Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  ALb@SouL NetWo®K Maska e [A-SHKODRANI]
  Anėtarėsuar
  12-08-2003
  Vendndodhja
  EUROPE
  Mosha
  47
  Postime
  245

  Lindita Dragusha

  Komunizem

  Lindita Dragusha

  Nga varfėria linde komunizėm

  Tokė e premtuar dhuratė pėr tė varfėrit

  Kurth i fuqishėm qė mbretėr nga froni

  rrėzove.

  Dhe me tė pasurit mbret tė mbretėrve

  vetvehten kurorėzove.

  Tė paaftėt debilet e xhahilet gjysmake

  e dėshtakė

  zagarė tė zėllshėm

  Pararendės tė tu bashkėudhėtarė

  Shkėlqimi i njė mediokriteti llahtar

  Dinakėri qė tėrheq zvarrė gjithė kėtė

  padituri

  Paaftėsi qė kundėrmon erė mjopi

  Verbėri triumf i antijetės ironi

  Pirgje kufomash pėr sė gjalli groposur

  Nga varri i ngrite e nė varr sėrish i

  vėrvite

  Se nė endėr tu bė sikur ishin tė gjallė

  Tė gjallė a tė vdekur tė pakallė

  Qeli errėsirash tė akullta viktimash

  nė zingjirė mbėrtheve

  Kamzhikėsh t’pashpirt mbi trupa

  Lakuriqe

  Kėrkėllime kockash lebetitje misherash

  prerė ēika ēikė

  dekor madhėshtor i skenarit

  Terror thikė

  Solemn krimi feston origjitė e gjakut

  E dhuna e paepur

  Bėn kryq e falet

  Para perendisė hekur

  Pėr kurorėn e perdhosur e pallatin e

  Fildishtė

  Pėr qetėsinė e brishtė e kuiten e ēelniktė

  Mburojė

  Mijra ranė theror

  Pėr ty i paskrupull diktator

  Vetėm pėr njė ksapriē a tek nervor

  Prangat janė kthetrat e zilisė pėrbindėshe

  Aliazhe tė fuqishme tė dhunės nė

  Hekurin

  Me gjak tė pastėr mbushe kupėn e

  Buzės ia avite

  Mė fund krimit dollinė ja ngrite

  Komunizėm i Delir i shtypjes mbi lirinė

  Apotheozė e gėnjshtrės sė sofistikuar

  Barbari e qytetrimeve cinike

  Sarkazėm e sundimeve ēelike.

  Kllapi e mashtrimit tė botės

  Ngėrdheshje e tėrbimit tė shqotės

  Neveri e pėrparimit

  Fyrje xhelat i gjithė njerzimit

  Vdekja pėr ty s’ėshtė muzg a lodėr e jetės

  Por garniturė alegori e ekzistencės

  Netėt asnjėherė nuk gdhinė dhe dita nuk

  Zbardhi kurrė

  Ligėsitė tė gryen e gjumin e natės ta

  Shqyen

  E “bėmat” emer tė madh e tmerr tė dhanė

  Krimet shekuj tė plaken tė zbardhen

  Por lotėt e mijėra shami zezave

  Sta shuan etjen pėr sundim tė

  Pėrjetshėm

  Vargonj tlirisė tė poshtėrimit njerzor

  Njė tmerr i vėrtetė derdhur nė vrer

  I shurdhėr nga zėri vrigėllonjės i arsyes

  I pagojė nga ligjėrimi mahnitės i sė

  Vėrtetės

  I verbėr nga drita marramendėse e besimit

  I mefshėt e lepur i pėrkryer nga pėrmasa

  Pėrbindėshe e krimit

  O djall i kuq qė botėn ēorodite e solle

  Vėrdallė

  Dhe shpresėn buzėqeshjen rrėnove

  Durimin e mendjen shkallove

  Deri gjithėsinė shpėrfytyrove

  Me dogma absurde e sofizma tė pėrdala

  Perėndinė deshe nė tokė ta zbrinje

  Pėr ndėshkim

  Por ajo u rebelua e lėshoi pėr ty mallkim

  Dragua

  Si shpagim

  Me gjakun sė toku ndave ngjyrėn

  Tė kuqen

  Me duar tė gjakosura lave fytyrėn

  Erėrat e ngrohta tė lirisė me rrėmbim

  Vėrshuan

  Rrėnjėt pėr tė ti shkulur

  Dhe ja si rrufe pėr dhe tė rrėzuan

  O lis shekullor i sundimit kockor

  Mėkatet nė shtratin e vdekjes tė mbėrthyen

  Dhe koka si plumb tu derdh mbi jastekun

  E butė prej puplash

  Ku truri yt i ēlodhur thurte dikur

  Prapėsitė e sė nesėrmes

  E me dhėmbje vėshtron trupin e dėrmuar

  Nga plagėt e sundimit tė gjatė

  E ashtu i kapitur i cfilitur

  rėnkon e ēirresh me tė madhe

  Ja pra u ngrita dhe botėn prap zap do ta

  Baj

  E menjėherė kėputesh si trung pėrdhe o i pafe

  Ėshtė revolta ndaj nėnshtrimit

  instikt barbar i revanshit i atokonservimit

  sfida mė e fuqishme ndaj dorzimit

  mjerisht kėmbanat bjenė sot edhe pėr ty

  satrap

  Janė kėmbanat e fundit qė paralajmėrojnė

  Fundin e pushtetit totalitar

  Janė kėmbanat e pavdekshme

  Tė sundimtarėve tė vdekshėm

  Ėshtė zėri tmerronjės i botės pėrtej varri

  Ai qė tė fton nė duelin e dhimbshėm me

  Drejtėsinė hėnore.

  Ėshtė fryma e fundit qė heq komunizėm

  Ėshtė ndėshkimi eter i ferri demodesk

  Qė heq shpirti mbi tokė

  Duke lėnė pas vehtes

  universin e lotėve tė pashterrė

  Brengat e parrėfyera tė supertragjedisė

  Njerzore

  Metastazet e pvadekshme tė sundimit tė kuq

  Sundim tragjik tė mallkimit Hynor

  Rrėnojat e qytetėrimeve tė madhėrishme

  Dhe duke marrė me vehte

  Drejtėsinė e padrejtėsisė

  Mallkimin e brezave qė u shuan

  Mohimin e sė drejtės pėr tė qenė njeri

  Sakrilegjin ndaj lirisė

  Tempull i frymėmarrjes njerzore

  Aureolė i ndjesive qiellore

  Kaltersi e brilanteve toksore

  Medi Prodani

  E djathta organ i PDD botim i datės

  10 mars 1995 TIRANĖ

  Arsyeja ime ėshtė tė folurit me ndjenjė
  Dashuria jonė modelet e sistemeve qė rregullojnė ose ēorjentojnė kėtė lloj dashurie sipas stilit dhe formės qė ai drejton.  Situatat e vėshtira qė kalon njeriu e egersojnė atė nė ecurinė e jetės,por edhe e zbusin kur ai din tė pėrdorė dialogun.  Kur dashuron zhvillohet fantazia intuite pėr tė ecur e zbuluar tė panjohuren e cila shpesh merr pėrmasa tė pallogaritshme .  Nuk do tė ketė dashuri si kjo e brezit tonė e cila nė tė gjitha enigmat e saja shpreh revolten e shekullit.  Dėshirat e njerėzve tė thjeshtė janė mbivlerėsuar prej ku dashuritė rrisin potencialet e tyre.  Sinjalet qiellore do ti bėjnė qeveritė e ndjeshme dhe tė korrigjushme nė vendimet ndaj popullit  Niveli bashkėkohor shoqėror lėviz sipas rrotacioneve para ose prapa ky nivel nuk matet nga akrepat e orės.  Qeveritė bėhen tė ndjeshme nga impulsivitetet rrethanore dhe tė korigjueshme kur kėto impulsivitete rrisin drejtėsinė prestigjin e saj.  Dashuritė e njerėzve modernė fiksojnė momentet e ngjyrave qiellore.Me ngjyra qiellore mbushim dashuritė njerzit natyral.  Tradita kulturore e njė populli nxjerr nė pah nivelin kulturor politik ndėrsa dashuria qė mbush me ngjyra kėtė traditė fuqizon dėshirat e kėsaj vazhdimsije.  Shumė altarė tegpjnė historitė e njė populli qė mbeten nė rreshta ndėrsa natyra qė shoqėron kėto histori ndryshon vetėm sipas kėtyre rreshtave.  Ecja e njeriut nė Planet bėhet natyrale kur mendimi percepton natyrėn dhe e jeton atė me dashuri.  Dy tė rinj mund tė zgjedhin rrugė tė ndryshme ndėrsa dialogun e rregullon vetė mosha.  Shumė mendime formojnė njė ylber por dhe njė mendim gjenial bėn lindjen e njė ylberi.  Tė duash do tė thotė tė mbetet nė mendje diēka e veēantė qė ti ke ndjerė nė ēastin kur buzėt e tua janė trokitur.  Tė duash do tė thotė tė ndjesh kėnaqėsinė e depėrtimit tėnd tek partneri do tė thotė tė jesh dikushi.  Tė duash do tė thotė qė karrjera yte tė mbushet e tė ndriēohet nga dėshira tė realizueshme.  Jeta asht e mbushur me sfida dashuritė notojnė nėpėr kėto sfida mbyten tė tjerat dalin nė breg.  Arritjet e njeriut nuk varen nga suksesi e madhėshtia njeriu e rrit dhe zvogėlon vehten e tij kur pėrballė tij asht liria e veprimit.  Mendimi i pėrparuar hap hapsira tė pakufishme gjykimi i saj asht pengesė diskutimi nė publik bani qė shoqėria tė ecė pėrpara  Shoqėritė e shekujve shkojnė e vijnė ata ndryshojnė vetėm nė ato raste kur qeveritė korigjojnė veteveten nė favor tė prėparimit tė popujve.  Atėherė kur dėshira rritet pėr tė kryer njė punė ka shpėrthyer talenti fuqia e tė cilit nuk matet nė peshė.  Ndėrthurja e njeriut nė pėrputhje me gjithėsinė qė na rrethon ban qė zotėt e natyrės me artin e tyre tė bajnė kryeveprėn

  Planet i funksionueshėm  Netėt e dashurisė pasojnė njera tjetrėrn ato zgjaten ose shkurtohen kur njeriu e peshon dashurinė me majėn e zemrės.  Nuk do tė ketė dashuri si kjo e brezit tonė e cila nė tė gjitha enigmat e saja shpreh revoltėn e shekullit.  Tė gjitha brezat i pėrqafojnė ngjyrat e stinėve pasi asht dashuria qė mbush nė jetė kėto ngjyra.  Armet e njeriut janė virtytet i cili e sfidon njeriun e interesave me ligjet e zemrės.  Dashuria asht njė ndriēim total i trurit tė njeriut e cila pėrcjell afėr ose nė distancė njė frymė tė re ripėrtėritėse.  Tė dashurosh do tė thotė tė vesh inisjativė pėr tė pėrcjellė afėr ose nė distancė virtytet e tua, do tė thotė tė mos kesh frikė nga njerėzit mėkatarė.  Tė dashurosh do tė thotė tė krijosh vehtes favore ambjentaliste, do tė thotė tė kesh mik dhe avokat mbrojtės natyrėn.

  Poezi  Ēlirohu nga makthet e vėrbėta o njeri i

  Mirė

  Pikturo nė qiell njė jetė tė re

  Dhe kurrė mos bjer viktimė e njerėzve tė

  Kėqij

  Ndėrto ti jetėn ashtu si e din ti vetė

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  5
  si shume qenka marre me komunizem kjo Lindita, por a duhet a ka pas ndonje te kuq ne shtepi, qe i paska kenduar kaq egersisht, dhe dashurise me marifet.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-08-2019
  Postime
  1

  Pėr: Lindita Dragusha

  Shembull i nje shpirti te paster qe diktatura komuniste nuk nenshtroi kurre... dhe as transformoi..,vetem e beri akoma me te bukur.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,861
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Lindita Dragusha

  ...nderto ti jeten ashtu sic din vete...kush te le seee.../

Tema tė Ngjashme

 1. Lindita Theodhori!
  Nga Brari nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 29-06-2018, 12:37
 2. Lindita Arapi
  Nga Leila nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 05-09-2012, 11:56
 3. Lajmet nga Superliga 2006/2007
  Nga OO7 nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 1035
  Postimi i Fundit: 26-08-2007, 16:39
 4. A do ktheheni nė Shqipėri pas diplomimit?
  Nga Eve nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 11-06-2006, 06:34
 5. Vrau nė Irlandė, tenton kthimin nė Shqipėri !
  Nga White_Angel nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-03-2005, 03:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •