Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542

  2006: Festa e Sulltan Novruzit

  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,556
  o qfiro ku asht ba kjo foto lal?

 3. #3
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 4. #4
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Ai shenjti aty ne mur eshte i njejti ne fytyre me ato qe ngrejne lart Shiitet e Irakut.
  Mendoj se eshte kunati i Muhametit, Aliu..po ndoshta mund te jehte Mediu (Mesihu).

  Nuk e di ku qendrojne Bektashijte per sa i perket eskatologjise te "Imamit te 13te", por e di me siguri qe Presidenti i Iranit po pergatit ardhjen e shpejte te tij. Dyshoj se Irani po sponzorizon sektin Bektashi ne Shqiperi.
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-06-2003
  Postime
  1,556
  kjo qe ke then lart lale eshte lajm aq i mire sa eshte edhe i hidhur!

  eshte i mire per arsyet fetare, por nga ana politike duke pasur parasysh levizjet e fundit te shtetit iranian nuk do shihet me shum sy te mire nga vended e tjera, duke pas parasysh qe ne gjoja po mundohemi te hym edhe ne BE!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196
  gjithe dashuruesit tyn te thane "beli"
  O burr i vertete ,shtyll e jone ,veli!
  i dashur per mua o kezel deli!
  O ti qe ke vendin ne kirca ali

  nga: sejjid ali sulltani

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196
  muhamed-aliu rrugen qe kerkojne
  nuk eshte teze e zbrazet,eshte fjale e plote
  shejtoret profiti dhe gjith i nderojne
  kjo s'eshte shenje turpi,eshte nder i plote

  te dyzet shejtoret te gjithe u mboldhne
  xhenazene tia lanin uje nuk i hodhne
  deve te vecante per ate pune zgjodhe
  thane e mbuloni,eshte sekret i plote

  ne cdo vend qe shkon,kerkoje qe ta gjesh
  ne vendet qe vete i ndershem te jesh
  te fshehten mbuloje,qe besim te kesh
  pra shko ku te duash,se je fitim i plote

  c'them une atija qe erqane nxorri
  mallkoi te rremin,e la jashte,e shporri
  treqind-gjashtedhjete shkallet si kushdo qe i mori
  kjo s'eshte per te verber,eshte per sy te plote

  abdall musa sulltani,po eshte vertet burre
  aline e vertete ,ne se harron kurre
  per ne objektiv,po kerkon nje ure
  ne dar leshon veten,me deshir te plote

  nga: abdall musa sulltani
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 18-04-2006 mė 16:44

 8. #8
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196
  ai qe dua une eshte i madhi ali
  pse? kush do ate nuk behet veli
  un nga dor e pirit piva ket dolli
  po ti ne do zotin ,mos me nga ne plage

  ate qe s'njeh zotin mos e ver te pare
  pse nje mohues i vetem prish njemije fetare
  po mos jen murshidet punet s'vene mbare
  po ne do profetin mos me nga ne plage

  gjithe devotet kur jane te bashkuar
  doret e hynqarit kur kane pushtuar
  nga punet e keqija ata jane larguar
  po ne do aline,mos me nga ne plage

  dhe nga plaget qe kisha,te gjitha jan lidhur
  tek dashuri e zotit veten e kam shtrydhur
  jam ballem sulltani nga myrseli lindur
  po ne kujton pirin mos me nga ne plage

  nga: ballem sulltani

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Sulltan Novruzi sla gru te fshatit pa e bekuar

 11. #11
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Gezuar festen e Sulltan Novruzit! Sulltani Novruzi perfaqeson dlirėsinė, vėrtetėsinė, dobishmėrinė dhe ngrohtėsinė e bektashit!
  Gezuar more miq dhe do te falenderoja cdo person dashamires te bektashizmit.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196

  edhe nje tjeter poezi me rastin e sulltan nevruzit 2006

  dervishin ne rrobe mos e kerko kurre
  po sqe me merita,me taxh s'eshte kurre
  rroba virtyt sbehet,ajo ene eshte
  te nxehtit ne zjarr eshte,ne sac s'eshte kurre

  ti shko dhe hidhu tek nje i vertete
  brezin te ta lidhi,te ta ngjeshi vete
  vetem ky brez mbeti pa humbur ne jete
  kurdohere i forte,se ha mola kurre

  ne do zotin vete,te njeriu kerkoje
  mos kerko perjashta,vehten vete shikoje
  vetveten tende shiko mire,gjurmoje
  se mu atje gjendet,perjashta s'eshte kurre

  zemren e vellait kurre mos e thyej
  dhe te mira beni,me te mire e lyej
  vehten tende bene qe tjetrit t'vyej
  ne bote miresia eshte qe s'humbet kurre

  lutu sa te duash,s'gjendet perendia
  po su shkrive fare mun te dashuria
  kajkusezi hodhi gjithe vehten e tija
  fare atje mbeti,dhe s'humbet kurre

  nga kajkusez sulltani

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e tani_26
  Anėtarėsuar
  11-09-2002
  Vendndodhja
  Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
  Postime
  1,113
  Citim Postuar mė parė nga Qafir Arnaut
  Ai shenjti aty ne mur eshte i njejti ne fytyre me ato qe ngrejne lart Shiitet e Irakut.
  Mendoj se eshte kunati i Muhametit, Aliu..po ndoshta mund te jehte Mediu (Mesihu).

  Nuk e di ku qendrojne Bektashijte per sa i perket eskatologjise te "Imamit te 13te", por e di me siguri qe Presidenti i Iranit po pergatit ardhjen e shpejte te tij. Dyshoj se Irani po sponzorizon sektin Bektashi ne Shqiperi.
  Ne rast se ke dyshime ato mbaji per vete, me pas perpiqu qe ti vertetosh e me pas nxirri ne drite, mos u nxito qe ti postosh menjehere si fakte te verteta!

  Aliu r.a nuk ishte kunati i Profetit Muhamed s.a por kusheriri i tij i pare dhe me pas dhe dhenderr i Profetit pasi u martua me vajzen e tij.

  Nuk ka imam te 13-te por bektashinjte ashtu si dhe disa sekte te tjera shiite besojne ne rikthimin e imamit te 12-te ose "i fshehuri" sic quhet ndryshe....

  Besoj se bektashinjte ne Shqiperi jane komuniteti me i qete dhe me nacionalist nga te gjitha komunitetet fetare ne Shqiperi, cdo perpjekje per lidhjen e ketij komuniteti me Iranin do te quhej mekat...Ky komunitet ne dallim nga te gjithe komunitetet e tjera u rimekemb ne saje te ndihmes se besimtareve shqiptare e jo ndihmes nga Greqia, Italia apo Arabia Saudite!
  Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196

  nje poezi tjeter me te cilen tregohet pozita e rruges bektashiane

  o zahid! qysh ne fillim perendine bektashijte
  e kan pare afersisht Zotin e madh bektashijte

  me nje pike n'emrin e Zotit ata u bene kuptimtare
  vesh e muarr q'ate dite burrin bektashijte

  dergjen "ah" dhe psherretima dhe vuajten qe me pare
  per hysenin s'u-kursyen,derdhen gjakun bektashijte

  "harixhijt"i mallekuan,mbajten anen e Aliut
  me Ali Abaze shkuan te vendosur bektashijte

  mallekimin e perdoren per te ligat e njeriut
  per ata q'e merituan se kursyen bektashijte

  ndoqen vijen e Xhaferrit,ju perulen pa kursim
  udhen e Ali Hajdarit perqafuan bektashijte

  ne "thelbin e librit" pane Zotin padyshim
  kuptuan gjithe kuranin n'ate flete bektashijte

  pine ujin e gjalleris nga dore e "hizrit" te pare
  dhe ai u fali jete,me ate rrojne bektashijte

  "Virani" ata vendosne dhe me gjith koken u-vare
  te rrug e Shahi Merdanit,therror mbeten bektashijte

  nga Virani sulltani

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Citim Postuar mė parė nga Qafir Arnaut
  Sa evropian eshte ky imazh?

 16. #16
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Lere europian, por mua me duket se i ngjet shume presidentit. Shihe me vemendje...

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Jo mo Seminarist, presidentin e kemi llacifac, jo arap, :-D.

  He mor qafir arnaut, shi sa te mire jane llacifacet qe ti i shan, ju ka shkuar ndonjehere kryetar shteti per urimet e sulltan Novruzit ju bektasheve?

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196
  Or ti yll qe faqja jote ndriti diellin me shkelqim
  Kopshti yt I shejterimit I dha ze bilbilit trim
  Gjuhe e zogjve ty te eshte fale,si sulejmanit dhurim
  Dora jote ka arritur ne cdo vend me shejteri
  O ti drite e gjithe shenjtorve ,haxhi bektash veli

  Togje engjejsh gjithe sa jane duan te t’vizitojne
  Pamjen tende gjithe njerzimi ka deshire ta shikoje
  Balten tende si anberi duan te gjithe ta shijojne
  Perreth tempullit tend te bukur te vijn rrotull te kendojne
  Bukurin e asaj qabeje te vendosur per zili
  O ti drite e gjithe shenjtorve,Haxhi Bektash Veli

  Mustafai vete dora,je aliu me hasane
  Si hyseni me te birin,me ate zenel abane
  Si xhaferr sadiku vete,me qazimin,me rizane
  Si tekiu me nekine,dolle asqeri, mehdi
  O ti drite e gjithe shenjtorve,Haxhi Bektash Veli

  Ti te gjithe i perqafove,gjithe femijen e aliut
  Nga imamet dymbedhjete,more rrugen e veliut
  Dhe u bere dhemb i tyre,me fermanin e rabiut
  Ti kete e kuptove,thirre o i unjur,mithali!
  O ti drite e gjithe shenjtoreve,Haxhi Bektash Veli


  nga: Mithaliu,poet i njohur bektashi i shekullit 16

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  Shum Gabim Jan Bektashit

 20. #20
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  43
  Postime
  1,184
  Po pse mor Refet, pse jane kaq gabim Bektashit. A nuk na thua arsyet?
  ... E ku thuhene ne karte
  Fjalet e Gjuhes se Zjarrte!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Skėnderbeu
  Nga Arbushi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 14:46
 2. Shpata e Sulltan Bajazitit II
  Nga Damastioni nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-03-2011, 12:02
 3. Tentativa otomane per pushtimin e Vienes
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Historia botėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-09-2003, 17:09
 4. Historia kombtare
  Nga llokumi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 20:51
 5. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •