Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,098
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime

  Sarand: Prangat nj grupi trafikantsh q bashkpunonin me oficer policie

  SHKB dhe Krimet e Rnda bllokojn narkotikun, po trafikohej drejt Greqis. Helikopteri sjell t prangosurit


  Polict e biznesmeni me 750 kile drog

  Kapet bosi i kompleksit turistik n Butrint, pranga uniformave blu  TIRANE/Delvine
  Bllokohet gjat rrugs pr n Greqi, nj ngarkes 750 kilogram drog e presuar.


  Operacioni i filluar tri dit m par nga Shrbimi i Kontrollit t Brendshm n Ministrin e Brendshme, sht finalizuar mesditn e djeshme me kapjen e drogs, arrestimin e tre efektivave t policis dhe nj biznesmeni t zons. Personat e arrestuar, sipas zdhnsit t Ministris s Brendshme, jan: Ylli Eduard Kapo, inspektor i Sektorit t Lufts Kundr Krimit t Organizuar n Komisariatin e Policis Sarand, Gentian Ramiz Baba, inspektor i Policis Kriminale n Komisariatin e Policis Sarand, Eduard Kapo, babai i inspektorit Ylli Kapo, me detyr punonjs i Policis Rrugore n Komisariatin e Policis Delvin, Klement Balili, lindur dhe banues n Sarand, bashkpronar i qendrs turistike DEA n Butrint dhe i disa subjekteve t tjera private me veprimtari biznesi. Ermal Foto Nika, person me precedent penal, sht shpallur n krkim me akuzn e bashkpunimit me katr t arrestuarit e tjer. Burime zyrtare t Ministris s Brendshme, than se ngarkesa me drog sht kapur n nj furgon me targa gjermane MO 41561. Narkotiku ishte paketuar n 26 thas t mdhenj, t cilt prmbanin 750 qese secila, me nga nj kilogram drog t mbshtjell me letr natriban.

  Operacioni
  Veprimet e para operacionale pr arrestimin e t dyshuarve pr trafik ndrkombtar droge, kan filluar tri dit m par. Shrbimi i Kontrollit t Brendshm kishte prcjell n Prokurorin e Krimeve t Rnda provat, sipas t cilave, n linjn e trafikut me Greqin ishin implikuar ve personave t tjer, edhe tre efektiva policie. N rrug operative, oficert e Ministris s Brendshme kan msuar se ditn e djeshme personat n hetim do t ngarkonin nj furgon me kanabis sativa t presuar, pr ta trafikuar at n drejtim t Greqis. Ndrsa mjeti i t arrestuarve nisej n drejtim t destinacionit t drogs, efektivat e Shrbimit t Kontrollit t Brendshm kan vepruar duke u vn n ndjekje t furgonit me drog, si dhe duke angazhuar efektiva t tjera n drejtimin tjetr t rrugs, pr ti dal prpara makins s personave t arrestuar. Kur furgoni me sasin prej 750 kilogramsh drog t presuar ndodhej duke lvizur n aksin rrugor Qaf-Muzin-Delvin, n fshatin Van rreth 15 kilometra larg Delvins, mjetit t ngarkuar me drog i ka zn rrugn automjeti i policis. Ndrkaq nj tjetr autokolon e forcave t policis ndodhej pas furgonit t ngarkuar me drog, i cili sht bllokuar menjher. N kushtet e flagrancs, efektivat e SHKB kan prangosur katr personat dhe kan hartuar procesverbalin e sekuestrimit t drogs, telefonave dhe furgonit.

  Helikopteri
  Pas informacioneve t mbrritura n Ministrin e Brendshme pr rezultatet e operacionit antidrog, institucionet qendrore kan angazhuar mjetet fluturuese pr t transportuar t arrestuarit n drejtim t Tirans. Nj helikopter i Ministris s Brendshme ka mbrritur n vendngjarje, duke realizuar shoqrimin n Tiran t katr personave t arrestuar, ndrsa sasia e drogs nn kontrollin e rrept t policis ka mbrritur n kryeqytet mbrm, rreth ors 23:30. Menjher pas mbrritjes n Tiran, katr t arrestuarit jan izoluar n qeli, ndrsa prokurort e Krimeve t Rnda kan shkuar pr t marr deklarimet e tyre rreth veprimtaris s trafikut ndrkombtar t drogs.

  Hetimi
  M shum se gjasht muaj m par, Shrbimi i Kontrollit t Brendshm ka rn n gjurmt e veprimtaris s tre efektivave t policis. Menjher ka filluar hetimi, ndrsa sipas procedurave t prcaktuara, SHKB ka referuar provat e mbledhura n Prokurorin e Krimeve t Rnda, e cila ka filluar hetimin pr grupim t strukturuar kriminal, me akuzn e trafikimit ndrkombtar t lndve narkotike. Pas nj faze t gjat hetimesh, Ministria e Brendshme dhe ekspertt e saj kan marr informacion n rrug operative, duke vendosur t veprojn n kushtet e flagrancs. Katr t dyshuarit pr trafik droge u arrestuan gjat tentativs s dshtuar pr t trafikuar n drejtim t Greqis ngarkesn prej 750 kilogramsh kanabis t presuar, nj prej ngarkesave m t mdha me drog t sekuestruara gjat viteve t fundit nga policia shqiptare. t.s/sh.d


  ARRESTUAR

  Ylli Eduard Kapo
  inspektor i Sektorit t Lufts Kundr Krimit t Organizuar n Komisariatin e Policis Sarand
  Gentian Ramiz Baba
  inspektor i Policis Kriminale n Komisariatin e Policis Sarand
  Eduard Kapo
  babai i inspektorit Ylli Kapo, me detyr punonjs i Policis Rrugore n Komisariatin e Policis Delvin
  Klement Balili
  lindur dhe banues n Sarand, bashkpronar i qendrs turistike DEA n Butrint, si dhe i disa subjekteve t tjera private
  Sekuestruar
  750 kilogram kanabis i presuar n 26 thash Furgoni me targa gjermane MO 41561 Katr celular


  ARRATISJA
  Ermal Toto Nika, sipas komunikats s Ministris s Brendshme, ka mundur ti shptoj operacionit t djeshm t policis, pasi sht larguar nprmjet zons malore, duke humbur gjurmt pas nj ndjekje prej m shum se tri orsh. Burimet e policis than se Ermal Nika sht skeduar tashm dhe veprimtaria e tij sht zbardhur trsisht, ndaj edhe arrestimi i tij nuk duket i largt pr zyrtart e Ministris s Brendshme dhe t Policis s Shtetit. Sipas burimeve t policis, Nika nuk ndodhej n automjet me katr t arrestuarit tjer.

  PASURITE
  Prokuroria e Krimeve t Rnda tha se n bashkpunim me Drejtorin Kundr krimit t Organizuar n Ministrin e Brendshme, ka filluar tashm hetimin pasuror ndaj personave t arrestuar. Sipas burimeve zyrtare t policis, disa biznese t Klement Balilit do t vihen n sekuestro konservative, ndrsa po verifikohen edhe pronat e tre efektivave t policis q ishin prfshir n rrjetin e trafikimit ndrkombtar t lndve narkotike, konkretisht n linjn Shqipri-Greqi. Sipas akuzs, t arrestuarit vepronin prej kohsh.

  TRAFIKU
  Rreth tre vite m par, efektivat e policis dhe biznesmeni i arrestuar ditn e djeshme kan filluar veprimtarin e trafikimit ndrkombtar t lndve narkotike. Linja e trafikimit sht zbuluar vetm para gjasht muajve nga Shrbimi i Kontrollit t Brendshm, i cili ka referuar dosjen n Prokurorin e Krimeve t Rnda. Burimet zyrtare t policis than se tashm sht zbardhur e gjith veprimtaria e grupit t strukturuar kriminal dhe antart e tij jan vn pas hekurave

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime
  Albo kane per te rene brenda shume grupe si keta tani
  e ka marre seriozisht policia punen e krimit dhe rendit

  te pergezoj per shkrimet

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,098
  Faleminderit
  65
  782 falenderime n 640 postime
  Durres/ Operacioni i policis, disa muaj prgjim i paprer trafikantve

  Kapet polici korrier, kishte nj kuintal hashash n makin

  N pranga me laianin dy bashkpuntort fierak


  Irma Hoxha

  DURRES

  Tre persona t arrestuar dhe 100 kilogram lnd narkotike canabis sativa i presuar, sht rezultati i operacionit t djeshm policor n afrsi t plazhit t Durrsit. Mes t arrestuarve, sht edhe efektivi i repartit special nr.88 t Policis s Lait, Gjergji Gjini 27 vje. Dy bashkpuntort e tij jan Arjan Tafaj, 39 vje dhe Kelmend Avduli 31 vje, t dy nga fashati Cakran i rrethit t Fierit. Lnda narkotike u zbulua n automjetin me t cilin udhtonte efektivi i policis Gjini, pas kontrollit t ushtruar nga kolegt e tij n zonn e Plepave n Durrs. Arrestimi i Gjinit dhe dy bashkpuntorve t tij sht kryer pothuajse n t njtn koh, por n vende t ndryshme. Tafaj dhe Avduli jan arrestuar n aksin rrugor Cakran-Fier, teksa udhtonin me nj tjetr automjet.

  Operacioni
  Arrestimet e djeshme dhe kapja e sasis s lnds narkotike, sht rezultat i nj hetimi disa mujor t kryer nga Prokuroria e Krimeve t Rnda. Burime pran ktij organi jan shprehur se hetuesit e shtjes kishin informacion paraprak q tre personat e arrestuar do t realizonin transportimin e nj sasie lnde narkotike. Pr m shum se dy muaj, telefonat e personave t dyshuar jan mbajtur n prgjim nga hetuesit e shtjes. Nga bisedat e prgjuara u arrit t merrej nj informacion m i plot pr ditn dhe sasin e lnds narkotike q do t transportohej. Gjithashtu, burime pran organit t akuzs jan shprehur se nga t dhnat e mbledhura dyshohet se lnda narkotike e llojit canabis sativa t jet bler n rrethinat e qytetit t Vlors. Sipas burimeve t lartprmendura, efektivi i policis s Lait, Gjergji Gjini kishte dal garant, duke shfrytzuar detyrn e tij pr transportimin pa problem t lnds narkotike. Por prgjimi dhe survejimi i prgatitjeve t tre t arrestuarve nga hetuesit e shtjes ka br q t dshtoj tentativa e tyre. Madje pr t shmangur ndonj kontroll t munshm, polici Gjini udhtonte i vetm n automjet s bashku me lndn narkotike, ndrsa dy bashkpuntort vinin m pas me nj tjetr automjet. Por ky truk duket se nuk ka funksionuar, duke shnuar suksesin e radhs t policis dhe Prokuroris n luft kundr trafikimit t lndve narkotike.

  Destinacioni
  Hetimet paraprake ndaj tre personave t arrestuar kan ngritur dyshime t forta q lnda narkotike e kapur kishte si destinacion Veriun e Shqipris, me qllimin final pr t’u trafikuar drejt Malit t Zi. Burimet e organit t akuzs jan shprehur se canabis sativa sht bler n qytetin e Vlors dhe dyshohet se bima narkotike ka qen e kultivuar n zonat prreth qytetit bregdetar. Pr shkak t sekretit hetimor, nuk jan br t ditura deklarimet e dhna nga tre t arrestuarit, por burime pran grupit t hetimit jan shprehur se kan mbledhur t gjitha provat e nevojshme q vrtetojn aktivitetin e tyre kriminal. Hetues t shtjes nuk kan prjashtuar mundsin q t dalin edhe emra personash t tjer t implikuar n kt grup, i cili ka t dhna q ka qen i mirorganizuar.

  Korrieri

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Me vjen keq qe temen per fatmir limen e pasket mbyllur administrator te nderuar !

  Fatmir Lima

  Ky kurr nuk ka luftue kundra shkaut(kaurrit),pos ne Hage deklaroi se ne Rahovec e kishte pase marr gjumi dhe ushtaret serb e kishin pare duke fjetur dhe nuk e kishin pas zene apo vrare !

  Ky ne lufte kundra shkaut kurr si ka pranue njerezit nacionalist shqiptar,pos rreth vetes ka pasur individ qe kan bashkpunue me shkaun.Dhe pse Haga mos me lirue nga burgu pasi ky vete pate thene se baba i limes ka qen kumar me shkije.
  Une e di qe arme limes i ka bartur spiuni dhe hajduti i shkive ja di edhe emrin qenit por qen lima le ta deklaroi kush jane bosat e MISHKIT nga Terna e Suharekes ?

 5. #5
  Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
  Antarsuar
  19-11-2007
  Vendndodhja
  Ne mendjen tende!
  Postime
  1,022
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga arberi_fr Lexo Postimin
  Me vjen keq qe temen per fatmir limen e pasket mbyllur administrator te nderuar !

  Fatmir Lima

  Ky kurr nuk ka luftue kundra shkaut(kaurrit),pos ne Hage deklaroi se ne Rahovec e kishte pase marr gjumi dhe ushtaret serb e kishin pare duke fjetur dhe nuk e kishin pas zene apo vrare !

  Ky ne lufte kundra shkaut kurr si ka pranue njerezit nacionalist shqiptar,pos rreth vetes ka pasur individ qe kan bashkpunue me shkaun.Dhe pse Haga mos me lirue nga burgu pasi ky vete pate thene se baba i limes ka qen kumar me shkije.
  Une e di qe arme limes i ka bartur spiuni dhe hajduti i shkive ja di edhe emrin qenit por qen lima le ta deklaroi kush jane bosat e MISHKIT nga Terna e Suharekes ?
  cka ke shkru bree..kanihere serjozisht nuk kam faj qe thom KA NJERZE QE QOHEN JEREM...ooo balllllllllllll dallash teme jeeee mos ja fut kote pasha familjen.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga arberi_fr Lexo Postimin
  Me vjen keq qe temen per fatmir limen e pasket mbyllur administrator te nderuar !

  Fatmir Lima

  Ky kurr nuk ka luftue kundra shkaut(kaurrit),pos ne Hage deklaroi se ne Rahovec e kishte pase marr gjumi dhe ushtaret serb e kishin pare duke fjetur dhe nuk e kishin pas zene apo vrare !

  Ky ne lufte kundra shkaut kurr si ka pranue njerezit nacionalist shqiptar,pos rreth vetes ka pasur individ qe kan bashkpunue me shkaun.Dhe pse Haga mos me lirue nga burgu pasi ky vete pate thene se baba i limes ka qen kumar me shkije.
  Une e di qe arme limes i ka bartur spiuni dhe hajduti i shkive ja di edhe emrin qenit por qen lima le ta deklaroi kush jane bosat e MISHKIT nga Terna e Suharekes ?
  ahahahahahahahahhahahahahaha oh ku ku bre ahahahahahaha
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

Tema t Ngjashme

 1. Rama: Kandidatura e Luiza Xhuvanit zvendson at t Fatos Nanos n Sarand
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 07-11-2014, 05:35
 2. Durres, grabiten 30 mij $ me uniforma policie
  Nga ClaY_MorE n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-09-2006, 08:18
 3. Digjet jahti n det, shptojn 4 polakt n Sarand
  Nga atdhetari81 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-04-2006, 05:02
 4. Besnik Aliaj prball Fatos Nano n Sarand
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 06-05-2005, 02:54
 5. Pushime te mbara ne Sarande (po ua mbajti kuleta)
  Nga Eni n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2004, 04:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •