Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    174

    Sa djem ka Perendia biblik????????????

    Meqe te krishteret ne pergjithesi dhe "Klod" karagjozi, ne veēanti i japin te drejte vetes te hapin lloj lloj temash provokuese(si p.sh AntiKrishti, Allah perendia pagane, dallimet midis Islamit dhe Krishterimit, a eshte Kur'ani luftenxites) dhe aspak serioze, atehere edhe ne kemi te drejte qe t'i pergjigjemi me te njejten monedhe.
    Si teme e pare le te jete kjo:
    Sa djem pati Perendia Jehovah??????
    Tek Zanafilla 6, na tregohet nje paazh interesant...
    Aty na tregohet se pse u permbyt e tere bota, ne kohen e Noese...
    Dhe a e dini pse???????
    Sepse, Djemte e paedukuar te Perendise Biblik, na shkuan dhe na perdhunuan vajzat e njerezve, pasi i mbarsen ato na paskan lindur gjigandet, qe ju te dashur anetare te forumit shpesh i keni degjuar nga gjyshaj apo gjyshi juaj kur j'u kane treguar perallat per t'ju zene gjumi.
    Perendia Jehovah e pa me te arsyshme qe ne vend t'u terheq veshin djemve te Tij te paedukuar, te shkaterronte viktimat e gjora dhe te pafuqishme, d.m.th njerezit, paraparaardhesit tane.
    Nejse, ky nuk eshte i vetmi lapsus i Perendise Jehovah, ne te ardhmen do te njiheni me te tjera, por neve na lindin disa pyetje:
    Sa djem kishte Perendia Jehovah???????
    Ku i ka sot djemte Perendia Jehovah?????
    A ishte Jezusi, midis tyre qe paska perdhunuar vajzat e gjora???
    Spas tradites se kishes, a pati Jezusi ndonje kalama gjigand?????
    Presim qe t'u hy Fryma krishtereve qe te na kthejne nje pergjigje...
    Sa mirė do tė ishte tė mos kisha lindur,
    por meqė kam lindur sa mirė do tė ishte tė mos vdisja,
    por meqė do tė vdesė sa mirė do tė ishte tė mos ringjallesha.
    por meqė do tė ringjallem sa mirė do tė ishte tė mos dėnohesha, e nėse dėnohem tė mos dėnohem pėrgjithmonė...

  2. #2
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    Talking ehj ehj, hajde hajde

    O drita na ben me zemer kur flet keshtu, jo sepse jane te verteta por sepse jane budallalleqe. Une kam degjuar gjera qe tregojne edhe flasin kundra bibles edhe Perendise por te te them te drejten kete qe po thua(po interpreton) eshte me te vertet per te vjellur(te dhemb barku), edhe me teper nga nje person qe ka thene se ishte i krishtere. Por do te falenderoj Perendine per ty sepse ne kete menyre po shikoj se po realizohet ose me mire po permbushet profecia qe thote Jezusi, lidhur me ata qe do te kundershtonin. Nejse Jezusi shume gjera i ka thene para XX shekujsh edhe ska nevoje qe une te vihem e te mendohem, mjafton te shikoje se nese jane shkruar para XXshekujsh edhe qe po realizohen tani, me eshte mese bindese!

    Me kane thene mua por nuk e besoja, me thuaj me ke rri edhe te te them cili je...atehere vertetohet kjo thenje(te kane bere larjen e truve), te kane lare trute, mendoj se harrin te me kuptosh(qe kur je bere myslyman). Nuk habitem as ato here qe fillove te shash me fjale te pista, edhe kjo tregon sepse kini shume fjale edhe pak dashuri apo perendishmeri,
    degjom mua mire e ka thene populli: fjalet e teperta jane fukarallek. kete e quaj edhe fukarallek shpirteror.

    para se te beshe kete pyetje une te keshilloj disa gjera:

    1- shiko se nese flet ne kete menyre po shan Perendine edhe jo mua apo ndonje tjeter, por po i hedh vetem vetes tende balte, ose siē i themi neve nga vlora:" Po i bene gropen vetes".

    2- Pasi ke lexuar Biblen a i je lutur Perendise ose me mire, a ja le kerkuar Perendis se ēfare do te thote ajo pjese qe ke lexuar?sepse nese vazhdon keshtu tregon jo inteligjenc por budallallek.

    3- a e ke ditur ndonjehere qe nese do te kuptosh biblen duhet te keshe nje shpirt te paster si femija i vogel, edhe jo te jeshe mbushur me idjotsira felliqesira mekate, blasfemi, etj. edhe pretetndon te interpretosh Biblen? shko edhe rrefeji Perendise arrogancen tende edhe kerkoj falje edhe pasta kur te lexosh Biblen duhet te fillosh edhe te lutesh qe Perendia te te tregoj ate qe lexon.
    _______________________________________________
    ate qe ti ke shkruajtur nuk ka nevoje qe dikush ta mbroje sepse Fjala e Perendise nuk ka nevoje per avokater sepse ka emrin, "Fjala e Perendise" ose "Shkrimet e Shenjta". Nese ti nuk e kupton atehere problemi nuk eshte i Bibles por eshte yti, sepse nuk do por e shikon me sy kritik.
    Si ishte ajo qe tha Zoti Jezus, nese dikush nuk eshte nga Ati im nuk me degjon. delet e mia e njohin zerin tim edhe asnje nuk mund ti rrembej nga dora e Atit tim...nejse keto gjera do te te duken shume te renda.

    Zoti te hapte Syte e zemres
    Zoti te bekofte
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Bleti002
    Anėtarėsuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    Brenda rruzullit tokesor...
    Postime
    56
    perr perr perr, perr perr perr...
    O i krishteri...amon mo lale se kur flet ti me gjith men qe na ze ngushte me ato teorite e tuja. Tema nuk ishte a duhet ti luteshim perendise perpara se te lexonim biblen por ishte ...Sa kalomoj ka Zoti juj.Leji teoremat e "pitagores" por na zgjidh kete problem qe ju doli.
    Hajt pra te ardhshin mendt sa me shpejt...dhe u bofsh i squt...
    Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t'i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaronin fjalėt e All-llahut(do tė shterroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekullitė e Zotit). All-llahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    Drita me se fundi e nxore koken, sepse me pare cuditesha, sepse ishe i vetmi mysliman qe nuk shante dhe ofendonte.
    Ti po perflet Biblen dhe sipas kuranit ti po ben te kunderten e asaj qe thote muhameti, qe Bibla eshte e shenjte dhe e vertete gjithcka qe shkruhet ne te. Me kete ti tregon se nuk je aspak mysliman i mire, perderisa nuk ben ate qe thote kurani.

    Perendia Jehovah ka shume bij, njeri prej tyre jam une, sepse mekatet e mia jane lare me gjakun e Jezusit. Sepse vetem Ai mund te fale makatet.
    "29 Tė nesėrmen, Gjoni e pa Jezusin qė po vinte drejt tij dhe tha: ``Ja, Qengji i Perėndisė, qė heq mėkatin e botės!

    Dhe Perendia thote:


    "...12 por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij, 13 tė cilėt nuk janė lindur nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i burrit, por janė lindur nga Perėndia.

    Pra sic e shikon, Perendia jone ka shume bij dhe do qe edhe te tjere te behen bij te TIJ. Ai do qe edhe ti te behesh bir i Tij, sepse je krijuar per te levduar dhe nderuar Perendine dhe jo per ta share ATE. Perendia yne eshte nje Perendi qe i do njerezit dhe do qe te jetoje ne njerezit. Prandaj edhe nuk kursen asgje qe ne te shpetohemi dhe te kemi jeten e perjetshme. Prandaj dergoi Jesus Krishtin, Emanuelin, qe do te thote: ZOTI ME NE!!

    Mire ne nuk na respekton, por te pakten respekto kuranin.

    Te dashur vellezer te krishtere, kam 3-4 vjet qe shkruaj neper forume dhe nuk po zgjidhim asnjehere gje, sepse njeri i bie gozhdes e tjetri patkoit. Sa here qe i bejme pyetje myslimaneve nuk kemi marre asnjehere pergjigje te sakte, sepse ata largohen nga tema, ose sulmojne dhe kur nuk ia arrijne qellimin shajne dhe ofendojne. Nuk e di nese kjo i sherben qellimit te ketij forumi. T'i zesh ne goje muametin, eshte njesoj sikur ti kesh share nenen ose me keq akoma. Ata mendojne ne menyre despotike dhe smund te diskutosh me ta. Ne nuk duhet te flasim me gjuhen e tyre sic ben ndonje pseudokristjan, por me e mira do te ishte qe te inkurajonim njeri tjetrin, duke sjelle vargje nga Bibla qe na bejne te ecim perpara ne besim. Le te leme Frymen e Shenjte te na drejtoje.
    Lutuni per Izraelin!!
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    174
    Ja na dolen edhe ata qe u ka hyre plotesisht apo pjeserisht Fryma...
    Krishterit siē duket i ka hyre, Fryma komplet dhe ka kaluar ne gjendje ekstaze dhe duke qene ne nje situate te tille nuk e ka idene se ēfare llomotit...
    Nejse nuk prisja ndonje gje me te madhe nga ai.
    Ndersa Jesushausit, duke se fryma vetem sa e ka gudulisur...
    U rreshtua edhe ai i shkreti ne mesin e kopese se Djemve Hamshore te Perendise Jehovah, por me duhet t'ia prese pak hovin, sepse ai (dhe asnje i krishtere) nuk ben pjese ne mesin e atyre Djemve Hamshore te Perendise per te cilen ben fjale Zanafilla.
    Per ta bindur ate dhe ndonje qe ka deshire, te rreshtohet ne mesin e Djemve te Perendise, une po sjell vargjet e Bibles:

    "Kur njerėzit filluan tė shumohen mbi faqen e dheut dhe u lindėn atyre vajza, Djemtė e Perėndisė panė qė vajzat e njerėzve ishin tė bukura, dhe morėn pėr gra tė gjitha ato qė i zgjodhėn vetė.
    Dhe Zoti tha: "Fryma im nuk do tė hahet gjithnjė me njeriun, sepse nė shthurjen e tij ai nuk ėshtė veēse mish; ditėt e tij do tė jenė, pra, njėqind e njėzet vjet".

    (Ec e merre vesh kete Perendine Jehovah, ēfaj kishte njeriu qe ishte i bukur???)
    Kishte gjigantė mbi tokė nė ato kohė, madje edhe mė vonė, kur bijtė e Perėndisė iu afruan bijave tė njerėzve dhe kėto u lindėn atyre fėmijė. Ata janė heronjtė qė jetuan nė kohėt e lashtėsisė, janė njerėzit e famshėm tė kėtyre kohėve....

    Zanafilla 6:1-4
    Siē e shihni o "Jesushaus" me gjithe deshiren tuaj te zjarrte per t'u rreshtuar ne mesin e hamshoreve te Perendise Jehovah, ju nuk beni pjese ne kete kope hamshoresh te paedukuar dhe dhunues te te drejtave te njeriut.
    Ata jane te nje lloji tjeter, qe kur perdhunuan vajzat e gjora me prejardhje njerezore, linden Gjigandet.
    Pra Djali I Perendise Jehovah, siper vajzes njeri=Gjigand
    Tani siē e thashe me siper ne duam te dime se sa ishin keta Hamshore???
    Ku jane tani???
    Jo per ndonje gje, po na vine perseri ne toke dhe na bejne kerdine...
    Ja si thua ti, sikur te ta kapnin motren tende, do te te pelqente kjo gje???
    (Avash ju qe mundoheni te mbani "rendin" ne forum, mos nxitoni qe t'i editoni keto fjale, ky eshte nje shqetesim, qe duhet te ekzistoje per te gjithe, sepse ju nuk i dini pasojat e ketyre hamshoreve te Perendise Jehovah)
    Lexoni Biblen se ajo na i tregon nje per nje...
    Po erdhen per se dyti ne toke keto hamshore, lere qe do t'ju zene tere vajzat e bukura dhe s'do te lene asnje per ju, por Perendia Jehovah, s'mund t'i bije gomarit, por i bin samarit.
    Keshtu Ai ne vend qe t'u terheqe veshin Djemve te Tij te paedukuar, do te na shkaterroje neve viktimave te gjora.
    Ja se ēfare pasojash ndodhen mijera vjet me pare kur keta Hamshore te Jehovait nderrmoren turneun e seksit:

    "Kėshtu Zoti tha: "Unė do tė shfaros nga faqja e dheut njeriun qė kam krijuar, duke filluar nga njeriu deri te kafshėt, te rrėshqanorėt, te zogjtė e qiellit, sepse pendohem qė i kam krijuar"
    Zanafilla 6:7
    Ja ky eshte vertet nje shqetesim per te gjithe ata qe e marrin seriozisht Biblen.
    Pse si thoni ju, nuk ju duket i tille????
    Nejse harruam nje pyetje tjeter te rendesishme:
    Tani Jezusi ishte ne kete kope Hamshoresh?????
    Ēfare roli kishte ai?????
    O "Jesushaus" ketyre pyetjeve ti, i "krishteri" dhe protestantet e tjere nuk mund t'i jepni pergjigje, sepse ju thoni vetem "vetem Shkrimi", prandaj lerjani "Klodit" te ktheje nje pergjigje me ane te Tradites...
    O "Jesushaus" qe te te mos ngelet hatri per ty dhe protestanet e tjere qe Perendine Jehovah, po na e shisni shume Paqesor dhe te Dashur po hap nje tjeter teme...
    Ndoshta aty do t'ju frymezoje Fryma me lehte per t'u pergjigjur...

    P.s Ah, si the ne fund Lutuni per Izraelin?????
    Ēudi???
    Sa mendje myket qe je o i gjore??
    Izraeli qe Jezusin, apo Emanuelin, ta quan KOPIL dhe nenen e tij, Marien ta quan KURVE, ti ben thirrje qe te luten per te, ndersa palestinezet shume prej tyre kristiane po edhe muslimanet qe e konsiderojne Jezusin si nje nga Profetet me te medhenj, ti lutesh qe te shkaterrohen.
    Dukesh, dukesh, se cfare malli je...
    Sa mirė do tė ishte tė mos kisha lindur,
    por meqė kam lindur sa mirė do tė ishte tė mos vdisja,
    por meqė do tė vdesė sa mirė do tė ishte tė mos ringjallesha.
    por meqė do tė ringjallem sa mirė do tė ishte tė mos dėnohesha, e nėse dėnohem tė mos dėnohem pėrgjithmonė...

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    174

    he do te ktheni pergjigje???

    He si e keni, do te ktheni pergjigje apo jo????
    Sa mirė do tė ishte tė mos kisha lindur,
    por meqė kam lindur sa mirė do tė ishte tė mos vdisja,
    por meqė do tė vdesė sa mirė do tė ishte tė mos ringjallesha.
    por meqė do tė ringjallem sa mirė do tė ishte tė mos dėnohesha, e nėse dėnohem tė mos dėnohem pėrgjithmonė...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    Ne rradhe te pare do te te thoja Drita, qe menyra e te shprehurit tend, i perket nje kategorie njerezish me te cilet une nuk kam te bej. Nese me kupton dua vetem te te them qe sharjet dhe ofendimet nuk hyjne fare ne kete teme. Meqe askush deri tani nuk te ka kthyer pergjigje, do te thote qe edhe pjesmarresit e tjere te forumit jane te te njejtit mendim si dhe une.

    Sa per shkrimin tend desha te te bej nje verejtje, si njohes i kuranit qe hiqesh, duhet te dish mire se cfare shkruhet ne kuran mbi Biblen. Aty thuhet qe Tora dhe Inxhili (Ungjilli) jane te verteta dhe te shenjta. Ti si mysliman shkel fjalen e shkruar ne kuran, dhe keshtu shkel mbi muhametin qe e ka shkruar dhe mbi allahun.
    Por fajin nuk ta ve ty, sepse kurani eshte shume kontradiktor. Nje here i lavderon te krishteret dhe nje here i shan, po keshtu edhe me ebrejte. Mesimi i kuranit eshte i tille sepse i tille ishte edhe shkruesi i tij. Kakteri i tij pasqyrohet qarte ne kuran.

    Sa per temen, nese te kujtohet shume kohe me pare ne nje forum tjeter kemi diskutuar per kete, dhe besoj se i mban mire mend pergjigjet e mia. Pas ardhjes se mekatit ne toke njrezimi u denua nga Perendia. Por kishte njume njerez qe i qendronin besnik Atij. Edhe pas permbytjes e njejata gje. Dhe keto njerez perendia i quante bij te Tij, sepse ata respektonin dhe e donin Zotin dhe degjonin fjalen e Tij. Megjithese Perendia i tha mos u perzini me te tjeret qe i ishin dhene krejtesisht mekatit, ata u perzine me ta. Keshtu e gjithe njerezia u prish, u be njesoj. Per kete erdhi permbytje e madhe si edhe pas permbytjes ndrrimi i gjuheve ne Babilon.
    Perendia edhe sot i thote bijve te Tij te mos perzihen me boten sepse bijte e perendise nuk i takojne me asaj.
    Ja disa vargje nga Bibla:

    9 Unė lutem pėr ta, nuk lutem pėr botėn, po pėr ata qė mė ke dhėnė, sepse janė tė tutė.
    10 Dhe tė gjitha gjėrat e mia janė tė tuat, dhe gjėrat e tua janė tė miat; dhe unė jam pėrlėvduar nė to.

    Pak inteligjence dhe vullneti i mire dhe sidomos perulja para Perendise, te bejne ti kuptosh keto gjera.
    Pra Drita me pare habitesha sepse e permbaje vehten dhe nuk shaje e ofendoje, prandaj mendoja ne fillim (duke pasur preudonimin Drita) qe hje vajze. Basoj se me kupton dhe shpresoj qe me vullnetin e mire dhe respektin reciprok te diskutojme, pa share dhe ofenduar njeri, pa nxjerre vrer. Nga goja del cfare eshte ne zemer thuhet ne Bibel, Ai qe e pastron zemren eshte Perendia, Ai qe te do.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Jesushaus
    Anėtarėsuar
    05-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    271
    1 Jezusi tha kėto gjėra, pastaj i ngriti sytė drejt qiellit dhe tha: ``O Atė, ora ka ardhur, pėrlėvdo Birin tėnd, qė edhe Biri yt tė tė pėrlėvdojė,


    2 sepse ti i ke dhėnė pushtet mbi ēdo mish, qė t`u japė jetė tė pėrjetshme tė gjithė atyre qė ti ia ke dhėnė.


    3 Dhe kjo ėshtė jeta e pėrjetshme, tė tė njohin ty, tė vetmin Perėndi tė vėrtetė, dhe Jezu Krishtin qė ti ke dėrguar.


    4 Unė tė kam pėrlėvduar mbi tokė; unė e kam kryer veprėn qė mė ke dhėnė tė bėj.


    5 Tani, pra, mė pėrlėvdo, o Atė, pranė teje, me lavdinė qė unė e kisha pranė teje para se tė bėhej bota.


    6 Unė ia kam dėftuar emrin tėnd njerėzve qė ti m`i ke dhėnė nga bota; ishin tė tutė dhe ti m`i ke dhėnė; dhe ata e kanė zbatuar fjalėn tėnde.


    7 Tani ata kanė njohur se tė gjitha gjėrat qė ti mė ke dhėnė vijnė prej teje,


    8 sepse ua kam dhėnė atyre fjalėt qė ti mė ke dhėnė mua; dhe ata i kanė pranuar dhe kanė njohur se me tė vėrtetė unė dola nga ti, dhe kanė besuar se ti mė ke dėrguar.


    9 Unė lutem pėr ta, nuk lutem pėr botėn, po pėr ata qė mė ke dhėnė, sepse janė tė tutė.


    10 Dhe tė gjitha gjėrat e mia janė tė tuat, dhe gjėrat e tua janė tė miat; dhe unė jam pėrlėvduar nė to.


    11 Tani unė nuk jam mė nė botė, por ata janė nė botė, dhe unė po vij te ti. O Atė i shenjtė, i ruaj ata nė emrin tėnd, ata qė mė ke dhėnė, qė tė jenė njė sikurse ne!


    12 Kur isha me ata nė botė, unė i kam ruajtur nė emrin tėnd; unė i kam ruajtur ata qė ti mė ke dhėnė dhe askush nga ata nuk ka humbur, pėrveē birit tė humbjes, qė tė pėrmbushej Shkrimi.


    13 Por tani unė po vij te ti dhe i them kėto gjėra nė botė, qė gėzimi im tė bėhet i plotė nė ta.


    14 Unė u kam dhėnė atyre fjalėn tėnde dhe bota i ka urryer, sepse nuk janė prej botės, ashtu si edhe unė nuk jam prej botės.


    15 Unė nuk kėrkoj qė ti t`i heqėsh nga bota, por qė ti t`i mbrosh nga i ligu.


    16 Ata nuk janė nga bota, sikurse unė nuk jam nga bota.


    17 Shenjtėroji nė tė vėrtetėn tėnde; fjala jote ėshtė e vėrteta.


    18 Sikurse ti mė ke dėrguar mua nė botė, po ashtu unė i kam dėrguar ata nė botė.


    19 Dhe unė pėr ta po shenjtėroj vetveten, qė edhe ata tė jenė tė shenjtėruar nė tė vėrtetė.


    20 Tani unė nuk lutem vetėm pėr ta, por edhe pėr ata qė do tė besojnė nė mua me anė tė fjalės sė tyre,


    21 qė tė gjithė tė jenė njė, ashtu si ti, o Atė, je nė mua dhe unė nė ty; edhe ata tė jenė njė nė ne, qė bota tė besojė se ti mė ke dėrguar.


    22 Dhe unė u kam dhėnė lavdinė qė mė ke dhėnė, qė ata tė jenė njė, ashtu si ne jemi njė.


    23 Unė jam nė ta dhe ti nė mua, qė tė jenė tė pėrsosur nė unitet dhe qė bota tė njohė qė ti mė ke dėrguar dhe qė i ke dashur, ashtu si mė ke dashur mua.


    24 O Atė, unė dua qė atje ku jam unė, tė jenė me mua edhe ata qė mė ke dhėnė, qė ta shohin lavdinė time qė ti mė ke dhėnė, sepse ti mė ke dashur para themelimit tė botės.


    25 O atė i drejtė, bota nuk tė ka njohur, por unė tė kam njohur; dhe kėta e kanė njohur se ti mė ke dėrguar.


    26 Dhe unė i kam bėrė tė njohin emrin tėnd dhe do tė bėj ta njohin akoma, qė dashuria, me tė cilėn ti mė ke dashur mua, tė jetė nė ta dhe unė nė ta``.
    Ditėt e njeriut janė si bari;
    ai lulėzon si lulja e fushės;
    nė qoftė se era i kalon sipėr,
    ai nuk ėshtė mė dhe vendi i tij nuk njihet mė.
    Por mirėsia e Zotit vazhdon nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi
    pėr ata qė kanė frikė prej tij,
    dhe drejtėsia e tij pėr bijtė e bijve,
    pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij
    dhe mbajnė nė mendje urdhėrimet e tij
    pėr t`i zbatuar nė praktikė.

    Psalmi 103

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-01-2003
    Vendndodhja
    gjilan
    Postime
    71
    "Kėshtu Zoti tha: "Unė do tė shfaros nga faqja e dheut njeriun qė kam krijuar, duke filluar nga njeriu deri te kafshėt, te rrėshqanorėt, te zogjtė e qiellit, sepse pendohem qė i kam krijuar"
    Ky zoti juaj keq na qenka hidheruar me njeriun.Ata i shkaterroi,por jo te gjithe nga la di♪5 prej tyre.
    --------------------------------
    Sa per shkrimin tend desha te te bej nje verejtje, si njohes i kuranit qe hiqesh, duhet te dish mire se cfare shkruhet ne kuran mbi Biblen. Aty thuhet qe Tora dhe Inxhili (Ungjilli) jane te verteta dhe te shenjta.
    ----------------------
    ne e besojm ungjillin,por jo ate te shkruar nga Mateu,Marku,Luka e Gjoni por ate qe iu dha Ises as.
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Gjithashtu dua ta shtoj nje pyetje kety:Sa vajza na paska perendia juaj?!
    Po e shoh se per djem s`po e dishi ngase na paska kush e di sa ,po a e dini sa vajza ppra?!
    haker007

Tema tė Ngjashme

  1. E pėrbashkėta midis Islamit dhe Krishtėrimit
    Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 97
    Postimi i Fundit: 25-11-2013, 09:24
  2. Gabimet biblike ne analizen teologjike dhe shkencore
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 14-10-2009, 21:07
  3. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  4. Letra e Kishės sė Romės drejtuar Kishės sė Korinthit
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •