Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47
 1. #1
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  34
  Postime
  1,770

  50 shqiptart m t famshm n bot

  Ata ia kan dal t fitojn nj emr n Shqipri. M pas ia kan dal q nprmjet ktij emri t prcjellin vlerat e kombit ton n mbar botn. N t gjitha kohrat ka pasur shum shqiptar q kan shrbyer si ambasador t kulturs dhe vlerave shqiptare n bot. Dhe n kt koh, ja cilt jan shqiptart fama e t cilve shkoi prtej kufijve t vendit ton.

  1. Ismail Kadare shkrimtar
  Shkrimtari me fam tashm botrore dhe fitues i mimit Man Booker Prize

  2. Inva Mula soprano
  Sopranoja me fam ndrkombtare, e cila prfaqson denjsisht vendin ton n skenat botrore.

  3. Ana Oxa kngtare, Itali
  Kngtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbrritur n Itali nga Shqipria dhe pikrisht nga Kruja.

  4. Sandra Bullock, aktore SHBA
  sht br e ditur se babai i Sandra Bullock sht me origjin shqiptare.

  5. James Belushi aktor, SHBA
  Aktori i famshm amerikan, James Belushi, dhe vllai i t ndjerit John Belushi, sht me origjin shqiptare.

  6. Eda Zari - kngrare, Gjermani
  Lindur n Tiran, Eda Zari jeton prej vitesh n Gjermani, ku sht nj kngtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo sht gjithashtu ambasadore e kulturs s Shqipris.

  7. Ferid Murati
  Nobelisti me baba shqiptar dhe nn amerikane, Ferid Murati, fitoi mimin Nobel n mjeksi n vitin 1998.

  8. Angjelin Prelocaj
  Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj sht fitues i nj sr mimesh ndrkombtare.

  9. Eliza Dushku aktore, SHBA
  Aktorja e cila luajti prkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s n filmin Historia e nj djali, sht me origjin shqiptare.

  10. Agim Kaba aktor, SHBA
  Shum pak e din se djaloshi simpatik q ka luajtur n telenoveln Ndrsa bota rrotullohet, sht me origjin shqiptare.

  11. Stan Dragoti regjisor, SHBA
  Regjisori dhe producenti hollivudian e bri t ditur para disa vjetsh kur mbrriti n Shqipri prejardhjen e tij shqiptare.

  12. Riard Lukaj ekonomist, Wall Street, SHBA
  I lindur n Itali nga prindr shqiptar, Lukaj cilsohet si magjistari i Wall Street, duke mbetur nj nga menaxhert m t rinj t nj rangu aq t lart.

  13. Joseph DioGuardi ish-kongresmen, SHBA
  Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur n Bronks, Nju-Jork, njkohsisht dhe udhheqs i Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane. Ai sht me origjin shqiptare dhe q prej vitit 1989 ka br 15 udhtime n Ballkan.

  14. Emina Cunmulaj modele, SHBA
  Supermodelja me origjin shqiptare, Emina Cunmulaj, sht shpallur ylli i ri i revists s famshme te fotomodeleve Elite dhe Vogue n SHBA.

  15. Donald Lambro gazetar, SHBA
  Ai sht nj gazetar amerikan me fam botrore dhe mbi t gjitha me origjin shqiptare.

  16. Tie (Tahir) Domi lojtar hokeji, Kanada
  Ka lindur n Ontario, Kanada m 1 Nntor 1969 nga prindr shqiptar. sht nj lojtar hokeji mjaft i famshm n Kanada.

  17. James Biberi aktor, SHBA
  Aktor n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ndrkoh q prindrit e tij jan shqiptar.

  18. Tania Doko kngtare, Australi
  Ajo e ushtron aktivitetin e saj n Australi, por tashm dihet se ajo sht nj kngtare e suksesshme me rrnj shqiptare.

  19. Mirela Tafaj soprano, Kanada
  Si shum t tjer, edhe Mirela Tafaj sht nj soprano shqiptare, e cila ka br emr edhe jasht kufijve t Shqipris.

  20. Elona Bojaxhi aktore, modele, SHBA
  Elona Bojaxhi sht modele dhe aktore me origjin nga Berati. Ajo sht zbuluar nga nj regjisor, duke filluar m pas karriern aktoriale.

  21. Laureta Meci aktore, SHBA
  Laureta Meci, e lindur n Kuov, ka prfunduar shkolln prestigjioze t aktrimit Stella Adler n Nju-Jork dhe po avancon me karriern e saj.

  22. Ilir Shaqiri balerin, Itali
  Balerin i famshm shqiptar n Itali, u b i njohur nga programi televiziv Amici.

  23. Kledi Kadiu balerin, Itali
  Balerin shqiptar me fam t madhe n Itali, pas pjesmarrjes dhe suksesit t tij n programin televiziv Amici.

  24. Leon Cino balerin, Itali
  Si shum balerin t tjer shqiptar, edhe Leon Cino u b i njohur shum shpejt n Itali.

  25. Klajdi Selimi balerin, Itali
  Srish nj balerin shqiptar q u b shum shpejt protagonist i programit Amici.

  26. Marina Malota aktore SHBA
  Ajo vjen nga nj familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur n shum filma si Til There was You, The Thin Red Line etj., ndrkoh q edhe vllai dhe motra e saj merren me aktrim.

  27. Tedi Papavrami violinist, Franc
  I lindur n Tiran, ai studio n konservatorin kombtar Superieur de Musique n Paris. Ai ka interpretuar n shum skena t bots.

  28. Erald Dervishi kampion botror shahu
  I lindur n Durrs, ai sht nj nga kampiont m t rinj n historin botrore t Shahut.

  29. Mirsa Adami pianiste
  E lindur n Tiran, Mirsa Adami fitoi n 1990-n mimin e par n nj konkurs pr t rinjt n Itali dhe nj vit m von interpretoi n Roterdam, Holand. Ajo luan si soliste n dhomn e muziks dhe sht shum e suksesshme.

  30. Saimir Pirgu tenor
  Pavarsisht se n mosh t re, Saimir Pirgu u b shum shpejt i njohur si tenor, duke fituar nj sr mimesh n Itali.

  31. Nate Dushku aktor, SHBA
  Ai sht vllai i Eliza Dushkut dhe njsoj si ajo rrjedh nga e njjta familje me origjin shqiptare dhe sht njkohsisht aktor.

  32. Hila Popaj ish-aktor, SHBA (Chinatown)
  Ata q kan par serit e filmit Ninja duhet ta ken par pa e ditur se ai sht shqiptar. Ai gjithashtu ka luajtur edhe n Chinatown.

  33. Liria Begeja regjisore, Franc
  Liria Begeja sht regjisorja e njohur franko-shqiptare.

  34. Elsa Lila kngtare, Itali
  Pasi korri mjaft sukses me mimet e saj t para n Festivalin Kombtar Shqiptar, ajo u b e njohur edhe n Itali, ku mori pjes n festivalin e Sanremos.

  35. Astrit Zejnati balerin, Arizona, SHBA
  Pasi ka studiuar n Shkolln e Baletit n Tiran, Astrit Zejnati ka arritur t jet balet maestro n Arizona.

  36. Miriam Cani kngtare, Gjermani
  Vajza e grupit Preluders, Miriam Cani, tashm e njohur n Gjermani dhe n vende t tjera evropiane, sht nga Elbasani.

  37. Stefi Gjine teniste, Kanada
  Ajo sht shum e re, por nj teniste me nj t ardhme q premton shum, me 124 trofe deri tani.

  38. William Gregory astronaut, SHBA
  William Gregory sht nj astronaut amerikan, paraardhsit e t cilit kan emigruar nga Shqipria n fillim t ktij shekulli.

  39. Aurela Gae - kngtare, SHBA
  Kngtare shqiptare q tashm po korr sukses edhe n SHBA.

  40. Igli Tare futbollist, Itali
  Futbollisti shqiptar, i cili sht mjaft i suksesshm gjithashtu n Itali.

  41. Ambeta Toromani balerin, Itali
  Si shum balerin t tjer shqiptar edhe Ambeta Toromani u b shum shpejt e njohur n Itali.

  42. Oni Pustina model, Itali
  I shfaqur n reklama t ndryshme, Oni Pustina sht modeli i famshm shqiptar q luan rolin e postierit n emisionin Ce posta per te.  43. Valbona oba modele, aktore, SHBA
  Ajo u b e njohur fillimisht n Shqipri, m pas n Greqi si nj modele e famshme, ndrsa tani sht modele dhe aktore n SHBA.

  44. Aris Golemi balet maestro, koreograf
  I diplomuar n Shkolln e Baletit n Tiran, ai ka performuar live me kngtarin e muziks kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qen koreograf i disa pjesve t grupit NSYNC.

  45. Masiela Lusha
  E lindur n Shqipri, Masiela Lusha po vazhdon karriern e saj prej aktoreje n SHBA. Ajo sht shfaqur n shum filma dhe spote publicitare.

  46. Kristina ODonnelly
  E lindur n Rom, Kristina ODonnelly sht e bija e nj shqiptari t Maqedonis. Ajo sht shkrimtare mjaft e famshme.

  47. Mariela Cingo
  Mariela sht nj pianiste e re shqiptare me banim n Londr, ku ka fituar shum mime pr interpretimet e saj.

  48. Laura Mersini Houghton
  Ajo sht kozmologe dhe sht shqiptare, si dhe nj nga femrat e pakta n bot q merren me kt shkenc.

  49. Ardian Harri
  Ai sht nj profesor shqiptar n Universitetin e Shtetit t Misisipit n departamentin e ekonomis bujqsore.

  50. Luan Krasniqi, boksier
  Ai sht tashm nj boksier m fam, i cili ka mbajtur deri von titullin Kampion i Evrops
  Tirana Observer 04-02-2006
  www.tiaranaobserver.com

 2. #2
  CeRrIkS & Albanian-4-EvEr Maska e CERIKSI-CHICAGO
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  CHICAGO
  Mosha
  37
  Postime
  178
  lol vet ike nxjerr keto nice

  po nene tereza - mother tereza ku eke
  JUVENTUS # 1

  ITALIA WORLD CHAMPION

 3. #3
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  46
  Postime
  591
  Citim Postuar m par nga CERIKSI-CHICAGO
  lol vet ike nxjerr keto nice

  po nene tereza - mother tereza ku eke
  Eh...mire e ke ti Chikago; nene Tereza dhe Ibrahim Rugova. Edhe ata duhet me i shenuar, sepse per mendimin tim edhe ata kan qene te famshem si per Shqiperine, ashtu edhe per shume vende ne bote.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Arcimedes : 05-02-2006 m 06:30
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 4. #4
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,907
  Ka edhe tjere qe jane me ma shume fame se disa nga ata ne ate liste.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 5. #5
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Antarsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  N botn e udirave
  Postime
  755
  Nga Bota e spektaklit un do shtoja dhe at magjistarin nga Fieri q po bn goxha karrier n Itali e gjetk,Nadir-in

  Pr mua n vend t par meritoj vetm un lool
  .........................

 6. #6
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  46
  Postime
  591
  Citim Postuar m par nga miki_ro
  Nga Bota e spektaklit unë do shtoja dhe atë magjistarin nga Fieri që po bën goxha karrierë në Itali e gjetkë,Nadir-in

  Për mua në vend të parë meritoj vetëm unë lool
  Miki ro, u kenaqa kur e lexova kete tenden.
  Edhe un ta jap ty vendin e pare. Urime.
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 7. #7
  GoLdEn BoY Maska e Wind_of_Change
  Antarsuar
  23-12-2005
  Vendndodhja
  atu ku ndodhen tifozet e italise
  Postime
  251
  O Milaniste ke harruar Erion Bogdanin.
  Mendoj se e meriton edhe ai nje vend ne ate liste.

 8. #8
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Deutschland
  Mosha
  35
  Postime
  4,456
  Ajo ka nxjerre 50 ju vazhdoni me te tjeret nese keni qejf.

  i 51 eshte ai roja shkolles po behet i njohur ne te gjithe Elbasanin
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 9. #9
  ExceLlenCe Maska e LlaCiPaCi
  Antarsuar
  10-01-2004
  Vendndodhja
  InsaNe In The MembranE
  Mosha
  36
  Postime
  895
  Ktu jon ata qe jan gjalle o njerez.. jo ata qe kan vdek


  Peace... u prefshin ne paqe :P

 10. #10
  Kercimtari numer NJO Maska e cool_dancer
  Antarsuar
  03-08-2003
  Postime
  179
  e mixha ramë????
  June 16, World cup 1st round: ARGENTINA-surbia 6:0

 11. #11
  Perjashtuar Maska e MICHI
  Antarsuar
  14-09-2004
  Mosha
  41
  Postime
  1,537
  Ti e ke bo ate listen mre? se ke harruar ca jo per gje. peace.

 12. #12
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  1 . Nena Tereze - Gonxhe Bojaxhiu  Pastaj vijne te tjeret....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Cimo : 05-02-2006 m 18:41

 13. #13
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Nuk e di se si ke haruar nobeliste shqiptar ...nese e ke be paqellim te falet nese me athere turp te kesh
  Ndryshuar pr her t fundit nga Cimo : 05-02-2006 m 18:41

 14. #14
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Antarsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  363
  Citim Postuar m par nga Ballisti_Tetove
  Nuk e di se si ke haruar dy nobelistet shqiptar ...nese e ke be paqellim te falet nese me athere turp te kesh
  Po ta lexosh me durim dhe te arrish deri tek personazhi i shtate do shofesh qe esht edhe Ferid Murati.
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 15. #15
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Citim Postuar m par nga Chingy
  Po ta lexosh me durim dhe te arrish deri tek personazhi i shtate do shofesh qe esht edhe Ferid Murati.

  Ok... Flm ,nuk e kisha pare.. ...e permisova

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2005
  Postime
  359
  Citim Postuar m par nga iliria e para
  Ka edhe tjere qe jane me ma shume fame se disa nga ata ne ate liste.
  Cilet jane ?

 17. #17
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  913
  E çfare kriteri eshte ndjekur per nja ca nga keto ketu?
  Se dhe Tiloncja ka bo nja ca foto per Vogue ...ndaj them

 18. #18
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  34
  Postime
  1,770
  Citim Postuar m par nga Ballisti_Tetove
  Nuk e di se si ke haruar nobeliste shqiptar ...nese e ke be paqellim te falet nese me athere turp te kesh
  lali lexoje mir qe se kom bo un ket po osht mor nga i website shko ankoju atyre

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Pergezime Milanistes per kete studim interesant.

  Po Ibrahim Kodren e harruat?

  Le te behet me 100 tani lista e Vipave.

 20. #20
  .. Maska e km92
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  Kumanov
  Postime
  4,210
  Citim Postuar m par nga MiLaNiStE
  Ata ia kan dal t fitojn nj emr n Shqipri. M pas ia kan dal q nprmjet ktij emri t prcjellin vlerat e kombit ton n mbar botn. N t gjitha kohrat ka pasur shum shqiptar q kan shrbyer si ambasador t kulturs dhe vlerave shqiptare n bot. Dhe n kt koh, ja cilt jan shqiptart fama e t cilve shkoi prtej kufijve t vendit ton.

  1. Ismail Kadare shkrimtar
  Shkrimtari me fam tashm botrore dhe fitues i mimit Man Booker Prize

  2. Inva Mula soprano
  Sopranoja me fam ndrkombtare, e cila prfaqson denjsisht vendin ton n skenat botrore.

  3. Ana Oxa kngtare, Itali
  Kngtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbrritur n Itali nga Shqipria dhe pikrisht nga Kruja.

  4. Sandra Bullock, aktore SHBA
  sht br e ditur se babai i Sandra Bullock sht me origjin shqiptare.

  5. James Belushi aktor, SHBA
  Aktori i famshm amerikan, James Belushi, dhe vllai i t ndjerit John Belushi, sht me origjin shqiptare.

  6. Eda Zari - kngrare, Gjermani
  Lindur n Tiran, Eda Zari jeton prej vitesh n Gjermani, ku sht nj kngtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo sht gjithashtu ambasadore e kulturs s Shqipris.

  7. Ferid Murati
  Nobelisti me baba shqiptar dhe nn amerikane, Ferid Murati, fitoi mimin Nobel n mjeksi n vitin 1998.

  8. Angjelin Prelocaj
  Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj sht fitues i nj sr mimesh ndrkombtare.

  9. Eliza Dushku aktore, SHBA
  Aktorja e cila luajti prkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s n filmin Historia e nj djali, sht me origjin shqiptare.

  10. Agim Kaba aktor, SHBA
  Shum pak e din se djaloshi simpatik q ka luajtur n telenoveln Ndrsa bota rrotullohet, sht me origjin shqiptare.

  11. Stan Dragoti regjisor, SHBA
  Regjisori dhe producenti hollivudian e bri t ditur para disa vjetsh kur mbrriti n Shqipri prejardhjen e tij shqiptare.

  12. Riard Lukaj ekonomist, Wall Street, SHBA
  I lindur n Itali nga prindr shqiptar, Lukaj cilsohet si magjistari i Wall Street, duke mbetur nj nga menaxhert m t rinj t nj rangu aq t lart.

  13. Joseph DioGuardi ish-kongresmen, SHBA
  Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur n Bronks, Nju-Jork, njkohsisht dhe udhheqs i Lidhjes Qytetare Shqiptare-Amerikane. Ai sht me origjin shqiptare dhe q prej vitit 1989 ka br 15 udhtime n Ballkan.

  14. Emina Cunmulaj modele, SHBA
  Supermodelja me origjin shqiptare, Emina Cunmulaj, sht shpallur ylli i ri i revists s famshme te fotomodeleve Elite dhe Vogue n SHBA.

  15. Donald Lambro gazetar, SHBA
  Ai sht nj gazetar amerikan me fam botrore dhe mbi t gjitha me origjin shqiptare.

  16. Tie (Tahir) Domi lojtar hokeji, Kanada
  Ka lindur n Ontario, Kanada m 1 Nntor 1969 nga prindr shqiptar. sht nj lojtar hokeji mjaft i famshm n Kanada.

  17. James Biberi aktor, SHBA
  Aktor n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ndrkoh q prindrit e tij jan shqiptar.

  18. Tania Doko kngtare, Australi
  Ajo e ushtron aktivitetin e saj n Australi, por tashm dihet se ajo sht nj kngtare e suksesshme me rrnj shqiptare.

  19. Mirela Tafaj soprano, Kanada
  Si shum t tjer, edhe Mirela Tafaj sht nj soprano shqiptare, e cila ka br emr edhe jasht kufijve t Shqipris.

  20. Elona Bojaxhi aktore, modele, SHBA
  Elona Bojaxhi sht modele dhe aktore me origjin nga Berati. Ajo sht zbuluar nga nj regjisor, duke filluar m pas karriern aktoriale.

  21. Laureta Meci aktore, SHBA
  Laureta Meci, e lindur n Kuov, ka prfunduar shkolln prestigjioze t aktrimit Stella Adler n Nju-Jork dhe po avancon me karriern e saj.

  22. Ilir Shaqiri balerin, Itali
  Balerin i famshm shqiptar n Itali, u b i njohur nga programi televiziv Amici.

  23. Kledi Kadiu balerin, Itali
  Balerin shqiptar me fam t madhe n Itali, pas pjesmarrjes dhe suksesit t tij n programin televiziv Amici.

  24. Leon Cino balerin, Itali
  Si shum balerin t tjer shqiptar, edhe Leon Cino u b i njohur shum shpejt n Itali.

  25. Klajdi Selimi balerin, Itali
  Srish nj balerin shqiptar q u b shum shpejt protagonist i programit Amici.

  26. Marina Malota aktore SHBA
  Ajo vjen nga nj familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur n shum filma si Til There was You, The Thin Red Line etj., ndrkoh q edhe vllai dhe motra e saj merren me aktrim.

  27. Tedi Papavrami violinist, Franc
  I lindur n Tiran, ai studio n konservatorin kombtar Superieur de Musique n Paris. Ai ka interpretuar n shum skena t bots.

  28. Erald Dervishi kampion botror shahu
  I lindur n Durrs, ai sht nj nga kampiont m t rinj n historin botrore t Shahut.

  29. Mirsa Adami pianiste
  E lindur n Tiran, Mirsa Adami fitoi n 1990-n mimin e par n nj konkurs pr t rinjt n Itali dhe nj vit m von interpretoi n Roterdam, Holand. Ajo luan si soliste n dhomn e muziks dhe sht shum e suksesshme.

  30. Saimir Pirgu tenor
  Pavarsisht se n mosh t re, Saimir Pirgu u b shum shpejt i njohur si tenor, duke fituar nj sr mimesh n Itali.

  31. Nate Dushku aktor, SHBA
  Ai sht vllai i Eliza Dushkut dhe njsoj si ajo rrjedh nga e njjta familje me origjin shqiptare dhe sht njkohsisht aktor.

  32. Hila Popaj ish-aktor, SHBA (Chinatown)
  Ata q kan par serit e filmit Ninja duhet ta ken par pa e ditur se ai sht shqiptar. Ai gjithashtu ka luajtur edhe n Chinatown.

  33. Liria Begeja regjisore, Franc
  Liria Begeja sht regjisorja e njohur franko-shqiptare.

  34. Elsa Lila kngtare, Itali
  Pasi korri mjaft sukses me mimet e saj t para n Festivalin Kombtar Shqiptar, ajo u b e njohur edhe n Itali, ku mori pjes n festivalin e Sanremos.

  35. Astrit Zejnati balerin, Arizona, SHBA
  Pasi ka studiuar n Shkolln e Baletit n Tiran, Astrit Zejnati ka arritur t jet balet maestro n Arizona.

  36. Miriam Cani kngtare, Gjermani
  Vajza e grupit Preluders, Miriam Cani, tashm e njohur n Gjermani dhe n vende t tjera evropiane, sht nga Elbasani.

  37. Stefi Gjine teniste, Kanada
  Ajo sht shum e re, por nj teniste me nj t ardhme q premton shum, me 124 trofe deri tani.

  38. William Gregory astronaut, SHBA
  William Gregory sht nj astronaut amerikan, paraardhsit e t cilit kan emigruar nga Shqipria n fillim t ktij shekulli.

  39. Aurela Gae - kngtare, SHBA
  Kngtare shqiptare q tashm po korr sukses edhe n SHBA.

  40. Igli Tare futbollist, Itali
  Futbollisti shqiptar, i cili sht mjaft i suksesshm gjithashtu n Itali.

  41. Ambeta Toromani balerin, Itali
  Si shum balerin t tjer shqiptar edhe Ambeta Toromani u b shum shpejt e njohur n Itali.

  42. Oni Pustina model, Itali
  I shfaqur n reklama t ndryshme, Oni Pustina sht modeli i famshm shqiptar q luan rolin e postierit n emisionin Ce posta per te.  43. Valbona oba modele, aktore, SHBA
  Ajo u b e njohur fillimisht n Shqipri, m pas n Greqi si nj modele e famshme, ndrsa tani sht modele dhe aktore n SHBA.

  44. Aris Golemi balet maestro, koreograf
  I diplomuar n Shkolln e Baletit n Tiran, ai ka performuar live me kngtarin e muziks kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qen koreograf i disa pjesve t grupit NSYNC.

  45. Masiela Lusha
  E lindur n Shqipri, Masiela Lusha po vazhdon karriern e saj prej aktoreje n SHBA. Ajo sht shfaqur n shum filma dhe spote publicitare.

  46. Kristina ODonnelly
  E lindur n Rom, Kristina ODonnelly sht e bija e nj shqiptari t Maqedonis. Ajo sht shkrimtare mjaft e famshme.

  47. Mariela Cingo
  Mariela sht nj pianiste e re shqiptare me banim n Londr, ku ka fituar shum mime pr interpretimet e saj.

  48. Laura Mersini Houghton
  Ajo sht kozmologe dhe sht shqiptare, si dhe nj nga femrat e pakta n bot q merren me kt shkenc.

  49. Ardian Harri
  Ai sht nj profesor shqiptar n Universitetin e Shtetit t Misisipit n departamentin e ekonomis bujqsore.

  50. Luan Krasniqi, boksier
  Ai sht tashm nj boksier m fam, i cili ka mbajtur deri von titullin Kampion i Evrops
  Tirana Observer 04-02-2006
  www.tiaranaobserver.com

  Qenkan ketu te gjithe po ketu nuk po e shoh emrin tim :P:P lol
  hahahahahaha

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 434
  Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
 2. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 3. Knga e Gjergj Elez Alis
  Nga Ullmar Qvick n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 07-09-2006, 05:29
 4. A e duan shqiptart bashkimin kombtar?
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 05-05-2006, 11:56
 5. Zgjimi Kombtar
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2004, 08:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •