Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1

  Elmiha Drishti

  Elmiha Drishti eshte autore e disa librave :

  Koha e ndarjeve - Poezi 1998
  Kenga e dhimbjes se heshtur – Poezi 2000
  Lemoshe ne preher te fatit – Novela, tregime 2002
  Horizonti – Antologji (botuar nga Editrice Letteraria Internazionale, Itali, 2003)


  Krijimet me poshte jane shkeputur nga vellimi “Kėngė e dhimbjes sė heshtur”

  Kete ēast

  Kete ēast do ta doja kilometer
  nen gjoksin tim te kisha hapsiren pa fund

  a ndoshta do duhej nje vit a nje shekull
  derisa te shkrihesha sa mund!

  Do te doja veē kete ēast asnje tjeter
  t’i ndizja te gjitha zjarret e fikura

  Me kete zjarr qe ne shpirt me eshte ndezur
  do te duhej valle nje vit a nje shekull

  Nje per te fikur
  dhe qindra per te ndezur.


  Nje dhembje me shume

  Ndiej humneren e mallit
  Neper brigje me ngjitet shpresa
  Se do te vije nje dite te te shoh
  Se pa ndarje nuk shpetoka jeta!

  Ti mbete ai qe ishe
  Si elektron ne fushe te lire
  Mua me le me nje dhimbje me shume
  Me buze te ftohta me zemer te ngrire

  Llogara

  Mali i Llogarase vajton
  detin qe bulezon legjenda
  Rrembyer ia kish dallget heshtja
  E tejpertej i dukej brenga.

  Ne qiell luftohej
  Rete e zeza i zbrapste era
  Rrezet e diellit villnin gjak

  Me besoni megjithese u mahnita
  Nga jeta ime aty lashe pak!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 16-08-2010 mė 23:48
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Po nga i njejti vellim kushtuar Kosoves

  Liri

  Ndrit nje yll perjetesie
  e i vertitet veē nje trulli.
  Kjo toke quhet Kosove
  ai – LIRI – emrin ia vuri


  Klithje

  Rrezja e drites klithi
  mbi trupa te vrare femijesh
  Dheut iu lėndu plaga
  e ndjeu dhimbje serish.


  Deshmori – Poetit

  Ta le ne dore portretin tim
  amanet qiellin kur t’mi gdhendesh syte
  Aty ngriu ėndrra ime,
  ty ta besoj per t’ma skalit

  Balli derdh n’mermer
  nuk ka ne te rrudhe inati
  Balli im i eshte falur diellit
  pak gjurme ka lene tufani

  Kur t’ju mungoj
  malli do derdhe mall
  Ti do te kthehesh nga ai ball
  e ne te do gdhendesh dy a tre fjale…
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #3
  E vjen nje ēast

  Nen zemer kam nje hon
  aty i hedh dhimbjet e medha
  e arthka nje ēast kur gurgullon
  e poezia shperthen me britma!


  ***

  Ne thellesi te kohes
  ē'kisha te dashura dhe te hidhura
  me rrjedhen e loteve kujtimet
  .................................. i skalita
  Imazhe ne sy me kane ngelur
  si gura brilantesh
  te gjitha te ngrira
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 16-08-2010 mė 23:58
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #4
  Loti

  Loti - margaritar qe
  nuk u pėrket vitrinave

  Amalgamė materia e shpirtit
  dhe, plazma e dhimbjeve!


  Shėmbja e ndarjes

  Ndjeva shėmbjen e ndarjes
  deri nė skutat e shpirtit tim

  Qė tingelloi pikė-pikė dhimbje
  nė zgafellėn qė s'ka mbarim.


  Enigmėn

  Pėrse vallė tė dua kaq
  ...........................shumė
  duke e ndjerė se ndarja do mė
  .................................shqyente?

  Enigmėn e zbulova unė:

  Shpirti nuk jeton dot pa
  .............................dhimbje!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 8. #5
  ***
  Vendimi, njė ēast.

  Unė pambarimisht nė
  luftė me mendimin
  rebelimin e tij
  .........pėrvėlues


  Endrra u kris

  Ndarja trokiti,
  ........ėndrra u kris.

  Si vetėtima nė
  ........hapėsirė u arratis.

  Nė ato ēaste
  ........buzėqeshja u tret.

  E ngrirė, e boshatisur krejt.


  ***

  Unė - grimcė akulli
  Ti - gdhendės

  Unė - bulėz vese
  Ti - fuqi-marramendės

  Unė - skulptore shpirti
  Ti - dashuri-endės
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #6
  Zhgėnjime

  Zhgėnjimet
  njė nga njė mė
  ...................goditėn.
  Mė ėshtė dukur
  ..................qė pata fletė,
  por edhe ato njė nga njė mė
  ..................................braktisėn
  dhe zogjtė i kanė lėnė foletė
  dhe ato kanė ikur nė shtegtim,

  ndėrsa krahėt e varura tė pemėve
  pikojnė pikė-pikė hidhėrim.


  ***

  Ah..., S'i bėj dot zap veset e
  ēmenduritė njerėzore, por

  pėr tė ruajtur mendjen
  sodis natyrėn...

  Shpėrthimin e aromės sė zambakėve
  ........................................nėn dėborė,
  dhuntinė e dhurimit tė dritės
  .....................................sė saj
  e, pėr vetmi mė pikon njė mall!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 12. #7
  ***

  Heshtja heshti dhunshėm
  Hijet trajtuan imazhe tė
  .........................qėllimshme.

  Shikimi derdhi fjalė tė menēura
  Sendet pėrgjigjen me tingujt e ngjyrave.

  Ka vlera gjuha e heshtjes,
  por jo absoulte...!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #8
  ***

  Dita
  ēdo ditė e dėnuar tė vdesė,
  me tė, perėndojnė dhe ēastet
  e gėzimeve.

  Trishtimi ndrydhet i zymtė nė shpirt.

  Ē'ironi tragjike!

  Mall, apo lėngatė e pashėrueshme
  ėshtė muzgu i njė fundi dite?!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 16. #9
  Pyeta

  "Si t'ia bej?"
  .......pyeta zemren
  ne mes te rruges
  ..............ku me ra!
  tjeter lloj
  ........si i thone
  ................"te dua"
  t'i them dikujt qe me la!
  ........Mandej fjala rrodhi
  ............................prrua
  Vizionet shpejtesi drite
  mbeta si zoge e plagosur, e
  u bera, nje grusht dhimbje!


  Poezia

  Poezia n'gulcim te gjakut
  Me permendi me zhurmim.
  Si buqete lule zambakesh
  Kundermojne mbi tavoline.

  Poezi, sinjal kembane
  ne rryme te pershkimit shpirtit
  ......................................tim
  Kercen kjo balerine e ardhur
  prej hene qe ma kthen fjalen
  .......................ne perfytyrim!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 18. #10
  ***

  Gėlltis fjalė - pėrtyp
  .....................mendime

  Ndėrkohė endem nė rrugėkryq
  zotėron ngado ēmenduria.

  Godasin njerėzit njeri-tjetrin me
  ...........................mendje lakuriq.

  ***

  Nata, ia shpalosi sytė
  ....................errėsirės,
  lumturinė mė tė thellė ia
  ..................shprehu shikimi.

  Hapėsira, hone diamantesh,
  ...................tejduket trishtimi!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 20. #11
  Ndryshim rrėnqethes

  Prej teje, e pikėlluar
  u zgjova sot.

  Sa po hapa sytė
  mė rrėshqiti njė
  ...................lot

  Sa vite kishim
  pa u parė?

  Pa u pėrqafuar
  njė hall pa qarė.

  Mbas disa viteve
  patėm njė takim.

  S'ma puthe dorėn
  as ballin tim.

  Njih mė mirė njerėzit
  qė tė rrethojnė

  bir - o biri im!

  2004
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 22. #12
  Dėshira

  Maskėn e dėshirės fėrfėrima e afshit e shtyri tutje,
  dėshira gonxhe prej flake
  me valėn goditėse tundon kėnaqėsinė smeralde.

  Dėshira frymon thellė
  tė gjithė thėngjijt e shuar pėrsėri i ndez

  Por njė dhimbje e madhėrishme
  e la dėshirėn virgjėreshė.


  Toleranca

  Miqėsisė nuk ia shtrėngoj lakun
  ndarja dhemb.
  Jam qiri nė dorė tė miqve
  shpirti m’dridhet dhe kur qėndroj
  si shkėmb!
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 24. #13
  Fjalė pranvere

  Nė sytė e tu tė shkėlqimt
  Shoh si ndizet ėndrra ime e
  kahershme
  Buzėt belbėzojnė fjalė pranvere

  Perėndoi dielli ra muzg
  Une ndiej tė dridhura si ethe!

  Endėrr

  Nėn qepalla pistė dielli
  endem nėpėr tė si balerinė.
  Nė kulm tė lumturisė mes
  ėndrrave,
  kur buzėt e tua me tė miat
  ..............................i preka
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Jemi tė parėt nė Europė, nga numri i aksidenteve…
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 06-04-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •