Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283

  Akademia E Shkencave N Mbrojtje T Kufijve T Serbis

  Kto dit Akademia e Shkencave e Shqipris (ASHSH) botoi
  nj letr reagimi ndaj nj shkrimi kritik t botuar nga un
  n gazetn Albania ndaj pltaforms s hartuar prej
  ksaj Akademie kundr zgjidhjes s shtjes shqiptare, nj
  platforme q si zgjidhje konsideron mbetjen e shqiptarve
  t coptuar n gjasht shtete deri sa jo vetm t bashkohet
  Evropa por t prfshij edhe Ballkanin brenda. Porcesit t
  bashkimit t shqiptarve si rezultat i procesit t
  bashkimit t Evrops ASHSH nuk i kundrvihet. N letrn e
  vet n krahasim me platformn ASHSH sjell argumente dhe
  dshmi t tjera shtes e t rndsishme q zbrthejn m
  tej platformn. Kto argumente shtes meritojn edhe nj
  analiz shtes.
  S pari, kryesia e ASHSH ndryshimin e kufijve dhe
  pavarsimin e Kosovs nga Serbia e konsideron
  fondamentalizm islamik. Ky qndrim nuk gjendet n
  platform por sht qndrim shtes dhe nj zbrthim i
  mtejshm i saj nga letra. Ashtu si n platform edhe n
  letr ASHSH prsrit se piknisje pr zgjidhjen e shtjes
  s Kosovs duhet t jet mosndryshimi i kufijve dhe
  prandaj, prsrit letra: duhet ti shtojm prpjekjet pr
  ta njohur Republikn e Kosovs si element konstitutiv t
  Republiks Federale t Jugosllavis. Un, si m citon
  drejt edhe letra, kam shprehur mendimin dhe vazhdoj t
  mendoj se shqiptart, po t kishin akademi shkencash,
  diplomaci, shtet, parti kombtare etj., do t duhej t
  shtonin prpjekjet pr t bindur faktorin ndrkombtar
  (Fuqit e Mdha) pikrisht q t pranoj ndryshimin e
  kufijve d.m.th. pavarsimin e Kosovs. Pr krkesn time
  letra e kryesis s ASHSH shkruan: nuk kemi t themi m
  tepr vese t shprehim keqardhje q prfaqsia e
  shqiptarve t Kosovs, e cila merr pjes n takimin e
  Rambujes nuk e mori me vete kt perl t patriotizmit
  shqiptar, i cili me siguri do ti detyronte Fuqit e Mdha
  me teorit e tij fondamentaliste islamike q ato ta
  detyronin Serbin, Maqedonin, Malin e Zi dhe Greqin, ti
  lshonin trojet shqiptare dhe t formonin Shqiprin e
  bashkuar.
  Prfaqsia e shqiptarve t Kosovs, e cila merr pjes n
  takimin e Rambujes ka marr me vete pikrisht kt perl
  t patriotizmit shqiptar dhe nn presion t jashtzakonshm
  po mbron pikrisht krkesn pr pavarsi, ka do t thot
  pr ndryshim t kufijve, pr shndrrimin e tyre nga kufij
  administrativ n kufij ndrmjet shteteve. Mirpo, n qoft
  se kjo sipas ASHSH sht teori fondamentaliste islamike,
  ather prfaqsia shqiptare n Rambuje sipas ASHSH del se
  sht duke u nisur nga nj teori fondamentaliste islamike.
  Pikrisht kt ka dashur t thot ASHSH, sepse mua m
  njohin personalisht dhe e din se jam ateist e jo
  fondamentalist i asnj besimi fetar. Por, prmes akuzs
  ndaj meje duke e prmendur prfaqsin n Rambuje i jan
  drejtuar pikrisht ksaj prfaqsie. Dy dit para letrs n
  Paris shkoi edhe nnkryetari i qeveris serbe Vuk
  Drashkoviq, kryepeshkopi ortodoks serb Artemije dhe At Sava
  i manastirit t Deanit pr t bindur opinionin publik dhe
  diplomacin n Rambuje se krkesa e delegacionit shqiptar
  pr t prfshi n marrveshje pavarsin e Kosovs mbas tre
  vjetsh sht krkes islamike. Pr kt arsye, sipas
  Drashkoviqit, Artemijes dhe Savs humbja e Kosovs nga
  Serbia nuk sht vetm humbje serbe, por ajo paraqet humbje
  pr qytetrimin krishten evropian. Edhe ASHSH i bashkohet
  trinitetit t shenjt serb Drashkoviqit, Artemijes e
  Savs me mendimin se krkesa Fuqive t Mdha pr pavarsin
  e Kosovs, ndryshimin e kufijve sht fondamentaliste
  islamike. Me kt formohet nj treshe tjetr e shenjt
  mbasi njkohsisht me treshen serbe mori nj udhtim npr
  Ballkan edhe Pangallos pr t kundrshtuar pavarsin e
  Kosovs n emr t mosndryshimit t kufijve. Kshtu,
  delegacioni serb, Pangallos dhe kryesia e ASHSH prbjn
  nj treshe q njkohsisht n Paris, Ballkan dhe n vet
  Tirann dalin kundr pavarsis s Kosovs n emr t
  mosndryshimit t kufijve dhe lufts kundr fondamentalizmit
  islamik.
  Cilsimi i krkess pr ndryshimin e kufijve si
  fondamentalizm islamik, si thash, nuk drejtohet kundr
  meje si laik, por prmes meje i drejtohet me letr
  delegacionit shqiptar n Rambuje pr t hequr dor nga
  krkesa pr pavarsi e ndryshim t kufijve. Kshtu kryesia
  e ASHSH n astin m t vshtir dhe vendimtar pr shtjen
  shqiptare i bashkohet propagands politike e kishtare serbe
  dhe bn presion mbi delegacionin shqiptar n Rambuje q t
  heq dor nga krkesa pr pavarsi me argumentin se sht
  krkes fondamentaliste islamike. Kjo sht nj dshmi q
  shqiptart duhet ta mbajn mend mir pr t kuptuar
  shkalln e fondamentalizimit ortodoks t ASHSH dhe
  vendosmrin e saj kundr pavarsis s Kosovs. sht hera
  e par q kryesia e ASHSH e cilson kolektivisht krkesn e
  shqiptarve pr pavarsin e Kosovs si teori
  fondamentaliste islamike.
  S dyti, sipas kryesis s ASHSH kufijt e dhunshm politik
  ndrmjet shqiptarve t vendosur nga Fuqit e Mdha m 1913
  duhet t shndrrohen nga vet shqiptart n kufij
  shpirtror. Edhe kjo ide nuk sht shprehur qart n
  plaform dhe prandaj letra e shton m qart. N letr
  kryesia shtron pyetjen pr mua: prse ky flamurtar i
  nacionalizmit shqiptar e ka braktisur vendlindjen e vet,
  Kosovn ...? N qoft se me vendlindje kuptojn konceptin
  e ngusht d.m.th. fshatin ose qytetitn e lindjes ather
  pyetja nuk ka kuptim t m shtrohet vetm mua, sepse gjith
  kryesia e ASHSH po ashtu e ka braktisur vendlindjen e vet,
  kryesisht qytete e fshatra t Jugut t sotm t Shqipris
  dhe sht vendosur n Tiran. Por, kryesia vendlindjen e
  nj shqiptari e barazon me kufijt politik, sepse
  vendlindje timen e quan Kosovn. N kt prfytyrim t
  kryesis s ASHSH pr shtrirjen e atdheut, e vendlindjes
  shprehet nj ndjenj dhe prfytyrim plotsisht i kundrt me
  prfytyrimin e nacionalizmit, veanrisht t rilindsve
  shqiptar pr shtrirjen e atdheut. Pr nacionalistin
  shqiptar vendlindja shtrihet nga Janina n Nish dhe nga
  Durrsi n Shkup. Prshkrime si kto gjenden me shumic tek
  rilindsit, si p.sh. nga Sami Frashri n veprn e tij
  madhore Shqipria ka qen... dhe pothuajse n do
  dokument tjetr t rndsishm t Rilindjes Kombtare
  Shqiptare e t nacionalizmit t mvonshm. ASHSH e RPSSH,
  q sot vazhdon t drejtohet nga t njjtt njerz pr
  pesdhjet vjet sht prpjekur t ndryshoj prfytyrimin e
  rilindsve pr shtrirjen e atdheut dhe ta zvndsoj me
  nj prfytyrim pr shtrirjen e tij vetm brenda kufijve
  politik. Pr kt n tekstet e shkruara prej tyre pr
  edukimin e fmijve shqiptar thuhej se atdheu... shtrihet
  prej Konispoli deri n Vrmosh dhe ndrton me suskes
  socializmin. Pr t krijuar kt prfytyrim e pr t
  fshir prfytyrimin e rilindsve D. Agolli shkruante poezi
  sipas t cils u linte amanet brezave pasardhs vetm 28
  mij kilometra katror/ asnj pllmb m shum/ asnj
  pllmb m pak. Mbi kt prfytyrim sht shkruar nga
  Akademia Historia e Shqipris, Historia e letrsis
  shqiptare etj., etj. Me letrn e vet kryesia e ASHSH
  dshmon se nuk ka hequr dor nga ky prfytyrim, se i
  prmbahet vet ktij prfytyrimi t cunguar pr vendlindjen
  dhe prpiqet ti indoktrinoj edhe t tjert me kt
  prfytyrim, ti shtyj shqiptart ta prfytyrojn shtrirjen
  e atdheut sipas kufijve politik.
  Si shihet ndeshja e ASHSH me mua nuk sht personale,
  sht ndeshje e dy rrymave mendore, ndjenjsore krejt t
  kundrta. Kjo sht ndeshja nga njra an, ndrmjet rryms
  q prpiqet ta ngushtoj prfytyrimin e shqiptarve pr
  atdheun duke ia prshtatur at kufijve t dhunshm politik
  dhe, nga ana tjetr, rryms q prpiqet ta ruaj
  prfytyrimin e shqiptarve pr shtrirjen e atdheut, kombit
  e shtetit q duhet t prputhet me ta. Kryesia e ASHSH
  prpiqet q at q bn Fuqit e Mdha m 1913 kundr
  shqiptarve n fushn politike ta bj ASHSH n fushn
  shpirtrore, n fushn q i takon asaj, n fushn e
  prpunimit t ideve, ndjenjave, besimeve dhe prfytyrimeve
  t shqiptarve n prputhje me kta kufij. Pra, kryesia e
  ASHSH prpiqet t vendos e forcoj kufijt shpirtror
  ndrmjet shqiptarve. Kt, vendosjen e kufijve shpirtror
  smund ta bnin Fuqit e Mdha dhe at q smund ta bnin
  ato kundr shqiptarve ka marr prsipr ta bj ASHSH.
  S treti, kryesia e ASHSH shpall se merr prsipr t bhet
  roje shpirtrore e kufijve t Serbis, krahas rojeve
  ushtarake serbe. Duke u prpjekur q kufijt politik q i
  ndajn shqiptart ti shndrroj n kufij t pranuar nga
  shpirti i vet shqitparve, n prfytyrime t tyre pr
  vendlindjen, atdheun, shtetin, kombin etj., kryesia e ASHSH
  prpiqet tu jap nj mbshtetje t fuqishme ktyre
  kufijve. Kshtu kryesia e ASHSH shndrrohet n roje
  shpirtrore t ktyre kufijve. Madje kjo roje sht m e
  fuqishme se rojet ushtarake serbe, sepse n qoft se
  shqiptart do t mendonin si kryesia e ASHSH kufijt e
  Serbis nuk do t ishin t rrezikuar asnjher dhe as nuk
  do t kishte nevoj pr roje ushtarake. Kufijt q i ndajn
  shqiptart duhen ruajtur nga sllavt e grekt sepse nga
  shqiptart ata kufij nuk jan pranuar asnjher, jan
  konsideruar t dhunshm dhe mbi kt baz sh dshiruar e
  krkuar fshirja e tyre, mosrespektimi i tyre, thyerja e
  tyre. Mirpo, n qoft se shqiptart do t fillonin t
  mendonin e t ndjenin si ASHSH, ti pranonin n shpirtin e
  tyre kta kufij, ather sllavt e grekt sdo t kishin
  fare nevoj ti mbronin me ushtar. Prandaj kryesia e ASHSH
  luan rolin e nj roje m efektive t kufijve t Serbis se
  sa vet ushtart serb.
  M tej letra vazhdon: prse ku flamurtar i nacionalzimit
  shqiptar e ka braktisur vendlindjen e vet, Kosovn, dhe
  tani q ajo ka nevoj pr t ai nuk shkon t luftoj atje
  si shokt e vet pr lirin dhe pavarsin e saj, por ka
  zn ktu n Tiran nj qoshe t ngrohte dhe sulmon
  djathtas e majtas vllezrit e vet? Kjo pyetje nuk qndron
  mbasi nga vet veprimtaria e ASHSH dhe qndrimet e saj ndaj
  meje dshmojn se un jam n front. Deri sa ASHSH sht
  roje e kufijve t Serbis dhe ka drejtuar armt kundr
  meje, deri sa un po zhvilloj luft kundr rojeve kufitare
  t Serbis, ather del se jam duke thyer kufijt q i
  ndajn shqiptart, jam n luft me rojet e kufijve t
  Republiks Federale t Jugosllavis q ASHSH i konsideron
  t pandryshueshm e t paprekshm dhe i ruan me trbim. Ky
  sht nj front po aq i vshtir, madje n disa drejtime
  fronti i lufts n fushn e ideve sht edhe m i vshtir
  se fronti i ndeshjes fizike me serbt. Idet, ndjenjat dhe
  mendimet nuk vrasin m pak se arma, pushka e raketa, sepse
  pushka e raketa drejtohen nga idet, ndjenjat e
  prfytyrimet. Ndeshja kundr sundimit serb nuk zhvillohet
  vetm n front dhe me pushk. Ai zhvillohet n konferenca
  si Rambuje, n ide si t ASHSH, Drashkoviqit, Savs e
  Artemijes pr ta paraqit pavarsin e Kosovs si
  fondamentalizm islamik etj., etj. Ktyre raketave serbe n
  formn e ideve u duhet vn prball kundraketat po n
  formn e ideve. Por ASHSH dshiron t lihet e lir t
  mbroj kufijt e Serbis, t bj propagand politike kundr
  pavarsis e delegacionit shqiptar n Rambuje dhe pr kt
  i drejton raketat propagandistike kundr meje me shpres t
  m largoj, eleminoj etj. Shkurt, ky sht nj front, dhe
  tepr i rrezikshm i lufts kundr sundimit serb. Sa u
  takon shokve t mi n frontin fizik vlen ajo q i than
  shokt e vet Hasan Prishtins kur ishte deputet n
  Parlamentin e Shqipris: ti na duhesh aty, pr pushk
  jemi ne.
  S katrti, kryesia e ASHSH mbron dhe realizon
  vllehizimin, sllavizimin dhe greqizimin e ndrgjegjes
  shqiptare. Konceptimi i shtrirjes s vendlindjes, atdheut
  t shqiptarve q shprehet n letrn e ASHSH prputhet pik
  pr pik me prfytyrimin e vllehve t Shqipris. Nj vit
  m par kt pyetje m ka drejtuar nga tribuna e Kongresit
  t Shoqats s Vllehve t Shqipris, kryetari i saj,
  Kristo Goci, pyetje q u botua n gazetn Fratsia t
  vllehve. Ather nuk jam prgjigjur, sepse mendoja se as
  nuk duhet pritur, as nuk duhet krkuar q vlleht ta
  prfytyrojn shtrirjen e atdheut t shqiptarve si e
  prfytyrojn shqiptart. Pr ta Kosova dhe amria nuk mund
  t jen pjes t atdheut, pr ta atdheu kufizohet vetm
  brenda kufijve politik. Kt prfytyrim vllah pr shtrirjen
  e atdheut t shqiptarve e merr dhe e bn piknisje t
  mendimeve t veta edhe ASHSH. Dhe jo vetm kaq, por kt
  prfytyrim vllah pr shtrirjen e atdheut t shqiptarve
  ASHSH prpiqet ta fus n ndjenjat, mendimet dhe
  prfytyrimet e shqiptarve. Ky sht, pra, procesi i
  vllehizimit t ndrgjegjes s shqiptarve, t msimit t
  shqiptarve t ndjejn, mendojn, prfytyrojn si vlleh,
  proces q e realizon ASHSH. Ky nuk sht akt i shkputur i
  ASHSH. Kryesia e ASHSH prpiqet ta greqizoj e sllavizoj
  Akademin edhe fizikisht, duke vepruar n stilin hiq
  shqiptar e vr grek. Kshtu, pr t prmendur vetm nj
  shembull: n redaksin e filozofi-sociologjis pr hartimin
  e Fjalorit Enciklopedik Shqiptar ishin prfshir edhe
  Shklzen Maliqi dhe Agim Hyseni nga Kosova. Kryesia me
  kmbngulje, me pretekstin se n kohn e kibernetiks,
  interentit e e-mail nuk mund t komunikohte me ta i hoqi
  dhe i zvndsoi me minioritarin grek, Kosta Barjaba.
  Megjithkt, nj nga aspektet m tragjike t ktij procesi
  sllavizimi, greqizimi dhe vllehizimi t ndrgjegjes s
  shqiptarve sht sllavizimi, greqizimi dhe vllehizimi i
  mendimit t rilindsve. Duke i lavdruar jasht mase ASHSH
  i shtrembron n at mnyr rilindsit sa i kundrv
  plotsisht kundr vetvetes: Sami Frashri i ASHSH sht
  armiku m i madh i Sami Frashrit real, Lidhja Shqiptare e
  Prizerenit ashtu si paraqitet nga ASHSH sh armikja m e
  madhe e Lidhjes reale t Prizerenit etj., etj. Duke i
  lavdruar tej mase ASHSH prpiqet ti kundrv rilindsit
  ndaj vazhduesve t tyre t sotm t cilt nuk shqetsohen
  ti lavdrojn, por ti zbatojn n rrethanat e sotme idet
  e tyre. ASHSH i ka kritikuar rilindsit m shum se do
  autor i derisotm. Nuk ka vepr t rilindsve t botuar
  nga ASHSH e RPSSH ku fundi i faqeve t mos jet i mbushur
  me kritika m t gjata se vet teksti i rilindsve, me
  kritikat pr kufizimet e kohs nga t cilat vuanin
  rilindsit etj. Por ASHSH i ka kritikuar rilindsit vetm
  aty ku nuk hynin n skemat sllave, greke e vllehe.
  Si prfundim letra prbn nj dokument t rndsishm pr
  studimin e ASHSH edhe n shum drejtime t tjera. Por,
  veanrisht e rndsishme sht si dokument ku ASHSH pr
  her t par, kolektivisht dhe publikisht e quan krkesn
  pr pavarsi t Kosovs si fondamentaliste islamike dhe
  merr prsipr t ruaj kufijt q mbajn t coptuar
  territoret dhe kombin shqiptar, t ruaj kufijt e Serbis e
  t Republiks Federale t Jugosllavis, si shprehet ajo.
  Ajo do t mbetet si dikument i bashkngjitjes s koordinuar
  praktike t ASHSH me ekipin serb t Drashkoviqit, Savs e
  Artemijes dhe fushats s Pangallosit pr t paraqitur
  krkesn e delegacionit shqiptar n Rambuje pr pavarsi t
  Kosovs si krkes islamike. Ajo ka vler, seps prbn
  dokument t koordinimit n koh dhe n ide t veprimtaris
  s ASHSH me veprimtarin e qeveris serbe t prfaqsuar
  nga nnkryetari i saj Drashkoviq, dhe qeverin greke t
  prfaqsuar nga ministri i saj i jashtm Pangallos. Ajo ka
  vler si dokument i presionit t ASHSH mbi delgacionin
  shqiptar n Rambuje pr t hequr dor nga krkesa pr
  pavarsin e Kosovs. Kmbngulja e ktij delegacioni pr
  pavarsi e detyroi ASHSH t dal hapur n fushat krahas
  Drashkoviqit, Artemijes, Savs e Pangallosit, n t njjtn
  koh dhe me t njjtn pikpamje kundr pavrsis s
  Kosovs dhe qndrimit shqiptar t mbrojtur deri tani n
  Rambuje.

  Hysamedin Feraj

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,283
  T SHKRIHET AKADEMIA E “TRADHTIS INTELEKTUALE”

  N shkrimin „Akademia e Shkencave i shkon pr hullie
  shovinizmit serbogrekomadh“, botuar n „Rimkmbja“ m 7
  dhe 14 shkurt 2006, kolegu yn zotri Eshref Ymeri
  sugjeronte q t ribotohen analizat kritike q ka br
  zotri Hysamedin Feraj mbi qndrimin thellsisht
  antikombtar t ksaj Akademie n t ashtuquajturn
  „Platform pr zgjidhje ( lexo moszgjidhjen) e shtjes
  kombtare shqiptare“, q u botua n tetor t vitit 1998.
  Qysh kur u b publike kjo platform n disa shkrime e kemi
  demaskuar at si dokument i turpit q bie jo vetm mbi
  autort, por mbi Akademin si institucion. Nj platform e
  till turpron shqiptart si komb e Shqiprin si shtet
  para gjith bots. Prandaj e gjykojm me shum vend
  propozimin e zotri Eshrefit dhe vlersojm se dy shkrimet
  e Ferajt kan edhe m shum vler t njihen nga lexuesit
  tan tani, sepse sa m shum koh q kalon, aq m shum del
  n pah marrzia q ka br dhe qndrimi antikombtar q ka
  paraqitur Akademia e Shkencave me at platform.
  Tani po ziejn debatet pr ristrukturimin e ksaj Akademie.
  Njerzit q jan mbledhur kruspull si n nj guack fosile
  pr t’i rezistuar ndryshimit q krkon koha spekulojn me
  gjithfar pseudoargumentesh ta shmangin reformn e thell
  t domosdoshme. Kur rilexon shkrimet e zotri Ferajt,
  shkruar para disa vitesh, pezmatohesh q kjo Akademi, m
  sakt „azil shkencor“ nuk sht mbyllur me koh, qoft dhe
  vetm pr at dm t madh q ka br me Platformn pr
  (mos)zgjidhjen e shtjes kombtare. Ajo Platform
  prfaqson vetm nj dshmi „tradhtie intelektuale“ n dm
  t kombit.
  Q ndonj nga akadhemykt q kacavirren pas ides s
  pavarsis pr ruajtjen e fosiles t mos krcejn prpjet
  e t irret se jan „fondamentalistt islamik“ q na kan
  sugjeruar kt terminologji t „tradhtis intelektuale“,
  po citojm nga libri „Kush jemi ne?“, botuar n vitin 2004
  nga politologu i mirnjohur amerikan Samuel P. Hantington:
  „Julian Benda n vitin 1927, kur lufta e klasave dhe
  nacionalizmi po arrinin apologjeun e tyre, n polemikn e
  shklqyer „Tradhtia e npunsve“ i sulmonte hidhur
  intelektualt se tradhtonin prkushtimin ndaj t vrtets
  pr interes dhe binin nn pasionet e nacionalizmit.
  Tradhtia e intelektualve t sotm sht e ndryshme. Ata
  braktisin prkushtimin ndaj kombit t tyre dhe
  bashkshtetasve t vet dhe mbrojn eprsin morale t
  identifikimit me tr njerzimin. Kjo u prhap e lulzoi
  n botn akademike t viteve 1990“(fq.269), Pikrisht
  brenda viteve 1990 u gatua dhe u servir publikisht edhe
  Platforma e Akademis s Shkencave t Shqipris pr ta
  braktisur shtjen kombtare shqiptare dhe pr t’i dhn
  eprsi mbi t identifikimit t pikpamjeve t akadhemykve
  t Shqipris me pikpamjet e Akademis s Shkencave t
  Serbis.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e bnik
  Antarsuar
  27-12-2007
  Postime
  152
  A do ti rishoh Akademia e Shkencave t Shqipris botimet antishqiptare nn sigln e saj  Nga Nuri Dragoj

  N tregun shqiptar dhe at botror qarkullon nj atlas gjeografik i popullsis s Shqipris, me t dhna t shumta antishqiptare, i cili mban vuln e institucionit m t rndsishm shkencor n vend. Akademia e Shkencave t Shqipris duhet t kontrolloj n detaje gjith botimet q hidhen n treg nn sigln e saj, veanrisht kur bhet fjal pr vepra, t cilat kan lidhje me interesat kombtare. Nuk duhet t lejoj botime pa oponenc, duke i kaluar ato me konferenca - hije, ku askush nuk lejohet t jap mendimin e tij. Kur nj botim zyrtar, nuk ka oponenc shkencore, nuk mund t botohet me sigln Universiteti i Tirans apo Akademia e Shkencave t Shqipris. Bhet fjal pr nj vepr, n t ciln ka paqartsi t shumta lidhur me termat pakic kombtare dhe pakic etnokulturore. Nse nj gj t till, pra ndalimin e ktij botimi dhe korrigjimin e mangsive, nuk e bri Akademia e Shkencave nga viti 2003 deri n vitin 2008, duhet ta bj me do kusht Akademia e tanishme, pr shkak se nj atlas i till, qarkullon sot n bot, duke pasur vuln e Akademis s Shkencave t Shqipris. Nse nj botim i till nuk do t hidhet posht sa m par, n t ardhmen sht e vshtir t na besoj kush, pasi t huajt me t drejt mund t na thon: far krkoni? Vet e keni hartuar atlasin.

  Vepra me karakter t theksuar antishqiptar koht e fundit jan botuar shum, por kt radh bjm fjal pr veprn Atlasi gjeografik i popullsis s Shqipris..., botuar n Tiran, n vitin 2003, n tri gjuh (shqip, anglisht dhe gjermanisht). Autor t tij jan: Arqile Brxholi, drejtor i Qendrs Gjeografike n Akademin e Shkencave dhe Dhimitr Doka, pedagog n Universitetin e Tirans, t lidhur me nj studiues gjerman, nj far Hartmut Asche, nga Universiteti i Posdamit. Atlasi n fjal sht prpiluar sipas pikpamjeve antishqiptare t fqinjve. Si grekt, ashtu dhe serbt, kan ngritur kudo institute pr t promovuar kulturn e tyre. Pr t realizuar qllimin q kan, ata aktivizojn me pages studiues t huaj pr t br botime, t cilat t rrjedhin n vijn e tyre t Megaliides, madje shkojn deri aty, sa pr kt qllim, t detyrojn dhe shkenctar shqiptar, q t shkruajn kundr atdheut t tyre, n shkmbim t disa mijra eurove. Pra, ata din tu mbyllin gojn dhe institucioneve shkencore n Shqipri, t cilat paguhen me parat e popullit, pr t mbrojtur interesat kombtare. Pas botimit t ktij atlasi, gati n rrug ilegale, ku nuk u mor parasysh asnj vrejtje esenciale, ka pasur reagime nga mjaft profesor, si Eqerem Yzeiri, Fiqiri Sheri, Agim Shehu, Pal Nikolli, Sabri Lai, Thoma Murzaku, Kasm Bioku, Sherif Delvina etj. sht organizuar dhe nj tryez debati rreth ktij botimi, ku kan qen t ftuar si autort e atlasit, ashtu dhe kryesia e Akademis s Shkencave, por, pr fat t keq, asnj prej tyre nuk pranoi t merrte pjes. Nuk morn pjes, pasi e dinin far orbe kishin gatuar dhe e kishin t vshtir t prballeshin me profesor t ksaj fushe, t cilt kan nj jet q punojn n drejtim t hartografis, gjeografis dhe popullsis s Shqipris. Prej tyre, n at koh, i sht drejtuar dhe nj letr Presidentit t Republiks, por nuk pati asnj prgjigje. Thon se letrn, bashk me shnimet prkatse, i kan sekuestruar punonjs t ktij institucioni, shok ideali me autort e ktij botimi t turpshm. Nuk justifikohen as pretendimit e ndonj drejtuesi n Akademi, se gjoja, institucioni i Akademis nuk u ndrhyn studiuesve n punn e tyre. Akademia mund t mos ndrhyj, por sht e detyruar q, para miratimit t veprs pr botim, tua jap at specialistve m t shquar q ka vendi pr oponenc dhe pas korrigjimit t mangsive t jap miratimin pr botim. T thuash n emr t institucionit m t rndsishm t shkencs se nuk u ndrhyjm autorve, sht nj deklarat e paprgjegjshme, kur ata jan caktuar n detyra t tilla pr t mbrojtur interesat kombtare dhe jo pr t punuar n drejtim t shkatrrimit t tyre.

  Po ku qndron antishqiptarizmi i ktij botimi monstruoz, pr t cilin nuk jan angazhuar specialist t fushs prkatse, por njerz t qmtuar nga autort pr ato qllime q kjo vepr hije sht shkruar.

  N kt atlas jan br publike dy harta t emrtuara Shqipria rreth vitit 1550 dhe Shqipria rreth vitit 1800. T dyja hartat botohen pa autorsi. N t parn nuk shihet fare emri Shqipri, mungojn emrat e vendbanimeve larg bregdetit, emrat e makrotoponimeve etj. Kjo sht br duke falsifikuar nj hart t vitit 1555, n t ciln jan vendosur vendbanimet ilire. N disa harta jan vendosur dy gjuh, shqip dhe serbisht, gj q prbn nj gabim t madh. Emrtimet n hart duhet t ishin vetm n gjuhn shqipe. N hartn e dyt, autort krkojn t na e paraqesin Shqiprin e viteve 1800 me kufijt e sotm, duke na dhn vetm nj vilajet, n nj koh kur historiografia shqiptare dhe ajo e huaj, tregojn se ka pasur katr vilajete. N hartn Shqipria rreth 1800, Rrafshi i Dukagjinit dhe Fush Kosova paraqiten si Serbi apo rajone t tjera si Shkupi dhe Kumanova si Bullgari. Sipas ksaj harte, Shqipria e Poshtme (Epiri), nuk ishte tok shqiptare, por greke. Autort na e paraqesin Kosovn si pjes t shtetit serbo-malazes, duke na e dhn n hart me t njjtn ngjyr si t Serbis, kur dihet q Kosova n at koh ishte nn protektoratin e OKB-s dhe priste nga dita n dit t shpallte pavarsin. Pra, hartat q bjn fjal pr strukturn etnike n kt atlas jan antikombtare.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e bnik
  Antarsuar
  27-12-2007
  Postime
  152
  Autort kan zgjedhur me qllim kto harta, t cilat nuk kan qen botuar pr t treguar popullsin e Shqipris, por pr lvizje tregtare, ku shnoheshin kryesisht portet detare. N vitin 1879, sht botuar n Munih t Gjermanis, nj hart me emrin “Shqipria” (Albanien), ku sht prfshir Mali i Zi i sotm n veri dhe trevat n lindje deri te Gjiri i Arts n jug. Autort mund t zgjidhnin dhe hartat e botuara nga Agim Shehu e Pal Nikolli te “Historia e hartografis shqiptare”, Tiran 2001, por nuk mund ta bnin nj gj t till, pasi kishin marr t tjera porosi. Mund t zgjidhnin dhe harta t tjera si at t Homerit (700 p.e.r.), Herodotit (v. 465 p.e.r.), K. Ptolemeut (shekulli II), harta antike ilire (shekulli VII para Krishtit) harta e Kiepertit (shekulli XIX), Ami Bues dhe F. Pukvilit (v. 1827) dhe t tjera q kan mjaft vendbanime humane, t cilat tregojn shkalln e lart t denduris s popullsis n trojet tona. (Agim Shehu, Pal Nikolli, “Studime Albanologjike Nr. 2 v. 2004)

  N Atlas jan vendosur dhe dy harta t tjera, n faqen 4 dhe 5, njra e titulluar “Shqipria n Evrop” dhe tjetra “Shqipria n Evropn Juglindore”. N t parn mungojn element me rndsi si relievi, hidrografia, komunikacioni ... emrtimet e detit Adriatik dhe Jon, si dhe mangsi t tjera serioze. Edhe n hartn e dyt nuk jan saktsuar rrugt q lidhin Shqiprin me Kosovn dhe Greqin. Emrtimet e shteteve nuk jepen n gjuhn shqipe, por n gjuht e shteteve fqinje. N to krijohet imazhi sikur Kosova sht pjes e Serbis dhe Malit t Zi. Por edhe n hartat “Vendbanimet 2001”, mungojn vendbanimet kryesore t Shqipris.

  Lidhur me minoritetet n Shqipri, Brxholli dhe Doka, kan mbshtetur me t gjitha forcat teorin antishqiptare greke, se gjoja ky minoritet sht i hershm, madje shumshekullor. Pikpamja e ktyre autorve nuk ka qen e till m par, pasi n nj tekst shkollor “Gjeografia e Shqipris”, viti 2002, ata shkruajn: “Republika e Shqipris dallohet pr pjesmarrje t vogl t etnive joshqiptare n popullsin e prgjithshme, rreth 2 % kundrejt 98% t etnis shqiptare” (Gjeografia 3, fq. 87). Pra, n kt tekst del qart se pakicat kombtare prbjn 2% t popullsis, nga t cilat 1.8% jan minoritar grek dhe 0.2% minoritete t tjera. Ndrsa, pak vite m von, po kta autor, pasi mbushn xhepat e tyre me para t pista, pasi siguruan shumat e duhura financiare pr botimin e nj libri, q vetm shqiptarve nuk u shrben, na thon se pakicat jan pesfishuar n numr. Sipas tyre, sot jan 8.6%, nga 1.4% q jep institucioni shtetror i statistikave, INSTAT.

  Edhe te “Harta Etnografike e Turqis Evropiane”, botuar m 1861, n rajonin e Gjirokastrs dhe Delvins, nuk jan dhn banor grek e vllah, por vetm shqiptar, ndrsa pr Brxhollin dhe Dokn, aty minoriteti grek bn 30 pr qind t popullsis. (Atlasi gjeografik i popullsis... f. 98).

  Bazuar n shum botime t autorve, Shyqyri Numani, Ferit Duka, Agim Shehu, Pal Nikolli, Fatos Rrapaj, Spiro Shkurti e t tjer, minoriteti grek n Shqipri nuk ka ekzistuar, por ai sht nj sajes e qeveris greke, e cila mori hov n vitet 1920. N kohn kur krkohej me ngulm hapja e shkollave shqipe pr shqiptart brenda territorit t rrmbyer nga Greqia, me an t Konferencs s Ambasadorve m 1913, presione q i shkonin Lidhjes s Kombeve nga qeveria shqiptare, por dhe nga krer t amris, grekt prfituan nga rasti dhe bashk me premtimin pr hapjen e shkollave shqipe pr amt dhe t tjer shqiptar, krkuan hapjen e shkollave greke pr nj numr t kufizuar greqishtfolsish n Shqipri, duke legalizuar n kt mnyr minoritetin grek. Brxholli dhe Doka kan shumfishuar prqindjen e pranis s minoriteteve n Shqipri, mbase duke u mbshtetur n zrin antishqiptar “Albania” t “Manualit Botror t Minoriteteve”, sipas t cilit 11.2% e popullsis s Shqipris (380 mij banor t saj) u prkasin pakicave: greke, rome, maqedonase, vllahe dhe serbe e malazeze. (Kasm Bioku, Studime Albanologjike, Nr. 2, v. 2004)

  Jan t shumt studiuesit, vends dhe t huaj q provojn ardhjen e von t minoritarve grek n Shqipri. Mithat Frashri shkruan: “Grekofont e Epirit jan vlleh dhe shqiptar prej race dhe t greksuar prej gjuhe”. (Dituria, Tiran 1928, Nr. 1, f. 4)

  Brxholli dhe Doka arrijn deri aty sa t pohojn, se pr minoritetet, element i par sht “minoriteti komb”, duke rrshqitur her pas here n “minoritete etnokulturore”. (Atlasi gjeografik i popullsis Shqipris... fq. 37). Jo rrall, njerz dashakeq, prmendin Kartn Evropiane pr gjuht rajonale ose minoritare, miratuar n vitin 1993, e cila ka si qllim t nxis dhe t prkrah gjuht rajonale dhe ato t minoriteteve, n aspektin territorial, por jo minoritetet gjuhsore. Pr kt arsye i sht vn theksi dimensionit kulturor. Karta Evropiane krkon t prcaktoj “territorin n t cilin prdoret si gjuh rajonale ose e minoritetit, nj gjuh e caktuar. M posht theksohet se, “territori, t cilit i referohet, sht aty ku nj gjuh rajonale ose minoritare flitet n nj shkall t konsiderueshme, qoft edhe prej nj minoriteti t vetm, dhe q i prket bazs s tij historike, pr nj numr njerzish q e prligj marrjen e masave t ndryshme mbrojtse dhe nxitse”.

  Fakti q jan br spekulime edhe n atlasin e gjeografis s popullsis s Shqipris, prbn nj t keqe t madhe. Aty jan futur n nj thes, pakicat kombtare me pakicat gjuhsore, fetare etj. Madje, shkohet deri aty, sa t spekulohet me termin pakica etnokulturore.

  Shifrat e publikuara, deri tani, pr numrin e minoritarve me banim brenda territorit t Republiks s Shqipris, jan t ndryshme dhe, shpesh, fare t pabazuara. N atlasin e botuar n dhjetor 2002, t Sh. Herman, profesor n universitetin e Karlsruhes, jepen kto t dhna: pakica kombtare greke 66.000 dhe pakica kombtare maqedonase 8000. Ndrsa n botimin q mban logon e Akademis s Shkencave Shqipris, “Atlasi Gjeografik i Popullsis s Shqipris, vepr shkencore, solide, me interes teorik e praktik”, jepen t tjera shifra: minoriteti grek, 65.865, minoritet i mirfillt maqedonas, 5000. Autori, pr shkak se nuk e ka haberin e nj punimi shkencor, na jep edhe nj tjetr shifr, prej 14.723, e cila na tregon “numrin e mundshm t maqedonasve”. Si guxojn kta studiues t japin shifra pa prgjegjsi?! Si mund t kuptohet lejimi, prej Akademis s Shkencave, i ktij botimi t dyshimt?! Mund t themi pa frik, se Atlasi Gjeografik i Popullsis s Shqipris, botim i vitit 2003, me autor zotrinjt Arqile Brxholli, Dhimitr Doka dhe Hartmut Asche, ka mangsi serioze, q rrezikojn t sjellin pasoja, po aq serioze, pr kombin. Kjo vepr sht bazuar n hamendsim dhe n punime t qarqeve antishqiptare.

  Vlleht nuk prbjn etni n vendin ton, por pr Brxhollin me shok “minoriteti etnik i paformuar” vllah prbn 4.3 pr qind t popullsis s Shqipris. Pr Konicn “vlleht, t quajtur shpesh kuco-vlleh, pr t’i dalluar nga vlleht e Rumanis, prbjn nj grup prej nja 20 mij personash dhe kan gjuh t afrt me rumanishten” (F. Konica, Vepra 2, f. 215). P. Nejseku shnon rreth 10 mij vllahofols n Shqipri. Mbshtetur n regjistrimin e popullsis s Shqipris n vitin 1960, Peter Prifti thot se n Shqipri jan 10 mij vllah ose 0.66%., ndrsa Brxholli kto shifra i shumzon me katr .(Sh. Delvina, Studime Albanologjike, 2004/2).

  #
  Ndryshuar pr her t fundit nga bnik : 30-03-2009 m 15:56

Tema t Ngjashme

 1. Statusi i ardhshem i Kosovs!
  Nga tani_26 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 589
  Postimi i Fundit: 05-03-2008, 21:42
 2. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 14:16
 3. Mustafaj: Kosovs t'i jepet pavarsia e kushtzuar
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 186
  Postimi i Fundit: 30-03-2006, 12:47
 4. Shqipria dhe pakicat etnike
  Nga RTP n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 09-03-2006, 08:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •