Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 83
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311

  Sheriati nė futboll....

  Gazeta arabe "Al Watan" botoi nje artikull te nje Imami saud mbi reformimin e futbollit me rregulla te sheriatit.

  Ne emer te Allahut, gjithmeshiruesit:

  1)Luani futboll pa 4 vijat anesore, sepse kjo eshte nje shpikje e rregullave internationale, e cila eshte vendosur nga heretiket.

  2)Konceptet internacionale te cilat perdoren nga heretiket dhe politeistet si "faul","Goditje e lire","goditje nga kendi","dhe "gol" duhet te hiēen dhe s'duhet te permenden. Kushdo t'i perdor ato duhet te denohet, ose te perjashtohet nga loja. Atije duhet thene: "Ti ke imituar heretiket dhe politeistet - dhe kjo eshte e ndaluar."

  3)Ju nuk duhet te jepni faul ose ta nderprisni ndeshjen, kur dikush bene faul ose e lendon dike ose kur topi e prek doren e tije, dhe mos i jep atij i cili eshte pergjegjes per lendimin ose sulmin karton verdh ose te kuq. Ne vend te kesaj duhet vepruar sipas rregullave te Sheriatit qe i qasen lendimeve dhe thyerjeve te eshtrave.

  4)Mos e perfillni numrin e lojtareve qe percaktohet nga heretiket, jahudet ose te krishteret e veqanarisht amerikanet e djallzuar. Mos luani me 11 lojtar. Ne vend te kesaj duhet ta rrisni ose zvogloni numrin e lojtareve.

  5)Luani ne rroba normale ose pixhama por jo ne shorts dhe T-shirts me ngjyra, sepse keto nuk jane veshje muslimane.

  6)Luani futboll vetem qe te mund te luftoni me mire per Allahun, dhe pergatiteni trupin per tu thirrur ne xhihad. Futbolli nuk i sherben argetimit dhe kalimit te kohes.

  7)Mos e kufizoni ndeshjen brenda 45 minutave, kjo eshte zgjatja e ndeshjes tek jahudet, kristianet dhe gjithe atyre vendeve heretike dhe ateiste.

  8)Mos e ndani ndeshjen ne dy pjese.

  9)Neēoftse asnjeri nga ju nuk e lendon tjetrin ose askush nuk e vendose topin ne mes te shtyllave, mos e zgjatni ndeshjen ose mos e perfundoni ndeshjne me goditje nga pika e bardh (Penallti) derisa te kete fituar njera pale. Leshojeni fushen....


  10)Kur te luani futboll, mos e emeroni asnje gjygjtar, sepse nuk ka nevoje per te kur t'i keni heēur rregullat internacionale.

  11)Te rinjet nuk duhte te vijne per te ju pare juve gjate ndeshjes, sepse kur ju vetem e ushtroni trupin, perse duhet edhe te tjeret te ju shohin?

  12) Ju nuk dueht te thuani ne fund te ndeshjes:" ne ishim me te mire se kundershtari" ose" ky ose ai luajti mire". Ju duhet te jeni te brengosur per trupin tuaj, forcen dhe muskujt tuaj dhe thuani: "Ne vetem keni luajtur, per te ushtruar vrapimin, mbrojtjen dhe sulmin dhe per tu pregatitur per xhihad ne emer te Allahut"

  13) Ju duhet secilin ta peshtyni ne fytyr i cili e godet topin ne mes te shtyllave dhe me pas vrapon, per t'i nxitur bashklojtaret e tije per ta ndjekur dhe per ta perqafur ate - siē e bejne lojtaret ne SHBA dhe Franc.

  Keto jane kushtet dhe principet qe te rinjet e vetedijshem te mos imitojne rastesisht heretiket dhe politeistet kur te luajne futboll. Ate te cilet luajne sipas rregullave te vendosura nga vendet e te pafeve, ne krye me Ameriken, do t'i pret tmerri ne ferr kur te vdesin.
  http://archiv.tagesspiegel.de/archiv...05/2128134.asp

  Komenti juaj...

 2. #2
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  O medicus, ne fillim mendova qe mos ishte shaka, se kushedi, edhe andej nga watani i arabise ndoshta qeshin, por jo pastaj, e mblodha veten se pashe emra te perveēem aty e me ato nuk tallen ata...

  Komenti im eshte :

  Bravo i qofte imamit se ia paska nxjerr hallatet ne shesh futbollit, e paska shkoklu n'kater skutat e veta e s'ka lane gja pa thane

  A lejohet me ba peticion per me e pranu kte rregullore ? Kush asht pro per pro, le ta qendise nje dhe ta nenshkruaj menjihere

 3. #3
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Nese eshte kjo e vertete shume mire qenka.Perse ata njerez te ēmendur kur e fitojne lojen kercejne perpjete porsi shejtani koftelarge, thue ti se e kane shlirue Kosoven.Ata e ndijne veten shume te suksesshem nese fitojne e nuk e dine se nuk kane fituar asgje.
  Futbolli eshte vetem per ushtrim, e jo siē bejne qafiret nje mije dallavere, stershesin bileta afer stadiumit, gjyqtaret denojne ke te dojne si te dojne, lojtaret i thejne kembet njeri tjetrit te nxitur nga shejtani e nje mije marri te tjera.

 4. #4
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Citim Postuar mė parė nga mjaftulodhe
  mjaftulodhamedhjeteemramenjeheredihemsekushjam
  Hiē mos u lodh me e thane, ti me duket qenke ai rregullorexhiu i futbollit. Por veē nje gje nuk e mora vesh : atje sikur nuk luajne futboll. Prite tani kur t'iu ndalin kozmonauteve pingpongun ne anije kozmike

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar mė parė nga mjaftulodhe
  Nese eshte kjo e vertete shume mire qenka.Perse ata njerez te ēmendur kur e fitojne lojen kercejne perpjete porsi shejtani koftelarge, thue ti se e kane shlirue Kosoven.Ata e ndijne veten shume te suksesshem nese fitojne e nuk e dine se nuk kane fituar asgje.
  Futbolli eshte vetem per ushtrim, e jo siē bejne qafiret nje mije dallavere, stershesin bileta afer stadiumit, gjyqtaret denojne ke te dojne si te dojne, lojtaret i thejne kembet njeri tjetrit te nxitur nga shejtani e nje mije marri te tjera.
  ol:

  Paska edhe nder shqiptare keso bubrreca si ky fare "mjaftulodhe"??

  c'ka s'kishte ne det, kishte thene njehere njeri...

 6. #6
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Hiē mos u lodh me e thane, ti me duket qenke ai rregullorexhiu i futbollit. Por veē nje gje nuk e mora vesh : atje sikur nuk luajne futboll. Prite tani kur t'iu ndalin kozmonauteve pingpongun ne anije kozmike
  Qafirat kane ndermend ta rregullojne nje fushe ne anijen kozmike enkas per te luajtur golf.Kane harruar se nuk ka gravitet ne hapesiren kozmike.

 7. #7
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Postime
  2,679
  ooooooooooooooooooo kjo qenka cen fareeeeeeeeeeeeeee oooooooo sa kam qesh hahahahah mbarova. ky eshte kulmi i kulmeve :P ky i lodhumi e tregovi fytyren e vet mezi popres o zot te lexoj pergjigjet e ketyre islamoviteve te tejre


  hahahahahaah po e printoj kete e do e ve ne bordin e kompanise sot ahahahahah


  Dreqi qenka gjermaniht ama pasha zotin ma gji ne anglisht nese ke mundesi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ardi_Pg_ID : 27-02-2006 mė 05:06
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2006
  Postime
  182
  E para eshte ne dyshim burimi i kesaj rregullore. E dyta e gjithe bota islame luan futboll me te njejtta rregulla dhe as qe ka ndermend ti ndryshoje. E treta edhe nese eshte e vertete ISlami dhe muslimanet nuk mund te identifikohen me nje mendjengushte. Mendjengushte si ai ka me mijera edhe ne boten e krishtere, mjafton te permendim sektet ne SH.B.A qe kufizojne dhjetra veprime normale jete, apo perfshie dhe mos konsumuesit e mishit dhe te gjitha prodhimeve te kafsheve. POr kjo nuk do te thote se identifikojme krishterimin me to.
  Islamofobia juaj nuk mbeshtete tme argumente serioze, pastaj shkoni e gjeni cikerrima aty ketu.
  ju lutem seriozitet. Feja nuk eshte ceshtje klubesh

 9. #9
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Postime
  2,679
  E panojme qe ka nga ata mendjengushte po ky mesadukeet qenka mendjengushte me emer edhe me se larti imam i cili flet ne emer te allahut sic e ka filluar edhe artikullin
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar mė parė nga Medicus
  Gazeta arabe "Al Watan" botoi nje artikull te nje Imami saud mbi reformimin e futbollit me rregulla te sheriatit.

  Ne emer te Allahut, gjithmeshiruesit:

  1)Luani futboll pa 4 vijat anesore, sepse kjo eshte nje shpikje e rregullave internationale, e cila eshte vendosur nga heretiket.

  2)Konceptet internacionale te cilat perdoren nga heretiket dhe politeistet si "faul","Goditje e lire","goditje nga kendi","dhe "gol" duhet te hiēen dhe s'duhet te permenden. Kushdo t'i perdor ato duhet te denohet, ose te perjashtohet nga loja. Atije duhet thene: "Ti ke imituar heretiket dhe politeistet - dhe kjo eshte e ndaluar."

  3)Ju nuk duhet te jepni faul ose ta nderprisni ndeshjen, kur dikush bene faul ose e lendon dike ose kur topi e prek doren e tije, dhe mos i jep atij i cili eshte pergjegjes per lendimin ose sulmin karton verdh ose te kuq. Ne vend te kesaj duhet vepruar sipas rregullave te Sheriatit qe i qasen lendimeve dhe thyerjeve te eshtrave.

  4)Mos e perfillni numrin e lojtareve qe percaktohet nga heretiket, jahudet ose te krishteret e veqanarisht amerikanet e djallzuar. Mos luani me 11 lojtar. Ne vend te kesaj duhet ta rrisni ose zvogloni numrin e lojtareve.

  5)Luani ne rroba normale ose pixhama por jo ne shorts dhe T-shirts me ngjyra, sepse keto nuk jane veshje muslimane.

  6)Luani futboll vetem qe te mund te luftoni me mire per Allahun, dhe pergatiteni trupin per tu thirrur ne xhihad. Futbolli nuk i sherben argetimit dhe kalimit te kohes.

  7)Mos e kufizoni ndeshjen brenda 45 minutave, kjo eshte zgjatja e ndeshjes tek jahudet, kristianet dhe gjithe atyre vendeve heretike dhe ateiste.

  8)Mos e ndani ndeshjen ne dy pjese.

  9)Neēoftse asnjeri nga ju nuk e lendon tjetrin ose askush nuk e vendose topin ne mes te shtyllave, mos e zgjatni ndeshjen ose mos e perfundoni ndeshjne me goditje nga pika e bardh (Penallti) derisa te kete fituar njera pale. Leshojeni fushen....


  10)Kur te luani futboll, mos e emeroni asnje gjygjtar, sepse nuk ka nevoje per te kur t'i keni heēur rregullat internacionale.

  11)Te rinjet nuk duhte te vijne per te ju pare juve gjate ndeshjes, sepse kur ju vetem e ushtroni trupin, perse duhet edhe te tjeret te ju shohin?

  12) Ju nuk dueht te thuani ne fund te ndeshjes:" ne ishim me te mire se kundershtari" ose" ky ose ai luajti mire". Ju duhet te jeni te brengosur per trupin tuaj, forcen dhe muskujt tuaj dhe thuani: "Ne vetem keni luajtur, per te ushtruar vrapimin, mbrojtjen dhe sulmin dhe per tu pregatitur per xhihad ne emer te Allahut"

  13) Ju duhet secilin ta peshtyni ne fytyr i cili e godet topin ne mes te shtyllave dhe me pas vrapon, per t'i nxitur bashklojtaret e tije per ta ndjekur dhe per ta perqafur ate - siē e bejne lojtaret ne SHBA dhe Franc.

  Keto jane kushtet dhe principet qe te rinjet e vetedijshem te mos imitojne rastesisht heretiket dhe politeistet kur te luajne futboll. Ate te cilet luajne sipas rregullave te vendosura nga vendet e te pafeve, ne krye me Ameriken, do t'i pret tmerri ne ferr kur te vdesin.
  http://archiv.tagesspiegel.de/archiv...05/2128134.asp

  Komenti juaj...
  Kjo teme as te humori nuk ka vend, e jo me tek ateizmi e agnosticizmi, se nuk eshte asgje me teper se nje marrezi e nje arabi, s2ka ndonje vlere per t2u diskutu ketu...


  Po thuj shyqyr qe kjo FSH-ja eshte vend rrumpalle e ju lan me ba ēa te doni...

  darwin ne pergjithesi i fshin kesi temash, po si duket vetem ilira e para e ka pa...ai eshte shume modern...

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga mjaftulodhe
  Qafirat kane ndermend ta rregullojne nje fushe ne anijen kozmike enkas per te luajtur golf.Kane harruar se nuk ka gravitet ne hapesiren kozmike.
  ka gravitet artificial.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga [xeni]
  Kjo teme as te humori nuk ka vend, e jo me tek ateizmi e agnosticizmi, se nuk eshte asgje me teper se nje marrezi e nje arabi, s2ka ndonje vlere per t2u diskutu ketu...


  Po thuj shyqyr qe kjo FSH-ja eshte vend rrumpalle e ju lan me ba ēa te doni...

  darwin ne pergjithesi i fshin kesi temash, po si duket vetem ilira e para e ka pa...ai eshte shume modern...
  shiko [xeni] kjo tregon qe ne pergjithesi arabet jane pak te marre, gjenetikisht te marre, dhe ca permban nga egjipti andej keshtu jane te trashe.

 13. #13
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Me intereson kush i ka perkthyer keto ne gjuhen shqipe?
  Qenka i zoti, jo per gje tjeter. lol
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Citim Postuar mė parė nga xfiles
  shiko [xeni] kjo tregon qe ne pergjithesi arabet jane pak te marre, gjenetikisht te marre, dhe ca permban nga egjipti andej keshtu jane te trashe.
  Nuk eshte kjo qe desha te diskutoj. Ajo qe me ben pershtypje ka te beje me karakterin rrumpalle te diskutimeve ne FSH, dhe te vullnetit qe tregojne nje grup me shkrujt vazhdimisht gjera pa lidhje...Kjo qe eshte shkrujt me siper eshte thjehste nje marrezi e shkruajtur nga ndonje person pa lidhje...s'ka lidhje as me ateizmin as me agnosticizmin, qe per mendimin tim jane tema shume serioze..S'ka lidhje as me Islamin e sheriatin...

  Per ate qe ke than. Kam respekt per gjithe popujt e krijum nga Zoti. Kam njohur shqiptare shume te trashe dhe iraken shume te zgjut...qashtu...edhe mos mendo se me behet vone pse shan dikush arabet...

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar mė parė nga [xeni]
  Nuk eshte kjo qe desha te diskutoj. Ajo qe me ben pershtypje ka te beje me karakterin rrumpalle te diskutimeve ne FSH, dhe te vullnetit qe tregojne nje grup me shkrujt vazhdimisht gjera pa lidhje...Kjo qe eshte shkrujt me siper eshte thjehste nje marrezi e shkruajtur nga ndonje person pa lidhje...s'ka lidhje as me ateizmin as me agnosticizmin, qe per mendimin tim jane tema shume serioze..S'ka lidhje as me Islamin e sheriatin...

  Per ate qe ke than. Kam respekt per gjithe popujt e krijum nga Zoti. Kam njohur shqiptare shume te trashe dhe iraken shume te zgjut...qashtu...edhe mos mendo se me behet vone pse shan dikush arabet...
  Kuptohet qe ajo gje nuk mund te jete thene nga asnje njeri i sakte ,
  dhe dyshoj qe ai qe e ka shkruar te kete ndonje lidhje me islamin.
  Po ama te shkrin se qeshuri.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  Me intereson kush i ka perkthyer keto ne gjuhen shqipe?
  Qenka i zoti, jo per gje tjeter. lol
  Une kam perkthyer artikullin.

  ps. xfiles

  Ai eshte Imam e s'i e ve ne dyshim lidhejen e tij me islamin?

 17. #17
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Postime
  6,846
  Citim Postuar mė parė nga Cappuccino
  Une kam perkthyer artikullin.

  ps. xfiles

  Ai eshte Imam e s'i e ve ne dyshim lidhejen e tij me islamin?
  Kallxom i here ti cappuccino pa shkume i kirurgjise estetike,
  Ke pa vetem se sa gabime ke be ne perkthim?
  Tek e fundit, ajo me e rendesishmja, kush mendon ti se te jep drejten e te perplasurit te kush e di cfare lidhjeve interneti ketu, forumi? Apo vet ti?
  Edhe nqs dikush kerkon rregulla sheriati ne futboll, ca eshte problemi yt me intereson? Se disi nuk te kuptoj, ne fakt te kuptoj, po nuk e di ti si e ke hallin me vetveten. Apo ke qellim te nderrosh profesion?
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 18. #18
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907
  Dikush tha qe kjo teme e ka vendin tek forumi i humorit.
  Pjeserishte ka te drejte se eshte per tu qeshur per momentin, por nje dite nje arabit i kercet dicka ne koke dhe futet ne nje stadium me nje makine te mbushur me TNT , edhe "ne emer te allahut...!"
  Pra nje komedi shendrrohet ne tragjedi , sic po ndodhe cdo dite ne bote.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  Kallxom i here ti cappuccino pa shkume i kirurgjise estetike,
  Ke pa vetem se sa gabime ke be ne perkthim?
  Tek e fundit, ajo me e rendesishmja, kush mendon ti se te jep drejten e te perplasurit te kush e di cfare lidhjeve interneti ketu, forumi? Apo vet ti?
  Edhe nqs dikush kerkon rregulla sheriati ne futboll, ca eshte problemi yt me intereson? Se disi nuk te kuptoj, ne fakt te kuptoj, po nuk e di ti si e ke hallin me vetveten. Apo ke qellim te nderrosh profesion?
  Eshte me rendesi sa gabime kame bere apo te kuptohet thelbi i ketij artikulli? Nuk i jam qasur aq me seriozitet ta perkthej pa asnje gabim. E kam bere si ne shpejtesi.
  Pjesa tjeter, dedikuar mua eshte mese e tepert dhe e pavlere....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cappuccino : 27-02-2006 mė 11:09

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar mė parė nga StormAngel
  E po, po de.
  Ate pyes dhe une, edhe pse pavlershem, cili eshte thelbi i ketij artikulli apo kesaj teme?
  Ne fakt, kjo eshte siē tha edhe kolegu iliria e para ne teme humoristike. Meqe, ky eshte nje mendim i nje Imami te njohur ne Arabin Saudite, vendosa t'ua ofroj edhe forumisteve qe te japin mendimin e tyre dhe pakez nuanca argetimi - Schadet nicht, oder?

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sheriati - Rruga e qartė
  Nga Mehasi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 15:18
 2. Margaritari i Pėrzgjedhur Rreth Vlerave tė Fesė Islame
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 10:39
 3. Marketingu dhe menaxhimi nė futboll
  Nga Davius nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2005, 17:59
 4. Objektivat e ligjit islam
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-04-2005, 14:02
 5. Sheriati, xhihadi dhe shtetėsia e muslimanit.
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-02-2005, 05:32

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •