Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610

  Petraq Kolevica

  Burimi i ketij postimi me poshte eshte marre nga klajd kapinova ne faqen

  http://www.alb-net.com

  Une nuk po flas por faktet e ato kunderargumentoni. Per cilesine e librave te IK shkruan edhe udheheqesi i dyte shpirteror i Kadarese qe ishte e mbeti Ramiz Alia. Beni durim, se e ke pak me poshte. Sa mire eshte me nje gote shampaje franceze, vere nga California dhe frutat exotike te ishkujve Karaibe te mund te kundroni ne qetesi dhe jo mes varferise se kohes se Dulles "veprat" ose genjeshtrat e paskrupullta te shkruar nga dora, mendja dhe ndergjegjja e "Poetit" tuaj militant komunist dje dhe sot. Keto te plota jane perkthyer ne 8 gjuhe dhe derguar tash 3 vjet edhe ne Mbreterine e Suedise ju jepen Cmimet "NOBEL" per Leteresi, per t'i paraprire rastit te futjes se kandidatit, qe per nga shkrimi nuk eshte shkrimtar por dora e zgjatur e rregjimit dhe qe mos kete keqkuptime me vone... Ju kujtoj se disa here jane derguar materiale te tjera ne disa gjuhe, ne te cilen bejne Klube shkrimtaresh nga Amerika (ku dikur jane "treguar" librat e Marx, etj perralla me mbret...) Kjo eshte vepra me e
  mire qe behet ne sherbim te kombit dhe per te mos degjeneruar kete Cmim Nderi dhe historine e letersise shqiptare me tej. Boll me genjeshtra se Ik nuk i jepet Ēmimi se eshte shqiptar, i besimit islam (shikoni historine e cmimeve se do te gjeni shkrimtare islam (nje shembull i vogel eshte Rahman Ruzhdi), etj., por "veprat" qe nuk kane qene dhe nuk jane vepra, por himinizimi i komunizmit dhe diktatures se tij.

  "Ate qe Hoxha e thosh ne proze

  E kthente Kadare ne poezi,

  Ku jeten boze e bente roze,

  Kur ajo shkonte zi e me zi."  Nga Petraq Kolevica  Poezia eshte marre nga libri: “MESUESI DHE ARTI”, shkruar nga Ismail Kadare dhe botuar nen perkujdesin nga Shtepia Botuese “Naim Frasheri”, Tirane 1953, fq. 49-53  LAMTUMIRA E FUNDIT  Kurora dhe kurora pa mbarim,

  Kurora gjithe lule, gjithe yje;

  Dhe syte te perlotur me trishtim

  Dhe pamje e rende zije.  O shoke! Per te fundit here sot,

  Babane po percjell turm’ e pasosur

  Me dhembje te kulluar e me lot,

  Me zemer te plagosur.  Dhe ja tani, mes heshtjes, ne eter,

  Nje ze i njohur, qarte po degjohet.

  Ne emer tone sot, shoku Enver,

  Perpara tij betohet.  Ne gjysme – shtiz flamuret era tund,

  Gjemime topash ndihen ne hapesire;

  I jep Stalinit turma e pafund,

  Te fundit lamtumire.  Pra, lamtumire mik i madh, baba!

  Cdo zemer sot i thone lamtumire.

  Se bashku me Leninin krah per krah

  Aty ka per t’u shkrire.  Pushon tashti Aty ne qetesi,

  Por, jo! Ay nuk vdiq! Vazhdon te rroje!

  Dhe fjal’ e tij e urte perseri

  Perpara do na coje!
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  A e dha Partia orientimin per luften kunder fesė? Atėherė, flakė pėr flakė, poeti militant, Kadare, shkruan:

  “Tė shurdhuan veshėt

  Priftėrinjtė dhe Hoxhallarėt

  … Dhebekonin gjakmarrjet

  Minaret dhe kambanaret.”  * * *  “Ē’thonin kambanat,

  Ē’murmuritnin priftėrit

  Nė latinisht

  Kishave tė larta?

  Logjika latine me fraza tė gjata.”  * * *  “Nė qelitė e qeta tė manastireve tė ftohtė

  Bėnin studime pėr sufikset priftėrinjtė.”  * * *  “Amin!

  Priftėrit dhe ca poetė nė gjumė tė vinin

  Pėr lavdinė abstrakte gjenealogjike ulėrinin.”  Ismail Kadare: marrė nga poezia: “Pėrse mendohen kėto male”

  Paraqitja sot ne media dhe tregun e librit e “Dosja K” eshte n je hipokrizi dhe lufte te historive rose ne gjirin e PKSH dhe LSHASH, ku permes veseve pervese, ku sot cikrrimave pa peshe kerkohett’u jepet hiperbilizime, me qellimin qe Ik te behet “disident”.

  Atė qė Dulla e thoshte me njė fjalė Ik dhe suita e tij e shumėzonin nė poezi, drama, filma, libra te gjinive te ndryshme. Pėr urretjen e tyre kunderfetare ia kalonin Dullės pėr tė marrė buzėqeshje prej diktatorit e mė vonė poste dhe pėrkthime, qė sot janė njolla turpi pėr letėrsinė shqiptare. E di se pas kėsaj kori i puthadorėve tė “poetit” dhe shkrimtarit “disident”, qė thuhet se nuk ka shkruar asnjė fjalė pėr “luftėn e kllasave” do tė vijojnė avazin e vjetėr pėr tė mbrojtur Ik dhe pėrmes saj rrymėn e deshtuar tė letėrėsisė socialiste biri i sė cilės mbetet Ik pas babait Dullė… Sikur tė mos mjaftohet me kaq se mendoj IK se ka shkruar jo pak (eshte me i begati per perkushtimin ndaj diktatures) duke shprehur fanatizmin e brenshem shpirteror, urretjen latente kundėr fesė e ne veēanti kundėr krishtėrimit e perfaqesuesve te denje te saj qe ishin e mbeten klerikėt e devotshėm. Pa zemren e "bardhe" te tij e pamirenjohės (si nihilist e inaēor deri ne fanatizem, sepse ben thirrje per gjak
  dhe shkyrje me thonj te klerikeve dhe gezohet per gjakune paster te derdhur prej tyre tash 2000 vjet) ndaj asaj se ēfarė bėnė kėto klerikė pėr artin dhe kulturėn shqiptare ndėr shekuj, komunisti i thekur Kadare, do tė vijoj:  “Njerėz me veladone tė zez,

  Tė zez, si errėsira kozmike

  Ulėrinė:

  Mos ngrini dorėn kundėr qiellit.

  Tė luftosh me qiellin, mėkatė!

  … Por turmat i mbytėn njerėzit me veladon

  Dhe poetėt rebelė i shqyen me thonj.”  Ismail Kadare: Marrė nga libri i tij: “SHEKULLI”, Tiranė 1961, F. 114  “Poeti Kadare, shkruan arkitekti e shkrimtari Petraq Kolevica ne librin e tij: “Autobiogragfia e Ismail Kadarese nė vargje” (STUDIM KRTIK), Shtėpia Botuese: “Marin Barleti”, Tiranė, 2002, fq. 27,28,29, qė e njeh mirė historinė e letėrsisė, se ka bėrė shkollė pėr kėtė, nuk dimė pėrse bėn sikur e ka harruar, se nė ato qeli tė ftohta tė malėsisė, ku e kalonin jetėn e tyre tė thjeshtė priftqėrinjtė katolikė, u mbajt ngrohtė, u ruajt e u zhvillua gjuha shqipe e u shkruan me durim e pėrkushtim thesaret e saj mė tė ēmuar tė sjella gojė mė gojė nga thellėsia e shekujve.

  Tė gjitha kėto i harron ky poet rebel dhe bashkė me turmat sulet t’i shqyejė me thonj njerėzit me veladona.

  Vrerin e tij kundėr fesė Kadare fillon ta derdhė qė nė poezitė e viteve tė rinisė sė tij tė hershme, si p.sh. te poezia “Nė Kishė”, ku ndėr tė tjera, shkruan:  “…njė vajzė vėshtroj, qė me frikė

  sheh flakėn e qirinjve,

  Tė flakės inkuizitore miniatura.”  Ismail Kadare: Marrė nga libri: “SHEKULLI”, Tiranė 1961, Fq. 38.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Kadare kėnaqet, kur shkruan:  “Do tė ngrihet njė qytet i ri

  Pa kisha e muze me antika…

  Qytet i ri

  Pa kishė e kambanare plakė…

  Prift s’do tė ketė

  S’do tė bjerė kambana.”  Ismail Kadare: Marrė nga poezia: “Endėrr industriale” , nė “Vepra letrare”, vėll. 2, F. 202.  Ndėrsa nė njė poezi tjetėr Kadare shpėrthen:  “Hap njė ēelsodit fanatizmin nė brinjė

  Hap njė tjetėr: bjeri fesė, (u trullos!”).

  "Ate qe Hoxha e thosh ne proze

  E kthente Kadare ne poezi,

  Ku jeten boze e bente roze,

  Kur ajo shkonte zi e me zi."

  Marre nga libri kritik i Petraq Kolevices: "Autobiografia e Ismail Kadarese ne vargje" (STUDIM KRITIK), Shtepia Botuese: "Marin Barleti", Tirane, 2002, f.26  ....qe te merret vesh qe ai mashtron... shkrimtaret e tjere... do te zene ta levdojne, sepse asisoj mbrojne veten  "Kur ndonje ze e i mistifikon gjerat, vetem e vetem nga qe s'do t'i thote troē... qe te merret vesh qe ai mashtron, duhet te kaloje nje kohe me e gjate dhe nderkohe, shkrimtaret e tjere, te prekur dhe ata nga e njejta nevoje, do te zene ta levdojne, sepse asisoj mbrojne veten."  Ernest Heminguej, marre nga libri: "Debora e Kilimanxhoros", f. 544 (per ata qe se dine se ku ndodhet ky mal, ju kujtoj se gjendet ne Afrike, shenimi im K.K.)

  Keni durim dhe pak vemendje, se pergjigjen e ke brenda thenieve te Ismai Kadare dhe poezive etj. Komentin beje vete, duke pir nje shishe shampaje franceze, ne Paris, New York, Shkoder, Korēe, Athine, Gjermani, Tirane apo Prishtine, shoqeruar me kek... dhe pak fruta ekzotike, sepse atmosfera behet me e bukur...  "Une kam mundur te shkruaj nje letersi te padeformuar, por pergjegjesisht normale."  Marre nga gazeta "Rilindja Demokratike", Tirane, 16.05.1992  "Ne nje kohe te erret, kur gjithēka ishte prishur e degraduar, ata (eshte fjala per shkrimtaret dhe veten e vet,sheini im K.K) u perpoqen te pergatitin pak ushqim shpirteror per bashkekohesit e vet. Nje ushqim te shendetshem."  Marre nga gazeta: "Rilindja Demokratike", Tirane, 3.11.1996  "Shkrimtaret mund te jene ne marreveshje me rregjimet e tyre, pa u bere domosdo lakej e puthadore."  Marre nga gazeta: "Koha e Jone", Tirane, 26.12.1993  "Vendimi per te lene vendin tim eshte vazhdimi logjik i asaj qe kam mbrojtur ne vepren time."  Marre nga gazeta "Rilindja Demokratike", Tirane, 05.01.1991  "Une nuk pretendoj te kem veēse meriten e shkrimtarit. Kjo me mjafton per te thene se une kam qene ne anen e demokracise."  Marre nga gazeta "Rilindja Demokratike", Tirane, 10.05.1992

  "Pasi dwgjuam keto deklarata kaq vleresuese per vepren e shkrimtarit Kadare, na duket e arsyeshme te japim disa pjese nga krijimtaria poetike e tij dhe me anen e tyre, lexuesi i nderuar le te gjykoj vete nese ky shkrimtar "ka qene - siē thote - ne anen e demokracise", nese "ka shkruar nje leteresi te padeformuar", nese eshte bere apo jo dosmosdo "lake e puthadore i regjimit", dhe nese i dha bashkekohesit te vet "nje ushqim shpirteror te shendetshem". Gjithashtu, lexuesi i nderuar le te gjykoje vete nese shkrimtari Kadare vertete e "sulmoi -siē thone -qysh heret diktaturen" dhe nese vertete e "goditi dhimbshem me shigjetat e artit" apo e giciloi me to.

  Po me mire le te hyme ne teme duke ua lene vendin disa fragmenteve te nxjerra nga krijimtaria e begate e poetit Kadare; ku del krejt qarte, se ai ka pasur formim e besim te ndergjegjshem prej komunisti militant qe arrrin deri ne fanatizem dhe se ne menyre te ndergjeshme i sherbeu me krijimtarine e tij partise komuniste, ideologjise se saj dhe veēanerisht diktatorit."  Marre nga libri kritik i Petraq Kolevices: "Autobiografia e Ismail Kadarese ne vargje" (STUDIM KRITIK), Shtepia Botuese: "Marin Barleti", Tirane, 2002, f. 8-9

  Ja disa fragmente:  "Bota ne dy kampe e ndare

  Dhe ti,

  Vetem nje je ti,

  Por komunizmit i perket ti,

  Shekulli im i ri."  Ismail Kadare, poezia "Shekulli XX", marre nga libri: "Shekulli im", f.87
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  "Si dielli qe perflak ēdo gje ne mengjes

  Ashtu ai ēdo gje e ndrit ne bote..."  Ismail Kadare, poezia KOMUNIZMI", marre nga libri: "Shekulli im", f.5  Kujtese: Sesa e "ndriti" komunizmi ēdo gje ne bote e pa dhe poeti (qe e braktisi "lumturine" e Dulles per te jetuar deri me sot ne mjerimin e tejskajshem francez ku njerezit jane ne radhe per te blere librat e tij dhe te Dulles... Ai nuk pushoi t'i thure levdate, ne poemen e tij te blinduar, poeti Kadare shperthen i sigurte e i ndergjeshem ne ate qe zhgarravite:  "Bubullijne kambanat e revolucioneve...

  Po dridhet bote e vjeter me padrone."  Dhe me poshte vijon:  "... Atehere do te jete komunizem

  Dhe ndoshta ne s'do te jemi

  Ne, lulet ne kraterin e vullkanit."  Se fundi, qe shekulli i tij i perkiste komunizmit, poeti na bind kur thur vargjet:  "Ahere, kur e kuqe bota

  Ne komunizem do te ndrije tej e mbane."  Ismail Kadare, poezia "Poeme blindazh", Tirane 1962
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Sepse, siē thote poeti Kadare:  "Komunizmi

  Mbi kapitalin

  Ēekanin e madh te mbrojtjes kish ngritur n'ere."  Ismail Kadare, marre nga libri: "Shekulli im", f.5  "Ne pritje qe ti, qindvjeēari i popujve,

  Te mbarosh, siē fillove, me revolucion."  (Poeme e pambaruar per shekullin)  Poeti, duke pritur qe qindvjeēari te mbaronte me revolucion, nuk mund te linte pa jimnizuar gjeniun me te madh te revolucionit, prandaj shkroi:  "Ne bote u ngrit me mjeker gjer ne rete

  Parathenesi me i madh me emrin Marks."  Ismail Kadare "Te keshtjella e Hamletit", Tirane, 1991  Dhe ne nje poezi tjeter, shkruan:  "Permes drites komuniste, mbi betonin e diges,

  Dridhet mjekra vigane e perjetshme e Marksit."  ose:  "Dukej sikur ne horizontet shfaqej dridhshem

  Marksi i madh me nje mjeker te bardhe mjegullash

  Qe dridheshin lehte ne toke:

  "Proletare te te gjithe vendeve bashkohuni"  Ismail Kadare, marre nga libri: "Shekulli im"  "Iliēi le te jete

  Ne mes pejsazheve qe dua shume,

  Mes rrugeve, mes fushave te qeta,

  Ku zhurmeron nje lis, ku rrjedh nje lume."  Ismail Kadare, marre nga poezia "Lenini"  ose  "Kurse ne gjoks

  Ne metal te distingtivit,

  Fytyre e dashur

  E Leninit."

  Ismail Kadare, marre nga poezia "Buzeqeshje mbi bote"  Monsinjor ose Zoti M. A. Plantey, (qe me sa duket nuk di shqip, ose nuk i kane ofruar perkthime te poetit marksist) me autoritetin dhe kopetencen e Presidentit te Akademise Franceze te Shkencave Morale dhe Politike, perpara te gjitheve i thote Zotit Kadare:  "Vendi i shqiponjave" ishte ai i diktatures se fundit marksiste retrograde. Kete ju e keni luftuar. Vepra juaj e ka luftuar. Veper teresisht e drejtuar kunder totalitarizmit"

  Marre nga gazeta "Rilindja Demokratike", Tirane, 05.01.1996  I frymezuar nga ky vleresim aspak objektiv dhe i pambeshtetur ne fakte historike vete z. Kadare vetedeklaron me "modesti":  "Une kam mundur te shkruaj nje leteresi te padeformuar, pergjithesisht normale."  Marre nga gazeta "Rilindja Demokratike", Tirane, 16.05.1992

  Kadare mundohet kot te binde boten me fjalet qe na i paskeshin pas thene shoket e vet, se gjoja nuk kishte shkruar sa duhej per ta lavderuar E. Hoxhen. Njeri prej atyre shokeve madje na i paska pas thene:  "Permendja e tij (d.m.th. E. Hoxhes) ne poeme eshte e pamjaftueshme. Vetem disa rrjeshta dhe ato jo drejt per te, por per nenshkrimin e tij. Eshte shume pak..."  Ismail Kadare, marre nga libri: "Pesha e Kryqit", f.13  Por i ketij mendimi mohues nuk eshte z. Jorgo Bulo, qe shkruan:  "Principialiteti marksist-leninist, besnikeria ndaj interesave te vendit e te revolucionit, kurajoja revolucionare, keto jane virtytet me te cilat Partia perballoi trathtine revizioniste.

  Pikerisht keto virtyte te Partise dhe te udheheqesit te saj, shokut Enver Hoxha, misheron poeti ne poemen: "Vitet gjashtedhjete".  Ismail Kadare:"Vepra letrare", vell. i, f.19.

  Ja si shkruan poeti I. Kadare:  "...Nuk mendoj se poezite qe i kushtoheshin Partise duhen marre serizisht."  Sepse kjo, sipas Zotit Kadare, na paskesh qene hiē me shume se:  "...nje lloj formule miresjelljeje."  Ismail Kadare, "Kohe barbare", f.14  Dhe justifikimet e tij deri ne vetmohim haptas vijon:  "Isha tridhjet vjeē dhe duke mos llogaritur ca reportazhe e ca vjersha te kohes se adolishences, e kisha permendur partine vetem nje here, ne nje veper serioze, ne poemen "perse mendohen keto male."

  I vetmi varg qe ke atje per te (d.m. th. per Partine) eshte pothuaj neutral, me kujtoi njeri nga shoket: Priste Shqiperia Partine Komuniste."

  Ismail Kadare; marre nga libri "Pesha e Kryqit", f.30

  "Ne ēanim me tutje

  Midis Shilles imperialiste

  Dhe Haribdes revizioniste"  Ismail Kadare; marre nga poema: "Vitet gjashtedhjete"  Per hir te kesaj "lavdie" te shtire, Kadare s'ngurron te behet qesharak, duke shkruar:  "Ne qofte se krevatet i kemi pasur te zakonshem,

  Varret do t'i kemi madheshtore."  Ismail Kadare; marre nga "Poeme blindazh"  V.O. Ne Xhenet apo Ferr, kete e vendos madhesia e mekateve te tij dhe mungesa e thenies se "Punes se Pendimit" para popullit.  A e dha partia orientimin ne lufte kunder fese? Lexoni me kujdes "besimtarin" I.Kadare, qe ben deklarata ne Europe e USA sot, pa kerkyar falje cfare i ka shpifur kunder kelrikeve te nderuar katolike, ortodokse, muslimane, bektashij etj.  "Te shurdhuan veshet

  Prifterinjte dhe Hoxhallaret

  ...Dhe bekonin gjakmarrjet

  Minaret dhe kambanaret."
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Cudia me e madhe, por edhe hipokrizia me e madhe ndodh ne politike dhe fushen e letrave. Aty, te dashur miq, zor te gjesh pishmanllekun, pendimin, rrefimin e sinqerte, te autoreve te tjetersuar.
  Ne rast se mor zotni, cikli jetesor s'ta jep kenaqesine e "rinuserimit" per te mohuar pohimet e te shkuares, pse nuk e ben kete lloj katharsisi te vetvetes, ne ate pjese cikli qe ndodhesh? Nejse! Eshte e kote t'i bie kesaj kembane, ne kete pjese bote te shurdheruar prej kohesh. Sepse, ose s'ka pishmanllek, pra as deshire per rinuserim, ose s'ka burreri e kurajo, pra as perpjekje per rrefim e katharsis. Ndersa te paret mbeten kokeforte ne fanatizmin e tyre dhe kuptohen me lehte nga opinioni, te dytet, ndonese veprojne, flasin e shkruajne ne pershtatje me kohen, ose shfaqen si te censuruarit apo te persekutuarit e sistemit te shkuar, ose e anashkalojne nje pjese te vepres se asaj kohe, por kursesi ama ta hedhin poshte ate, per nga skemat dhe idete diametralisht te kunderta me te sotmet. Kurse sa per opinionin, mbase ju vjen ne ndihme mishmashi politik, ekonomik dhe shoqeror i krijuar, qe corodit dhe mjegullon mendjet e njerezve.
  Harrojne, ose bejne sikur harrojne keta njerez te politikes dhe penes, qe breznite njerezore kurdohere rremojne ne te shkuaren, per te ditur nga vine. Ne rastin e breznive shqiptare, eshte shume afer ajo brezni, qe ka per ta kryer me objektivitet kete akt, me te vertete madhor e te denje per kombin.
  E di qe pas mendimeve te mesiperme, mund te me thoni:"Shiko me mire veten tende dhe mos u merr me kokat se asgje s'ke per te arritur, bile mund ta pesosh!"
  Ate po bej, veten time po shikoj dhe zerin tim ne kohe po gjurmoj, por c'te bej qe ne kete shikim e gjurmim, pikerisht atehere kur duhej te shikoja me gjithe mend veten time, shoh qe ato koka u morren vence me mua, me ty, me ju, me te gjithe ne. Na veniten shikimin dhe na dirigjuan e artikuluan zerin ne notat me te larta te thirrjeve e brohoritjeve, pikerisht per ato koka. Propagande me te kompletuar, per te ashtuquajturen madheshti te socializmit shqiptar, zor te gjesh ne analet e historise boterore. Nje alternim i pandalsahem politiko-artistik i propagandes, mbushte cdo cast hapesiren jetesore te njerezve, aq sa kur njecike mangesi te shfaqte njera ane, menjehere ingranohej ana tjeter dhe anasjelltas. Askush s'mund te mohoje kete autoresi te dyfishte te saj, te firmosur nga ish kupola politike allakomuniste dhe ish Lidhja e Shkrimtareve dhe Artisteve.(Nga libri tim "E megjithate...jetojme!")

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-07-2009
  Postime
  88
  Petraq Kolevica

  * * *

  E mbylla, - tha. Dolan ė pension.
  Dhe gruaja mė doli.
  E thithi cigaren fort
  Dhe prapė foli:
  kėshtu e patėm pėr short,
  me njė palė roba tė vjetra
  pėr dasėm dhe pėr mort.
  Kėpucėt, po, tė reja i kam,
  se, nė punė, me nallane rri,
  me nallane vete e vij,
  punėtor, unė,
  furrxhi.
  Po ēupa mė mbaroi inxhinieri.
  Shikoje, po deshe, librezėn,
  se, unė, s’di.
  Shih!
  Vetėm dhjeta ka.
  Dhe i ka marrė vetė,
  se, siē e di, mua s’mė njeh njeri.
  Dhjetė ka marrė, dhjetė.
  Po ē’e do?
  Ku tė gjejė punė kjo e shkretė?
  Mė thuaj dhe ti,
  Ku ta ēoj?
  Nė Greqi ?
  Tė vejė tė lajė haletė,
  Se s’paska punė nė Shqipėri ?

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Mciri pėr postimin:

  anpeko (17-09-2015)

 9. #8
  Arusha e madhe

  Ne rrinim tok dhe shihnim yjet
  konstelacionet njė nga njė,
  Arush' e Madhe tundte kryet
  na pėrshėndeste gjithnjė

  Arush' e Madhe sonte s'duket.
  Tė falat si t'ia ēoj asaj?
  Ajo, e vetme, nė shtrat struket
  dhe ndoshta njom jastėkn' e saj.

  Kaq tepėr pak qė rrimė ndarė
  dhe ngjan se shkuan vjet e mot.
  Ajo kushedi se sa ka qarė,
  un' bėj tė fle po nuk fle dot.

  S'fle dot dhe ndal tė flas me yjet,
  konstelacionet njė nga njė.
  Arush' e Madhe del, tund kryet,
  sikur mė pyet pėr atė.

  1965
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-02-2015
  Vendndodhja
  Kiel/ Gjermani
  Postime
  4

  Pėr: Petraq Kolevica

  Faleminderit per postimin e poezise se babait tim Petraq Kolevica.

  Meqenese ne kete faqen e shkrimtareve shqiptare, ku eshte i rrjeshtuar dhe ai ne radhene shkrimtareve te kohes sone, pothuajse nuk ka informacion per veprimtarine dhe krijimtarine e tij, kush deshiron mund te lexoje nga vepra e tij ne faqen:

  www.petraq-kolevica.com


  DALLENDYSHJA

  Fluturo, dallendyshe,
  Fluturo!
  Shume shoqe te shkuan me pare,
  Shko dhe ti me ato,
  Mos qendro
  Permbi lisin e thare.
  Lisi, qe mbi supe te mban,
  Tek ti sheh ato hire,
  Fshan
  Dhe i kerrusur qan
  Me lote te rende reshire.
  Shko, pra, dallendyshe,
  Fluturo
  Tok me shoqet, qe shkuan me pare.
  Lere lisin e thare
  Atje,
  Me gjoks e me zemer te care.
  Dhe ne takofsh ndonje re,
  Lutju,
  Lutju t'i hedhe nje rrufe
  Edhe t'i vere zjarre!

  SIRENA

  Kendon sirena dhe noton,
  Se lundren do te ndale.
  Rri Odiseu e degjon
  Dhe dot s'i flet nje fjale.

  Rri Odiseu dhe duron
  Pas lundres i mberthyer,
  Pa zemra ngrihet e lufton
  Me brinjet, per t'i thyer.

  Therret sa ndihet breg me breg
  Po shoket s'i pergjigjen.
  Atje, i lidhur ne direk,
  Nga !otet syt' i digjen.

  Largohet lundra dhe humbet
  Ne detine pa ane;
  Hesht Odiseu. Rri e s 'flet
  Dhe shoket s'i do prane.

  Del hen' e plote lart mbi mal
  Dhe permbi rete hip,
  Siren' e vogel qan ngadal,
  Me lotet detin krip.

  Dhe Odiseu, i merzitur,
  I mbetur lunderthyer,
  Shtrengon te zemra e zhuritur
  Nje kenge aq te vyer.

 11. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-02-2015
  Vendndodhja
  Kiel/ Gjermani
  Postime
  4

  Poezi nga petraq kolevica

  POEZI NGA PETRAQ KOLEVICA

  Vepren e tij te plote poetike, perkthime nga gjermanishtja dhe rusishtja si dhe librat mbi miqesine e tij me Lasgush Poradecin dhe Mitrush Kutelin i gjeni ne faqen:

  www.petraq-kolevica.com  ECI RRUGES CALE-CALE

  Eci rruges cale- cale,
  Nen sqetull- canten me poezi,
  Kerkoj dike te fias nje fjale,
  Kerkoj, si Diogjeni, nje njeri.

  S'e gjej e kthehem cale- cale
  Te hy ne qypin tim - shtepi,
  Atje do mund te flas nje fjale
  Me ty e embla poezi.  LOTET

  Po edhe ne sjell keto vargje qe pata
  S 'i sjell per fitime ne tregun e zi
  (Ne treg te genjeshtres, qe sot ben kerdi)
  S 'me duhen levdata, as pare te thata,
  Per vargjet qe thurra me lotet e mi.
  NOCTURNE

  Tani, kur tere bota fle,
  O shpirti im, perse rri zgjuar?
  C'te ngre keshtu ne shtrat sa bie.
  Sikur me gjemba eshte shtruar?

  Me dhembin plaget, plaget, bre!
  Qe diteperdite jane shtuar,
  Per kete popull qe po fle
  Keshtu, verbuar e shurdhuar


  GRATE E NDERTIMIT

  S 'i njihni ato vajza, ato gra,
  Teknike ndertimi?
  Po t'i njihnit do t'i shikonit
  Tek vene e vijne me makinat e betonit,
  Tek nxitojne me kembe, me biciklete,
  Me vete, nje cante dhe nje tog flete,
  Nje leter kopjativ, qe canten u ka zhyer,
  Diku, ne cep- nje kreher,
  Nje cope pasqyre e thyer.
  Ne fund te cantes u ka rene
  Mengjesi, mbeshtjelle ne gazete,
  Mengjesi,
  Qe shpesh u mbetet i pa ngrene.
  Gjer ne dreke ...
  S 'i njihni ato vajza, ato gra,
  Teknike ndertimi?Ja!
  Tek vene tutje tehu permbi skele,
  Ja!
  Tek jane futur ne balte gjer ne gju
  Duke matur themele,
  Ja!
  Tek punojne edhe te diel
  U eshte regjur lekura
  Ne shi e ne dielL.
  Ejani!
  Ejani t'i njihni, pra,
  Ato vajza, ato gra,
  Teknike ndertimi.
  Ja!
  Ne, supe - pesha te medha.
  Ne gjokse- zernra te medha,
  Motra i kam, Me kane vella

  TI

  Ne keto dit' e keto nete,
  Kur po kaloj neper termete,
  Kur m'iu vu shkelmi gjith nje jete,
  E vetmja Ti perkrah m'u gjete,
  E dashur qe, e dashur mbete,
  Gelltite lotet ne vetvete,
  Me hodhe krahun ... U mbeshtete ...
  Atehere ndjeva me gezim,
  Se jeta prape kish kuptim.


  SYTE

  Nje dite ndoshta s'do t' te shoh
  Mund ti humb syte qe te dy
  Po, brenda meje, domosdo
  Do te te shoh perhere ty
  Ti mos ma shih nje lot ne sy


  MERRMA DOREN

  O, merrma doren dhe shtemgoma,
  Ta ndiej me fort qe te kam prane.
  Si n'ato vite qe me s'jane,
  Kur celen lulet qe u thane.
  Po, ne, ne shpirt, na mbet aroma


  DALLENDYSHJA

  Fluturo, dallendyshe,
  Fluturo!
  Shume shoqe te shkuan me pare,
  Shko dhe ti me ato,
  Mos qendro
  Permbi lisin e thare.
  Lisi, qe mbi supe te mban,
  Tek ti sheh ato hire,
  Fshan
  Dhe i kerrusur qan
  Me lote te rende reshire.
  Shko, pra, dallendyshe,
  Fluturo
  Tok me shoqet, qe shkuan me pare.
  Lere lisin e thare
  Atje,
  Me gjoks e me zemer te care.
  Dhe ne takofsh ndonje re,
  Lutju,
  Lutju t'i hedhe nje rrufe
  Edhe t'i vere zjarre!


  VULA E DASHURISE

  U puth, u perqafua,
  Me nenen, me babane.
  U ndane ...
  Tek dilte,
  Porten puthi menjane.
  Me burrin perkrahu
  Iken larg Shqiperise.
  Iken, iken ata.
  Mirupafshim mama!
  Dy buze te kuqe la
  Te porta e shtepise
  Vulen e dashurise.

  DEBORE

  I huaj ne vend te huaj,
  As vete s 'di pse vuaj
  Ne mendje cfare s'bluaj!

  Debore bje, debore bje,
  Si ne qytetin tim,
  Po s'di perse ne shpirt me shtje
  Kaq teper deshperim.

  Debore bje dhe era ngreh
  Shtellunga fluturim.
  E shoh me nge si dikur, dje,
  Dhe ndjej kaq mallengjim.

  Debore bje dhe gjithcka fle
  Si n' enderr pa mbarim,
  Po zemra rreh si ergjele
  Qe rend e s'gjen shpetim.  B REZI NĖ IKJE

  Dhe brezi ynė po shuhet ngadalė...
  Po ikim tė heshtur e tė pafjalė.
  Po ikim me mallin pėr tė punuar,
  pėr gjithė sa lamė tė pambaruar.
  Ah, brezi ynė, brez i munduar  SHEN MARIA

  E shoh kudo, ku ka semafore:
  Nje grau e gjore
  Me lecken ne dore,
  Foshnjen ne krahe
  Permes makinave shkon,
  Vrapon,
  Nget.
  Xhama pastron,
  Shikon, s'flet,
  Pret t'i japin gjesend.
  Po drita e blerte ndricon
  Dhe lume veturash vershon.
  Ajo qendron ne vend,
  Nje monument i perkore:
  Grua me lecke ne dore,
  Me foshnje ne krah.
  Grua pa burre,
  Foshnje pa baba.
  Ku fle?
  Ku ha?
  Ku rri?
  Shen Mari
  Me foshnje ne gji,
  Mes kater udhesh,
  Ne Shqiperi ...


  DEBIMI

  E debova qenin e merdhire
  Qe rrinte shtrire
  Te porta ime.
  Ngadale, ngadale,
  I dobet,
  cale, cale, te ikte u c;ua.
  Te mund te fliste ndonje fjale
  C 'do teme thoshte mua?
  Hyra ne shtepi.
  U ula te rri,
  Po s'mundja qe s'mundja ta harroja.
  C'bera! C'bera! - thoja.
  Dhe dola perseri
  Ta ndaloja, ta ledhatoja,
  Po ai kishte kaluar udhes permatane.
  Makinat shkonin me furi
  Ta shihja me s'me Iane ...
  Bobo, - thashe,- bobo!
  Keshtu i debojne kudo,
  Ne cdo ane,
  Keshtu i debojne dhe njerzit tane ...

Tema tė Ngjashme

 1. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 2. Janulla Rapi pėr djalin e saj
  Nga janulla nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 11-09-2010, 09:55
 3. Leter drejtuar Ismail Qemal bej Vlores
  Nga Brari nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-11-2006, 14:14
 4. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 5. Kadare, i madh apo i famshem?
  Nga macia_blu nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 166
  Postimi i Fundit: 06-05-2003, 23:31

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •