Tregim satirik

Arabaja me katr rrota dhe me tri klas

Niko NIKOLLA

Tregimi satirik "Arabaja me katr rrota dhe me tri klasa" sht shkputur nga libri me novela satiro-humoristike", "Nga Boni n Bun" i shkrimtarit dhe publicistit t njohur Niko Nikolla, botuar n vitin 2005.
Mprehtsia e fjals dhe e detajit, humori i qet sa edhe thumbues, konturimi i realitet t shkuar sa edhe bashkkohor, thjeshtsia e frazs, vihen re edhe n kt tregim t Niko Nikolls, i cili n kt 75-vjetor t lindjes s tij ka n proces botimi edhe vllimin "500 rrfenja dhe tregime nga Ballkani".
N kt tregim, ve satirs s mirfillt, lexuesi do t gjej rrugn e vshtir t gazetarit, nj profesion sot i kthyer n t rndomt nga gjithkush.
"Humori sht gjinia m e vshtir, dhe jo gjithkush mund t bj humor". Nga bregu ai duket i bukur, por si marinart , ata q bjn humor e njohin dhe stuhin e tij", thot Niko Nikolla.
Ndaj mos e merrni vetm me humor kt tregim n ditn e lindjes s tij.
Brenda ka dhimbje dhe vullnet pr fjaln e lir, q duhet t quhet gazetariKur treni doli nga tuneli i Rrogozhins, un
vura duart n kok dhe frkova ballin, sikur
doja t kujtoja ngjarje q m kishin ndodhur ktu afro pes vjet m par.
Ather isha vullnetar i hekurudhs s par, ndrsa tani q po prshkoja kt rrug nj gazetar q redaksia m kishte drguar t shkruaja reportazhin tim t par!
U mundova t kujtoj ngjarje, por n mendjen time ato shfaqeshin t mjegulluara .
Kujtova se kisha dgjuar krisma t forta!

* * *

Mbi mua fluturonin gur. Si pr t'u mbrojtur, vura duart n kok. Ndjeva se balli po m lagej nga nj lng i ngroht. Vetja mu duk si t humbisja n hapsir
Pas dy ditsh , kur hapa syt , prap nuk merrja vesh se ku ndodhesha. Hapsira m ishte shndrruar n nj dhom t vogl. Po un nuk po fluturoja ,por rrija shtrir n nj shtrat.
Dgjova nj gr viu dhe ktheva kokn nga zhurma. Vshtrova andej dhe pash q pran meje po aviteshin dy hije t bardha.
N turbullir mendova:
-Erdhn t m marrin. Po ku do m shpien ?
Hijet qndruan mbi kokn time dhe m than :
-Si dukesh ?
Me vshtirsi thash dy fjal:
-Nuk e di.
-Paske jetn e gjat !, dgjova symbyllur t m thoshte nj nga hijet.
Pas disa ditsh dola nga spitali dhe u nisa pr n brigadn e vullnetarve t hekurudhs , q i kishte kapanonet pran ezms s Rrogozhins.
Bnte vap dhe vullnetart ishin shtruar kmbkryq nn hijen e ullinjve dhe me tasa prpara drekonin.
Kur m pan kok fashuar dhe q po kthehesha me kmbt e mia dikush brtiti gzueshm:
-Brigada, ohu! Pr nder arm. Po vjen hoxha i batalionit dhe ju mbllaiteni !
Engjlli, shoku im, m prqafoi dhe m zgjati nj cigare.
-Tym le t dal,.-tha ai
U mundova t qesh , por ndjeva dhimbje n kok. Pas atyre ditve, kjo ishte qeshja ime e par.
M solln tasin me gjell patatesh po un u thash se m flihej.
Tani po kaloja aty srish por jo me dshirn pr t fjetur uhet t shkruaja nj reportazh nga kneta e Trbufit.

* * *

Kur zbrita n Rrogozhin dhe po prisja t kalonte ndonj kamion, syri m zuri nj qerre me disa stola dhe dy kuaj.
-Hajde pr Lushnj , pr Lushnj, brtiste nj mesoburr.
-N ' klas e do biletn ?, m pyeti
-Si n ' klas ?! N qerre !, i thash.
-Dgjo ti un! Qerrja nuk sht qerre , po araba. Vrtet ka katr rrota, po ka tri klas, u hakrrye ai
-Si tri klasa ?,vazhdova un
-T thash kjo nuk sht qerre po araba. Nj rrot t saj e kam sjell nga Stambolli. E kam kujtim nga babai q punonte arabaxhi. E desh tr Stambollitim at se qe burr i zotiPo kot nuk thuhet se "jetgjati nuk bhet jetshkurtr". Njher ra n Urn e Gallats, arabaja u prish , por ai shptoi. Kur u nda nga jeta m la amanet q nj rrot t arabas ta merrja me vete dhe kur t vija ktu t ngrija nj araba t re n kujtim t tij Me jevgun e fshatit t Bishtqethmit , bm edhe tri rrota t tjera .
Kshtu e bm araban.
Papritur u kujtua dhe thirri:
-Hajde pr Lushnj , Lushnj
U afruan dy kokona dhe nj burr me borsalin.
-Urdhroni n klasn e par!, -tha ai.
Ata hipn dhe klasa e par u zu.
-Ej ti un ,-mu drejtua,-shko nja ty te ezma dhe mbushna me uj kt kov se plasm.
Kur u ktheva pash se m kishte mbetur t hipja vetm n klas t tret.
I thash pronarit t arabas:
-Un do t zbres n Trbuf
-Ktu biletat paguhen njlloj. Po un ty do t bj nj nder do t zbres n Trbuf.
Sa filloi e prpjeta e Rrogozhins, arabaxhiu brtiti :
-Klasa e tret t zbres posht!
Kur e prpjeta u b m e madhe ai prap brtiti:
Klasa e dyt t zbres posht.
Kur po afroheshim n maj t kodrs ai prap brtiti:
-Klasa e tret t shtyj karrocn.
Arritm n maj. Dy kuajt dhe ne t klass s tret ishin br qull n djers.
Arabaxhiu tha:
Ndizni nga nj cigare dhe lodhini syt duke par Trbufin. Nj nga kuajt ka rn n gjum se dgjon sazet e ekskavatorit.
N fakt zhurma e tij vinte deri tek ne.
Kneta e shtruar n fushn e gjer dremiste. Ajo kufizohej tutje me kodrat e Divjaks.
-Njime, hipni t gjith n araba se kemi t tatpjet dhe kuajt s'kan nevoj pr ndihm.
Liroi kapistrat e kuajve dhe brtiti:
Hyxhym atllar !
-Ku do t zbrisni o un ?
-Sa m afr ekskavatorit, i thash
-E po m afr se ktu nuk ka , tha ai.
Pastaj ndaloi araban dhe ia mori kngs:
Koka n Stamboll
Trupi n Janin
T shtrin Ali Pasha
T shtrin
Zbrita dhe nisa rrugn drejt fushs. Nn hijen e nj murrizi pash nj grumbull njerzish q ishin shtruar me meze e raki.
-Ju bft mir!,-u thash.
-Bujrum!- u prgjigjn me nj goj. Jepi nj kofsh pule djalit se sht vafti pr mngjes , i tha nj burr korrozi nj djali t ri
-Rrofshi, u thash, por m duhet t shkoj tek ekskavatori
-Po 'e do ekskavatorin, -tha korroziu serbes.
-Dua t shkruaj pr punn q bn ai, u prgjigja.
-Ai bn zhurm dhe nuk flet se sht memec, tha ai me qesndi
Hapa syt.
-' mi bn syt akrr ? Ekskavatoristi jam un. Po s' lojta levat un , ai ngrohet vetm n diell.
-Po pse ai bn zhurm ?
-Dgjo more djal , kush punon ha, kush nuk punon ha edhe pi. Dhe qeshi me t madhe.
Qesha dhe un.
-Mos qesh , vazhdoi ai- Ai dreq ekskavatori sht i pabindur. Po e shojte, s'ka dreq q e ndez m. Prandaj, un ia kam gjetur hilen. E l ndezur.
Nuk e zgjata m se ai dhe shokt e tij ishin akrrqejf.
Tutje n mes t arrave dgjova zhurm. U afrova dhe pash nj makin shirse dhe tre a katr burra q ngrinin duaj. N maj t saj nj burr me gun krahve i priste ato dhe hidhte n bukatore.
N vapn e korrikut nuk kisha par njeri t mbulohej me gun. U bra kurioz dhe pyeta:
-Pse nuk e heq gunn ?
-Nuk smuret njeri nga i ngrohti por nga i ftohti, - u prgjigj duke vazhduar punn.
-Kishin kaluar disa aste kur makina shirse pushoi. Guna kishte rn mbi t.
-Ti je kmbters! -ulriti i zoti i guns

N mbrmje mbrrita n Lushnj. Gjeta nj hotel por sportelisti m tha :
-Vende s'kam. M dukesh i lodhur dhe po t mos kesh ku t shkosh, nisu nga xhamia. Mund t gjesh ndonj hasr, ose ishallah ndonj tabut , se sot nuk ka pasur shum vdekje nga tifua i morrit t kuq.
U nisa t iki, kur dgjova t m thrriste:
-Or un, eja pak, se m vjen keq t flesh jasht. Po t le krevatin tim. Pr nderin q po t bj m jep gjysmn e mimit. Un po v tabeln : "Vende s'ka" . Kur t vin myzeqart do thon se po fle. Ku e din ata se je apo nuk je ti sportelist .
Tani dil npr qytet, ha ndonj hashure dhe pi ndonj boz . Bozn m t mir e bn Dani Mos hajde shpejt se punn tnde e bj un!
Dani, pasi fshiu hundn me peshtamall, m mbushi tasin me boz dhe tha:
-Boz si kjo nuk gjen as n Stamboll!
Kur po pija bozn , q ishte e thart sa uthulla, Dani brtiti :
-' ke q e shtrembron surratin si Bab Dud Karbunara ?
Nuk pata koh ti prgjigjem se para meje u shfaq nj burr i shkurtr, i pakrehur dhe me takije t zgjyrosur:
-Me leje , shoku i deleguar ?
-Nuk jam i deleguar, -iu prgjigja.
-Kujt i thua q nuk je i deleguar. O ma zgjidh ti hallin, o nuk ma zgjidh njeri
-Usta merr parat!
-O po parat do t ti marr , po zgjidh hallin e Lim Gomares se bn sevap.
-Fol, -i thash un
-Dgjo shoku i deleguar. Un punoja n baxhon e Karavastas. Laja fuit. Nj dit , nuk di si m erdhi n mend dhe thash: ty perndia t thot se je mbret, kur se ti mbete baxhoxhi. More jam mbret, apo nuk jam mbret ?!
-Po ty vetja si t duket ?
-Vallahi bilahi, her-her m dukej vetja mbret , her-her q s'isha mbret. Po ama nj dit mu mbush mendja top se isha mbret . Po mbret nuk mund t ket n Lushnj M thuaj si ta zgjidh kt hall.

* * *

Kur u ktheva n redaksi shkrova reportazhin dhe prisja t botohej. U b mbledhja e redaksis aty ku sot sht Muzeu Kombtar. M drmuan.
-More djal, po t tham t shkruash nj reportazh me humor pozitiv, kurse ti na shkruan karagjozllqe?!
I hutuar nga sulmet pyeta me naivitet :
-Po si sht humori pozitiv, sepse un ende nuk di humorin negativ(!)
-Kollaj fare e gjete ekskavatoristin nn hijen e murrizit duke pir raki ? E oje tek ekskavatori!
-Po ai nuk vinte !
-S'vinte ai, po ti je gazetar, apo jo ? E oje ti.
-Po ishte akrrqejf !
-Po pse sht fantazia e gazetarit ? Q t bhesh dikush n gazetari duhet t kesh nj fantazi t madhe. Mos kujton ti, se ato q shkruhen jan t gjitha ashtu ?!

T-Obs.