Liturgjia e fjals s Zotit.
E Diela e V e Pashkve B.


Ja prsri n takim ton javor me Fjaln e Zotit t s Diels.
Ksaj here t Diels s V t Pashkve, ciklit t dyt t kalendarit liturgjik t Kishs.T mbesim t bashkuar me Krishtin n mnyr q t lidhim fryte. Kjo sht sfida e Ungjillit sot. T lidhsh fryte do t thot n fund t fundit t duash. T duash me nj dashuri t plot, perfekte, me t njjtn dashuri t Zotit. Vetm nse mbesim t bashkuar me Krishtin do t kemi pjes n kt dashuri dhe do t mund t zbatojm urdhrimin e tij. Ungjilli i sotm ka si qllim t na bind se do frytlidhje e jona rrjedh nga bashkimi yn me Krishtin, sikurse shermendat me hardhin, t cilt jetojn nga limfa q u vjen prej saj.
Shenja e gjallrimit, e vitalitetit ton sht bashkimi me Krishtin, Hardhin. Eukarestia Mesha Shenjte sht momenti i privilegjuar pr ta realizuar kt bashkim, si n nivelin individual ashtu edhe n at kolektiv. Shembelltyra e hardhis dhe shermendeve na tregon se limfa e jets s besimtarve sht prania a Jezusit n mesin e tyre. Ai sht burimi i jets s besimtarve dhe i veprave t mira q ata mund dhe duhet t bjn.
Kush mbetet me mua dhe un n t, ai jep shum fryt. thot Jezusi n Ungjillin e ksaj t diele (Gjn. 15, 1-8), ndrsa Shn Gjoni apostull n leximin e dyt na porosit: mos t duam vetm me fjal e me gjuh, por me vepra e n t vrtet. Vetm kshtu, duke qen t lidhur pr dhe me Krishtin do ta ndjejm rrjedhjen e limfs ndr damart e jets son.