Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
 1. #21
  Perjashtuar Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Shikoni edhe kete temen se eshte interesante

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=80498

 2. #22
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Per temen :

  Lufta e Armagedonit eshte Lufta e III botėrore,ne kete lufte ,armet kryesore do jenė armet primitive (shpatat dhe shigjetat dhe te tjerat...poashtu primitive d.m.th jo keto bashkohore)

  Ne kete luftė do Hargjohet i tere Arsenali Luftarak modern ,ketu perfshihen :arsenali luftarak berthamorė ,ku oksigjeni qe gjendet ne hapsire do shendrrohet ne helm ,keshtu qe edhe shpezet qe fluturojn ne hapsire do ngordhin nga ky helm...

  kjo luftė do jetė ndermjet paleve "Muslimaneve dhe Bizantineve (te krishtereve) si aleance ,kunder Hebrejve dhe te tjereve (Rusis dhe Iranit) dhe ne fund lufta e fundit do jetė ndermjet te krishtereve dhe muslimaneve ,krejt si pasoj e nje personi nga pala e krishtereve ,i cili do ngritet dhe do Bertet "Fitoi Kryqi"dhe aty do plas sherri dhe do luftojn dhe ne fund Muslimanet do jen ata qe do fitojnė...

  pasojat ne njerez do jen Katastrofale ,d.m.th te pa imagjinuara ...

  per kete luftė jan te njoftuar dhe mirenjoftuar dhe te vetėdijshem qdo intelektual i Elites se politikes Amerikane d.m.th qdo President i Amerikes ka thene se nese nuk do e perjetojm ne kete luftė ateher jemi te bindur se femijet tan do jen ata deshmitar te kesaj Lufte...
  d.m.th si perfundim eshte se te Krishteret jan me te informuar per kete lufte dhe besojnė per kete luft nje pjes e konsideruar e botes krishtere...


  per kete lufte ka Hadithe te Bollshme

  selam
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 3. #23
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Flm shumė pėr kėtė temė dhe kėto informacione.
  Sui generis

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  pse duhet te ndodh kjo luft ??? ashtu e ka shkruar Zoti ?? jo jo kjo eshte vetem pjes e plocimit te profetcive ne te cilat njerzit besojn dhe punojn ne at dreitim per te ardhur dita e ksaj lufte .
  We are all Aliens

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Per temen :

  Lufta e Armagedonit eshte Lufta e III botėrore,ne kete lufte ,armet kryesore do jenė armet primitive (shpatat dhe shigjetat dhe te tjerat...poashtu primitive d.m.th jo keto bashkohore)

  Ne kete luftė do Hargjohet i tere Arsenali Luftarak modern ,ketu perfshihen :arsenali luftarak berthamorė ,ku oksigjeni qe gjendet ne hapsire do shendrrohet ne helm ,keshtu qe edhe shpezet qe fluturojn ne hapsire do ngordhin nga ky helm...

  kjo luftė do jetė ndermjet paleve "Muslimaneve dhe Bizantineve (te krishtereve) si aleance ,kunder Hebrejve dhe te tjereve (Rusis dhe Iranit) dhe ne fund lufta e fundit do jetė ndermjet te krishtereve dhe muslimaneve ,krejt si pasoj e nje personi nga pala e krishtereve ,i cili do ngritet dhe do Bertet "Fitoi Kryqi"dhe aty do plas sherri dhe do luftojn dhe ne fund Muslimanet do jen ata qe do fitojnė...

  pasojat ne njerez do jen Katastrofale ,d.m.th te pa imagjinuara ...

  per kete luftė jan te njoftuar dhe mirenjoftuar dhe te vetėdijshem qdo intelektual i Elites se politikes Amerikane d.m.th qdo President i Amerikes ka thene se nese nuk do e perjetojm ne kete luftė ateher jemi te bindur se femijet tan do jen ata deshmitar te kesaj Lufte...
  d.m.th si perfundim eshte se te Krishteret jan me te informuar per kete lufte dhe besojnė per kete luft nje pjes e konsideruar e botes krishtere...


  per kete lufte ka Hadithe te Bollshme

  selam

  ahahahahahaha vetem 1/4 e ati arsenali te perdoret mjafton te shkatrohet planeti tok po si ka mundsi te jesh kaq naiv mor plako sa te thuash qe i gjith arsenali do hargjohet dhe lufta do vazdhoj me shpata ahahahah
  We are all Aliens

 6. #26
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Po ta beje nje pyetje te thjesht ty:

  Nese Hyjn ne luftė sot Rusia,Irani dhe Kina etj...ne njeren Ane,ndersa ne anen tjeter Amerika,Gjermani,Japonia,Franca Britania,italia etj...qfar lufte mund te behet ne kete rast...merre paraysh Arsenalin luftarak aktual qe gjendet ne duart e ketyre shteteve gjigande dhe poashtu mos harro edhe armet berthamore dhe efektet e tyre...

  Tash nese perdoren te gjitha keto mjete luftarake duke ia shkaterruar secila njera tjetres bazat dhe depot me armė qe kan,mesiguri se armet qe jan sot ne bote, mund te hargjohen nese ndodh ndonje luft me permasa te tilla katastrofike...

  Dhe eshte e natyrshme te mendohet dhe te parashikohet se do vie koha ne menyre korelative qe ne fund si pasoj e hargjimit te arsenalit luftarak,te vie momenti qe ne munges te armeve moderne te iu kthehen shpatave dhe mjeteve luftarake primitive...

  Nese gjendesh ne ndonje konflikt lufte ,dhe ne munges te ndonje arme (kallashnikov,pistolet,revole..) per te luftuar merrė diqka si zevendesim,dhe ky zevendesim me ideal mund te jete shpata,thika,apo nje lopatė...


  Perdore pak logjiken...

  Dhe mundohu qe te kuptosh me shume,sepse per luften e Armagedonit qdo president i Amerikes e din dhe e ka per obligim qe ta dij dhe te jete i njoftuar per kete luft...
  Nje numer i madh i amerikaneve jan te njohur,besojn per kete dite dhe besa pergaditen ne ndonje menyre...

  Nje President i Amerikes,kishte deklaruar ,se nese Une nuk e pres dhe perjetoj kete luftė ,ateher Djali im me siguri qe do ta pres dhe perjetoj..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 10-08-2008 mė 11:05
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e extreme
  Anėtarėsuar
  29-04-2005
  Postime
  1,272
  se ke kuptuar ate cfar thash une , fjala eshte qe nese vetem 1/4 e armve berthamore qe jan ne bot te perdoren nuk do ti vine reni hiq shpaav e as kurgjafit se qdo gje do te jet e shkatruar dhe zdo te ket as nje njeri te gjall ne tok .
  We are all Aliens

 8. #28
  USAlbania
  Anėtarėsuar
  27-05-2008
  Vendndodhja
  With money you can buy a bed, but not sleep.
  Postime
  524
  Brockulla arabe

 9. #29
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar mė parė nga Coca-Cola Lexo Postimin
  Brockulla arabe
  Kete sigurisht qe nuk e lexove???!!
  Dhe mundohu qe te kuptosh me shume,sepse per luften e Armagedonit qdo president i Amerikes e din dhe e ka per obligim qe ta dij dhe te jete i njoftuar per kete luft...
  Nje numer i madh i amerikaneve jan te njohur,besojn per kete dite dhe besa pergaditen ne ndonje menyre...

  Nje President i Amerikes,kishte deklaruar ,se nese Une nuk e pres dhe perjetoj kete luftė ,ateher Djali im me siguri qe do ta pres dhe perjetoj.
  .
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #30
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Kto shenja qe lexova ne faqen e pare (edhe ishin shume), po i perjetojme.

  Tani kjo lufte kur do nise?
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 11. #31
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Kto shenja qe lexova ne faqen e pare (edhe ishin shume), po i perjetojme.

  Tani kjo lufte kur do nise?
  Kur eshte afere Kijameti atehera e kur eshte se dina ne askush .
  KOSOVA E MADHE

 12. #32
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Kur eshte afere Kijameti atehera e kur eshte se dina ne askush .
  Si ?
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 13. #33
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,219
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Si ?
  Kur eshte afer shkaterrimi i botes dhe i gjithe universit por kur do te ndodh kjo ne nuk kemi njohuri . Atehera do ja nis kjo luft .
  KOSOVA E MADHE

 14. #34
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Citim Postuar mė parė nga Apollyon Lexo Postimin
  Kto shenja qe lexova ne faqen e pare (edhe ishin shume), po i perjetojme.

  Tani kjo lufte kur do nise?
  Eshte interesante ,qe te diskutohet nje qeshtje e till??

  Disa Interpretues te disa fakteve Profetike ,e kan paraparė qe do jenė dy lloj aleanca shtetesh ..

  Ne njeren Anė eshte paraparė qe te bashkohen ne nje aleancė Muslimanet/ ish Bizantinet /dhe nje Pjes e Botes se Krishter,Kunders Aleances tjeter kundershtare qe parashifet te jen ne perberje : Ruset,Persianet (Irani)Kina etj,,

  Levizjet ne drejtim te kesaj rruge,qdo dite shifen ne per Lajmet Boterore dhe shifen Aleancat qe vazhdimisht formohen dhe zhvillohen...

  Mund ta shofesh se si Irani ,ka filluar qe te te leviz me kercenimet e tij,raportet RUSO-AMERIKANE tashme dihen...

  Nje katastrof e till mund te filloj vetem me nje bomb berthamore qe irani mund te ia leshoj New Yorkut dhe kaq...

  Eshte Bote Mistere kjo,dhe poashtu Konspirative
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 15. #35
  I PĖRKUSHTUAR ISLAMIT Maska e muli21
  Anėtarėsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  NĖ TOKĖ
  Postime
  156
  Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
  Per temen :


  kjo luftė do jetė ndermjet paleve "Muslimaneve dhe Bizantineve (te krishtereve) si aleance ,kunder Hebrejve dhe te tjereve (Rusis dhe Iranit) dhe ne fund lufta e fundit do jetė ndermjet te krishtereve dhe muslimaneve ,krejt si pasoj e nje personi nga pala e krishtereve ,i cili do ngritet dhe do Bertet "Fitoi Kryqi"dhe aty do plas sherri dhe do luftojn dhe ne fund Muslimanet do jen ata qe do fitojnė...  selam
  O Fisnik Allahu tė shpėrbleftė, veē se ėshtė hadithi pėr aleancėn e muslimanėve me bizantinėt, por nuk dihet se kundėr kujt do tė jetė kjo aleancė, veē Allahu e din.
  Mund tė jetė Kina, mundet Irani (qė ka pak gjasa se ėshtė i dobėt), mund tė jetė India, mundė tė jetė Rusia, mund tė jetė SHBA, pra nuk e dijmė.
  E nėse aludon qė ne do tė hyjmė nė aleancė me SHBA kundėr jahudive, kjo pak nuk qėndron ( shba-nė e udhėheqin jahudit, dhe si shba si izrail ,kjo njejt)
  Ne e dijmė qė me tė madhe punohet pėr tė ardhur lufta e armagedonit, edhe atė edhe jahuditė edhe ekstremistėt fetarė krishterė apo protestant ( sidomos tė pėrqėndruar nė SHBA).
  Pra jehuditė pėr ta formuar perandorin e vetė si nė kohen e Sulejmanit a.s, duhet ta ndėrtojnė tempullin ( ta prishin masxhidul Aksanė) dhe tė vije i zgjedhuri qė tė vėrtetoj se jahuditė janė popull i zgjedhur, kurse tė gjithė popujt e tjerė tė jenė robėr tė tyre.
  Kurse tė krishterėt apo mė mirė thėnė radikalėt krishterė, se pėr tė ardhur Jezusi, duhet tė bėhet Armagedoni, tė vije antikrishti, dhe pastaj vjen Jezu krishti apo Isa a.s gjė qė edhe nė hadithe tregohet kjo.
  Pra kasaphanja ( lufta shumė e keqe), ardhja e dexhallit ( te jahuditė i zgjedhuri apo profeti simbas tyre, kurse te krishterėt antikrishti).

  Udhėheqėsit e Izrailit publikisht kanė deklaruar se ne duhet nė ndonjė formė Mesxhidul Aksanė, kur do ta prishim, do tė ēohen tė gjithė muslimanėt e botės nė kėmbė, dhe ne pastaj do tė pėrdorim atomin, e kėshtu qė do tė zhduket 1/3 e popullatės botėrore. etj. etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga muli21 : 10-08-2008 mė 13:42
  ALLAHUT JEMI DHE TE ALLAHU DO TĖ KTHEHEMI

 16. #36
  don't bother me Maska e Apollyon
  Anėtarėsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Nje katastrof e till mund te filloj vetem me nje bomb berthamore qe irani mund te ia leshoj New Yorkut dhe kaq..
  Nuk ka shance te depertoje kjo bombe ne New York. Amerika eshte shteti me i sigurte ne bote, lere ca thone pallavra Ruset, qe gjasme bejn hatane. Amerika ne vend te vet eshte aq e sigurte, sa edhe tufat me zogj nuk kalojne pa u vene re nga radaret.

  Kjo lufte mund te nise vetem nese Rusia ben ndonje hap te gabuar tani, edhe do i sulet Europa edhe Amerika, qe ta bejn mosken si vrime ne ozon!
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 17. #37
  I PĖRKUSHTUAR ISLAMIT Maska e muli21
  Anėtarėsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  NĖ TOKĖ
  Postime
  156
  Irani ska forcė por reziku mund tė paraqitet me rusinė dhe kinėn
  ALLAHUT JEMI DHE TE ALLAHU DO TĖ KTHEHEMI

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488
  Mjaft lufta shqioni bukurin qe po na sjell kina me keto lojra....

  dy dit mbas kesaj mrekullije qe russi u pi me vodka.............
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 19. #39
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Teoria e Armagedonit- profeci tronditėse

  Amerika sipas Eduard Seidit ėshtė vendi qė mė sė shumti merret me fe. Nė Amerikė ka rryma fundamentaliste fetare qė besojnė nė kthimin e shpejtė tė Mesiut dhe pėr kėtė ata janė tė gatshėm tė bėjnė marrėzi dhe budallallėqe tė shumta.

  Numri i fundamentalistėve nė SHBA shkon nė 60 milionė. Thirrjet mė tė zjarrta nė pėrkrahje tė teorisė sė Argamedonit bėhen nga lėvizjet evangjeliste.

  Fama qė ka marrė teoria e Armagedonit pėrfshin jo vetėm shtresat e ashtuquajtura "tė ēmendura", por edhe nivelet mė tė larta shtetėrore.

  Fatkeqėsia ėshtė nė faktin se ata shtohen e nuk pakėsohen. Kėto grupe nuk bazohen nė logjikė tė shėndoshė por nė iluzione, nė ėndrra dhe nė biseda tė drejtuara nga vetė djalli, duke menduar se komunikojnė me shpirtin e shenjtė!

  Ka prej tyre qe pretendojnė se janė vetė Mesihu, ose se Mesihu ėshtė mishėruar nė ta, apo se ka komunikuar me ata. Prej bindjeve tė tyre janė:

  1. Ata besojnė se themelimi i Izraelit ėshtė parakusht pėr zbritjen e Mesihut

  2. I tėri Kudsi duhet tė jetė nėn pushtimin e Izraelit .

  3. Izraeli ėshtė i bekuar.

  4. Palestinezėt nė veēanti kurse muslimanėt nė pėrgjithėsi janė barinj, idhujtarė dhe pari e jexhuxhit dhe maxhuxhit.

  5. Njėmijė vjetori i lumtur do tė vijė sė shpejti, dhe kjo do tė ndodhė pas ngritjes sė besimtarėve tė krishterė nė re pėr ta takuar Zotin kur tė zbresė dhe tė shkatėrrohen tė gjithė idhujtarėt nė betejėn e Armagedonit.

  6. Procesi i paqes ėshtė vonim i premtim tė Zotit.

  Kėta njerėz nuk janė ndonjė grup murgjėrish tė izoluar sikurse kanė mundur tė jenė mė herėt, por janė njerėz qė punojnė nė vende tė ndjeshme dhe me ndikim tė madh nė shoqėri, posedojnė makineri gjigante mediale dhe poste tė larta shoqėrore.

  Ata kanė ndikim tė madh nė politikė dhe nė bazė tė profetizimeve tė Dhiatės sė vjetėr po i dizajnojnė marrėdhėniet e tyre me publikun e brendshėm amerikan dhe raportet me pjesėn tjetėr tė njerėzimit. Ėshtė vėshtirė tė ndikohet tek ata, sepse kanė psikikė tė ēuditshme dhe tė komplikuar, qė vjen si pasojė e njė strukture tė manipuluar dhe tė shkatėrruar plotėsisht tė mendjes.

  Politikanėt laikė sillen nė mėnyrė hipokrite dhe servile pėr shkak tė ndikimit tė tyre tė madh nė opinionin e gjerė dhe nė botėn e kapitalit dhe tė medias.

  Ministri i mbrojtjes Kasper Ueinberger pėr Argamedonin kishte thėnė: "Unė kam lexuar Librin e Revelatave dhe besoj se bota po shkon drejt shkatėrrimit dhe pėr mendimin tim ēdo ditė qė kalon po afron edhe mė tepėr drejt kėsaj."

  Presidenti Regan nė vitin 1983, gjatė njė bisede me Tom Dine nga Komisioni Izraelito-Amerikan kishte thėnė: "Iu ktheva edhe njė herė historive rreth profetėve tė hershėm qė janė tė shkruara nė Testamentin e Vjetėr dhe shenjave qė paralajmėrojnė ardhjen e Armagedonit. Pas kėsaj fillova tė pyes veten nėse jemi ne brezi qė do tė arrijė tė jetė dėshmitar i kėsaj ngjarjeje tė madhe…Mė besoni, kėto profeci pėrshkruajnė me saktėsi kohėn qė po jetojmė."

  Njerėzit qė besojnė se bota po shkon drejt fundit bėjnė veprime tė ēuditshme, nga tė cilat nuk duhet tė pėrjashtojmė as sjelljet e sionistėve ēifutė dhe tė krishterė.

  Ēmenduria arrin deri aty sa disa priftėrinj, sikurse ata tė shkollės teologjike tė Dallasit besojnė se Zoti kėrkon nga ne qė ta shkatėrrojmė tokėn, prandaj organizojnė ushtri dhe grupime pėr ditėn e premtuar. Disa prej fundamentalistėve ekstremė shkojnė deri tek tentimi pėr tė depėrtuar tek bazat nukleare dhe pėr t'i pėrdorur ato pėr tė shkatėrruar mbarė botėn.

  Pikėrisht pėr kėtė nuk duhet tė habitemi kur shohim se si Xhim Xhons u mėsonte ndjekėsve tė tij, gjersa i ēonte drejt vdekjes: "Fundi ėshtė afėr, kėshtu qė le tė bashkohemi me tė dhe le tė jemi nė krye tė njerėzve." Shpesh na bie tė shohim se si bėjnė vetėvrasje me dhjetėra e qindra njerėz duke shkaktuar shpėrthime.

  Par Robertson, envangjelist i njohur nė media thotė: "Tani beteja e Armegedonit ėshtė afėr. Ajo mund tė ndodh kurdo pėr tė pėrmbushur Ezeikelin. Ėshtė gati pėr tė ndodhur… Shtetet e Bashkuara janė nė rrugėn e Ezeikelit dhe ne po i mbėshtesim."

  Nė librin "Agimi i fundit" - "Final Dawn" tė Xhon Hegit shkruhet: "Fundi i botės, siē e dimė, po afrohet. Amerika ėshtė kthyer nė simbolin e njė Titaniku modern… tani ne po rendim drejt katastrofės."

  Pastori Ken Bog, thotė: "Fundi po vjen… Unė mendoj se shumė mirė mund tė ndodhė gjatė kohės qė po jetojmė. Pėrpara se tė ndodhė Armagedoni do tė shpėrthejnė luftėra tė tjera. Njė nė dy persona do tė vdes duke bėrė kėshtu qė numri i tė vrarėve tė arrijė nė 3 miliardė….

  Armagedoni ėshtė njė realitet i tmerrshėm dhe ne jemi pjesė e brezit tė fundit. E gjithė historia po arrin kulmin e saj. Unė nuk mendoj se fėmijėt e mi do tė arrijnė tė jetojnė jetėn e tyre deri nė fund. Pėrpara kėsaj do tė ketė edhe njė konflikt tė vogėl dhe mė pas Zoti do tė shfarosė kozmosin. Perėndia do tė shkatėrrojė tokėn bashkė me qiejt. Miliarda njerėz do tė zhduken nė holokaustin e Armagedonit."

  Njė sekt fetar qė pėrbėhet nga amerikanė tė klasės sė mesme dhe tė lartė ēdo javė dėgjojnė programet evangjeliste nė televizor. Nga tė dhėnat del se tė paktėn 1 nė 10 amerikanė ėshtė ndjekės i devotshėm i kėtij sekti. Kjo lėvizje krishtere po merr pėrmasa tė mėdha mė shpejt se sa lėvizjet e tjera kristiane nė gjithė botėn. Ata kanė njė qėllim tė pėrbashkėt, qė ėshtė shpejtimi i dėnimit tė Zotit, nė mėnyrė qė ata tė shkojnė nė parajsė, nga ku do tė shohin betejėn e Armagedonit dhe shkatėrrimin e planetit tonė.

  Xhon Grin, profesor nė Universitetin e Akronit tregon se nė njė analizė fetare dhe politike tė bėrė ne Universitetin e tij doli se "31 pėr qind e kristianėve nė moshė madhore janė tėrėsisht dakord me besimin se bota do tė shkatėrrohet me betejėn e fundit tė Armagedonit. Nga kjo pėrqindje del se 62 milionė amerikanė e pranojnė kėtė sistem besimi."

  Se sa ka ndikuar njė propagandė e tillė tek opinioni i gjerė tregon sondazhi i bėrė nė vitin 1998, ku sipas revistės "Time" rreth 51 pėr qind e amerikanėve besonin se njė fatkeqėsi njerėzore do ta zhdukė nga faqja e dheut civilizimin gjatė shekullit tė ardhshėm.

  Hal Lindsey nė librin "Planeti Tokė, i famshmi dhe i fundit", shkruan: "Ka mbetur tė ndodhė edhe njė ngjarje e vetme qė Izraeli tė plotėsojė pjesėn e tij nė ngjarjen e fundit tė dramės sė tij historike. Kjo ngjarje ka tė bėj me rindėrtimin e Tempullit tė adhurimit nė vendin e tij tė vjetėr."

  Kur Testamenti i Vjetėr u bė jo vetėm literatura mė e famshme pėr protestantėt, por edhe libri burimor pėr njohuritė e pėrgjithshme historike, filloi procesi i manipulimit historik. Themelimi i shtetit tė Izraelit ėshtė gjysma e piramidės. Kurse plotėsimi i piramidės nėnkupton ndėrtimin e Tempullit ēifut si parakusht pėr ardhjen e Mesihut.

  Nuk janė tė paktė ata fanatikė qė do tė dėshironin ta zėvendėsonin xhaminė el Aksa me ndėrtimin e Tempullit tė Tretė ēifut para se tė ndodh ardhja e dytė e Jezusit. Por qė tė ndodh ndėrtimi i atij Tempulli, meqenėse ky ėshtė vullnet i Zotit (!) xhamia el Aksa duhet tė shembet, sepse sipas bindjes sė tyre ajo qėndron pikėrisht nė vendin nė tė cilin duhet tė ndėrtohet Tempulli.

  Nė mesin e protestantėve qe pėrhapur besimi se ēifutėt e shpėrndarė do tė ribashkoheshin nė Palestinė, nė mėnyrė qė tė pėrgatiteshin pėr ardhjen e dytė tė Krishtit.

  Rabbi Shlomo Chaim Hacohen Aviner thotė: "Nuk duhet tė harrojmė se qėllimi suprem i mbledhjes sė tė shpėrngulurve dhe themelimi i shtetit tonė ėshtė ndėrtimi i Tempullit. Tempulli ėshtė maja e piramidės."

  Njė ardhacak i ardhur nga skaji i botės do tė shprehej: "Nėse shkatėrrimi i xhamisė pėr tė ndėrtuar Tempullin do tė sjellė shpėrthimin e njė lufte tė madhe, atėherė ashtu qoftė."

  Njė tjetėr do tė shprehej: "Ne ndiejmė se ekzistenca e njė xhamie nė mesin tonė ėshtė njė njollė pėr ne. Ajo xhami duket nga ēdo pamje e Jerusalemit. Ajo duhet tė hiqet. Njė ditė ne do tė ndėrtojmė Tempullin tonė tė Tretė. Ne duhet ta bėjmė kėtė pėr t'i treguar arabėve dhe tė gjithė botės se ne ēifutėt kemi pushtet mbi tė gjithė Jerusalemin dhe mbi tė gjithė tokėn e Izraelit."

  Ndėrtimi i Tempullit tė Tretė nė vendin e xhamisė Aksa e cila ėshtė kibla e parė e muslimanėve, xhamia e dytė e ndėrtuar mbi rruzullin tokėsor, pas Qabesė, dhe xhamia e tretė pėr nga rėndėsia mund tė shkaktojė njė luftė me pėrmasa botėrore. Prandaj shumė fundamentalistė po pėrgatiten pėr njė luftė bėrthamore. Se si do tė ecin gjėrat nė tė ardhmen mbetet tė shihet, por njė gjė ėshtė e sigurt, se gjithė ata qė po pėrgatisin kurthe kundėr muslimanėve do tė gjejnė fundin e tyre.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 20. #40
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  34
  Postime
  1,277
  Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
  Kur eshte afere Kijameti atehera e kur eshte se dina ne askush .
  A ma kijamet dush ?
  Lufta, varferi, vdekje njerezish neper gjithe boten, termete etj etj... cfare kijameti deshironi, kijameti ska brina..
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Monumentet e Shqiperise te cilat jane ne rrezik!!
  Nga Shpirt Njeriu nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 12-04-2011, 22:46
 2. Berisha tė ikė, kryeministri i ri nga PD.
  Nga Dajti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 03:38
 3. Kontributi Orthodhoks nė ēėshtje themeleore botėrore
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-03-2005, 01:49
 4. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-01-2005, 09:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •