Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime

  Heronjte e Popullit

  Dekreti i shpalljes Hero i Popullit
  Titulli i nderit Hero i Popullit ėshtė njė titull qė ėshtė dhėnė gjatė regjimit komunist, me propozim tė Kryesisė sė Byrosė Politike ndaj Presidiumit tė Kuvendit Popullor. Ai titull shpallej me dekrete tė veēanta. Ky titull ėshtė dhėnė deri nė fillim tė viteve 1990 dhe mė pas u zėvendėsua me titullin me tė njėjtat vlera Urdhri i Shqiponjės.

  Heronjte e Popullit

  Ismail Qemali
  Qemal Stafa
  Perlat Rexhepi
  Zaho Koka
  Ali Demi
  Qeriba Derri
  Abaz Shehu
  Avni Rustemi
  Alim Xhelo (Tėrbaēi)
  Beqir Balluku
  (hequr titulli)
  Koci Bako
  Manush Alimani
  Llambro Andoni
  Enver Hoxha
  Ramiz Aranitasi
  Bule Naipi
  Muzafer Asqeri
  Fuat Babani
  Shyqyri Alimerko
  Memo Bejko
  Xheladin Beqiri
  Fato Berberi
  Bardhok Biba
  Ylbere Bylybashi
  Isa Boletini
  Hyqmet Buzi
  Hajredin Bylishi
  Shkurte Cara (Skuraj)
  Riza Cerova
  Bajram Curri
  Skėnder Ēaēi
  Hysen Ēino
  Reshit Ēollaku
  Zonja Ēurre
  Ilia Kici (Dashi)
  Ndoc Deda
  Nik Ndreka
  Rexh Delia
  Gjok Doēi
  Inajete Dumi
  Mihal Duri
  Hajdar Dushi
  Laze Ferraj
  Abdyl Frashėri
  Musa Fratari
  Shote Galica
  Liri Gero
  Meleq Gosnishti
  Mihal Grameno
  Luigj Gurakuqi
  Jaho Gjoliku
  Naim Gjylbegu
  Met Hasa
  Ahmet Haxhia
  Dervish Hekali
  Sado Kosheno
  Vojo Kushi
  Vasil Laēi
  Zigur Lelo
  Hydajet Lezha
  Mbrik Lokja
  Dede Gjoluli
  Nuri Luēi
  Haxhi Lleshi
  Misto Mame
  Dile Marku
  Theodhori Mastora
  Mustafa Matohiti
  Ndoc Mazi
  Kanan Maze
  Ram Metaliaj
  Memo Meto
  Pal Mėlyshi
  Fejzi Micoli
  Kastriot Muēo
  Maliq Muēo
  Sali Murati (Vranishti)
  Selam Musai Kozma Naska
  Kozma Nushi
  Estref Osoja
  Hibe Palikuqi
  Shefqet Peēi
  Mine Peza
  Myslym Peza
  Nimete Progonati
  Llazo Palluqi
  Fahri Ramadani
  Avni Rustemi
  Nazmi Rushiti
  Mumin Selami
  Ēelo Sinani
  Mic Sokoli
  Ēybra Sokoli
  Sadik Stavaleci
  Vasil Shanto
  Myslym Shyri
  Hajdar Tafa
  Lefter Talo
  Marte Tarazhi
  Prenda Tarazhi
  Bajo Topulli
  Ēerēiz Topulli
  Bajram Tusha
  Margarita Tutulani
  Mujo Ulqinaku
  Ramiz Varvarica
  Themi Vaso
  Zylyftar Veleshnja
  Asim Vokshi
  Sulejman Vokshi
  Mitro Xhani
  Mustafa Xhani (Baba Faja)
  Ajet Xhindolli
  Asim Zeneli
  Shyqyri Ishmi
  Fran Ivanaj
  Shenjaze Juka
  Mustafa Kaēaēi
  Xhemal Kada
  Dino Kalenja
  Hysni Kapo
  Kajo Karafili
  Ali Kelmendi
  Myslym Keta
  Hasan Gėrxhaliu
  Persefoni Kokėdhima
  Tom Kola
  Teki Kolaneci
  Emine Metaj
  Rahman Parllaku
  (hequr titulli)
  Hekuran Pobrati
  Vehbi Hoxha
  Vangjel Argjiri
  Branko Kadia
  Hito Ēako
  (hequr titulli)
  Petrit Dume
  (hequr titulli)
  Abdyl Elmazi
  Jordan Misja
  Jorgo Sulioti
  Hajredin Bylyshi
  Hiqmet Buzi
  Muhamet Prodani
  Ndreko Rino
  Rexhep Kolli
  Sadik Bekteshi
  (hequr titulli)
  Veli Dedi
  Xhoxhi Martini
  Zija Kambo
  Tuk Jakova
  Mehmet Shehu
  Emin Duraku
  Spiro Kote
  Asim Aliko
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iliria e para : 18-03-2006 mė 13:40
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Anėtarėsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,284
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Me qenėse nė kėtė listė ka mė tepėr tradhėtar tė kombit,mos vall ėshtė fjala pėr tradhėtarėt e kombit shqiptar.

 3. #3
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,964
  Faleminderit
  141
  234 falenderime nė 190 postime
  Titulli i nderit Hero i Popullit ėshtė njė titull qė ėshtė dhėnė gjatė regjimit komunist
  .................................................. ..
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Njollė e padrejtė e ushtrisė shqiptare


  Veli Llakaj

  Llakaj, Mehmeti dhe Enveri
  Refleksione

  Dėnimet makabėr e tė pamerituara nė vitet e diktaturės nė ushtrinė shqiptare, pushkatimet, burgosjet dhe internimet e gjeneralėve, ushtarakėve tė tjerė madhorė, shėnojnė njė njollė tė zezė qė duhet hequr! Ky ėshtė apeli qė bėn nė shėnimet e tij Veli Llakaj, ish-shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė nė vitet 1974-1982 dhe bashkėpunėtori mė i afėrt atė kohė pėr problemet e mbrojtjes i Mehmet Shehut. Pėr Llakajn, edhe figura e Enver Hoxhės, kėrkon njė vlerėsim real dhe nė rolin e tij nė ushtrinė shqiptare, me meritat, por dhe me mėkatet qė nuk janė tė pakta. Por, sipas Llakajt, pėr kėtė njollosje tė padrejtė tė ushtrisė e drejtuesve tė saj tė kohės, pėrveēse Enverit, bashkėpunėtorėve tė tij mė tė afėrt, kanė pėrgjegjėsinė dhe tė tjerė qė ndonėse atė kohė rrinin nė „hije“, kishin rol tė padiskutueshėm nė kursin e timonit tė shtetit. Mes pėrgjegjėsve, sipas Llakajt, ka edhe nga ata qė morėn pushtetin pas Enverit, por dhe tė tjerė qė drejtuan ushtrinė e vendin mė pas. Ushtria shqiptare, sipas ish-shefit tė Shtatmadhorisė sė saj, atė kohė ka bėrė detyrėn ndaj vendit, ushtarakėt, qė nga ushtarėt e thjeshtė dhe kuadrot, kanė qenė njerėz tė sakrificės, tė nderuar e respektuar qė kanė sakrifikuar nga vitet e jeta e tyre nė pėrmbushje tė idealit, misionit pėr mbrojtjen e Atdheut. Nė njė farė mėnyre, njolla e zezė, me grupe“puēiste“, nga tė pushkatuar e denigruar pa faj, bėn hije padrejtėsisht mbi armatėn e madhe tė shumė brezave ushtarakėsh tė thjeshtė. Ka ardhur koha, bile sipas Llakajt, ka kaluar, qė e vėrteta tė njihet ashtu siē ka qenė, me tė mira e mėkatet e saj, e kjo njollė tė zbardhet sa mė shpejt.
  Kujtim Boriēi

  Grupet “armiqėsore” dhe ndėshkimet

  Unė nuk jam historian, as analist, as publicist, por thjesht njė ish-ushtarak i lartė i ushtrisė Shqiptare. Kėshtu qė nuk marr e as nuk mė shkon nė mend tė marr pėrsipėr njė analizė tė figurės sė Enver Hoxhės qė ka udhėhequr pėr gati 50 vjet tė gjithė aktivitetin politik, ekonomik dhe ushtarak tė vendit tė vet me tė mirat dhe mangėsitė e kohės. Por ato qė kam trajtuar nė kujtimet e mia personale, me aq sa kam mundur t’i hedh, duke qėndruar fanatik shėnimeve tė kohės, kujtesės, por dhe dokumenteve zyrtare, jam pėrpjekur tė jem sa mė realist. Dikush mund tė mė miratojė, dikush mund dhe tė mė kontestojė.
  Personalisht figurėn dhe veprimtarinė e Enver Hoxhės, nė bazė tė fakteve historike, mendoj se e kam trajtuar me objektivitet dhe asnjėherė nuk e kam zbehur apo mohuar qenien e gjithkujt, duke pėrfshirė, nė radhė tė parė, figurėn e Enver Hoxhės si personalitet politik, pra si udhėheqės i PKSH-sė, dhe si komisar e komandant i pėrgjithshėm i Ushtrisė Nacionalēlirimtare dhe mė vonė akoma si kryetar i Kėshillit tė Mbrojtjes, sekretar i parė i Komitetit Qendror tė Partisė sė Punės sė Shqipėrisė, si komandant i pėrgjithshėm i ushtrisė. Kudo qė kam folur, p.sh., pėr 10 korrikun e vitit 1943, krijimin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UNĒLSH-sė, kam theksuar se Enver Hoxha ka qenė komisar politik dhe Spiro Moisiu, shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm, por nė asnjė mėnyrė nuk kam nguruar tė lė pa pėrmendur edhe tė gjithė anėtarėt e tjerė tė Shtabit tė Pėrgjithshėm, pavarėsisht se ēfarė fati mėsuan ata mė vonė si Abaz Kupin etj... Nė kėtė aspekt nuk mund tė linja jashtė kujtesės atė dhimbje tė madhe qė ka pėrjetuar e gjithė ushtria; dėnimin, denigrimin, internimin familjarisht apo burgimin e pushkatimin e shumė prej ushtarakėve tė njohur. Siē e kam theksuar edhe diku mė lart, mundet qė edhe tė kem harruar ndonjėrin prej tyre, prandaj edhe ju kėrkoj ndjesė. Me keqardhje do tė thosha, pse ky barbarizėm deri nė sadizėm, i pamėshirshėm kundėr kėtyre personaliteteve tė larta qė kanė bėrė luftėn, qė kanė udhėhequr njėsitė e mėdha operative-strategjike si divizione e korparmata, qė kanė qenė besnikė, tė papėrkulur, fanatikė tė idealeve pėr tė cilėn sakrifikuan edhe jetėn. Tė gjithė ata qė janė dėnuar kanė qenė besnikė tė idealeve tė Enverit, qė e kanė dashur me gjithė shpirt. Pse duhej t’i shkonin me plumb pas kokės e nė litar?! A thuaj se nuk kishte ndonjė formė apo metodė tjetėr? Nuk e quaj normale qė shumėkush ėshtė dėnuar pėr mungesė vigjilence apo pėr agjitacion e propagandė, deri edhe pėr njė fjalė.
  Pra, nė kėtė aspekt, kur Kadri Hazbiu erdhi ministėr i Mbrojtjes, me porosi tė Mehmet Shehut ka bėrė njė material ku pėrcaktohej se cilat quheshin veprime tė gabuara, pra pėrbėnin shkelje ligjore, material i cili ishte mė shumė se 20-25 faqe tė daktilografuara dhe ėshtė mbajtur me tė gjithė kuadrot e forcave tė armatosura, bile edhe ka shkuar nėpėr dikastere e njėsi operative. Nuk di se pse edhe sot pas kaq dekadash ky material nuk nxirret nga arkivat e tė bėhet publik, pėr tė parė njė tė vėrtetė tė madhe apo kthesė qė kėrkohej tė bėhej nė organet e Ministrisė sė Brendshme.
  Nuk dua tė pėrgojoj askėnd apo tė lėndoj sado pak, por konfirmoj shumė kuadro ndiqeshin nga Sigurimi i Shtetit, jepeshin informacione, merreshin masa deri nė arrestime. E pėr paradoks, po kėta qė i jepnin kėto informacione pėr dėnimin e tyre ishin edhe hetues nėpėr burgje. Ky ka qenė njė skandal. Apo shumė merrnin masa ndėshkimore pėr mungesė vigjilence se nuk zbuluan veprimtarinė “armiqėsore” tė grupit “puēist” tė Beqirit, Petrit, Hitos etj. Thuajse komandave poshtė, nė brigadė, qoftė edhe tė korpuseve u mungoi vigjilenca pėr ndjekur veprimet e anėtarėve tė Byrosė Politike tė ministrave apo zėvendėskryeministrave?! Kjo vigjilencė u ka munguar atyre qė ishin mė afėr apo i kishin vartės, apo i kishin ngjitur nė kėto shkallė. Pra, nė radhė tė parė, vigjilenca i kishte munguar Enver Hoxhės, Hysni Kapos, Mehmet Shehut e Kadri Hazbiut dhe rrjedhimisht ata mbanin pėrgjegjėsi e duhej tė merrnin masa ndėshkimore po tė ishte i vėrtetė njė veprim i tillė. A thua se tė gjithė ishin armiq kėta qė u dėnuan?
  Si mund tė bėhej armik Mehmet Shehu qė ishte nė krye tė vendit qė nga ēlirimi e deri nė vitin 1981, pra pėr 40 vjet, kur ai kishte nė vartėsi Ministrinė e Mbrojtjes, Ministrinė e Brendshme, pra strukturat e armatosura qė i ngriti e drejtoi me kompetencė! Si mund tė bėhej armik Kadri Hazbiu e Feēorr Shehu, Llambi Peēini qė kanė pasur nė dorė sigurimin e shtetit e pėr vite tė tėra? Armiq mund t’u themi gjeneralėve tė talentuar shqiptarė, Dilaver Poēit, Arif Haskos, Rahman Pėrllakut, Sadik Bekteshit, Halim Ramohitos, Mihallaq Zeēishti, Sulo Kozelit, Tahir Kadares, Halim Xhelos apo kuadrove tė tjerė tė shkėlqyer, Halil Xhukės, Josif e Kozma Zegalit, Shaban Reēit, Irfan Moravės, Rustem Haxhiut, Edip Ohrit, Faik Takes, Dalip Zhabolit, Novruz Demiri, Naim Muho, Begator Kozeli, Gani Kodra, Ali Ceno, Agron Comos, Andon Shetit, Gjergj Titani, Shefqet Boni, Xhevat Alibalit e shumė e shumė tė tjerve! Apo atyre qė kam njohur nga afėr dhe kam pasur njė respekt tė madh pėr ta si Pirro Dodbiba, Thoma Dejlana, Todi Lubonja etj., tė cilėt mbas daljes nga burgjet apo internimet e treguan veten se janė atdhetarė e patriotė tė vėrtetė. Nė kėtė ēorbė dikush ka dorė tė keqe dhe ata qė mund tė dinė qoftė edhe pak gjėra, duhet tė hedhin dritė mbi kėto tė vėrteta historike.
  Enver Hoxha nė kujtimet e tij dhe nė orientimet qė i jep Ministrisė sė Punėve tė Jashtme nė vitet e vonshme iu thotė se dikur kemi folur mirė pėr Jugosllavinė dhe Titon se kėshtu i kemi njohur atėherė, por sot ata janė armiqtė tanė. Prandaj nė kėtė aspekt, del njė problem tjetėr i gabuar qė ėshtė falsifikimi i tė vėrtetės historike, ėshtė mohim i atyre qė janė thėnė dikur nė kohėn e momentin e caktuar ashtu si janė gjykuar, pavarėsisht se ēfarė ka ndodhur mė vonė. Pse duheshin ribotuar tė gjitha mbi 70 e ca vepra tė Enver Hoxhės, shumė botime pėr ushtrinė, ekonominė, vigjilencėn, duke pėrfshirė dhe librin ”Kur lindi Partia”. Pėr mua, ky ribotim ka pasur qėllim tė caktuar nga njerėz tė caktuar qė ishin nė pushtet apo e synonin atė. E theksoj se nuk janė bėrė me porosi tė Enver Hoxhės kėto, po nga Instituti i Marksizėm-Leninizmit qė drejtohej nga bashkėshortja e tij, zonja Nexhmije Hoxha. Tė gjitha kėto ribotime janė bėrė pas vitit 1982-‘83.
  Tipike do tė thosha deri dhe skandaloze janė fjalimet e Enverit me rastin e 35-vjetorit tė krijimit tė ushtrisė, ku Enver Hoxha foli nė vendkomandėn e luftės sė Shtabit tė Pėrgjithshėm, nė takimin nė shkollėn e bashkuar tė oficerėve, kėto mohime kanė arritur deri nė artin ushtarak popullor dhe pothuajse nė tė gjithė literaturėn ushtarake, sikur kėto i kishin bėrė ata qė u dėnuan.
  Personalisht, meritat e Enver Hoxhės i kam trajtuar ashtu siē i takojnė nė ēdo takim qė kam bėrė, duke pėrfshirė edhe dy pėrvjetorėt e tij; atė tė 95-vjetorit tė lindjes nė Tiranė dhe atė tė 97-vjetorit tė tij nė Ferizaj tė Kosovės, deri nė kėrkesėn qė u kam drejtuar si kryetar i shoqatės mbarėkombėtare “Bashkimi Antifashist i Shqipėrisė”, organeve kompetente qė nga Ministria e Mbrojtjes, kryeministrit e deri
  presidentit tė Republikės pėr dhėnien e statusit tė veteranit, dhe nuk jam e nuk u heq asnjė presje pėr gjithēka qė kam thėnė. Tė mos t’i japėsh statusin e veteranit tė luftės Enver Hoxhės ėshtė marrėzi, por edhe tė mos plotėsosh dokumentet pėrkatėse ligjore si i barabartė midis tė barabartėve ėshtė mendjemadhėsi e mospėrfillje ndaj regullave e ligjeve tė shtetit tėnd, tė pėlqen ose jo, ėshtė veprim i pafalshėm ēka do tė thotė se dikush e shikon veten si kokė “Zeusi”.
  Dėnimi i shumė kuadrove tė lartė nė ushtri, pa argumente gjatė dekadave, ėshtė njė absurd qė edhe sot nuk po zbardhet plotėsisht.
  Nuk jam aspak nė gjendje tė flas pėr njė periudhė kohe mė nė largėsi, qė nuk e kam pėrjetuar, siē ėshtė krijimi i partisė, krijimi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, marrėdhėniet me titistėt komunistė tė Beogradit, pėr Plenumin e dytė nė Berat mė 1944-ėn deri nė mes tė viteve 1950, edhe pse kam lexuar tė gjithė dokumentacionin zyrtar nė arkivėn e shtetit, pasi nuk i kam pėrjetuar direkt. Por me fillimin e karrierės si ushtarak, deri nė shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm e nė ndėshkim, siē kam thėnė dhe ėn shėnimet e mia, ushtria shqiptare, drejtuesit mė tė lartė tė saj kanė pėsuar gjatė dekadave njė persekucion, ndėshkim dhe vlerėsim joreal tė punės e kontributeve.
  Pėr tė gjitha kėto Ushtria Shqiptare ka marrė njė njollė tė zezė, jo si ajo e vitit 1997 qė u shkatėrrua, pėr tė cilėn asnjėri nuk mori njė gjemb nė kėmbė dhe ky ėshtė turpi i shtetit shqiptar, si tė matjeve dhe tė djathtėve qė nuk po bėjnė asgjė, e si duket nuk kanė pėr tė bėrė se janė tė dy krahėt kanė pėrgjegjėsi pėr kėtė. Por unė e kam fjalėn te njolla tjetėr qė ushtria dhe kuadrot e saj drejtuese mori nga Enveri e drejtuesit e lartė tė kohės. Asnjėherė nuk kanė qenė “puēistė” Beqir Balluku e bashkėpunėtorėt e tij, nuk ka pasur kurrė grusht shteti qė nga krijimi i saj (ushtrisė) e deri mė sot. Pra, as nė vitin 1956, as nė vitin1960-‘61, as nė vitin 1974, as nė vitin 1981-‘82, dhe as nė vitet 1990-1991. Ky turp ushtrisė dhe kuadrove tė saj duhet t’i hiqet se nuk e meritojnė. Ushtria shqiptare ka qenė besnike e popullit, e atdheut e flamurit kombėtar dhe po tė ishte ushtria e atyre viteve para ‘90-ės, nė luftėn e Kosovės do tė ishte pėrkrahė dhe nė avangardė me UCK-nė dhe jo vėzhguese siē u gjet me situatėn e fillimit tė luftės nė Kosovė. Mundėsitė e ishin krejtėsisht tė pamundura pėr njė ndihmė efikase vėllezėrve tė UĒK-sė nė Kosovė.


  15/03/2006
  shekulli

 5. #5
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Thumbs up

  heroj populli shqipetare ka shume por une e ceki njerin- LEGJENDA SHQIPETARE SKENDERBEG

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  338
  44 falenderime nė 43 postime
  Nje video per heronjet e Kombit, rivarrimi ne Polacė, 1999
  http://video.google.com/videoplay?do...970642&pl=true

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Patrioti
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Vendndodhja
  Neumuenster
  Postime
  347
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga iliria e para
  Dekreti i shpalljes Hero i Popullit
  Titulli i nderit Hero i Popullit ėshtė njė titull qė ėshtė dhėnė gjatė regjimit komunist, me propozim tė Kryesisė sė Byrosė Politike ndaj Presidiumit tė Kuvendit Popullor. Ai titull shpallej me dekrete tė veēanta. Ky titull ėshtė dhėnė deri nė fillim tė viteve 1990 dhe mė pas u zėvendėsua me titullin me tė njėjtat vlera Urdhri i Shqiponjės.

  Heronjte e Popullit

  Ismail Qemali
  Qemal Stafa
  Perlat Rexhepi
  Zaho Koka
  Ali Demi
  Qeriba Derri
  Abaz Shehu
  Avni Rustemi
  Alim Xhelo (Tėrbaēi)
  Beqir Balluku
  (hequr titulli)
  Koci Bako
  Manush Alimani
  Llambro Andoni
  Enver Hoxha
  Ramiz Aranitasi
  Bule Naipi
  Muzafer Asqeri
  Fuat Babani
  Shyqyri Alimerko
  Memo Bejko
  Xheladin Beqiri
  Fato Berberi
  Bardhok Biba
  Ylbere Bylybashi
  Isa Boletini
  Hyqmet Buzi
  Hajredin Bylishi
  Shkurte Cara (Skuraj)
  Riza Cerova
  Bajram Curri
  Skėnder Ēaēi
  Hysen Ēino
  Reshit Ēollaku
  Zonja Ēurre
  Ilia Kici (Dashi)
  Ndoc Deda
  Nik Ndreka
  Rexh Delia
  Gjok Doēi
  Inajete Dumi
  Mihal Duri
  Hajdar Dushi
  Laze Ferraj
  Abdyl Frashėri
  Musa Fratari
  Shote Galica
  Liri Gero
  Meleq Gosnishti
  Mihal Grameno
  Luigj Gurakuqi
  Jaho Gjoliku
  Naim Gjylbegu
  Met Hasa
  Ahmet Haxhia
  Dervish Hekali
  Sado Kosheno
  Vojo Kushi
  Vasil Laēi
  Zigur Lelo
  Hydajet Lezha
  Mbrik Lokja
  Dede Gjoluli
  Nuri Luēi
  Haxhi Lleshi
  Misto Mame
  Dile Marku
  Theodhori Mastora
  Mustafa Matohiti
  Ndoc Mazi
  Kanan Maze
  Ram Metaliaj
  Memo Meto
  Pal Mėlyshi
  Fejzi Micoli
  Kastriot Muēo
  Maliq Muēo
  Sali Murati (Vranishti)
  Selam Musai Kozma Naska
  Kozma Nushi
  Estref Osoja
  Hibe Palikuqi
  Shefqet Peēi
  Mine Peza
  Myslym Peza
  Nimete Progonati
  Llazo Palluqi
  Fahri Ramadani
  Avni Rustemi
  Nazmi Rushiti
  Mumin Selami
  Ēelo Sinani
  Mic Sokoli
  Ēybra Sokoli
  Sadik Stavaleci
  Vasil Shanto
  Myslym Shyri
  Hajdar Tafa
  Lefter Talo
  Marte Tarazhi
  Prenda Tarazhi
  Bajo Topulli
  Ēerēiz Topulli
  Bajram Tusha
  Margarita Tutulani
  Mujo Ulqinaku
  Ramiz Varvarica
  Themi Vaso
  Zylyftar Veleshnja
  Asim Vokshi
  Sulejman Vokshi
  Mitro Xhani
  Mustafa Xhani (Baba Faja)
  Ajet Xhindolli
  Asim Zeneli
  Shyqyri Ishmi
  Fran Ivanaj
  Shenjaze Juka
  Mustafa Kaēaēi
  Xhemal Kada
  Dino Kalenja
  Hysni Kapo
  Kajo Karafili
  Ali Kelmendi
  Myslym Keta
  Hasan Gėrxhaliu
  Persefoni Kokėdhima
  Tom Kola
  Teki Kolaneci
  Emine Metaj
  Rahman Parllaku
  (hequr titulli)
  Hekuran Pobrati
  Vehbi Hoxha
  Vangjel Argjiri
  Branko Kadia
  Hito Ēako
  (hequr titulli)
  Petrit Dume
  (hequr titulli)
  Abdyl Elmazi
  Jordan Misja
  Jorgo Sulioti
  Hajredin Bylyshi
  Hiqmet Buzi
  Muhamet Prodani
  Ndreko Rino
  Rexhep Kolli
  Sadik Bekteshi
  (hequr titulli)
  Veli Dedi
  Xhoxhi Martini
  Zija Kambo
  Tuk Jakova
  Mehmet Shehu
  Emin Duraku
  Spiro Kote
  Asim Aliko
  i shtohen edhe sali berisha fatos nano dhe ibrahim rugova
  Duhet te dish dicka, per te kuptuar qe sdi asgje.

Tema tė Ngjashme

 1. KOSOVE-1981 - Rrofte Republika Socialiste e Kosoves
  Nga DYDRINAS nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 07-07-2018, 12:21
 2. Popujt e zhdukur
  Nga Fatih nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 03-01-2010, 19:27
 3. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
  Nga xhenisi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 12-08-2009, 10:27
 4. Plavė e Guci
  Nga Davius nė forumin Shqipe nga Mali i Zi
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-10-2008, 00:36
 5. Urtesia e Agjerimit te Ramazanit!
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 13:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •