Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime nė 21 postime

  Forumi Musliman sulmon shkrimtarin Ismail Kadare

  Reagimi, pas replikave tė shkrimtarit me Rexhep Qosen. E monitorojmė qė nga marsi

  Forumi Musliman i Shqipėrisė reagon ndaj shkrimtarit Ismail Kadare, pėr shkrimet, qė sipas tyre janė urrejtjenxitėse. Forumi thotė se "sulmi qė ai bėn ndaj personave qė mendojnė se shqiptarėt i pėrkasin edhe qytetėrimit islamik, apo sulmet qė ai bėn ndaj kulturave dhe popujve tė kontinenteve tė tjerė, siē janė Afrika, Azia etj, pėrngjasojnė me sulmet raciste, qė nė Evropė janė dėgjuar vetėm gjatė epokės sė Rajhut tė Tretė". Forumi Musliman i Shqipėrisė deklaron se ka lexuar dhe monitoruar qė nga marsi i 2006, shkrimin e shkrimtarit Ismail Kadare ‘Identiteti Evropian i Shqiptarėve’, replikat e akademikut Rexhep Qosja dhe debatet qė janė hapur nė shtyp, mbi identitetin kombėtar tė shqiptarėve dhe rolin qė feja islame ka nė tė. Forumi pohon se ėshtė ndjerė i tronditur nga tonet raciste dhe urrejtjenxitėse, qė shkrimi i Kadaresė ka pėrēuar nė publikun shqiptar.

  Sulmi

  Eshtė parė me qortim nga grupi, sulmi qė sipas tyre Ismail Kadare ka bėrė kundėr anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike, ndaj pėrkatėsisė kulturore tė muslimanėve shqiptarė dhe pėrkatėsisė sė shqiptarėve nė qytetėrimin islam, qė Forumi thotė se janė teza qė trondisin dhe fyejnė muslimanėt tė cilėt jetojnė nė Ballkan. Tė rinjtė, qė reagojnė ndaj shkrimtarit thonė se njėanshmėria qė Kadare rrėfen nė shkrimin e tij, kur presupozon se shqiptarėt i pėrkasin vetėm kulturės evropiane, apo mė saktė vetėm asaj kristiane janė fyese. Pėr mė tepėr, deklaron Forumi Mysliman, sulmi qė Kadare bėn ndaj personave qė mendojnė se shqiptarėt i pėrkasin edhe qytetėrimit islamik, apo sulmet qė ai bėn ndaj kulturave dhe popujve tė kontinenteve tė tjerė, siē janė Afrika, Azia etj, pėrngjasojnė me sulmet raciste, qė nė Evropė janė dėgjuar vetėm gjatė epokės sė Rajhut tė Tretė.

  Qortuesit e Kadaresė thonė se cilėsimet qė presupozojnė se shqiptarėt janė tė bardhė, se ata jetojnė nė zemėr tė Evropės, tė kujtojnė pėrcaktimet raciste tė nazistėve, kur kėta deklaronin se gjermanėt janė racė e bardhė ariane, superiorė, ndėrsa popujt e tjerė, si afrikanėt, aziatikėt, hebrejtė etj., trajtoheshin si inferiorė. Tepėr i ashpėr ndaj shkrimtarit, ėshtė Forumi, teksa deklaron se pėrngjasime naziste, nė shkrimet e tij vihen re edhe kur ai krahason kulturėn superiore tė bardhė tė katolicizmit latino – shqiptar, nė opozitė me atė orientale tė bejtexhizmit musliman shqiptar. Njė tjetėr kundėrshti e Forumit Mysliman, ėshtė dhe fakti qė sipas tyre, Kadare gabon dhe kur pohon se Perandoria Osmane, ka nėnshtruar shpirtėrisht shqiptarėt nėpėrmjet islamizimit. Por shtojnė ata, islamizimi i pjesės mė tė madhe tė shqiptarėve, ėshtė faktori kryesor qė i ruajti ata nga asimilimi serb dhe grek.

  Shkrimet

  Forumi Musliman i Shqipėrisė, thotė se "ndėrsa sheh shkrimet qė inspirohen nga idetė raciste tė Kadaresė, me poezitė dhe rrėfimet e tė cilit mėsojnė fėmijėt tanė nėpėr shkolla, ndjehet i tronditur me urrejtjen, qė ky njeri inspiron kundėr kombit tonė". Forumi thotė se, Duke qėnė se mendimet e Ismail Kadaresė kanė nxitur njė fushatė sulmesh raciste, antishqiptare dhe antimuslimane, qė bien ndesh me parimet dhe liritė e tė drejtat e individit, Forumi i bėn thirrje tė gjithė hapėsirės intelektuale shqiptare, tė distancohet nga idetė urrejtjenxitėse qė Kadare predikon, duke kontribuar nė mbrojtjen dhe zhvillimin e vlerave mė tė mira, qė populli ynė trashėgon nga historia.

  Maks Velo

  Forumi, gjithashtu shpreh habi qė shkrimtari i madh pajtohet, gjithnjė sipas tyre me antishqiptarin Maks Velo, kur sulmon trashėgiminė kulturore tė qytetit tė Tiranės, apo mė saktė themeluesin e saj Sulejman Pashė Bargjinin. Forumi Musliman i Shqipėrisė mendon se, identiteti kulturor dhe fetar i shqiptarėve ėshtė pėrbėrės i formėsuar nėpėr rrjedhat e historisė multikulturore tė kombit tonė, duke marrė esencat mė tė mira, si tipare themelore tė identitetit tė tij dhe sulmi ndaj trashėgimisė fetare dhe kulturore tė popullit tonė, ėshtė sulm antishqiptar.

  Disa nga deklaratat

  Forumi Mysliman, nė deklaratė shprehet se "nė shkrimin e Kadaresė ka shpifje me doza tė mėdha. E kėtillė ėshtė edhe shpifja teologjike, qė Kadare bėn ndaj formės sė faljes sė muslimanėve shqiptarė, kur ndėr tė tjera thuhet se; (mbreti Zog ndaloi) ‘rreptėsisht rėnien nė gjunjė tė burrave, (gjatė faljes) dhe pėr mė tepėr, urdhėroi ‘Bashkėsinėė Islame, (qė tė) urdhėrojė myslimanėt shqiptarė, tė faleshin kėndej e tutje pa e ulur dinjitetin shqiptar, domethėnė nė kėmbė!" Sipas tyre, idetė islamofobike tė Kadaresė edhe kundėr muslimanėve shqiptarė nė ish-Jugosllavi dhe nė Ballkan, duket sikur janė nė sinkron tė plotė, me tezat anti-shqiptare dhe anti-muslimane qė, miku i zotit Kadare, Maks Velo pėrmend nė shkrimin "Qoseizmi, ose teoria e urrejtjes”. botuar nė gazetėn Shekulli, mė 21 qershor 2006. Nė kėtė shkrim, Maks Velo ndėr tė tjera sulmon edhe vėllezėrit tanė shqiptarė nė Kosovė dhe Maqedoni, kur thotė: me Kosovėn dhe kosovarėt duhet tė jemi shumė mė tė kujdesshėm. Po tė zhvillohej njė referendum pėr bashkimin me Kosovėn, unė do tė votoja kundėr. Janė akoma primitivė dhe do tė na hapin probleme pa fund; le tė rrinė, tė rregullohen vetė njėherė"

  Muaj mė parė reaguan ndaj presidentit Moisiu

  Forumi Mysliman Shqiptar ka reaguar pak muaj mė parė dhe ndaj presidentit Alfred Moisiu, pas njė fjalimi tė mbajtur prej tij tė Oksford. Ata i kėrkuan presidentit qė tė kėrkojė falje myslimanėve, pasi ata ndjehen tė fyer nga qendrimi i tij nė Londėr. Presidenti pas publikimeve nė shtyp tė reagimeve tė Forumit, ka korigjuar deklarimin

  Metropol
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Perjashtuar Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Mashtrimi Gazateresk dhe Forumi Musliman

  Titulli i sakte

  Maks Velo dhe Kadare islamofobė dhe racistė

  http://www.sot.com.al/index.php?opti...id=26408&lang=

  Wednesday, 21 June 2006

  www.forumimusliman.org

  Forumi Musliman i Shqipėrisė ka lexuar dhe monitoruar qė
  nga muaji mars 2006 shkrimin e shkrimtarit Ismail Kadare
  “Identiteti Evropian i Shqiptarėve”, replikat e akademikut
  Rexhep Qosja dhe debatet qė janė hapur nė shtyp mbi
  identitetin kombėtar tė shqiptarėve dhe rolin qė feja
  islame ka nė atė.Forumi Musliman i Shqipėrisė ėshtė ndjerė
  i tronditur nga tonet raciste dhe urrejtjenxitėse qė
  shkrimi i z. Kadare ka pėrēuar nė publikun shqiptar. Mė
  saktė sulmi qė Ismail Kadare ka bėrė kundėr anėtarėsimit tė
  Shqipėrisė nė Konferencėn Islamike, ndaj pėrkatėsisė
  kulturore tė muslimanėve shqiptarė dhe pėrkatėsisė sė
  shqiptarėve nė qytetėrimin islam, janė disa nga tezat qė
  trondisin dhe fyejnė muslimanėt qė Jetojnė nė Ballkan.
  Njėanshmėria qė Kadare rrėfen nė shkrimin e tij, kur
  presupozon se shqiptarėt i pėrkasin vetėm kulturės
  evropjane, apo mė saktė vetėm asaj kristjane janė fyese.
  Sulmi qė ai bėn ndaj personave qė mendojnė se shqiptarėt i
  pėrkasin edhe qytetėrimit islamik, apo sulmet qė ai bėn
  Ndaj kulturave dhe popujve tė kontinenteve tė tjerė, siē
  janė Afrika, Azia etj, pėrngjasojnė me sulmet raciste qė nė
  Evropė janė dėgjuar vetėm gjatė epokės sė Rajhut tė Tretė.
  Cilėsimet e Kadarėse qė presupozojnė se shqiptarėt janė tė
  bardhė, se ata jetojnė nė zemėr tė Evropės, Forumit i
  kujtojnė pėrcaktimet raciste tė nazistėve, kur kėta
  deklaronin se gjermanėt janė racė e bardhė ariane,
  superiorė, ndėrsa popujt e tjerė, si afrikanėt, aziatikėt,
  hebrejtė etj trajtoheshin si inferiorė. Pėrngjasime naziste
  nė shkrimet e Kadaresė vihen re edhe kur ai krahason
  kulturėn superiore tė bardhė tė katolicizmit latino -
  shqiptar nė opozitė me atė orientalen e bejtexhizmit
  musliman shqiptar. Tė njėjtėn gjė bėnin edhe nazistėt kur
  pretendonin se muzika dhe kultura ariane gjermane ishte
  superiore mbi atė hebraike, aziatike dhe afrikane. Forumi
  Musliman i Shqipėrisė, nuk ėshtė dakort edhe me mendimet e
  Kadaresė, sipas tė cilit Perandoria Osmane, ka nėnshtruar
  shpirtėrisht shqiptarėt nėpėrmjet islamizimit. Por
  pėrkundrazi, islamizimi i pjesės mė tė madhe tė
  shqiptarėve, ėshtė faktori kryesor qė i ruajti ata nga
  asimilimi serb dhe grek. Sulmet e Kadaresė ndaj Islamit,
  letėrsisė sė bejtexhive, dhe pėr mė tepėr, pėrpjekja e tij
  pėr tė portretizuar mbretin Ahmet Bej Zog si njė monark
  anti-musliman shqetėsojnė shumė Forumin, pėr frymėn e egėr
  dhe islamofobike qė ato mbjellin nė publikun shqiptar. Nė
  shkrimin e Kadaresė ka shpifje me doza tė mėdha. E kėtillė
  ėshtė edhe shpifja teologjike qė Kadare bėn ndaj formės sė
  faljes sė muslimanėve shqiptarė, kur ndėr tė tjera thuhet
  se; (mbreti Zog ndaloi) ?rreptėsisht rėnien nė gjunjė tė
  burrave, (gjatė faljes) dhe pėr mė tepėr urdhėroi
  Bashkėsinė Islame, (qė tė) urdhėrojė myslimanėt shqiptarė
  tė faleshin kėndej e tutje pa e ulur dinjitetin shqiptar,
  domethėnė nė kėmbė! Idetė islamofobike tė Kadaresė edhe
  kundėr muslimanėve shqiptarė nė ish-Jugosllavi dhe nė
  Ballkan, duket sikur janė nė sinkron tė plotė me tezat
  anti-shqiptare dhe anti-muslimane qė miku i zotit Kadare,
  Maks Velo pėrmend nė shkrimin ?Qoseizmi, ose teoria e
  urrejtjes? tė botuar nė gazeta Shekulli mė 21 qershor 2006.
  Nė kėtė shkrim, Maks Velo ndėr tė tjera sulmon edhe
  vėllezėrit tanė shqiptarė nė Kosovė dhe Maqedoni, kur
  thotė: me Kosovėn dhe kosovarėt duhet tė jemi shumė mė tė
  kujdesshėm. Po tė zhvillohej njė referendum pėr bashkimin
  me Kosovėn, unė do tė votoja kundėr. Janė akoma primitivė
  dhe do tė na hapin probleme pa fund; le tė rrinė tė
  rregullohen vetė njėherė Forumi Musliman i Shqipėrisė,
  ndėrsa sheh shkrimet qė inspirohen nga idetė raciste tė z.
  Kadare, me poezitė dhe rrėfimet e tė cilit mėsojnė fėmitė
  tanė nėpėr shkolla, ndjehet i tronditur me urrejtjen qė ky
  njeri inspiron kundėr kombit tonė. Ėshtė pėr tu habitur
  sesi Kadare pajtohet me antishqiptarin Maks Velo, kur
  sulmon trashėgiminė kulturore tė qytetit tė Tiranės, apo mė
  saktė themeluesin e saj Sulejman Pashė Bargjinin. Duke qėnė
  se mendimet e Ismail Kadaresė kanė nxitur njė fushatė
  sulmesh raciste, antishqiptare dhe antimuslimane, qė bien
  ndesh me parimet dhe liritė e tė drejtat e individit,
  Forumi, i bėn thirrje tė gjithės hapėsirės intelektuale
  shqiptare tė distancohet nga idetė urrejtjenxitėse qė
  Kadare predikon, duke kontribuar nė mbrojtjen dhe
  zhvillimin e vlerave mė tė mira qė populli ynė trashėgon
  nga historia. Forumi Musliman i Shqipėrisė, mendon se
  identiteti kulturor dhe fetar i shqiptarėve ėshtė pėrbėrės
  i formėsuar nėpėr rrjedhat e historisė multikulturore tė
  kombit tonė, duke marrė esencat mė tė mira si tipare
  themelore tė identitetit tė tij, dhe sulmi ndaj
  trashėgimisė fetare dhe kulturore tė popullit tonė, ėshtė
  sulm antishqiptar.

  FORUMI MUSLIMAN I SHQIPĖRISĖ

Tema tė Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 16:45
 2. Premisa tė gabuara
  Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 19:25
 3. A po realizohet teoria e konspiracionit hebre?
  Nga DEN_Bossi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-11-2006, 12:27
 4. Rexhep Qosja: Tė vėrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 21:51
 5. Udhetimi i panjohur i flamurit
  Nga Albo nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-02-2004, 06:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •