes (ndrgjegjes) letrare q letrsia sht krijim i veant estetik pa marr parasysh qllimet. Kjo dshmohet me veprat letrare dhe me interpretimin e tyre letrar.
  Sui generis

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Amarildo
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  boston
  Mosha
  43
  Postime
  2
  [Arial Black"][/FONT]
  Citim Postuar m par nga militanti1980 Lexo Postimin
  Letrsia shqiptare e Rilindjes Kombtare lindi dhe u zhvillua si pjes e pandar e lvizjes politiko-shoqrore e kulturore pr lirimin e vendit nga zgjedha e huaj. Kjo lvizje, q nis nga mesi i shekullit XIX dhe arrin deri n vitin 1912, quhet Rilindje Kombtare, prandaj edhe letrsia e ksaj periudhe quhet letrsi e Rilindjes Kombtare. Kjo sht kryesisht nj letrsi patriotike me frym demokratike e popullore. Tema kryesore e saj ishte dashuria pr atdheun dhe popullin, evokimi i s kaluars heroike dhe lufta pr lirimin kombtar e shoqror. Kushtet historike q prcaktuan zhvillimin e saj, ishin kryengritjet e vazhdueshme kundr pushtuesve osmane, lufta pr pavarsi dhe pr ruajtjen e trsis toksore t vendit nga synimet grabitqare t imperialisteve dhe t qarqeve shoviniste fqinje. Letrsia e Rilindjes pati nj drejtim iluminist e n periudhn e fundit edhe vepra realiste, por n thelbin e vet ajo ishte nj letrsi romantike. N veprat m t, mira t saj u shprehen ideale t larta kombtare, malli dhe dashuria e zjarrt pr mmdheun, krenaria pr t kaluarn e lavdishme t popullit shqiptar dhe ndrra pr ta par Shqiprin e lir, t pavarur e t lulzuar. Figura m e shquar e ksaj periudhe sht padyshim, Naim Frashri, autor i poems "Bagti e Bujqsi i "Historis s Sknderbeut dhe i shum poezive t tjera patriotike, lirike e filozofike. Figura t tjera t shquara jan Jeromim De Rada, A.Z.Cajupi, Gavril Dara i Riu, Ndre Mjeda, Asdreni etj. Letrsia e Rilindjes shnon nj etap t re n historin e letrsis shqiptare. Ajo shnon kalimin nga letrsia me brendi fetare e karakter didaktik, n letersin e re shqiptare, n letrsin e mirfillt artistike, duke hedhur n t njjtn koh edhe bazat e gjuhs son letrare kombtare.

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Premisa t gabuara
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 3. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 4. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
 5. Letersia dhe pavaresia nga regjimi politik
  Nga Albo n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2002, 21:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •