Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 54

Tema: Rakia

 1. #1
  i ELBASAN-it Maska e mullaymeri
  Anėtarėsuar
  23-08-2002
  Vendndodhja
  BOLZANO/BOZEN - ITALI
  Mosha
  53
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Rakia

  Po si nuk doli nje burre, xhanem, te na flase per Raki-ne, more. Kjo dhome nuk do te ishte komplete pa ket pije, qe ne vendin tone ka fituar statusin e pijes kombetare.
  RAKI - quhet lengu qe merret si rezultat i distilimit te mushtit te rrushit.
  Bazu ne dokumentet e vjetra historia e prodhimit te distilateve nga rrushi e ka zanafillen ne Mesapotami ne shekujt VIII-VII para krishtit.
  Ne shekuj ka ndrushu dhe lloji i distilateve te marre nga rrushi.
  1) Distilat i mushtit te rrushit te fermentuar (leng dhe bistak bashke)- ---RAKI
  2) Distilat i lengut te rrushit te fermentuar(lengu i ndare nga bistaket) - Acqua-Vite
  3) Distilat i mushtit te rrushit mbasi kemi larguar lengun per te bere vere-- GRAPPA.
  Rakia zakonisht klasifikohet ne kater tipe :
  1) Raki e re ose lehone - eshte rakia e sapo dale nga distilimi qe nuk ka kaluar asnji proces vjeterimi.
  2)Raki e vjeteruar
  3) Raki aromatike- qe merret si rezultat i distilimit te mushtit te rrusheve aromatike si psh. Perla, Muskat, Amerikan ose ēelek etj.
  4) Raki e aromatizuar - qe perfitohet si rezultat i fermentimit te mushtit sebashku me bime aromatike.
  Me poshte po ju sjell nji fotografi per te kriju nji ide se si behet distilimi i mushtit per te prodhu Raki.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  "Arbeit Macht Frei"

  *****************************
  WE DON'T NEED ANOTHER WAR !

 2. #2
  alvi
  i/e ftuar
  O Mullaymero, vllai tem, Klodi, Nuh Musa dhe une(lol) e kemi hapur nje teme qe e quajtem me perkedheli Rakiforumi!
  Me duket se emri i temes eshte rakija dhe Muslimanet ose dicka e tille.
  Po ty bravo te qofte qe e hape kete teme perseri, hallall ta boft zoti goten e rakis se e paske pas kismet!

 3. #3
  The Furious Maska e kapedani2001
  Anėtarėsuar
  19-08-2002
  Vendndodhja
  E U
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ja nje dolli per ty dhe per zonjen numer nje qe ke ne foto
  mulla
  ste ngelet qefi besoj
  Live and let the others live
  see ya don`t wana bee ya

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Rakia

  A ka ndonje teraqi te na thote sa kohe duhet lene te thartohet mushti .
  Lihet damixhani i hapur a mbyllet ? Dhe ndonje hollesi tjeter po pati mundesi.
  Kam rreth 50 kile rrush dhe dua ti bej raki .
  Faleminderit
  Per Shqiperine Etnike !

 5. #5
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ēfarė duhet hedhuir nė rrush pėr tė fermentuar?
  Apo duhet tė shtrydhet rrushi sė pari?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Anėtarėsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime nė 21 postime

  Pnp............................................... ..

  mullahymeri HaLLaLL per Temen  AJde gjak e Dhjam !!!  Me Respekt BaB-ELBaSaNi !!!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 7. #7
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Jo mor se nuk e pin kush ket zeher, ca folni edhe ju kshu ehh?

 8. #8
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Lal Muriku per Rakine

  Sa e mir osht kjo raki
  osht nji pije olimpike
  e pijn prej jugu e n'veri
  n'ver pranver n'vjesht e dimen
  osht shum simpatike.
  Ca e dun n'mjes me kafe
  t'tjer e dun me djath e gjiz
  dikush tjeter per me bo llafe
  dikush tjeter me u hazdis.
  Ma e mira osht prej rrushi
  kshu ka thon nji burr prej Prushi
  ca e bojn me kumlla t'tharta
  qi kur e pin t'djeg ne batha.
  Por kampjona jon skraparllijt
  mjeshtra t'lind per ket pun
  mrapa s'ngelet as Permeti
  c'do sekret ja din der n'fun.
  T'mir e bojn ene n'Berat
  ne Devoll e n'Lazarat
  por po dalin ne ca t'ri
  qi e qajn ene n'veri.
  Si te doni e ka ta ktheni
  osht nji pije simbol veni
  sic osht birra n'Gjermani
  ene vena n'Itali
  kshu osht Rakija ne Shqipni.
  Osht nji pije olimpike
  kur e pin me terezi
  osht dhe ngelet simpatike
  kur e pin me shoqni.
  Dhe tashi qi po shkruj
  me mungon uj'i bekum
  noshta n'men i shkon dikuj
  per shnet tim m'e pi pa uj.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  16
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Raki

  Hallall i qofte Mullaymerit
  dhe Murikut per poezine
  por qe tia bejme tamem nderin
  kush do te na tregoj per rakine ?

  rrushi si shtypet edhe ruhet
  sa e si ai qe e di
  lihet menjane te nuseroj
  derisa te behet gati per tu bere raki ?

  hallall ju qoft mor teraqij
  qe zanatin dhe te tjereve po ja leme
  se rakine brez pas brezi
  me fund dhe per ju do e ngreme .
  Per Shqiperine Etnike !

 10. #10
  SPHINX
  Anėtarėsuar
  17-04-2003
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  41
  Postime
  836
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  HAJDE NJE FUND per tere ata qe na duan dhe i duam

  Mbifte maje gurit kjo pije e bekuar.

  Raki pe mani kini pire o trima?
  Liberty, if it means anything, is the right to tell people what they don't want to hear.
  WCC 2006 ITALY

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-11-2006
  Postime
  54
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Isomer937
  Mbifte maje gurit kjo pije e bekuar.

  Raki pe mani kini pire o trima?
  Vjen ere si puna e rakise se kumblles dhe s'eshte e mire.

  Si rakia e moskatit s'ka.

 12. #12
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime

  Si bėhet rakia?

  Une kam bere(djegur) raki shume here ,por doja dhe mendimin tuaj.
  ps. nuk jam i pime sot.kom qene me Baben.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e OO7
  Anėtarėsuar
  07-12-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  3,850
  Faleminderit
  1
  7 falenderime nė 7 postime
  Mblidhet rushi nga hardhia (ose blihet nqs ske hardhi te shpia ). Psh pasi ke mbledh 200 kg rush e grumbullon ne 1 vend dhe pastaj fillon proēesi i shtypjes se rushit. Rushin e shtyp me kembe (ēizme) ose tani kan dal ca paisje mekanike qe e shtyp me shpejte dhe pa u lodhur.
  Rushin e shtypur e grumbullon ne nje fuēi 2 kuintalēe ( hekuri ose dhe plastike) dhe e le aty brenda pa e mbyllur plotesisht dhe hermetikisht kapakun, ne kte gjendje do qendroje disa dite derisa te afrohen mizat e rakise qe te kryejne fermentimin. Gjat ktyre 3-4 diteve ku kan hyre dhe mizat e kan bere punen e tyre duhet ta trazosh me ndonje dru 2 here ne dite.
  Pastaj ne ditet ne vijim fuēise i mbyllet kapaku hermetikisht qe te mos mari apo te nxjerri ajer dhe 1 here ne dite duhet te hapet kapaku dhe te trazohet me drurin qe thash me lart, pasi trazohet shpejt e shpejt mbyllet kapaku perseri hermetikisht (kjo behet per arsye se rrezikon te shpertheje fuēia si bombe nqs nuk hapet te pakten 1 here ne dite) .
  Ne kte gjendje do qendroje minimumi 2 jave, kjo eshte dhe ne varesi te kohes sepse nese eshte nxehte mjaftojn 2 jave dhe nese eshte fresket duhet lene me shume.
  Pasi kemi aritur ne fund te dy-javshit bejm gati kazanin ku do zihet rakia. Kazani duhet te jete mundesisht i gjithi prej bakri qe te dali raki e cilesis se larte.
  Mbushim kazanin (kazani dihet qe eshte i perbere nga 2 pjeset kryesore + tubin ku del rakia ), pra mbushim pjesen e poshtme te kazanit deri ne 10 cm afer buzes, pastaj e cojm te vendi ku eshte ndezur zjarri, e montojm kazanin duke i vene pjesen e siperme dhe e izolojme me brum ne pjeset qe lidhet kazani posht dhe pjesa siper. Me pas i vendosim dhe pjesen e tubit edhe kte e izolojme me brum ne vendin ku lidhet me kazanin. ( tubi eshte i lidhur me nje zorre uji ku uji rrjedh vazhdimisht ne njeren ane futet dhe del ne anen tjeter.
  Duhet treguar kujdes kur zjarri behet me drunj sepse duhet te jet konstant gjat zierjes se rakise (tani rakin e ziejn edhe me furnella me gaz). Pas disa minutash fillon te pikoje nga tubi rakia, pika e pare quhet dhe eshte ne nje gradacion shum te larte ne fillim pastaj duke kaluar koha duke u zbutur gradacioni. Gjithmon do e provosh her pas here rakine per te pare se sa e forte eshte sepse pas 2 oresh arin deri aty sa ska me gradacion alkoli dhe del si uje. E gjithe rakia qe del duhet mbledhur ne nje ene te madhe qe ne fund fare pasi te mbaroj e gjitha ( 8 kazane ndoshta gjithsej ) te perzihet qe te ket te njejten grade alkoli. Duhet vazhdimisht ta kontrollosh qe mos e besh te dobet.
  Pasi ke mbaruar zierjen e kazanit te pare, e hap kazanin dhe shkon diku qe te derdhesh bėrsin (rushin e ngelur ne kazan nga zierja). Pastaj duhet te lash me uje dhe te pastrosh brumin e ngelur nga izolimi qe i bem ne fillim kazanit dhe pasi e ke lare dhe pastruar mire behesh gati te mbushesh kazanin e dyte ... e kshu me radhe derisa te mbaroj komplet fuēia qe ishte me rush.
  Kshu pra behet Rakia.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e alproud
  Anėtarėsuar
  03-05-2008
  Postime
  293
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  shko tek ky linku per ta pare procesin me foto:

  http://www.flickr.com/photos/alwynt/tags/raki/
  Fali armiqte e tu por asnjehere mos harro emrat e tyre.

 15. #15
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga OO7 Lexo Postimin
  Mblidhet rushi nga hardhia (ose blihet nqs ske hardhi te shpia ). Psh pasi ke mbledh 200 kg rush e grumbullon ne 1 vend dhe pastaj fillon proēesi i shtypjes se rushit. Rushin e shtyp me kembe (ēizme) ose tani kan dal ca paisje mekanike qe e shtyp me shpejte dhe pa u lodhur.
  Rushin e shtypur e grumbullon ne nje fuēi 2 kuintalēe ( hekuri ose dhe plastike) dhe e le aty brenda pa e mbyllur plotesisht dhe hermetikisht kapakun, ne kte gjendje do qendroje disa dite derisa te afrohen mizat e rakise qe te kryejne fermentimin. Gjat ktyre 3-4 diteve ku kan hyre dhe mizat e kan bere punen e tyre duhet ta trazosh me ndonje dru 2 here ne dite.
  Pastaj ne ditet ne vijim fuēise i mbyllet kapaku hermetikisht qe te mos mari apo te nxjerri ajer dhe 1 here ne dite duhet te hapet kapaku dhe te trazohet me drurin qe thash me lart, pasi trazohet shpejt e shpejt mbyllet kapaku perseri hermetikisht (kjo behet per arsye se rrezikon te shpertheje fuēia si bombe nqs nuk hapet te pakten 1 here ne dite) .
  Ne kte gjendje do qendroje minimumi 2 jave, kjo eshte dhe ne varesi te kohes sepse nese eshte nxehte mjaftojn 2 jave dhe nese eshte fresket duhet lene me shume.
  Pasi kemi aritur ne fund te dy-javshit bejm gati kazanin ku do zihet rakia. Kazani duhet te jete mundesisht i gjithi prej bakri qe te dali raki e cilesis se larte.
  Mbushim kazanin (kazani dihet qe eshte i perbere nga 2 pjeset kryesore + tubin ku del rakia ), pra mbushim pjesen e poshtme te kazanit deri ne 10 cm afer buzes, pastaj e cojm te vendi ku eshte ndezur zjarri, e montojm kazanin duke i vene pjesen e siperme dhe e izolojme me brum ne pjeset qe lidhet kazani posht dhe pjesa siper. Me pas i vendosim dhe pjesen e tubit edhe kte e izolojme me brum ne vendin ku lidhet me kazanin. ( tubi eshte i lidhur me nje zorre uji ku uji rrjedh vazhdimisht ne njeren ane futet dhe del ne anen tjeter.
  Duhet treguar kujdes kur zjarri behet me drunj sepse duhet te jet konstant gjat zierjes se rakise (tani rakin e ziejn edhe me furnella me gaz). Pas disa minutash fillon te pikoje nga tubi rakia, pika e pare quhet dhe eshte ne nje gradacion shum te larte ne fillim pastaj duke kaluar koha duke u zbutur gradacioni. Gjithmon do e provosh her pas here rakine per te pare se sa e forte eshte sepse pas 2 oresh arin deri aty sa ska me gradacion alkoli dhe del si uje. E gjithe rakia qe del duhet mbledhur ne nje ene te madhe qe ne fund fare pasi te mbaroj e gjitha ( 8 kazane ndoshta gjithsej ) te perzihet qe te ket te njejten grade alkoli. Duhet vazhdimisht ta kontrollosh qe mos e besh te dobet.
  Pasi ke mbaruar zierjen e kazanit te pare, e hap kazanin dhe shkon diku qe te derdhesh bėrsin (rushin e ngelur ne kazan nga zierja). Pastaj duhet te lash me uje dhe te pastrosh brumin e ngelur nga izolimi qe i bem ne fillim kazanit dhe pasi e ke lare dhe pastruar mire behesh gati te mbushesh kazanin e dyte ... e kshu me radhe derisa te mbaroj komplet fuēia qe ishte me rush.
  Kshu pra behet Rakia.
  Shume mire e ke shpjegu. Ja dhe disa tips: Fucine ku mbani rrushin e shtypur eshte me mire te jete prej druri sesa hekuri ose plastike sepse nga keto te fundit rakia merr nje lloj ere (grahme). Gjithashtu rakia duhet mbajtur ne shishe qelqi jo pastike pasi plastikja e zbut gradacionin. Kilja e pare e rakise quhet balli i Kazanit dhe zakonisht nuk pihet por mbahet per ferkim kur je i semure. Rakia duhet provuar here pas here per gradacion. Sa me i ngadalte zjarri, aq me e forte del rakia. Kujdes: Provimi i shpeshte i rakise mund te shkaktoje dehje.
  Hajt zierje te mbare

 16. #16
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Desha tė dija se si mund tė sigurojė apo ku mund t'i gjejė majat pėr fermentimin e birrės???

 17. #17
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  Desha tė dija se si mund tė sigurojė apo ku mund t'i gjejė majat pėr fermentimin e birrės???
  Se di daje, po ce do birren o i uruar kur ne ketu po ziejme Rakine. E di cke ti; shko merr cik gjize, ullinj dhe ca qepe te njoma e ulena njehere me pi fshatce kur i thone.

 18. #18
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime
  Citim Postuar mė parė nga ^SHIU^ Lexo Postimin
  Se di daje, po ce do birren o i uruar kur ne ketu po ziejme Rakine. E di cke ti; shko merr cik gjize, ullinj dhe ca qepe te njoma e ulena njehere me pi fshatce kur i thone.
  Nai spec djegs nqs.eshte e mundur.po me shkon goja long.

 19. #19
  ***VIP***
  Anėtarėsuar
  26-08-2008
  Postime
  804
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Hajt tia marrim nje kenge se rakia me kenge ka lezet:

  Moj Raki, Moj Raki,
  Valle moj nga dale ti,
  Lumsi ne qe jemi duke te zier
  po dehemi pa u ndier,
  per sa kohe ti derdhesh lum,
  vec budalliqe shkruj ne forum

 20. #20
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  33
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Se di daje, po ce do birren o i uruar kur ne ketu po ziejme Rakine. E di cke ti; shko merr cik gjize, ullinj dhe ca qepe te njoma e ulena njehere me pi fshatce kur i thone.
  Desha tė dijė, ngaqė jam duke provuar tė bėj vetė ca birrė.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •