Close
Faqja 6 prej 15 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 297
 1. #101
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  At Nikolla Marku: Janullatosi, biznes me eshtrat e Shqiptarve

  At Nikolla Marku: Janullatosi, biznes me eshtrat e Shqiptarve

  Kisha Ortodokse Autoqefale Shn Maria Elbasan me drejtues At Nikolla Markun Ka reaguar dje ndaj skandalit t trafikut t eshtrave n Kosin t Prmetit. N nj mbledhje t Kshilli i Kishs Ortodokse Autoqefale Shn Maria Elbasan mbledhjen e jashtzakonshme t tij, jan analizuar veprimet e ulta antihumane e antishqiptare t ndodhur n fshatin Kosin t Prmetit, si vijim i skandalit q kishte n krye z.Anastasios Janullatos, si kryebekues i ushtrive pushtuese n Shqipri. Sipas nj njoftimi pr shtyp, nga ana Kishs s Elbasanit, hidhen akuza t forta n adres t kryepeshkopiut t Shqipris Janullatos.N t thuhet se ky i fundit ka pr qllim q t zhduk edhe kishn autoqefale t Shqipris. Kriza m e fundit q ka prfshir filialin grek t Tirans, e ka zbuluar akoma m tepr misionin e mbrapsht helenist sistematikisht antishqiptar Janullatos, si nj mision q ka pasur n qllim t tij gjithnj zhdukjen e autoqefalis s ortodoksis shqiptare duke ecur ngushtsisht me shtjet e ashtuquajtura vorioepirote., thuhet n njoftimin pr shtyp. N mbledhjen e djeshme sht vlersuar se rasti i fshatit Kosin n Prmet tregoi se gjendja ka arritur n nj pik t padurueshme me provokime nga m t ultat ndaj shtetit dhe kombit shqiptar, duke prekur madje tani s fundi edhe varret. Duket q z.Janullatos nuk ngopet n procesin e tij greqizues ndaj t gjallve, por po krkon t na greqizoj edhe t vdekurit, s bashku me shoqata minoritarsht, q m s shumti i ngjajn sillogjeve vorioepirote sesa emrit q mbajn, vazhdon njoftimi. Sipas kishs s Elbasanit, Janullatos q pret gjithnj zyrtart politik grek q vizitojn Shqiprin, apo q pret e prcjell aktivistt vorioepirot q iu kputet shpirti pr kt vend, nuk mund t mosprfshihej n nj shtje shoviniste si kjo e fundit q n dukje sht shtje eshtrash, por n brenda t saj prmban pastr pretendimet e vjetra vorioepirote kundr Shqipris, prmban nj aspekt tjetr t lufts s qarqeve shoviniste greke kundr Shqipris: Greqia krkon t na pushtoj edhe me kocka. Pr fat t keq, kishat e drejtuara nga filiali grek i Tirans, q nuk marrin kurr mundimin t nderojn pr shembull klerikun martir Papa Kristo Negovani, po kthehen n qendra t magazinave t inventarit t kockave, duke sjell ndr t tjera edhe biznesin e turpshm t kockave n vend. Sipas njoftimit, Veprimet e drejtuesve t fililialit grek t Tirans, t mbuluar nn maskn Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipris, duke u przier me t vdekurit, e duke trazuar t gjallt jan shtje t ulta, antihumane, antifetare, duke qen n vetvete m afr djallit sesa Zotit. Veprimet n fjal konsiderohen nga Kshilli i Kishs Ortodokse Autoqefale Shn Maria Elbasan si veprim poshtrues, q nuk prputhet me asnj mision fetar dhe pr kt gj krkojm nga autoritetet shtetrore marrjen e masave prputhshmrisht me ligjin. Konvertimi i fshatarve t vdekur vite e vite m par n lufttar grek, mund t na sjell n episode t tjera q do t mund t ishin akoma m t rnd si ky i fundit. Akoma m e rnd konsiderohet ndrhyrja n punt e brendshme t Shqipris si rasti i konsullit grek t Gjirokastrs, ndrsa gjejm rastin t prshndesim qndrimin kombtar t disa deputetve t Kuvendit t Shqipris.

  Gazeta Sot.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #102
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Diplomaci Me Raso Fetare.kemi Pare, S'kemi Pare, Shkon I Vdekuri Me Te Gjalle...

  E Merkure, 31 Maj 2006


  DIPLOMACI ME RASO FETARE.KEMI PARE, S'KEMI PARE, SHKON I VDEKURI ME TE GJALLE...

  Zhvarrimi i qindra eshtrave te mocme nga nje kishe e Permetit, pa dijenine e autoriteteve dhe per nje qellim monstruoz, sic eshte tjetersimi i identitetit, ka nxjerre serish ne pah ngercin e radhes ne marredheniet shqiptaro greke.

  Ne fakt, vetem nje naiv mund ta thjeshtezoje kete ceshtje, duke menduar si protagonist kryesor nje prift te nje fshati te humbur e duke i veshur atij, si mekat te vetem, injorancen ndaj legjislacionit te shtetit shqiptar.

  Vjedhja e eshtrave shekullore te banoreve te fshatit Kosine ne rrethin e Permetit eshte nje skandal qe shtrihet ne dimensionin historik, fetar, te shtetit ligjor dhe, mbi te gjitha, te identitetit kombetar.

  Zhvarrimi i eshtrave pa lejen e autoriteteve, ne Shqiperi, ashtu sikurse ne te gjithe boten, perben shkelje te ligjit dhe penalizohet ne baze te tij. Per te realizuar kete proces, nevojitet leja e pushtetit lokal, policise dhe mbi te gjitha zhvarrimi nuk mund te realizohet duke pajtuar 5 punetore krahu, por punonjesin pergjegjes te bashkise apo komunes.

  Ne rastin konkret, rrethanat i rendojne te akuzuarit duke pare se keto eshtra nuk i perkisnin p.sh te afermve te tyre dhe, mbi te gjitha, duke ditur qellimin e ketij akti: "vaftisjen" e eshtrave te fshatareve te Permetit dhe konvertimin e tyre ne eshtra heroike ushtaresh fqinj, te rene gjate luftes italo greke.

  Nje tjeter dimension i ketij skandali, eshte pengimi i hetimeve te organeve te policise nga konsulli grek i Gjirokastres, i cili, pervec te tjerash, deshmoi edhe nje here kompleksin tone te inferioritetit perkunder te huajve.

  Kristo Mandella zuri porten e kishes se fshatit Kutal dhe "u kerkoi policeve te mos prekej Kisha". Incidenti mori trajten zyrtare kur zedhenesi i kesaj konsullate e justifikoi aktin duke deklaruar se "nje veprim i tille ka ndjeshmeri historike (vini re!) per popullin grek".

  Zot na ruaj, nuk iu tek ambasadorit iranian ne Tirane te zinte porten e Komunitetit Musliman ne vitin 2002 dhe te pengonte hetimin e vrasjes se ish sekretarit te pergjithshem te ketij komuniteti, Sali Tivari, ne emer "te ndjeshmerise historike te popullit iranian".

  Fale Zotit, ambasadori italian nuk vendosi te zere porten e Katedrales Katolike ne Shkoder, kur policia nisi te hetoje disa te paudhe qe kishin thyer xhamat e jashtem te saj.

  Por konsulli grek, ne ato momente, nuk po mbronte hic "ndjeshmerine historike te grekeve", por turpin e asaj Kishe dhe atij shteti qe ne respekt te tradites antishqiptare, bashkepunuan ne krimin e grabitjes se eshtrave dhe tjetersimit te identitetit.

  Incidenti i eshtrave te Kutalit e Kosines, pervecse hodhi edhe nje here dyshimet mbi rolin dhe veprimtarine e segmenteve te importuara ne Kishen shqiptare, zbuloi serish prepotencen e shtetit grek ndaj ceshtjeve te brendshme te vendit tone.

  Mbi te gjitha, ajo edhe perforcoi idene shekullore se vendi fqinj e ka perdorur dhe vazhdon te keqperdore Kishen Ortodokse me aq sa mundet, per te greqizuar ate qe eshte e paster shqiptare. Deklarata e zedhenesit te konsullates greke se "nderhyrja e policise ne Kishe do te cenonte ndjeshmerine historike greke", eshte sa diabolike aq edhe invazive.

  Zedhenesi ben sikur harron se kishat ndodhen ne Kosine e Kutal, keto fshatra ndodhen ne Permet, e Permeti ne Shqiperi. Po te ekuivalentonim deklarata te tilla, diplomatet shqiptare mund te merrnin te drejten te mbronin "ndjeshmerine historike te popullit shqiptar" sa here do te ndodhnin incidente ne xhamite e vendeve fqinje.

  Perkunder ketij qendrimi te konsullates se Gjirokastres, minimumi qe duhet te beje qeveria shqiptare eshte te artikuloje nje note proteste ndaj veprimtarise se diplomateve greke ne vendin tone, te cilet, duke shkelur ligjet e vendit, pengojne hetimet e nje krimi.

  Dimensioni tjeter qe ka ky skandal, gjendet ne qellimin e aktit te shemtuar te zhvarrimit. Do te jete nje fyerje dhe do te rendoje ne ndergjegjen tone, nese respektohet kerkesa greke per te ndertuar varreza ushtaresh sa here dhe ku te na e kerkojne ata.

  Cdo shtet ka te drejte te nderoje te renet e tij, ne cdo kohe. Ne kete kuptim, Greqise, ashtu si Anglise apo Austrise, mund t'i jepet e drejta te te ndertoje tek ne nje memorial ne nderim te ushtareve qe lane kockat larg atdheut.

  Por, ky eshte me teper nje gjest mirenjohjeje, simbolik dhe, si i tille, duhet te mbetet simbolik edhe ne permasat fizike. Nuk mund te ndertohen varreza ushtaresh greke ne cdo cep te Shqiperise, sa here qe qeveria e Athines e kerkon kete.

  Imagjinoni nese kancelarja gjermane, Angela Merkel i ben presion Rusise te ndertoje varreza per 2 milione ushtaret gjermane te rene ne betejen e Stalingradit. Imagjinoni nese kryeministri turk, Erdogan i kerkon Shqiperise te ndertoje varreza otomane per dhjetera mijera jenicere, eunuke e vezire qe mund te kene lene kockat ne muret e keshtjellave shqiptare.

  Ne fund, megjithese cudia me e madhe tri dite zgjat, mbetet i pakuptueshem qendrimi i institucioneve te opinionit publik, profesoratit, akademikeve, OJF ve etj. Eshte interesant se si ata qe nuk lene rast pa dale neper televizione per te mbrojtur te drejtat e homoseksualeve, skafisteve, te shqetesuar per shpyllezimin apo amendamentin "Lesi", heshtin sa here qe thirren te mbrojne integritetin e cenuar kombetar.

  Nje thenie e Kadarese mund te jete alibia per heshtjen e tyre: Vetem nje popull qe nuk e meriton lirine mund t'i ngreje shtatore pushtuesit te vet.

  Nga Erl Murati

  Koha Jone.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #103
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,345
  Postimet n Bllog
  17
  INTERVISTE/ Flet prokurorja e Prmetit, Silva Poni: Po hetojm edhe telefonatat krcnuese

  Zhvarrimi, nis hetimi pr skandalin

  Prifti Themollari refuzon t merret n pyetje nga Prokuroria


  PERMET/ Piro Nase

  Eshtrat e zhvarrosura kan dosjen e tyre penale tashm. Prokurorja e rrethit t Prmetit, Silva Poni ka br t ditur se hetimet kan nisur dhe dshmit e para jan regjistruar.

  Por ajo q pritet t jet m interesante dhe t zbardh kt skandal, marrja n pyetje e priftit Vasil Themollari, nuk sht br. Ikonomi i fshatit Kosin, e ka refuzuar t marr n dorzim letr-thirrjen e prokuroris s rrethit. Sipas prokurores Poni, kjo shtje do t ndjek t gjitha etapat ligjore dhe do t hedh drit mbi at q po ndodh n fshat. Dosja “eshtrat”, u hap menjher pas kallzimit penal q bri kryetari i komuns Karafil Pasho, mjat i revoltuar pr at q po ndodhte n fshatin Kosin. Ja si shprehet m tej prokurorja Poni pr kt shtje, t ciln e kan intriguar akoma m shum edhe telefonatat krcnuese, q kan marr fshatart q kundrshtuarn priftin Themollari.

  A sht depozituar n Prokurorin e Prmetit ndonj kallzim penal mbi ngjarjen e ndodhur n Kosin e Kutal, ku jan zhvarrosur eshtrat n disa varre?

  N radh t par dua t shprehem se gjat dy ditve t fundit kam qen tepr e angazhuar rreth ksaj ngjarjeje, q duket se ka marr prmasa serioze. Ve t tjerave, edhe media ka nxituar t jap variante nga m t ndryshmet, t cilat m pas mund t keqinterpretohen n forma t ndryshme nga t interesuarit rreth ksaj ngjarjeje. Para pak ditve, pran zyrs sime ka mbrritur denoncimi nga ana e kryetarit t komuns s Piskovs, Karafil Pasho. Ai ka denoncuar punimet e ndrmarra n territorin pran kishs s Kosins nga persona, q, sipas tij, nuk kishin marr leje prkatse nga Kshilli Komunal.

  Kush jan denoncuar konkretisht me emra?

  Ai ka denoncuar priftin e fshatit, at Vasilin, dhe personat e tjer q e shoqronin at n ndrhyrjen q po bnin n territorin pran kishs pr t nxjerr eshtrat. Un e kam elur dosjen penale dhe nuk kam aspak ndrmend ta pushoj shtjen nga ’mund t mendohet, sepse ajo prbn vepr penale.

  Ather, prse nuk sht lshuar ndonj urdhr ndalimi pr personat prgjegjs n kt shtje?

  Un mund t them se asnj lloj veprimi nuk ndrmerret n mnyr t parakohshme. Prokuroria ka afate ligjore pr t vepruar dhe n kt kuadr, ne jemi ende n fazn e marrjes n pyetje t personave q kan lidhje me kt shtje. T tjert q ende nuk jan pyetur do t pyeten m von, sipas radhs.

  Deri m tani cilt jan marr n pyetje nga ana juaj?

  Deri m tani jan pyetur puntort q kan punuar n zhvarrosjen e eshtrave, ndrmjet t cilve edhe nj varrmihs i ri, rreth 34 vje, nj i moshuar nga fshati Kosin, kryeplaku i fshatit, kryekomunari Pasho.

  Cilat kan qen deklarimet e puntorve q jan marr me zhvarrosjen e eshtrave?

  Ata kan deklaruar n Prokurori se ishin marr n pun nga at Vasil Themollari pr t grmuar n kishn e Kosins, me qllim marrjen e eshtrave t ushtarve grek kundrejt t hollave t premtuara nga ai. Ndrsa nj i moshuar ka deklaruar se n kishn e Kosins absolutisht nuk kan qen varre t ushtarve grek, por vetm t banorve t hershm t fshatit. Ndrsa kryeplaku i fshatit i kishte thn priftit, q para se t ndrmerrte ndonj veprim konkret duhej t merrte leje sipas rregullave n komunn e Piskovs.

  Njri nga personat, q ka marr pjes n zhvarrim ka deklaruar se sht krcnuar nprmjet telefonit. Si sht e vrteta?

  Esht e vrtet q kt fakt e kan deklaruar, por deri m tani ende nuk kemi asnj person t identifikuar se kush mund t’i ket br kto krcnime.

  Esht pyetur prifti Thomollari?

  Presim t marrim n pyetje edhe priftin Vasili, i cili sht denoncuar nga kryetari i komuns dhe nga fshatart q po grmonin. Atij sot i sht drguar fletthirrja dhe e ka refuzuar ta marr n dorzim, gj q t l t dyshosh se nuk do t paraqitet n seancn pyetsore.

  far do t bhet m pas nse ai nuk paraqitet n Prokurori?

  Ka afate ligjore pr paraqitjen e personave e njkohsisht dua t them se dshmitart, madje dhe t akuzuarit konkret n nj proces penal, mundet t merren n pyetje edhe n gjendje t lir, mjafton q ata t paraqiten. Dhe m pas ligji i prcakton mjaft mir afatet ligjore dhe mnyrat e veprimit pr paraqitjen e dshmitarve dhe t akuzuarve konkret.

  Sa koh do t’ju duhet pr t identifikuar autort prgjegjs t ksaj ngjarjeje, q ka tronditur opinionin e komuns s Piskovs?

  E them edhe nj her se po merremi seriozisht me kt shtje dhe se ka vetm tri dit q ajo ka filluar t merret n shqyrtim. Kjo ngjarje do t zbardhet. Kt e them me garancin q jep ligji.

  Panorama

 4. #104
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,345
  Postimet n Bllog
  17
  At.Vasil Thomollari akuzon autoritetet se ky presion ndaj kishs ortodokse nuk sht br as n kohn e Enver Hoxhs

  Prifti: Familjart e ushtarve grek erdhn me harta e skica

  Ened Janina

  PRMET- Prifti i akuzuar pr zhvarrosjen dhe prdhosjen e eshtrave t fshatarve t Kosins tregon pr her t par, n nj intervist pr “Shekullin” t vrtetn e tij n lidhje me kt ngjarje tronditse. At Vasil Thomollari rrfen t gjith ngjarjen si dhe problemet q ka pasur gjat ksaj kohe me nj pjes t banorve t fshatit si dhe me policin. Duke pranuar se ka marr pjes n zhvarrim, prifti tregon se sht thirrur nga disa qytetar grek, t cilt kan ardhur n vendin ton pr t krkuar eshtrat e t afrmve t tyre t rn n luft. “Un jam thirrur dhe kam br vetm shrbesn fetare, pasi do njeri meriton t’i bhet kjo shrbes”, -pohon prifti.

  At Thomollari, si sht e vrteta e pranis tuaj n zhvarrimin e trupave n kishn e fshatit Kosin?

  Prania e priftit gjat zhvarrimit t trupave sht krkuar nga persona t tjer. Un jam thirrur si prifti i ksaj zone q t kryej shrbesn fetare. Zakoni krkon q n zhvarrosjen e trupave t jet i pranishm edhe prifti, i cili mban nj shrbes fetare. Un po bja trisais, q do t thot nj shrbes q i bhet t vdekurve. Pr kt arsye isha atje.

  Ather, kush i ka urdhruar zhvarrimet?

  Zhvarrimet e trupave po bhen me krkes t disa shtetasve grek. Kto trupa jan t ushtarve grek q jan vrar gjat lufts greko- italiane. Kta njerz kan ardhur ktu pr t gjetur trupat e t afrmve t tyre. T gjith ato varre q kam par un, kan eshtrat e ushtarve grek.

  Po nga e kuptoni ju se jan eshtrat e ushtarve grek dhe jo varret e t parve t fshatarve t zons?

  Personat q kan grmuar m treguan se far kishin gjetur n to. Ata q kishin ardhur nga Greqia kishin me vete nj skic q tregonte se ku ishin vendosur varret. Edhe nga ajo q kam par un, jam i bindur se bhet fjal pr ushtar grek t vrar n vitin 1943 dhe jo pr fshatar t zons. Madje, ne kemi gjetur edhe disa sende q tregojn se bhet fjal pr ushtar.

  Mund t na tregoni se ’jan kto sende?

  Puntort m than se kan gjetur disa copa rrobash ushtarake, m saktsisht xhaketa. Ndrkoh, ata kan gjetur edhe kpuc ushtarake, plumba dhe sende t tjera. N nj rast sht gjetur edhe nj grad e ushtris greke. sht nj stem me nj flutur dhe nj kryq t vogl n an si dhe tre zinxhir q tregojn gradn.

  Fshatart e zons ju kan akuzuar se ju keni urdhruar zhvarrosjen e trupave t t afrmve t tyre. Si sht e vrteta juaj?

  Kjo sht nj gnjeshtr, e thn vetm nga familja Ballabani, e cila sht nj nga familjet e fshatit. Si ka mundsi q vetm ajo familje m akuzon mua. Djali i ksaj familjeje ka punuar aty dhe ka br zhvarrime por ai ka dashur q t vjedh gjra nga varret. Ne e kemi przn dhe pr kt gj ai ka shpikur gjithka. E vrteta sht q aty ndodhen trupat e rreth 200 ushtarve grek, t vrar n vitin 1943.

  Nj nga akuzat sht se ju keni paguar nga 15 mij lek t vjetra pr do varr. Si e komentoni kt?

  Nuk sht aspak e vrtet. Edhe kjo akuz sht br nga familja Ballabani. Un nuk kam paguar asnj njeri pr t br zhvarrimet, por vetm kam br shrbesn fetare. Nuk di asgj n lidhje me shtjen e pagess.

  Tashm, n kishn tuaj ndodhen eshtrat e 69 njerzve. far do t bhet me kto eshtra?

  Kisha ortodokse ka pr zakon q t mbaj eshtrat e besimtarve t saj. Kto eshtra do t qndrojn n kish derisa familjart e tyre t interesohen dhe t’i marrin. Ata mund t bjn far t duan me njerzit e tyre. N rast se nuk i marrin, ne do t’i varrosim n kish. Ky sht zakoni i fes.

  Gjykata e Prmetit ka lshuar nj urdhr pr kontroll n kish, por kjo gj nuk sht lejuar nga ju. Si jan marrdhniet tuaja me institucionet e shtetit?

  Kisha jon po dhunohet me arm. Jemi si n shtetrrethim. Polic me arm rrin tr kohn prpara kishs dhe terrorizojn besimtart. Kjo nuk sht e drejt. T shtunn erdhi policia dhe m krkoi t shkoj me ta. Un nuk shkova, se nuk kishin mandat. E njjta gj ndodhi edhe t dieln dhe t hnn. Policia dhe prokuroria po i bjn presion Kishs Ortodokse. Kryetari i degs m tha se do t kontrolloj kishn. Kjo gj nuk ka ndodhur asnj her m par, madje as n kohn e Enver Hoxhs.

  Shekulli
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 01-06-2006 m 02:05

 5. #105
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Shume ketu bejne pyetjen pse jane varrezat greke ne Shqiperi dhe pse nuk i merr greku.

  Pyetja eshte shume naive kur behet duke injoruar situaten nderkombetare. Afersisht, c'do ushtri ne bote i ka vendosur ushtaret e vet ne varreza rreth vendit ku ata kane rene (po flas per dy luftat boterore, I dhe II).

  Ne Greqi ndodhen varreza te gjermaneve nga lufta e dyte boterore (ne Krete, Athine etj) ku ato mirembahen dhe c'do vit behen homazhe perkujtimore nga ish luftetaret dhe gjeresisht nga pala gjermane dhe me pjesetare nga pala greke.

  Po ashtu gjenden ne Greqi varreza te aleateve (Angleze, nga Zelanda e Re, Australeze etj) ne Krete (LIIB) si dhe varrezat aleate nga lufta e I boterore ne Selanik (me varreza franceze, angleze etj).

  Ne Egjipt, El-Alamein fjenden varreza Gjermane, Angleze, Greke etj te rrene ne betejen e El-Alamein.

  ne vendet e ish Bashkimit Sovjetik ishin krijuar bile edhe ne qytetin e Moskes varreza gjermane qe nga viti 1976 (dy varreza), tre te tjera me 1982, dhe kater te tjera me 1989 ne vende te ndryshme. ne 1996 ne tokat e ish bashkimit Sovjetik ishin krijuar apo ndertoheshin 36 varreza kryesore (nder te cilat 3 gjendeshin ne Volgograd, ish Stalingrad)gjermane me prespektive te shtoheshin sepse kane rrene ne ato vende (si ushtare ose rober) rreth 2.800.000 gjermane.

  Shoqata Popullore Gjermane e Varrezave Ushtarake raporton se ka ne mirembajtje 836 varreza ne 44 shtete te ndryshme me plan qe ti shtoje.

  Ne Poloni gjenden varreza Ruse nga LIIB, ne Monte Casino dhe Ortona (Itali) gjenden varreza aleate (Poloneze, Angleze, Indike, Kanadeze) si dhe Gjermane.

  Ne France (kryesisht Normandi) gjenden varreza te Aleateve (Kanadeze, Amerikane, Angleze etj) si dhe Gjermane.

  Pra shikojme se afersisht ne dy luftrat boterore qe jane zhvilluar te gjithe ushtaret e rrene gjenden te varrosur atje ku rrane. Dhe sot perkujtohen me homazhe edhe nga ish armiqet, jo vetem nga njerezit e tyre.

  Nje rast i vecante ka qene Italia, e cila qysh nga vitet '50 morri eshtrat e ushtareve te saj nga Shqiperia (por jo nga Afrika e Veriut) per shume arsye dhe kryesisht se kishte presione nga publiku.

  Deri ne vitet '90 as shteti Shqiptar e as ai Grek ishin te interesuar per ceshtjen e varrezave ne Shqiperi pasi marredheniet midis dy shteteve nuk ishin te mira. Pas viteve '90 filloi kerkimi per varrezat me iniciative kryesisht nga KOASH dhe vendosja e tyre ne ne vende te posacme (ne Bularat, Kelcyre etj).

  Nje pyetje e dyte eshte se mos ngaterrohen gje eshtrat me eshtra shqiptareve.

  edhe kjo eshte naive pasi ka eksperte qe mund te identifikojne nga eshtrat gjinine edhe moshen e te vdekurit. Keshtu nje grua 70 vjecare nuk mund te merret kursesi si ushtar. Tjeter eshte se shume varre jane masive, apo kane sende metalike nepr eshtra.

  Eshtrat as mund te flasin e as kane pretendime. E vetmia qe kerkojne eshte respekt.

  Une do ta mbyll kete shkrim me frazen qe eshte shkruar ne Monumentin e Ushtarit te Panjohur ne Athine. Eshte nga fjala mortore e Perikliut (Epitafi) qe mbajti per ushtaret e rrene ne Luften Peloponeze e Athines me Sparten perpara 2400 vjeteve:

  Per burrat e shquar gjithe toka eshte varreze.

 6. #106
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-11-2005
  Postime
  18
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Pyetja eshte shume naive kur behet duke injoruar situaten nderkombetare. Afersisht, c'do ushtri ne bote i ka vendosur ushtaret e vet ne varreza rreth vendit ku ata kane rene (po flas per dy luftat boterore, I dhe II).
  Ne fakt pergjigja jote eshte shume naive. As Gjermania, as Anglia nuk ka pretendime territoriale ndaj Greqise. E ne situaten tone greku i terbuar ende enderron per jugun e Shqiperise. Kelyshat grekofila bejn propaganda te ndryshme, po qellimit nuk kan per t'ia arrit kurre, se Shqiperia nuk ka mbet ne meshiren e disa bythshitsve, po ate pellembe toke jemi gati da mbrojm te gjithe kudo qe ndodhemi. Situata nuk eshte e njejte si ajo para 10 vjeteve, qelbersirat greke duhet ta ken njer e pergjithmone te qarte, se Shqiperise nese i vodhen Camerine para 50 vjet sot koherat kan ndryshuar..

 7. #107
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-02-2006
  Postime
  182
  Ata qe bejne masakra nuk jane ushtare, ashtu sic nuk ishin ushtare serbet ne Kosove. Prandaj per burra te tilla e gjitha toka nuk i pranon ato.
  Ata qe renditen perkrah masakruesve dhe perdhunuesve te shqiptareve duke i mbrojtur ato, duhet te konsiderohen pa me te voglin dyshim si tradhetare te nencmuar.
  Por ata qe mbrojne perdhunimin e kufomave shqiptare per se vdekuri pasi i kane perdhunuar per se gjalli, jane edhe me perverese dhe te humbur.

  Turp, sa keq tingellon shqipja ne gojet e tyre.

 8. #108
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-12-2003
  Postime
  104

  Greqia nuk njeh kufirin me Shqiperine

  INTERVISTA/ Historiani n News24 pr skandalin e eshtrave


  Greqia ende nuk njeh kufijt me Shqiprin


  Xhufi: Grekt duan nj vij tjetr kufiri  --------------------------------------------------------------------------------

  Artemida ollaku
  a.collaku@gazetashqiptare.com

  Mes Shqipris dhe Greqis ende nuksht nnshkruar nj marrveshje pr kufijt dhe pala greke ende nuk pranon q ta nnshkruaj at. Kshtu u shpreh dje gjat nj interviste pr News 24 ish-zv/ministri i Punve t Jashtme, aktualisht nnkryetar i Lvizjes Socialiste pr Integrim, Pllumb Xhufi i cili sht edhe historian. Xhufi u shpreh se nuk sht e rastsishme prsritja disa her e ngjarjeve t tilla si ndrtimi i dy shkollave n mnyr ilegale dhe m pas legalizimi apo edhe ndrtimi i memorialit t varrezave t ushtarve grek n Klcyr prej m shum se nj viti, ndrkoh q qeverit e dy vendeve nuk kan nnshkruar nj marrveshje. Dhe un besoj se grekt po mendojn q t ndrtojn nj tjetr vij kufiri duke prdorur t tilla gjra, varreza, objekte t tilla q i japin zons nj fytyr tjetr, - tha Xhufi. Ai ka fajsuar qeverit shqiptare t cilat nuk kan qen asnjher kmbngulse pr t krkuar ato ka i takojn n marrdhniet mes dy vendeve.

  Zoti Xhufi, far po ndodh n Prmet?
  Po ndodh ajo q sht prcjell n mnyr shum t qart nga ju si televizion dhe nga Gazeta Shqiptare. Po ndodh nj ngjarje q ka tronditur thell ndrgjegjen e opinionit publik shqiptar. sht nj ngjarje q zhvillohet n dy apo tre plane. Plani i par sht ajo e nj historie makabre dhe vulgare, nj prift nga Kutali sht angazhuar me zhvarrimin e shum varreve prreth kishs s Kosins q si historian m vjen vrtet keq, sepse ajo sht nj nga perlat e kulturs bizantine t paleologve e shekullit t XIV, nga t rrallat q jan n t gjith rajonin e Ballkanit. Varre shum t vjetra jan dhunuar dhe kockat jan drguar n kishn e priftit, i kan futur n arka q nuk jan br nga prifti, por kan ardhur nga jasht.

  Cilat jan autoritetet q e kan pr detyr pr t ndrhyr n kt situat zoti Xhufi?
  Aktualisht ne dim q policia e Prmetit sht paraqitur n vend pas sinjalizimit t autoriteteve lokale, t cilat nuk kan dhn lej pr nj gj t till dhe si rezultat, kemi t bjm m nj akt t paligjshm. Por ajo q sht interesante sht prifti grek dhe nj diplomat grek, i cili uditrisht ndodhet n at vend dhe nuk e lejojn Prokurorin q t bj detyrn e saj dhe t hetoj kt ngjarje.

  N kto kushte, si duhet veproj Prokuroria dhe policia?
  Historia e priftit t fshatit sht m vete. Ky njeri ka qen edhe m par i akuzuar pr vepra penale ordinere dhe sjellja e tij shpjegon edhe origjinn e tij. Eprort e ktij prifti duhet t kuptojn se historia e zhvarrimeve po mban er dhe se po prish harmonin sociale n nj zon t tr dhe m gjer, ndaj sht momenti q ata t ndrhyjn dhe t lejojn hetimet. Ngritja e varrezs monumentale sht nj tem q diskutohet q nga viti 1995, n momentin kur filloi ringrohja e marrdhnieve. Krkesa e par q sht krkuar nga pala greke ka qen ngritja e ksaj varreze monumentale. Ka shum arsye q qeverit shqiptare nuk e kan lejuar nj gj t till dhe aktualisht, ne dim q nj marrveshje e till nuk sht nnshkruar akoma dhe rasti i ministrit grek q anuloi vizitn e tij, ishte pikrisht pr kt shtje, pasi u tha se nuk ishte gati protokolli pr nnshkrimin e ksaj marrveshjeje. Nj gj e till tregoi se ato varre q jan ngritur, n mnyr t paligjshme.
  Qeverit nuk e kan pranuar nj marrveshje t till deri m tani, por realisht de fakto manastiri sht ndrtuar...
  Po e di, t paktn un e kam par q prej nj viti n gjendje t prfunduar, t paktn nga ana e jashtme. Ata kan rn heroikisht dhe ata jan trhequr nga familjart e tyre dhe ka pasur raste t identifikuara q para viteve 90 e pas viteve 90. N momentin q pala greke pretendon se kta ushtar kan rn n tokn greke, pasi e konsiderojn t till q nga Kora q del n Klcyr dhe del deri n Himar si nj tok greke, ktu kemi nj problem shum t mpreht politik dhe nuk mund t trajtohet shtja si nj shtje humanitare, si shprehet ndonj ministri yn. Kjo sht nj shtje politike dhe ka nj nntekst t caktuar dhe ndrthuret me nj sr shtjesh t tjera q jan zhvilluar n t kaluarn dhe po zhvillohet edhe sot n territoret shqiptare, t cilat qeveria dhe qarqe t caktuara greke i cilsojn si territore greke.
  Ju u shpreht se sht nj shtje politike, q do t thoshte ndrhyrjen e tre instancave m t larta, Presidenca, Kuvendi dhe qeveria. N fakt ne nuk kemi pasur asnj reagim nga kto institucione, por vetn reagime t shkputura t disa deputetve...
  Kjo nuk sht fare e uditshme, sepse prej kohsh nuk ka reagime t tilla nga asnj prej ktyre institucioneve. N fakt n Kuvend ka pasur nj debat q mendoj se do t vazhdoj. Do t duhej t ishte shprehur qeveria greke, pasi ajo sht e prfshir. Duhet t ishte shprehur kreu i kishs ortodokse autoqefale shqiptare. Sepse nuk sht rasti i vetm, pasi kemi hapjen e shkolls greke n Kor n 2004 hapja e shkolls greke n Himar pa marr asnj lloj leje dhe ishte nj hapje n mnyr skandaloze, dhe kjo sht nj sjellje si n tokn e tyre. E njjta gj po ndodh edhe pr kto marrveshje, ky sht nj nonsens pasi duket sikur sht nj marrveshje xhentllmensh, por q realisht nuk sht fare e till q ti bn shtjet fakt t kryer dhe m pas kthehemi pr ti legalizuar ashtu si edhe me ndtrimet pa leje. Por sjellja n kt mnyr e nj shteti sht fare e padenj dhe mendoj se pr nj gj t till duhet t reagojn mediat, pasi sht nj shtje q ka t bj me paqen ton pasi po vihemi kundra njri-tjetrit nga t tjer t huaj dhe po t shkoni n Prmet ju do t shihni se ka tentativa pr t ndryshuar peisazhin e vendit pra gjra t cilat nga popullsia krijon shqetsime dhe prplasje mes banorve t Kutalit. Ndrkoh vetm pak m tutje ne kemi varrezat e shqiptarve t fashtarve t fshatit Kodr 290 njerz t cilt jan masakruar nga trupat greke dhe pr ta sht br nj lapidar i mjer dhe qeveria nuk merr asnj veprim pr ta restauruar dhe pr ta br pjes t memories kolektive ndrkoh q jemi duke par se si mbillen mitet t paqen n historin ton dhe shuhet historia shqiptare. Por nuk e dim ende nse do t rrij flamuri 24 or me 24 i ngritur se n rast se ndodh nj gj e till ather kemi t bjm me nj shtje ekstraterritoriale. Kjo nuk quhet m tok shqiptare, se ka ligje ndrkombetare dhe nuk e di se cili do t jet statusi q do t marrin kto varreza dhe kto gjera jan bra pa dijenin e askujt.
  Brokaj ka thn se Janullatusit duhet ta kishte mbaruar misionin e tij...
  Jam shum dakort me deklaratn e br nga zoti Brokaj dhe kam qen m koh. Hirsia e tij ka ardhur n vendin ton n nj mnyr aspak korrekte. Ai erdhi si i drguar i kishs s Patrikans pra nj lloj ambasadori dhe nj dit t bukur gushti dhe n prezencn e autoriteteve t huaja u kurorzuar si kreu i kishs se Shqipris. Dhe ishte nj dhunim q i bri kishs autoqefale shqiptare dhe figurs s Fan Nolit. M duket se ai e ka rreshtuar veten n at tradit t keqe greke q ortodokst jan grek dhe kt e ka br n mnyr t prsritur dhe nuk e kam par t ndjeshm ndaj problemeve edhe t natyrs humanitare t vendit sigurisht ai ka ndrtuar nj numr t madh kultesh dhe kisha dhe pr fat t keq q nuk i prshtatn as me infrastrukturs e kishave t vendit ton. Implikimi i tij n kt shtje nuk i bn nder as vetes dhe as kishs shqipatre. N kt aspekt duke pasur parasysh edhe ngjarje t tjrea dhe aktiviteti i tij m shum si emisar i Athins kjo ngjarje i ka vn kapakun.
  Marrdhniet mes dy vendeve. T gjitha qeverit e konsiderojn Greqin si nj nga partnert tan strategjik ndrkoh q n fqinjin ton ekziston ende ligji i lufts. A mos duhet q t kemi nj politik t ndryshme partneriteti me Greqin?
  Greqia sht realisht nj partner i fuqishm, por ka edhe nj reminishnc t till. Greqia e ka deklaruara se ajo duhet ta shfrytzoj pozitn e saj n organizmat ku sht antare pr t zhvilluar axhendn e saj me fqinjt kjo n raport me Shqiprin Maqedonin dhe Turqin. Autoritet greke nuk e fshehin por deklarojn se do t japin votn e tyre pro psh pr Turqin nse ajo do t heq dor nga disa shtje q realisht jn n interes vetm t Greqis. E njta gj ndodh edhe me Shqiprin por do t thoja se ktu jan m t shumta kto reminishenca pasi e till ka qen edhe ktu situata, korrupsioni q ka shfaqur politika, pasi korrupsioni tek politikant nuk shikohet se sa para kan n banka por lshimet q ata bjn n dm t vendit dhe kjo sht shfaqja m e padukshme dhe m e rnda pr vendin. Dhe un mendoj se grekt po mendojn q t ndrtojn nj tjetr vij kufiri dhe duke prdorur t tilla gjra varreza objekte t tilla q i japin nj fytyr tjetr. Kto ekuivoke politika shqiptare duhet ti kishte zhdukur. Por ne nuk kemi instistuar, pr kto shtje kardinale duhet t ishin zgjidhur, ashtu si ata i krkojn shtjet e tyre. Politika e strucit dhe t bsh sikur nuk sheh se po ngrihen shkolla dhe komplekse t paligjshme mua m dukjet se shte e pafalshme dhe sht nj g q e till dmton shtetin s teprmi, dhe duket se kemi hequr dor nga do e drejt q kemi

 9. #109
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-12-2003
  Postime
  104

  Varezat Greke

  MJAFT: Berisha fol pr zhvarrimet n Prmet

  --------------------------------------------------------------------------------

  Lvizja MJAFT ka reaguar pas informacioneve t botuara n media n lidhje me skandalin e zhvarrimeve n Kosin t Prmetit. MJAFT po ndjek e shqetsuar zhvillimet n fshatin Kosin t Prmetit. Ajo e konsideron kt ngjarje t paprecedent si nj skandal t mirfillt, q shkel t drejtat e njeriut dhe q, pr fat t keq, po dshmon paaftsin e autoriteteve shqiptare pr t mbrojtur ligjin, t drejtat e shtetasve shqiptar dhe, mbi t gjitha, identitetin kombtar. Lvizja MJAFT i bn thirrje kryeministrit Sali Berisha q t prononcohet publikisht pr kt skandal dhe t sqaroj menjher qndrimin e tij personal dhe t qeveris shqiptare n kt ngjarje. Heshtja e kryeministrit pr kt ngjarje mund t jet gjithashtu nj qendrim i patolerueshm. MJAFT i konsideron t pajustifikueshme dhe t pafalshme edhe prpjekjet e Konsullats Greke dhe t vet konsullit Kristos Mandella, pr t penguar autoritetet shqiptare q t hetojn mbi bazn e ligjit. MJAFT krkon gjithashtu q Kisha Autoqefale Shqiptare t sqaroj n mnyr t qart, qndrimin e saj n kt shtje si dhe t shpjegoj se cfar qndrimi mban ajo n lidhje me veprimet e priftit Vasil Thomollari, thuhet n deklaratn zyrtare t Lvizjes MJAFT.

 10. #110
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-12-2003
  Postime
  104

  Varrezat Greke

  Politika: Grekt t marrin ushtart e tyre

  --------------------------------------------------------------------------------

  Nnkryetari i grupit parlamentar t Partis Socialiste, Petro Koi, e ka cilsuar aspak serioze prfshirjen e trupit diplomatik grek n skandalin e zhvarrimit t trupave n fshatin Kosin. Sipas tij, shteti shqiptar duhet t tregoj integritet dhe sovranitet pr nj shtje, e cila prek jo vetm ndjenjat humanitare por edhe fetare. Koi reagoi dhe n lidhje me pozicionin e priftit duke thn se sjellja e priftit sht shum kompromentuese. N lidhje me kt shtje ka reaguar dhe Lvizja pr Zhvillim Kombtar, e cila i bri thirrje dje qeveris, q t filloj hetimin e menjhershm t situats s krijuar me zhvarrosjen e varreve n fshatin Kosin dhe Kutal. Duke e cilsuar nj trill nacionalist, kryetari i LZHK-s, Dashamir Shehi u shpreh se qeveria shqiptare duhet t shikoj dhe t ridimensionoj marrveshjen pr memorialin e ushtarve grek.

 11. #111
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-12-2003
  Postime
  104

  Varrezat Greke

  Sekuestrohet kaseta me pamjet e varreve t hapura


  Prokuroria Mitropolis: Hapni kishn e eshtrave


  Urdhr t sjell prfaqsues n kontroll


  --------------------------------------------------------------------------------

  Artan Hoxha

  Prokuroria e Prmetit i krkon Mitropolis s Gjirokastrs t ushtroj autoritetin e saj ndaj priftit Vasil Thomollari n mnyr q t mos pengohen hetimet pr skandalin e zhvarrimeve n fshatin Kosin. Prokurorja e rrethit Silvana Pani i ka drguar nj shkres zyrtare Mitropolis s Gjirokastrs, duke i krkuar q prifti n varsi t saj, Ikonom Thomollari t vihej n dispozicion t drejtsis dhe t lejonte kontrollin n kishn e Shn Mihalit n Kutal, ku ndodhen 69 arka me eshtrat e zhvarrosura n Kosin. Pas disa tentativave t dshtuara pr t marr n pyetje priftin Thomollari, si dhe pas refuzimit q i bri ai urdhrit t gjykats duke penguar kontrollin n kishn e Shn Mihalit, prokuroria i sht drejtuar autoritetit m t lart t kishs ortodokse n jug t vendit, Mitropolis s Gjirokastrs. N shkresn drejtuar Mitropolis, prokurorja Pani, krkon q ky institucion fetar t ndrhyj pr mos pengimin e hetimeve. Pavarsisht qndrimit t priftit Thomollari dhe ndrhyrjes s konsullit grek t Gjirokastrs, prokurorja Pani u shpreh e vendosur se hetimit t ksaj shtje do ti shkohet deri n fund.

  Hetimet
  Gjat dits s djeshme prokuroria ka sekuestruar n cilsin e provs materiale kasetn filmike me pamjet e zhvarrimeve n fshatin Kosin t transmetuar t enjten e kaluar gjat nj emisioni special n televizionin lokal AOS tv. N kt kaset tregohen pamje nga punimet pr zhvarrimin e varreve n kishn e Shn Mris n fshatin Kosin, dshmi t puntorve q kan punuar aty si dhe tregohen sende personale t gjetura n skeletet e zhvarrosura. Prokuroria e Prmetit ka krkuar bashkpunimin e mediave q kan prcjell informacione, pamje apo dhe dshmi pr kt ngjarje. Grupi hetimor ka bllokuar n cilsin e provs materiale nj varese femrash t gjetur n njrin prej varreve t hapura. Eshtrat e ktij varri jan paketuar n arkat metalike q ndodhen n kishn e Kutalit n vend t skeleteve t ushtarve grek t vrar n Luftn e Dyt Botrore.

  Dyshimi
  Arkat metalike prej inoksi t vendosura n kishn e Shn Mihalit n Kutal, jan nj prov e pakundrshtueshme q tregon se eshtrat e zhvarrosura n Kosin tashm ndodhen brenda tyre. Kto arka speciale me permasa uditrisht ekzakte me vendet bosh t bra gati n varrezn-mauzeleum t Shn Kollit prbjn nj nga elementt m t rndsishm pr grupin hetimor. Por deri tani prifti i Prmetit sht duke rezistuar me do mnyr pr t penguar prokurorin t bj sekuestrimin e tyre. Deklarimet kontradiktore t priftit t Prmetit dhe zdhnsit t Kishs Ortodokse Autoqefale Shqiptare n Tiran, se Ikonom Thomollari ka qen thjesht duke br liturgjin pr zhvarrimet e besimtarve ortodoks t Kosins, rrzohen nga inicialet KS(Kosin) dhe numrat prkats t vendosura mbi arkat metalike. N ato arka nuk jan emrat e besimtarve ortodoks t zons q kan vdekur koh m par, por jan thjesht kodet identifikuese t gjoja ushtarve grek t vrar n Luftn e Dyt Botrore. Prokuroria po heton se nga kan ardhur ato arka dhe si jan ndodhur n nj numr aq t madh n kishn e Shn Mihalit.

 12. #112
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-12-2003
  Postime
  104

  Varrezat Greke

  As Hitleri nuk i ka prekur varret, prifti na merr eshtrat


  E.Janina

  KOSIN- Nna e varrmihsit q denoncoi ngjarjen e Kosins, Lefteri Ballabani sht ndr t paktt banor q pranon t flas me emr pr at ka po ndodh n fshat. Pohon se t gjith jan mashtruar pr historin e zhvarrimeve, pa e ditur qllimin e vrtet t priftit q deri pak koh m par i kishin puthur dorn.
  Zonja Lefteri, kur kan filluar grmimet n kishn e fshatit tuaj?
  Me sa mbaj mend un grmimet kan rreth nj muaj. Ato kan filluar n dat 27 ose 28 prill. Erdhi prifti i fshatit, i cili emrin e vrtet e ka Agron Thomollari dhe mori disa nga djemt tan pr t hapur varret dhe pr t nxjerr eshtrat. Nj ndr ta ishte edhe djali im, Altini. Ata paguheshin me 15 mij lek pr do varr q hapnin.
  Po djali juaj, prse mori pjes n kto grmime?
  Atij i than q eshtrat do t pastroheshin dhe m pas do t viheshin n vend. Pasi grmuan disa dit me radh, Altini erdhi n shtpi shum i shqetsuar. Ai na tregoi se n t vrtet, prifti po krkonte pr trupat e ushtarve grek. Ai hapte varret e t afrmve tan dhe i merrte eshtrat pr ushtar grek.
  Po ju ku e dini se jan t afrmit tuaj?
  Zakoni yn ishte q kur vdiste ndonj nuse e re, ajo varrosej me gjith pajn q kishte marr. N varr viheshin edhe stolit e tjera, ndrsa pran saj varroseshin fmijt. Kur u hapn varret, u gjetn trupa femrash dhe fmijsh. Femrat i njohm nga stolit, ndrsa fmijt duken se kan kafka t vogla. Ishte nj tmerr i vrtet dhe ne na mbushen syt me lot sa her q e kujtojm. N nj rast u gjet nj shami nuseje me flok t ngjitura n t. Kur Altini im i tha priftit se far po ndodhte, ai u prgjigj q t rrinte urt dhe t shikonte punn e tij. Madje, Altini gjeti edhe nj stoli grash, por prifti ia mori s bashku me t gjitha sendet e tjera q gjenin.
  Ju i keni par vet kto skena apo ua ka treguar djali?
  Un i kam par vet kto gjra. Djali im punonte pa mask duke hapur varre dhe un i drgoja do dit raki pr t lar duart. Rakin e prdornim si dizifektant pasi kishin frik nga smundjet. Aty ishte nj tmerr i vrtet dhe era nuk durohej. Un kam par varrin e tezes s burrit tim. Ajo sht varrosur me gjith paj dhe n krah kishte fmijt. Kur u hap varri doli edhe paja ashtu edhe eshtrat e vogla t fmijve. Eshtrat e fmijve dallohen shum leht, pasi ato jan t vogla dhe nuk mund t ngatrrohen. Aty nuk ka dal asnj trup me pllak ushtari.
  Ju e njihni priftin Thomollari?
  Po si nuk e njoh. E njoh q t vogl, madje kemi punuar bashk n furrn e kooperativs. Emrin e vrtet ai e ka Agron Thomollari dhe ka punuar n kooperativ. Pas viteve 90 u b prift. Ai sht njeri i lig. Askush, madje as Hitleri nuk i ka prekur varret dhe tashm vjen prifti dhe na i merr eshtrat.  01/06/2006

 13. #113
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424
  Greqia pasi zmbrapsi sulmin italian gjate L2B mendoi qe te realizonte enderren e saj te vjeter dhe u fut ne Shqiperi te lironte "Vorio-Epirin".
  Si shpjegohet perndryshe qe Greqia pasi i perzuri italianet nga kufijte e saj nuk ndaloi por u fut ne Kore dhe Gjirokaster, pra ne territorin e nje shteti tjeter?
  Sa per pretendimet territoriale nuk eshte fare per te qeshur sepse Greqia i ka patur dhe i ka, do dite e me shume po e shohim. Problemi i saj eshte se nuk mund te nderhyje direkt per shkak te ekuilibrave nderkombetare dhe kerkon ta paraqesi punen sikur u ngriten "vorio-epirotet" ne kryengritje per t'u "liruar" nga shqiptaret.
  Sa per siguri kufijsh, te gjithe kufijte jane te sigurt deri diten qe ndryshojne.
  Po vetem mos harro se eshte Greqia ajo qe ka aneksuar nje krahine shqiptare, Camerine dhe drejtimi i levizjes se kufijve nese ndodh nuk dihet se nga merr.
  Ka raste qe vete te vesh vetulla dhe nxjerr syte...
  E drejta vonon, por nuk harron!

 14. #114
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Mes Shqipris dhe Greqis ende nuksht nnshkruar nj marrveshje pr kufijt dhe pala greke ende nuk pranon q ta nnshkruaj at.
  C'fare thote ky balozi? Ku gjendet, ne boten e cudirave?

  Ky Pellumb Bufi pse nuk thote se nese nuk ka marreveshje per njohjen e kufirit atehere dhe Shqiperia nuk njeh kufirin greko-shqiptar, dhe jo vetem Greqia. Sepse marreveshjet nuk nenshkruhen vetem nga nje pale.

  Por dicka duhet te thoshte ky balozi qe te fitoje 15 minuta ne media, ta shikoje dhe komshiu.

 15. #115
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Antarsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  N botn e udirave
  Postime
  755

  Post

  Prokurorja Silvana Pani thot se analiza e ADN-s s eshtrave e zbardh shum shpejt shtjen

  Prokuroria: Prifti, nn hetim pr dhunim varresh


  PRMET- Prifti Vasil Thomollari sht person nn hetim pr akuzn e dhunimit t varreve dhe mund t merret shum shpejt i pandehur.
  Ky fakt sht pohuar dje nga prokurorja e rrethit, Silvana Pani. Prokurorja e Prmetit ka nisur pes dit m par hetimet n lidhje me kt ngjarje, pas nj kallzimi t marr nga ana e kryetarit t komuns, Karafil Pasho. Ky i fundit ka par situatn e krijuar dhe ka br kallzimin n organin e akuzs. N lidhje me kt ngjarje, ne kemi filluar nj procedim penal me akuzn e dhunimit t varreve. Un kam dhjet vjet prokurore n kt rreth dhe sht hera e par q ndodh nj ngjarje e till. Deri tani, dshmit jan kundr priftit Vasil Thomollari. Ai sht marr nga ana jon n statusin e personit nn hetim,- tha dje prokurorja Pani.

  Sipas saj, me ndryshimet q jan br n Kodin Penal, statusi i personit nn hetim sht pothuajse i njjt me statusin e t pandehurit. Deri tani, organi i akuzs s Prmetit ka marr n pyetje personat q kan punuar pr t hapur varret dhe deklarimet e tyre jan vendosur n dosjen hetimore. Prve tyre jan marr dshmit e dy banorve t fshatit si dhe disa prova t tjera. Ndrkoh sht krkuar q t pyetet edhe prifti, por ky i fundit nuk ka pranuar q t shkoj n prokurori.
  Gjat kontakteve q ai ka marr me oficert e policis gjyqsore ka pohuar se nuk ka lidhje me kt zhvarrim, por vetm ka br ceremonin fetare. Ndrkoh, dy nga puntort e marr n pyetje kan pohuar se do veprim sht br me procesverbal dhe se ata kan gjetur kpuc, copa xhaketash dhe shenja t tjera q tregojn se bhet fjal pr ushtar grek. Sipas tyre, qysh n fillim prifti i ka thn se po krkonin pr eshtrat e ushtarve grek. Ndrkoh, n deklarimet e tij puntori Altin Ballabani ka thn t kundrtn. Sipas tij, prifti nuk i ka treguar se po krkonin ushtar grek dhe se ai ka hapur varret e banorve t fshatit. Situata mund t zgjidhet shum shpejt nse ne shikojm eshtrat q tashm ndodhen n kish. Kjo gj nuk po na lejohet nga prifti. (?!)

  Nse shikojm eshtrat, bjm analizn e ADN-s si dhe disa analiza t tjera mund t zbardhim shum shpejt shtjen. Kto analiza do t vrtetojn nse pretendimet e banorve dhe kallzimi sht i vrtet apo jo,- shpjegoi prokurorja. Madje edhe gjykata ka marr vendim q t ushtrohet nj kontroll por ky vendim nuk mund t ekzekutohet, nse nuk sht i pranishm nj prfaqsues i kishs.
  Deri tani prifti Thomollari nuk ka pranuar q t lejoj policin t marr eshtrat, duke bllokuar hetimet. Nse nuk sht prezent nj prfaqsues i kishs ne nuk mund t bjm kontroll. Procesverbali duhet t firmoset nga t dyja palt sepse n rast t kundrt, nuk sht i vlefshm, -shpjegon prokurorja. Zyra e saj ka negociuar dje edhe me sekretarin e prgjithshm t Kishs Autoqefale Ortodokse, Jani Trebicka, por as nga ai nuk ka ardhur nj prgjigjje konkrete.


  Mjaft!: Berisha t prononcohet pr Kosinn

  TIRAN- Ngjarje e paprecedent dhe mirfilli skandal q shkel t drejtat e njeriut. Kshtu i ka cilsuar lvizja MJAFT! zhvillimet n fshatin Kosin t Prmetit. Lvizja MJAFT! po ndjek e shqetsuar zhvillimet n fshatin Kosin t Prmetit. Ajo e konsideron kt ngjarje t paprecedent si nj skandal t mirfillt, q pr fat t keq, po dshmon paaftsin e autoriteteve shqiptare pr t mbrojtur ligjin, t drejtat e shtetasve shqiptar dhe mbi t gjitha, identitetin kombtar,-thuhet n njoftimin pr shtyp t MJAFT! Kjo lvizje i ka br dje thirrje kryeministrit Sali Berisha q t prononcohet publikisht pr kt skandal dhe t sqaroj menjher qndrimin e tij personal dhe t qeveris shqiptare n kt ngjarje. MJAFT! i konsideron t pajustifikueshme dhe t pafalshme edhe prpjekjet e Konsullats Greke dhe t vet konsullit Kristos Mandello, pr t penguar autoritetet shqiptare q t hetojn mbi bazn e ligjit. Lvizja MJAFT! krkon gjithashtu qe Kisha Autoqefale Shqiptare t sqaroj n mnyr t qart qndrimin e saj n kt shtje si dhe mbi veprimet e priftit Vasil Thomollari


  Marre nga www.shekulli.com.al


  Ps.Perderisa nuk ka asnje shkelje te ligjit,e asnje shkelje tjeter morale perse mjekrra e ketij nuk u paraqiska perpapa organeve te shtetit ?
  .........................

 16. #116
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Antarsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  N botn e udirave
  Postime
  755
  As Hitleri nuk i ka prekur varret, prifti na merr eshtrat


  KOSIN- Nna e varrmihsit q denoncoi ngjarjen e Kosins, Lefteri Ballabani sht ndr t paktt banor q pranon t flas me emr pr at ka po ndodh n fshat. Pohon se t gjith jan mashtruar pr historin e zhvarrimeve, pa e ditur qllimin e vrtet t priftit q deri pak koh m par i kishin puthur dorn.

  Zonja Lefteri, kur kan filluar grmimet n kishn e fshatit tuaj?

  Me sa mbaj mend un grmimet kan rreth nj muaj. Ato kan filluar n dat 27 ose 28 prill. Erdhi prifti i fshatit, i cili emrin e vrtet e ka Agron Thomollari dhe mori disa nga djemt tan pr t hapur varret dhe pr t nxjerr eshtrat. Nj ndr ta ishte edhe djali im, Altini. Ata paguheshin me 15 mij lek pr do varr q hapnin.

  Po djali juaj, prse mori pjes n kto grmime?

  Atij i than q eshtrat do t pastroheshin dhe m pas do t viheshin n vend. Pasi grmuan disa dit me radh, Altini erdhi n shtpi shum i shqetsuar. Ai na tregoi se n t vrtet, prifti po krkonte pr trupat e ushtarve grek. Ai hapte varret e t afrmve tan dhe i merrte eshtrat pr ushtar grek.

  Po ju ku e dini se jan t afrmit tuaj?

  Zakoni yn ishte q kur vdiste ndonj nuse e re, ajo varrosej me gjith pajn q kishte marr. N varr viheshin edhe stolit e tjera, ndrsa pran saj varroseshin fmijt. Kur u hapn varret, u gjetn trupa femrash dhe fmijsh. Femrat i njohm nga stolit, ndrsa fmijt duken se kan kafka t vogla. Ishte nj tmerr i vrtet dhe ne na mbushen syt me lot sa her q e kujtojm. N nj rast u gjet nj shami nuseje me flok t ngjitura n t. Kur Altini im i tha priftit se far po ndodhte, ai u prgjigj q t rrinte urt dhe t shikonte punn e tij. Madje, Altini gjeti edhe nj stoli grash, por prifti ia mori s bashku me t gjitha sendet e tjera q gjenin.

  Ju i keni par vet kto skena apo ua ka treguar djali?

  Un i kam par vet kto gjra. Djali im punonte pa mask duke hapur varre dhe un i drgoja do dit raki pr t lar duart. Rakin e prdornim si dizifektant pasi kishin frik nga smundjet. Aty ishte nj tmerr i vrtet dhe era nuk durohej. Un kam par varrin e tezes s burrit tim. Ajo sht varrosur me gjith paj dhe n krah kishte fmijt. Kur u hap varri doli edhe paja ashtu edhe eshtrat e vogla t fmijve. Eshtrat e fmijve dallohen shum leht, pasi ato jan t vogla dhe nuk mund t ngatrrohen. Aty nuk ka dal asnj trup me pllak ushtari.

  Ju e njihni priftin Thomollari?

  Po si nuk e njoh. E njoh q t vogl, madje kemi punuar bashk n furrn e kooperativs. Emrin e vrtet ai e ka Agron Thomollari dhe ka punuar n kooperativ. Pas viteve 90 u b prift. Ai sht njeri i lig. Askush, madje as Hitleri nuk i ka prekur varret dhe tashm vjen prifti dhe na i merr eshtrat.

  Skaji tjeteri i te se "vertetes"...

  At.Vasil Thomollari akuzon autoritetet se ky presion ndaj kishs ortodokse nuk sht br as n kohn e Enver Hoxhs


  Prifti: Familjart e ushtarve grek erdhn me harta e skica  PRMET- Prifti i akuzuar pr zhvarrosjen dhe prdhosjen e eshtrave t fshatarve t Kosins tregon pr her t par, n nj intervist pr Shekullin t vrtetn e tij n lidhje me kt ngjarje tronditse. At Vasil Thomollari rrfen t gjith ngjarjen si dhe problemet q ka pasur gjat ksaj kohe me nj pjes t banorve t fshatit si dhe me policin. Duke pranuar se ka marr pjes n zhvarrim, prifti tregon se sht thirrur nga disa qytetar grek, t cilt kan ardhur n vendin ton pr t krkuar eshtrat e t afrmve t tyre t rn n luft. Un jam thirrur dhe kam br vetm shrbesn fetare, pasi do njeri meriton ti bhet kjo shrbes, -pohon prifti.

  At Thomollari, si sht e vrteta e pranis tuaj n zhvarrimin e trupave n kishn e fshatit Kosin?

  Prania e priftit gjat zhvarrimit t trupave sht krkuar nga persona t tjer. Un jam thirrur si prifti i ksaj zone q t kryej shrbesn fetare. Zakoni krkon q n zhvarrosjen e trupave t jet i pranishm edhe prifti, i cili mban nj shrbes fetare. Un po bja trisais, q do t thot nj shrbes q i bhet t vdekurve. Pr kt arsye isha atje.

  Ather, kush i ka urdhruar zhvarrimet?

  Zhvarrimet e trupave po bhen me krkes t disa shtetasve grek.Kto trupa jan t ushtarve grek q jan vrar gjat lufts greko- italiane. Kta njerz kan ardhur ktu pr t gjetur trupat e t afrmve t tyre. T gjith ato varre q kam par un, kan eshtrat e ushtarve grek.

  Po nga e kuptoni ju se jan eshtrat e ushtarve grek dhe jo varret e t parve t fshatarve t zons?

  Personat q kan grmuar m treguan se far kishin gjetur n to. Ata q kishin ardhur nga Greqia kishin me vete nj skic q tregonte se ku ishin vendosur varret. Edhe nga ajo q kam par un, jam i bindur se bhet fjal pr ushtar grek t vrar n vitin 1943 dhe jo pr fshatar t zons. Madje, ne kemi gjetur edhe disa sende q tregojn se bhet fjal pr ushtar.

  Mund t na tregoni se jan kto sende?

  Puntort m than se kan gjetur disa copa rrobash ushtarake, m saktsisht xhaketa. Ndrkoh, ata kan gjetur edhe kpuc ushtarake, plumba dhe sende t tjera. N nj rast sht gjetur edhe nj grad e ushtris greke. sht nj stem me nj flutur dhe nj kryq t vogl n an si dhe tre zinxhir q tregojn gradn.

  Fshatart e zons ju kan akuzuar se ju keni urdhruar zhvarrosjen e trupave t t afrmve t tyre. Si sht e vrteta juaj?

  Kjo sht nj gnjeshtr, e thn vetm nga familja Ballabani, e cila sht nj nga familjet e fshatit. Si ka mundsi q vetm ajo familje m akuzon mua. Djali i ksaj familjeje ka punuar aty dhe ka br zhvarrime por ai ka dashur q t vjedh gjra nga varret. Ne e kemi przn dhe pr kt gj ai ka shpikur gjithka. E vrteta sht q aty ndodhen trupat e rreth 200 ushtarve grek, t vrar n vitin 1943.

  Nj nga akuzat sht se ju keni paguar nga 15 mij lek t vjetra pr do varr. Si e komentoni kt?

  Nuk sht aspak e vrtet. Edhe kjo akuz sht br nga familja Ballabani. Un nuk kam paguar asnj njeri pr t br zhvarrimet, por vetm kam br shrbesn fetare. Nuk di asgj n lidhje me shtjen e pagess.

  Tashm, n kishn tuaj ndodhen eshtrat e 69 njerzve. far do t bhet me kto eshtra?

  Kisha ortodokse ka pr zakon q t mbaj eshtrat e besimtarve t saj. Kto eshtra do t qndrojn n kish derisa familjart e tyre t interesohen dhe ti marrin. Ata mund t bjn far t duan me njerzit e tyre. N rast se nuk i marrin, ne do ti varrosim n kish. Ky sht zakoni i fes.

  Gjykata e Prmetit ka lshuar nj urdhr pr kontroll n kish, por kjo gj nuk sht lejuar nga ju. Si jan marrdhniet tuaja me institucionet e shtetit?

  Kisha jon po dhunohet me arm. Jemi si n shtetrrethim. Polic me arm rrin tr kohn prpara kishs dhe terrorizojn besimtart. Kjo nuk sht e drejt. T shtunn erdhi policia dhe m krkoi t shkoj me ta. Un nuk shkova, se nuk kishin mandat. E njjta gj ndodhi edhe t dieln dhe t hnn. Policia dhe prokuroria po i bjn presion Kishs Ortodokse. Kryetari i degs m tha se do t kontrolloj kishn. Kjo gj nuk ka ndodhur asnj her m par, madje as n kohn e Enver Hoxhs.


  Marre nga www.shekulli.com.al


  Koment personal

  1- Deklaratat e kesaj gruaje jane shume domethenese per arsye se ajo ka qene e pranishme ne "ritualin" e makabrave.Kjo deshmi hedh me ne fund drite mbi te verteten.

  2- At Vasili duhet te dije qe asnje varrim e zhvarrim nuk behet me kerkese nga te huaj,por ne baze te nje autorizimi nga organet shteterore.Nuk mund te procedohet me kete alibi qe ngre ky.....dmth me teket mua neser dhe iki hap varre ne Itali,duke thene se kam njerezit e mi ?!

  3- Kerkesa e shtetasve greke nuk eshte e mjaftueshme te mbledhesh ti zoteri 69 eshtra e ti mbyllesh ne nje kishe,kerkohet qe te behet dhe konstatimi mjeksor e ligjor per te konstatuar nqs keta eshtra i perkasin atyre a jo.Per me teper,pse cna u bene shtetasit grek qe vinkan me kerkesa,e pas asnje autorizim nga shteti te bejne ctu doje qefi ne territorin e RSh-se?!

  4- Fatkeqsia me e madhe ne Shqiperi e dini cila eshte.Qe ne jo vetem kemi ne krye te shtetit nje Kryeminister-Mjek,i cili shpesh here i pelqen te luaje dhe rolin e prokurorit apo dhe te gjykatesit...por kemi dhe nga keta mjekrrosha qe u pelqenka te luajne rolin e "gangsterit" dhe pse jo te ekspertit ne lidhje me konstatimet e mjeksise ligjore.Qekur nje Furxhi na u be te japi verdikte me fuqi ligjore per konstatime te tilla...?!

  5- Permend diku,qe ne varre paskan gjetur dhe plumba....me duket shume e cuditshme,pasi nuk e di te ortodokset te kene zakon te vejne dhe plumba neper arkivole.Me duket nje alibi e keqformuluar dhe krejtesisht e paqendrueshme.Por...per me teper mund te na sqaroje Albo-ja,pasi ai i di me mire keto rituale.

  6- Mire te na behet,se keshtu eshte kur nuk ke shtet.Deri dje cirreshin langaraqet e Pd-se,qe Nano e shpesh here Ps-ja eshte vegel e grekve....tani cfare kane per te thene ?! Njerez hipokrite.

  Ps.Deri pak kohesh,nje shtet i tere nuk po sillte ne terezi nje mjekercjap ne Shkoder me deklaratat e tij injorante,tani na doli nje tjeter nga cepi tjeter e nuk lejonka organet e shtetit te kryejne procedurat perkatese ligjore.Deri kur do i durojme mjekrrat e tyre,te mbajne peng zhvillimin shoqeror te vendit...?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga miko : 01-06-2006 m 07:41
  .........................

 17. #117
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Ngrije kokn yll, eshtrat po mardhin

  Po, edhe eshtrat mardhin,
  n qese plasmasi frymn ia marrin,
  dhe i thon t rriten nga mituria,
  dhe i thon t rinohen nga pleqria,
  dhe i thon t ndrrojn emr,
  dhe i thon t ndrrojn far,
  dhe i thon se jan ushtar,
  dhe i prdhunojn sa iu do xhani,
  dhe i qeshin n kishn e zez,
  prtej kufirit gzojn hams
  festojn prdhunimin ton
  q i ngect n fyt gazi
  atyre e ktyre q pr prdhunuesit
  edhe gjuhn e falin,
  e presin deri n rrz dhe i thon,
  se s’sht m shqip,
  e nxjerrin nga zgavra zemrn dhe i thon,
  se s’rreh m shqip,
  e shkulin nga truri mallin dhe i thon,
  se s’sht lindur nga mma dhe ati
  e grryejm mundin ne me
  gjuhprert, zemrnxjerrt, trushkulurit,
  se edhe eshtrat mardhin, po mardhin,
  frymn n qese plasmasi ia marrin,
  e kundron prdhunimin nj bot
  dhe e vuan n trup kjo tok
  mbi t ciln flen ti?
  Eshtrat po klthasin,
  flen ti yll?
  Eshtrat po i vrasin,
  flen ti?
  Zgjohu, ndritu, yll zemrzjarr
  mbi njeriun tnd dhe t vdekur, dhe t vrar.


  Dita
  31 maj 2006
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 01-06-2006 m 11:27

 18. #118
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  ate agron mullarin duhet shkulur nga rrenjet. sa hipokrit paraqitet ne media.
  Duhet ruajtur mire kah po shkojne ata eshtra se mund te vidhen, pa u kontrolluar ligjerisht ato arka eshtrash dhe te dihet a eshte shteti mbi kishen, apo kisha mbi shtetin.

  Aty duhej ne menyre urgjente te nderhyje shteti dhe t'i mabje nen kontroll arkat e eshtrave, derisa te vertetohet kush e cfare jane ne te vertete!

  E njejta gje po ndodhe edhe me kishat serbe ne Kosove, duke tentuar te iu jipet imunitet edhe ligjor. Po a ka ore kund vetedije kombetare shqiptare? Si guxohet ne sy te shtetit te veprohet ne ate menyre, te dhunohen varret, te konfiskohen arkat e eshtrave, te mos ndihet vetem zeri i nje gruaje, ames se Altinit - ku jane shqiptaret?

  Tete faqe, e as ketu nuk ngrihet zeri i vertete shqiptar?

 19. #119
  Kryeministri Berisha: Zhvarrosjet n fshatrat e Prmetit kan qen t paautorizuara
  Armand Mero
  01-06-2006


  Kryeministri Sali Berisha tha sot se zhvarrosja e kryer n disa fshatra t Prmetit ka qen e paautorizuar dhe se nj akt i till prbn vepr penale pr t cilin hetimet duhet t shkojn deri n fund.

  Komentet e sotme t zotit Berisha prbjn deklarimin e par t autoriteteve lidhur me dyshimet pr trafik t eshtrave pr varrezat e ushtarve grek q mendohet se jan vrar gjat nj beteje n lufn e dyt Botrore. Kryeministri megjithat i kufizoi prmasat e ksaj ngjarjeje si dika lokale duke prjashtuar nj prfshirje t mundshme t autoriteteve greke.

  Prania e disa arkave me eshtra n kishn ortodokse t fshatit Kutal t Prmetit dhe denoncimet e disa banorve se ato jan marr nga varret civile t zons prreth jan prej ditsh nj nga ngjarjet m t debatueshme.

  Dyshimet se ato do t prfundonin pr t mbushur varrezat e ngritura n manastirin e Klcyrs pr ushtart grek t vrar n vitin 1943 i kan dhn prmasa jo t zakonshme ksaj shtjeje.

  Kryeministri Sali Berisha tha sot se hetimet e nisura duhet t shkojn deri n fund. Prania n krah t priftit t Prmetit e konsullit grek n Gjirokastr dhe ndrhyrja e tij pr t penguar marrjen e arkave me eshtra nga ana e autoriteteve policore i dhan ngjyrime t tjera ksaj shtjeje. Por Kryeministri Berisha preferoi sot t prjashtonte gjat komenteve t tij nj prfshirje t autoriteteve greke, duke e prkufizuar gjithshka si veprime individuale t priftit dhe si nj problem thjesht me karakter lokal.

  Por t ktij mendimi nuk jan shum prfaqsues t tjer t politiks. Vecanrisht t majtt n opozit e konsiderojn at si nj cshtje politike. Sipas tyre nuk ka ende asnj marrveshje pr ngritjen e varrezs ndrkoh q ajo sht br tashm nj fakt i kryer.

  Nga ana tjetr prifti i Prmetit deri m sot ka refuzuar t paraqitet para prokurorve q po ndjekin kt cshtje. Mitropolia e Gjirokastrs dhe as drejtuesit e Kishs Autoqefale ende nuk jan shprehur publikisht. Madje dhe nuk i sht dhn prgjigje krkess s hetuesve pr t marr arkat si prov q do t vrtetonte apo hidhte posht dyshimet e lindura pr at q cilsohet tashm si trafik eshtrash.

  Zeri i Amerikes

 20. #120
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Berishoviit, i takon t flas se po ja kalojn topin mes shalsh e s'po e merr vesh akoma, ashtu si ja kaluan me ngjarjen tragjike t Peshkpis n 1994 (po grekt dhe grekofont).
  Rama, nuk ka prse t flas sepse ka t tjer q flasin pr palaollqe kaq t ulta pr nj qeveri kukull dhe inegzistente.

  Edi Rama, me degt e PS-s n Greqi, po bn at q nuk mundn ta bjn asnj nga parardhsit e tij qoft socialist, e qofshin demokrat.
  Nse nuk do ket fuqi si parti politike, do ket fuqin t organizoj shqiptart e atjeshm, do jet si vatr pr emigrantt. far po bn greku... apo nuk keni sy ta shihni??!!
  Kjo duhet br dhe nga ne n Greqi dhe Rama, e ka filluar e ju ka ln n bisht juve g8 e kompani.

  Ja artikujt ku i ke ti g8

  Prifti i prfshir n skandalin e zhvarrimeve nuk paraqitet n Prokurori

  Prmet- Edhe dje ka dshtuar marrja n pyetje nga prokuroria e rrethit t Prmetit e priftit t Kishs Ortodokse t ktij rrethi, ikonom Vasil Thomollari, tepr i prfolur n prfshirjen e skandalit t zhvarrimeve n varrezn e kishs "Shnmrei" t fshatit Kosin.

  Pas nj kallzimi q ka marr prokuroria e ktij rrethi mbi kt ngjarje t pa precedent, ka filluar hetimin e shtjes. Prokuroria ka dhn urdhr sekuestrimi pr arkat me eshtra q ndodhen brenda kishes n fshatin Kutali, pr t’i prdorur ato si prov pr hetimin e shtjes. ndrkaq jan thirrur n prokurori n cilsin e dshmitarit t paktn tre puntore q paguheshin pr zhvarrimin e kockave t "ushtarve" grek dhe personazhi m i prfolur n kt ngjarje makabre, Ikonomi Vasil Thomollari. Sipas prokurores Silvana Pani, n orn 12 (t dis s djeshme) Vasil Thomollari duhet t parsqitesh n prokurori pr t dhn dshmin e tij mbi kt ngjarje. Prokurorja Pani, tha pr gazetn "Zri i Popullit", se asgj t qart nuk ka deri tani nga ajo ’ka sht br, publikuar nga medjat, shpjegimet e intervistat e individeve t ndryshm, etj. Sipas saj n prokurori ka mbrritur n fund javn e muajit maj nj kallzim dhe e kemi regjistruar at si procedim penal. Kallzimi, tani pr tani sht klasifikuar me objekt "dhunim i varreve"...por nuk mund t themi se kemi t bjme me element t veprs penale, pasi jemi n fazn e grumbullimit dhe sigurmit t provave.

  Pr prokurorin e Prmetit, ikonom Vasil Thomollari sht subjekt q duhet t bashkpunoj me organin e akuzs, jo n cilsine e t pandehuritm pasi ende nuk sht ndriuar pozicioni e prgjegjesia e tij penale n se ka nj prgjegjsi t till. Ai duhet t vij, ti prgjigjet thirrjes dhe t dshmoj ’di mbi ngjarjen. Ashtu si kan br sot edhe tre dshmitar t thirrur, t cilt kan pranuar se jan paguar, madje kan pohuar se ikonomi ka marr pjes n procesin e zhvarrimeve, madje edhe ka fotografuar. Pikrisht pr t provuar t kundrtn, nse kto nuk qndrojn, Ikonomi duhet t paraqitet n prokurori pr t sqaruar pozicionin e tij n kt shtje.

  far do t bj organi i akuzs n se Ikonomi Vasili do refuzoj edhe sot paraqitjen, e pyetm prokurorin Pani. Edhe se ka kaluar mbi nj or nga momenti q ai duhet t paraqitej ktu, ne nuk do ta humbasimk durimin. Do presim. Do presim pasi jemi para nj momenti kur hetimet jan bllokuar, ishte prgjigja e saj. Ne mund t shfrytzojm edhe kopetencat ligjore duke br shoqrimin e tij me forc tha ajo, por nuk duam ta komplikojm shtjen. I kemi krkuar kishes autoqefale n Gjirokastr mbshtetje por deri sot nuk ka reaguar...

  Prfundimisht ikonom Vasil Thomollari nuk iu bind njoftimit t prokurorise, njoftim q sipas prokurores Silvana Pani ka qen zyrtar, duke hedhur kshtu posht pretendimet e priftit. Ajo, n mbyllje t orarit zyrtar, t dits s djeshme, tha pr medjan se: "Do t krkohet edhe nj her ndrhyrja e mitropolis. Do bjm njoftim zyrtar dhe do t’i krkojm asaj q bashk me ikonom Thomollarin t paraqitet n prokurori edhe prfaqsuesi i saj, Alqi...q, sipas denoncimit q na sht br ka drejtuar punimet".

  N orn 12 t dits s djeshme ikonom Vasil Thomollari, personazhi m i lakuar n medja pr ngjarjen makabre t zhvarrimeve n fshatin Kosin t Prmetit, duhej t paraqitej n prokurori. Ky lajm m oi n Prmet dhe n iden pr t’i marr fillimisht nj intervist priftit, ndonse e konsideroja t vshtir kt, pasi ai nuk ka pranuar t flas para kamerave...

  Kam pritur minuta t tra te dera e kishs "Tereshenjtes Maria", vetm 100 metra larg policis lokale dhe prokuroris t ktij rrethi. Pa pritur ikonom Vasil Thomollari del dhe me celularin n vesh dikujt i prgjigjet: "m kan krkuar sot, por nuk vete...s’kam pse vete kur m drgojn njoftime me shofer..." Kto dgjova dhe thash se isha atje n momentin e duhur. Iu drejtova duke u prezantuar dhe i krkova t m shpjegonte ’dinte rreth ngjarjes. Biseda isha kjo:

  Imzot, cili sht pozicioni juaj n kt ngjarje t bujshme

  - N ciln ngjarje? T gjitha pr mua jan shpifje.

  Shpifje? Ndaj kujt?

  - Ndaj meje dhe ndaj kishs pr arsye se prezenca ime n zhvarrime ka qen thjesht pr t br prshpirtjen, prkujtimoren...

  Prshpirtje, pr k?

  - Pr shtrat e t vdekurve. Kjo i bhet do njeriu, i vdekur n do rrethan i vrar apo i vdekur natyralisht.

  Cili institucion sht marr me zhvarrimet e eshtrave?

  - Jan njerz t caktuyar q i bjn kto sherre gjoja pr varre t dhunuara...

  Nuk ju pyeta pr kt. Desha t di se kush sht marr me hapjen e varreve kush ka urdhruar pr kt?

  - Nuk di gj.

  Po eshtrat npr arka q ruhen n kishn e Kutalit t kujt jan?

  - Di q jan t ushtarve grek dhe un ato i kam n ruajtje dhe kt e bj n shenj humanizmi. Esht detyra e kishes q ta bj kt.

  Mir, po eshtrat kush i ka nxjerr nga varret:

  - (fike kt q ta them kush)...

  Nga kush ke frik?

  - Nejse...Nj grup...nga fshati q kan njerzit e tyre...mua m morn n telefon dhe m than do vish ktru n filan dit, t presim...

  Grupi ishin shqiptar, apo greke...

  - Grek, shqiptar, ku di un se ’ishin, nuk ua mora adresn...

  Athere far t than?

  - M than do bsh trisai (prshpirtjen) pr kto eshtra.

  A jan ankuar fshatart pr zhvarrimet?

  Kam dgjuar n televizor t ankohej kryeplaku i Kosins.

  Po kryetari i komuns? Ai ka br nj denoncim pr ju, apo jo?

  - Ai nuk di gj fare, nuk sht vendas nga ai fshat...

  Megjithat sht autoriteti i pushtetit n komun dhe prandaj ju ka kallzuar?

  - Nuk e di. Nuk e kuptoj se ’krkon ai. Kisha dhe territori jan pron e jo komuns.

  Po fshatart kan br ankese te ju pr varret q hapen?

  - Jo asnj ankes nuk m sht br.

  Nuk sht ankuar njeri pse u jan hapur varret e t parve?

  E thash, jo! Thjesht ata, t nj familjeje me mbiemrin Ballabani jan t pest, jo se jan ankuar q kan njerz n kto varre, por jan ankuar pse e hoqn nga puna at djalin, se ai vinte zhvarroste varre natn....

  Ju thate se e hoqn nga puna, cilt jan ata, kush i paguante puntoret?

  - Nuk jam marr fare me kt pun.

  Ju akuzojn ju pr kt, prandaj ju pyes, a sht prfshir kisha n kt mesele?

  Kisha e ka br t qart pozicionin e vet. Kisha merret vetm me shpirtet dhe jo me leke. Un nuk di a jan paguar dhe sa janb paguar puntoret. Nuk kam par gj dhe nuk di gj. Di q ai djali, Altin Ballabani, sht prfshir n vjedhje varresh. I kan gjetur t strehuara, gjithmon sipas policis, sende varresh etj, dhe gjra, objekte t tjera, n ish shtpin e kultures, q sot e ka ai...

  Kush sht ky Altini?

  - Esht nj i dnuar n Greqi pr vjedhje dhe po t shkoni n polici q nga 92-shi deri n ‘96-n, familja e tij sht denoncuar n polici pr shkatrrim t kishs.

  M kt doni t thoni se akuza e tij ndaj jush bhet pr kt shkak?

  - Un thas se kush sht ai q akuzon.

  Eshtrat q ruhen n kishen e Kutalit ju thoni se jan t ushtarve grek?

  Po.

  Kush i ka nxjerr ato?

  -Ato jan nxjerr n Kosin dhe mi kan sjell mua n ruajtje.

  Kush i ka nxjerr?

  - Puntoret.

  Ju that se ata puntore nuk i ka vn kisha dhe ju trrmojn, por t tjert. Kush?

  - T tjer, un nuk jam marr me kt pun fare.

  Ti nuk di gj?

  - Nuk di.

  Ai personi q ju e akuzoni se ka vjedhur n varre, fjala sht pr kto varre apo pr t tjera?

  - Me t tjer varre.

  A ke patur njoftim nga policia...po prokuroria pr dorzimin e eshtrave?

  Para se t vinin forcat policore, ushtarake me gjith armatimet q ekzistojn n Shqipri, me than q mundesish t vish t na hapesh dern e kishs pr t verifikuar eshtrat atje, m than, Agroni, prokurori dhe shefi i krimeve q merret me kto pun. Un u thash: nesr mbasdite jam i gatshm t vi pa asnj lloj problemi. Kur shoh mbas nj erek or me marrin n telefon.

  E hapen kioshn?

  - E hapur sht pr mua, pavaresisht se ata thon jo, atje ekzistojn dhe sot kocka prandaj nga ajo dit dhe sot, un krcenohem nga momenti n moment. Krkoj ndihmn e shtetit.

  Kush ju ka krcnuar?

  - E para sht policia me prokuroren. Ajo m thot n telefon kur bra nj kallzim pr arsye se dikush m mori dhe m krcenoi n telefon. Ajo m tha. T mos e krkosh ndihmen ton se s’ju vjen. Q nga ai moment un s’kam besim te ky organ. Do mendohem q t krkoj ndihm.

  Po ti n prokurori duhet t shkosh, apo jo? Pse nuk i prgjigjesh krkess pr paraqitje?

  - Ne kemi nj mandat, n prputhje me t dhe rregullave t kishs, ne nuk mund t bjm shkelje, nuk mund t paraqitemi atje ku do njeri apo tjetri.

  Juve ju krkon organi i akuzs. Ligji ju detyron, ai nuk bn prjashtim pr asnj? Jemi shtet ligjor apo jo?

  - Po, por shteti t mos m krcnoj mua n telefon. Pastaj thirrjet bhen me letra zyrtare, m zarfe e me poste, nuk bhen me shofere njoftimet.

  Nuk kini marr njoftim zyrtar, me shkrim pr tu paraqitur n prokurori?

  - Asnjher! Pardje m ka ardhur nj zarf me adres sipr por brenda letra ishte bosh.

  Pak aste m par jam takuar me prokuroren dhe m tha se n orn 12 duhet t paraqiteni n prokurori. Kemi br njoftim me shkrim, tha ajo?

  - Un s’kam njoftim. Kshtu thon dhe drgojn polict n shtpi, madje natn.

  Nuk do paraqitesh sot?

  - Nuk do vete se s’kam njoftim.

  Ti e konsideron veten t pa trazuar me zhvarrimet. Thua se ke ber vetm detyrn e shrbyesit t zotit...?

  Kam br vetm detyrn time si prift, kam kryer sherbesat q m takojn. Edhe n kt rast kt kam br, pavaresisht se eshtrat jan t ushtarve t vrar.

  Nga e dini ju q eshtrat e grumbulluara jan t ushtarve grek?

  - Dhe m hert, por dhe tani q m pyesni, nuk pohoj se ato jan shtra t ushtareve grek, apo t dikujt tjetr. Un kam dgjuar ne televizion kryeplakun t ket thn se atje jan varrosur ushtar grek gjat lufts, se ka qen spital atje.

  That diku m lart, se tyerritori ku jan varrezat sht pronsuar si tok bujqsore. Atje jan varrezat apo jo dhe t kujt jan vrrezat, t fshatit apo t ushtareve grek t rn n luift?

  - Varrezat jan t fshatit po ne se ka atje ushtark grek t varrosur nuk e di, nuk mund ta them. Un them kt se at territor kisha e ka rifituar nga komisioni i rikthimit t pronave, kurse shteti e ka dhn si tok bujqsore. Prandaj un pyes ’varreza krkojn fshatart kur ajo varrez sht tok bujqsore. Megjithat, problemi sht prezent. Atje jan hapur varret, jan punsuar puntore q kan nxjerr eshtrat...

  Po n fshatrat e tjera jan hapur varre?

  - Jan hapur, kudo jan hapur dhe vazhdohet t hapen.

  Pse? Pr t gjetur eshtrat e ushtarve grek?

  Pr kt e di dhe un.

  Intervistoi: Panajot Zoto
  Ndryshuar pr her t fundit nga Humdinger : 01-06-2006 m 19:59

Faqja 6 prej 15 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Familja Biaku: Si jetuam me 26 hebrej n shtpin ton
  Nga Eni n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
 2. Bashkim Gazidede prononcohet n media pr ish-detyrn si kreu i SHIK
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 13:17
 3. Ahmet Zogu dhe lufta n emigracion me Mithat Frashrin
  Nga rudo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 02:27
 4. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •