Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Diabolis
  Antarsuar
  21-01-2003
  Postime
  1,625

  Pr t mjerin B.B. - nj poezi e ndryshoi botn

  Pr t mjerin B.B.

  I stepur, i shtangur. Me brryla mbshtetur mbi gjunj, trupin e shtrir para, duar q mbanin numrin e Prillit t revists Poetry, fund e krye me prkthime nga poet t gjith bots, syt e mi lexonin dhe rilexonin disa prej vargjeve t poezis Vom armen B.B. t Bertolt Brehtit; ndrsa treni Q i mesnats linte Manhatenin e kapte Brooklinin, kur ora shnonte dika m shum se 15 minuta n datn 26 Prill t 2006.
  Prpija n anglisht vargjet dhe shnimet shoqruese q prkthyesi Micheal Hofmann kishte sjell, dhe ndonse nj udhtar i kahershm i ktij intinerari, pa nevojn pr t par pamjen dhe ndriimin e ngroht q ura e Bruklinit dhe lindja e qendrs s Manhatenit japin, tani kthjellohem se sa e madhe ka qn stepia dhe shtangia ime, kur nuk kam ngritur kokn t shihja se si ajo q lexoja un shkruar nga njezetekatrvjeari Bertold Breht duke udhtuar me tren nga Berlini n Munih natn e 26 Prillit t vitit 1922, pa qn asnjher n Manhaten, n mnyr profetike ka rn mbi fatin e ktij qyteti.
  M e pakta q mund t them sht se po lexoja nj profeci aspak eterike por me koh t tokzuar, se poett jan profet, se at kan aftsin t hyjn n brendsi t qnieve njerzore, t shohin dhe t parashohin pr t thn dhe parathn t pathueshmet.
  Kam qn ktu n 9/11/01, kam par shkatrimin e sulmit terrorist, ndiej prkimin n lkur, dhe ndrsa pranoj sa thuhen kam guximin t shkoj tek m e shumta, t them se nj poezi ndryshon botn, nj poezi e ndryshoi botn, nj poezi me vargje si kto:

  Ne jemi ngulmuar, nj tribu tekanjoze,
  N banesa q plqejm ti mendojm t pashkatrueshme
  (Kshtu ne ngrejm ndrtesat e larta n ishullin e Manhattanit
  Dhe antenat e holla q prcjellin Oqeanit Atlantik.

  Nga kto qytete do t mbetet: kalon mes tyre, era!
  Shtpia e knaq hamsin: ai e boshon at krejt.
  Ne e dim q jemi t prkohshm
  Dhe mbas nesh do t vij: asgj q vlen t prmendet.
  ...

  Pr mua kto vargje jan nj prov. Ndrsa mposhtja e mundimshme dhe jo pa pasoja q kjo bot ju ka br deri m sot krcnimeve nazist, komunist, brthamor, pa folur pr t kudogjendur natyr e l mnjan si nj send t kot kureshtin e llojit: A e ka lexuar Bin Ladeni, t mjerin B.B.? Po t tjert para tij? Pyetje t tilla nuk marrin prgjigje t sakta, por duhet pranuar se plot kan ndrruar rrafshime qytetrimesh.
  Mundet, ndoshta, mbase sht nj rastsi, thjesht nj rastsi e till si kjo e prkimit t dats, trenit t nats, rrugs q bra pasi ndrova trenat? Treni N ndroi trase e m largonte rrugs sime. Zbrita n stacionin m t afrm t mundshm pr t pritur autobusin. N rrugn e zbrazur ishim vetm un, nj kinez dhe oraret aspak premtuese. Era e ftoht q frynte nga veriperndimi prshkonte bluzn e leht sportive q kisha veshur. I besoj atletizmit tim: i lash shnden kinezit, rrumbullakosa n dor si shkop stafete t thjeshtn Poetry dhe u nisa me vrap. Stacion mbas stacioni ktheva kokn mbrapa, n fillim pr t par kinezin dhe autobuzin, pastaj autobuzin, pastaj mbas meje vinte: asgj q ja vlen t prmendet.
  Mos vall nj prjetim t till ka pasur vrtet B.B. teksa ka zbritur prej trenit at nat t largt?
  Aty ku mora kthesn, ku dikur ishte nj shtpi funeralesh n parkimin e t cils binte n sy cinikja Parkoni n riskun tuaj. nj rrethim ndrtuesish tregon se do t ngrihet nj pallat disakatsh. I nxeht, ngadalsoj hapat. N trmetet q po vijn besoj buet vazhdimi i Bertold Brehtit, ktij poeti q si thot vet sht i shprngulur n qytetet me asfalt, nga pyjet e errta n bark t nns koh t shkuara.
  Deri m sot kemi par shum B.B., por le t vijn.
  wrong verb

 2. #2
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  E une lexoj S. B., diku nja 25 vjet me pas, nuk jemi dhe aq larg, ti B.B. (bere mire qe e the kush ishte sepse ndonjerit mund t'i shkonte mendja tek Brigitte Bardot), e une S. B.

  B.B merrej me boten e S.B me veten. I pari parashikon 'do te ndodhe pas 80 vjetesh, i dyti nuk di 'do te ngjase pas pese minutash. Me veten e tij, kuptohet. Del perjashta. Shi. Si gjithmone. Dhe fusha. Qe kane qene aty dhe para tij. Takon dike ne rruge. Nuk e njeh. I flet. Ai i pergjigjet. Edhe pse ai tjetri nuk e njeh. E pyet sa eshte ora. Ai i pergjigjet per gjumin qe nuk ka bere, e qe do te duhej ta kishte bere, e qe ndoshta do ta beje, por nuk e di se kur. Dakort, thote ky. E mora vesh. Qenka pasdite. Rremuje. Nga t'ia mbaje. Perendimi duket me mire. Veriu per guximtaret. Jugu per alamanet. Lindja, fryn shume ere. Perendimi, dhe dielli shkon andej. udi, thote ky, me duket se po me ndjekin. Kush te jete valle. Kthen koken. Askush. Sheh edhe nje here. Prape askush. Por e ndjen. Eshte fare afer. Qe nuk i shqitet. Pse e ndjek ai ? fare do nga ai ? Kush e merr vesh. Nje Zot e di. Me kusht qe te jete aty. Dhe te mos kete pushuar dhe ai per 1 majin. Ecen. Ndalet. Kthen koken anash. Nje peme. Ne kembe. Duke u dritheruar. E vetmuar. Pse e kane lene aty ? Nejse.

  Fundja, keshtu eshte. Vetem duhen levizur kembet. Nganjehere te ndalen. Per te lidhur kepucen. Zgjidhet shpesh. Nuk e di pse. Fryma i merret. E rregullon, dhe fillon me te majten. Keshtu i qelloi. Pa kurrfare shkaku. Prape degjon dike. Kthen koken. Askush. Kush dreqin luan me te ? Ku eshte fshehur valle ? Ah, po sikur... Jo, jo, me mire te mos jete ashtu. Perndryshe, duart lart. Kot e ke pastaj. Nuk te leshon me. Aty e ke, zgjati doren, gjithmone ke nje pergjigje, po ose jo. Ne me te shumten, jo. Tjetra eshte shume e lehte, por... Nuk shkon asgjekundi me te. A ia vlen ? Jo, thote ky. Pse ? Nuk e di, i thote ai tjetri. Po fare di ti ? Ato qe di dhe ti. Po une nuk di fare di. Ska gje, nganjehere te jap ndonje dore, ketu jam. Jep e merr, merr e jep, marredhenie kjo ? Po, por ka ndryshuar fjala. Nejse, kush e merr vesh kete. Pune te thella, nuk i kam shpikur une. Une di vetem qe me terheqin. Ato. Kur nuk mund t'i ndal. Por edhe nuk ndalen. Jane me te forta. Kur te duan ato, pushoj. Perndryshe, papushim. Dhe pa e marre vesh pse. Dhe per fare. Dhe per ke. Dhe per kur. Dhe per ku. Kot me kot.

  Ulet. Diku, ska rendesi. Pret. Pret pritjen. Pritja te le te presesh. Por nuk eshte dhe aq keq. Kur mund te presesh, pse te ikesh ? Dhe per te shkuar ku ? Kurrkund. Atehere, prit. Kushedi. Ndoshta...

  B. B. parashikon kullat qe do te rrafshohen, ka te drejte ai. Shume te larta. Mos Bini e Beni e Big Bangu, do te kujdeset Njutoni per keto. Po S. B ? fare kullash sheh ai ? Te bardha, te zeza ? Nuk arrin t'i dalloje. Teper te ngjashme. Ndoshta gri. Por ku ? Hmmm... Ku ? Aty ku jane, e qe na e kane sjellur ne maje te hundes. Stop, tha ai. Me vete. Ok, stop.

 3. #3
  BeLeGu Maska e KaLajsi
  Antarsuar
  19-05-2004
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  38
  Postime
  365
  E Bukur Edhe Sh.Interesante .
  Jufka ime ...

 4. #4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Diabolis, perkthimi nga anglishtja ka bere qe te humbe nga baza. Me poshte nga origjinali nje variant nga une per perkthimin e dy strofave qe ke zgjedhur per kete shkrim.


  Wir sind gesessen, ein leichtes Geschlechte
  In Husern, die fr unzerstrbare galten.
  (So haben wir gebaut die langen Gehuse des Eilandes Manhattan
  und die dnnen Antennen, die das Atlantische Meer unterhalten).

  Von diesen Stdten wird bleiben: der durch sie Hindurchging, der Wind!
  Frhlich, machet das Haus den Esser: er leert es.
  Wir wissen, dass wir Vorlufige sind.
  Und nach uns wird kommen: nichts Nennenwertes.


  Ne jemi ulur, nj soj i leht
  n shtpi, q pr t pashkatrrueshme vlenin.
  (Kshtu kemi ngritur ndrtesat e larta t ishullit Manhattan
  dhe antenat e holla, q oqeanin Atlantik argtojn).

  Nga kta qytete do t mbetet: ajo q i tejshkoi, era!
  Shtpia e gzon hamsin: e zbraz krejt ai at.
  Ne e dijm q jemi pararends.
  Dhe pas nesh do t vij: asgj e vlefshme pr t'u prmendur.  ===

  Ka pasur dhe shembuj te tjere te gatshem per terroristet, kushedi sa filma te Hollywood-it nga ata qe i therresin "action" qe tregojne gati ne saktesi prej manualesh makabre, sesi mund te shkaterrohet nje qytet, si mund te rrenohet nje qyteterim.

Tema t Ngjashme

 1. Cfare e ndryshoi historine/ardhmen e botes?
  Nga niku-nyc n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 23-03-2006, 13:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •