Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 78
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960

  Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare

  11 dhjetor 2005 /TN

  Nuhi Ismajli

  Figura e kryeheroit kombtar shqiptar Gjergj Kastriotit Sknderbeut, q nga ditt e para t lavdis s tij e gjer m sot, ka frymzuar vepra t shumta e t larmishme t fushave t ndryshme t krijimtaris s autorve shqiptar e botror.

  Figura e Sknderbeut sht br nj figur e admirueshme pr autort shqiptar e t huaj, n radh t par, pr luftn e tij heroike, kundr pushtuesit e robris, pr lirimin e vendit e t popullit t vet dhe pr ruajtjen e identitetit kombtar, por edhe pr kontributin e vlern q kishte lufta e tij edhe pr popujt tjer dhe veanrisht pr shembullin e pamohueshm frymzues q pati e ka vepra e tij pr ndjenjat liridashse dhe virtytet m t shquara njerzore t t gjith njerzimit.

  N kontrast me frymzimet e fuqishme t veprave t autorve shqiptar e botror, trajtimin madhshtor t figurs s tij dhe prpjekjes pr t dhn kuptimin e natyrn e madhshtis s tij, figura e Sknderbeut, e mbshtetur n filozofin e propagandn e kundrshtarve t tij historik dhe n propagandn antishqiptare, ndonjher sht br objekt trajtimi edhe nga pikpamje t tjera, t kundrta, joobjektive, antishqiptare, sipas t cilave ai del si shembulli i tradhtarit kombtar, i cili lufton kundr interesave t Shqipris (H. Feraj) ; shembulli i heroit te vogl kombtar (B. Latifi) ; shembulli i cilsive m t ulta t shqiptarve dhe t cilsive m t ulta njerzore (K.Trebeshina) etj.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Mohimi i heroit kombtar

  H. Feraj n shkrimin e tij t karakterit politik Skic e mendimit politik shqiptar(bot. Logos A, Shkup, 1999), ia mohon Sknderbeut trsisht vlern e heroit kombtar dhe, pr m tepr, tek ai sheh qndrime dhe veprime antishqiptare (f. 44, 45 etj.). Sknderbeu, sipas Ferajt, nuk sht nj hero kombtar, po nj figur negative (f.84 etj.), pasi nuk e ka pranuar pushtuesin osman dhe robrin e Shqipris, po e ka kundrshtuar dhe e ka luftuar at pr 25 vjet me radh.

  Pra, sipas Ferajt, ai i ka br dm Shqipris, pasi ka kundrshtuar P.Osmane dhe nuk ka vepruar si t tjert, t cilt e kan pranuar pushtuesin osman dhe i jan bashkuar atij, si Hamza Kastrioti, M.Golemi.S. Balsha,B. Pasha etj. (f. 45) . Duke mos e pranuar P.O. dhe duke luftuar at, sipas Ferajt, Sknderbeu ka refuzuar t mirat q sillte P.O. pr shqiptart, si: t drejtn e vetqeverisjes, t drejtn e gjuhs, arsimit etj (f. 45).

  E vrteta, si e tregojn t gjitha faktet, sht se prve t mirave personale q fitonin integristt, populli shqiptar nuk fitoi asgj, po prkundrazi, pati humbje e pasoja deri n ditt tona.Kshtu, dihet se integristt shqiptar fitonin pozita e prfitime materiale, por ishin vetm sherbtor t pushtetit osman dhe, si t till, duhej t luftonin pr t dhe, jo rall, duhej, pr hir t atij integrimi me P. O. , t udhhiqnin fushata luftarake edhe kundr Shqipris, vendit e popullit t vet.

  Prve lufts s Sknderbeut /dhe sknderbegasve/ kundr P. O. shqiptart patn edhe integrimin shumshekullor me P. O. , ku mund t shihen rezultatet e atij integrimi.

  Integristt nuk kan mundur t bjn asgj pr t mirn e kombit. Nuk kan mundur t frenojn dhunn e pushtuesit osman, as dhunn e pushtuesit t dyt (sllav e grek) mbi shqiptart, dbimet e shqiptarve

  Duke i identifikuar me turqit, integristt shqiptar, qoft edhe ata t pozitave t larta, nuk kan pasur kurrfar t drejtash as mundsish q t krijonin kushte pr mbrojtjen dhe zhvillimin e vlerave kombtare, si: gjuha, arsimi, kultura kombtare etj. Prkundrazi, pozita e integristve shqiptar, ka kushtzuar q ata t jen faktor t fuqishm t ndrprerjes s kulturs shqiptare pr shekuj t tr dhe imponimit e prhapjes s ideologjis e kulturs s pushtuesit te shqiptart.

  Pranimi i pushtuesit osman, afrimi dhe integrimi i shqiptarve me t, ka pasur pasoja t mdha historike pr shqiptart. Kshtu, prderisa t tjert formuan shtetet e tyre ende pa rn P.O. , shqiptart, edhe pas rnies s P.O. mbetn me trojet e copzuara dhe me pasoja q po i vuajn edhe sot.

  Sknderbeu, sipas H. Ferajt, sht figur negative, antishqiptare edhe pr shkak se me luftn e tij kundr P.O. ka ndihmuar luftn e sllavve (serbve) e grekve, lakmuesve t tokave shqiptare (f. 145 etj.), pa marr parasysh faktin se, ather, P. O. ishte pushtuesi m i madh, numr nj, i shqiptarve; qllimi i vrtet i lufts s Sknderbeut, ishte lirimi i Shqipris (dhe jo favorizimi i orekseve t t tjerve) , ndrsa lufta kundr P.O. nuk donte t thoshte pajtim me pushtimin sllav (serb) e grek t Shqipris.

  Sknderbeu me qndrimin e luftn e tij kundr P.O., sipas H. Ferajt ka krijuar nj tradit politike antikombtare, e cila, sipas tij, i ka sjell dm kombit shqiptar, kurse i ka shrbyer dhe i ka favorizuar pushtuesit ballkanik t Shqipris(f. 84, 129 etj.). Po ashtu, me at qndrim t tij politik, sipas H. Ferajt, Sknderbeu ka qen edhe kundr Perndimit (f.83).

  Por, n fund, mungesa e argumenteve, artificialiteti i pikpamjeve, teorive e skemave t tij politike shihet kur ai e demanton vetveten me prfundimin se t gjitha rrymat politike shqiptare, pra, sipas tij, edhe rryma politike e integristve, q sipas tij sht rrym nacionaliste shqiptare( ! ), nga e cila ka lindur nacionalizmi shqiptar ( ! ) (f. 38, 146 etj.), Sknderbeun e marrin si shemblltyr t heroit kombtar (f. 82-84).

  Baza e pikshikimit dhe e pikpamjeve t tilla t H. Ferajt pr Sknderbeun sht e mbshtetur n pikpamjet e filozofis s pushtuesit, arsyetimet e tij pr luftrat pushtuese, n filozofin e moralit t integristve, t cilt bashkimin me pushtuesin dhe luftn kundr vendit t tyre e quajn vepr fisnike kombtare, n arsyetimet e tradhtarve t popullit dhe t vendit, t cilt tradhtin e konsiderojn nder, krenari, vler, dhe n mendsin e ngulitur anadollake t robit.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Injorimi i heroit kombtar

  Shkrime t ngjashme me veprn Skic녔 t H. Ferajt, n t cilat Sknderbeu jepet sipas pikpamjeve antishqiptare, jan edhe shkrimet: Kombi, moderniteti, historia (Koha ditore, 15 maj 2004, f. 27) dhe Minimalizmi religjioz i shqiptarve (Koha ditore, 20 gusht 2005, f. 28) t Blerim Latifit.

  N shkrimet e tij B. Latifi synon t zhvlersoj e mohoj figurn kombtare t Sknderbeut dhe t rrnoj bindjet e shqiptarve pr t si kryehero kombtar.

  Sipas B. Latifit figura e Sknderbeut, si hero kombtar, sht mit i shpikur (Minimalizmi) . Mitin pr Sknderbeun, sipas B. Latifit, e kan krijuar romantikt shqiptar (Kombi) dhe se Nacionalistt shqiptar e kan marr figurn e tij dhe prej nj princi feudal e kan shndrruar n hero kombtar (Kombi).

  Vlersimi i Sknderbeut si hero kombtar, nga ana e historianve shqiptar, sipas B. Latifit sht vetm nj konstruksion imagjinar me t cilin vazhdojm t gnjejm veten ( Kombi) etj.

  Mirpo, t dhnat tregojn se romantikt shqiptar nuk jan t part, t cilt jan munduar ta trajtojn madhshtin e Sknderbeut n veprat e tyre. Prpara romantikve shqiptar, krijuesit shqiptar, q nga koha e Sknderbeut, si dhe krijuesit botror, t shekujve t ndryshm, n veprat m t lloj-llojshme, e kan prjetsuar madhshtin e Sknderbeut.

  Romantikt shqiptar nuk e kan lartsuar aspak m tepr Sknderbeun se krijuesit shqiptar dhe botror, para tyre.

  Lufta dhe qndresa njerekshekullore e Sknderbeut prball nj fuqie botrore, si ishte P.O., adhurimi i tij n prmasa botrore dhe krijimi i figurs madhshtore t tij n veprat e lloj-llojshme t qindra autorve shqiptar e botror, vetvetiu e bn figurn e Sknderbeut t pandashme nga figura e heroit mitik.

  B. Latifi, n shkrimin e tij, mohon figurn kombtare t Sknderbeut edhe duke i mohuar atij idet nacionaliste. Sipas tij, pr Sknderbeun Idet nacionaliste jan trsisht t huaja dhe inekzistente (Minimalizmi) ; Ideja e kombit nuk ka ekzistuar fare n periudhn e Sknderbeut dhe se projektimi i ksaj ideje n veprimtarin e Sknderbeut sht kurgj tjetr prpos nj vetmashtrim (Kombi) ; Ai nuk sht farktues i identitetit nacional shqiptar (Minimalizmi) etj.

  Pohimet e tilla, shtrojn pyetjen: ǒmotiv e ka nxitur Sknderbeun t braktiste pozitn dhe prfitimet personale n kuadr t P.O. dhe ti kthehej vendit e popullit t vet, nj jete luftrash e betejash t vazhdueshme pr vendin, popullin, lirin dhe identitetin shqiptar, n mos vetdija dhe synimet kombtare, t cilat kan shrbyer dhe shrbejn edhe sot si model i qndress dhe orientimit kombtar? Si ka arritur, pra, Sknderbeu t jet shemblltyr e heroit kombtar dhe e lufts lirimtare, q nga koha e tij e gjer m sot? Mos sht verbuar i gjith njerzimi dhe i jep cilsit q Ai si ka?! Apo mos kan ndryshuar natyra e parimet njerzore dhe virtytet quhen vese, kurse veset virtyte?!

  B. Latifi i mohon Sknderbeut edhe luftn pr kulturn dhe krishterimin perndimor.

  Sipas tij, Sknderbeu nuk sht figura q personifikon identitetin nacional dhe perndimor t shqiptarve (Minimalizmi); ai nuk sht mbrojts i krishterimit perndimor dhe farktues i identitetit nacional shqiptar (Minimalizmi) etj.

  Lufta e shqiptarve kundr P.O. nuk ishte vetm luft fizike pr lirimin e vendit, po edhe nj luft shpirtrore e kulturore, kundr ideologjis dhe kulturs s imponuar t pushtuesit. Luftrat e Sknderbeut frenuan shtrirjen e P. O. drejt Perndimit. Epitetin atleti i Krishtit Sknderbeut ia dha qendra e krishterimit perndimor.

  B. Latifi n shkrimet e tij t prmendura mbron pushtuesin osman dhe synon t shquaj vlerat e pushtimit osman pr shqiptart. Sipas tij, shqiptart nuk kan qen viktima t invadimit turko-islamik (Minimalizmi) dhe se vetdija e tyre kombtare u formua n shek. XIX: Identiteti kombtar n mesjet nuk ekzistonte (Minimalizmi) ; sht gabim t krkohen fenomene t vetdijes kombtare, ose t lvizjes nacionaliste m larg se shekulli nntmbdhjet (Kombi) etj. , q, domethn se, sipas tij, sht P.O. ajo q e zgjoi vetdijen kombtare te shqiptart!

  Kshtu, edhe B. Latifi, pr Sknderbeun flet nga pozita e pushtuesit osman dhe nga pozita e atyre q prkrahnin pushtuesin osman dhe mbrojn pushtimin osman t Shqipris dhe jo nga pozita e shqiptarve q luftuan pr lirin e vendit e t popullit shqiptar dhe pr kulturn shqiptare me orientim perndimor.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Sharja e heroit

  Pikpamje t njjta pr shqiptart dhe Sknderbeun, t cilat H. Feraj i shpreh teorikisht, Kasm Trebeshina i shpreh artistikisht n veprn Mekami (bot. Buzuku, Prishtin, 1992(94).

  Trebeshina mohon karakterin kombtar t lufts s Sknderbeut, e mohon at si lufttar pr lirimin e Shqipris dhe e quan rebeli i pabes (f. 94) e vegl e pushtuesve t Shqipris ( aty nuk po prgatitej nj kryengritje, por Napoletant, t ndihmuar nga Kastrioti, do t ndrmerrnin nj fushat pr ta ripushtuar Kshtjelln e Beratit ( f. 58); Kastrioti sht vegl e tyre (napoletanve) (f. 59) etj.

  Sikur n veprn e Ferajt edhe n veprn Mekami t Trebeshins Sknderbeu paraqitet si armik i rrezikshm pr Shqiprin dhe njeri egoist q lufton pr interesa personale.

  Nj nga tradhtart shqiptar q shkon dhe bashkpunon me turqit, q sht zri i autorit, thot kshtu pr Sknderbeun: I thash vllait tim, Kastrioti sht nj njeri shum i rrezikshm pr vendin ton, ai sht nj njeri q do vetm veten dhe familjen e tij, sht nj njeri i pangopur pr pasuri dhe pushtet dhe, pr ti arritur kto dy qllime t tij, ai mund t bhet me Napoletant, me Venedikasit, me Serbt dhe me djallin vet! (f. 84).

  Trebeshina ka injoruar dhe prqeshur edhe shkathtsit luftarake t Sknderbeut dhe n vend t prirjeve luftarake t tij, si e tregojn dshmit historike, ai e jep at me prmasat e nj lufttari t vogl, aq sa ai mundet edhe nga lufttart turq krejt t zakonshm: I kishim dhn Kastriotit nj msim t mir si dhe hert e tjera (f. 86) ; Q nga ai moment un vetm ndoqa me admirim trimrin e vllait tim. Ai e ndali Kastriotin dhe iu prgjigj me kundrgoditjen e tij. Goditjet dhe kundrgoditjet kmbyen njra-tjern, por im vlla nuk u praps asnj hap dhe Kastriotit iu mbyll mundsia pr t hapur rrug녔 (f. 93) ; Un si n ndrr shkova pas Ergynit q u vu t ndiqte Kastriotin (f. 94) etj.

  N veprn Mekami t Trebeshins, Sknderbeun e shohim gjithnj t mundur, t zn ngusht nga kalorsit e thjesht turq e duke ikur me fytyr t prgjakur: Shum her gati sa nuk e bn copa lufttart tanUn pata rastin t shikoja fytytrn e prgjakur t Kastriotit dhe u mbusha me krenari pr tim vlla ( f. 94) etj.

  Sknderbeu n veprn Mekami t Trebeshins paraqitet si shembulli i shqiptarit m t keq, por i cili dallon prej shqiptarve t tjer, vetm pr at se nuk ka qen frikacak. Kshtu, nse shqiptart , sipas veprs Mekami jan: t egr, barbar, mizor, kriminel, spiun (spiun t dyfisht) , armiqsor, jotolerant, anarkist, t pashpirt, injorant, mburravec, maskarenj, t pacivilizuar, t pangritur, t prapambetur, pa identitet, t pasinqert, t pabes, tradhtar, gnjeshtar, mashtrues, t pandershm, t pamoralshm, gojshthurur, t ngatht (si lufttar), frikacak etj. , Sknderbeu i kishte t gjitha cilsit e racs shqiptare, me prjashtim t friks. (f. 97) etj.

  Edhe Trebeshina paraqet pushtimin osman t Shqipris, si dika t lart, t shenjt dhe pr t mirn e Shqipris, ndrsa turqit si t flijuarit pr t mirn e Shqipris. Prandaj, edhe te ky autor, paraqitja negative e figurs s Sknderbeut bhet nga pozita dhe pikpamje antishqiptare.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Antarsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Personalisht nuk njoh shqiptare qe e urrejne Skenderbeun, por e di qe ka shqipfoles muslimane qe shpirterisht ndjehen me afer Turqve/Bosniakeve/ndoshta Arabeve se sa me shqiptaret e krishtere, dhe e kan inat Skenderbeun. Ka mundesi qe keta te jene nga minoriteti turk i Kosoves/Maqedonise po ben vaki jane edhe shqiptare.

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Keto teori mbeshteten ne faktin qe ka qene e ditur qe Shqiperia nuk i reziston dot pushtimit otoman, sikur qe nuk i kane rezistuar as Bullgaria, Serbia, Greqia e shume vende tjera ballkanike. Keshtu qe, keta nisen ne faktin qe po te kishte negociuar Gjergj Kastrioti me turqit ne ate kohe, ne vend se te luftonte me ta, te pakten do arrinte qe shqiptaret te ruanin fene, te kishin te drejtat e arsimit ne gjuhe shqipe, dhe te drejta tjera kombetare, sikur i gezonin gjithe tjeret ne Ballkan gjate pushtimit otoman, ne kembim te dhenies se nje pjese te sovranitetit turqve. Tash, po ta analizosh thelle problemin dhe duke ditur pasojat e kesaj lufte clirimtare te Gjergj Kastriotit, do kishin qene shume me me interes per kombin tone, keto negociata per fene, shkollimin ne gjuhe amtare, dhe te drejta tjera kombetare, se lufta qe ka bere Gjergj Kastrioti bashke me gjithe shqiptaret tjere. Perfituesit me te medhenj dhe te vetem te kesaj lufte te shqiptareve kane qene italianet, austriaket, dhe europa ne pergjithesi, sepse po te mos luftonin shqiptaret, shume nga vendet tjera europiane do binin nen pushtimin otoman ne ate kohe. I vetmi perfitim qe kemi pasur ne shqiptaret nga kjo lufte eshte, respekti qe kemi ne bote per luften qe kemi bere, dhe krenaria kombetare qe kemi arritur me forca dhjetera e qindra here me te vogla, ti bejme balle otomaneve super te fuqishem ne ate kohe por per keto perfitime ne kemi humbur te gjitha te drejtat kombetare pastaj per 500 vitet e pushtimit otoman pervec humbjeve ne njerez dhe zhvendosjes se detyruar te mijera shqiptareve drejt Italise e vendeve tjera europiane.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 31-03-2006 m 03:12
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  37
  Postime
  11,960
  Feja e Skenderbeut gjithmone ka qene debatuese, nder ekspert e nder njerez te thjeshte, okey kjo gje, dhe te mbyllim kete kapitull!

  Por, thelle jam i bindur se nuk ka shqiptar te urren figuren martire te Skenderbeut, qoft ai musliman ose i krishtere. Fundja kur eshte ne pyetje interesi kombetar, feja eshte dytesore, apo jo?
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #8
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Citim Postuar m par nga Davius
  Feja e Skenderbeut gjithmone ka qene debatuese, nder ekspert e nder njerez te thjeshte, okey kjo gje, dhe te mbyllim kete kapitull!

  Por, thelle jam i bindur se nuk ka shqiptar te urren figuren martire te Skenderbeut, qoft ai musliman ose i krishtere. Fundja kur eshte ne pyetje interesi kombetar, feja eshte dytesore, apo jo?
  Eshte absolutisht e vertete kjo Davius qe edhe nese e ka pasur gabim Skenderbeu, prape ne nuk mund ta urrejme, sepse ai eshte nje nga stergjysherit tane, dhe duhet ta respektojme ate dhe vepren e tij, e duhet te krenohemi e mburremi qe e kemi pasur. Poashtu, plotesisht pajtohem me ty, qe kur vjen puna te interesi kombetar, feja eshte dytesore.

  Poashtu, eshte shume me lehte te behet analiza e gjerave qe kane ndodhur se sa te besh analiza te asaj qe do ndodhe. Pra, ne e kemi me te lehte qe te bejme tani analizen e ngjarjeve qe kane ndodhur ne ate kohe se shqiptaret e atehershem te bejne analizen e gjerave qe do ndodhin. Sic thote edhe nje fjale jona popullore, "kur t'thehet kerri, dalin udhe boll".
  Ndryshuar pr her t fundit nga dodoni : 31-03-2006 m 03:15
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 9. #9
  BUKURIA SHERRI I LUMTURIS Maska e koder kiss
  Antarsuar
  03-03-2006
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  206
  DAVIUS po te ishe athere ti [behet fjale ne kohen e skender beut] cfare dote ndryshoje ti tek politika e tije apo te ishte ai sot cfare dote ndryshonte tek shqiptaret dhe politika shqiptsre
  SIMBAS MENDIMIT TEND

  POR EDHE MENDIMET E TE TJEREVE NUK PERJASHTOHEN

  PLS
  KULTURA , SJELLJA, EDUKATA ,ZBUKURON NJERIUN!!!!!!!!!!!!

 10. #10
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Para se te flisni per H. Feraj dhe mbi kete tematike (te trajtimit qe rryma e tij i ben Skenderbeut), eshte e mira te jete lexuar vete H. Feraj ('Skice e mendimit politik shqiptar' dhe 'Pavaresia eshte e shenjte', qe une i kam lexuar qe te dyja) dhe te lexohet po ashtu Hasan Kaleshi.


  Vetem atehere mund te kihet nje ide, nga e cila mund te komentosh ne baze te menyres se si mund te kuptohen arsyetimet e tij.


  Arsyetimi im, ne baze te asaj qe kam lexuar tek libri i pare i Ferajt, eshte se autori eshte pak abstrakt, ose me sakte subjektiv, nga menyra se si e sistemon strukturen historike te nacionalizmit ne Shqiperi.

  Psh, nuk ka baza qe te thuhet se Moisi Golemi i perkiste rrymes nacionaliste integracionaliste, meqe ai dezertoi nje here duke bashkepunuar me turqit.

  Bashkepunimi i tij me turqit eshte i vertete, por qe te konkludosh se ai e beri kete per arsye nacionaliste integruese komb shpetuese, eshte subjektive, ne mos e gabuar fare, sepse dime qe Moisi Golemi shpejt u pendua dhe hoqi dore nga ai bashkepunim.


  Po ashtu, e vertete eshte se Skenderbeu lindi si figure heroike ne nje ambient te caktuar historik, qe nuk perfaqeson te gjithe spektrin shqiptar nacional. Keto ambiente jane: kristianet e emigruar per shkak te pushtimit turk, per te cilet, nacionalizmi eshte vetem nje nostalgji e se kaluares, dale jashte realitetit te periudhes post-skenderbeane. Si edhe lindi nga shtresa e laicizuar perendimore e shtreses intelektuale te kohes se renies se perandorise otomane, si nje nevoje per ti dhene nje motiv europian romantik levizjes per nje Shqiperi post-otomane.  Eshte e veshtire te percaktohet nese Skenderbeu (suksesi i tij) do te ishte perfundimisht celsi i suksesit te ceshtjes nacionale shqiptare.


  Nje gje, mendoj, eshte e sigurte. Nese Skenderbeu do tia dilte mbane kundra turqve dhe kjo ti rezistonte kohes, Shqiperia do ishte nje vend me tipare te tjera nga ato qe ka sot, shume me europiane.


  Kamunistet e ngrejten larte figuren e Skenderbeut, duke u perqendruar tek mesazhi i tij krye-ngrites, krye-nec, masemobilizues dhe bashkepunues me popujt fqinje kundra agresorit te huaj te perbashket.


  Nje Shqiperi post-turke e shek.20 dhe 100% muslimane do kishte te tjera figura frymezuese komb-formuese.

 11. #11
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Ne rradhe te pare pershendes hapesin per temen sepse me duke shume interesante. Pastaj deri diku i bashkohem arsyetimit te Dodonit qe me duket me rrjedhe llogjike. Skenderbeu si figure pa fshehur te verteten duhet te themi se eshte fryre nga romantiket e Rilindjes dhe eshte veshur me tipare te per te cilat e bejme te denje ta quajme "Hero Kombetar". Pa marre parasysh rrrjedhimet e luftes se tij besoj se kjo figure kombetare meriton nderimet e gjithesecilit sepse mbronte nje kauze te drejte: Luften per pavaresi. Jo vetem kaq po ai edhe lufton per kete kauze dhe del fitimtar.Rrjedha logjike e ngjarjeve me pas i ul vleren praktike luftes se tij por paraqet me se miri karakterin e shqiptareve. Zgjodhi luften kundrjet nenshtrimit, kjo e ben te denje per titullin e sotem qe ka si heroi yne. Tiparet me te mira te shqiptareve pasqyrohen pikerisht te ai, mgjse historia e tij eshte pare nen kendveshtrimet e autoreve te ndryshem qe kane shkruar per te. Marin Barleti perkrah vendimet e Kastriotit kundrejt Venedikut duke e kufizuar romanin e tij ne kete prizem. Ndersa Naimi e sheh si hero te vertete duke i veshur tipare tipike per shkrimet e Rilindasve ne ate periudhe.
  Ne kohen qe ka luftuar Skenderbeu sapo kishte rene Kostandinopoja, turqit e gjeten rrugen te hapur deri ne kufijte e vendit tone. Me arsyetimin e kohes qofte dhe nje keshtjelle kishte vlera aq te medha per njerezit brenda saj sa ia vlente te luftonin per ta mbrojtur. Nuk mund ta leshonin me kushte perballe okupatorit osman. Kjo ishte llogjika e kohes te ciles iu vu per ta mbrojtur Skenderbeu. Se si do te ishte rrjedha e ngjarjeve nese ai do te ishte dorezuar kete nuk mund ta dime. Une dua te shoh dhe vazhdimesine e vepres se tij ne vitet ne vazhdim. Keshtjella e Shkodres ra e fundit, ndoshta kjo eshte nje arsye pse ne rrethinat rreth ketij qyteti popullata mbrojti dhe vleresoi fene e zakonet e zones. Vendi yne i pare gjeografikisht nuk eshte i lehte per tu pushtuar. Ka zona te thella malore ne te cilat cizmja e ushtarit shkon me veshtiresi e jo me vula e vezirit. Kjo eshte arsyeja pse disa zona te thella ne jug e veri arriten te mbanin nje fare autonomie. Duke qendruar te vazhdimesia e vepres se tij shume vjet me vone pashallare shqiptare duke filluar nga Karamahmut pashe Bushati e deri te Ali pashe Tepelena u frymezuan nga ky hero per bashkimin e trojeve shqiptare. Mos harrojme se me Skenderbeun kishim per here te pare nje shtet te konsoliduar nen drejtimin e nje udheheqesi te vetem. Kjo nuk eshte gje e vogel sepse ambicja e pashallareve shqiptare te viteve 1800 kerkonte te ndiqte kete rruge, ribashkimin e trojeve shqiptare duke marre si shembull arritjen e Skenderbeut. Pervec kesaj shqiptaret fituan identitet ne Evrope, madje dhe prestigj. Ne kohet e sotme kjo do te mund te ishte shfrytezuar nese do te ngulmonim ta ruanim kete identitet.
  Me pushtimin osman identiteti yne kombetar ne mos humbi u venit. Ishte pikerisht pushtimi i gjate osman ajo gje qe e bente Bismarkun te deklaronte se Shqiperia eshte vetem term gjeografik. Nese nuk do te luftonim me Skenderbeun ne krye e nese nuk do te kishim nje shtet te konsoliduar c'fare do na mbetej pas pushtimit te turqve? Gjithe fqinjet rreth e rrotull do e kishin me te lehte per te na coptuar. Vepra e Skenderbeut eshte e madhe ne te mungon vetem vazhdimesia, nese do ta kishim kete atehere do te flisnim ndryshe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Julius : 31-03-2006 m 07:18
  Ezekiel 25-17.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Antarsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Duke qendruar te vazhdimesia e vepres se tij shume vjet me vone pashallare shqiptare duke filluar nga Karamahmut pashe Bushati e deri te Ali pashe Tepelena u frymezuan nga ky hero per bashkimin e trojeve shqiptare.
  Me sa mbaj mend nga cka kam lexuar, Karamahmuti kishte nje fare nacionalizmi, ndersa Aliu jo. Po ne asnje burim nuk kam lexuar se keta te dy mundoheshin te bashkonin Shqiperine si Skenderbeu, po kane luftuar disa here kunder njeri tjetrit. Ju lutem mos sillni si prove artikuj nga Olsi Jazexhi se e dime qe eshte pro-osman deri ne palce.

 13. #13
  Olsi Jazenxhi eshte me te vertete pro-osmanlli!
  Por eshte fakt qe Karamahmud Bushatlliu u rebelua kunder Portes se Larte dhe donte te ringjallte Perandorine Ilire!
  Gjithashtu Ali Pasha i Tepelenes luftoi nje jete per bashkim trojesh Shqiptare!
  Keto te dy nuk ishin fetare apo luftetare te islamit,sikur ishte Ballaban Pasha e te tjere,keta kishin vizione te qarta dhe me interes per Shqiperine e Madhe!
  Olsi Jazenxhi do jete ndonje minoritar turk i mbetur rastesisht ne Shqiperi nga pllenimi i nje Jeniqeri dhe i nje gabeleje!
  sikur t kisha gja ne dor
  e t u bajsha akullor
  buzt e tuja me shiju
  ne gjoks tandin me piku-Orosh

 14. #14
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Citim Postuar m par nga Seminarist
  Eshte e veshtire te percaktohet nese Skenderbeu (suksesi i tij) do te ishte perfundimisht celsi i suksesit te ceshtjes nacionale shqiptare.
  Ceshtja kombi-nacionale shqiptare eshte.....cka?

  Ne desktop-in tim kam nje fotografi origjinale te perkrenares te Skinerit. Ne te, farketuesi Venecian ka gdhendur shkronjat: IM-PER-AT-OR

  Ne ate perkrenare gjendet celsi. Ne ate perkrenare gjendet vizioni. Vizioni u 'zbulua' prej Arbereshit, birit te nje prifti uniat (ortodoks qe njeh autoritetin e Pontifex Maximus-it Romak), Girolamo (Jeronim) de Rada. Le te mblidhet rraca luftarake pellazgjike nen nje cati. Per kete duhet nje IM-PER-AT-OR, nje prift-mbret alla cifutce (Mashiach/Kristos). E pastaj: apres nous, le deluge!

 15. #15
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Citim Postuar m par nga OROSHI
  Olsi Jazenxhi do jete ndonje minoritar turk i mbetur rastesisht ne Shqiperi nga pllenimi i nje Jeniqeri dhe i nje gabeleje!
  Ne diskutimet qe kam pasur me te, kaq ai e ka pranuar vete. Sipas mendjes te tij ai eshte fare ushtari Arab nga Egjypti. Ne fakt, eshte nje pamundesi statistikore qe ai te mos jete Shqiptar. Shqiperia ishte burim, dhe jo destinacion jeniceresh. Ne te vertet ajo cka bere Olsi eshte tradheti ndaj popullit te vet ekzluziv, per t'iu bashkuar popullit multi-rracial Musliman. Qe te justifikoje vepren e tij Olsi Jazexhi shkruan ato qe shkruan. Nuk mund ti jete besnik i dikujt si Gjergj Kastritoi qe thote haptaz "Ne jemi Epirote". Per te ka vetem Ymet Islam. Asgje tjeter.

 16. #16
  Freedom Maska e Bianconero
  Antarsuar
  07-11-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  263
  Citim Postuar m par nga Davius
  Feja e Skenderbeut gjithmone ka qene debatuese, nder ekspert e nder njerez te thjeshte, okey kjo gje, dhe te mbyllim kete kapitull!
  GJERGJ KASTRIOTI ka LINDUR dhe VDEKUR I KRISHTERE. Gjithe problemi qendron se Albo ka deshire ta kete Ortodoks por ne fakt ka qene Katolik
  Mekat qe talenti nuk eshte semundje ngjitese, sepse kesisoj nuk do te kishim kaq shume budallenj neper kembe.

  Frederik Rreshpja

 17. #17
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Une skam pune njehere me artikujt e Olsi Jazexhi meqe kishte shkruar nje parafoles. Ato ishin thjesht mendime te miat. Nqs ka ndonje reference apo argument te me binde qe Bushati dhe Ali Pasha nuk ishin nacionaliste atehere mund ti sjelle t'i shqyrtojme.
  Bianconero, sec ka qene Kastrioti ortodoks apo katolik ne rradhe te pare nuk ka shume rendesi. Nuk duhen ngaterruar ama lidhjet me Venedikun me fene e tij. Se atehere Venediku kishte pozite te forte e kisha ortodokse ishte ne renie. Si fillim shiko emrat e njerezve te fisit te Skenderbeut, shiko gruaja e tij Donika cfare fe kishte e pastaj merr informacion se ku e ka bere martesen. Per hir te historise te gjitha keto se nuk ka rendesi cfare feje i perkiste. Ai eshte heroi i te gjitheve dhe arsye per tu krenuar e te gjithe shqiptareve.
  Ezekiel 25-17.

 18. #18
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Antarsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  ktu
  Mosha
  79
  Postime
  231
  Me sa mbaj mend nga cka kam lexuar, Karamahmuti kishte nje fare nacionalizmi, ndersa Aliu jo. Po ne asnje burim nuk kam lexuar se keta te dy mundoheshin te bashkonin Shqiperine si Skenderbeu, po kane luftuar disa here kunder njeri tjetrit.
  Po pse Skenderbeu kishte 'nje fare nacionalizmi' or Gentius? Me sa di une edhe Skenderbeut iu desh te luftoje me disa prej feudaleve shqiptare qe nuk donin te ishin nen udheheqjen e tij?! Pastaj, nuk jeni ju ata qe thoni se Gjergj Kastrioti para se te ishte shqiptar ishte nje i krishtere, dhe se lufta e tij ka pasur nje karakter thjesht fetar?

  GJERGJ KASTRIOTI ka LINDUR dhe VDEKUR I KRISHTERE.
  Po eshte e vertete kjo qe thua. Madje ka te ngjare qe ne mes te dy periudhave kur lindi dhe vdiq si i krishtere, te kete kaluar edhe nje pjese te jetes si musliman.

  Gjithe problemi qendron se Albo ka deshire ta kete Ortodoks por ne fakt ka qene Katolik
  Ne fakt Skenderbeu nuk ka qene as katolik e as orthodoks, por uniat, qe don te thote se e ka njohur autoritetin e papes edhe pse vete ka qene nga nje familje e riteve bizantino-orthodokse. Ne Ballkanin e mesjetes jane dalluar dy forma te orthodoksizmit: ai i riteve bizantino-sllave qe ka dominuar ne veri te Gadishullit, dhe ai i riteve greko-bizantine ne jug. E njejta ndarje e zonave te ndikimit orthodoks ka mbizoteruar pak a shume edhe ne tokat e banuara me albanofone. Sa i perket familjes se Gjergjit, ajo i ka takuar orthodoksizmit te pare, atij te ritit sllav.

  Si pasoje e trysnive asimiluese serbosllave te shekullit XIV, territoret e banuara me shqiptare rane nen sundimin dhe ndikimin e feudaleve serb. Disa prej familjeve feudale shqiptare nepermes krushqive me familjet feudale sllave e pranuan orthodoksine e ritit sllav. Edhe familja e Kastrioteve qe kishte zoterimet e tyre ne rajonet e Matit dhe te Peshkopise nuk beri perjashtim nga tendenca e kohes. Dihet qe nena e Gjergjit, bija e nje feudali sllav te Pollogut, ishte e riteve bizantino-sllave dhe si e tille ajo pati ndikimin e saj tek Gjergji. Per dallim nga familjaret e tij Gjergji, per arsye personale ose politike, e pranoi autoritetin e papes dhe u be uniat.

  Te qenurit i Gjergjit i ritit orthodoks sllav, ka bere disa historiane serb ta kosiderojne Skenderbeun sllav.

 19. #19
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  Skenderbeu

  Gjergji i Kastrioteve ishte nje figure ushtarako politike unike, e paperseritshme per periudhen kur ka jetuar.
  Shqiperia(Arberia....)ka nxjere edhe figura te tjera interesante, si Ali Pasha, Moisiu,
  Ballabani etj
  Figurat duhen analizuar ne perputhje me kushtet historike kur kane jetuar.
  Mua nuk me vrasin veshin fare fjale te papergjegjshme qe thuhen per Kastriotin e madh, si tradhetar etj...si nje tjeter akuze qe thote se ai u kthye ne arberi vetem per te rimarre principaten e vet dhe jo per te bashkuar princat kunder turkut.
  Nje gje tjeter me shqeteson:helmi qe rrjedh ne keto shkrime...helm i hidhur.
  Davius...pse hap te tilla temanegative? nuk do te ishte me mire te hapje nje teme te karakterit informues? Ti duke qene patriot, ju le shteg ca tepainformuarve te shkruajne ....Stop. Ka disa gjere qe jane shume serioze, prioritare. Me lejoni te radhit disa prej tyre.
  Atdheu-mos lejoas edhe nje rromuz te lehte kunder vendit ku ke varret e te pareve
  Feja-respektondjenjat e te tjereve dhe te tuat, boten e brendeshme intime. Jemi njerez.
  Liria-eshte e shenjte....etj etj
  pershendetje
  DP
  sereno

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e King_Gentius
  Antarsuar
  24-11-2004
  Vendndodhja
  Boston
  Postime
  485
  Po pse Skenderbeu kishte 'nje fare nacionalizmi'
  Jo fejer, Skenderbeu nuk ka pas ndonje lloj nacionalizmi sic e njohim sot.

  Ilirius, nuk thash se ti kishe ndonje lidhje me Jazexhiun, po flisja ne pergjithesi.

  Shendet.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastrioti ndikoi ne rrugen e qyteterimit europian
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-06-2006, 17:35
 2. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu dhe Kosova
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-03-2006, 02:19
 3. Historia kombtare
  Nga llokumi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-02-2003, 20:51
 4. Major Gjergj Vata
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-12-2002, 20:31
 5. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •