Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1

    Vendimi i veshtire

    Goten e pare te Veres e pi per vehte, te dyten per shoqeri dhe gota e trete te pi ty - Fjale e urte.

    E fillova ndoshta mbrapsht apo nga fundi kete teme qe ne fakt ka te beje me njerezit ne diaspore. Ketu qellimi i temes eshte sa njerezit arrijne te shohin te verteten ne sy dhe te kuptojne se vendi i huaj sado i bukur nuk munde te jete vendi juaj dhe me kete rast une do shtroj disa pyetje dhe ftoj per diskutim te gjithe. Ju lutem qe ne fillim qe ketu mos te postohet urime, deshira sepse qellimi im eshte per nje diskutim te mbeshtetur ne fakte dhe jo fontane deshirash.

    Te gjithe ne diaspore kane dale me hir apo pahir dhe e verteta eshte se shumica kane pasur perfitime te konsiderueshme, dhe gjithashtu Shqiperia e Kosova kane fituar shume nga Diaspora dhe po vazhdojne te fitojne. Por pyetja qe shtroj une ketu eshte nese duhet te kete nje kufi ne te cilin njeriu duhet te kthehet ne atdhe apo si duhet te veprohet.

    Une jam i sigurte se kthimi eshte vendimi me i mire, dhe bile ne parim shumica bien ne pajtim me kete, mirepo pyetja tjeter qe shtroj eshte kur eshte momenti te kthehet emigranti.

    Dhe krejt ne fund une bej pyetjen e fundit, athua e kupton dikush se ne fakt shumica nuk arrijne te marrin vendimin e veshtire te kthimit dhe ne kete menyre bien e pre e Integrimit (Asimilimit). Nga te gjitha faktet qe shoh nga jeta e perditshme kjo diaspore e fuqishme qe momentalisht ekziston, do te vazhdoje te ekzistoj sa te jene gjalle personazhet ne fjale dhe aspak me tutje ne femijet e tyre me ndonje perjashtim.

    Gota e pare e Veres eshte pire ne momentin e hyrjes ne shtet tjeter. Gota e dyte eshte pire duke punuar arsimuar dhe bere nje baze jetese. Gota e trete eshte pire nga disa, nga disa te tjere po pihet tani, dhe nga disa ende nuk eshte pire. Dhe kjo eshte gota ne momentin kur femijet vazhdojne shkollimin ne gjuhe te huaj dhe arrijn 18 vjet ne vend te huaj. Kjo nenkupton ne shumice perfundimin e emigracionit, sepse me ata ndihen te huaj dhe jo emigrante.

    Sa persona jane te afte te marrin Vendimin e Veshtire dhe arrijne te kuptojne keto faza qe ndjek secili ne vend te huaj.

    Me respekt per te gjithe!

  2. #2
    Une e kam quajtur kete teme Vendimi i Veshtire, sepse per tu kthyer ne atdhe shumices u duket se eshte nje Vendim i Veshtire.

    Mirepo doli se edhe si teme forumi qenka shume e veshtire, sepse askush ose se kuptoi ose nuk pati pergjigje ne pyetjet e shtruara.

    3 pyetje kam shtruar.

    1. A duhet te kete kufi, kur njeriu duhet te kthehet ne atdhe.

    2. Kur eshte momenti te kthehet emigranti

    3. A eshte e vertete se shumica nuk arrijne te kthehen dhe asimilohen sepse se kuptojne momentin e vertete kritik, kur njeriu ose duhet te kthehet ose te humbet.

    1 muaj e gjysme asnje pergjigje nuk pashe ne kete teme. Mendoj se vertet emigracioni eshte nje plage e madhe dhe shumicen e vret madje edhe vet diskutimi

    Respekt

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-03-2003
    Vendndodhja
    Diku nėpėr Botė
    Postime
    528

    Exclamation

    Nėse janė marė rugėt pėr tė bėrė lek . Milioner me punė tė ndershme nuk bėhesh kurrė .
    Nga ky aspekt do pėrgjigjesha kėshtu :-

    1.Mendoj qė po ,ka njė limit dhe ai ėshtė limit kohor .

    2.Momenti ėshtė nė ēdo kohė ,por gjithėsesi maksimumi duhet tė jetė 4-5 vjeēar .Pa filluar me lėshuar rrėnjė jashtė vendlindjes .
    E kalove kėte kohė ( periudhė ) mė mbas do jetė gjithmon e mė vėshtirė ,nėso jo edhe e pa mundur .Sidomos nėse je familjarisht nė emigrimm . Pėr shkaqet dhe arsyet as tė mos flasim .

    3.Po ,ėshtė e vėrtetė se nuk arijnė tė kthehen ,ndoshta jo asimilimi si shkak ,por unė do thosha adaptimi ,me rethin dhe jetėn e krijuar .

  4. #4
    ecchime..... Maska e Pidocchio
    Anėtarėsuar
    07-11-2002
    Vendndodhja
    Venezia (IT)
    Postime
    220
    po i bere 10 vjet ne dhe te huaj shume veshtire eshte te kthehesh.
    (asimilimi ) me dukety si nje fjale e keqe. megjithate integrimi behet natyror per mendimin tim .... per vete arsyet qe ju keni shkruar me larte


    momenti per tu kthyer eshte atehere kur behesh i vetedijshem se puna jote ne atdheun tend nuk shkon per dhjam qeni. se e ardhmja eshte nje pik e arrtishme per veten tende dhe per famigliarte e tu. ku dashuria dhe ndjenja qe ju keni per atdheun , te jete e kthyr me te njejten monedhe nga shteti.
    nuk besoj se eshte vetem nje fakt kohor vendimi per tu kthyer.
    :jSorridi alla vita la vita ti sorride....

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Mbas 16 vjetesh duket shume e veshitre te marresh vendimin te kthehesh ne Shqiperi.
    Po te kisha sigurine e nje pune,edhe pa te ardhurat qe kam mundesi te siguroj ketu ku jetoj,une kthehem qe neser.
    Personalisht e kam pare emigrimin si nje mundesi qe personi ka ne jete,qe te rritet dhe te perfitoje nga eksperienca qe fiton.
    Kultura,edukata,marredheniet me njerez nga me te ndryshmit duhet te jene baza per tu rinisur nga e para ne atdhe.
    Shpejt do te kthehem ne vendin tim.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

Tema tė Ngjashme

  1. Filmi: Vendimi
    Nga Albo nė forumin Kinematografia dhe televizioni
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-02-2009, 22:44
  2. Vendimi i fshehtė, qeveria jep me qera 15 mijė m2 tė Spitalit Ushtarak
    Nga Humdinger nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 20-11-2006, 04:56

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •