Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
 1. #1
  Diligjent Maska e iPAMPOSHTUR
  Anėtarėsuar
  07-03-2006
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  22

  Si shuhet heshtja?

  Si shuhet heshtja?

  Jan disa njerez te shoqerushem, por te heshtur, nuk flasin shum.... Disa njerez nuk jan ac te hapur me ato qe rrin. Sikur dicka te terheq mbrapsht dhe ste len te komunikosh lirshem me njerez. Vet per sh. kur rri me nje grup shoksh, nuk flas shum madje hic. Ose me ndonje vajz kur dalim jasht, bisedojm por prap sikur jo sa duhet. Si zgjidhet ky problem? Kshillat tuaja jan t'mirpritura.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga iPAMPOSHTUR : 07-03-2006 mė 21:57
  Goce,

  Sa gur ka mali dhe sa uje ka deti, ma le njeher se su be qameti.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,402
  Flisni per kohen, gjithmone sherben per te thyer akullin.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Si shuhet heshtja?
  heshtja mvaret dhe nga vete Personaliteti i shum nga disa INDIVID mund t'them se vete natyra i ka krijuar ashtu! por jan dhe disa qe e bejn me perpjekje per t'heshtur!-arsyaeja se,
  ne raste te tilla ai/o Person duket qe kerkon koh, per vezhgim...ndon qe ka frig nga diqkahja dhe hesht,ndonse diqka qe nuk shkon ne favor te saj/tij hesht,ose ose insiston per dominim,per ti patur te gjitha per vete,lol!
  nese bije fjala rreth takimit per nje dashuri, hapeni syt dhe mendjen se mendoi se nuk ka t'bej heshtja,nuk do zgjat shum, dhe mundohuni me qdo kusht ta dini pse hesht? koha kalon nuk pret, njhere bie verea kah dera!


  hajla,
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e joss
  Anėtarėsuar
  15-09-2005
  Postime
  311
  Anglezet per te thyer heshtjen flasin per kohen, vererat dhe kuajt.

 5. #5
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Me te shuar se heshtja nuk ka! Ndoshta duhej thene si thyhet heshtja?!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 6. #6
  Perjashtuar Maska e ||xXx||
  Anėtarėsuar
  22-07-2005
  Vendndodhja
  Mes Ferrit Dhe Parajses
  Mosha
  33
  Postime
  359
  Gjej nga nje muabet ne te cilin qe te dy keni njohuri dhe thyhet heshtja vet pa e kuptuar ndonje gje interesante dhe humoristike jo shum serioze mundesisht ta siguroj un qe do te boj pun sidomos per ke gocat se e kam pasur problem dhe vet kete pune ndersa tani cik me mir

 7. #7
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  Depresioni te ben ta mbyllesh gojen. Koha e tepert neper duar, e cuar dem me gjera bosh, ta mbyll gojen.

  Po nejse, gje e mire eshte te jesh i heshtur, se po te jene te gjithe llafazane kush do degjoje?
  Summertime baby!

 8. #8
  Beeeeeeeeee! Maska e Delja ®
  Anėtarėsuar
  07-03-2006
  Vendndodhja
  neper fusha
  Postime
  8
  Shume e drejte. Te dyja keto qe ke permendur ta mbyllin gojen. Jo vetem gojen por edhe mendjen.

  Mendoj se ky miku qe e ka hapur temen nuk flet per rastet ku personi ne fjale (qe nuk flet) eshte i hestur per arsye se ka probleme te tilla, por ngaqe ashtu eshte nga natyra.
  Leshin, qumeshtin dhe kakardhijat m'i moret, po lekuren s'ua jap. Lekura eshte e imja.

  Egersisht,
  Delja ®

 9. #9
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Citim Postuar mė parė nga iPAMPOSHTUR
  Si shuhet heshtja?

  Jan disa njerez te shoqerushem, por te heshtur, nuk flasin shum.... Disa njerez nuk jan ac te hapur me ato qe rrin. Sikur dicka te terheq mbrapsht dhe ste len te komunikosh lirshem me njerez. Vet per sh. kur rri me nje grup shoksh, nuk flas shum madje hic. Ose me ndonje vajz kur dalim jasht, bisedojm por prap sikur jo sa duhet. Si zgjidhet ky problem? Kshillat tuaja jan t'mirpritura.

  Provo te shkosh ne majen e nje mali e te sodisesh me mire se kurre vetmine tende, e cila o do te hedhe ne greminen e meditimit ose do te nxjerre jashte, drejt njerezve normale.


  Dito.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  39
  Postime
  1,451
  Heshtja shuhet duke bertitur . me nje fjale personi duhet trajtuar ne menyre te tille derisa te "detyrohet" te flase , nese nuk i pergjigjet as te bertiturave dicka nuk shkon me te.

 11. #11
  e Shqipes Maska e Foleja_
  Anėtarėsuar
  04-08-2004
  Postime
  1,694
  i PAMPOSHTUR

  Nuk ka rendesi sa flet,por cfar thua kur flet. Kjo mos te mundoj aspak nese fjalen e duhur e thua ne momentin e duhur.Me mire te te degjoj dikush me kurreshtje se cfar do te thuash, se sa te i mbyll veshet nga fjalet e teperta dhe te pa rendesishme.
  Ne rrethin tim familjar kam nje person qe vertete flet pak por eshte xhevahir,dhe me beso qe secili e cmon teper. Bej vepra te mira i nderuar, ato flasin me shume se cdo gje tjeter.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Anėtarėsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosovė
  Postime
  4,215
  Nuk eshte thene kote:"heshtja eshte ar", edhepse ka raste kur vertete heshtja flet me shume se fjalet. Une jam tip qe flet shume dhe meqe flas shume edhe gaboj shume, prandaj do te doja vertete te jem tip shume i heshtur dhe te flas vetem kur kam dicka per te thene.
  Si thehet heshtja tek ata qe jane te tille te lindur? Mendoj se ata jane shume me te cmuar ne shoqeri sepse fjalet iu peshojne ar, ndersa per ata qe flasin shume fjalet ne te shumten e rasteve nuk kane kurfar vlere...
  Une kam kaluar dhe po kaloj neper nje ferr te tille, si pasoj e fjaleve te teperta.
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

 13. #13
  Skofiar Maska e Skofiar
  Anėtarėsuar
  07-08-2005
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  731
  Heshtja eshte nje element shume i rendesishem i retorikes.

  Personi i cili heshte kur dikush bisedon konsiderohet si nje degjues i vemendeshem i atij qe flet.

  Disa e shiqojne si nje shenje e te menduarit- koncentruarit te tije
  Kjo dukuri ne retorike ne shumicen e rasteve eshte vleresuar si pozitive.

  Ekziston nje thenje gjermane :

  "Nese folesit do ta dinin se 70 % e asaj qe e thone do te sherbeje si kundersulm ndaj tyre me siguri do te flisnin me pak".
  Heshtje nuk do te thote te jeshe i qete dhe te mos thuash asgje, por do te thote degjim aktiv.

  Heshtja eshte pauze per te menduar dhe jo pauze e te menduarit
  Kush nuk mund te heshte ne momentet e duahura bene gabim te madh gjuhesore

  Heshtja eshte ar
  Te flasesh eshte argjend
  Fjalen e duhur ta thuash ne kohen e duhur eshte diamant i mbeshtjellur ma platine

  Ai qe ka heshte dhe ka degjuar me vemendje do te jete folesi me i mire.

  Ne rrethin tim familjar kam nje person qe flet shume(Foleja_ thote qe flet pak) por eshte xhevahir, dhe me beso qe secili e cmon teper.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Skofiar : 10-03-2006 mė 22:14

 14. #14
  Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,602
  Citim Postuar mė parė nga iPAMPOSHTUR
  Si shuhet heshtja?

  Jan disa njerez te shoqerushem, por te heshtur, nuk flasin shum.... Disa njerez nuk jan ac te hapur me ato qe rrin. Sikur dicka te terheq mbrapsht dhe ste len te komunikosh lirshem me njerez. Vet per sh. kur rri me nje grup shoksh, nuk flas shum madje hic. Ose me ndonje vajz kur dalim jasht, bisedojm por prap sikur jo sa duhet. Si zgjidhet ky problem? Kshillat tuaja jan t'mirpritura.
  Well, you are hanging around with the wrong crowd my friend. Une nuk mendoj se te qenit "i heshtur" eshte ndonje problem psiqik, shoqeror, apo ...(verja vete emrin!) Ben mire te shoqerohesh me njerez "te heshtur" qe i pershtaten natyres tende them, dhe do ta shohesh qe heshtja eshte nje nga menyrat me elegante te komunikimit. Pac fat.
  Summertime, and the livin' is easy...

 15. #15
  ................
  Anėtarėsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Citim Postuar mė parė nga Cupke_pe_Korce
  Well, you are hanging around with the wrong crowd my friend. Une nuk mendoj se te qenit "i heshtur" eshte ndonje problem psiqik, shoqeror, apo ...(verja vete emrin!) Ben mire te shoqerohesh me njerez "te heshtur" qe i pershtaten natyres tende them, dhe do ta shohesh qe heshtja eshte nje nga menyrat me elegante te komunikimit. Pac fat.
  Nice...tė njėjtėn gjė mendoj dhe unė.

 16. #16
  Heshtja shuhet duke folur. HA HA

  Mos u merzit. Fol dhe mos e caj koken. Mendo cfare eshte me e keqja qe mund te ndodhi? Asgje! Perseri ne rregull do jeshe.

  Dhe e folura do praktike si cdo gje tjeter.

  Suksese

 17. #17
  Per t'i gjetur nje 'zgjidhje' heshtjes, e mira do ishte te pyesje veten se cila eshte arsyeja qe te ben te mos flasesh (nese vertet mendon qe je i heshtur). Eshte kjo per shkak se si do e gjykojne te tjeret ate qe do thuash, eshte per shkak te shoqerise apo temave qe nuk te zgjojne interes? Nese nuk eshte asnjera nga keto, atehere do te thoja qe heshtja thyhet vetem me deshiren tende per te qene aktiv ne bisede.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Anėtarėsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Personalisht,jam tip i heshtur.Jam degjuese e persosur dhe ju jap kohe bisedave,ngjarjeve.I analizoj gjerat qe thuhen,qe ndodhin reth meje.Me ne fund me qetesine e duhur dhe heshtjen time ju jap zgjidhje!Kjo veti eshte e lindur dhe eshte nje pjese e personalitetit tim!!!
  Me nje fjale,ju krijues i temes!Eja te heshtim bashke.....
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 19. #19
  Diligjent Maska e iPAMPOSHTUR
  Anėtarėsuar
  07-03-2006
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  22
  Citim Postuar mė parė nga Anisela
  Personalisht,jam tip i heshtur.Jam degjuese e persosur dhe ju jap kohe bisedave,ngjarjeve.I analizoj gjerat qe thuhen,qe ndodhin reth meje.Me ne fund me qetesine e duhur dhe heshtjen time ju jap zgjidhje!Kjo veti eshte e lindur dhe eshte nje pjese e personalitetit tim!!!
  Me nje fjale,ju krijues i temes!Eja te heshtim bashke.....
  lol

  Flm t'gjitve per komentet tuaja.

  Heshtja ime nuk esht ekstreme: Qe te kem nevoj te me bertas dikush qe t’flas. As nuk esht nga depresioni, merzia, vetmia, apo te tilla. Ajo esht nga natyra. Edhe pse e di se heshtja ka te mirat e saja ne disa raste, me duket se nuk esht e nevojshme ne disa raste te tjera, psh. Kur po rri me shoqrin...nje kshill e vlefshme mu duk te gjej muhabete me humor, ose te flas per kohen...por kte te fundit se kuptova, kur that “koha” nenkuptuat motin, apo moden dhe gjera te tilla?!

  Shum nga ato qe u than ishin ndihmuse. Por qe njeri te flas rrjellshem, si i behet ksaj?
  Goce,

  Sa gur ka mali dhe sa uje ka deti, ma le njeher se su be qameti.

 20. #20
  Citim Postuar mė parė nga Evelyn
  Heshtja shuhet duke bertitur . me nje fjale personi duhet trajtuar ne menyre te tille derisa te "detyrohet" te flase ,
  dmth t'i behet ekzorcizem...
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Wisner: Si do te shuhet nacionalizmi i Ballkanit
  Nga DYDRINAS nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 12:34
 2. Shuhet “rebelja” Oriana Falaci
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-09-2006, 09:00
 3. Shėlbuemi, si po shuhet tempulli i moēėm i Rubikut
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 18:54
 4. A ėshtė heshtja gėnjeshter?
  Nga s0ni nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-06-2004, 17:14
 5. Kur fjalet heshtin, heshtja flet...
  Nga dikeafajtore nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-10-2002, 11:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •