Close
Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 156
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anėtarėsuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    Citim Postuar mė parė nga kleadoni Lexo Postimin
    Me sa kam degjuar e lexuar une, afati eshte me 1 mars. Problemi eshte se dje degjova per nje grua qe nuk e kane lene te kaloj ne piken doganore me greqine, sepse nuk ka pashaporte te re. Keshtu i kishin thene te shkretes edhe e kishin kthyer mbrapsh.
    shqiptaret leka nen dore duan....e mbani mend sa pashaporta ka ndruar ky shtet une kete qe kam e kam te treten dhe sa duhet te ndrojme akoma ,,

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
    Ne fakt lajmerimi eshte bere qe para dy vjetesh por ne si njerez pa program qe jemi i leme gjerat per minuten e fundit
    sa mir e thua o 2043, ke par ne ndonje vend te botes ti qe te detyrojne shtetasin te nderrojne pashaportat pa skaduar akoma vetem e vetem se u duhen lek disa tipave qe kan ne dore kete bisnes, deri tani un si person kam nderruar 3-4 pashaporta per kete motiv, ne jemi perseprapthi nga bota
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  3. #103
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
    Me Ndihmoni Ju Lutem Me Ndonje Informacion,,lexova Qe Do Hiqen Pashaportat E Vjetra Une Jam Me Grinkart Dhe Kam Pashaporte Te Vjeter Do Iki Ne Shqiperi Per Dy Jave Ose Nje Muaj Po Pse Duhet Te Nxjer Pashaporte Te Re Une ,,cjane Keto Qe Bejne Pastaj Ku Nxiret Pashaporta Per Dy Jave
    kontakto ambasaden ne washington dc te ndihmojne ata

    2100 S Street Northwest Washington D.C., DC 20008-4012
    (202) 223-4942
    I LOVE GOD

    j&g

  4. #104
    Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
    sa mir e thua o 2043, ke par ne ndonje vend te botes ti qe te detyrojne shtetasin te nderrojne pashaportat pa skaduar akoma vetem e vetem se u duhen lek disa tipave qe kan ne dore kete bisnes, deri tani un si person kam nderruar 3-4 pashaporta per kete motiv, ne jemi perseprapthi nga bota
    Eh sa here i kemi nderruar me pasaporta, me patenta, me certifikata, me targa makine, me sahat dritash, me sahat ujti

    Ne do ti nderrojme prap kur te hyjme ne UE ( nese hyme )

    Fundja fundit meqe shteti nuk eshte i zoti ti mbledhe taksa bizneseve qe te rroje si shtet, i fut nga nje rifreskim ketyre qe permenda me lart dhe na i fut trish neve, ploteson edhe dificitet qe kan vjedhur
    Revolution 1848

  5. #105
    Shq!pt@r D3R1 nė FuNd .. Maska e KiNg-AlBaNeR
    Anėtarėsuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    Ne PaRaJs3 ! ( MeMeDhE, Sa Te Ket Shqiperi Ktu Do Jem!
    Postime
    83

    Thumbs up ;) E kam nga burime te sigurta :P

    Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
    Me Ndihmoni Ju Lutem Me Ndonje Informacion,,lexova Qe Do Hiqen Pashaportat E Vjetra Une Jam Me Grinkart Dhe Kam Pashaporte Te Vjeter Do Iki Ne Shqiperi Per Dy Jave Ose Nje Muaj Po Pse Duhet Te Nxjer Pashaporte Te Re Une ,,cjane Keto Qe Bejne Pastaj Ku Nxiret Pashaporta Per Dy Jave
    Pershendetje te kishe ardhur te pakten 3 muaj me perpara do e kishe shume here me te thjeshte qe te perfundoje pune sepse shkoje tek Mini Bashkia per te bere aplikimin vetem me 1 mjet identifikimi edhe kuponin per aplikimin e Pashaportes ose kartes se identitetit. KURSE tani te duhet te shkosh ne Rajonin e polizise se lagjes qe je e rregjistruar te plotesosh 1 formular keitj formulari duhet ti bashkangjisesh 2 fotokopje te kartes se identitetit ne rast te kundert pashaporten e vjeter qe ti ke nqs nuk e ke karten edhe 2 fotografi te tuat. Dhe policia e dergon kete kerkesen tende tek minibashkia perkatese kjo procedure e policise zgjat nga 3-4 der me 1 jav. Sa per aplikimin Vetem aplikimi i pashaportes eshte 60$ me proceduren normale qe zgjat 2 deri ne 3 jave. Kurse procedura e pershpejtuar e pashaportes eshte 150$ dhe zgjat nga 1deri ne 3 dit. Ndersa karta e identitetit kushton 12$. Karta ka cmim fiks. Neqoftese ti ben proceduren e pershpejtuar te pashaportes me 150$ dhe i ben aplikimet ne te njejten dite edhe te kartes te dalin te dyja me procedure te pershpejtuar. dmth vonesa me e madhe qe ti do kesh eshte e Rajonit Policor.

    Por kujdes kur te plotesosh formularin tek rajoni policor kerkokje qe VERIFIKIMIN e rajonit te ta dergojne ne nje minibashki qe eshte e autorizuar per te bere procedurat e pershpejtuara. p.sh: ne Tirane nqs ti jeton ne Minibashkine Nr.1 tek rajoni policor Nr.1 do besh kerkese qe verifikimi jot te shkoje ne minibashkite Nr.3,4,6 edhe njesia nr.10 keto jan KATER minibashkite qe bejne procedurat e pershpejtuara. Nqs nuk e ben kerkesen e sakte tek rajoni policor do te te duhet ta kryesh formularin e verifikimit policor nga e para dhe do te te duhet te presesh 5 dite te tjera derisa ai te dergohet serisht ne minibashkine perkatese.

    Nuk e di ne te kam sqaruar per cdo pyetje tjeter qe mund te kesh mos nguro te me kontaktosh
    Shq1pt4r M3 t4b4n nUk č RrUj p3r KčRk0n

  6. #106
    Shq!pt@r D3R1 nė FuNd .. Maska e KiNg-AlBaNeR
    Anėtarėsuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    Ne PaRaJs3 ! ( MeMeDhE, Sa Te Ket Shqiperi Ktu Do Jem!
    Postime
    83
    Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
    po dhe une keshtu mendoj se eshte faleminderit
    Ela para ca ditesh eshte miratuar nga kshili i ministrave urdhi per pashaportat e vjetra. Pashaportat e vjetra jan te lejueshme te perdoren deri me Fillim ose ne fund te marsit te kitij viti, me pas nuk do kesh mundesi ta perdoresh. Do ishte me e mira per ty qe ta beje sa me shpejt pashaporten biometrike
    Shq1pt4r M3 t4b4n nUk č RrUj p3r KčRk0n

  7. #107
    Shq!pt@r D3R1 nė FuNd .. Maska e KiNg-AlBaNeR
    Anėtarėsuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    Ne PaRaJs3 ! ( MeMeDhE, Sa Te Ket Shqiperi Ktu Do Jem!
    Postime
    83

    Unhappy

    [QUOTE=Nimi84;2250575]
    Citim Postuar mė parė nga ClaY_MorE Lexo Postimin
    REPUBLIKA E SHQIPERISE

    LIGJ Nr.8668, datė 23.11.2001

    KUVENDI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE VENDOSI:

    Pėr paisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportė pėr jashtė shtetit

    Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,



    Pershendetje Clay

    Un jam Kosovar,desha vetem te pyes nese keni informacione nese egziston ndonje menyr ligjore apo edhe ndonje vakum ligjor ne Kosovaret qe te paisemi me pasaporta te Shqiperis,ju lutem te me ktheni pergjigjje nese keni informacion.

    Me nderime

    Ngadhnjimi
    Nuk mund te marresh pashaporten e Shqiperisa pa pasur perpara shtetesine e Shtetit Shqiptar. dhe mesa di une per te marre shtetesine shqiptare duhet te jetosh ne shqiperi per te pakten 5 vjet. mbase mund te ket edhe ndo1 procedur tjeter.
    Shq1pt4r M3 t4b4n nUk č RrUj p3r KčRk0n

  8. #108
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anėtarėsuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar mė parė nga BOKE Lexo Postimin
    Faqja e fundit e pasaportes ne kohen e Zogut.

    kjo pashaport ka qene vlefshme dhe njihej ne evrop deri ne 2002
    jeshét prčmč ne aliarčm
    jeshčm more jeshčm
    po drita skeshčm

  9. #109
    i/e regjistruar Maska e ela11
    Anėtarėsuar
    11-06-2010
    Postime
    212
    Citim Postuar mė parė nga KiNg-AlBaNeR Lexo Postimin
    Ela para ca ditesh eshte miratuar nga kshili i ministrave urdhi per pashaportat e vjetra. Pashaportat e vjetra jan te lejueshme te perdoren deri me Fillim ose ne fund te marsit te kitij viti, me pas nuk do kesh mundesi ta perdoresh. Do ishte me e mira per ty qe ta beje sa me shpejt pashaporten biometrike
    PO UNE JAM NE AMERIKE DHE DO VI NE MAJ PER 10 DITE NE SHQIPERI ME PASHAPORTEN DO MEREM UNE KETO DITE QE DO VI

  10. #110
    life is a flower Maska e maryp
    Anėtarėsuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    epo ka konsullate shqiptare dhe ne amerike.. informohu se dhe atje i bejne..


    mua me kap ankthi kur mendoj qe me duhet tevete ne Ambasade ketu ne Rome. heren e fundit kur isha para nja dy vjetesh , e kishin trasferuar zyren e pritjes se publikut nen toke. kush vuan nga klaustofobia, aty vdes fare. lere pastaj ''miresjellja'' e nenpunesve eshte per flete lavderimi..
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  11. #111
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anėtarėsuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138

    Unhappy Me eshte demtuar pasaporta , cfare duhet te bej?

    Ka disa dite qe me eshte demtuar paraporta biometrike dhe e kam pothuajse te pamundur te udhetoj ne ndonje shtet tjeter pervec Shqiperise.

    Une jam e punesuar ne nje kompani te huaj dhe profesioni qe kam me kerkon te udhetoj shpesh.
    Kontaktova me ambasaden Shqiptare ketu dhe ata me paisen me nje ''Leje kalimi'' per nje periudhe 6 mujore qe vlen vetem per te udhetuar ne Shqiperi.

    Nga informacionet qe kam marre nga Shqiperia me kane thene se nje procedure per tu ripaisur me pasaporte te re kerkon kohe.
    Problemi qe kam eshte se nuk mund te shkeputem nga puna me teper se 4-5 dite.

    Ju lutem kush ka informacion te sigurte te me informoj sepse jam shume e stresuar dhe nuk po gjej dot nje burim te sigurte informacioni se c'fare duhet te bej dhe se sa dite me nevojiten te qendroj ne Shqiperi per tu ripaisur me pasaporte te re biometrike. ( procedure te pershpejtuar)

    Ju faleminderit!

  12. #112
    Shq!pt@r D3R1 nė FuNd .. Maska e KiNg-AlBaNeR
    Anėtarėsuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    Ne PaRaJs3 ! ( MeMeDhE, Sa Te Ket Shqiperi Ktu Do Jem!
    Postime
    83
    Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
    PO UNE JAM NE AMERIKE DHE DO VI NE MAJ PER 10 DITE NE SHQIPERI ME PASHAPORTEN DO MEREM UNE KETO DITE QE DO VI

    Provoje keshtu beji 2 fotokopje te pashaportes tende, dergo edhe 2 foto te tuat. dhe jepja ndonje te afermi tendin ta bej kerkesen tek rajoni i policise qe kur te vish ti te jet gati pastaj me nje kupon qe kushton 150$ del pashaporta shume shpejt. Por mos harro meqenese do besh proceduren e pershpejtuar duhet te kerkosh tek rajoni jot qe fleta e verifikimit te dergohet ne minibashkite qe e mundesojne proceduren e pershpejtuar. Per tiranen ti kam treguar minibashkite qe e mundesojne kete gje.
    Shq1pt4r M3 t4b4n nUk č RrUj p3r KčRk0n

  13. #113
    Shq!pt@r D3R1 nė FuNd .. Maska e KiNg-AlBaNeR
    Anėtarėsuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    Ne PaRaJs3 ! ( MeMeDhE, Sa Te Ket Shqiperi Ktu Do Jem!
    Postime
    83
    Citim Postuar mė parė nga maryp Lexo Postimin
    epo ka konsullate shqiptare dhe ne amerike.. informohu se dhe atje i bejne..


    mua me kap ankthi kur mendoj qe me duhet tevete ne Ambasade ketu ne Rome. heren e fundit kur isha para nja dy vjetesh , e kishin trasferuar zyren e pritjes se publikut nen toke. kush vuan nga klaustofobia, aty vdes fare. lere pastaj ''miresjellja'' e nenpunesve eshte per flete lavderimi..
    Me ckam degjuar sherbimi konsullor qe mundeson aplikimin per pashaportat biometrike eshte shtrire vetem ne itali dhe greqi. Nuk kam degjuar qe te jete bere e mundur ne ndonje shtet tjeter
    Shq1pt4r M3 t4b4n nUk č RrUj p3r KčRk0n

  14. #114
    Shq!pt@r D3R1 nė FuNd .. Maska e KiNg-AlBaNeR
    Anėtarėsuar
    29-04-2008
    Vendndodhja
    Ne PaRaJs3 ! ( MeMeDhE, Sa Te Ket Shqiperi Ktu Do Jem!
    Postime
    83
    Citim Postuar mė parė nga elijsa Lexo Postimin
    Ka disa dite qe me eshte demtuar paraporta biometrike dhe e kam pothuajse te pamundur te udhetoj ne ndonje shtet tjeter pervec Shqiperise.

    Une jam e punesuar ne nje kompani te huaj dhe profesioni qe kam me kerkon te udhetoj shpesh.
    Kontaktova me ambasaden Shqiptare ketu dhe ata me paisen me nje ''Leje kalimi'' per nje periudhe 6 mujore qe vlen vetem per te udhetuar ne Shqiperi.

    Nga informacionet qe kam marre nga Shqiperia me kane thene se nje procedure per tu ripaisur me pasaporte te re kerkon kohe.
    Problemi qe kam eshte se nuk mund te shkeputem nga puna me teper se 4-5 dite.

    Ju lutem kush ka informacion te sigurte te me informoj sepse jam shume e stresuar dhe nuk po gjej dot nje burim te sigurte informacioni se c'fare duhet te bej dhe se sa dite me nevojiten te qendroj ne Shqiperi per tu ripaisur me pasaporte te re biometrike. ( procedure te pershpejtuar)

    Ju faleminderit!
    Fatkeqsisht menyren e "kopjimit" te pashaportes nuk e kan mundesuar sic premtuan ne fillim dmth qe ti te dhenat i ke thjesht do kerkoje printimin e pashaportes. Kjo nuk eshte e mundur. Dhe ne rast humbje/demtim te pashaportes personit i duhet te bej aplikimin edhe njehere nga e para.. Ka ndryshuar aplikimi. Duhet te ikesh tek komisarjati i lagjes tende te plotesosh nje formular dhe do presesh nja 4 dite derisa stacioni policor te bej verifikimin edhe ta dergoj ate ne minibashkine qe ju do i kerkoni ( ... Nuk e di cfare procedurash ndiqen per demtimin e pashaportes ( per humbjen duhet te perpilosh nje denoncim ne polici... Do te pyes neser ne njesine bashkiake dhe do te te kthej pergjigje me te sakte. Procedura e pershpejtuar ta mundeson pashaporten te dali nga 1 deri me 3 dit ty te pengon vetem verifikimi ne polici, nqs pashaporta e demtuar dorezohet ne momentin qe kryen aplikimin per pashaporte atehere mund te provosh qe plotesimin e formularit ne polici ta plotesoj nje i afermi jot.. Por do ti duhen 2 fotokopje te nje mjeti identifikimi edhe 2 foto te personit ( ne kete rast tuajen) dhe kur te vini te beni direkt aplikimin per pashaporten. VETEM NE KETE RAST MUND TE MBARONI PUNE PER 4-5 DITE QE JU KENI MUNDESI TE SHKEPUTENI NGA PUNA..
    Shq1pt4r M3 t4b4n nUk č RrUj p3r KčRk0n

  15. #115
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anėtarėsuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138
    Citim Postuar mė parė nga KiNg-AlBaNeR Lexo Postimin
    Fatkeqsisht menyren e "kopjimit" te pashaportes nuk e kan mundesuar sic premtuan ne fillim dmth qe ti te dhenat i ke thjesht do kerkoje printimin e pashaportes. Kjo nuk eshte e mundur. Dhe ne rast humbje/demtim te pashaportes personit i duhet te bej aplikimin edhe njehere nga e para.. Ka ndryshuar aplikimi. Duhet te ikesh tek komisarjati i lagjes tende te plotesosh nje formular dhe do presesh nja 4 dite derisa stacioni policor te bej verifikimin edhe ta dergoj ate ne minibashkine qe ju do i kerkoni ( ... Nuk e di cfare procedurash ndiqen per demtimin e pashaportes ( per humbjen duhet te perpilosh nje denoncim ne polici... Do te pyes neser ne njesine bashkiake dhe do te te kthej pergjigje me te sakte. Procedura e pershpejtuar ta mundeson pashaporten te dali nga 1 deri me 3 dit ty te pengon vetem verifikimi ne polici, nqs pashaporta e demtuar dorezohet ne momentin qe kryen aplikimin per pashaporte atehere mund te provosh qe plotesimin e formularit ne polici ta plotesoj nje i afermi jot.. Por do ti duhen 2 fotokopje te nje mjeti identifikimi edhe 2 foto te personit ( ne kete rast tuajen) dhe kur te vini te beni direkt aplikimin per pashaporten. VETEM NE KETE RAST MUND TE MBARONI PUNE PER 4-5 DITE QE JU KENI MUNDESI TE SHKEPUTENI NGA PUNA..
    Faleminderit shume KiNg-AlBaNeR,

    A ka mundesi qe nje person i familjes time te bej aplikimin per mua ne polici dhe dhe une ti dergoj nje fotokopje te pasaportes se demtuar se bashku me 2 foto te miat?

    Kjo do me lehtesonte shume dhe kur te vija ne Shqiperi nuk do humbisja kohe por vetem do beja proceduren e pershpejtuar per pasaporte.

  16. #116
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga elijsa Lexo Postimin
    Faleminderit shume KiNg-AlBaNeR,

    A ka mundesi qe nje person i familjes time te bej aplikimin per mua ne polici dhe dhe une ti dergoj nje fotokopje te pasaportes se demtuar se bashku me 2 foto te miat?

    Kjo do me lehtesonte shume dhe kur te vija ne Shqiperi nuk do humbisja kohe por vetem do beja proceduren e pershpejtuar per pasaporte.
    Mund ta besh edhe brenda 2 diteve nese paguan nje shume reth 15000 leke te reja....
    Nuk jam 100% i sigurt ne ekziston akoma por deri para 3 muajsh ka qene si regull.

    Per te bere aplikimin duhet te jesh vete.... si rregull

  17. #117
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Tirone
    Postime
    8,398
    Citim Postuar mė parė nga elijsa Lexo Postimin
    Ka disa dite qe me eshte demtuar paraporta biometrike dhe e kam pothuajse te pamundur te udhetoj ne ndonje shtet tjeter pervec Shqiperise.

    Une jam e punesuar ne nje kompani te huaj dhe profesioni qe kam me kerkon te udhetoj shpesh.
    Kontaktova me ambasaden Shqiptare ketu dhe ata me paisen me nje ''Leje kalimi'' per nje periudhe 6 mujore qe vlen vetem per te udhetuar ne Shqiperi.

    Nga informacionet qe kam marre nga Shqiperia me kane thene se nje procedure per tu ripaisur me pasaporte te re kerkon kohe.
    Problemi qe kam eshte se nuk mund te shkeputem nga puna me teper se 4-5 dite.

    Ju lutem kush ka informacion te sigurte te me informoj sepse jam shume e stresuar dhe nuk po gjej dot nje burim te sigurte informacioni se c'fare duhet te bej dhe se sa dite me nevojiten te qendroj ne Shqiperi per tu ripaisur me pasaporte te re biometrike. ( procedure te pershpejtuar)

    Ju faleminderit!
    vetem ne ambasade mund te maresh burim te sigurt informacioni
    Unė jam njeri i thjeshtė.
    Kėnaqem me pak.
    Mė mjafton mė e mira.

  18. #118
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anėtarėsuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
    vetem ne ambasade mund te maresh burim te sigurt informacioni
    Dottore....po pyt per ne shqiperi goca se po qe me ambasade aha...

  19. #119
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    30-05-2009
    Vendndodhja
    Thorolld ON
    Postime
    224
    dy dite te zgjat nga momenti i aplikimit per ta mare pass ne shqiperi por do paguash nja 15.000 te reja

  20. #120
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Postime
    1,553
    Elijsa,

    Fatkeqsisht (ne rastin tend fatmiresisht) shtetii yne nuk eshte shteti me i sakte ne bote kur vjen puna tek zbatimi i procedurave te ndrryshme ligjore.

    Dergo nje pjestar te familjes te kontaktoj dhe grasatoj ndonje kompetent tek zyrat lokale per aplikimin e pasaportave e jam i sigurt qe do te zgjidhin dicka.

    Suksese!

Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
    Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  3. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  4. Pasqyra e temave historike
    Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •