Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 65
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069

    Sherben pellemba per edukimin e nje femije?

    Psh kur mundohet te hipi ne maje te ballkonit apo ndonje veprim tjeter.
    Mund te perdoret pellemba per ta edukuar?
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Shitso, se c'paske hap ca tema...

    Me pellembe jo, mund te perdoresh celesin qe mos shkoje fare te ballkoni.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anėtarėsuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069
    Po sikur ai te te ruaje dhe ta marre celesin fshuhurazi?
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Po te jete aq i zgjuar, s'ka pse te hudhet nga ballkoni.

    Po mund te hudhet nga ballkoni (edhe pse mund te jete i zgjuar) po t'ia fusesh ti me pellembe, :-).

    Kurre mos i rrih femijet se behen te eger e me probleme mendore e personaliteti. Shifi i cik ca shqiptare qe jane gjysa truni, .

  5. #5
    larguar Maska e Silk
    Anėtarėsuar
    28-09-2005
    Vendndodhja
    last summer...
    Postime
    307
    preferoj fjalen

  6. #6
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    Prindi qe rreh femijen e kryen kete veprim me shpresen se ndeshkimi fizik do te ndaloje ndonje riperseritje te gabimit nga ana e femijes. Nje taktike e tille mund te ushtroje disipline por duke ngjallur frike tek femija. Femija mund te mos pije mė duhan jo sepse eshte e rrezikshme per shendetin por sepse e rreh babi ("preconventional morality"). Njekohesisht, dhuna ngacmon vetine e kunderveprimit tek femija. Femija perpiqet te ngreje krye (do pi duhan pikerisht sepse nuk me le babi.) Per me teper, nje femije i ekspozuar tek dhuna, fillon e pranon dhunen si mjet rregullues, edhe pse ne nivel subkoshient. Ka me shume premisa per t'u bere i dhunshem sesa dikush qe nuk eshte rritur me dhune.

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Postime
    1,509
    Ja rebelja tha me nje ton kompetent te njejtat gjera qe thashe une cobance, .

  8. #8
    DIZER_7 Maska e dizer7
    Anėtarėsuar
    24-05-2006
    Vendndodhja
    EARTH
    Postime
    176
    e kane thene shume ate,qe te perdorin vetem fjalen,po nuk mjafton.......
    femija do dhe pak frike....mendoj se pellemba eshte shume e gabuar,dhuna krijon probleme te femijte,po ka shume menyra per ti drejtuar ne nje sjellje te sakte.
    psh,duke i shpjeguar per pasojat,nqf mund ta kuptoj,duke i treguar reziqet,dhe neqpfte se nuk ve mend,mund ti flasesh me inat,po pa e kercenuar.
    na raste me te rezikshme,psh po hypen te hekurat e ballkonit,atehere eshte e novojshme nje godotje e vogel ne kembe.Femija asnjehere nuk gjuhet lart,sidomos ne koke.ka raste qe kun kupton me fjale,prandaj i thone femije.
    edhe ca femra qe thone vetem fjale,kur te behen nena do flasin ndryshe.
    kur femija luan me zjarr,smund ti thuash vetem qe eshte gabim,se femija kenaqet me ate loje.duhet te pendohet per ate qe beri.dhe femija nuk ka shume llogjike qe te kuptoje nga fjalet.flas per mosha 3 deri ne 10 vjec.
    nuk eshte kaq e lehte ta bindesh gjithmone me bla bla
    Po Do Paqe, Behu Gati Per Lufte!

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anėtarėsuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    per menimin tim shpulla nuk bo pun hic, ma mir esht te perdoret rrypi, munsisht nga ana e togezes.

  10. #10
    If i ruled the world... Maska e GinoTheGodFather
    Anėtarėsuar
    01-02-2004
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    313
    Kot nuk thone: Dajaku ka dale nga xheneti...Prandaj icik dajak duhet. Kur themi icik, icik ama, nuk presupozojme qe ti heqesh kepucen dhe ta besh te asfiksohet...Cdo gje me karar ka thene populli.

  11. #11
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Fjale, fjale, fjale...duhet te komunikosh me femijen dhe pike. Nuk ma mer mendja qe dhuna sherben per ndonej gje. Duhet shtuar edhe qe veprimet meren ne baze te femijes, se ka edhe nga ato qe ndonje shpull e duan se sben dhe nuk u ben keq fare. Pa kaluar ne ekstreme kuptohet.


    Te qash pastaj te ben mire se te rriten mushkrite!

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-02-2006
    Postime
    75
    Kam patur nje shok qe qe te vogel e rrihnin prinderit. Ndonjehere e rrihnin dhe kot psh pse erdhi ne shtepi ne oren 8 e 5 dhe jo ne oren 8. Vetem nga keto te rrahurat ky shoku im u be shume nevrik (plus qe ato te rrahurat nuk i benin me pershtypje, ishte mesuar ashtu). Perpara atyre te shtepise rrinte shume i urte dhe respektonte cdo gje qe ata i thonin. Me pas filloi duhanin... perfundoi te droga. Tani ata te shtepise as nuk e dine fare ku e kane djalin dhe ku rri ai. Prinderit i ka me shkolle te larte.
    Mendoj se nuk i falet atyre.

    Nga kjo mund te kuptosh sa e dobishme eshte pellemba dhe cfare perfiton nga ajo.

  13. #13
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Me shkrite fare me kete shpirtdhembshurine tuaj Po c'kujtoni aman se prindi qe i leshon ate pellembe femijes nuk e do apo si! Njerezit jane prej mishi dhe nervash pra ka edhe limite mendore te cilat shkojne edhe tek pellemba kur nje mistrec i vertete ta sjell shpirtin ne maje te hundes, pra ndeshkimi perdoret kundrejt cdo gjallese perfshi ketu dhe humanet. Ndeshkimi fizik eshte forma e fundit e te aplikuarit por nje nder format me efikase (per hir te realitetit kjo eee).
    Askush nuk guxon pervec te cmendurit te kryeje nje akt qe me pas do ti sillte ndeshkimin, e pra frika ruan vreshtin.
    Do me thoni ju: Qenke per ndeshkim fizik. Po jam per ndeshkimin fizik per te paudhin.

    Dito.

  14. #14
    Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
    Anėtarėsuar
    20-09-2003
    Vendndodhja
    Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
    Postime
    323
    ah medet... kur u bete te gjithe modern... sa qejf kam kur hapen by'thesh kshtu shqiptaret! dru o plak! a ka me mire se druri? babum... bababum... t'i zberthej brinjet.., more vesh? pse? sepse e di une se c'eshte e mire per ty... por me shpresa nuk vete puna deri aty.
    Nga halli,
    derrit i thuhet dajo.

    Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
    Sa shumė vėllezėr paska patur!

  15. #15
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga Silk
    preferoj fjalen
    Silk te pershendes:

    Po te them pakez histori nga jeta ime, sa per te qeshur ok, por brenda ke edhe ceshtjen e temes.
    Kam qene nje nder harrakatet me te medhenj te lagjes sime, femija me i prape, cfare nuk beja, fillo me grabitjen sistematike te pemeve te lagjes, kalojme me pas ne krijimin e bandave feminore per te rrahur nje femi tjeter, lenien e oreve te mesimit ne menyre masive, anarshizem i plote me nje fjale. pas gjithe ketyre paudhesive vinte ora e darkes dhe duhej te isha ne shtepi, perpara se te shkoja une kishin shkuar 10 komshillare para meje per te treguar bemat e mia prinderve te mi, dhe sapo hyja une im ate me thosh, eja ulu ketu ulesha dhe degjoja moralin e tim eti per nje ore e me shume e kjo pune ishte perdite, haja edhe ndonje pellembe prapanicave nga mamaja dhe kaq mbaronte muhabeti. Te nesermen Ramboja dilte ne lagje dhe rifillonte nga e para deri edhe ne carjen e topave kundershtareve medemek gjoja per spiunllikun qe kishin bere ne shtepine time.
    Nje dite te bukur kupa u mbush, vjen ne shtepine time xhaxhai im dhe pasi e takova dola per reprezalje ne lagje se nuk kisha mbushur planin ditor, sapo u ktheva ne shtepi mamaja me thote se banda tjeter e 10 vjecareve me kish thyer xhamin e banjos se shtepise me llastiqe si hakmarrje per rrahjen e portierit te tyre qe nuk me la te beja gol ate dite. Xhaxhai me thirri e me tha, pse rreh kalamajte? i thashe nuk te jap llogari ty, shko komando te tuajte ti, kaq u desh qe te merrja nje shpulle qe te me sillte ylberin per nja tre minuta ne syte e mi. Me tha me pas: Ketu me ke kete jave, provo bej prapesira se merrem une me ty. E pra une ate jave isha teper shembullor sepse sapo iku xhaxhai ja vlova serish me banditizmin tim Deri sanje dite si pasoje e sjelljes sime perfundova ne nje si pune kolegji i mbyllur totalisht dhe me shume mesime per te mesuar. E pra Silk une do desha qe xhaxhai im te rrinte me shume ne shtepine time qe une mos largohesha qe 13 vjec nga prinderit e mi, besoj me kupton se c'dua te them.

    Dito.

  16. #16
    Perjashtuar Maska e romeoOOO
    Anėtarėsuar
    27-08-2005
    Postime
    1,542
    Dito, nese femija nuk kupton me fjale eshte e kote te perdoresh dhunen !Nese nuk kupton, nuk kupton edhe pike.

    Un kam qene shume femi i prape sa qe te gjithe familjet qe me njihnin thonin ishalla nuk na behen femijet si femija juaj!

    Prinderit e mi kan patur durimin te me flisnin qe ti kuptoja vete gabimet, po skan munguar edhe shpullat kuptohet, por ama atehere kur duheshin dhe me karar cdo gje.

    Deri sa erdhi nje dite e fillova te kuptoj e te arsyetoj vete, dhe tani kur me takojn njerzit pas shume vitesh nuk ju besojne syve sepse mendonin qe do te behesha ndonje kriminel!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga romeoOOO : 16-07-2006 mė 19:06

  17. #17
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    vetem me raste, dhe me teper simbolike, ta disiplinoje fakti qe i gjuajti prindi me shpulle, jo tia shpartalloje nofullen lol, se dhuna e vazhdueshme jo vetem qe eshte kundra-produktive per edukimin e femijeve, por per me teper le pasoja te renda per gjithe jeten e atij femije, dhe gjithe njerzit qe ai person (tashme i ritur) me pas do kete mardhenie te aferta (familja e tij e ardhshme, etj).

    dhe per juve qe jeni prinder, kur ta beni nje gje te tille mbajeni shenjestren nga vithet e kalamajve ose diku pa shume rrezik, jo koka

    dhe nuk duhet harruar kurre se femijet jane njerez te pamaturuar, por jo cerek apo gjysem njerez (sic i trajtojne shume prinder shqiptare etj. fatkeqsisht); ata kane dinjitet, ndjenja, memorje, e me vone kur rriten edhe te drejta per te zgjedhur dhe per te vendosur per veten, kuptohet pjeserisht dhe gradualisht me ritjen dhe maturimin e tyre.

    per me teper, sic eshte nje femije nuk eshte nje tjeter, keshtu qe duhen taktika te ndryshme me secilin.


    Citim Postuar mė parė nga romeoOOO
    ...
    Prinderit e mi kan patur durimin te me flisnin qe ti kuptoja vete gabimet, po skan munguar edhe shpullat kuptohet, por ama atehere kur duheshin dhe me karar cdo gje.
    ...
    that is the key word (ose key sentence, ne kete rast)

  18. #18
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834
    Citim Postuar mė parė nga Dito
    Me shkrite fare me kete shpirtdhembshurine tuaj Po c'kujtoni aman se prindi qe i leshon ate pellembe femijes nuk e do apo si! Njerezit jane prej mishi dhe nervash pra ka edhe limite mendore te cilat shkojne edhe tek pellemba kur nje mistrec i vertete ta sjell shpirtin ne maje te hundes, pra ndeshkimi perdoret kundrejt cdo gjallese perfshi ketu dhe humanet. Ndeshkimi fizik eshte forma e fundit e te aplikuarit por nje nder format me efikase (per hir te realitetit kjo eee).
    Askush nuk guxon pervec te cmendurit te kryeje nje akt qe me pas do ti sillte ndeshkimin, e pra frika ruan vreshtin.
    Do me thoni ju: Qenke per ndeshkim fizik. Po jam per ndeshkimin fizik per te paudhin.

    Dito.

    Dito me le pa kthy pergjigje mer

  19. #19
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Cere te boj plaku, ky milet vdiq tuj na shit teori, po harrojne qe praktika eshte krejt ndryshe. Edhe kafsha kur kelyshi si bindet e kafshon qe te zeje mend, do thoni cfare krahasimi qe bere me kafshet, ju them qe kafshet e kane njesoj ndjesine e memes ashtu si njerezit.

    Dito.

  20. #20
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anėtarėsuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Citim Postuar mė parė nga shitesi
    Psh kur mundohet te hipi ne maje te ballkonit apo ndonje veprim tjeter.
    Mund te perdoret pellemba per ta edukuar?
    Ne ashu jena rrit , me shuplaka e shkelma ,biles ne raste te veēanta perdoreshin rrypat edhe thuprat ..lol
    Kshu qe s'kemi pse ta humbasim traditen kot .

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 02-02-2015, 10:30
  2. Nė Shqipėri punojn 50 mijė fėmijė
    Nga Hyllien nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
  4. 6700 fėmijė punojnė e lypin nė Shqipėri
    Nga Irfan nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-08-2005, 08:42
  5. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
    Nga StormAngel nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •