Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 117
 1. #1
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  Millosh Gjergj Nikolla (Migjeni)

  Poema e Mjerimit

  Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė ze trishtimi
  kur shefftyra tė zbeta edhe sy tėjeshilta
  qė tė shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
  edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
  tė tanėjetėn e vet derisa tė vdesin.
  E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
  therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
  profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
  shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.

  Mjerimi ka vulėn e vet tė shėmtueme;
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme;
  balli qė e ka, syt qė e shprehin,
  buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
  janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
  tė mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
  mbi tė cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.
  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
  zhele fund e maje, flamujt e njė shprese
  tė shkymė dhe tė coptuem me tė dalun bese.

  Mjerimi tėrbohet nė dashuni epshore.
  Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, tė qelbta, tė ndyta, tė lagta
  lakuriqen mishnat, si zhangė; tė verdhė e pisa;
  kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajnė fillin tė marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
  qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.

  Mjerimi nė dritzėn e synit te kėrthini
  dridhet posi flaka e mekun qirini
  nėn tavan tė tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
  ku foshnja e smueme qan si shpirt' i keq
  tu' ndukė gjitė e shterruna tė sė zezės amė,
  e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
  e ama s'e don, por vetėm mallkon.
  Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
  ku foshnjėn pėrkundin lott edhe tė fshamit!

  Mjerimi rrit fėnnin nė hijen e shtėpive
  tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.


  Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet;
  don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
  atij grusht qė nė gjumė e shtėrngon pėr fytit
  kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
  dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
  njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
  Njė fryt kurse piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe fėmia nė bark tė dheut mbaron.

  Mjerimi punon, punon dit e natė
  tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
  tue u zhigatun deri nė gjujė nė baltė
  e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
  Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
  nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".

  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin pėnnendore e njė tregtis sė ndytė,
  qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat tė vet i dytė;
  dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
  ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.

  Mjerimi gjithashtu len dhe nė trashigim
  -jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e nė gjoks ndoj dhimbė,
  mund qė tė len kujtim ditėn e dikurshme
  kur pullaz' i shtėpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
  Kėshtu nėn kambė tė randė tė zotit t'egėrsuem -
  thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.
  Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
  mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.

  Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
  Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
  tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
  nė fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni -
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,

  nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
  Tė gjitha hallet skami nė gotė i mbyt
  kur njėqind i derdh njė nga njė nė fyt.

  Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
  dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

  Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
  dhimba paduruese qė tė bajnė tė ēmendesh,
  qė t'apin litarin tė shkojsh fill' e tė varesh
  ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.

  Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
  Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
  tė cilt nė mnyrė pompoze posi farisejt
  i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
  tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' nė shplakė.

  Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
  nė ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
  Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ILovePejaa pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  KANGA E RINIS

  Rini, thueja kangės ma tė bukur qė di!
  Thueja kangės sate qė tė vlon nė gji.
  Nxirre gėzimin tand' tė shpėrthejė me vrull...
  Mos e freno kangėn! Le tė marri udhė.

  Thueja kangės, rini, pash syt e tu...
  Tė rroki, tė puthi kanga, tė nxisi me dashnu
  me zjarrm tand, rini... Dhe tė na mbysi dallga
  prej ndjenjash tė shkumbzueme q'i turbullon kanga.

  Rini, thueja kangės dhe qeshu si fėmi
  Kumbi i zanit te pėrplaset pėr qiellė
  dhe tė kthejė prap te na - se hyjt ta kanė zili


  e na tė duem fort si tė duem njė diell.
  Thueja kangės, Rini! Thueja kangės gėzimplote!
  Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ILovePejaa pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 5. #3
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  KANGA E TĖ BURGOSUNIT

  Nėpėr hekra tė kryqzuem tė dritores seme
  shof qiellėn tė coptueme nė katėrdhetė copė
  edhe shof diellin sa njė pare serme
  - aq larg asht qielli nga e emja gropė.

  E kjo gropė e eme e ka emrin burg.
  E dini se burgu nuk asht pėr dėfrim.
  Prandaj burg' i em asht shum i ultė
  dhe mė bani palmuē dhe mė mbyti nė trishtim.

  Hekrat e kryqzuem dhe ndėrgjegj' e eme,
  dy anmiq tė betuem, luftojnė dit' e natė;
  por hekr' i fortė e mund ndėrgjegjen teme
  dhe nė dėshprim pėrplasem si njė qen i ngratė.

  E kur nata vjen dhe xhixhillojnė hyjt
  gėzohem fort, se hekrat nuk m'i kryqzojnė syt',
  por t'u sjellmen mbrapa shof dritėn e smutė
  edhe hijėn teme tu' u zgjatė nė murt

  si njė kėrcnim ligji, posi njė dajak.
  Dhe atėher tėrbohem dhe urrej pa masė
  dritėn, hijėn, vetėn, muret edhe hekrat
  edhe e ndjej vetėn lua tė ndryem nė kafas.

  Nėpėr hekra tė kryqzuem tė dritores seme
  shof qiellėn tė coptueme nė katėrdhetė copė
  dhe zemra e eme ndien po aq tė breme
  nė mes tė katėr murve sii nė njė gropė
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ILovePejaa pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #4
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  FRYMĖZIM i PAFAT

  Frymzim' i em i pafat,
  qė vjen e mė djeg mu nė gji,
  pėr kė po mė flet? pėr kė tė shkruej?
  pėrse po mė ban qė kaq tė vuej?
  pse vjen e mė djeg mu nė gji,
  frymzim' i em i pafat?

  Pėr tė gjorėt? pėr ata qė nuk kanė dritė?
  0 frymzim' i em i ngratė,
  mjaft me plagė qė s'kan shėrim,
  leni tė dergjen nė mjerim,
  Njerzit s'duen ma trishtim,
  botės s'ia kande atė kangė tė thatė,
  thot se mjell njė farė tė idhtė.

  Far' e idhtė... far' e idhė...
  - 0 njerz tė bimė nga far' e ambėl!
  Frigė tė mos keni, pse njė kangė
  mund t'ju theri nė ndjesi,
  t'ju kujtojnė zemrėn nė gji
  nė ndėrgjegje dhe njė dangė...
  porju t'ju bajė edhe ma zi.

  Frymzim' i em i pafat!
  Shporru ktej! Nuk tė due!
  S'i due hovet tueja tė nalta,
  as fluturimet... Nėpėr balta...
  tė ditve tona tė shklas un due
  rrokė me njerzit qė rrok nata.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ILovePejaa pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 9. #5
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  LAGJA E VARFUN

  Krahėt e zez tė njė nate pa fund
  e varrosėn lagjen pranė,
  dritė, jetė, gjallsi - askund,
  vetėm errsinė e skam.

  U harrue jeta e ditės
  ndėr shtresat e natės, e pagja
  u derdh nga parzm' e errsinės...
  n'andrra pėrkundet lagja.

  Njerzit ndėr shtėpia flejnė
  me gjoksa tė lakurtė e tė thatė
  e gratė... fėmi po u lejnė
  pa ushqim nė gji, pa fat,

  Pushojnė gjymtyrt e shkallmueme
  nė punėn e ditės sė kalueme,
  shėrohen trutė e helmueme
  nė gjumin e natės s'adhrueme.

  Veē zemrat e njerzve tė lanun
  me tė rektunt prralla rrfejnė:
  mbi barrat e jetės sė namun
  qė shpirt dhe korriz thejnė.

  Prralla mbi fėmij rrugaēa
  barkjashtė e me hundė tė ndyta,
  qė dorė shtrijnė me vjedhė, me lypė
  e ngihen me fjalė tė ndyta.

  Prralla mbi varza tė fyeme
  me faqe e me buzė tė thithna.
  Prralla mbi djelm, me tė thyeme
  shprese, nė burg me duer tė lidhna,

  tė cilt nesėr para gjyqit
  pėr delikt do tė pėrgjegjin, -
  vetėm dreqit e hyllit
  tė gjith fajet tash ua mbshtesin.

  Kėshtu lagj' e varfun pėshpritė
  dhe errsinės hallet tregon.
  Njė gjel i undshėm, me dritė
  tė hanės i rrejtun, kėndon.

  Hesht! or gjel kryengritės,
  i lagjės sė varfun. - Kėtu
  nuk zbardh pėr ty drita e dritės.
  i gjikuem je me ngordhė n'u.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ILovePejaa pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 11. #6
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731
  Me pelqen shume Migjeni eshte nje autor i madh!
  Prį, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ketė gjuhė tė Perendķs,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a lźn ai fmķs;
  Edhč atij i u thaftė, po, goja,
  Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore;
  Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja,
  Flet e t'veten lźn mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Letersia 76 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 13. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  VJESHTA NĖ PARAKALIM

  Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona,
  Afshon erė e mekun, lėngon i zymtė dielli,
  lėngon shpirt' i smum ndėr krahnore tona,
  dridhetjet' e vyshkun ndėr gemba tė njė plepi.

  Ngjyrėt e verdha lozin nė vallen e fundme -
  (dėshirė e marrė e gjethve qė njė nga njė vdesin!)
  Gėzimet, andjet tona, dėshirat e fundme
  nėpėr balta tė vjeshtės njė nga njė po shkelin.

  Njė lis pasqyrohet nė lotin e qiellit,
  tundet dhe pėrgjaket nė pasion tė viganit:
  "Jetė! Jetė unė due!" - e frymė merr prej fellit,
  si stuhi shkyn ajrin... por nė fund ia nis vajit.

  Dhe m'at vaj bashkohet horizont' i mbytun
  nė mjegull pėrpise. Pemėt degėt e lagun
  me vaj i mshtjellin nė lutje - por kot! e dinė, tė fikun,
  se nesėr do vdesin... Vall! A ka shpėtim ndokund?!

  Mallėngjehet syni, mallėngjehet zemra
  n'orėn e vorresės, kur heshtin damaret,
  e vorri inaltohet nėn qiella ma t'epra
  me klithėm dėshprimi qė nė dhimbė tė madhe zvarret.

  Vjeshtė nė natyrė dhe vjeshtė ndėr ftyra tona.
  Rėnkoni dėshirat fėmitė ejetės sė vafun;
  rėnkoni nė zije, qani mbi kufoma,
  qė stolisin vjeshtėn nėpėr gemba tė thamun.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:31

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 15. #8
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787


  Motivet

  A nder kujtime te shkimuna asht motiv' i nje vjershe?
  nder kujtime te bardha te feminis virgjine,
  kur zemerplote me mbare boten defreheshe
  ne deshire, shpresa e t'ambla andrrime?

  A nder kujtime t'aferme te djaleris vullnuese
  asht motiv' i zjarrte i nje vjershe dashunie,
  me rime tingllueme e shprehje flakruese
  plot lumni jetese dhe gezim brohorie?

  Nder ftyra te zbeta te grave te mjerueme,
  qe enden dhe neper pragje, tu' u shitun lypin,
  nder ftyra u shkarravitet nje vjersh' e permallueme
  me vaj, me ankime qe der ne qiell hypin;

  neper skaje t'errta, ku shungllon zgerdhia
  me neveri, ne te cilen tregohet i marri,
  te cilin ndjek e shoqja, i biri dhe e bija
  -- ne revolt aty krijohet moto-permendari,

  neper skaje te mshefta ku droja ka mrizin
  e qetsia shtrohet tue perpimun jeten --
  aty bashke me tradhti motivi ze fillin
  e pena e poetit me te zhvillon vjershen.

  Gjate jeteses se njeriut motivet te gjitha ngjyrash
  shkojne e vijne pa pramun. Po erdh motiv' i mbrame,
  i tmerrte ne fantazi tone - atbote nje te zbem ftyrash,
  nje hij' e keqe -- dhe kumona dam - daaam.

  Millosh Gjergj Nikolla

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #9
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Parathania e Parathanieve

  Perdite perndojne zotat
  dhe rreshqasin trajtat e tyne
  mbi vjet dhe shekuj
  dhe tash s'po dihet ma kush asht zot e kush njeri.
  Nder tru te njerezimit zoti galuc ka ndejun.
  Vetvetes me gisht tamthat i ka biruemun
  ne shej te pendimit
  dhe bertete ne kulm te hidhnimit:
  cka, cka krijove?
  -- Njeriu nuk e di:
  a asht zoti pjella e tij,
  apo ai vete pjella e zotit.
  Por e sheh se asht kot i kotit
  me mendue mbi nje idhull
  qe nuk pergjegj.
  Dhe tash s'po dihet ma kush asht zot e kush njeri.
  Ka ardhe nje kohe,
  ne te cilen njerezit po kuptohen fare mire
  per me ndertue Kullen e Babilonit, --
  dhe ne maje te Kulles, ne maje se fronit
  ka me hype njeriu
  dhe ka me thirre:
  Perendi! Ku je?


  Millosh Gjergj Nikolla

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 19. #10
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Te birte e shekullit te ri

  Na te birte e shekullit te ri,
  qe plakun e lame ne "shejtnin" e tij
  e cuem grushtin per me luftue
  nder lufta te reja
  dhe me fitue...
  Na te birte e shekullit te ri
  filizat e nje toke se rimun me lot,
  ku djerse e ballit u dikonte kot --
  se dheu yne qe kafshate e huej
  dhe ne marrzi duhej shume shtrejte tu paguhej...
  Na te birte e shekullit te ri,
  vllazen te lindun e te rritun ne zi,
  kur tinglloi cast' i yne i mbrame
  edhe fatlume
  ditem me thane
  S'duem me humbe
  ne loje te pergjakte te historis njerzore,
  jo! jo! s'i duem humbjet prore --
  duem ngadhnim!
  ngadhnim, ndergjegje dhe mendimi te lire!
  S'duem per hir
  te kalbsinave te vjetra, qe kerkojne "shejtnim",
  te zhytemi prap ne pellgun e mjerimit
  qe te vajtojme prap kangen e treishtimit,
  kangen monotone, pa shpirt te skllavnis --
  te jem' nje thumb i ngulun nder trute te njerzis.
  Na te birte e shekullit te ri,
  me hovin tone e te ndezun peshe,
  nder lufta te reja kemi m'u ndeshe
  dhe per fitore kem' me ra fli.


  Millosh Gjergj Nikolla

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #11
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Kanga skandaloze  Njė murgeshė e zbetė, qė bashkė me mkatet e botės
  bar dhe mkatet e mia mbi supet e vet tė molisun,
  mbi supat e verdhė si dylli qė i ka puth hyjnia
  - kaloi rrugės sė qytetit si ejll i arratisun…
  Njė murgeshė e zbetė, e ftohtė si rrasa e vorrit,
  me sy boj hini si hini i epsheve tė djegna tė gjallesės,
  me buzė tė holla tė kuqe, dy gajtana
  pshertimet qė mbysin
  ma la der' vonė kujtimin, kujtimin e ftohtė tė kalesės.
  Prej lutjesh (jo tallse!) duel dhe nė lutje prap po shkon…
  Lutjet i flejnė gjithkund: ndėr sy, ndėr buzė, ndėr Gishta.
  Pa lutjet e saj bota, kushedi, ē'fat do kishte?
  Por dhe nga lutjet e saj ende s'i zbardhi drita.
  O murgeshė e zbetė, qė ēon dashni me shėnjt,
  qė n'ekstazė para tyne digjesh si qiriu pranė lterit
  dhe ua zbulon veten… Smirė ua kam shejtėnvet:
  Mos u lut pėr mue, se due pash mė pash t'i bij ferrit.
  Unė dhe ti, murgesh, dy skaje po tė njė litari;
  tė cilin dy tabore ia ngrehin njeni-tjetrit -
  lufta asht e ashpėr dhe kushedi ku do t'dali,
  prandaj ngrehet litari edhe pėrplasen njerzit.


 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 23. #12
  i/e regjistruar Maska e Lisi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  45
  Ndeshja  O grue, qė tė ndesha nė ditn e fatkobit tem,
  Kur prirja njellte e syt shikojshin zi
  e ndjejshe veten se dhe unė jam fli
  tė njė ndjesi si ti.
  O grue, q'u ndeshme ditėn e fatkobit tone
  zemėr pėr zemėr edhe ball pėr ball
  e ndjesitė n'u shprehėn me mall
  mė njė vall: sa hall…
  Dhe kėshtu nė rrugė tė madhe e shitme
  zemrėn tonė.
  njerzve qė vetėm njė tė pėrqeshun dhanė pėr tė
  e shkuen tė kėnaqun e tu'u gėzue - pse
  panė mshefsinat intime tė kėsaj jetesės sonė.
  E na, dhe njė dhimbė tė sinqertė tue ndijė,
  vuejshin me zemėr tė ndrydhun si dy fėmijė
  tė humbun ndėr vise tė hueja natėn vonė,
  o grue, q'u ndeshme nė ditėn e fatkobit tonė.


 24. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lisi pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 25. #13
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  REZIGNATA

  Na shprehun tė ngushlluem gjetme nė vaj...
  Mjerimet i morme nė pajė
  mejetė... se kjo botė mbarė
  ndėr gji t'Univerzumit asht njė varrė,
  ku qenia e dėnueme shkrrahet rrshanė
  me vullnet tė ndrydhun nė grusht tė njė vigani.
  - Njė sy i stolisun me lot tė kulluet sė dhimbes sė thellė
  ndrit nga skaji i mjerimit,
  e kaiherė njė refleks i njė mendimit tė hjedhtė
  veton rreth rruzullimit
  shfrimin me gjetė mnis sė vet tė mnerėtė...
  Por kreu varet, syn' i trishtuem, mbyllet
  e nga qerpiku njė lot i kjart' shtyhet
  rrokulliset nga ftyra, bie nė tokė e thrrimet,
  e ndėr thrrimet e vogla tė lotit ka njė njeri lindet
  Secili prej tyne n'udhė tė fatit tė vet niset
  me shpresė nė ngadhnim ma tė vogėl, pėrshkon tė gjitha viset
  kah rrugėt janė tė shtrueme me ferra e rreth tė cilave shifen
  vorret tė shpėlamė me lotė e tė marrėt qė zgėrdhihen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 31-08-2006 mė 23:34

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 27. #14
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787


  Shpirt i ri*)

  Shqiponje me krahe te thyem! Vall, shpirti i plagosun!
  Shpirt! aht i kulluet! dhimbe gjoksi te brengosun!
  Vall, shpirti i therun... fli e nje lterit te ri,
  vaj' i nje skamnori, te vllaut qe heq zi.

  Shqiponje me krah te thyem! Vall, shpirt i molisun!
  Qendro! Qendro krenar! mu si nje zot i stolisun
  me diell t'arte ne ball, me qiella t'azurta ne sy...
  Qendro! si vaj skamnori -- ende ka fryme ne ty.

  O shpirt! Pellumb i gjore! Lajm i idealit te ri...
  Zhgule shegjeten nga vetja, e rishtas, me dhimsuni
  flutro mbi valet e jetes e fjale ngushllimi peshprit,
  shero plaget skamnoreve e shpresen ne jete ua rrit.

  Por hesht, shpirt'i goditun, fellte hesht ne pikllim,
  i dhimset vetja shpirtit...o vall, se c'idhnim!
  Shikon boten skamnore, plagen shikon me sy
  e lote xhevahiri derdh...o vall, u fik nje hy!  * Kjo poezi u botua per here te pare me titullin "Plaga". Migjeni e perfshiu ne "Vargjet e lira" me titullin e mesiperm.

  Millosh Gjergj Nikolla

 28. #15
  Gjirokaster ballergjende Maska e Albioni
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Arizona
  Mosha
  42
  Postime
  225

  Nen flamujt e melankonise (Migjeni)

  Nė vendin tonė
  kudo valojnė
  flamujt e njė melankolie
  tė trishtueshme...
  ... dhe askush s'mund tė thotė
  se kėtu rron
  njė popull qė ndėrton
  diēka tė re.
  Aty kėtu nė hijet
  e flamujve
  mund tė shifet
  njė mund, njė pėrpjekje
  e madhe pėrmbi vdekje
  pėr tė pjellė diēka tė madhe,
  pėr tė qitė nė dritė njė xhind!
  Por, (o ironi)
  nga ajo pėrpjekje lind
  vetėm njė mi.
  Dhe kėshtu kjo komedi
  na plas dellin e gazit,
  nsa prej marazit
  pėlcasim.
  Nė prakun e ēdo banese
  ku ka ndoj shenj jetese
  valon nga njė flamur
  melankolie tė trishtueshme
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 20-10-2009 mė 00:01
  Be peacefull in your pursuit of a beautiful life.

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albioni pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 30. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-11-2002
  Vendndodhja
  us
  Postime
  2

  te lumte te lumte

  Urimet e mia per te gjitha postimet qe ke bere per migjenin ( shkrimtarin me te madh ne shqiperi)

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ilena pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 32. #17
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Rima e tretun

  Jeta i kaloi si nje gote shampanje.

  Nett i coi ner shtreten mbi gji te grave,
  te cilat e deshten fort a ma fort per pare
  sesa per kafshimin e tij te dhambve.

  Dhe syparja ra...
  Protagonisti vdiq...


  Por nuk vdes shampanja!


  U linden milionet
  me miliarde deshira,
  Kuj t'i leshohet radha
  kur nuk ka batalla?

  Por do te kete Karrnera
  dhe do te kete poeten
  gjithashtu edhe priften.


  Prifti ka per te thane:
  ku do te shkoje
  ai qe e coi
  jeten si nje gote shampanje
  e ku ai me te thyeme dhambe?


  Millosh Gjergj Nikolla

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 34. #18
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Anėtarėsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  Per Migjenin ka akoma.
  Kush e lexuar e ka vleresuar.
  Ju faleminderit per postimet.

  Sinqerisht
  hope31
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar hope31 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 36. #19
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787

  Nje nate pa gjume

  A.SH.  Pak drite! Pak drite! Pak drite, o shok, o vlla.
  Te lutem, pak drite ne ket nate kur shpirti vuen,
  kur te dhemb e s'di c'te dhemb, e syni gjum nuk ka,
  urren nuk din c'urren, don e s'din se c'don.

  Pak drite! O burre! O hero! ngado qe te jesh!...
  Burre qe shkatrron edhe qe nderton serish!
  Pak drite vetem, te lutem, mshire te kesh,
  se do cmendem ne ket nate pa gjume dhe pa pishe.

  Oh! ta kisha pishen te madhe edhe te ndezun!
  Me flaken e pishes ne qiellin e ksaj nate
  ta shkruejshe kushtrimin... Ehu Burre i tretun!
  Do ta shifsha vallen tande ne maje te nje shpate.

  Por pishe nuk kam e vetem jane burrat, shoket...
  Dergjem n'errsine pa gjume dhe pa drite...
  Askush s'me ndigjon, cirrem kot me kot...
  Hesht more, hesht! por qindro, o shpirt.

  Gjeli kendon dhe thote se asht afer drita
  -- Gjel, rren a s'rren? cila asht fjala e jote?
  Kur ti kendon thone se asht afer drita...
  Por un s'besoj sonte ne fjalet e kesaj bote.

  Hiqmuni qafe, mendime!
  O jastek ty te rroki, te perqafoj si shpetimin
  me fal ate qe due: gjumin dhe andrrimin
  e dy buzve qe peshperisin ngushllimin.


  Millosh Gjergj Nikolla

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar AsgjėSikurDielli pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 38. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2002
  Vendndodhja
  Kurrkundi
  Mosha
  36
  Postime
  132
  IDHUJT PA KRENA

  Nje tufan i tmerrshem i shembi idhujt.Disa i bani pluhun e disa i la pa krena.Tufani i tmerrshem nuk fryni as nga nje ane e horizontit,dha as nga qiella ,por duel nga zemra e dheut .Cdo gja qe del nga zemra asht ose perkdhelse si andja me intime ,ose e tmerrshme si tufani qe shemb idhujt.
  U tret pluhuni i idhujve q`u shemben krejt,dhe s`u mbet fara,e idhujt qe mbeten pa krena qendrojne si deshmoret e shemtuem e nje jetes se perndueme.
  Idhuj pa krena!Shemtim i natyres!E njerezit qe jetojne ne mes tyne enden si te harlisun.Ata qe kishin lindun para se t`u shembeshin idhujt dhe i pan me syt e vet ne bukurine e tyne ceremoniale ,ata tash renkojne ,psheretijne per kohen e idhujve te vjeter,dhe tue vdekun shpresojne se keta idhuj do t`i shpetojne .E ata qe lindin ne kohen e idhujve pa krena s`dine ka t`ia mbajne .Duen t`adhurojne ,po c`ka t`adhurojne ?Idhuj pa krena?...Duen te besojne ,por c`ka te besojne ?Idhujt pa krena?Kush mund te adhuroje te shemtuemen ?Kush mund te besoje ne nje zot pa krye?Cdo gja qe s`ka krye asht kufome e kufoma s`e ka vendin mes te gjalleve.Kufoma duhet varrose.Perndryshe ,e perlyemja me te ka per te qene katastrofale .E katastrofa asht katastrofe!Zhduk kombe!
  (Kombi yne me te vertete s`u zhduk.Por arsyeja asht vetem se dhe kojshite tone t`aferm qene pak a shume te nje fati si ne.)
  Idhuj pa krena!Flite e kohes ,e cila gjithcka perpin ,dhe fli te fatalitetit.Qendrojne ashtu te gjymtuem vetem e vetem pse s`duel njeriu i zoti te ndertoje idhujt e ri.Por,heret a vone ,ai do te dali .Dhe idhujt e ri qe do t`i ndertoje ai ,kane per t`u adhurue nga turmat .Se landa e tyne ka per te qene moral i kohes ,model`i tyne -njeriu i socem.
  Idhujt pa krena!Ne varrimin e tyne kumonet kane per te plase se ramit,minaret kane per ta thye kurrizin se faluni dhe zhrecve do t`u keputen telat e fytit se kenduemi.Dhe do te vije heshtja.Se cdo vikame fillon dhe mbaron me heshtje .Mbasandaj do te filloje puna...
  The path of excess leads to the Tower of Wisdom.(Blake)

 39. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar zarathustra pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Dita e Shėn Nikolla - 6 dhjetor
  Nga Manulaki nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 07-12-2016, 11:38
 2. Millosh Gjergj Nikolla - Migjeni
  Nga Rinorja nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 25-12-2010, 12:53
 3. Historia kombtare
  Nga llokumi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 20:51
 4. Major Gjergj Vata
  Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2002, 20:31
 5. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •