Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Anton Ndoc Papleka

  NJE NENE

  Askush s'mund ta dijė sa vjet ka:
  Ajo ėshtė e mocme sa dhimbja,
  Ajo ėshtė e re sa krenaria!

  Nė shtepizen e qetė s'ka njeri,
  Pervec fotografisė sė dy djemve tė saj:
  Nė nje mal me borė ranė pėr liri.

  Njerėn kembe e ka te paralizuar,
  Gishtat e duarve i ka tė holluar nga soda:
  Ajo qė nė vegjėli ka larė rroba.

  Megjithatė as tani nuk rri shtrire,
  ("s'mund te rri kurrsesi" , thote ajo.)
  Nė oborrin e vogėl del qe pa gdhirė.

  Nė kopshtin e saj ka shumė trėndafila,
  Tė kuq e tė bardhė gjer nė vjeshtė.
  (Midis tyre ajo ngjet si fiongo e zeze!)

  Ajo con tufa ne varret e tė rėnėve,
  U fal tė rinjve tė fejuar nė lagjie,
  U fal tė gjithėve pėr ditė feste e dasme...

  Asaj jeta nuk i dhuron lule:
  Ajo tėrė jetėn rriti trėndafila
  Pėr lirinė dhe njerėzit e mirė.  Ndoc Papleka u lind mė 1945 nė Lekbibaj (Tropojė). Ka kryer studimet e larta pėr gjuhė e letersi dhe ka punuar si mesues,redaktor, skenarist etj. Ka nisur tė shkruaje poezi shume heret. Libri i tij i pare me poezi eshte: "Zeri Im". Me pas vijne vellimet me poezi "Ecim", "Ngjatjeta, Diell", "Rrathet e Lisit" etj.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  poezia e mesiperme shume e bukur,

  e njoh dhe kam degjuar qe shkruan bukur, N Papleka, por pak kam lexuar nga ai
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Poeti Anton (Ndoc) Papleka lindi nė vitin 1945 nė fshatin Lekbibaj tė Nikaj-Merturit. Ka kryer studimet e larta pėr gjuhė e letėrsi dhe ka punuar si mėsues, redaktor, skenarist etj.

  Ai ka filluar tė shkruaje poezi qė nė moshė tė re. Libri i tij i parė me poezi ėshtė: "Zėri Im". Mė pas vijnė vėllimet me poezi "Ecim", "Ngjatjeta Diell", Arkitektura e dritės; Rrathėt e lisit; Gjaku i tokės; Lumi e di ku buron; Gjethnaja nė trup; Qypi me florinj; Poetė shqiptarė nga shekulli XII deri nė shekullin XIX: antologji; Mynxyra: roman; Balada shqiptare; Kodi i metaforave: studime pėr poezinė tonė moderne etj.
  Toka e Gjakut Tim
  (Pjesa e VII)

  "Shkon haberi nė shtatė krajli:
  - S'mund e shkela ket' Shqipni,
  Gjuej me top, gjylen ma kap,
  Mitrolozit i thotė rrokaē...."

  Edhe po tė mos na jepni tė drejtė pėr tė jetuar tė lirė,
  S'mund tė na hiqni tė drejtėn pėr tė dashur lirinė,
  Pėr t'i dhėnė gjithēka lirisė, pėr tė vdekur tė lirė.
  Edhe po tė mos kemi topa pėr tė luftuar kundėr jush
  E tė hidhni nga njėqind gjyle pėr ēdo kokė njeriu,
  Gjylet e topave tuaj do ti kapim me duar.
  Edhe po tė lėshojmė plumba si kokrrat e breshėrit,
  Mitrolozave tuaj ne do tu themi rrokaēe,
  Me kėngė majėkrahu do ta mbytim ulėrimėn e tyre.
  Edhe po ta bėni shoshė trupin tonė me plumba,
  Nga njėra anė e plagėvė do tė dalė pėrjashtė vdekja,
  Nga ana tjetėr e tyre do tė futet pavdeksia.
  Edhe po tė vrisni jehonėn e malit, cicėrimat e zogjve,
  Gurgullimėn e ujrava, shushurimėn e drithrave
  S'do tė arrini ta shuani gjuhėn tonė tė bukur.
  Edhe po tė biem si duaj tė korrur nė logjet e gjakut,
  Mbi rėnjėn tonė do tė ngrihet kryelartė Shqipėria
  Si bima qė mugullon nga fara e rėnė nė tokė:
  Ne jemi fara ku do tė mugullojė kalliri i Lirisė.

  Shkėputur nga vėllimi me poezi Arkitektura e Dritės (1980)

 4. #4
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  BALADĖ PĖR NJERIUN QĖ MBANTE GURIN E RRUFESĖ

  Qėmoti
  Njė njeri qė shtegtonte nė male
  E paska gjetur gurin e rrufesė
  E paska mbajtur me vete
  Qysh nga ajo ditė
  Njeriu qė mbante me vete gurin e rrufesė
  Nė terrin e verbėr tė natės pa hėnė e pa yje
  Shihte qartė si ditėn nė drekė
  Nė zjarr, nuk digjej; nė ujė, nuk mbytej
  Edhe nė kulmin e acarit nuk mėrdhinte
  Nuk kishte vapė nė pishė tė diellit
  Njeriu qė mbante me vete gurin e rrufesė
  Mund tė rronte njėqind ditė pa bukė e pa ujė
  Mund tė rrinte njėqind net pa fjetur
  Me tre hapa mund t’i kapėrcente malet
  E tė mbėrrinte nė breg tė detit
  Njeriun qė mbante me vete gurin e rrufesė
  Nuk e priste dot shpata
  Nuk e zinte dot plumbi
  Nuk e prishte dot syri i keq
  Njeriut qė mbante me vete gurin e rrufesė
  I shmangej Ujku i Ēartur
  I hapte udhėn Syqenėza
  Kuēedra ikte ku sytė kėmbėt prej tij
  Prej tij dridhej tutėsh edhe Vdekja...
  Njeriu qė mbante me vete gurin e rrufesė
  Thonė se vazhdon tė ecė nėpėr kohėra
  I mbėshtjellė me njė shark tė bardhė legjende...  L’ETERNEL RETOUR

  Nė vitin 39 para Krishtit
  Oratori romak Asinius Pollion
  Nėnshtroi parthinėt, njė popull tė Ilirisė
  Pas kthimit tė tij nė Romė
  Pėr tė u organizua njė triumf
  Mė vonė, ai vazhdoi tė merrej me ushtrime oratorie
  Siē thotė Seneka ( Plaku )...
  Nė vitin 1939 pas Krishtit
  Njė pinjoll tjetėr i Ujkonjės, me emrin Konti Ciano
  Nė trupin e tė cilit ndoshta kishte shtegtuar
  Shpirti i oratorit romak Asinius Pollion
  Pėrgatiti nėnshtrimin e tė njėjtit popull
  Me ndryshimin e vetėm se tashti parthinėt
  Quheshin albanezė ose shqiptarė
  Ashtu si stėrgjyshi i tij i largėt
  Oratori romak Asinius Pollion
  Edhe Konti Ciano ka pasur prirje letrare
  Madje ka shkruar njė libėr tė trashė…
  Duke lexuar Senekėn ( Plakun )
  I cili i ka kushtuiar njė kapitull tė tėrė
  Oratorit romak Asinius Pollion
  U befasova nga ngjashmėria e kėtyre dy datave
  39 para Krishtit,1939 pas Krishtit
  Nė tė cilat ka ndodhur e njėjta ngjarje
  Ku kanė marrė pjesė tė njėjtėt protagonistė...
  Pėrsėritja e tė njėjtės ngjarje nė dy data tė ndryshme
  Mė solli nė mendje tė frikshmin L’ Eternel Retour!  PASTISH NGA LASGUSHI

  Kushtuar „profesorėve" qė pėr vite tė tėra
  kanė predikuar teorinė e realizmit socialist, kurse
  tashti organizojnė mexhlise „shkencore" pėr tė sulmuar
  autorėt qė shkruan nė kohėn e diktaturės sė proletariatit.
  Profesorėt trukokallė
  I gjykojnė vjeshėtorėt,
  Po mė thoni cilėt vallė
  I gjykojnė Profesorėt?
  Profesorėt zemėrpisė,
  Pėrdhosės tė poezisė,
  Shpirtkatran qė denigrojnė,
  Janė qen qė tė kafshojnė!  PISHA MAJĖ SHKĖMBIT

  Nga vera nė verė
  Shihja se si degėt e ulėta
  Tė asaj pishe majė shkėmbit
  Thaheshin vetvetiu
  Vareshin si gjymtyrė pa jetė
  Pastaj vjeshta sillte me vete
  Erėrat dhe stuhitė
  Qė i thyenin me rropamė
  Dhe i rrėzonin pėrtokė
  Degėt ku nuk qarkullonte mė limfa
  Pisha nuk vishej me tė zeza
  Nuk shfrente nė tė qara
  E bindur nga njė urtėsi e fshehtė
  Se flakja e degėve tė thata e tė thyera
  Ishte ēmimi qė ajo duhej tė paguante
  Pėr t’u ngjitur pėrpjetė
  Qysh nė fėmijėri
  Mė janė ngulitur nė kujtesė
  Degėt e thata qė rrėzoheshin nga stuhitė
  Dhe tashti e vė re
  Se gjithė jetėn jam pėrpjekur t’i ngjaj
  Asaj pishe majė shkėmbit...


  VAJZA FLOKĖKUQE

  Vrapi nėpėr diellin e asaj dite qershori
  Ia kishte skuqur fytyrėn e rrahur nga ajri i nxehtė
  Ia kishte skuqur gushėn, llėrėt
  Lėkurėn e zbuluar tė kraharorit
  Ajo vajzė qė dielli e kishte mbėshtjellė me petale paparunesh
  I ngjante njė shisheje syrealiste
  Antropomorfe
  Tė mbushur me verė tė kuqe
  Vallė, kush do ta pinte atė shishe?
  Kush do tė ngrinte me verėn e saj dolli dashurie?...
  E pata zili njeriun qė do t’i digjeshin gishtat
  Nga flakėt e flokėve tė saj prej komete
  Dhe buzėt do t’i ndizeshin nga prushi i buzėve tė saj
  Binjak me zjarrnajėn e diellit
  Si tė mos e kisha zili unė
  Njė qenie tokėsore, mėkatare
  Kur edhe dielli vetė e pėrpinte me sy
  Nga maja e zenitit
  Duke njomur me gjuhė buzėt e tij tė pėrflakura?!
  Vajza me fytyrė tė skuqur ngq ajri i nxehtė
  Vraponte pėr tė mbėrritur nė takim
  Duke lėnė prapa nja hulli tė zjarrtė komete...  KALORĖSI I PANJOHUR

  Njė re fillikate shaloi malin
  E shndėrroi nė kalė tė gjelbėr
  Vallė, ē’lajm po mė sjell
  Ti, kalorės qė lė pas horizontin?
  Ja ku ia behu mbrėmja
  Dhe yjet prushėrijnė nė qiell
  Ndoshta kėto yje janė
  Shkėndijat qė lė pas kalorėsi i panjohur
  Gjakun qė i pikon nga plagėt
  Ia mbledhin kupat e lulėkuqeve
  Ia mbledhin kupat e luleshegėve
  Pėr ta shndėrruar nė rubinėt e kokrrave tė tyre
  Kalorėsi i panjohur trokon nėpėr muzg
  Drejt njė shtėpie malli
  Ndalet para njė shtėpie ėndrre
  Ku varet dryni i praruar i hėnės
  Ajmé, bulkthat e groposėn nė dhé
  Ēelėsin e asaj shtėpie ku bujt errėsira...


  MBRĖMJE ME HĖNĖ TĖ RE

  Sonte do tė marr dy brirėt e kėsaj hėne tė re
  Me ta do tė bėj timonin e njė biēiklete
  Pėr tė shėtitur nė bulevardin e Udhės sė Qumėshtit
  Nuk ėshtė ēudi qė gjatė shėtitjes sime
  Atje lart tė takoj Federiko Garsia Lorkėn
  Hipur nė vraēin e zi tė natės
  Tė cilin e nget me shpore yjesh
  Pėr tė mbėrritur sa mė parė
  Nė Sierra Morena
  Nuk ėshtė ēudi qė atje lart tė takoj Sergej Esenin
  Kėtė Pan tė shekullit tė njėzetė
  Midis fishkėllimave qė lėshojnė lokomotivat e kometave
  Ai vazhdon t’bjerė bririt tė hėnės
  Nė stacionet hekurudhore tė qiellit
  Atje lart do tė takoj medoemos
  Pablo Pikason
  Toreadorin e madh tė pikturės moderne
  Qė me shkopin magjik tė frymėzimit tė tij
  Njė timon biēiklete e shndėrroi nė kokė demi...
  Kėtė mbrėmje me hėnė tė re
  Hapėsirave derdhet mushti i artė
  Nga Briri i Argjendtė i Vjeshtės
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. #5

  Pėr: Anton Ndoc Papleka

  ATDHEU I ĖNDRRAVE


  Ai kishte vite qė ishte larguar nga vendlindja dhe rronte nė dhé tė huaj. Nuk kishte prirje poeti dhe nuk i pėlqente tė merrte poza prej patrioti tė zjarrtė.

  Nė bisedė e sipėr, mė tha se e shihte veten nė ėndėrr nė vendlindje, me tė afėrmit e tij, disa nga tė cilėt nuk rronin mė…

  Ai copė vend ku pėr herė tė parė kishte parė dritėn e diellit, kishte mbetur atdheu i ėndrrave tė tij.

  Nacional
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 6. #6

  Pėr: Anton Ndoc Papleka

  KALĖRIM


  Sot unė vazhdoj njė udhėtim
  Tė filluar pesėdhejtė vjet mė parė


  Dhe doriu im gjithnjė ėshtė po ai
  Kali me flatra i Poezisė
  Qė mė shpie tutje nėpėr hapėsira dhe kohėra


  Sot
  Tėmthat e mi janė zbardhur
  Dhe shumė nga shpresat e mia janė zverdhur
  Si fletėt e drurėve gjetherėnės


  Pėrkundrazi kali me flatra i Poezisė
  I mbathur me potkonjtė e ėndrrave tė mia
  Vazhdon kalėrimin e tij pėrrallor
  Nėpėr vendin e metaforave


  Ēfarė e shpon me shpore kėtė kalė:
  Dėshira e tij pėr tė fluturuar mė larg
  Apo dėshira ime pėr ta shtyrė horizontin mė tutje?


  Pak rėndėsi ka kjo gjė
  E qenėsishme ėshtė ėshtė tė fluturuarit


  Nė avionin e linjės Ljubljanė-Bruksel

  Nacional
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

Tema tė Ngjashme

 1. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
  Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •