Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  Lulja e kungulleshkave

  Kisha kohe qe degjoja se lulja e kungulleshkave ishte me e shijshme se vet kungulli por nuk e kisha provuar asnjeher sepse
  1-Nuk gjehet ne treg , por edhe kur gjehet kushton rreth 20-25 euro kilja kurse sivjet i kom ke bacja ime dhe mora receten e gatimit per ti provuar.

  RECETA

  Merret lulja e kungulleshkes (ajo e verdha qe eshte si tulipan) ne momentin qe eshte sa me e celur , (se pastaj fillon tkurrja dhe fishkja e saj ) lahet mire me uje te rrjedhshem pritet pak fundi ,dhe futet ne nje pjate ku me pare kemi rrahur nje koker veze ku mbasi lyhet mire hidhet te skuqet ne digan per disa minuta.

  Kjo ishte receta me e thhjeshte por ka edhe te tjera me kete lloj lule te cilat nuk i mora shenim.

  Cfar shije ka ??
  Nese keni ngrene ndonjeher kerpudha me veze eshte e njejta shije ,dhe pak me e mire me e bute.

  Ne Napoli kete lloj lule mbasi e kepusin e fusin ne nje kavanoz me uje dhe dicka tjeter ne menyre qe te rritet akoma per disa dite.

  Shoqerohet me vere te bardhe.
  larguar forever

 2. #2
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Anėtarėsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Me ne fund gjeta nje shqipetar qe i ha lulet e kungulleshkave kur ju kerkova ne Shqiperi lule kungulleshkash per ti gatuar me qeshen

  Une lulet e kungulleshkave i ha me oktapod.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 3. #3
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Blu sky.. si i gatuan ti keto me oktapod??

  Ne fakt eshte hera e pare qe lexoj kete gje.. qe haet lulja e kungulleshkave..

  thx guys per informatat

  Dardajan pergezime per temen...

  Zemrushja
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime

  lulet e kungullit te mbushura me gjize

  Per kater persona perberesit jane :

  12 lule 200gr gjize
  pak hurdher te grire (sipas deshires)
  pak majdanoz te grire
  2 veze
  pak djath te grire (Parmigiano )
  nje luge vere moskat
  Krip sipas deshires
  buke te grire
  dhe vaj ulliri per te skuqur


  Pregatitja

  Hiqet fistili apo si i thon atyre qe ka ne mes lulja me kujdes pa prishur lulen , ndersa ne nje pjate bejme perzjerjen e gjizes,hurdhres,majdanozit, nje te verdhe veze, veren ,djathin e grire , kripen dhe perzihen mire te gjitha bashke, pastaj me nje luge hidhet brenda neper cdo lule kjo perzierje nderkohe qe ne nje pjate kemi vezen tjeter te rrahur pak dhe ne pjaten tjeter kemi buken e grire .

  Merret lulja me mbushjen qe ka brenda lyhet ne pjaten me veze pastaj ne ate me buke te grire dhe hidhet ne vaj te nxehur fort ne nje ene te thelle ku ka vaj me bollik dhe jo ne cektine lihet vetem disa minuta dhe sherbehet e ngrohte me vere.

  Hajt ju befte mire se goja leng me shkoj tani..
  larguar forever

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  recete tjeter

  Ne nje pjate hidhet nje veze pak qumesht dhe pak miell duke i perzier derisa behet si krem .
  Merret lulja pastrohet nga brenda dhe jashte dhe brenda ne te futen disa rripa proshute dhe ripa djath emental pstaj rrotullohet per tu lyer me kremin qe kemi pregatitur dhe hidhet ne vaj te skuqur fort per disa minuta.
  larguar forever

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Kėtė recetėn e luleve tė kungulleshkave tė mbushura me gjizė e kish dhe revista "Brides" e kėtij muaji po ata nė vėnd tė gjizėz kishin pėrdorur njė lloj djathi tjetėr. Ajo fotografia qė kishin ata sikur ta mbushte syrin...

  Do provoj ndonjėrėn nga kėto recetat mė lart kėtė javė dhe do ju them si dolėn (kuptohet kjo po mė lanė ti kėpus lulet e kungullit).


 7. #7
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  I provova lulkat me pare se sa e mendova : ) Dhe vertet ishin "yummm", shume te mira...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 8. #8
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Ah, kjo qe provova ishte receta me gjize...

  Disa gjera qe hasa gjate gatimi dhe qe nuk i mendova para se te filloja.

  1. Lulet vete e kane kercellin dhe gjithe ato pjeset jeshille me gjemba te vegjel qe ti bejne duart cope kur i keput (pret me gershere) ose kur i pastron.
  2. Gjate pastrimit jane te nevojshme gersheret qe perdoren ne kuzhine pasi ajo pjesa e brendshme mund te hiqet vetem ne kete menyre.
  3. Une i skuqa ne tigan jo shume te thelle (pasi nuk doja te kisha gjithe ate vaj te skuqur me pas, plus nuk doja te laja gjithe ate tenxhere ) por menyra me e mire eshte te skuqen me shume vaj (sic eshte permendur tek receta me lart).


  Pershendetje
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 23-08-2006 mė 14:59

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  .
  Une i skuqa ne tigan jo shume te thelle (pasi nuk doja te kisha gjithe ate vaj te skuqur me pas
  i pashe fotot te mrekullueshme poooo.. jane foto e tua pra kur i gatove ??


  Per te hequr vajin e tepert mbas skuqjes duhet te mbeshtillen me ato lettrat e duarve per disa min dhe nuk do kesh me asnje pik vaj, mendoja se e dije kete ,pasi perdoret per cdo gje te skuqur , kur ka shum vaj .

  me sa duket qenkam pak me kujdeshem per keto gjera kur i lexoj dhe i fiksoj mire pasi une si fus dot ne goje kur kane shum vaj.

  . Lulet vete e kane kercellin dhe gjithe ato pjeset jeshille me gjemba te vegjel qe ti bejne duart cope kur i keput (pret me gershere) ose kur i pastron
  .

  e ke fjalen vetem per duart e femrave se keto te miat se kan ndier fare biles une hoqa edhe gjethet pa doreza dhe vetem sa me gudulisen pak.
  larguar forever

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Po, fotot e mia kur i bera sot

  I thava para se ti sherbeja me letrat e duarve sic thua dhe ti : ) Ja nje foto ne proces e siper...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori
  Po, fotot e mia kur i bera sot

  I thava para se ti sherbeja me letrat e duarve sic thua dhe ti : ) Ja nje foto ne proces e siper...

  te paskam hapur pune me duket , i mbarrove te gjitha lulet , ju largua vai apo jo ?

  Kam gjetur nje forum italian ku ka nje teme si kjo ketu dhe ka shum lloj gatimesh te lules se kungullit sa here te kem kohe do shtoj nga nje recete.

  Per te mbledhur sa me shum lule kungulli duhet mbjelle gungull dhe jo kungulleshka .

  njeren e paske honger pergjysem spaske prit as me bo foton..
  larguar forever

 12. #12
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  ahahah

  Ke mbetur mbrapa dhe ti (une i bera i hengra ato qe dje) lol Lyren ashtu e heq gjithmone ndaj mos u bej merak, se nuk me hape ti pune, pse kujton se duket pjata aq e bardhe tek fotot e para?!.

  Ndersa per te gatuar ne pergjithesi e bej me qejf. Sidomos kur nuk gatuaj sepse duhet ta bej patjeter qe te "ushqej" ndonjeri Po te jete me detyrim, ju sugjeroj restorantet.

  Keto si lule kungulli ishin, jo kungulleshke flas. Dhe do beje akoma lule ai kungulli qe eshte ne oborr se i eshte shtruar baces tej per tej, ti vetem sill receta.


  Eh c'na gjeti

 13. #13
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ku mund ti gjejme ne pergjithesi keto lule??

  sepse me duket shume interesante.. ndoshta kam cik neps t'i provoj :P
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Ku mund ti gjejme ne pergjithesi keto lule??

  sepse me duket shume interesante.. ndoshta kam cik neps t'i provoj :P

  Lulet e kungullit rriten ne bimen e kungullit dhe te kungulleshkes ato qendrojne ne maje te kungullut qe sapo eshte duke u formuar , dhe kane petale jeshile nga jashte dhe te verdha nga brenda , brenda lules qendron filamenti qe ka ngjyre te verdhe dhe duhet eliminuar pra hequr.

  Ato jane dy varietetesh mashkuj dhe femra meshkujt jane me te medhenj dhe kane bisht kurse femrat jane me te vogla dhe rriten ne maje te kungullit.
  Ato duhet te mblidhen ne momentin e celjes absolute dhe jo kur petalet kane filluar te ulen anash.

  Me te mire jane ato mashkullor qe thame me lart.

  lulet mashkullore qe kane edhe bisht mund ti utesh ne vazo me uje dhe ti mbash per dy dite ndersa ato femerore mund ti mbash ne frigo por jo me teper se 24 ore.

  proprieta

  kane veti diuretike dhe rifreskantedhe te pasura me vitamina A gjithashtu jane te lehta dhe treten lehte nga stomaku yne, sidomos kur gatuen me avull.
  larguar forever

 15. #15
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Mire e ke ti lal.. Po ketej sbesoj se shiten..

  ps. per te mbjelle skam ku te mbjell kungull lol

  nuk kam bashte ke shpia.. keshtu qe do shkoj do ia marr ca borxh Fiorit se sbehet ndryshe :P
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  Mire e ke ti lal.. Po ketej sbesoj se shiten..

  ps. per te mbjelle skam ku te mbjell kungull lol

  nuk kam bashte ke shpia.. keshtu qe do shkoj do ia marr ca borxh Fiorit se sbehet ndryshe :P
  Po ti po vajte deri ke Fiori thuj ti pregatisi dhe te ftoj per dreke apo darke se pe ti , sa te mira qe i kishin dale ta benin me sy e kishte honger gjysen dhe pastaj i kishte bo foto.
  larguar forever

 17. #17
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga dardajan
  Po ti po vajte deri ke Fiori thuj ti pregatisi dhe te ftoj per dreke apo darke se pe ti , sa te mira qe i kishin dale ta benin me sy e kishte honger gjysen dhe pastaj i kishte bo foto.

  LoooL

  Po andej ku rri ajo sbesoj se me del ndonjehere rruga :P

  prandaj do i them Fiorit te mi nisi me poste LOL
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 18. #18
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Nuk kisha degjuar ndonjere per lulen e kungulleshkave .
  Interesante Dardajan .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 19. #19
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK
  Nuk kisha degjuar ndonjere per lulen e kungulleshkave .
  Interesante Dardajan .

  Epo si i thone fjales PINK sa te rrojme do mesojme lol

  ps. na gjej ndonje vend ku ti mbledhim keto lule mi :P
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 20. #20
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,112
  Faleminderit
  55
  245 falenderime nė 202 postime
  sa here qe kam provuar t'i gatuaj keto te skuqura (keshtu me pelqejne me shume) asnjehere nuk me kane dale ashtu sic duhet. thithin aq shume vaj sa nuk hahen dot. nje here i mbusha me djath philadelphia dhe i futa ne furre, dolen te shijshme.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •