Close
Faqja 15 prej 17 FillimFillim ... 51314151617 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 333
  1. #281
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Ncuq Mia, shumicen e kohes perpara pallatit rrinim. Te largoheshim hanim te bertitme jo vetem nga nena, por gjithe grate e burrat e pallatit. Biles as mbrapa pallatit nuk lejoheshim me ndjet sepse nenat na benin kontrollin me mire para. Nese largohesha nje pallat me poshte pa leje, me shihnin "te medhenjte" edhe nje gjys llafe na thoshin, si pula nuk ndiheshim e me vrap ke vendi i zakondshem.
    Nejse ti s'ikje ne te tjeret iknim. Jo nje xhiro nga kinemaja, jo ke parku i lojerave, jo piknik etj, etj (pa leje apo me leje iknim ne). Jo gjithcka e kishe ke lagja. Grate e burrat e lagjes e shumta nje fjale thoshin per te ndaluar s'nderhynin dot me shume. Lulet ama s'na i linin ti shkulnim. I kishim frike nja dy ne lagje.
    Ne kemi qene gjoja tipa te urte, moj. Lagja kishte besim tek ne.
    Feelings change - memories don't.

  2. #282
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nejse ti s'ikje ne te tjeret iknim. Jo nje xhiro nga kinemaja, jo ke parku i lojerave, jo piknik etj, etj (pa leje apo me leje iknim ne). Jo gjithcka e kishe ke lagja. Grate e burrat e lagjes e shumta nje fjale thoshin per te ndaluar s'nderhynin dot me shume. Lulet ama s'na i linin ti shkulnim. I kishim frike nja dy ne lagje.
    Ne kemi qene gjoja tipa te urte, moj. Lagja kishte besim tek ne.
    Pikerisht e thojne fjalen!! Ne krahasim me ne Amerike, qe s'njeh kush nese jeton apo jo ne kete lagje. Ja thojne fjalen femijes, po ashtu edhe prinderve i tregojne i pashe femijet e tu ketu. This kind of social structure is something that programs here in the US are trying to re-create within the neighborhoods. Dmth kete pike shqiptaret e bejne mire. Po ashtu ikje ti ke parku i lojerave, dmth e keni pasur afer, gjithmone nese iknit fshehurazi ky vend ishte nje pike ku prinderit e dinin qe mund te ishit. Per te ikur larg vendit te caktuar para pallatit, beja edhe une, por i merrja leje prinderve, te njejten gje benin dhe kolopucat e tjere te lagjes. Se e zgjata ca si shume, shkurt prinderit kan pasur besim qe femija eshte i sigurte (safe) ne shoqeri prandaj nuk i mbyllnin brenda ne shtepi. E tille ka qene edhe struktura e shoqerise ne Amerike vite me pare, por tani ka ndryshuar me rritjen e popullsise ne vendet urbane. Te njejtat historira sic kemi ne, degjon nga mosha mbi 50-60 vjece ne US. Kete e di se i kam pyetur per nje projekt qe me duhej te beja mbi strukturen sociale. Ceka pak mesiper per krijimin e kesaj stukture serisht, kete mund ta veresh ne closed gated neighborhoods, ku femijet dalin si mbas deshire se tyre jashte me dite me nate, sepse jane te sigurte brenda portave te lagjes.

  3. #283
    i/e regjistruar Maska e Marita
    Anëtarësuar
    02-03-2012
    Vendndodhja
    into the universe
    Postime
    53
    Kam mendimin qe eshte pune e pa paguar dhe ska vlere. Humbje kohe dhe sebep per sherr ne shpi.

  4. #284
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Sot është më keq, se të këqijat janë të llojeve nga më të ndryshme. Për të kuptuar, po të tregoj vetëm nja dy.
    Para ca ditësh, një shoku im po më ankohej se vajza e tij 4-vjeçare në shtëpi po thoshte "habibi".
    - Çfarë është habibi, të keqen babi?! - e kishte pyetur ky i çuditur.

    Vajza i tha se e kishte mësuar nga Hasani, një shok arab që e ka në kopsht. Habibi në arabisht do të thotë "të dua". Tani ky shoku po kërkon ta heqë fëmijën nga ai kopsht, se është mbushur me të huaj, po ku ta çojë, se gjithandej po bëhet njësoj.

    Një problem me fëmijët këtu ku jetoj unë, është se, kur i çojnë në çerdhe ose kopshte ku ka të huaj, fëmijët fillojnë të flasin me theks arab, domethënë flasin gjuhën vendase, por me theks arab. Nuk ka gjë më të keqe po ta dëgjosh! Më bën shumë përshtypje mua që jam i huaj, e jo më vendasve. Ky problem mund të jetë dhe në shkollë, por sidoqoftë, në çerdhe dhe kopësht, kur fëmija fillon e mëson të flasë, e thith më shumë theksin, ndërsa kur e mëson gjuhën nga nëna është më mirë.

    I kuptojmë ato gra që nuk i kanë mundësitë financiare të rrinë në shtëpi, por një pjesë e mirë e tyre shkojnë në punë për qejf, se thonë që mërziten në shtëpi, e i plasin fëmijët në çerdhe e kopshte. Justifikimet se fëmijët bëhen më socialë apo të shkathët, janë të kota, sepse dihet që fëmijët e sotëm janë më qullashë në krahasim me të dikurshmit.
    ke prekur nje problem shume delikat,
    eshte degraduar komplet shoqeria evropiane per shkak te ketyre mbeturinave arabe.

    Po do mallkojne veten te gjithe jo me larg se pak dekada per vetvrasjen shoqerore e kulturore qe po i bejne vetes.

    Pikerisht jane totalisht justifikime ato teorite te tipit se behen me te shkathet, ka kohe femija te shkathtesohet kur te beje shkollen se nuk i thone pak 12 vjet, nuk eshte e nevojshme ta çosh qe pa filluar mire te flase.

    Po PINKU me shoqe ne vend sa ta mbyllin llapen e te pranojne qe po i cojne femijet ne kopesht sepse jane te detyruara nga puna e jo nga qefi, mbrojne nje praktike aspak te shendetshme per femijet.

    Femija e gjen te natyrshme te rritet dhe piqet afer familjes, tek oborri i shtepise, dhe gradualisht te zbuloje me tej boten qe e rrethon gjithmon ne prani te fytyrave te njohura. Ta hedhesh si top ne mes te nje ambienti aspak familjar dhe te huaj dhe disi agresiv per standartet e nje femije 3 vjeç nuk eshte aspak natyrale.

  5. #285
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-03-2012
    Postime
    641
    Me ben pershtypje nje fakt, 59% e te diplomuarve(laurea-uarve) ne europe jane gra, por postet kyce i kane burrat. Dhe ne shqiperi besoj se shumica e te diplomuarve jane gra.
    Pse gruaja duhet te beje shtepiaken?!
    Jo per feminizem, feminizmi shfaq inferioritetin e vet(te presupozuar, sepse grate nuk jane aspak inferiore).
    Bota ka nevoje per iron ladies.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Billy Joe : 10-03-2012 më 06:10

  6. #286
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Pajtohem për pjesën me të zezë, ndërsa për atë tjetrën, varet se çfarë kupton me të. Nëse e ke fjalën që të ketë dy komandantë, atëherë nuk shkon, se zihen.

    Çfarëdo që të thuhet, praktika sot tregon se nuk është e fortë.
    Vendimet i marrim bashke, problemet i zgjidhim bashke , nga ana finaciare po investojme bashke , familjen e ndertuam dhe femijet po i rrisim bashke ect ect
    Per c'fare komandanti e ke fjalen , ku ne cilen pike ?

    Rolin e komandantit me shume e deshiron nje person patriakal, dominant , nje person qe i pelqen te urdheroi .
    Familja nuk eshte lufte , komandanti dhe ushtaret .


    Sipas teje fajin për të gjitha ndarjet e paskan meshkujt! Po të emancipuarat që i zgjedhin vetë, nuk paskan faj?
    Po dhe ta zëmë se është siç thua ti, kur ato nuk i gjetën dot meshkujt idealë deri tani, kanë shpresë se do t'i gjejnë në të ardhmen?
    Mundësitë janë dy: ose ti je gabim në këto që thua, ose ata të parët ishin të mençur dhe e paskan ditur që s'ka njerëz idealë.
    Fajin e ka ai/ajo qe ke ne krahe , se ai/ajo jeton me ty lol
    Te tjeren jane aktore te parendesishem .
    Me rebelim nenkuptova sherret dhe ndarjen , jo tradhtin ( se kjo behet per qef jo per hall :-D )


    Çdo burrë që tradhton, tradhton me një grua, dhe anasjelltas. Është arsyetim i cekët të thuash se cili tradhton më shumë. Unë nuk thashë se cili tradhton më shumë, por fola për kushtet që e nxitin. Kushtet janë si puna e alkoolit: kur njerëzit dehen, janë më të prirur për të tradhtuar se sa kur janë esëll.
    Nuk bera ndonje statistik se cili tradhton me shume femrat apo meshkujt dhe nuk e ka fajin kolegu/kolegja apo e te shkuarit ne pune te femres se kjo varet nga karakteri i personit .
    Gjithmon i kam urryer komentet apo shfajsimet e tipit : Isha i pire ajo me provokoi ose isha e pire dhe nuk dija se c'fare beja ect ect Nuk eshte aspak ngushelluese !


    Mos e personalizo temën. Ti je staf, unë do të t'i mësoj rregullat?
    .
    Rregullat i di , por lejohet edhe ndonje shaka e vogel e zhveshur nga petku e nje antereje te stafit :-))
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  7. #287
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Billy Joe Lexo Postimin
    Me ben pershtypje nje fakt, 59% e te diplomuarve(laurea-uarve) ne europe jane gra, por postet kyce i kane burrat. Dhe ne shqiperi besoj se shumica e te diplomuarve jane gra.
    Pse gruaja duhet te beje shtepiaken?!
    Jo per feminizem, feminizmi shfaq inferioritetin e vet(te presupozuar, sepse grate nuk jane aspak inferiore).
    Bota ka nevoje per iron ladies.
    seriozisht tani,
    ti duhet te jesh ne itali meqe ke perdorur fjalen "laureuar".
    Ne itali, nga 6 femra te laureuara dhe njera madje me 110 e lode te 6 ishin njera me keq se tjetra ne punen e vet, komplet te paafta.

    Dmth qe ska lidhje fare.
    Madje 2 shefa qe kam pat ishin pa universitet fare por te zote ne punen qe benin.

    Gjithashtu kam patur edhe femra qe kane qene te ngritura ne detyre, kush e ka merituar e ka merituar, po nuk mund te pretendosh qe duhet te ngrihen ne detyre me meriten e vetme se jane femra.

    Kemi dale jashte teme.

  8. #288
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Japin mend ca per edukimin e femijeve, qe se kane idene e familjes akoma. Po provojeni njehere dreqi ta haje cdo te thote te jesh prind, pastaj hajdeni e talluni me prinderit qe i cojne femijet ne kopsht.. Dalkeni ju te mencur, e ne budallenj.


    S0ni ate kohe harroje, nuk kthehet me. Ti thua te rrethojme lagjen me mure qe te nxjerrim kalamajt? Ato qe kane gardhe jane lagje pasanikesh dhe nuk jane afer zonave urbane te mbipopulluara, por ne pyll. . Eshte e lehte per ta te rrethojne lagjen e tyre ku nuk kalon asnje rruge lidhese me vendet e tjera, plus qe ata paguajne aq sa te bejne nje rruge vetem per veten e tyre, lol.. Edhe pa gardh atyre su vete njeri afer, lol. Me gjithe ato kamera qe vene ata rreth e perqark.
    Ti thua ne kushte ideale, do i nxirrja. Me too.
    Feelings change - memories don't.

  9. #289
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin

    Po PINKU me shoqe ne vend sa ta mbyllin llapen e te pranojne qe po i cojne femijet ne kopesht sepse jane te detyruara nga puna e jo nga qefi, mbrojne nje praktike aspak te shendetshme per femijet.

    Femija e gjen te natyrshme te rritet dhe piqet afer familjes, tek oborri i shtepise, dhe gradualisht te zbuloje me tej boten qe e rrethon gjithmon ne prani te fytyrave te njohura. Ta hedhesh si top ne mes te nje ambienti aspak familjar dhe te huaj dhe disi agresiv per standartet e nje femije 3 vjeç nuk eshte aspak natyrale.
    A e di qe ke te drejte??!! Urime pra.

  10. #290
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ke prekur nje problem shume delikat,
    eshte degraduar komplet shoqeria evropiane per shkak te ketyre mbeturinave arabe.

    Po do mallkojne veten te gjithe jo me larg se pak dekada per vetvrasjen shoqerore e kulturore qe po i bejne vetes.

    Pikerisht jane totalisht justifikime ato teorite te tipit se behen me te shkathet, ka kohe femija te shkathtesohet kur te beje shkollen se nuk i thone pak 12 vjet, nuk eshte e nevojshme ta çosh qe pa filluar mire te flase.

    Po PINKU me shoqe ne vend sa ta mbyllin llapen e te pranojne qe po i cojne femijet ne kopesht sepse jane te detyruara nga puna e jo nga qefi, mbrojne nje praktike aspak te shendetshme per femijet.

    Femija e gjen te natyrshme te rritet dhe piqet afer familjes, tek oborri i shtepise, dhe gradualisht te zbuloje me tej boten qe e rrethon gjithmon ne prani te fytyrave te njohura. Ta hedhesh si top ne mes te nje ambienti aspak familjar dhe te huaj dhe disi agresiv per standartet e nje femije 3 vjeç nuk eshte aspak natyrale.


    X-o, si e the?
    "Mbeturina Arabe"?

    Ti dhe un jemi emgrant, na vret Zoti t'shprehemi n'ket mnyr.


    Sa per femijet, nuk jan as pron e mamit dhe as e babit, por i ka fal Zoti.
    Femijet duan femije te moshes se tyre qe t'rriten mire.
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  11. #291
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    X-o, si e the?
    "Mbeturina Arabe"?

    Ti dhe un jemi emgrant, na vret Zoti t'shprehemi n'ket mnyr.
    1- une nuk jam emigrant
    2- edhe po te isha nuk do me vriste zoti
    3- ti krahason arabet me shqiptaret?

    lere se nuk i kam qef keto diskutimet per pune rrace se jo vetem qe nuk me interesojne po jemi edhe jashte teme disi.


    Sa per femijet,
    perseri i ka krijuar mami dhe babi nepermjet nje mekanizmi qe quhet Seks, pra nuk ia ka fal zoti,
    e dyta, kush po mohon qe duan moshen e tyre?

  12. #292
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    1- une nuk jam emigrant
    2- edhe po te isha nuk do me vriste zoti
    3- ti krahason arabet me shqiptaret?

    lere se nuk i kam qef keto diskutimet per pune rrace se jo vetem qe nuk me interesojne po jemi edhe jashte teme disi.


    Sa per femijet,
    perseri i ka krijuar mami dhe babi nepermjet nje mekanizmi qe quhet Seks, pra nuk ia ka fal zoti,
    e dyta, kush po mohon qe duan moshen e tyre?

    1- Nese s'je emigrant, ku bazohesh?
    2- Nuk mund ta kuptosh diskriminimin po se perjetove n'lekuren tende.
    3- Je ti qe po ben krahasime, dhe jo un. Per mendimin tim jemi njesoj.

    Ndersa per pjesen tjeter, e mendojm ndryshe, eshte e kote te zgjatem.
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  13. #293
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga skender76 Lexo Postimin
    Ndersa per pjesen tjeter, e mendojm ndryshe, eshte e kote te zgjatem.
    pikerisht, keshtu qe mos e perdor ne forme argumenti here tjeter se nuk ka asnje vlere.

    sa per punen e emigrimit, une kam qene para ca kohesh, dhe nuk e kam ndjere diskriminimin, ia kam kaluar shume bukur sepse nuk e kam bere veten per tu diskriminuar,

    boll u qurravitet dhe me keq akoma te mbroni arabet thjesht se edhe ju qenkeni emigrant si ata, shqiptaret jane evropiane me te drejte hyjnore, arabet nuk mund ti kategorizosh si specie humane as gjenetikisht.

  14. #294
    not exist Maska e skender76
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    pikerisht, keshtu qe mos e perdor ne forme argumenti here tjeter se nuk ka asnje vlere.

    sa per punen e emigrimit, une kam qene para ca kohesh, dhe nuk e kam ndjere diskriminimin, ia kam kaluar shume bukur sepse nuk e kam bere veten per tu diskriminuar,

    boll u qurravitet dhe me keq akoma te mbroni arabet thjesht se edhe ju qenkeni emigrant si ata, shqiptaret jane evropiane me te drejte hyjnore, arabet nuk mund ti kategorizosh si specie humane as gjenetikisht.
    Un kam arsye te besoj n'Zot. Edhe ti ke arsyet e tua qe s'beson.


    Me vjen mir per ty qe paske kalu kaq bukur ne emgracion. Atehere paske qen emigrant....? Mu duk sikur the ndryshe me siper...?


    Qurravitje?!
    Ku e pe o shoku?!
    Hajde x-o, hajde!!


    Njerzit i pershtaten rrethanave, esht e vertetume me koh kjo.
    Shiko mir historin, aty do i gjesh te gjitha pergjigjet.
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  15. #295
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Te mendosh qe ne Amerike kane filluar te zbehen diferencimet ne rolet gjinore ne familje qe ne vitet 60-te. Mendo sa mbrapa jemi ne, qe akoma e shikojme femren si sherbetoren e familjes. Pa gruan qelben 70% e shqiptareve. Ketu ne USA kur lind nena, mer dhe burri leje te paguar kastile per lindjen e femijes, qe te ndihmoje gruan e femijen. Nuk e di a e ofrojne te gjitha kompanite kete gje, por mbase jo. Ne Shqiperi as behet fjale. E cojne te mamaja e vet nusen qe te kujdeset ajo per te. Burrat, do vazhdojne mos ta prishin rehatine e tyre.

    Meriamun cilat qenkan detyrat e gruas dhe te burrit sipas teje?
    Feelings change - memories don't.

  16. #296
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    te jemi te lumtura qe rolin e shtepijakes e kemi ne grate ..........ku ka me mire ti sherbesh femijeve dhe burrit tend, nuk jam hic pishman
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

  17. #297
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Sa me shume kalojne vitet aq me shume e kuptoj se nuk ka gje me te shtrenjte ne Bote se familja. Ne shoqerine e sotme koncepti i familjes ka marre ngjyra te shumellojta per shkak te 'globalizimit shoqeror' ndaj besoj ne kete 'gjullurdi' secili duhet te gjeje balancen dhe te krijoje nje rreth familjar qe i pershtatet dhe e ben te lumtur.

    Jam plotesisht e mendimit qe femija ka nevoje per nje nene dhe per nje baba, sepse secila pale ka influencat e tij por duhet pasur parasysh se rolet nuk mund te ndahen me gershere. Eshte dicka qe duhet te behet natyrshem.

    Nje nene qe i kushtohet 100% familjes, nuk mund te quhet e pa vlere, gjithsesi mendoj se ne kete mes ajo humb disi vetveten. Cdo prind ne fund te dites eshte nje individ me vete dhe si i tille duhet te vazhdoje te enderroje dhe te realizoje enderrat e tij paralel me detyrimet familjare. Nuk eshte e thene qe kjo te arrihet duke punuar por sidoqofte individualizmi duhet te explorohet ne nje lloj menyre. Femijet do te rriten nje dite dhe si prind per aq kohe sa i shikon mire ja ke arritur qellimit, por kjo nuk do te thote qe t'i vete 'te vdesesh' ne momentet kur femija rritet dhe largohet nga familja. Duhet pasur parasysh se dhe jo te gjithe kane enderrat e tyre apo egzistojne si njerez jashte guaskes se familjes. Ndaj e permend perseri se vendimet jetike nuk mund te priten me gershere.

    Personalisht pas lindjes se djalit i provova te dyja, qendrimin ne shtepi per dy tre muaj dhe punen. Edhe pse jam shume shtepiake dhe nuk besoj se dua gje tjeter ne Bote aq sa djalin, perseri nuk mund te qendroja dot 24/7 duke qene thjesht nene dhe grua. Ne fund te dites kur kthehem nga puna dhe kam zgjidhur dicka ketu, edhe pse sigurisht qe ankohem se ky dhe ai me ngriti nervat ndihem e plotesuar, pjese e shoqerise. Rolin si nene nuk e kam anashkuar aspak, sepse ato qe duhen bere duhen bere qofte ne pune apo shtepi. Ne kete mes ne ishim dhe me fat qe kemi prinder afer dhe na ndihmojne gjate dites me djalin, ndoshta po te mos ishim ne keto pozita do kishim bere dhe zgjedhje te tjera. Pra ndonjehere zgjidhja me e mire fatkeqsisht nuk eshte ne doren tone.


    Ne fund te dites shpresoj qe te gjithe te jene te lumtur me zgjedhjet qe kane bere ne jete. Ndersa atyre qe nuk jane ende prinder do ju lutesha mos shkruanin me tek ky nenforum. Dallohen me gisht ata qe nuk jane prinder sepse flasim akoma si kalamaj te llastuar me ideale dhe citime librash. Nuk ka me keq se nje dikush qe nuk i ka provuar kepucet tende te te mesoje si te ecesh ne to

  18. #298
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Artikulli ne vazhdim eshte pak i vjeter dhe ne anglisht (po pata kohe do e perkthej me vone) ... por mendoj eshte shume i pershtatshem per temen.

    A janë më të lumtura gratë që punojnë?

  19. #299
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Patjeter qe Po! ( koicidence dhe artikulli thote po). lol

  20. #300
    i/e regjistruar Maska e bebi im
    Anëtarësuar
    03-07-2012
    Postime
    121
    Citim Postuar më parë nga lisa12 Lexo Postimin
    te jemi te lumtura qe rolin e shtepijakes e kemi ne grate ..........ku ka me mire ti sherbesh femijeve dhe burrit tend, nuk jam hic pishman
    o liza kot me te bere nje pyetje, cfare kupton ti me fjalen sherbim?
    te ka marre si sherbetore ty burri?
    ndoshta ti moj zonje mund te jesh e lumtur brenda 4 mureve te shtepise, se ndoshta nuk ke asnje profesion e ndoshta nuk di te besh asgje tjeter ne jete pervecse te lash edhe te gatuash ne shtepi edhe ti "sherbesh" burrit edhe femijeve, dhe normal qe do jesh e lumtur ti se ndoshta i gjithe qellimi i jetes tende ka qene te martoheshe dhe te beje femije, ketu fillon dhe mbaron mesa duket jeta jote...
    por femrat nuk jane sherbetore e dashur, femrat jane partnere krah burrit, burrin e kane shok jete dhe jo Zot, femijet i kane nxjerre nga shpirti dhe jane edukuese te tyre dhe jo lecka ku fshin kembet e gjithe familja...
    ne qofte se ke zgjedhur te rrish ne shtepi, bravo te qofte, por jo si sherbetore...

Faqja 15 prej 17 FillimFillim ... 51314151617 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fjalet dhe shprehjet me te cilat njeriu komunikon me kafshet shtepiake
    Nga DYDRINAS në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 17-01-2009, 00:53
  2. Firma më e mirë për pajisjet shtëpiake
    Nga Fiori në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 29-01-2007, 10:10
  3. Vetmi Gruaje
    Nga SkenderRusi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-11-2005, 06:25
  4. Kafshet shtepiake
    Nga Pogradecari në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 18-05-2004, 22:54
  5. Arome gruaje...ne policine rrugore
    Nga angeldust në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 07-08-2003, 16:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •