Close
Faqja 0 prej 33 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 651
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812

  Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  E hapa ket tem pasi me intereson te dij se sa kan mar gjuhet e huaja nga gjuha jon,pres pjesmarjen tuaj me shembuj e mendime te ndryshme.

  Sa per fillim un do i jap dy fjal qe edi se jan te huazuara nga gjuha jon nga gjuha serbe: Vatra- qe ne gjuhen serbe ka kuptimin e zjarit( ku popujt tjer sllav zjarin e quajn plamen),kete fjal e kan huazuar nga fjala shqipe Votra_Vatra(vendi ku ndizet zjari ne oda).

  Kajanje-ku ne gjuhen serbe ka kuptimin e ankimit (ankim i perulur),kete fjali e kan huazuar nga fjala shqipe Qaj-Kaj (Te qahesh per diq-te Kahesh per diqka).

  Pra keto ishin nja dy fjal qe mu kujtuan sa per fillim.

  Pres pjesmarjen tuaj.
  Duajeni njri tjetrin.

 2. #2
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  215
  Te dyja fjalet nuk jane te huazuara nga sllavishta, me vjen keq por i ke zgjedhur gabim.
  1. vater geg Voter rrjedh nga nje rrenje e perbashket IE āt(e)r (Zjarr) e transformuar ne illirisht oter dhe eshte nje transformim i zakonshem fonetik i shqipes i nje periudhe para sllave vendosja e 'v' perpara. Forma tosk. vater(vatra) rrjedh nga forma me e vjeter geg. voter(votra). Kete e perforcon edhe fakti qe fjala vatra gjendet edhe ne rumanisht, Forma serbisht eshte e huazuar nga rumanishtja e cila e ka marre nga prot-shqipja (Jokl). Nga sllavet KETE FJALE E KANE EDHE POLAKET.
  2. Edhe fjala qaj ka nje origjine IE klau(me qajt). shqip qaj rrjedh prej klanj, kanj e cilla rjedh (*klauni̯ō). Kete e perforcon me teper edhe fjala fershkellej e cila rrjedh nga (*hvīskla), shiko me kujdes mbaron me kla pikerisht nga e njejta rrenje.

  Per te ndihmuar te sugjeroj dy fjale e huazuar nga sllavishtja: zakon, sokol

 3. #3
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Antarsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  ktu
  Postime
  231
  Te dyja fjalet nuk jane te huazuara nga sllavishta, me vjen keq por i ke zgjedhur gabim.
  1. vater geg Voter rrjedh nga nje rrenje e perbashket IE āt(e)r (Zjarr) e transformuar ne illirisht oter dhe eshte nje transformim i zakonshem fonetik i shqipes i nje periudhe para sllave vendosja e 'v' perpara. Forma tosk. vater(vatra) rrjedh nga forma me e vjeter geg. voter(votra). Kete e perforcon edhe fakti qe fjala vatra gjendet edhe ne rumanisht, Forma serbisht eshte e huazuar nga rumanishtja e cila e ka marre nga prot-shqipja (Jokl). Nga sllavet KETE FJALE E KANE EDHE POLAKET.
  2. Edhe fjala qaj ka nje origjine IE klau(me qajt). shqip qaj rrjedh prej klanj, kanj e cilla rjedh (*klauni̯ō). Kete e perforcon me teper edhe fjala fershkellej e cila rrjedh nga (*hvīskla), shiko me kujdes mbaron me kla pikerisht nga e njejta rrenje.
  E ke keqkuptuar belen70, sic duket. Ai e thote pikerisht ate qe thua ti, se serbet i kane huazuar ato dy fjale (vater, kajanje) nga shqiptaret, edhe pyet, apo don te dije, se a ka fjale te tjera ne gjuhet e fqinjeve qe jane huazuar nga gjuha (proto)shqipe.

 4. #4
  kunder racizmit
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  215
  po e vertete jam ngaterruar

  megjithate perforcova mendimin e tij

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  Per huazimet sllave (apo me mire per elementet shqiptare ne sllavishte) ka bere shume hulumtime profesori kosovar Idriz Ajeti.

  Disa fjale qe kane kaluar nga shqipja ne greqishte jane:

  besa, babese (pabese), vllami, damar, mangas, gjoni (zogu).
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tannhauser : 08-05-2006 m 14:05

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Mvjen mir qe menefund me more vesh darkman Ok faleminderit per perrforcimin qe i jap kesaj teze.
  Duajeni njri tjetrin.

 7. #7
  Warranted Maska e Qerim
  Antarsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Ne serbisht nga shqipja kane hyre edhe "gushe" , "katun","brazda" ,"breg" ,"rrezik"etj
  Ndryshuar pr her t fundit nga Qerim : 08-05-2006 m 16:49

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Ne gjuhen boshnjake(te sangjaklive)

  Barabar-Qe perdoret per nje veprim te pernjehershem.

  Besa-ka te njejtin kluptim si tek gjuha jon.

  Hal(Hall)-esht fjala per hall, jam ne hall.

  Liqiti ( nga fjala leqit,qe ne gjuhen shqipe ka kuptimin e prishjes se mardhenjeve me nje fameilje brenda fisit apo fshatit.)ndersa ne gjuhen boshnjake ka kuptimin te heqesh dor nga diqka(pra i esht ndruar pak kuptimi).

  mrzija-qe ne gjuhen boshnjake ka kuptimin inatosje.Poashtu dhe Mrziti dhe mrzhnja kan te njejten predharje nga kjo fjal Mrzi.
  Duajeni njri tjetrin.

 9. #9
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 08-05-2006 m 18:55
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Ne gjuhen boshnjake.

  Jetim-kuptim te njejte

  Karar- ka kuptimin matje ne gjuhjen boshnjake.

  Lejlek-kuptim te njejte.

  Per karar dhe lejlek kam deshir te na jap mendim ndonje gjuhtar pasi kam dyshim se dhe ne shqipe mos jan te huazuara nga ndonje gjuh tjeter??!!
  Duajeni njri tjetrin.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e bela70
  Antarsuar
  23-05-2003
  Vendndodhja
  Pej
  Postime
  812
  Citim Postuar m par nga dodoni
  Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
  per kete mendim tendin se ku kam lexuar nuk me vie ne mendje tashi fare,veqse jam i sigurt se kam lexuar nje studim ne lidhje me at ,qe shum fjal te huaja qe kan rjedh nga renja 'pri'.
  Duajeni njri tjetrin.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Antarsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Me duket se fjalet:

  bashte
  komshi
  kyce
  pushke

  i kemi te perbashketa me serbisht, po nuk e di kush ja ka marr kujt.

 13. #13
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Antarsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  ktu
  Postime
  231
  Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
  Fjalet qe i ke permendur me siper jane fjale latine or ti ....

  Fjalet: hall, jetim, karar, komshi etj, jane fjale turke ....

 14. #14
  satyr Maska e Gunnar
  Antarsuar
  23-06-2005
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  490
  fjalen "placke" e kane huazuar Turqit nga shqipja. Edhe ne fjaloret e gjuhes turke shpjegohet qe eshte fjale me prejardhje nga shqipja
  To look life in the face....

 15. #15
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga King_Gentius
  Me duket se fjalet:

  bashte
  komshi
  kyce
  pushke

  i kemi te perbashketa me serbisht, po nuk e di kush ja ka marr kujt.
  keto jane fjale turke, shumica e fjaleve te perbashketa ballkanike jane turke

 16. #16
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga dodoni
  Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
  keto vijne nga Latinishtja, dhe kane te perbashket rrenjen prim qe do te thote i pare, prioritet do te thote paresor, princ vjen nga princeps, qe do te thote i pari, prijesi. Primavera do te thote vera e pare. tani ketu na del e perbashket vera, por s'do te thote gje. Fjala jone pranevere do te thote afer veres.

 17. #17
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Postime
  3,393
  Edvin, sic e thashe edhe ne postin tim te pare, une nuk jam gjuhetar dhe as nuk e di latinishten, por e kam lexuar nga disa gjuhetare tane, qe e dijne edhe latinishten, tek thone qe vet rrenja 'prim' qe e potencove ti ketu eshte huazuar nga rrenja 'prij' e shqipes. Shikuar logjikisht, 'it makes sense to me' qe thone amerikanet, qe jo te gjitha fjalet qe i kemi te perbashketa me romaket jane huazuar nga latinishtja por duhet te kete edhe fjale latine qe jane huazuar nga shqipja, bazuar ne vet zhvillimin qe kane pasur paraardhesit tane duke perfshire edhe fiset ilire ne Itali, pastaj ne faktin qe Cezari ka mbaruar shkollen ne Durres, pastaj ne faktin qe e permend ai historiani romak qe alfabeti latin eshte huazuar nga iliret etj. etj.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 18. #18
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,690
  Citim Postuar m par nga Edvin83
  keto vijne nga Latinishtja...
  Fjala jone pranevere do te thote afer veres.
  Jo ore! Po "vere" cdo te thote ne llatinisht?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #19
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  ver : veris : spring, the production of spring.

 20. #20
  Larguar.
  Antarsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  n Blog
  Postime
  1,121
  ","brazda" ,"breg"
  Jeto nuk jane shqipe por shqipja i ka huazuar nga sllavishtja. Fjalori i Cabejt e thote.

  Une mendoj qe edhe Primavera (i prin veres) eshte huazuar nga shqipja, pastaj Prioritet, Princ, dhe shume fjale te huaja me rrenjen "pri" qe rrjedhin nga rrenja prij e shqipes etj. etj. Megjithese une nuk jam gjuhetar.
  Asnje nga keto fjale nuk eshte shqip. Te gjitha latinishte. 'Prioritet' fjale shqipe? Pa na thuaj etimologjine? Psh fjala latine Princeps = primus + capio. Cilet nga keto jane shqipe?

  Citim Postuar m par nga Styx
  Jo ore! Po "vere" cdo te thote ne llatinisht?
  Po vere c'do te thote ne shqip? Mos eshte fjala per pijen (qe dehesh dhe vjen ne forum dhe thua budallalleqe), se edhe ajo eshte nga latinishtja vinum.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Tannhauser : 09-05-2006 m 08:58

Faqja 0 prej 33 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •