Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Zoti ėshtė Dashuri! Maska e NoName
  Anėtarėsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibarė
  Postime
  2,193

  Thumbs up IN MEMORIAM: Mons. Nikolle Mini

  Pėrkujtojmė sot 14 vjetorin e vdekjes
  sė Monsinjor Nikollė Minit, famullitarit tė katedrales sė Prizrenit


  Lindi mė 9 korrik 1924, nė Ferizaj. Ishte mė i vogli ndėr katėr fėmijėt, qė Zoti u fali prindėrve, Kolė Mini dhe Monika Kajtazi.

  Shumė shpejt mbeti jetim dhe iu desh tė strehohej nė dyert e tė afėrmve. Fėmijė i menēur, jashtzakonisht i shkathėt, tėrhoqi vėmendjen e meshtarėve vendas, qė e pėrcollėn nė seminarin e Prizrendit e pastaj nė Seminarin e Shkodrės e tė Zagrebit, ku kreu studimet filozofike e teologjike.

  U shugurua meshtar njėherėsh me Don Milorad Defarin, misionar kroat i mirėnjohur ndėrmjet shqiptarėve me emrin Dom Mila, nė vitin 1950. Nisi menjėherė shėrbimin meshtarak kudo e kėrkoi Kisha: nga Shenjtėrorja e Zojės sė Crnagorės nė Letnicė, nė Novoselė tė Gjakovės, nė Bec, Zym, Velezhė e nė katedralen e Prizrendit, ku mbylli sytė mė 15 maj 1992 nė elter, ndėrsa kremtonte Meshėn shenjte, duke vulosur kėshtu pėrkushtimin themelor ndaj Kishės, pėr tė cilėn ishte pėrpjekur gjithė jetėn.

  Figurė poliedrike, Monsinjor Mini u dallua si Meshtar, si ndėrtues kishash, organizator i rinisė katolike, mjeshtėr i korit kishtar, gojtar, publicist, autor i flepalosjes "Zani i Zojės sė Crnagorės" dhe i katekizmit me titull "Besimi katolik", themelues, bashkė me Imzot Nikė Prelėn, i revistės fetare-kulturore "Drita" e cila mė vonė pati edhe shtėpinė e vet botuese prej nga dolėn shumė botime tė reja.

  Nė 14 vjetorin e vdekjes e kujtojmė si njeri qė jetoi pėr Zotin e me Zotin, pėr popullin e me popullin; si meshtar qė jetoi pėr elterin e mbylli sytė nė eltėr, duke lėnė kėshtu gjurmė tė pashlyeshme nė jetėn e Kishės e tė kulturės shqiptare, si model qė meriton tė ndiqet nga breznitė e reja.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-11-2019
  Postime
  1

  Pėr: IN MEMORIAM: Mons. Nikolle Mini

  Mirėmėngjes,
  a mund te me ndihmoni?
  Kerkoj Katekizmi i Papės Piut X
  nė gjuhėn shqipe u pėrkthye nga
  Mons. Nikollė Mini me titullin “Katekizmi vogėl” e "Besimi katolik".
  Mė duhen pėr vėllezėrit shqiptarė nė Itali.
  Faleminderit
  Pėrshėndetje, Mara Festa

Tema tė Ngjashme

 1. Rrėfimet e Nikollė Lesit pėr krerėt e politikės shqiptare
  Nga White_Angel nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-01-2007, 09:03
 2. Nikollė Lesi ngatėrron derėn e banjės
  Nga cikita nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 07-11-2006, 11:30
 3. IN MEMORIAM: Ate Jakob Marlekaj OFM
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 15:50
 4. IN MEMORIAM: Imzot Gjon Nikolle Kazazi
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2006, 10:17
 5. Nikollė Mrijaj (1911-1999)
  Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2002, 11:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •