Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,257
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Mesnik (Byrek me mish )

  ju te kujtoni ca gjera qe i kishte zene pluhri i kohes:
  Byrek me mish qengji

  Kockat e qengjit mblidhen te gjitha, zihen me kripe, piper vere te bardhe, rigon, dhe gjethe dafine; copetohen ne pjeseza te vogla, pastrohen kockat dhe mishi i mbledhur dhe i copetuar shperndahet ne menyre te barabarte/uniforme dy here gjate shtrimit te petave te cilat kur i shtrojme i sperkasim me yndyre (gjalp i shkrire). E pjek per 15-20 minuta derisa te skuqet mire nga jashte dhe te jete pjekur nga brenda, e leme te kulloje per te pakten 10 min dhe e servirim te ngrohte te shoqeruar me nje gote dhalle po te ftohte aman..bobo kush shkon ble mish tani ...se filot i kam

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Larsus pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Mesnik (Byrek me mish )

  Ky lloj byreku gatuhet ne zonen e Permetit dhe pereth tij .
  Per mua eshte byreku me i preferuar dhe behet si me poshte:

  Ne nje ene zihet mishi i vicit sidomos ato pjese qe kane shum dhjam ,ose kembet dhe Koka ,por asgje nga te brendeshmet .

  Ndersa ne krahun tjeter terhollen petet me okllai apo pec dhe futen ne furre per disa minuta sa te behet pak kerce hiqen dhe lihen menjane .

  Kur te dyja kane mbaruar merret tepsia dhe hidhet nje pete e pjekur dhe siper saj mishi i zier nje pete tjeter dhe perseri mishi i zier , e keshtu me rradhe derisa te mbarrojne petet dhe mishi pastaj futet ne furre dhe kur te dale merrni nje gote raki e lepini gishtat, Haet vetem i ngrohte po u ftoh ngin dhjami bashk me byrekun.
  larguar forever

 4. #3
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  byrek i thone ketij permetaret eh? edhe i dija te magjes une. a pika pika

  ky qe thua eshte petanik (keshtu quhet kur thahen petet) byreku behet me pete pa thare, kulacka-kulacka

  do i pervesh ndonjehere menget e tua sjell qe ta shikoni diferencen
  Summertime, and the livin' is easy...

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Cupke_pe_Korce pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 6. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Ne fakt nga keta permetaret qe kam ngrene une si me kulacka e kam ngrene lol : ) jo me pete te thata. I vetmi ndryshim nga menyra si e bente mami im dhe si e kam ngrene ketu eshte se ketu i thone "mesnik". Ngela duke mesuar gjuhe te huaja

 7. #5
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  mesnik (dmth i hedh dicka ne mes) po ne mes i hedh dicka edhe lakrorit, edhe byrekut, edhe petanikut, edhe dhallanikut, edhe pispilikut...vetem pervelaqes nuk i hedh gje ne mes
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cupke_pe_Korce : 23-08-2006 mė 18:30
  Summertime, and the livin' is easy...

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Cupke_pe_Korce pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Ok, "Einstein" mire qe e perktheve ca dmth "mes" se me ate po ngaterrohesha une

  Tani te sqarrohemi! Une ne fakt keto gjerat me brumra shume, nuk i ha. Po i hengra dua te kem shume mish brenda (ne rastin e mesnikut) ose gjelle ne pergjithesi lol Ndaj dhe une kam ngrene si rrjedhoje "mesnikun" sipas kerkeses, dmth kam ngrene byrek me mish.

  Ndersa ajo qe permetaret quajne "mesnik" eshte "pak a shume" si petaniku me mish ose me melci qe bejme ne nga Korca (fjala vjen lol). (se duhen sqarruar ca gjera qe mos pelcase lufta me garuzhde ketu ku jam une).

  Sa per byrekun permetar mund te shikoni nje origjinal ketu. 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #7
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  aman po permetaret i qane te tjerat dhe mbeti drejtshkrimi

  nis lufta me garuzhde vetem nese ke gatuar ndonje supe lengerdhi, e kete te fundit une s'e ve ne goje, perndryshe kemi thikat (apo c'kam nje kame sa nje derr ketu afer, hudhu po ta mbajti)

  byrekun e ke bere vete apo vjerra (lol)
  Summertime, and the livin' is easy...

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Cupke_pe_Korce pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #8
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Byreku eshte my fav. food, por s'di te bej. E kam provuar njehere, por me thane qe petet ishin bere si fleta llamarine ...
  Mbase mesoj ndonjehere, megjithese s'ka shume gjasa. S'kam ndonje korcare a permetare ketu afer. Se keto te fundit s'i gjen kudo.

  P.S. Por ama di te bej petlla.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 14. #9
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  cupke_pe_korce dhe une jam shume dakort me ty lol

  Dhe une keshtu e di qe quhet.. Petanik

  Madje.. ka dy lloje..

  1) me mish si me lart

  2) me fasule..( une kete preferoj me shume lol :P)

  Mi Corazon Do mesosh.. avash avash.. asnje slindi i ditur
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zemrushja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Cupke, po une jam beqare moj e uruar, per cilen vjerre e ke fjalen?! Pastaj po ta kisha bere vete ate lakrorin me lart do e quaja lakror korcar, sic jam vete lol

  Sa per mesnikun do ju sjell foto ne proces e siper nga java tjeter, qe ta shikoni ndryshimin midis petanikut qe bejme ne nė Korēė dhe mesnikut qė bėjnė Pėrmetaret.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 18-10-2011 mė 15:27

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #11
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Anėtarėsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Moj po ky me fasule quhet lakror me duket jo petanik
  Eh c'na futet nepsin qe ne mengjes

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SnoW~DroP pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #12
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  LoooL SnoW~DroP..

  Jo mi se e quajne petanik..

  byreku ( lakrori ) ne pergjithesi behet me spinaq e vez.., qepe e domate e mish te grire.. kungull , veze qumesht e djathe.. etj. lol e nuk behet me pete te tharra..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Zemrushja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  Byreku eshte my fav. food, por s'di te bej. E kam provuar njehere, por me thane qe petet ishin bere si fleta llamarine ...
  Mbase mesoj ndonjehere, megjithese s'ka shume gjasa. S'kam ndonje korcare a permetare ketu afer. Se keto te fundit s'i gjen kudo.

  P.S. Por ama di te bej petlla.
  Kurse une di me bo peta byreku , por sdi me bo petlla...
  ..
  larguar forever

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dardajan pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #14
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON
  Byreku eshte my fav. food, por s'di te bej. E kam provuar njehere, por me thane qe petet ishin bere si fleta llamarine ...
  Mbase mesoj ndonjehere, megjithese s'ka shume gjasa. S'kam ndonje korcare a permetare ketu afer. Se keto te fundit s'i gjen kudo.

  P.S. Por ama di te bej petlla.
  po ti duku nje here ketej o derebarde, apo ke frike se te bejme me mjell (lol, kjo e fundit eshte per te mos marre mesysh) pa e gedhijme duke tollur lol

  fior, si ben edhe ti sikur te martova me zor une Pastaj, ku haet lakrori pe vjerres aman; kjo vjerra time, sa here me sjell ndonje cope, me thote: "na, haje qe mos ma hengsh."
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cupke_pe_Korce : 24-08-2006 mė 18:07
  Summertime, and the livin' is easy...

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Cupke_pe_Korce pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Dardajan me duket do te ngelet rradha ty te besh mesnik dhe ti sjellesh proceset e fotografuara.

  Mesniku eshte ushqim qe te shendosh shume lol dhe vetem dy-tre (e shumta) here ne vit e bejne ketej nga une por duke qene se mua nuk me doli gjumi deri ne nje pas dreke sot : ) nuk i kapa dot ato proceset.

  Megjithate po ve disa foto vetem sa t'ja bej per gizili corazonit (lol sa here shkruaj kete pseudonimin tend me kujtohet "croasant me cokollate" , jo po thuaj qe nuk i kam rene pikes...)


  p.s. ne fotot e para ishte mishi i derrit kur po gatuhej, ndersa tek e fundit jane thelat (njeren e ēarvalita, vetėm dy petė pashė dhe mishin nė mes, nq se nuk e dalloni ju)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #16
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Ja dhe i tėri dhe i bėri : )
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #17
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Kam pare filmin "Crank" sonte,OMG... as byrek s'me hahet. Ma lini nje cope per neser please...

  Te lumshin duart Fiori.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar MI CORAZON pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Mos, se tani qe lexova se e ke bere me mish derri ,nuk do ha me, po pse mi , un kom thon me mish vici e jo derri, me mish derri bohet vetem me derrin e eger sidomos kur eshte gic i vogel edhe ai i vicit duhet te behet me koke kembe dhe mish me copa dhjami .

  Pastaj me sa shof petet nuk jane te pjekura me duket, apo jo !
  Edhe mishi nuk piqet por vetem zjehet kurse aty i shof te pjekur.
  Petet piqen ne menyre qe kur ti hedhesh mishin e zier me lengun e vet ato qullen dhe thithin gjith lengun pastaj piqqen qe te kompatohen se bashku, kurse ti me sa shof un i ke rene per shkurt sepse po te ishte mish i zier me pete te njoma do dilte si qull dhe byreku nuk do kullonte.

  Ca nepsi qe paske dhe ti... te gjitha ēa lexon i provon... kurse une sot isha ftuar ne nje grill ne ajer te paster kom honger vetem mish grille buke te thekur ne grill patate te skuqura lehte mozarela vere dhe birre, nuk e di si do fle sot...do shtyj pak kohen ketu ..
  larguar forever

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dardajan pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #19
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  dardajan, do lexosh apo jo lol ate mesnikun me lart nuk e kam bere une. U zgjova vone ate dite (dhe gjithe keto dite ne fakt, si me pushime qe jam), vetem kur ma vune ne pjate e mblodha veten ca po haja lol

  Mishin e kish skuqur nje dite me pare dhe pastaj e kish zier ne mengjes para se ta gatuante. Per te tjera nuk di c'te them se nuk pashe gje : ) Kur e pyeta pse kish zgjedhur mishin e derrit, ate permetaren qe e kish gatuar me tha se ne familje keshtu e kane qejf, jo se e kish zgjedhur "kastile" mishin e derrit hihihi

  Sa per nepsin tim lol mos pyet, sidomos keto dite buze oqeanit....

  Tani kur te na besh ndonje mesnik te mire ti, mos harro te na i sjellesh cik "provat" se gati per te provuar jam une!

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Ki kujdes anej nga oqeani se ka nga a ta peshqit shigjet me bisht te gjate dhe te cpojne diku....
  Mos me thuaj se po han edhe mish peshkaqeni anej....

  Kurse per mishin qe te piqej , dhe pastaj te zihej , skisha degjuar ndonjeher, per te kunderten po qe kam degjuar .
  Nejse cdo njeri ka stilin e vet ne te gatuar dhe ne te ushqyer...
  larguar forever

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar dardajan pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •