Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 70

Tema: Raca ilirike

 1. #1
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671

  Raca ilirike

  Raca ilirike eshte nje nga racat europiane, dhe eshte endemike ne trojet ilire e posaqerisht ne ne ato vende ku jetojne shqipetaret.Karakterizohen nga gjatesia e trupit, kafka e shkurte {brakicefale}, fytyra e gjate, ndersa per nga ngjyra e flokeve dhe e syve kemi dy varianta: variantin "zeshkan" me sy e floke geshtenje dhe "bjond" me sy te qelur dhe floke te verdha.
  Kjo eshte raca me e bukur dhe pa defekte ne Europe.
  Me poshte ne foton e pare eshte nje vajze ilirike bjonde,ndersa ne foton tjeter kemi dy variantet e races ilirike.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #2
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Eshte raca me e vjeter ne Europe qe e vertetojne edhe gjetjet arkeologjike te kulturave Bell-Beaker.
  Me poshte harta tregon vendet e Europes perendimore ku jetonte nje pjese e races tone, vendet e Ballkanit nuk jane perfshire ne kete studim.Keto troje pastaj na i moren popujt tjere.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Perparesite e races ilirike
  Kjo race karakterizohet nga fuqia dhe vullneti i pathyeshem, besnikeria, ndjeshmeria ndaj nderit, dashuria per familjen shtepine dhe atdheun dhe nga trimeria.Racat tjera nuk kane te gjitha keto veti.Te gjitha racat tjera krijuan shtete dhe ushtri te medha per te shtypur te tjeret,iliret e bene kete per tu mbrojtur eventualisht per tu çliruar.Pra gjate shekujve vazhdimisht eshte zhvilluar nje lufte e rrepte mes races tone kreshnike dhe racave te tjera te ulta dhe destruktive.Armiqte shkuan aq larg sa e falsifikuan edhe historine: per pushtimin e Trojes dardane i lane fajin Paridit.Fajtore ishin ata sepse ishin mesuar te rritnin cullet me plaqke.Ata nuk dinin te punonin, muret e tyre i ndertuan pellazget trupmedhenj {race ilirike}, prandaj i quajten ciklope ndersa muret i quajten ciklopike.Raca e ulte greke i gjeti te gatshme te gjitha ato fortesa ne Mykene, Krete etj
  Ata u tubuan nga Finikia,Egjipti,Etiopia qe te gjitha keto ishin raca magjupesh edhepse keta kishin si ideal lekuren e bardhe.
  Kjo race ndryshe nga raca jone, kishte pabesine si virtyt, prej nga ka mbete shprehja "dhurate e danajve".
  Kesaj race te ulte me pas i shtohen edhe romaket e me pastaj raca sllave.Te gjitha keto raca gjate historise nuk kontribuan asgje vetem pervetesuan nga raca jone ate qe eshte me e mire, dhe bene shkaterrime te papara.Gjithashtu keto nuk qendruan dot si raca te pastra por u perzien me te tjere, perveq kesaj duke lejuar edhe martesat mes kusherinjve te pare filluan te lindin femije monstrume.
  Nderkaq raca jone qendroi e bukur dhe e paster.Sot raca ilirike shtrihet ne te gjitha trojet e lashta pellazge ku me shume e ku me pak por me se miri ka qendruar te shqipetaret.Shqipetaret jane iliriket me te paster, kjo shihet si ne pamjen e bukur ashtu edhe ne gjuhen qe e flasin, por gjithesesi duhet te pastrohen nga pakicat magjupe, sllave, greke, turke pasiqe keta nuk bejne asgje tjeter vetem sjellin probleme.
  Pjesetare te races ilirike me sot gjejme ne Rumani te cilet kane prejardhje si nga daket ashtu edhe nga xehetaret ilire qe migruan atje ne kohen perandorise romake,pastaj ne Austri gjysma popullsise jane te kesaj race pra me prejardhje nga iliret vendas,ne Bullgari 1/6 e popullsise, ne Greqi 1/10 jane te kesaj race veqanerisht Sfakiotet e Kretes qe kane prejardhje nga Doriket ilire,ne Itali 1/5 e popullsise,ne Bosnie e Mal te Zi te perzier pakez me raca tjera ndersa ne Dalmaci me te ruajtur, ne Çeki e Sllovaki 2/5, disa me prejardhje ilire e te tjere nga vllahet ilirike qe u shperngulen atje,ne Zvicer afersisht gjysma, si dhe ne Gjermanine jugore ku kufiri me verior eshte lumi Danub.
  E tere kjo tregon shtrirjen e madhe te races ilirike, e qe pastaj keto troje erdhen duke u tkurrur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alibaba : 14-02-2006 mė 18:24

 4. #4
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Shumicen e tingujve qe mund ti shqiptojme ne racat tjera nuk mund ti shqiptojne.Raca jone mund te shqiptoje deri 42 zanore dhe 32 bashketingellore.

 5. #5
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Djemte trima nga raca ilirike e shendrruan perandorine romake nga nje perandori famezeze e races se keqe, ne nje perandori me civilizim te larte.E keta ishin jo pak:
  Laelianus
  Marius
  Victorinus
  Tetricus I
  Claudius II "Gothicus"
  Probus
  Diocletian
  Aurelian
  Tacitus
  Carus
  Carinus
  Numberian
  Carinus
  Quintilius
  Decius
  Florianus
  Maximinus "Daia"
  Constantine I the Great
  Constantine II
  Constans I
  Constantius II
  Justin I
  Justinian I
  Anastasius I

  Justiniani ishte ai qe beri kodin per byzantinet dhe keta pastaj e udhehoqen shtetin e tyre me nje ligj qe doli nga mendja e ndritur e nje iliriku.
  Perse nuk e bene ligjin vet por na priten ne qe ti civilizojme?
  Sepse ishin race e paafte dhe e pagdhendur.

 6. #6
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Edhe keta kryeministera te Perandorise Otomane ishin Ilirike:
  Bajazit Pasha
  Is'hak Pasha
  Gedik Ahmet Pasha
  Davud Pasha
  Ahmet Pasha Dukagjini
  Ibrahim Pasha Parga
  Ajaz Mehmet Pasha Vlora
  Lufti Pasha Shkodra
  Rrustem Pasha
  Kara Ahmet Pasha Dukagjini
  Arnavuat (Semiz) Ahmet Pasha
  Koxha Sinan Pasha
  Ferhat Pasha
  Hadim Hasan Pasha
  Jemishxi Hasan Pasha
  Nasuh Pasha
  Ohërli Hasan-Hysein Pasha
  Merre Hysein Pasha
  Tabani Jassi Mehmet Pasha
  Kemankush Kara Mustafa Pasha
  Xhivan-kapuxubashi sultan-Zade Semin Mehmet Pasha
  Kara Murat Pasha
  Tarhonxhu Ahmet Pasha
  Kara Murat Pasha
  Zurnazen Mustafa Pasha
  Mehmet Pasha Qypërliu
  Köpryly Fayil Ahmet Pasha
  Köpryly Zade Mustafa Pasha
  Kadi Ali Pasha
  Amzhazade Hysein Pasha
  Numan Pasha Qypërliu
  Haxhi-Halil Pasha
  Haxhi-Ahcas Mehmet Pasha
  Bijikli Ali Pasha
  Ajvas-zade Halil Pasha
  Mustafa Pasha Bajrakatari
  Memish Pasha
  Giritli-Mustafa Nail Pasha
  Mehmet Ferid Pasha Vlora
  Said Halim Pasha
  Ahmet Izet Pasha
  Damad Ferid Pasha

 7. #7
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Amerikanet i kane borxh races tone:
  Ekrem Bardha
  John Belushi actor
  James Belushi actor
  James Biberi actor
  Elona Bojaxhi actor,model
  Sandra Bullock actress
  Joseph DioGuardi congressman
  Stan Dragoti film director
  Eliza Dushku actress
  Nate Dushku actor
  Valbona Çoba
  Emina Cunmulaj model
  Lee Elia
  Aris Golemi
  William G. Gregory astronaut
  Ardian Harri
  Agim Kaba actor
  Donald Lambro journalist
  Riçard Lukaj economist, Wall Street
  Albert Lulushi
  Masiela Lusha
  Peter Malota
  Marina Malota
  Kristina Malota
  Michael Malota
  Laureta Meçi
  Laura Mersini
  Brian Michael
  Gjon Mili
  Ferid Murad
  Regis Philbin
  Hila Popaj actor
  Alan Shepard
  Donald Suxho
  George Tenet (to Albanian-Greek immigrants)
  Ty Treadway
  Nancy Veliu
  Astrit Zejnati

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,632
  Si e paske harruar Akilin (Cili A= A cili, sepse akili nuke dihej se cili ishte ne lufte se ishte gjithnje i mbuluar, ku nuke iu shifej ftyra asnjehere prandaj trojanet thoshin; Cili a, ai trim ? Keshtu i mbeti më në fundë Akili, ne shqipe....

  Po si e harruat edhe Aleksandrin e Dytê ore, te birin e Olimbijes ?

 9. #9
  MBRET Maska e ILIRI I MADH
  Anėtarėsuar
  06-12-2005
  Vendndodhja
  Manastir, Ilirida
  Postime
  162
  Leka i Madh
  Filip II

  P.S. Sandra Bullock nuk eshte shqiptare, po e jema ose i jati eshte nga "Albany, New York" edhe ketu e kan gabuar kete!

 10. #10
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi
  Si e paske harruar Akilin (Cili A= A cili, sepse akili nuke dihej se cili ishte ne lufte se ishte gjithnje i mbuluar, ku nuke iu shifej ftyra asnjehere prandaj trojanet thoshin; Cili a, ai trim ? Keshtu i mbeti mė nė fundė Akili, ne shqipe....

  Po si e harruat edhe Aleksandrin e Dytź ore, te birin e Olimbijes ?
  Nuk kam harruar askend, por vazhdon ................

 11. #11
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Raca ilire eshte me a gjata nga te tjeret e sidomos me e gjate se greket, prandaj keta greke kur na shikojne neve e na shikojne nga poshte duke ngritur fytyren lart.
  Ne mund te jemi "zeshkane" por jo te zi, ndersa greket jane zezake.
  Iliret den baba den ishin te gjate, brakicefale hunde shkabe etj.
  Gjetjet arkeologjike nuk jane gjithemone ne favorin tone per arsye se, iliret i digjnin kufomat e tyre, ndersa shumica e eshtrave qe gjinden jane te raca te huaja qe erdhen te luftojne kunder ilireve.

 12. #12
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Ne Maqedoni se pari jetonin fisi ilir Bryget qe rrjedh nga fjala ilire breg.Nje pjese e ketyre u shperngul ne Anatoli ku themeluan mbreterine e Frigjise dhe nga dera fisnike e mbretit te Frigjise ishte Hekuba ilirike nena e Hektorit ilirik.
  Armenet e sotem kane prejardhje nga frigjianet e anatolise prandaj vetite e tyre racore jane te ngjajshme me ne, megjithese gjate shekujve kane ndryshuar pakez.

 13. #13
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Kafka e shkurte dhe kafka e gjate shikuar nga larte.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #14
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671

  Perandoria hitite ndihmon vellezerit ilirike te Trojes

  Hititet ishin aleate te trojaneve gjate gjithe kohes, e gjithe kjo per shkak te afersise racore pasi ata kishin prejardhjen nga iliriket.
  Kur nje grup iliresh u largua nga Dardanelet u nda ne dy pjese: njera pjese shkoi ne Mesopotami dhe themeloi Sumerin ndersa te tjeret u ndalen ne Anatoline lindore e jugore dhe themeluan shtetin hitit.
  Nga gjetjet me te reja arkeologjike zbulohet se hititet ishin aleati numer nje i Trojes.
  Gjithashtu Perandorine Hitite e ndihmuan Dardanet, ne luften e Kadeshit kunder races magjupe te Egjiptit.Dardanet i dhane kete ndihme per shkak te afersise racore.
  Po jap pamjen e nje hititi, i cili nuk ndryshon aspak nga nje Japod i antikes apo nga nje shqiptar i sotem.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 15. #15
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Ne Maqedoni me pas u vendose nje fis ilirik qe quheshin makednoi, ne gjuhen ilire ky emer kishte kuptimin i gjate, trim, luftarak dhe me se miri i pershtatet termit te sotem kreshnik.Keta ishin ilirike.

 16. #16
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  02-11-2005
  Vendndodhja
  nė Blog
  Postime
  1,121
  Citim Postuar mė parė nga alibaba
  Ne mund te jemi "zeshkane" por jo te zi, ndersa greket jane zezake.
  O alibabe ku i pe keta zeshkane mer aman...

  Sa per te tjerat, mos mi kopjo informacionet qe kam sjelle une ketu.

  Tani me thuaj, te duket si shume shqiptar ai qe solle ne figure?

 17. #17
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Thrakasit dhe skythet duke jetuar ne nje largesi nga iliret tjere, gjuha e tyre ndryshoi nje ēikez, por raca e tyre mbeti e njejte dhe i mbajten zakonet e tyre ilirike tatuimin, sakrificen njerezore, dhe luften kunder racave te kqija.
  Autoret greke i paraqisnin thrakasit me floke te kuqe dhe lekure te kuqe.E tere kjo ndodhte per shkak se greket nuk kishin fjale te posaqme per ngjyren e geshtenje,pasi floket e tharkasve ishin me ate ngjyre,ndersa si nje popull luftarak ata vazhdimisht marshonin kunder armikut, prandaj dielli u kishte dhene nje ten pakez te kuq.

  Kjo lule qe i perngjan pak a shume rrezeve te diellit ne dialektin e Dakeve quhet Dielina, Dielleina, Diellena
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 18. #18
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
  O alibabe ku i pe keta zeshkane mer aman...

  Sa per te tjerat, mos mi kopjo informacionet qe kam sjelle une ketu.

  Tani me thuaj, te duket si shume shqiptar ai qe solle ne figure?
  Mos fol ne menyre intriguese sepse ajo figure nuk eshte fotografi e aparatit modern te shekullit 20, por eshte nje pikture e antikes e duke qe ne se kete pikture e kane bere greket ska se si te jete pikture perfekte sepse greket sdine te bejne piktura te bukura.
  Pos kesaj shihet se ai eshte brakiqefal dhe hundeshkabe.

 19. #19
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Lufta e perhershme mes races se mire dhe races se keqe

  Lufta e Trojes perfundoi negativisht per iliriket, por duke qene se kjo race kishte kodin e tyre te hakmarrjes nuk ndenjen duarkryq.
  Menjehere pas renies se Trojes Doriket ilire organizuan nje hakmarrje te merituar.
  Ata sulmuan greket dhe pushtuan pikerisht qytetin e Menellaut i cili ishte fajtori kryesor per kete lufte.
  Vete e moren pushtetin qe u takonte si race ilirike qe ishin, roberve trojan qe ishin ne duar te akejve u dhane lirine dhe u dhane toke e pasuri dhe i lane qe te veteqeverisen, e keta i quajten perieke, ndersa akejte i shendrruan ne skllever ashtu siç e merituan per shkak te kqijave qe bene mbi trojanet.

 20. #20
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Postime
  5,671
  Sa per te tjerat, mos mi kopjo informacionet qe kam sjelle une ketu.
  Te them te drejten nuk e kam lexuar ende te tere forumin as qe e kam ndermend ti lexoj tere keto tema.Informacionet i marr gjetiu.

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •