Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  E Lumtur Maska e EDA_19
  Anėtarėsuar
  16-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Tonit
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėllumb Velo

  Shkrimtari Pellumb Velo ka lindur ne Bishan te Vlores, ne nje familje me tradita atdhetare. Ka mbaruar shkollen e mesme teknologjike. Qe ne rinine e hershme esht marre me pikture e letersi, dhe me von me gazetari. Ka filluar te shkruaje libra ne fundin e viteve 90, dhe te botoje ne fillimin e viteve 2000 . Ka botuar keta libra:

  Zeri i nenes me theret, poezi,2002
  kallzuesi i penduar , drame, 2002
  zgjimi, komedi e vjersheruar, 2002
  jete ne ethe, roman, 2003
  mall per vendlindjen, poezi, 2003
  mos e vrisni dashurine, poezi, 2004
  rethi i kuq, roman, 2005
  Dhelpra dhe Gjahtari, fabula, 2006
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EDA_19 : 02-09-2006 mė 21:26
  Jeta eshte ferr dhe ska njeri qe nuk futet ne te

 2. #2
  E Lumtur Maska e EDA_19
  Anėtarėsuar
  16-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Tonit
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per nene e babe qaj, vajtoj

  Sa me shum vite kalojn,
  ne zemer me shtohen plage,
  lotet lume me shkojn
  per te shtrenjtit nene e babe

  kur ne jete pengesa has,
  sikur te isha nje femi,
  duke qare me ju flase
  te shenjtit prinderit e mi

  perpara fotos ngulur fort,
  ju shikoj e nxjer malle,
  sikur te kem perpara zot.
  ne kujtese ju ruaj gjalle.

  per nen e bab qaj, vajtoj,
  me djeg malli porsi zjarr.
  per ta syri sdo shteroj,
  gjersa vdekja te me marre!
  Jeta eshte ferr dhe ska njeri qe nuk futet ne te

 3. #3
  E Lumtur Maska e EDA_19
  Anėtarėsuar
  16-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Tonit
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  U Ngriden duart nje here ( Fabul )

  Nje dite vere mengjes-here,
  Te dy duart zihen keq,
  aty shperthen i madhi sherr,
  Njera tjetren hiq te heq.

  E majta e irrituar
  Te djathtes i gerthet:
  -Shpejt na ke zgjuar,
  Nuk na le nje here te qete!

  Vetem miq pret e percjell
  Dhe parate ne ere i hedh,
  Por ta dish, moj mendjefyell,
  Se jam une qe i mbledh.

  Kot tundesh edhe shkundesh,
  Gjoja i ben te tera vet,
  Kurre pa mua ti nuk mundesh,
  Genjen veten, moj e shkrete.

  - Binjakja ime, moj xheloze,
  leri romuzet, per koken tende.
  Mos u bej tekanjoze,
  Jemi bija te nje nene.

  Po te ishte per tu qare,
  Ato jam Vetem une,
  se kap akuj edhe zjarre,
  Jam e para ne cdo pune.

  Por esht turp kush i degjon,
  Zenkat tona pa kriter.
  Te punojme per trupin tone,
  Kjo per ne , ka sot vlere........
  Jeta eshte ferr dhe ska njeri qe nuk futet ne te

 4. #4
  E Lumtur Maska e EDA_19
  Anėtarėsuar
  16-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Zemren e Tonit
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ghyshi dhe Nipi ( Fabul )

  Djali i zonjes Aferdit,
  Me makin behet ere.
  Kurs S'ka bere asnje dite,
  Me para patenten blere.

  Euforia gjate s'vazhdoi.
  Ai qe tmerroi nje qytet,
  ne gremine perfundoi,
  Ku per paksa s'nderroi jete!

  - Beje kursin, biri im!
  Duke qare gjyshi i tha.
  -S'eshte karroce, por makine,
  Mos bli vdekjen me para!
  Jeta eshte ferr dhe ska njeri qe nuk futet ne te

Tema tė Ngjashme

 1. Pse duhet hequr Berisha.
  Nga D&G Feminine nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 210
  Postimi i Fundit: 15-07-2009, 08:48
 2. Maqedonia e Republikat e liliputanveve shqiptare
  Nga ngutu=ngadal nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 19:12
 3. SHBA, te pathenat e takimeve te "humbura" te Ramiz Alise
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-07-2005, 04:21
 4. Ēfare eshte teatri per te madhin Pellumb Kulla
  Nga Darius nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-10-2004, 23:46
 5. Pėrgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 09-03-2004, 07:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •