Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639

    Si ta lidh dhe konfiguroj nje rrjet ne win 95

    Pershendetje


    Kam nje Server dy client dhe nje printer hp laserjet 5000N te cilet do te lidhen ne nje Rrjet e kjo duhet te behet e gjitha ne windows 95.
    Per kete gje kame nje hub me nje port bnc.

    Kam vepruar keshtu pc client e kame lidhur nga kartela e rrjetit nepermjet coaxial Cable me hub ne portin bnc.
    Me pastaj kame lidhur ne hub pc server dhe printerin ne hub, hubi tregon se ka Konektivitet por nuk mundem as me njerin te komunikoj edhe nga pc nuk mund ta Arrij hubin me ping.

    Nese dikush nga ju mund te me tregoj se si duhet te shkoje me lidhjen nga hubi dhe Cka te kem parasysh dhe cfare gabimi kam bere.

    Ju flmn

  2. #2
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Lidhje BNC qe do HUB hmmm paksa pa lidhje po gjithsesi karta e rrjetit lidhen te gjitha me njera tjeteren me ane te nje kabelli koaksial. Te duhen dhe dy terminuese qe mbyllin qarkun qe zakonisht jane ne formen e tapes dhe kane vetem nje rezistence 10kilo ohm ne to.

    Keshtu qe ate hub hidhe ose perdore per bridge me ethernet ndoshta?!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    goska nuk e kam zgjedhur une ate hub po ishte aty ne rrjet une vetem me duhet te bej pkasa ndryshime ne rrjet.
    determinimi per cfare arsye me duhet une vetem hubin e kame lidhur me koaksial kabel ne nje kartel te rrjetit e pc tjera do te lidhen permes patchkabel utp.

    por nese e hjek ate hub cfare me propozon te marre hub me rj45 kablo apo switch

  4. #4
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    Jo me ske pse, mjafton te lidhesh karten sic ke bere por ka mundesi qe po te jete pak e vjeter karta te duhet te futesh me programin e konfigurimit te kartes(zakonisht nje exe tek direktoria e driverave) e te rregullosh ca parametra.

    Pastaj nese do te evitosh cudirat qe mund te beje ai HUB me BNC(qe rrezik duhet te kete ndonje buton per aktivizim) mire eshte te kalosh ne dicka me te sigurte.
    Pastaj ne hub ne switch varet nga ngarkesa ose siguria qe do ne ate rrjet.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Ne hubin qe kam lidhur aty tregon se ka konektivitet ne portat ku i kam futur pc dhe printerin mirpo komunikim nuk mund te bej-pse ?
    kartelat e rrjetit jane nga ato te vjetrat me bnc dhe rj45 porta.
    nuk po mndem ta di se ku eshte shkaktari pse nuk komunikojn.

    sikur ta beja te tere rrjetin ne utp me mire hub apo switch, siguria nuk luan role per momentin se ai rrjet nuk ka dalje ne internet.
    edhe nje pyetje si do te ia caktoj printerit hp-laserjet 5000N nje ip adrese nese e lidhe ne ate rrjet.

    flmn

  6. #6
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    atehere per kartat duhet te futesh me programin e konfigurimit e te zgjedhesh pikesepari BNC si konektor per dalje. Ka shume mundesi qe ne anen e kartes se rrjetit te te duhet nje terminues.

    Per printerin shko tek Eio 1 Jet I/o(pak a shume keshtu eshte) ->
    Aty ke CFG Network zgjidh YES dhe konfirmoje me select -> pastaj vashdon menune dhe shkon tek ip address dhe i fut me radhe numrat e IP

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Atehere pra me mir do te ishte ti blej disa kartela te reja te rrjetit, disa kaballo utp dhe nje hub te ri.

    Te flmn per kshillat per printer se deri te menyja Ea i/o shkoja por me tutje nuk dija si te veproja.

Tema tė Ngjashme

  1. Si tė konfiguroj Mikrotik pėr kufizimin e bandwidth?
    Nga IL_DON nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 28-03-2011, 20:11
  2. Si tė konfiguroj IP-nė nė rrjet pėr ADSL Statike?
    Nga arbeni_al nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 25-12-2008, 06:07
  3. Si tė konfiguroj LAN-in kur ėshtė instaluar Windows Vista?
    Nga Leonso nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-11-2008, 11:37
  4. Si te konfiguroj njė LAN
    Nga Leonso nė forumin Rrjeti kompjuterik
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 05-09-2006, 03:14

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •