Tani vite me radhė ,nė muajin Prill mbahet festivali i video - klipeve muzikore Video-Festi Muzikor ,VFM. Me idenė e koautorėve Teuta Krasniqi dhe Erolld Belegu, ky festival, edhe pse ka filluar vetėm ca vjet mė parė (2003), tani mė ėshtė bėrė, pa asnjė dyshim, vendi ku takohen pothuajse tė gjitha yjet e artit muzikor por edhe filmik nga Kosova, Shqipėria, Maqedonia dhe diaspora.

Qėllimi i Video-Festit Muzikor (VFM) ėshtė promovimi dhe stimulimi i krijimtarisė sė artistėve dhe produksioneve video muzikore nė trojet e lartpėrmendura.

Se, ky qėllim i yni e ka gjetur pėrkrahjen e duhur tek tė gjithė, tregon mė sė miri edhe prezenca e kėngėtarėve, kompozitorėve dhe produksioneve video - televizive. Ėshtė bėrė privilegj i veēantė tė jesh i ftuar dhe prezent nė natėn finale tė kėtij spektakli tė vėrtet i cili tradicionalisht mbahet nė sallėn e Teatrit Kombėtar nė Prishtinė.

Ėshtė poashtu, traditė qė ardhjen spektakulare tė yjeve mė tė mėdha tė skenės muzikore shqiptare ta presin me brohoritje dhe ta pėrshėndesin me qindra e mijėra adhurues tė tyre. Kėta mblidhen para tepihut tė kuq qė ēdo vit vendoset para Teatrit Kombėtar nė Prishtinė.VFM bėnė seleksionimin dhe pėrzgjedhjen e video - klipit mė tė mirė muzikor nė 16 kategori. Nėpėrmjet tė jurive profesionale, seleksionuese dhe vlerėsuese, VFM pėrzgjedh video-spotet mė tė mira muzikore tė paraqitura nė TV gjatė vitit paraprak.

VFM ėshtė I karakterit garues, por kandidatėt nuk duhet tė paraqiten vet pėr kėtė garė. Organizatori ka pėr detyrė tė bėjė pėrmbledhjen e tė gjitha spoteve tė publikuara dhe t`ia dorėzoj jurisė seleksionuese pėr shqyrtim. Kjo juri pastaj, bėnė pėrzgjedhjen e nga katėr spoteve nė secilėn kategori dhe i`a procedon kėtė pėrzgjedhje jurisė sė zgjėruar vlerėsuese e cila bėnė pėrzgjedhjen e nga njė video-spoti fitues nė secilėn kategori.

Juria e VFM ėshtė profesionale dhe nė tė duhet tė ketė regjisor, kameraman, montazhist, muzicientė.. Juria ndryshon pėr ēdo edicion me qėllim tė transparencės dhe vendim marrjes sa mė korrekte dhe gjithėpėrfshirėse .


CEREMONIALI

Emrat e fituesve shpallen nė ceremonialin e ndarjes sė shpėrblimeve qė ēdo vit mbahet nė fund tė Prillit nė Teatrin Kombėtar nė Prishtinė.

Nė mbrėmje paraqiten fytyra tė njohura nga tė gjitha sferat e artit, sportit, politika tė cilėt defilojnė nėpėr skenė duke e bėrė mbrėmjen edhe mė glamuroze. Programi i ceremonialit final ėshtė mė se artistik dhe i veēantė.

Kjo mbrėmje ėshtė e rezervuar pėr yje, sponsorėt e manifestimit sikurse edhe pėr fytyra eminente nga Kosova dhe mbarė trojet shqiptare.

marre nga http://www.video-fest.com/2006/index.php, ku mund te jipni edhe voten tuaj.


LISTA E VIDEOSPOTEVE TĖ PROPOZUARA PĖR VFM '06
VOTIMI ENDE NUK KA FILLUAR.
JU LUTEM MOS VOTONI PARA SE TĖ HAPET VOTIMI (11-04-06) SEPSE KĖTO VOTA NUK MIRREN PARASYSH!

• 2 PO 2 feat. IMMORTAL Hip Hop Shqip
• Adelina & Zanfina Dy motra e njė frajer
• Adelina Thaci Nėnė moj
• Adrian Gaxha Tė lutem kthehu
• Adriana Gashi ONLINE
• Adriatik Lota Instrumenal
• Agim Poshka Albanian Mambo
• Alba Hoxha Unė jam e fortė
• Alban Skenderaj Thirrje e dėshpėruar
• Alberie Hadergjonaj Locka jem
• Alberti Tė dua s'tė dua
• Alberti Shkruaje nė emailin tim
• Albina Hashani Uragani
• Albina Jakupi Tani ti shko
• Antigona Ti ti ti
• Argjend & Flori Lloga Loti I verber
• Armend Rexhepagiqi Shkel
• Arta Bajrami Femėr Shqiptare
• Arzeta Do tė doja
• Asgjė Sikur Dielli Ku ka mė mirė
• Aurora Gėnjeshtare
• Aurora Catch me
• Babuka Makiato
• Babuka Kah dera
• Bertan Asllani Ilaē nuk gjej
• Big Mama Zbritje sezonale
• Big Mama Shokut tim
• Blero Dua tė jem me ty
• Blla blla blla Lugat
• Boom Girls A ja ja
• Burim Shala Baby
• Burim Hoxha Une e di se ti me do
• Centimetri S'po ma nin
• Clik Clak Ėndrra e realizuar
• D.U.D.A. feat Monny & Dashi Farefisi
• Dimensioni I Katėr Repriza
• Dj Blunt feat Kaos & Bardool Hey
• Dj Blunt lyrical son and white O.G. Unstoppable
• Dritero Shaqiri Ti do tė vish
• Duda Jeta jem
• Eda Zari feat.Mr. Rhani Krija Dola
• Edona & Miloti Pėr ty po flas
• Emine Toska - Emi Ndryshe ke qenė
• Ergin Brahimi Jola
• Ermal Mamaqi Mos harro tė vish
• Ermal Mamaqi & Redi Mazi Gjo e eger
• Esad Ademi Me rrena
• Etno Engjujt Albanian
• Etno engjujt feat. Lyrical Son & Don Arbas Metropolet
• F.I.S. VIP Entry
• Faraoni G Shabani - Sandokani
• Fatlum Zeka Ti je larg
• Fatmire Mjaku Sytė lakmitar
• Fisi Eja ti eja
• Fjolla O pse tė dua
• Gangs'ta Stars Pa ēika
• Ganja U knaqem tu u knaq
• Genta Pse tė dua ty
• Genta Luj me mu
• Gili Dashnorja
• Haliband Qytet pa plan
• Haliband I humbur nė dhembjen e saj
• Hana Band Syt e zi
• Hana Band Problem shumė serioz
• Hana Band Paradox
• Hana Band Nė ora 12
• Hana Band Ende e dua
• Harrnat Harrnat
• Herolinda & Korabi Nuk kam dy jetė
• Hija e jetes Rreh shuplaka
• Hysni Zeqiri Tė bėra kėngė dashuri
• Jehona Sopi Viktimat nga minat
• Jeta Faqolli Provokimet
• Jonida Maliqi Fli tani
• Klajdi Musabelliu Njė shpresė pėr jetėn time
• Kthjellu Kėrkoj
• Kthjellu & Alban Skenderaj Diēka
• Labi Me ndjenja mos luj
• Ledina Celo Tomorrow I go
• Leonora Jakupi Ende tė dua
• Leonora Poloska Do tė digjesh
• Lori Non Stop
• Machiato Band Fustani
• Magjistaret Tė jesh apo tė mos jesh
• Malesori Qaj pėr ditėn
• Maxi Kendoj Blues
• Mihrie Braha Refuzova
• Mira Bregu Dy pika loti
• Mira Konci E pathena fjalė
• Mirsa Kerceli Dashuria Kushton
• Monika Salihu Do ta marr zemrėn ty
• Mr.Elvis Mė beso
• Naser Berisha Nėse shkon
• Nazim Gagica Engjull je
• Nora Istrefi Pse tė du
• Nora Istrefi Negativ
• NRG Band Ende tė dua
• NRG Band Paja paja
• NR & Rona Nishliu A ka arsye
• Papush Sy spanjolla
• Poterat Larg
• Produkt 28 Mirėmėngjesi
• Raiders feat Ver8 & Phat Beni (2 PO 2) Ska pėrfundim
• Red Dog Ashtu kėshtu
• Rovena Stefa Kapela e karrocierit
• Rrufeja feat mss fly can Baby can U see
• Ryva Kajtazi Vec a po don
• Ryva Kajtazi Njė engjull
• Shekulli I Dreqit & Elita Reci Nė moshen e dashurisė
• Shpresa Gashi Nostalgji
• Soni Njė me dy
• Soni Jam e vogėl
• Teuta Blakaj Ēpo ndodh me mua
• Teuta Kurti Shihemi
• The dreams Mos fustanin
• Tika dance Natėn vone
• Tingulli 3 & Ciljeta Dridhe
• TNT Luje belin luje
• Troja Jena na
• Urban 21 Larg njeri tjetrit
• Valentina Rama Me thua, te dua
• Valon Suma Engjull qė mė ndriēon
• Vesa Luma & Benet Kaqi Bija e dikujt
• Visar Rexhepi Kthema dashurinė
• Vlorentin Vlladi 4 km
• Zanfina Partizani I vogėl


Rrezultatet momentale tė votimit:


Gjithsejt vota tė validuara: 4871
# Videoklipi Vota
1 Duda Jeta jem 972
2 Teuta Kurti Shihemi 634
3 NR & Rona Nishliu A ka arsye 580
4 Dj Blunt feat Kaos & Bardool Hey 559
5 Kthjellu & Alban Skenderaj Diēka 447
6 Albina Hashani Uragani 360
7 Herolinda & Korabi Nuk kam dy jetė 185
8 Centimetri Spo ma nin 168
9 Mirsa Kerceli Dashuria Kushton 116
10 Vesa Luma & Benet Kaqi Bija e dikujt 111
11 Leonora Jakupi Ende tė dua 104
12 Burim Shala Baby 96
13 Asgjė Sikur Dielli Ku ka mė mirė 73
14 Adelina & Zanfina Dy motra e njė frajer 61
15 Tingulli 3 & Ciljeta Dridhe 44
16 Raiders feat Ver8 & Phat Beni (2 PO 2) Ska pėrfundim 39
17 Etno Engjujt Albanian 36
18 D.U.D.A. feat Monny & Dashi Farefisi 27
19 Alban Skenderaj Thirrje e dėshpėruar 20
20 Arta Bajrami Femėr Shqiptare 20
21 Alberti Tė dua stė dua 16
22 Nora Istrefi Pse tė du 15
23 Bertan Asllani Ilaē nuk gjej 14
24 Genta Luj me mu 13
25 Emine Toska - Emi Ndryshe ke qenė 12
26 Haliband Qytet pa plan 12
27 Leonora Poloska Do tė digjesh 12
28 Kthjellu Kėrkoj 10
29 Dj Blunt lyrical son and white O.G. Unstoppable 10
30 2 PO 2 feat. IMMORTAL Hip Hop Shqip 8
31 Blero Dua tė jem me ty 8
32 Hija e jetes Rreh shuplaka 8
33 Genta Pse tė dua ty 7
34 Troja Jena na 7
35 Hana Band Syt e zi 6
36 Adelina Thaci Nėnė moj 5
37 Hana Band Problem shumė serioz 5
38 Hana Band Nė ora 12 4
39 Edona & Miloti Pėr ty po flas 4
40 NRG Band Paja paja 4
41 Labi Me ndjenja mos luj 4
42 Big Mama Shokut tim 3
43 Armend Rexhepagiqi Shkel 3
44 Hana Band Ende e dua 2
45 Nora Istrefi Negativ 2
46 Zanfina Partizani I vogėl 2
47 Red Dog Ashtu kėshtu 2
48 Soni Njė me dy 2
49 Babuka Kah dera 2
50 Ergin Brahimi Jola 1
51 Adrian Gaxha Tė lutem kthehu 1
52 Boom Girls A ja ja 1
53 Jehona Sopi Viktimat nga minat 1
54 Adriana Gashi ONLINE 1
55 F.I.S. VIP Entry 1
56 Jonida Maliqi Fli tani 1
57 Faraoni G Shabani - Sandokani 1
58 Soni Jam e vogėl 1
59 Dimensioni I Katėr Repriza 1
60 Gili Dashnorja 1
61 Dritero Shaqiri Ti do tė vish 1
62 Lori Non Stop 1
63 Valentina Rama Me thua, te dua 1
64 Babuka Makiato 1
65 Valon Suma Engjull qė mė ndriēon 1
66 Eda Zari feat.Mr. Rhani Krija Dola 1