Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
 1. #1
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713

  Pyetje shkencore , por

  Meqe tek shkenca nuk ka ndonje pike per shkencat natyrore, po e bej ketu nje pyetje:


  Sa numra ka ndermjet 1 dhe 2?


  (numra ne pergjithesi)

  Anton!

  PS

  Ju lutem nuk eshte pyetje e bere kot,

  Vlora te lutem ti duhet te heshtish
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  pafund

  Ne se ngulim nji hu gardhi ne iliria (plazh) dhe e quajme Hu nr1 dhe aty lidhim skajin e nji litari dhe skajin tjeter te litarit e lidhim tek nji hu gardhi ne hekurudha(plazh) dhe kte hu e quajme Hu nr2 athere ky litari formon nji vije...ose segment.

  Midis hurit nr1 e deri tek nr2-shi kemi aq shume kokriza rere nen litar sa as Keno Gjinushi me arben Malen e fahrudin harapin nuk i numurojn dot.

  Pra mes 1 dhe 2 ka sa te duac numura.

  o,ooooooooo1.
  o,ooooooooo2.........e keshtu me radhe...lol.

  gjeta gje mo?

 3. #3
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Ty te lumte se, meqe te njof e di sesi ke arritur ne ate perfundim.


  Dhe besoj se je te pakten 10 here me inteligjent se une.


  Por prape pergjigja eshte jo e plote.
  Jo se e kam gjetur une se nuk jam kaq inteligjent , por se diku e dikur e kam lexuar vertetimin.

  (TFVR)

  Anton!
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Anton!

  A ta them nje mendim?


  Une them qe ka nje pafundesi numrash, sepse 1 dhe 2 mund t'i trajtojme si elemente te bashkesise se numrave reale.


  Pershendetje!
  Dita

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  7
  Anton,

  Nese numrat ne mes 1 dhe 2 i merr si numra real, racional, kompleks..., atehere ne baze te teorive te bashkesive ne kete segment ka aq numra (psh te themi racional) sa dhe ka numra te te gjitha llojeve ne pergjithesi. Kjo lehte tregohet sepse cfare do numri i cfaredolloji mund t'i bashkangjesim nje numer nga ky segment (1,2)

  Me duket se kjo eshte pergjegjja qe po kerkon ti.

 6. #6
  Shqipetare e krenare Maska e Eda H
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
  Postime
  477

  Thumbs up

  pershendetje. pa funde (infinit).
  me shume respekt
  eda
  P.S keto mund ti shkruash edhe tek lojrat zbavitese, e llogjike.

 7. #7
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Te dashur kjo eshte nje nga pyetjet me serioze qe kam bere.

  Me ate numra ne pergjithesi une mendoj numrat reale(nuk desha te jap nje koncept qe ndoshta shume e kane harruar sesi perkufizohet.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  nji korigjim

  te pergjigja ime kam shkruar:
  "o,ooooooooo1.
  o,ooooooooo2.........e keshtu me radhe...lol. "

  gabim....
  se ne fakt mendoja numrat midis 1 dhe 2 pra ..te tilla si psh..

  1,000000000000000001
  1,000000000000000002
  ........................................
  ................................
  1,0345678909872345...etj

 9. #9
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Interesant ,

  paska nje pafundesi te kufizuar!
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  new jork
  Postime
  8
  Anton tfvr po na kujton tani?

  Ti e di pergjigjen shume mire.Do qe te blesh sa me shume mendjen e atyre qe s'dine sa ty matematike.

  Shume interesante.

 11. #11
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Une jam vetem kurioz te di se sa vete e dine nje koncept i cili me ka mrekulluar kur e kam degjuar per here te pare.
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  infinit

  Pafundesi numrash, perjashto 1-shin dhe 2-shin vete.

  Psh ...Nga 1,oooooooooooooooooooooooooo1

  e deri tek 1.9999999999999999999999999999
  pa 1 dhe 2.

 13. #13
  E gjifa Maska e Henri
  Anėtarėsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  1,086
  Une do thoja 3 milion, apo eshte rritur numri keto kohet e fundit?

  PS: edhe une se ku e kam lexuar kete pergjigjen qe dhashe... Me ndihmo ca Anton, se me duket e kam ne subkoshience e s'e nxjerr dot vete origjinen jashte

 14. #14
  hmmm Maska e Niko D'Angelo
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Minnesota, USA
  Postime
  127

  Nxirre o te shkreten

  Na e thuaj o Anton dhe na mbrekullo edhe ne me pergjigjen tende tani qe na ke terhequr vemendjen
  Winners Don't Quit

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  new jork
  Postime
  8
  Nuk eshte puna te na e tregoje Antoni se sa numra ndodhen ndermjet 1 dhe 2.

  Puna eshte se a dime ne se sa ndodhen aty?

  A jemi ne gjendje te gjejme nje shifer te sakte?

  A mund te themi 3 milion dhe pike?

  No way.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Marub
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  ke Shpija
  Postime
  5

  he

  te mencur:

  ne disa sisteme numerimi nuk ka asnje numer midis 1 dhe 2
  ne disa sisteme eshte vetem 1 dhe ne disa sisteme ka nje numer i pafundem i tyre

  me qene se te mencurit ketu e kane per sistemin decimal, ahmetaj e co. numra racionale/dhe iracionale ka nje numer te FUNDEM.

  numrat racionale jane ata qe mund te shprehen ne formen e racionave.thyesave dhe iracionale jane ata qe nuk munden edhe keta jane te FUNDEM!

  qe te bindem qe jeni te zgjuar me jepni formulen qe permbledh shumen e numrave racionale/ireacionale SUM(...). Mos prisni qe une te ju tregoj ate.

  ajo qe perben pafundesine eshte imagjinimi i pafundesise 1.1+1.2i

  kuriozitet: ax^2+bx+c=0 eshte ekuacion i grades se dyte
  a e dini qe njerezimi di te zgjidhe ekuacione te grades se 5. x^5 per cilet ka formula. te tjeret imagjinohen dhe perafersohen nga maple/matlab etc.

  po pres te me jepni formulen

 17. #17
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  189

  Anton jepi drejtim

  Po na ngaterron aq shume sa .... me mire mos ta themi hic, e pe si reagoi Marubi?
  Tregoje vete me mire se do kesh me shume viktima, dhe do filloje te te vrase ndergjegja pastaj

  KRispi

 18. #18
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Fantazija e marubit eshte interesante, por nuk ka lidhje me temen.

  Pyetjen e kam bere seriozisht.

  Pra dhe nje here qarte:

  Sa numra reale ka ndemjet 1 dhe 2?

  Kaq.

  Pafundesi?

  Cfare pafundesie?

  Si ka mundesi qe nje pafundesi te jete e kufizuar?
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  new jork
  Postime
  8
  pyetja eshte bere e qarte ne bashkesine e numrave reale.

  dicka po ngaterrohet ketu.

 20. #20
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198

  Pafundesia e kufizuar ne Fundesi

  Citim Postuar mė parė nga Anton
  Fantazija e marubit eshte interesante, por nuk ka lidhje me temen.

  Pyetjen e kam bere seriozisht.

  Pra dhe nje here qarte:

  Sa numra reale ka ndemjet 1 dhe 2?

  Kaq.

  Pafundesi?

  Cfare pafundesie?

  Si ka mundesi qe nje pafundesi te jete e kufizuar?

  Ka nje pafundesi numrash midis 1 dhe 2.

  Kjo sepse intervali i mbyllur, i kufizuar, closed set [1,2] mund te shkruhet si bashkimi i nje numri infinit te bashkesive te hapura, bashkesive te pakufizuara, open set.

  Pra [1,2]=(1,1.1)+(1.1,1.2)+(1.2, 1.3)+..... (1.8, 1.9), (1.9, 2.0)

  Pra kete e kami ndare intervalin ne n intervale. n=10.

  Do te kishte dale ndonje pune me e bukur nese e rrisim n.

  [1,2]=(1,1.01)+(1.01,1.02)+(1.02, 1.03)+..... (1.08, 1.09), (1.09, 1.10)...

  edhe prape tek ky interval nuk e kemi perfshire numrin 1.09. Ai nuk eshte ne asnje bashkesi. Po te shikosh vetem bashkesine (1.08, 1.09) e cila eshte bashkesi e hapur, open set, brenda kesaj open set, brenda kesaj bashkesie te hapur mund te ndertosh pafundimisht bashkesi te tjera te hapura akoma pa e arritur numrin 1.09. Pra mund te besh pafundimisht hapa te vegjel per te shkuar tek 1.09 por asnjehere nuk e arrin dot. Pra vetem intervali (1.08, 1.09) mund te shkruhet si shuma e nje numri infit te bashkesive te hapura. Pra nqs duhet nje numer infinit bashkesish, ku secila ka nje numer infinit elementesh, atehere mund te themi shume kehte se kemi nje numer infinit numrash midis (1.08, 1.09) dhe rrjedhimisht edhe ne intervalin [1,2] kemi nje numer infinit numrash.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Materiale mbi Provimet e Lirimit nga Ministria e Arsimit (MASH)
  Nga [Perla] nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 02-06-2012, 10:24
 2. Kadare, i madh apo i famshėm?
  Nga kalemi nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 177
  Postimi i Fundit: 10-11-2010, 06:36
 3. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
 4. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •