Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    Dr
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    ne perendim
    Postime
    338

    Nga Londra në Tiranë me makinë

    cuna nese nsonjeri nga ju ka eksperience me udhetime neper evrope. Cila sipas mendimit tuaj eshte rruga me e lehte nga londra ne tirane, nga kroacija, apo nga italia me traget.
    Ta
    Rachi

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e antip
    Anëtarësuar
    24-02-2004
    Vendndodhja
    Ku minaret zgjaten dhe minifundet shkurtohen...!!!
    Postime
    20
    Nqs nderrmer nje udhetim me makine per qejf eshte mire ta besh te terin te tille, pra me makine. Nuk e di sa do duroje te rrije ne ato tragetet e medhenj qe levizin avash dhe nuk ke se cfare te besh...
    Evolution Explains Everything

  3. #3
    eshte nje rruge vertete shume e gjate e mjaft e lodhshme te behet me makine...kete vit nje shoku im qe jeton atje,e beri te teren me makine...zgjati 3 dite e kishte kaluar plot 8 shtete.....shume e lodhshme por mjaft zbavitese,normalisht nese e ben me dike tjeter(shoku im e ka bere rrugen me tre shoke te tjere,kane ardhur 4 makina bashke)....

    gjithsesi,varet sa kohe ke ne dispozicion e nese vertete ke nerva te ngasesh per 3 dite makinen....

  4. #4
    Dr
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    ne perendim
    Postime
    338
    Cuna flmnderit per pergjigjet. NJe pjeteje tjeter, a ja vlen at lesh makinen ne shqiperi, e kam llafin me taksat e doganat, a ka interes ta lesh atje.
    flmnderit
    rachi

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Varet nga makina.
    Dogana pak a shume eshte aty afer 2.000 €.
    Por me mire pyet vete kur te jesh atje qe te jesh i sigurte,dhe po njohe ndonjeri te kushton me pak.


    a- Për autoveturat
    Deri 1400 cc jo me pak se 100.000 lek
    Mbi 1400-1900 cc jo me pak se 150.000 lek
    Mbi 1900-2500 cc jo me pak se 250.000 lek
    Mbi 2500-3000 cc jo me pak se 300.000 lek
    Mbi 3000 cc jo me pak se 350.000 lek


    Per me shume shiko ketu:

    http://www.dogana.gov.al/index.php?mid=7
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  6. #6
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Londer Tirane - 1 dite e gjyes behet. Rruga me e mire dhe pa komplekse eshte nga Croacia. Me 1 makine 2.0 £400paund benzine dhe taksat e autostradave. Se ca do hash rruges eshte tjeter....Sbavitese por e lodhshme. Llogarisni qe ajo makin do nje "service te plote" kur te ktheheni pas te gjitha atyre miljeve dhe rruget tona te mira...

    £170 e ke bileten me Avion.... me lire, dhe pa lodhje...
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-10-2005
    Postime
    35
    Here comes Garfield and ruins the paarty-talk.

    Une vetem te shkoj ne Shqiperi , does really matter how

  8. #8
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Dogana nuk qenka lire Leco.

    Bileten e avionit mund ta gjesh edhe £140 (return) jashte periudhave festash/vere! Sa te marr ate pashaporte, e kam nda mendjen biri birit, do nisem te shtunen paradite, nje kafe e nje dreke te mire te blloku dhe direkt mbrapsht ne darke...ka lezet mer!lol

    Rruga me makine eshte e lodhshme, me c'degjoj prej ktyne shokeve qe shkojne shpesh. Keto kane fiksim me shku me makine sepse shkojne veti katert (dhe ka leverdi) por per te shku vetem, sikur duhet me e pyt bithen mire perpara...Me thene te drejten ne makine jam dite e nate dhe me rruge te gjata jam mesu e se rruj fort, por a ka kuptim te shkosh me makine kur bileta avionit eshte kaq lire tani, plus qe eshte direkte? S'ma do mendja...vec n.q.s ke noi Porsche te fundit dhe do me shku me u hap bithesh ka Gjuhet e Huaja...(mentalitet shqiponje)

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Dogana ta mer shpirtin e sja vlen te dergosh makina andej.

    Faktikisht ne vere kishte shume makina te bukura me targa angleze.
    Fuoristrada te tipit te fundit.
    Andej afer Sukthit pashe nje Porsch qe i kishte shkuar balta deri ne xham

    Lal kur te ikesh bej nje ze se per nje kafe e nje dreke te mire andej nga blloku vetem 140 € eshte bileta edhe per ne.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  10. #10
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    E vdekme ajo pune, vec me nje kusht...nuk do permendet forumi n'tavoline lol! Kenaqesia ime...

  11. #11
    satyr Maska e Gunnar
    Anëtarësuar
    23-06-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    490
    Di ndonjeri a ka ndryshim ne pagese dogane per makinat qe jane blere ne GB dhe ato ne Evrope (itali, gjermani)? A ka sjelle ndonjeri ndonje makine nga GB ketu dhe e ka zhdoganu?

    Ndersa per shpenzimet e rruges bera nje check te shpejte tek viamichelin dhe me nxorri nja 200 Eur shpenzime rruge (karburant+ taksa rruge), gjithmone po te kaloje nga ish Jugosllavia.

    Me siper njeri kishte shkrujt 400paund per te njejten rruge. a ka ndonje qe e ka bere kete rruge se fundmi dhe te na thoje se sa i kane shkuar shpenzimet konkretisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gunnar : 19-09-2006 më 10:24
    To look life in the face....

  12. #12
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Po cdo gje varet mer grup...
    Varet ca makine ke, diesel apo petrol, cfare madhesie motorri ka, sa shpenzon 50mpg apo 23mpg, do i biesh deri ne Itali (ancona apo bari) apo do shkosh nga Kroacia e poshte...dmth nuk mund te marresh nje pergjigje egzakte. Mgjt, perafersisht ai £400 eshte shuma totale...Mgjs, lol, ndalesat neper bordello nuk perfshihen ne cmim!

  13. #13
    satyr Maska e Gunnar
    Anëtarësuar
    23-06-2005
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    490
    behet fjale per nje makine me benzine motorr 2000 dhe preferohet rruga me e shkurter (dhe e merzitshme, dmth pa hyre ne bordello )

    Nejse une doja te dija ndonje gje me konkrete nga dikush qe e ka bere rrugen vete dhe ka sjelle ndonje makine ne shqiperi.

    nejse, thenks eniuei
    To look life in the face....

  14. #14
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Citim Postuar më parë nga Gunnar
    Di ndonjeri a ka ndryshim ne pagese dogane per makinat qe jane blere ne GB dhe ato ne Evrope (itali, gjermani)? A ka sjelle ndonjeri ndonje makine nga GB ketu dhe e ka zhdoganu?

    Ndersa per shpenzimet e rruges bera nje check te shpejte tek viamichelin dhe me nxorri nja 200 Eur shpenzime rruge (karburant+ taksa rruge), gjithmone po te kaloje nga ish Jugosllavia.

    Me siper njeri kishte shkrujt 400paund per te njejten rruge. a ka ndonje qe e ka bere kete rruge se fundmi dhe te na thoje se sa i kane shkuar shpenzimet konkretisht.
    Shkurt shoku varet se sa pal komesh do kesh ne makin.... lol
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  15. #15
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Citim Postuar më parë nga leci
    Varet nga makina.
    Dogana pak a shume eshte aty afer 2.000 €.
    Por me mire pyet vete kur te jesh atje qe te jesh i sigurte,dhe po njohe ndonjeri te kushton me pak.


    a- Për autoveturat
    Deri 1400 cc jo me pak se 100.000 lek
    Mbi 1400-1900 cc jo me pak se 150.000 lek
    Mbi 1900-2500 cc jo me pak se 250.000 lek
    Mbi 2500-3000 cc jo me pak se 300.000 lek
    Mbi 3000 cc jo me pak se 350.000 lek


    Per me shume shiko ketu:

    http://www.dogana.gov.al/index.php?mid=7
    Leci...keto tarifat qe ke permendur me siper a jane vjetore apo per zhdoganim te plote.Se ata qe vinin nga Grecia paguanin 1 Euro ne dite apo dicka e tille! Besoj se keto shifrat qe solle ti jane Lek i vjeter!!
    Sikur behej fjale te ulej ndjeshem kostoja e doganimit !!

    Dhe a din ndonjeri nese une dua te dergoj nje caravan (per pushimet e veres) pa motorr,thjeshte terheqje...a kerkon doganim ky mjet?

    Dhe Leci...aij linku qe solle ti sikur nuk po funksionon!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga BvizioN : 20-09-2006 më 14:33
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    ZiM
    Tarifat qe shkruajta jane per zhdoganim te plote kur don te lesh makinen ne Shqiperi.
    Ajo qe thua ti 1 € ne dite eshte taksa qe te gjithe paguajme pse kalojme pushimet ne shtepine tone.Plus 3 € ne dite per sigurim automjeti,kjo per ata qe rrijne ne Itali.Pak a shume per nje muaj qe rrin ne Shqiperi me pushime duhen 120 € vetem taksa koti.
    Disi absurde te pagush kur iken ne shtepine tende apo jo?Nejse.
    Ne linkun qe te dhashe dhe qe funksionon (e provova tani) mund te shohesh per Caravan dhe sa paguhet.Nuk e di sa eshte por duke qene qe eshte me rrota dhe ka targe duhet te paguash per zhdoganim.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Postime
    72
    DeuS Bravo me ...(mentalitet shqiponje) i ke rene ne koke.

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 348
    Postimi i Fundit: 21-01-2012, 08:10
  2. Edi Rama, rikandidat për kryetar Bashkie në Tiranë!
    Nga Davius në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 27-07-2006, 17:10
  3. Përgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
  4. Popull mos harro !!!
    Nga Kryeplaku në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 19-03-2005, 18:02
  5. Suedia dhe suedezët në veprat e shkrimtarëve shqiptarë
    Nga Ullmar Qvick në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 10-03-2005, 07:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •