Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  be yourself by yourself Maska e denku
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  in the casket garden
  Postime
  362

  Virgjil Muci(poezi)

  * * *


  Optimizmi

  ishte i dashuri im i parė.

  Bėmė dashuri,

  por shpirti i zhvirgjėruar,

  mbeti beronjė.

  Fara,

  ishte sterile.


  ...


  Trishtimi

  ishte i dashuri i fundit.

  Bėmė dashuri.

  Shpirti u mbars,

  e polli Vetminė.

  shtator '93
  * * *


  Fallusi- direku

  i anijes pa flamur.

  Erėrat e marra tė fantazisė

  e degdisin detrave tė epsheve.

  shtator ' 93

  * * *


  Bie dėborė,

  Dhe unė pėr herė tė parė,

  Arrij tė shoh se,

  Ē' ngjyrė paskan petalet e,

  TRISHTIMIT.

  shkurt '93

  * * *


  Nata- shurrė e ngjyrosur

  Qė i rrjedh shalėve

  Kohės sė pėrdhunuar

  nėntor ' 92  * * *


  Ai trokiti nė derėn e nevojtores

  dhe thirri:

  "Eja shpejt. Revulucioni filloi."

  "Vafsh nė djall," ja ktheva

  "Lermė tė shijoj nė paqe,

  aktin e mrekullueshėm tė jashtėqitjes."


  Dola nga nevojtorja

  dhe harrova ta lėshoj ujin.


  Qyteti qelbej nga tė pėgėrat.

  mars ' 94


  * * *


  Ēarls Bukovskit
  Ditėn e vdekjes
  9 mars 1994


  Njė monument

  Njerėzimit i lipset

  vetėm

  njė monument.

  Le t' i marrim

  t' i shkrijmė

  shtatoret

  e mbretėrve,

  gjeneralėve,

  shkrimtarėve,

  filozofėve,

  diktatorėve

  e gjithė psikopatėve

  e idhujve tė rremė

  dhe me bronxin e tyre

  t' iu ngrejmė

  njė monument

  PROSTITUTAVE.


  * * *


  Rri shtrirė nė kokėrr tė shpinės

  Dhe sytė i mbaj nga tavani.

  Nė qoshk njė pezhishkė.

  Njė mizė ka ngecur keqazi

  Nė dantellėn e saj.

  gusht ' 93

  Nė pezhishkėn e kotėsisė sime

  Kam ngecur e rri pezull

  Dhe pres Mortjen

  Qė ēapitet me hapa tė ngadaltė.

  gusht ' 93

  * * *


  Vrava veten

  rashė nė gjumė

  kur u zgjova

  vdekja qe larguar

  u ngrita

  u vesha

  dola nė rrugė

  i propozova

  femrės sė parė

  qė takova

  nuk mė pranoi

  hyra nė bar

  piva dhe u deha

  u ktheva nė shtėpi

  vdekja

  mė priste buzgaz

  nė duar

  mbante lule tė bardha

  pa aromė

  artificiale

  ramė nė shtrat

  u shkėrdhyem


  ...

 2. #2
  be yourself by yourself Maska e denku
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  in the casket garden
  Postime
  362
  Fatos T. Lubonja: Vėshtrim lidhur me poezinė e Muēit

  Botuar nė revistėn pėr kulturė
  Pėrpjekja, Nr.4  Kėto poezi tė Virgjil Muēit mė transmetuan njė ndjenjė tė veēantė qė, duke u rrekur ta pėrthekoj, gjeta se vjen nga njė pėrzierje origjinale e revoltės me trishtimin. Revolta ndaj njė shoqėrie frustuese shndėrrohet befas nė trishtim- arrin nė pafuqi- dhe prap kthehet nė revoltė, pa mundur tė kuptosh se ku fillon njėra dhe ku mbaron tjetra. Kjo lojė ndjenjash ėshtė shprehur kryesisht me metaforat e marra nga gjuha erotike- pasi liria mė sė pari ėshtė dashuri dhe frustrimi ėshtė pengesė dashurie. Autori e shpreh revoltėn e tij nėpėrmjet glorifikimeve paradoksale, nėpėrmjet pėrdorimit tė atyre fjalėve "banale" qė nuk i pranon faqet "e bardha" tė shtypit... por edhe ndėrmjet delikatesės sė trishtimit qė e kaplon.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Postime
  56
  Me pelqyen poezite e Virgjil Mucit sepse kane nje stil te vecante.
  Thjesht doja te thoja se une e kam njohur personalisht Xhilin. Me ka mbajtur ne krahe kur kam qene e vogel.
  Libri i tij per femije "Rojtari i Pyllit" eshte shume i lezetshem. Nuk e di nese dikush mundet te postoje nje nga perrallat qe perfshihen aty.
  pershendetje
  Jola

 4. #4
  Vertet poezit e Virgjil Mucit kane nje stil te vecante dhe jane interesante , por proza e tij me pelqen me shume. Kam lexuar nje liber te tij ku tregon historin e nje cifti vite me pare .Nuk me kujtohet titulli (nuk e di nese I kujtohet ndonjerit) por me ka mbetur ne mendje nje fraze per dashurin. Pak a shume nje ide e till : Dashuria te ngre peshe dhe te ben te fluturosh por shume shpejte ashtu si cdo gje tjeter dhe ajo I nenshtrohet ligjeve te gravitetit dhe te ul perseri ne toke

Tema tė Ngjashme

 1. Virgjil Muēi - Na ishte njė herė njė botė me pėrralla!
  Nga Davius nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-04-2006, 18:17
 2. Gjeneralmajor Sylejman Selimi merr drejtimin e TMK-sė
  Nga deqanas nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 20-03-2006, 00:04

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •