Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753

  Leo Buscaglia

  Nuk e di nese keni degjuar ndonjehere apo jo per kete shkrimtar..

  Leo Buscaglia u lind ne Los Angelos te Amerikes nga prinder emigrante Italiane.. U diplomua per pedagogji, psikologji dhe sociologji. Gati 30 vjet punoi si mesues dhe beri udhetime te shumta neper bote, vecanerisht ne Lindje : na manastire Zene dhe ato budiste.. Eshte autor i shume librave ne te cilat trajtohet tema e dashurise si Love, Loving, Living and Learning, Bus 9 to Paradise etj.. Ne vintin 80 hapi ne Universitetin e Kalifornise se Jugut nje kurs njevjecar per lenden e Dashurise, kurs i vetem ne llojin e vet ne bote.. "Une jam i vetmi profesor i cmendur qe jap nje lende te tille " pohonte ai..

  E bera kete prezantim te ketij autori pasi me pelqejne shume shprehjet qe ai perdor ne librat e tij.. Jane shume te thjeshta si shprehje ne pamje te pare.. por shume filozofike do thoja..

  * Jeta eshte nje parajse per ata qe dashurojne me pasion shume gjera-- Sa me me pasion dashurojme shume gjera, aq me shume i afrohemi te jetojme parajsen tone tani..

  * Vlerat e dashurise, si butesia, pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne mbreterine e banalitetit dhe nuk perfillen...

  * Dashuria universale jo veetem qe eshte e mundshme, por eshte dhe forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore... Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne..

  *Vleresoni forcen e pakufishme te dashurise, jo si nje joshje te thjeshte, por si nje force dinamike dhe e prekshme..

  * Te kesh nje mik, nenkupton plotesisht nje gje tjeter, eshte nje gje mjaft e shtrenjte.. ashtu sic e shkruan aristoteli: "Nje shpirt ne dy trupa" Sipas meje(leos).. Miqte e vertete mund ti njofesh kur ke nevoje..

  * Askush nuk eshte i perjetshem. Nuk i humbsim kurre njerezit qe i duam. Ata behen te pavdekshem nepermjet nesh. Vazhdojne te jetojne ne zemrat tona dhe ne mendjet tona.. Ata jane pjesmarres ne cdo veprim tonin, mendim apo vendim.. Askush nuk mundet kurre ti zevendesoje e, me gjithe dhimbjen, behemi me te pasur pikerisht nga te gjitha ato vite qe kemi invetuar per ata... Fale atyre njerezve te dashur, kemi kaq shume per te dhene ne raportet tona te tanishme dhe atyre qe do te vijne..

  *Te mbash zemerimin per gjithe jeten, eshte nje peshe shume e rende. Pervec qe te shton rrudhat e ballit, mbart shume hidherim dhe mosbesim. Askush nuk eshte pa faj. Nese deshirojme te na falin per veprimet tona, duhet te fillojme te falim te tjeret per veprimet e tyre. Per te miren tone, here here eshte me mire te falim dhe pse jemi me te drejten tone..

  * Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze, as mendjemadhe, as zemerake: dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja, por kenaqet nga e verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtereshme. Dashuria eshte e perjeteshme.. Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te trija me e madherishme eshte dashuria...

  * Arritja e lumturise eshte ndoshta nje nga idealet me te medha. Edhe kushtetuta e permban. Si e arrijme dhe si e perkufizojme, ndryshon nga njeri tek tjetri. Ndoshta ajo qe e ben kaq te pakapshme nuk eshte ajo qe nuk dime si ta fitojme, por si ta mbajme. Gjendja jone shpirterore sa me e kenaqur te jete, ne nje cast te vetem mund te permbyset..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Zemrushja : 18-08-2006 mė 15:51
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2006
  Postime
  61
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Nuk e di nese keni degjuar ndonjehere apo jo per kete shkrimtar..

  Leo Buscaglia u lind ne Los Angelos te Amerikes nga prinder emigrante Italiane.. U diplomua per pedagogji, psikologji dhe sociologji. Gati 30 vjet punoi si mesues dhe beri udhetime te shumta neper bote, vecanerisht ne Lindje : na manastire Zene dhe ato budiste.. Eshte autor i shume librave ne te cilat trajtohet tema e dashurise si Love, Loving, Living and Learning, Bus 9 to Paradise etj.. Ne vintin 80 hapi ne Universitetin e Kalifornise se Jugut nje kurs njevjecar per lenden e Dashurise, kurs i vetem ne llojin e vet ne bote.. "Une jam i vetmi profesor i cmendur qe jap nje lende te tille " pohonte ai..

  E bera kete prezantim te ketij autori pasi me pelqejne shume shprehjet qe ai perdor ne librat e tij.. Jane shume te thjeshta si shprehje ne pamje te pare.. por shume filozofike do thoja..

  * Jeta eshte nje parajse per ata qe dashurojne me pasion shume gjera-- Sa me me pasion dashurojme shume gjera, aq me shume i afrohemi te jetojme parajsen tone tani..

  * Vlerat e dashurise, si butesia, pergjegjshmeria, interesimi, fisnikeria dhe besimi jane syrgjynosur ne mbreterine e banalitetit dhe nuk perfillen...

  * Dashuria universale jo veetem qe eshte e mundshme, por eshte dhe forma me e plote, gje per te cilen jemi te afte si qenie njerezore... Eshte e nevojshme qe ne jeten tone te pranojme dashurine si forcen me te madhe universale per bashkimin dhe miresine, te pranueshme nga te gjithe ata qe me te vertete e deshirojne..

  *Vleresoni forcen e pakufishme te dashurise, jo si nje joshje te thjeshte, por si nje force dinamike dhe e prekshme..

  * Te kesh nje mik, nenkupton plotesisht nje gje tjeter, eshte nje gje mjaft e shtrenjte.. ashtu sic e shkruan aristoteli: "Nje shpirt ne dy trupa" Sipas meje(leos).. Miqte e vertete mund ti njofesh kur ke nevoje..

  * Askush nuk eshte i perjetshem. Nuk i humbsim kurre njerezit qe i duam. Ata behen te pavdekshem nepermjet nesh. Vazhdojne te jetojne ne zemrat tona dhe ne mendjet tona.. Ata jane pjesmarres ne cdo veprim tonin, mendim apo vendim.. Askush nuk mundet kurre ti zevendesoje e, me gjithe dhimbjen, behemi me te pasur pikerisht nga te gjitha ato vite qe kemi invetuar per ata... Fale atyre njerezve te dashur, kemi kaq shume per te dhene ne raportet tona te tanishme dhe atyre qe do te vijne..

  *Te mbash zemerimin per gjithe jeten, eshte nje peshe shume e rende. Pervec qe te shton rrudhat e ballit, mbart shume hidherim dhe mosbesim. Askush nuk eshte pa faj. Nese deshirojme te na falin per veprimet tona, duhet te fillojme te falim te tjeret per veprimet e tyre. Per te miren tone, here here eshte me mire te falim dhe pse jemi me te drejten tone..

  * Dashuria eshte e durueshme dhe e sjellshme, dashuria nuk eshte xheloze, as mendjemadhe, as zemerake: dashuria nuk llogarit gabimet; dashuria nuk kenaqet nga e keqja, por kenaqet nga e verteta. Dashuria nuk heq dore kurre: besimi, shpresa, durimi jane te pashtereshme. Dashuria eshte e perjeteshme.. Eshte besimi, shpresa dhe dashuria; por nga keto te trija me e madherishme eshte dashuria...

  * Arritja e lumturise eshte ndoshta nje nga idealet me te medha. Edhe kushtetuta e permban. Si e arrijme dhe si e perkufizojme, ndryshon nga njeri tek tjetri. Ndoshta ajo qe e ben kaq te pakapshme nuk eshte ajo qe nuk dime si ta fitojme, por si ta mbajme. Gjendja jone shpirterore sa me e kenaqur te jete, ne nje cast te vetem mund te permbyset..



  P.s Flm per kontributin dhe per kete shkrim me te vertet e lexova me vemndeje pergezime ne jete

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  edhe une kam degjuar dhe lexuar per Buscaglia

  jam ne pritje te nje libri te tij qe me ka premtuar motra
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 4. #4
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  * Ndoshta lumturia e te tjereve na shqeteson sepse eshte nje prove dhe mund te jetohet lehtesisht ne kete boten tone te marre dhe konfuze. Kerkojme nje shkak te mos mundohemi. Mund te themi se njerezit e lumtur jane nje iluzion, kjo eshte injorance dhe papergjegjshmeri, Nuk mund te jete e vertet. E gjithe kjo ndodh sepse mund ta shijojme lumturine vetem nese do te mesonim ta perqafojme

  * Deshperimi, qe besojme se fshihet ne cdo qoshe, ne erresire, eshte me se frut i fantazise sone. Te gjithe e takojne fantazine, por te pakte jane ata qe e respektojne. Ndoshta eshte e mundur qe pas asaj joshjeje te gjejme dhe me shume lumturi.

  * Qeshja eshte nje gjuhe qe nuk ka nevoje per perkthyes. Problemet e veshtira nuk eshte e nevojshme te bisedohen vetem nga persona serioze.

  * kushdo qe na ben te qeshim dhe na bind te mos jemi shume serioze I sherben mireqenies sone fizike dhe mendore. Sic rezulton nga kerkimet e tanishme mjekesore, ndonjehere qeshja eshte ilaci me i mire. Jeta eshte nje shaka dhe ne te gjithe nje batute e saj. Ndienjat humoristike ndihmojme te harrojme, qofte dhe per nje cast, rregullat e seriozitetit dhe bashkejeteses nga te cilat shpesh duhet te clirohemi.

  * Kultivojme sjelljen e rafinuar me menyra te sterholluara duke harruar spontaneitetin dhe defrimin. Buzeqeshje te edukuara zevendesojne qeshjet e shfrenuara. I moderojme impulset e gezimit apo i ndrydhim te gjitha ndienjat, Per respekt te miresjelljes dhe mirekuptimit.

  * Ne nje bote sinqerisht pa abusurditet, nuk ka perse ti shmangemi bashkimit ne menyre te qeshur dhe te gezuar me cmendurine tone. Eshte nje nga menyrat me te mira qe une njof, per te mbijetuar.

  *Do te mesojme se nganjehere "te mos besh asgje" eshte "te besh dicka"

  *Eshte unikaliteti yne, Identiteti individual qe e ben te mundur ekzistencen tone ketu dhe duhet te jete, per kete, gjithnje i mbrojtur.

  * Mendoj(leo) se cdo marredhenie nenkupton kete koncept-" Pranome keshtu sic jam, ndryshe sbehet gje. Cdo lloj marreveshje tjeter do te ishte mashtrim per te dy."

  *Vlera ime qendron ne faktin qe une jam une. vlera jote ne ate qe je ti. Ka nnga ata qe luftojne te na konsiderojne te gjithe njelloj. Nese dorezohemi, nuk do te kemi surpriza, qeshje, krijimtari. dhe asnje kenge operistike te kenduar ne rruge..

  * Te ndash idealen nga realja eshte pa dyshim nje beteje e pafundme - per te pare ne persosmerine tone nje element thelbesor te vete njerezve.. Kur qeshim me te metat e te tjereve, sjellim nder mend te mos marrim me shume seriozitet te metat tona dhe pranojme mendimin qe te metat jane, sigurisht, pjese e natyres njerezore.

  * Mjaft shpesh degjojme fjalen "te dua pavaresisht nga te metat e tua" Por do te ishte sigurisht me afer vetes te themi" te dua me gjithe te metat e tua"

  Ps. diamaitia dhe hope31 faleminderit per ndiekjen e temes...
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Postime
  4,061
  filozofike i moth qenka po edhe Kopjac i math

 6. #6
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  Ballakumi.. Leo Buscaglia eshte nje nder shkrimtaret dhe studiues njekohesisht qe japin realitetin pa dorashka.. Mua per vete me pelqejne shume librat e tija.. Me pelqen menyra si ai analizon dhe shprehjet e filozofeve apo krijuesve dhe natyraliteti si i arrin ai ti zbertheje dhe te krijoje dicka te veten.. Gjithsesi.. cdo njeri ka mendimet e veta..

  Zemrushja
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 7. #7
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  * Jeta jone prej te rrituri humbet cdo surprize, lirine e saj, dhe rritemi ne menyre serioze. Pastaj pyesim, se ku ka perfunduar defrimi. Ndoshta ka ikur bashke me perpjekjen e lehte dhe lojen e parrezikshme, qe dikur ishte natyra jone e dyte.

  * Shpirti njerezor do te perpiqet ndaj cdo force qe ta ngaterroje me nje kategori tjeter, qofte rastesisht, qofte dhe vetem sa per bashkejetese. Eshte unikaliteti yne, identiteti individual qe e ben te mundur ekzistencen tone ketu dhe duhet te jete, per kete, gjithnje i mbrojtur.

  * Nese ndihemi te pavlere nuk duhet te pushojme se kerkuari, sepse bota eshte thellesisht nje mister i mbrekullueshem. Nese jemi te vetmuar nuk duhet te presim te tjeret te vijne tek ne por te shkojme ne tek ata. Kujtoni se do te vdesim nga uria nese nuk e ushtrojme energjine e nevojshme per ta cuar ushqimin ne gojen tone.

  * Vetem kur ndergjegjesohemi per vleren tone si qenie njerezore unikale, do fillojme te zhvillojme nje ndienje dinjiteti dhe respekti per vendin qe na perket ne jete. Gjithnje e me shume po behemi jonjerezore dhe detyrohemi te ndiejme faj per ndryshimet tona. Jemi gjithmone e me shume te bindur se na mungon aftesia per te perballuar jeten. Jane te pakte ata qe na nxisin te provojme dhe te rrezikojme. Rrallehere na thuhet sa te mbrekullueshem jemi, apo cvlera te fshehura kemi thelle brenda vetes sone dhe te na nxisin qe ti nxjerrim ato per te perballuar jeten.

  * Mungesa e krenarise, ne kuptomin e sjelljes arrogante apo te mendjemadhesise, por me shume dinjiteti i shpresave te medha dhe vlerave, ne raport me veten tone, eshte nje shprehje e ndergjegjes se arsyeshme e vete botes.
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 8. #8
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  * Mendja njerezore eshte nje mbrekulli. Porsa asimilon nje ide te re apo nje koncept te ri, zgjerohet dhe nuk mund te kthehet me ne dimensionet e meparshme. Nuk ka kufi. Askush nuk ka mundur te gjeje potencialin me te madh qe ka. Pikerisht per kete kalojne gjithe jeten per te zbuluar mundesite e saj duke i zgjeruar ato. Femijet, me gjithe dliresine e tyre, nuk kane mesuar ende te kufizohen dhe perpiqen instiktivisht dhe tere gezim te mesojne. Pikerisht keshtu duhet te bejme edhe ne...

  * Cdo dite eshte nje fillim i ri, nje jete e vogel ne vetvete. Shume luftojne per te jetuar deri ne kete cast dhe per te arritur ne kete periudhe. Rastet per t'u rritur, nje mundesi per te mesuar dicka te re:- jane gjerat qe ndodhin vetem njehere ne jete, dhe na perket ne te dime te perfitojme apo ti leme te na ikin..

  * Te synosh te ardhmen, te shmangesh nga mundesite qe na rastisin, te kundershtosh te padiskutueshmen, te mbrosh nje ceshtje duke qendruar ne vend, ndersa gjithcka shkon perpara do te thote te humbasesh kontaktin me realitetin. Nese pranojme te rene me gezim dhe si nje mbrekulli, mund te drejtohemi me kenaqesite drejte cdo te nesermeje. Ne te shumten e rasteve do te jene femijet qe do te na udheheqin.

  * Duhet te dime se ekzistojne gjera te pandryshueshme njerezore, si e verteta, bukuria, dashuria, te qeshurit dhe kaq shume aspekte komplekse dhe ne te njejten kohe pabesueshmerisht te thella te struktures sone, te cilat do te jene gjithnje te pazevendesueshme dhe eksluzivisht njerezore.

  * Kush jep dashuri, si nepermjet nje dhurate vezulluese apo nje komplimenti te njerezishem , gjithnje falenderohet apo shperblehet me te njejtin shpirt. Ashtu si degjimi paraqet qellimin e artit te komunikimit, artin e pranimit me gezim, vleresimin dhe ndjeshmerine, prandaj dhe keto jane njelloj te rendesishme sa dhurimi, gjithmone dhe per te gjithe.
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 9. #9
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  * Heret a vone secili prej nesh do te bindet se ne raportet me te tjeret eshte e nevojshme te japim nga e jona, jo vetem kohen tone, por edhe perkushtimin e sinqerte.Iu mbyllim mjaft shpesh porten atyre qe kane nevoje per ne, duke iu perkushtuar vetes, duke perfunduar pastaj te rrime me ate qe eshte gjendja me ekonomike dhe me e lehte per te dhene: veten tone.

  *Edhe pse eshte e veshtire te ndikosh individualishte per paqen dhe mirekuptimin ne bote, ketojane ceshtje qe i ndeshim ne shprehje te vecuara te dashurise dhe miresjelljes, kudo qe ndodhemi. Nje nga shpresat tona mete medha vazhdon te qendroje tek individi: tek sjelljet e vogla te mira qe secili prej nesh ben, gezimin qemund te perhapim, veprimet qe bejme pa pritur asnje shperblim, veprimet qe bejne castet e ushqimit dhe kohen qe i perkushtojme ndihmes per te tjeret.

  * Frika jone do te behej me e perkulshme po te mesonim ta zgjeronim perkufizimin e familjes dhe te kuptojme se te gjithe jemi ne te njejten anije. Kemi nevoje per njeri tjetrin. Duket se frika eshte semundja me e perhapur e shekullit te njezete. Ndoshta duke u bere me te afert, deri ne fund te ketij shekulli do te mesojme se nje interes i sinqerte per te tjeret mund te jete vet ilaci..

  * Jam i sinqerte se nuk ekziston gezim me i madh ne jete, se ajo kur ia arrijme te fitojme mbi dobesite tona. Te gjithe e njohim gezimin e madh te fitores dhe dhimbjen e humbjes. Duket sikur njera perjashton tjetren. Megjithate, me shprese, dinjitet, pak cmenduri dhe besim ne veten tone, mund te bejme hapa te medha drejt realizimit te idealeve tona. Deshtimi me i madh eshte te mos tentojme. Shume prej nesh kane hequr dore, pikerisht atehere kur do te kishte mjaftuar dhe pak durim. dhe me shume kembengulje per t'ia arritur qellimit. Shpesh, pikerisht kur duket se cdo gje p shkon drejt deshtimit, pikerisht atehere mberrin fitorja.

  vijon....
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 10. #10
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  * Jam i sinqerte se nuk ekziston gezim me i madh ne jete, se ajo kur ia arrijme te fitojme mbi dobesite tona. Te gjithe e njohim gezimin e madh te fitores dhe dhimbjes e humbjes. duket sikur njera perjashton tjetren. Megjithate, me shprese, dinjitet, pak cmenduri dhe besim ne veten tone, mund te bejme hapa te medha drejt realizimit te idealeve tona. Deshtimi me i madh eshte te mos tentojme. Shume prej nesh kane hequr dore, pikerisht atehere kur do te kishte mjaftuar dhe pak durim dhe me shume kembengulje per tia arritur qellimit. Shpesh, pikerisht kur duket se cdo gje po shkon drejt deshtimit, pikerisht atehere mberrin fitorja.

  * Eshte mekat qe shpesh presim qe vetmia te na mbyte perpara se te fillojme te kuptojme kompleksitetin nga na vjen. Nga ana tjeter, eshte e kuptueshme, meqenese qe ne femijeri na kane mesuar t'i shmangemi vetmise, si te qe nje sjellje antisociale. Jeta jone e femijerise pershkohet nga shume detyrime shoqerore dhe te programuara. Na nxisin te shkojme ne cirk, te marrim pjese ne skuadra, kurse etj. Kaq te shoqeruar jemi, saqe kur gjendemi vetem, ne momentet e lira, per shume nga ne eshte nje pervoje dermuese.

  * Secili prej nesh ka nevoje per nje bote te veten, te vecuar nga cdo gje, larg te tjereve, ku te mundemi te terhiqemi plotesisht dhe te refletkojme per te gjetur serisht kontaktin me shpirtin tone.

  * Per te fituar mbi vetmine secili prej nesh duhet te marre pergjegjshmerine e shenjte qe te behet nje individ i kompletuar dhe, mbi te gjitha te vetevendose pa perfshire te tjeret ne kete proces.

  *Frika jone do te behej me e perkulshme po te mesonim ta zgjeronim perkufizimin e familjes dhe te kuptojme se te gjithe jemi ne te njejten anije. Kemi nevoje per njeri tjetrin. Duket se frika eshte semundja me e perhapur e shekullit xx. Ndoshta duke u bere me te afert, deri ne fund te ketij shekulli do te mesojme se nje interes i sinqerte per te tjeret mund te jete ilac.

  * Jeta ne te vertet eshte e thjeshte. Jemi ne qe e bejme te komplikuar.

  * Me ne fund mund te pranojme se grate jane te mencura, krijuese dhe te afta sa dhe burrat. U bindem tiu njohim atyre se dhe ato kane te drejte te dalin, te japin kontributin sipas kapacitetit qe ato kane, qe deshirojne lirine e tyre, nuk kane pse te kufizohen e ndryshen.

  * Edhe per burrat kane ndryshuar gjerat. Kane zbuluar me ne fund sa mire eshte te kene nje grua te afte, te sigurte dhe interesante qe te mbuloje paaftesine e tyre. Po zbulojne nje kenaqesi te re duke ndare plotesisht pergjegjesite ne detyrat shoqerore, ekonomike dhe psikologjike, ne shtepi dhe ne familje. Kane kuptuar per shembull, se duke ndare detyrat si burre e grua, jane te lire per caste me prodhuese, te mbrekullueshme dhe personale.

  *Te njohesh vetveten eshte nje pune qe meriton lavderim. Por nuk eshte e domosdoshme qe te siklterisesh per kete te gjithe dhe gjithcka. ..... Nuk ka humbje me te keqe per te gjithe ne, se nje jete qe nuk e jetojme... Por duhet te kemi parasysh, perpara se te nisemi "per te rifilluar jeten " se edhe filozofite e bukura te kerkimit te vetvetes na mesojne se kjo deshire ndricuese, mund te na vije dhe duke gatuar brume per buke, duke kultivuar kopshtin apo duke degjuar nje pjese muzikore.. ( behet fjale per disa studiues qe braktisnin shpite e tyre.. te afermit dhe gjithcka .. per te kerkuar "vetveten dhe unin e tyre..")
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Pėr: Leo Buscaglia

  Tė dashurosh sipas Leo Buscaglia-s

  17 Korrik 2013 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip

  Ndoshta vetėm njė njeri nė planet kishte privilegjin t’u pėrgjigjej tė gjitha pyetjeve tė jetės pėr dashurinė dhe ky ishte Felice Leonardo Buscaglia

  Dr. Dashuria

  Tė dashurosh sipas Leo Buscaglia-s

  Ivana Dervishi

  Tė thuash qė Leo ishte njė profesor, nuk i je afruar aspak qenies sė tij. Ai ishte mė shumė se aq. Leo ishte mentor, eksplorues, nxėnės dhe gjahtar i palodhur i ndjenjės mė tė mrekullueshme nė univers: dashurisė.

  Fjalėt dhe vetė jeta e tij, ishin leksioni ideal qė kushdo duhej tė mėsonte. Ai nuk jepte shembuj, sepse prej kohėsh kishte vendosur tė ishte shembulli. Thėniet e tij zbutėn zemrėn e Amerikės sė viteve ’80, tė lodhur dhe me shumė pak dėshirė pėr tė qenė humane.

  Leo Buscaglia ishte i vetmi njeri qė hapi nė universitetin ku jepte mėsim, klasėn e leksioneve tė dashurisė. Kur e pyesnin nėse kjo kishte tė bėnte me mėsime mbi seksin, ai pėrgjigjej se dashuria ishte shumė mė e thellė se aq.

  Ai kishte tė tjera qėllime pėr nxėnėsit e tij, teksa i ftonte ata tė ‘luanin’ nė shtėpinė e tij me gjethet e rėna nė rrugė, qė askush nuk i pėrfillte. Leo ishte njeriu qė do t’u mėsonte atyre si tė dashuronin, si tė falnin dhe si tė ishin vėllezėrit, shokėt, partnerėt dhe prindėrit idealė.

  “E fillova kursin e dashurisė, pėr shkak tė njė prej studenteve tė mia mė tė talentuara, qė u vetėvra. Ajo nuk shfaqi asnjė shenjė tė dėshpėrimit tė saj. Pastaj njė ditė krejt papritur u largua nga kjo jetė. E pyeta veten, ‘pėr ēfarė na duhen tė gjitha kėto mėsime, tė dish tė shkruash dhe tė lexosh, kur askush nuk na mėson vlerėn e jetės, cilėsitė tona unike dhe dinjitetin personal?’ Kėshtu vendosa tė filloj kursin e dashurisė duke mos dhėnė mėsim me plot kuptimin e fjalės, por duke i ndihmuar nxėnėsit tė zbulojnė magjinė e tyre.”

  Tė duash diēka pėr Leo Buscaglia-n nėnkupton tė rrezikosh qė ta jetosh jetėn nė ēdo aspekt, deri nė pėrmbushje tė plotė. Tė jetosh nė njė shtėpi me dyer dhe dritare tė hapura, pa pasur frikėn e pluhurit tė urrejtjes, apo mėsymjes nė zemrėn tonė prej kundėrshtarėve qė duan tė na shkatėrrojnė.


  Tė dashurosh, domethėnė tė rrezikosh tė mos tė ta kthejnė dashurinė. Tė shpresosh nėnkupton tė rrezikosh tė vuash. Tė pėrpiqesh ėshtė tė rrezikosh dėshtimin, por rreziqet duhen marrė pėrsipėr, sepse rreziku mė i madh nė jetė ėshtė tė mos rrezikosh.

  Sipas tij, ne e marrim dashurinė pėr tė mirėqenė. Mendojmė se jemi tė dashurit perfektė dhe se duhet thjesht tė presim qė dashuria jonė tė rritet siē bėjnė lulet nė pranverė. Kjo nuk ėshtė e vėrtetė.

  Dashuria nuk rritet, nėse ne nuk rritemi. Gjithēka kėrkon durim, dituri, eksperiencė, vendosmėri dhe optimizėm. Dashuria ėshtė gjithnjė nė ndryshim, nėse jemi tė vetėdijshėm dhe ndryshojmė sė bashku me tė, atėherė ajo do tė bėhet shpėtimtarja jonė.

  Thelbi i dashurisė ėshtė tė dalėsh nga vetja dhe tė depėrtosh te tė tjerėt. Kur ndalojmė sė shqetėsuari pėr tė drejtat, ndjenjat, lumturinė e sigurinė tonė dhe fillojmė tė shqetėsohemi pėr tė drejtat, ndjenjat, lumturinė dhe sigurinė e tė tjerėve, atėherė do tė gjejmė fuqinė e vėrtetė tė dashurisė.

  “Unė nuk besoj te dashuritė e pakushtėzuara, u thoshte ai studentėve. Nė fakt, mendoj se ato janė shumė tė papjekura. Dashuria ime ka pasur vetėm njė kusht, qė nėse unė tė mbaj larg nga vetja, tė pengoj rritjen dhe realizimin e potencialeve tė tua, atėherė duhet tė tėrhiqem mėnjanė.”

  Mos bėni dashuri me njė trup, bėni dashuri me njė person, kėshillonte Leo. Ai u lutej ndjekėsve tė tij tė mos e linin dashurinė t’u ikte, sepse nėse kjo ndodhte, atėherė atyre u kishte rrėshqitur prej duarve jeta.

  Tė dashurosh, sipas Leos, nėnkupton t’i lėsh njerėzit qė tė gabojnė, tė mos drejtosh nėpėrmjet kėshillave jetėn e tyre, t’i lėsh tė marrin vendimet e tyre, tė rrėzohen dhe tė mėsojnė.

  Tė duash dikė, nėnkupton tė jesh aty kur ai tė rrėzohet, t’i japėsh dorėn pėr ta ngritur, pa e kritikuar, vetėm duke i dhėnė dashurinė dhe sigurinė, qė tė gjejė rrugėn e tij.

  Leo nuk mendonte se dashuria ėshtė njė autostradė, qė tė gjithė mund ta marrin sipas rregullave tė caktuara. Ai e perceptonte dashurinė si shtegun e fshehtė tė secilit.

  Nėse jeni nė kėrkim tė ndryshimit tė botės, atėherė duhet ta dini fuqinė e vėrtetė tė njė prekjeje, njė buzėqeshjeje, njė fjale tė mirė, tė njė veshi qė dėgjon, tė njė komplimenti tė sinqertė apo tė njė gjesti dashamirėsie, ju duhet ta dini se janė kėto elementet qė e ndryshojnė jetėn dhe botėn.

  Nėse kėrkoni tė shpėtoni dikė nga ēmenduria dhe vetmia, mbillni nė zemrėn e tij farėn e dashurisė, tregojini se ēfarė domethėnė tė jesh pjesė e njė bote tė mbushur me mirėkuptim, falje dhe pėrkujdesje.

  Leo Buscaglia dėshiroi t’u linte lexuesve tė tij njė mesazh tė fortė, ai tha: “Kam mėsuar se dashuria ėshtė forca mė e fuqishme qė zotėrojmė. Kur veprojmė nėn magjinė e dashurisė sė vėrtetė, kemi fuqinė pėr tė performuar mrekulli.”

  Mos e humbisni dashurinė. Ajo ėshtė njė dhuratė e mrekullueshme qė na ėshtė dhėnė kur lindėm. Ėshtė e frikshme tė mendosh se ka nga ata njerėz qė nuk e hapin kėtė dhuratė. Hapeni dhuratėn, griseni nga padurimi ambalazhin. Brenda saj ka dashuri, magji, gėzim, dhimbje dhe lot, por mos hezitoni, ėshtė dhurata juaj, qė ju bėn tė jeni njerėzorė.

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...o-buscaglia-s/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Tema tė Ngjashme

 1. Tironsit qė skalitėn shprehje nė gjuhėn e sotme shqipe
  Nga drini_nė_TR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:01
 2. K. Frasheri: Ismail Kadare, i subvencionuari i diktaturės
  Nga Xhuxh Xhumaku nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 16-10-2011, 08:32
 3. Astrit kosturi, shkrimtari polemizues.
  Nga armando cuni nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 25-06-2009, 03:43
 4. Ne dritehijen dhe kundershtite e nje shkrimtari
  Nga Fenomeni nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-05-2006, 17:46
 5. Shqipėria pėrballė ndėrgjegjes sė gjymtuar tė saj
  Nga Shėn Albani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 22-09-2005, 12:27

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •