Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anėtarėsuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Shum bukur , ky art asht ne mode , me duket mos gaboj quhet art modernź sa kam ndegju disa qe kam pa ne TV .....ose revista ....
    Sukses Bujar nga Pe :)
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  2. #42
    Konservatore Maska e Dita
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Postime
    2,925
    Seksioni i xhinseve Diesel,

    pse nuk e le te qete Bujarin ta vazhdoje temen e vet. Si tregtar cikerrimash po sillesh. Nise dhe ti po ishe i zoti nje teme konkurrente me kete e kenaq dhe ti po kaq njerez sa c'po kenaqen ne kete teme, me cfare po shohin.

    Bujar,

    nje pyetje e kam: a eshte aplikuar ndonje nga projektet individuale qe i ke sjelle ne kete teme, apo ka qene vetem punime per detyra ne shkolle?

    Eshte kenaqesi te shohesh shqiptare artista, te cileve iu vleresohet talenti.

  3. #43
    *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
    Anėtarėsuar
    19-11-2002
    Vendndodhja
    Larguar!!!!!
    Postime
    2,753
    Rajub..

    Hallall ta beft zoti per keto punime qe ke vene ktu ne forum

    Jane fantastike.. Suksese!
    Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

  4. #44
    Andi Maska e AlametCuni
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    34
    Pershendetje Bujar,

    Urime per punimet dhe projektet. Me pelqen shume menyra e procesit dhe progresit te dizenjos, dhe sesi e shpreh ate ne Drawing, dhe photographs (hap pas hapi,telling a story). Projekti i ne Kennington Road me pelqeu me shume,mbase nga ideja e thyerjes se kufijve midis te pasurve dhe te varferve, duke krijuar nje ambjent (sipas planit) ku te varferit dhe te pasurit te bashkohen ne nje far menyre.
    Mbase do te ishte me mire, per personat qe si kuptojne mire planet (ose klientet) qe te tregoje dhe disa skica apo render te projektit ne Perspektive, ne relacion me ndertesat perqark.
    Me pelqyen shume vizatime ne 3D. (cfare programi perdor? Microstation, Vectorworks?)

    Shume Urime,

    Andi, Londer (UEL, BSC Architecture)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AlametCuni : 19-06-2007 mė 19:04
    Andi

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    39
    Citim Postuar mė parė nga AlametCuni
    Pershendetje Bujar,

    Urime per punimet dhe projektet. Me pelqen shume menyra e procesit dhe progresit te dizenjos, dhe sesi e shpreh ate ne Drawing, dhe photographs (hap pas hapi,telling a story). Projekti i ne Kennington Road me pelqeu me shume,mbase nga ideja e thyerjes se kufijve midis te pasurve dhe te varferve, duke krijuar nje ambjent (sipas planit) ku te varferit dhe te pasurit te bashkohen ne nje far menyre.
    Mbase do te ishte me mire, per personat qe si kuptojne mire planet (ose klientet) qe te tregoje dhe disa skica apo render te projektit ne Perspektive, ne relacion me ndertesat perqark.
    Me pelqyen shume vizatime ne 3D. (cfare programi perdor? Microstation, Vectorworks?)

    Shume Urime,

    Andi, Londer (UEL, BSC Architecture)
    Andi,

    Me te thene te drejten te gjitha keto punime te mija nuk kan aq vler tek une sa ka ajo foto e jote qe paske vene me architecture qe mua me teper me intereson edhe e respektoj.

    Une kisha pas teper deshir qe ta postosh ate foto ne kete Faqe timen se do te me behej qefi pa mas.

    une per punimet e me siperme edhe pse ndoshta edhe jan te vjetra 8 vite me par, kam perdor max, cad.

    Microstation nese je duke mesu ose vectorvorks, te kisha thene se edhe ato jan programe te shkelqyeshme, por zakonisht mvaret nga marketi dhe direkcioni i kompanive te architectures te cilen e preferrojn e ajo ka lidhshmeri se cili program eshte perdorur me sukses ne bashkpunim me keshilltar profesional te processit ndertimor.

    Keshtu qe nese i din dy programe per vizatim atehere eshte teper lehte ti mesosh te tjerat sepse perafersisht te gjitha synojn qe te jen "user friendly" dhe te kisha udhezuar te mesosh jo vetem kompjuterat por edhe ate foto, sidomos ne University of East London eshte pak me teper e lejushme apo kan curriculum flexibil per studime te atyre fotove.

    Ma ndreqe diten me ate foto tande ne profilin tand


    Shendet
    Bujari

  6. #46
    Andi Maska e AlametCuni
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    34
    Citim Postuar mė parė nga RAJUB
    Andi,

    Me te thene te drejten te gjitha keto punime te mija nuk kan aq vler tek une sa ka ajo foto e jote qe paske vene me architecture qe mua me teper me intereson edhe e respektoj.

    Une kisha pas teper deshir qe ta postosh ate foto ne kete Faqe timen se do te me behej qefi pa mas.

    une per punimet e me siperme edhe pse ndoshta edhe jan te vjetra 8 vite me par, kam perdor max, cad.

    Microstation nese je duke mesu ose vectorvorks, te kisha thene se edhe ato jan programe te shkelqyeshme, por zakonisht mvaret nga marketi dhe direkcioni i kompanive te architectures te cilen e preferrojn e ajo ka lidhshmeri se cili program eshte perdorur me sukses ne bashkpunim me keshilltar profesional te processit ndertimor.

    Keshtu qe nese i din dy programe per vizatim atehere eshte teper lehte ti mesosh te tjerat sepse perafersisht te gjitha synojn qe te jen "user friendly" dhe te kisha udhezuar te mesosh jo vetem kompjuterat por edhe ate foto, sidomos ne University of East London eshte pak me teper e lejushme apo kan curriculum flexibil per studime te atyre fotove.

    Ma ndreqe diten me ate foto tande ne profilin tand


    Shendet
    Bujari
    Bujar,

    Te falenderoj per konsideraten qe ke ndaj skicimit. :) Por nuk esht aspak e vertet qe skicimi im te ket me shume vlere sesa punimet e tuaja, qe kan shume me vlere, nga ana artistike, filozofike dhe teknike.
    Te them te drejten skica e profilit esht nje fragment i qytetit te 1000 dritareve Beratit. Dhe ne fakt ja dhurova kte fund viti petagoges sime te universitetit. Gjithashtu jam duke punuar ne nje skicim tjeter te Elbasanit (kte do ja dergoj Petagogut)

    Ne londer je tani? Punon ne ndonje architecture firm, apo ke hapur tenden? Nese jo, shpresoj ta hapesh sa me shpejt, dhe te na nderosh.
    Shume flm,

    Me respekt,

    Andi

    P.S (Imazhi esht i vogel per shkak se nuk lejonte te vendosja mbi 100kb)
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Andi

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    39
    Citim Postuar mė parė nga AlametCuni
    Bujar,

    Te falenderoj per konsideraten qe ke ndaj skicimit. :) Por nuk esht aspak e vertet qe skicimi im te ket me shume vlere sesa punimet e tuaja, qe kan shume me vlere, nga ana artistike, filozofike dhe teknike.
    Te them te drejten skica e profilit esht nje fragment i qytetit te 1000 dritareve Beratit. Dhe ne fakt ja dhurova kte fund viti petagoges sime te universitetit. Gjithashtu jam duke punuar ne nje skicim tjeter te Elbasanit (kte do ja dergoj Petagogut)

    Ne londer je tani? Punon ne ndonje architecture firm, apo ke hapur tenden? Nese jo, shpresoj ta hapesh sa me shpejt, dhe te na nderosh.
    Shume flm,


    P.S (Imazhi esht i vogel per shkak se nuk lejonte te vendosja mbi 100kb)
    Faleminderit,

    Kjo eshte edhe me in teresant per mu se eshte skicim e jo vetem foto.
    Do ta shkruaja gjithe diten dhe te spjegoj perse eshte teper me rendesi te kemi
    kesi lloj rekordi te arkitectures sone pa mar parasysh historin e hidhur ton me shekuj the influencat e jashtme (cila architecture ne bote nuk ka ose nuk ka pas influence te jashtme?!!!!!)

    Mirepo adaptimi i objekteve ne topografin shqiptare ka nje kompozicion unik siq shifet edhe ne foto (edhe pse kam bere vizita ne vende te ndrushme ne Turqi) une prap besoj qe nuk duhet ne as nje menyre ta humbim ate te VJETREN qe na kan lane te paret e trojeve tona.

    Nese deshiron te flas per art neuvou, modernizem, postmodernizem, dekonstruction, konstructizem, kitch, disneyland architecture, psiko-architecture apo deri diku arhitecturen teorike, poetike. Mund te shkojm ne ate drejtim, por per mua me eshte dashur ti mesoj shume mire keto qe te dij ti mbroj KULLAT shqiptare.

    Mirepo une ende nuk kam mbri qe te keme aftesi qe te mbroj Kullat si vepra arkitektonike qe kan egsistuar ne kohen paralele me ojektet ne perendim ama edhe te ndalem se kam ne mend ashtu siq nuk jan ndal historian edhe arkitekt shqiptar para meje.



    Une kam kolekcion librash te Kullave shqiptare, kam rekord te kullave/shtepive te
    pjesve te Rrugoves para se te behet Dineyland nga ndertimet shqiptarve te qmendur (normal se parat e tepruara apo mungesa e kultures) dhe recordet e mija te slideve jane imagjinuese sikur skicat tua.






    Une punoj ne kete profesion prej 1998 dhe skam per q'tju nderoj perderi sa une nuk kam punuar diqka qe te kene benefit bashkombasit e mi.

    Mirepo nese ti ke deshire qe ato skica te fillojn te aplaudohen edhe nga dashamiret e modernizmit dhe te tjere atehere kisha shpreh deshire qe te provojm te takohemi ne londer dhe ta marim nga aty.

    Shendet

    Bujari

  8. #48
    Andi Maska e AlametCuni
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    34
    Ne fakt esht shume drejte ajo qe the, per pershtatjen dhe adoptimin e arkitektures ne vende te ndryshme.
    Mendoj qe ndertesat ne shqiperi, po bastardohen se tepermi(pallatet etj etj). Mendoj qe arkitekture me e bukur esht ajo, qe ndertohet nga materialet lokale dhe qe perputhet me ambjentin perqark.

    Mendoj qe kullat jan ndertesat qe me pelqejn, mbasi nga ana materiale dhe konstruktive shkojn me mjedisin (gure, shkemb, mal) plus kan dhe iden e mbrojtes (si shkembi).

    Besoj se do na nderosh sesben, ne fakt pedagogia ime po punon ne nje projekt per Masterplanin e Prishtines...

    Dhe mendoj qe do te ishte ide shume e bukur sikur te takoheshim. Me thene te drejten nuk edija qe kishte studente apo arkitekt ne londer te ishin shqiptar, dhe kur te pash ty u gezova jasht mase. Kam pas shume deshir te krijoja nje tip lidhje apo shoqate te studenteve shqiptare te arkitektures ne Angli.

    Shendet,

    Andi
    Andi

  9. #49
    carpe diem Maska e drini_nė_TR
    Anėtarėsuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranė, AL
    Postime
    1,585
    Edhe unė nė t'njėjtat valė shpirtėrore si ty jam Bujar, nė atė sesi t'i ngrejmė e t'i vėmė nė dukje vlerat tona kulturore, mirpo ėshtė shumė e vėshtirė nė shumė aspekte.

    Sė pari kemi njė trashėgimi tė vakėt, gjysmake, dhe, po ajo qė kemi nuk tregon pėr ndonjė kulturė kushedi se ēka. Qė nga Kullat Pejane e gjeri tek Shtėpitė e Zjarrit tė Shqipėrisė sė mesme tregojnė pėr njė popull qė nė qendėr kishte familjen e madhe. Nuk kemi shkuar dot mė tej e tė shfaqim njė 'urbanistikė' mė tė organizuar, pasi nuk kemi pasur ndonjė herė organizim tė mirėfilltė. Si nė kulturėn e popullit tonė, po ashtu tė reflektuar edhe nė ndėrtimtarinė historike, e kemi nė dukje qė sebep i krijimit tė qendrave tė banimit ka qenė diēka natyrore (lum, kodėr pėr mbrojtje etj) dhe pastaj pozicionimi ose fenomeni i implodimit ose i zmadhimit tė kėtyre qendrave tė banimit ka erdhur kuturu' ose mė popullorēe 'shto ujė e shto mjell'.

    Kjo lloj kulture 'shto ujė e shto mjell' me fatkeqėsinė dhe keqardhjen mė tė madhe e them se ėshtė edhe sot nė epokėn moderne shqiptare. Tė paktėn kėtu nė Tiranė ku dhe po ndodhin ndėrtimet mė tė shumta nė Shqipėri, ēdo gjė diktohet nga 'investitori'. Nė masėn mė tė madhe kėta investitor gjėja e parė qė duan tė dinė ėshtė, jo idenė e projektit, por 'sa m² gjithėsej kemi nga ky projekt?' Pasaj kanė mėsuar pak matematikė, shumėzojnė m² x (kosto ndėrtimi), pastaj i zbresin sa do t'u japin pronarėve tė trallit, dhe nė fund llogarisin m² x (sa shitet) pėr tė gjetur fitimin.

    Kam bashkėpunuar me disa investitor pėr tė bėrė projektet qė kėrkojnė. Kėrkesėn e tyre e kanė filluar nga fasada - 'Hajde dhe shofim si do t'ja bėjmė fasadėn objektit tonė' - dhe u kam thėnė disa herė - 'Mirė, por fasada ėshtė e fundit qė duhet tė mendojmė' - 'Po po, po ajo ėshtė mė e rėndėsishmja pėr mua, ajo do t'mi tėrheqi klijentėt...'

    Dhe ec e foli kėtyre Bujar pėr trashigimi kulturore... Por mė e keqja ėshtė se edhe klientėt, ata qė i blejnė hapsirat e kėtyre objekteve, pra ata qė e mbajnė gjallė kėtė zinxhir ndėrtimi, nuk e dinė se ē'ėshtė cilėsia. Ėshtė brumosur nė shumicėn e njerėve kėtu 'sa mė shumė, sa mė shumė' nga ēdo gjė, dhe kjo e reflektuar edhe nė sipėrfaqe ndėrtimi.


    Vėnia nė dukje atyre cilėsive tė kulturės arkitektonike qė kemi nė trashigimi do tė ndodhi kap e nga pak, kur nė Shqipėri tė jetė krijuar njė shtresė konservatore dhe e pasur. Patjetėr duhet qė tė zgjidhen shumė ēėshtje tė tjera, si pėrshėmbull tė zgjidhen ēėshtjet ekonimike (tė rritet prodhimi i brendshėm, etij etij), tė pavarėsohet Kosova, etj, para se tė arrijmė nė njė rizgjim tė ndėrgjegjes sonė kultorore tė tė gjitha fushave. Problemi jonė ėshtė shumė mė i thellė sesa trashėgimia kultore arkitektonike. Problemin e kemi nė ndėrgjegjen tonė si popull, jemi tejet individualist, mė tepėr se ē'duhet (kjo gjė mė tepėr nė Shqipėri).

    Gjithėsesi, unė personalisht do tė veproja nė kėtė mėnyrė. Zona periferike e Tiranės jugore (Selita, Lundra, Petrela) po zhvillohet shumė, dhe fakti qė ka edhe studim urbanistik e bėnė mė tė sistemuar zhvillimin. Unė vetė e parashikoj qė elita tironse kryesisht do tė shkoj tė jetoj nė atė zonė suburbane, pasi Tirana pėr tė jetuar ėshtė shumė e dendur, ndotur, e zhurmshme, etj. Nė disa blloqe banimi tė kėtyre zonave parashikohen vila, ose godina banimi tė ulta. Unė mendoj qė ne si arkitekta mund tė propozojmė qė blloqe tė veēanta tė kenė si karakteristikė arkitektonike riadaptimin e arkitekturės tradicionale nė atė moderne ose tė ditėve tė sotme.

    Mundet tė mbahet gjallė edhe duke pėrdorur ndėrtimet e fshatrave turistikė. Mua nėse do t'mė kontaktonte njė investor dhe tė kėrkonte mendimin ose vizionin tim sesi e shikoja njė kompleks turistik buzė detit, unė do t'i sugjeroja qė godinat qė do tė ndėrtoheshin tė kishin njė arkitekturė tė ndėrthurrur mes tradicionales dhe modernes... gjė qė po tė bėhet me shumė kujdes del jashtzakonisht e bukur, pasi ruan identetetin e vendaliut (shqiptarit) dhe hapin e kohės... njė gjė tė tillė nė miniaturė e kam parė nė intererin e njė librari-lokali, e cila nga brenda ėshtė me shilte dhe me elementėt tradicinal, ndėrsa nė kalldrėmin e verandės ngjitet vetrata e veshur me alumin... por me njė kujdes dhe zgjedhje materialesh tė pėrkryer... mirpo kėtė gjė ka ditur ta vlerėsoj njė poet i sotėm (Ervin Hatibi) qė e ka pronė dhe lokalin e vetė, dhe jo njė njeri dosido...

    Mirėpo jemi ne arkitektėt e rinj qė e kemi pėr detyrė tė integrojmė kėto vlera trashėgimie me ditėt e sotme. Dhe kjo gjė bėhet vetėm me punė, punė, dhe punė (tė zgjuar dhe tė menduar mirė, dhe me dije).



    Gjithėsesi m'u bė qjefi qė kjo temė u pėrmend nė topikun tėnde Bujar. Andi, mė bėhet qjefi gjithashtu edhe qė e keni lėnė pėr t'u takuar ju tė dy. Skica qė ke bėrė ėshtė shumė e bukur.

    Ėshtė edhe njė arkitekt tjetėr me tė cilin kam pasur kontakt dhe banon nė Lonėr. Ėshtė i vjetėr aty. Kontaktoni edhe me tė pasi mund tė ketė edhe ai njohjet e veta. Quhet Hamit Bujupi dhe ka kėtė faqe nė internet: http://www.atele-2.co.uk/



    Pėrshėndetje nga Tirana.
    Drini Nosi.

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    39
    Drini,

    Diku kam lexuar edhe nje shkrim tjeter tandin por edhe ketu me lart, une pajtohem me ty gjeresisht.

    Une te kuptoj shume mire ne lidhje me poziten e Investitorit ne mekanizmin e ndertimit dhe Arkitekturen si konsekuenc e saj.

    Ndoshta edhe une pak explodova nga shkrimi im ne lidhje me negativitetin e zhvillimeve te fundit te Arkitektures ne vendin tone.

    Investitoret edhe ketu qe ne punojm ne Londer kan po te njejtin mentalitet sikur pershkrimi i Investitoreve qe ju keni has ne Shqiperi.

    Mirepo ketu Autoritetet Lokale kan pozit shume te rendesishme ne zhvillimin ndertimor dhe tash me duket se 8 vite egsiston edhe Komisioni i ambientit ndertimor.
    Keto autoritete kan per qellim te ngritin qualitetin e Arkitektures ne ndertim.

    Ndoshta Ligji eshte me me teper rendesi se arkitektura ne trojet tona, sepse mua nuk me duket se mungojn arkitekt te mire, por Autoritetet Lokale nuk respektohen apo edhe ndoshta ka korupsion.

    Mirepo nuk mendoj se duhet t'i fajsojm vetem te koruptuarit sepse ai do te ndodhte gjithkund po mos te kishte Ligj.



    Shendet
    Bujari
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RAJUB : 26-06-2007 mė 18:30

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    39
    Citim Postuar mė parė nga AlametCuni
    Dhe mendoj qe do te ishte ide shume e bukur sikur te takoheshim. Me thene te drejten nuk edija qe kishte studente apo arkitekt ne londer te ishin shqiptar, dhe kur te pash ty u gezova jasht mase. Kam pas shume deshir te krijoja nje tip lidhje apo shoqate te studenteve shqiptare te arkitektures ne Angli.

    Andi
    Andi,

    Ketu ne Londer une i njof reth 8 arkitekta shqiptar-e dhe shumica kemi studiuar ne Angli.

    Kur te na bjen rasti te takohemi, ndoshta na bjen rasti te njoftoj edhe me tjere. Por tash te kisha preferuar te fokusohesh ne studime.

    Shnet,

    Bujari
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga RAJUB : 26-06-2007 mė 18:32

  12. #52
    Perjashtuar Maska e BuB@
    Anėtarėsuar
    15-05-2007
    Vendndodhja
    Nė Planetin e kaltėr !
    Postime
    102
    Pėrshėndetje Rujab-bujaR...

    Mė pėlqyen edhe mu kto punimet e tua !... nuk mė jet tjeter pos tė uroj qe nje dit, t'ja tejkalosh koleges Zaha hadid, Tadao Ando apo Le Corbusier !!!


    Ju prezenton pershendetjet me te mira, shoku juaj.
    Bub@

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e DonAlda
    Anėtarėsuar
    23-03-2003
    Postime
    104
    andi, ma bere qefin edhe mua me skicen e shtepive karakteristike te beratit :)
    gjithashtu me behet qefi qe ti, bujari dhe arkitekte te tjere me origjine shqiptare keni mundesite qe te takoheni ne londer. jam shume dakort me mendimet e tua, te bujarit dhe drinit rreth vlerave te arkitektures shqiptare. pershendetje te gjitheve, alda

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

  1. Londra, rikthim interesi pėr Ēamėrinė
    Nga Shijaksi-London nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-01-2007, 18:09
  2. Londra mbeshtet zghidhjen e statusit te Kosoves brenda vitit 2006
    Nga Shijaksi-London nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 17-11-2006, 16:43
  3. Nga Londra nė Tiranė me makinė
    Nga rachi nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 02-11-2006, 12:24
  4. Londra: Shqipėria nė "listėn e zezė"
    Nga Shpirt Njeriu nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-01-2004, 03:56
  5. Pėrkujtohen tre heronjtė e UĒK nga Londra
    Nga Shijaksi-London nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 22-06-2003, 13:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •