Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 296

Tema: Fatmir Limaj

 1. #1

  Fatmir Limaj

  • 12/7/2005 - Eeeee more Limaj shum te dojm [Enesi nga Shkupi]
  Postuar nga Anonymous
  O Fatmir Limaj edhe pse jam ne Maqedoni nga Shkupi prap ne te dojme gjith ne popullit shqiptar te maqedonise te kemi dashur dhe prap te dojm ende sme besohet qe ti u lirove nga burdu i hages ne e kemi dit qe ti je i pafajshem sa u gezuan vellezerit te kosoves e te maqedonis kemi ardh edhe ne shqipetaret te maqedonis atje qe ta festojm lirin tende..
  Le te jeton Limaj ne krahet e kosoves Prishtina {malisheva}
  Link Permanent

  • 12/7/2005 - Oooo sa u gzova bre
  Postuar nga Anonymous
  Eh more Zot e kam dit qe Limaj do te fiton se vetem shqiptari fiton bre oh milloshevici mu kan te rrin aty ne hage pergjithmon se edhe neve na ka mar ne qaf idioti..
  Vec vazhdo Limaj se ne kosovaret dhe shqiptaret e maqedonis do te luftojm per ty me shpirt si ti per ne qe luftove per lirimin e kosoves nuk di si do ta kthejm ket te mir qe per ne luftove Zoti do ta kthen ty te mira e do te shkojsh ne rrugen e xhehnetit
  Link Permanent

  • 12/7/2005 - fatmir - --- limaj pershendetje nga banjasi
  Postuar nga Anonymous
  te uroj lirimin po ashtu suksese ne te ardhmen ne jamei me ty o ZOTRI FATMIR...LIMAJ kosova a nevoj per ksi burra sikur ju zotri lima ne jemi te knaqur edhe te gezuar per lirimin e ushtareve te UCK ishalla sa ma shpejt edhe te tejret lirohen tung tung banjasi
  Link Permanent

  • 12/8/2005 - politikani mė i mirė
  Postuar nga Anonymous
  Njeriu qė mbrojti ēėshtjen kombėtare kur tė tjerėt e shitnin shumė e lirė.
  Link Permanent

  • 12/8/2005 - Urime diten me te gzushme
  Postuar nga Anonymous
  Zoteri Fatmir Limaj e pash qe sa u gzuan familja yte cfar mirepritje kishin dalur per te pritur ty e pash se si qaheshin gjith familja jote e kam dit qe aq veshtir do te jet gjyqi i hages pasi qe peshtove ateher me vjen shum mir qe prap u ktheve ne vendin tend.
  E pae vet se sa u gezuan gjith populli te kosoves dhe e pae se qe sa dit te kan prit ty te kthehesh nuk do te harrojme ty edhe pse nuk arritem deri ne kosov qe me te prit ty ne aeroport un jam nga Austria Laudrim Kryeziu
  Link Permanent

  • 12/8/2005 - Urime pėr ēlirimtarėt
  Postuar nga gjergj driloni
  Motra dhe vėllezėr shqiptarė,dashamirės tė Lirisė dhe tė Bashkimit Kombėtar,
  Me rastin e shpalljes sė vendimit,nga Gjykata e Hagės,pėr pafajėsinė dhe lirimin e menjėhershėm tė tė madhit Komandant Celiku,Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtarit tė tij Cerēizit,Isak Musliu,ju pėrshėndes dhe ju uroj nga zemra ju dhe tė gjithė ēlirimtarėt pėr kėtė fitore tė madhe,por nė tė njejtėn kohė shpirtrisht jam shumė i prekur pėr njeriun e thjeshtė,por madhėshtor dhe tė mrekullueshėm,luftėtarin e shquar tė UCK-sė,Haradin Balaj,i cili u dėnua padrjtėsisht nga ana e kėsaj gjykate politike.Megjithatė unė uroj dhe jam optimist se edhe Haradin Balaj mbrenda njė vit e gjysėm do tė lirohet dhe do t'i kthehet Kosovės dhe familjes sė tij shqiptare,tė mrekullueshme dhe bujare,qė edhepse morėn lajmin pėr dėnimin e djalit ,prindit dhe bashėshortit tė tyre,Haradinit,prapseprap nė zemrat dhe sytė e tyre ndihej dhe shihej qartė gėzimi pėr shpalljen e pafajėsisė dhe lirimin e Fatmir Limajt dhe Isak Musliut.
  Ngadhnjimi nė kėtė Betejė Juridike,nuk ėshtė thjeshtė fitore individuale e Farmirit dhe Isakut,por nė radhė tė parė ėshtė ngadhnjim i Luftės sė drejtė dhe tė Shenjėt tė UCK-sė,e cila ishte Organizatė Clirimtare,e qė Gjykata e Hagės mundohej ta vente nė barazpeshė me ushtrinė,paramilitarėt,milicinė dhe shtetin ēetnik serb,nė mėnyrė qė tė dėnonte UCK-nė si Organizatė terroriste.
  Kjo betejė Juridike e tė madhit Fatmir Limaj,ėshtė fitore e mbarė kombit tonė liridashės,ėshtė edhe njė fitore e UCK-sė,por tani jo me pushkė por me forcėn e argumentit dhe tė arėsyes dhe jo vetėm kundėr ēetnikėve serb,por edhe ndaj bashkėsisė ndėrkombėtare.Prandaj Urime,Fat dhe Shėndet Komandant Celikut pėr fitoren e kėsaj beteje nė tė mirė tė UCK-sė dhe mbarė kombit shqiptar.Urime tė gjithė Bashėluftėtarėve tė Komandant Celikut,Cerēizit dhe Salės,Urime tė gjithė ēlirimtarėve dhe pėrkrahėsve tė tyre,Urime shumė Urime familjes Limaj dhe Musliu,Forcė,vullnet,kurajo dhe shpresė familjes sė mrekullueshme dhe bujare Balaj,qė sė shpejti edhe Haradini t'i kthehet Familjes sė tij dhe Kosovės.
  Fatmir Limaj mbrojti Kosovėn me pushkė nė dorė,Ai diti tė mbrojė interesat e Kosovės dhe tė UCK-sė edhe nė parlamentin e Kosovės,por Ai diti t'i mbrojė kėto interesa edhe mė mirė dhe me mė shumė sukses nė kėtė Betejė Juridike karshi Gjykatės Ndėrkombėtare tė Hagės.
  Familjet e Dėshmorėve,Invalidėt e Luftės sė UCK-sė,Veteranėt e Luftės sė UCK-sė,shumė bashkėluftėtarė tė Komandant Celikut dhe njė pjesė e madhe e shtresės mė tė varfėr tė popullit tė Kosovės u ndien tė braktisur, si jetimėt,me rastin e arrestimit tė Fatmir Limajt.
  Tani Komandant Celiku fitoi pafajėsinė dhe iu kėthye Kosovės,iu kėthye tė gjithė atyre qė iu mungonte.Ai u arrestua si Komandant dhe Deputet,por u kėthye si Hero i gjallė dhe u bė Legjendė.
  Kosovė,hapi krahėt dhe shtėrngo fortė nė gjirin tėnd tė ngrohėt,Djemėt tu ngadhnjimtarė,tė pushkės dhe tė pendės.
  Urime!Urime!Urime!...Urime! edhe tė gjithė Dėshmorėve tė kombit pėr kėtė fitore tė madhe,sepse Trimat dhe Burrat me pėrmasa kombėtare dhe ndėrkombėtare,si Fatmir Limaj dinė tė mbrojnė dhe do tė mbrojnė pėrgjithėmonė edhe Gjakun tuaj, qė askush mos tė mund dhe mos tė guxojė tė shkelė mbi tė e as tė luaj me tė.
  Urime!...Fat!...Shėndet! -O i madhi Komandant Celiku.
  Urime!...Fat!...Shėndet! -O nėna Shqiptare pėr kthimin e bijve tuaj tė shtrenjėt.
  Me Respkt tė thellė deri nė pėrkulje para kėtij,Komandanti dhe Tribuni tė kombit tonė Gjergj Driloni.E-mail:zekaj1444@hotmail.com,mėrgim,30 nėntor 2005.
  Link Permanent

  • 12/9/2005 - Njohje nderkombetare e pastėrtise sė njeriut liridashės dhe paqėdashes tė Kosovės
  Postuar nga Anonymous
  Shqiptarėt shekuj me rradhe e kanė pas vėshtirė tė paraqesin dinjitetin dhe pastėrtin shpirtrore nė diapazonin e gjėre ndėrkombėtar, e pse kėte e dijmė tė gjithė. Dinjiteti dhe paraqitja e Fatmirit tonė nė Hagė ishte njė mburrje e madhe pėr Kosovėn. Me kėte Fatmir Limaj dėshmoi se shqiptarėt jane liridashės dhe trima tė cilėt e mbrojtėn vendin e vet, e jo kriminel siq deshti dikush apo armiku ti emėroj.
  Tė lumt o Fatmir ty dhe bashkėluftėtarėve tu.

  Ju uroj fat dhe lumturi nė tė ardhmen.


  Link Permanent

  • 12/9/2005 - ME FAT z.FATMIR
  Postuar nga Anonymous
  Dita kur u lirove nga tribunali ishte nje dit e madhe per ter popullin shqiptar;e ne veqanti per Kosovaret se u deshmua pafajsia e juaj dhe lufta e pastert UĒK ishte dit e madhe,e lmtur dhe ghithesi e pritur se ishim te bindur ne pafajsin tende Imadhi z.LIMA sot keni perkrahjen 90% te popullit shqiptar,thuhet nje fjal e urt ''nje gje leht e fiton por veshtir eshte ta mbash'' sigurisht se keni potencial te ruani por mendoj se do te ishte e rruges te distancohesh prej atyre qe punuan vetem per karier.besoj se do te dini te gjindeni dhe do te punoni me njerz te cilet me te vertet punojn per ket popull dhe per ket vend, per ate gjak te derdhur te deshmorve,per ato nena qe dhan me te dashurit,per ata invalid qe dhan pjest e trupit per ata femij jetima qe ja falen eterit e tyre per nje te ardhme me te lumtur,keti vendi e ksaj toke e mbi tegjitha me ata njerz qe me te vertet e din amanetin e komandantit legjendar ADEM JASHARIT e jo te jeni afer atyre qe deshmoret i kujtojn vetem ne fushata perazgjedhore duke i keqperdor figurat e tyre madje dhe bejn fotografi fallso me komandant ADEMIN, e bacen ADEM e lan vetem ne diten kur sakrifikoj veten dhe familjen e tij per ket vend, ndersa ata vezhgonin situaten nga perendimi dhe duke fut perqarje ne popull vetem e vetem te krijojn nje karier te rrejshme se kinse ata e qliruan Kosovense ata ishin bashkluftaret e ADEM JASHARIT etj. Z Lima te uroj ty dhe familjes tende dhe tere kombit shqiptar lirimin nga tribunali i hages,te uroj shendet dhe suksese ne rrugen dhe ne aspiratat e kombit tone.
  Link Permanent

  • 12/9/2005 - Fatmir limaj Legjendė e gjallė
  Postuar nga Drenicaku B H
  Dita kur u bė e ditur pėr pa fajsinė tande Zotri i nderuarė Fatmir ishte ditė e lumturė dhe festive pėr popullin e kosovės dhe atė shqiptarė ne mbarė botėn.
  Lirimi ytė i tregojė botės se UCK-ja dhe idealizmi pėr lirinė e kosovės ishte i pa fajshėm,Legjendė historkike shqiptare me plot madheshti bujari krenari dhe virtyt njerzor i pa lekundur ne rrugėn e mundimshme qe ishte pėr ty pra ti je ai njeri qe popullit te kosovės i dole ne ndihmė nė ditėt ma tė veshtira dhe dite te flasish ku do qe ke qen.
  Ne e dimė se ditėt qe kaluanė ishin tė veshtira pėr ty vendimi nga gjykata e hagės pėr burgosjen tande ishte jo i drejtė pėr arsye se ti je ai njeri qe ne ditėt e veshtira tė lufės ishe nė ndihmė dhe ne mbrojtje te popullit, vendit dhe pragut tė shtepisė tande, sė bashku me komandant Qerqizin dhe Haradin Balajn.
  Tė lumtė Fatmir Limaj kosova sot ka njė njeri shumė tė rendsishėm pėr tė ardhmėn e sajė pra e ai je ti .
  Link Permanent

  • 12/10/2005 - ju pershendes
  Postuar nga Anonymous
  ju uroj edhe niher fitoren e kosoves
  Link Permanent

  • 12/10/2005 - ju pershendes
  Postuar nga Anonymous
  ju uroj edhe niher fitoren e kosoves
  Link Permanent

  • 12/10/2005 - LUM NE QE KEMI NJEREZ SI TI
  Postuar nga Anonymous
  Ti je krenaria jonė,njerez si ti rrall lindin,LUM NE QE TE KEMI,sepse me ty duhet te krenohet jo vetem kosova por edhe shqiperia,edhe gjithe shqiptaret anė e mbane botes.Dite e gezuar ishte per mua dhe familjen time kur e kuptuam se je i lir.Dhashtė zoti te kemi sa me shum njerez si ti,sepse ju jeni ata qe e dergoni atdheun perpara,sepse njerezit si ti veprojn e nuk flasin.Tė UROJ TE JESH I LUMTUR SEPSE E MERITON.LUM NENA QE TE KA
  Link Permanent

  • 12/10/2005 - HALLALL TE QOFTE
  Postuar nga Anonymous
  jemi te gjith te lumtur per ty z.fatmir limaj ti je legjende per atdheun tone sa duam te ish i gjith atdheu te jet me ksi njerez si ti.\
  ne gjithmon te faleminderojme ty per gjithe per kete cka ke bere per ne vetem vazhdo je njeriu me i mire ne bote Zoti do te shperblen ty dhe gjith familjen tende.
  Link Permanent

  • 12/11/2005 - BAKI_KOLERI1@HOTMAIL.COM
  Postuar nga Anonymous
  O FATMIR NA KE ZBARDH KOSOVEN VALLAI SKA ME TY VEQ KUSH TA KA INATI
  Link Permanent

  • 12/12/2005 - Fatmir
  Postuar nga Pompej
  Une desha nja dy fjale me ti thone.
  Nese don te fitoni ne zgjedhjet e ardhshme Ju duhet te integroheni ne Pdk por vetem me nje qellim qe ta reformoni kete parti.
  Sepse u bo llom prej rrugaqve te pashkolluar dhe integroni tani rrugaq te shkolluar .
  Suksese dhe pushim te kendshem.
  Link Permanent

  • 12/13/2005 - TE UROJ LIRIN KOMANDAT
  Postuar nga Anonymous
  EDHE SHQIPTART NE MICHIGAN TE USA E MOREM ME GEZIM TE MADH LAJMIN E LIRIMIT TUAJ NJE HERIT DHE E SHPREHIM SOLIDARITETIN TON PER HAJREDIN BALEN QE QENDROJ BURRNISHT DUK SHPRESUAR QE EDHE AI DHE GJITH LUFTETART TJER TE UCK,es TE LIROHEN SEPSE JU JENI KRENARIA JON JU JENI VET LIRIJA JON,TUJ MOS E PAS MUNSINME KAN ATJE DHE ME TE SHTERNGU DOREN PRANOJ URIMET MA TE PERZEMETA NGA VLLAZNIT YU NE DETROIT
  Link Permanent

  • 12/13/2005 - Fatmir Limaj Je mė i miri prej tė mirėve
  Postuar nga Fili
  Si komandant, si politikan, si prind dhe si qytetar i Kosoves se shumė pėrvuajtur je mė i miri prej mė tė mirėve. Tė ishin sė paku 30% e pushtetareve dhe politkanėve nė Kosovė sikurse ti qysh moti do tė ishim me status pėrfundimtar sipas vullnetit tonė si popull.
  Link Permanent

  • 12/14/2005 - pershendetje
  Postuar nga Anonymous
  eshte nje nder i madh per kosoven dhe popullin e saj ne keto momente vendimtare per kosoven e gezofsh lirin shoku fatmir
  Link Permanent

  • 12/14/2005 - pershendetje
  Postuar nga Anonymous
  eshte nje nder i madh per kosoven dhe popullin e saj ne keto momente vendimtare per kosoven e gezofsh lirin shoku fatmir,shemsiu nga prishtina
  Link Permanent

  • 12/14/2005 - fatmir limaj
  Postuar nga Anonymous
  ju lutem po kush mund ta zavendsoi z.limaj ky personalitet eshte dhe mbetet personi jo i vitit por i ter viteve.  organizata;Shqiponjat po zgjohen
  Link Permanent

  • 12/14/2005 - Fatmir Limaj burr i sakrifices
  Postuar nga Anonymous

  Esht me se e vertet se z.Limaj eshte dhe mbetet personaliteti me i qmuar per Kosoven.


  www.Zgjohu.tk  Link Permanent

  • 12/14/2005 - Eshte fitore Per Kosoven
  Postuar nga Avni Mazrreku
  kjo eshte nje ngjarje historike per shqipataret ne pergjethsi dhe Kosoven ne veqanti, eshte deshmi se se lufta per Kosoven e pavarur ka qen dinjitoze dhe bartesit e saj siq eshte edhe i madhi Limaj jan po aq dinjitoz.
  Fatmiri eshte i madh......
  Link Permanent

  • 12/14/2005 - KISHA PAS DESHIR TE JEM SI JU z.FATMIR
  Postuar nga Anonymous
  Ju pershendes nga Zemra.
  Link Permanent

  • 12/15/2005 - tung
  Postuar nga Anonymous
  mirdita te nderuar , ju jeni heroi i kosoves por edhe nje legjend e gjall , ti je ai i cili se bashku me komandantet tjer ne krye me komandantin legjewndar adem jasharin , dhe me komandantin e uqk azem sylen ja kthyet dinjitetin popullit shqiptar qe u neperkemb me dekada , ju jap pershendetjet me te sinqerta nga un dhe nga mbar komuniteti im ju deshiroj jet te gjat dhe te lumtur dhe suksese ne paqe sikur qe keni pas suksese gjat luftes .
  Link Permanent

  • 12/15/2005 - meti
  Postuar nga Anonymous
  zoti limaj shum fat dhe te gjitha te mirat ne liri per ty personalisht dhe per familjen tuaj. rri besnik edhe ne te ardhmen se te ka hije ashtu dhe ben kujdes me kend bashk punon se nuk jan te gjith per rreth teje UJ PER AVDES shum tmira nga meti BRD

  Link Permanent

  • 12/15/2005 - organizata shqiptare,,Shqiponjat e Zeza,,
  Postuar nga Anonymous
  Duam tu shkruaj se ne si organizat e re shqiptare ,,Shqiponjat e Zeza,, kemi respekt dhe perulemi para personalitetit te zotit Limaj dhe jemi ne qdo hap per mbrojtjen e tij,per qfardo kohe qe eshte nevoja........


  Me respekt per z. Limaj
  Organizata,,Shqiponjat e Zeza,,
  Komandanti ....Baba
  Link Permanent

  • 12/16/2005 - Komunikatė
  Postuar nga KKMSHB
  KESHILLI KOMBETAR I MERGATES SHQIPTARE NE BELGJIKE


  KOMUNIKATE


  Ditėn e lirimit tė ēlirimtarėve nga Gjykata e Hagės,e kemi pritur me padurim,me shpresė dhe bindje tė plotė nė pafajsinė e tyre.
  Pėrkrahjen pėr ēlirimtarėt e kemi shprehur me protestėn para Gjykatės sė Hagės,mė 18 dhjetor 2004,ku muarėn pjesė shumė bashkatdhetarė nga tė gjitha shtetet e Evropės.
  Shpallja e pafajsisė pėr Z.Fatmir Limaj dhe Z.Isak Musliu ėshtė njė sinjal i kjartė se drejtėsia ka filluar tė triumfojė ndaj padrejtėsisė.Ne shpresojmė se sė shpejti do tė jetė i lirė edhe Z.Haradin Balaj,njėherit shpresojmė se Gjykata e Hagės do tė shpall pafajsinė edhe Z.Ramush Haradinaj me shokė.Ne kėrkojmė me kėmbėngulje ndaljen e fushatės sė arrestimeve nė Kosovė dhe lirimin e tė gjithė djemve dhe vajzave tė UCK-sė,tė denuar padrejtėsisht nga UNMIK-u me ligjet e shtetit okupues serb.Nė tė njejtėn kohė Shpresojmė nė trysninė ndėrkombėtare pėr lirimin e tė gjithė tė arrestuarve nė Luginėn e Preshevės dhe nė Luginėn e Vardarit,sikurse edhe pėr zbardhjen e fatit tė tė gjithė tė zhdukurve dhe tė kidnapuarve shqiptarė nga autoritetet serbe dhe maqedonase.
  Mėrgata shqiptare nė Belgjikė,uron Zotėrinjėt Limaj dhe Musliu pėr lirimin nga Gjykata e Hagės,pėr fitoren e kėsaj beteje juridike dhe ju dėshiron kėthim sa mė tė shpejt nė gjirin familjar dhe nė Kosovėn,pėr tė cilėn ata dhanė aqė shumė. Njėherit ndajmė gėzimin me familjet e tyre dhe me mbarė popullin liridashės shqiptar.

  Bruksel,mė 30 dhjetor 2005, Me nderime KKSHB
  Link Permanent

  • 12/17/2005 - urime lirimi
  Postuar nga esati
  Veqe desha te tregoj se jam gezuar shum per lirimin tend.

  edhe ne ne kanada e kemi percjell gjykimin tuaj me vemendje.

  erdhe ne kosove si komandant me kali te bardh.

  si car. tung

  Link Permanent

  • 12/17/2005 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  Nga Suedia ju deshirojm mirse ardhje ne gjirin familjar
  Link Permanent

  • 12/18/2005 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  U gezova shum, per lirimin tuaj.Ju pershendes,dhe ju uroj sukses.chicago
  Link Permanent

  • 12/18/2005 - E dua kleqken
  Postuar nga E dua kleqken
  Eh mor fatmir beso se shume jemi gezuar kur kemi degjuar se je liruar.E kam pasur televizionin leshut plus ne telefon me ka thirre nje luftetar i kleqkes e mbaja telefonin hapur degjoja dhe plus shikoja ne tv kur ti shkove ne kosove.Kisha shume emocione qe beso dojsha me fluturu me krahet e mi me ardh me pa per se gjalli ate feste te madhe ne kosove qe ishte.Mu kishin perzi gaz e lot bashk se as vet nuk disha qka kam.
  -Po njerez nje fjale e nje plaku ne tv me ka pelqy shume NUK ESHTE AI BIRI I NJE NONE E NJE BABES PO BIRI I KREJT KOSOVES...ajo fjale me ka pas tranu krejt.
  -Veq dhashte zoti e lirohet edhe haradin balaj se edhe ai eshte pjese e kosoves pjese e jona.ju pershendes shume e shume te uroj fat shendet e lumturi ne kosoven e "lire"
  Link Permanent

  • 12/18/2005 - Pershendetje ty Zoteri Limaj edhe gjithe LUFTETAREVE TE LIRIS
  Postuar nga Anonymous
  Ju pershendes nga ZEMRA edhe pse ska koment dhe fjal per ju, Ismajli.
  Link Permanent

  • 12/19/2005 - konferenca e rambujese-korniza e skllaverise e popullit te Kosoves
  Postuar nga sabri Selmani
  Kontributi i juaj per Kosoven eshte i pamohueshem.Mirepo me konferencen e Rambujese ne france Kosova mbeti nji her e pergjithmon si qeshtje e mbrendshme e Serbise.Mendoi se me kete marreveshje kosova ka hyre ne tynelin e pakthim ,pra ne nje rikonolizim serbo-europian.Pra prangat e skllaverise nen sovranitetin ,integritetin dhe teritorialitetin e serbise do te vazhdoi si dhe herave tjera.

  19.12.05
  Sabri Selmani
  Kiel-Gjermani
  Link Permanent

  • 12/19/2005 - Per bukuroshin Fatmir
  Postuar nga Anonymous
  Te uroi lirimin tuaj nga zemra .
  Link Permanent

  • 12/20/2005 - albion_veliqi@hotmail.com
  Postuar nga Anonymous
  tungi fatmir limaj ti je ma i bukuri veq vazhdo se njeri ma mir se ti zgjan tije aj qe na mbrojte tung te uroj edhe me tutje sukses
  Link Permanent

  • 12/20/2005 - albion_veliqi@hotmail.com
  Postuar nga Anonymous

  Dita kur u lirove nga tribunali ishte nje dit e madhe per ter popullin shqiptar;e ne veqanti per Kosovaret se u deshmua pafajsia e juaj dhe lufta e pastert UĒK ishte dit e madhe,e lmtur dhe ghithesi e pritur se ishim te bindur ne pafajsin tende Imadhi z.LIMA sot keni perkrahjen 90% te popullit shqiptar,thuhet nje fjal e urt ''nje gje leht e fiton por veshtir eshte ta mbash'' sigurisht se keni potencial te ruani por mendoj se do te ishte e rruges te distancohesh prej atyre qe punuan vetem per karier.besoj se do te dini te gjindeni dhe do te punoni me njerz te cilet me te vertet punojn per ket popull dhe per ket vend, per ate gjak te derdhur te deshmorve,per ato nena qe dhan me te dashurit,per ata invalid qe dhan pjest e trupit per ata femij jetima qe ja falen eterit e tyre per nje te ardhme me te lumtur,keti vendi e ksaj toke e mbi tegjitha me ata njerz qe me te vertet e din amanetin e komandantit legjendar ADEM JASHARIT e jo te jeni afer atyre qe deshmoret i kujtojn vetem ne fushata perazgjedhore duke i keqperdor figurat e tyre madje dhe bejn fotografi fallso me komandant ADEMIN, e bacen ADEM e lan vetem ne diten kur sakrifikoj veten dhe familjen e tij per ket vend, ndersa ata vezhgonin situaten nga perendimi dhe duke fut perqarje ne popull vetem e vetem te krijojn nje karier te rrejshme se kinse ata e qliruan Kosovense ata ishin bashkluftaret e ADEM JASHARIT etj. Z Lima te uroj ty dhe familjes tende dhe tere kombit shqiptar lirimin nga tribunali i hages,te uroj shendet dhe suksese ne rrugen dhe ne aspiratat e kombit tone.
  Link Permanent

  Link Permanent

  • 12/20/2005 - Forumi pershendetje per Fatmir Limen
  Postuar nga Anonymous
  I nderuari zotri jam nje njeri qe jetoi po ne at vend ku ti ishe i mbyllun, nuk deshiroi tja permend emrin per arsyje se jo qe asht ky vend fajtor per burgosjen tende po per arsyje se ti ishe i burgosun ne ket vend, Kosoven e dua sikurse qdo shqiptar tjeter, por jam duke gjelozuar me te madhe pse nuk jam une dikush si kur ju, por jan shum sikur ti qe ishin e nuk jan ma po ka edhe njerz sikur ju qe dini ta qmoni vetveten edhe kur din njeriu ta qmon vetveten ai din ti qmoi edhe te tjeret.Nuk kisha me zgjatur por kisha per te then te lumt o burr,se me te vertet jemi te mburrun me ty se ti nuk ishe mbrojtja e vetes sate por na mbrojte te gjithve, tani te uroi jet te gjat te shendosh e te lumtur.Xhavit Bajraktari
  Link Permanent

  • 12/20/2005 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  TE LUMT O FATMIR LIMA FAT I KOSOVES QE KA KSI TRIMA ;EDHE NE HAG PSE SHKOVE SI BURRAT QENDROVE.TRIMRIN E TREGOVE ,KOSOVEN SE HARROVE TELUMT PER JET E MOT KSI BURRA PAK KA SOTU PERSHENDET XHEVDET LAKNA:
  Link Permanent

  • 12/21/2005 - Fatmirit!
  Postuar nga Anonymous
  Gjykata e Hagės tė ka liruar se fund e maje ėshtė gjykatė politike,vetėm ruaju prej
  gjykatės sė popullit dhe gjykatės sė zotit.Se atij qė ja ke pėrvlu zemrėn ai nuk rri rahat, herave tė tjera do ti qesim nė dritė tė gjitha.
  Link Permanent

  • 12/21/2005 - komandan qeliku ti xhidhkun je qelik
  Postuar nga Anonymous
  adit kur u ba lirimi yt isha ne gjermoni dhe e festoja me disa shok te lloj lloj gjenerate po aty ishin edhe disa gjerman qe ju kishmi kalxu per jeten tane e punen tane ata festonin me ne.ti sod ja kurr i vyn kosoves.se ti je aj qe flet me dukumanta ne dorsi ndaj unmikut e si ndaj rugoves e tj.
  Link Permanent

  • 12/21/2005 - qelikut
  Postuar nga Anonymous
  ti boll mir jav ke ba tradhtarve e e shkive se ata jan si njani qe ka shkru qaty.e ati i kiisha dhan .vera te kallt e dimri te ngrift bora nty kurr mos u hiqt.se ti nkosov kurr ski ven se ti je shka e ma i zi po dot te gjejm...............
  Link Permanent

  • 12/22/2005 - kujtimi
  Postuar nga Anonymous
  tungi fatmir lima te deshiroj mirseardhje ne kosoven e lir edhe je ma i mir ndre politikanet tan de deshiroj suksese naga zemra edhe veq vazhdo keshtu se ter poplli shipta jena me ty
  Link Permanent

  • 12/23/2005 - Sinqeriteti i juaj nuk eshte ne nivel
  Postuar nga Vedat Xhymshiti
  Pershendetje zt.Limaj une ju pershendes shum dhe me gezon fakti se tani me jeni i lire, por e kam nje gje e cila shum me bren dhe me vene dyshime te medha tek ty.
  Pse?, ngase ne momentin kur arritet ne Kosove, me rastin e drejtimit te popullit, ku thate se Gjykata Nderkombetare e Hages e ka deshmuar se lufta e UĒK-se ka qen e paster dhe nder me demokratiket.
  Ketu une kam nje dyshim shum te madh ndaj teje qe ti nuk je hiq me i mire se keta politikanet qe jane brenda ketij sistemi te brishte e kunder interesave te vete popullit, pse ?, si thua ti?, a nuk paska qen H.Balaj luftetar i UĒK-se qe e theksuat ate nate se kinse haga e ka deshmuar pastertine e luftees se UĒK-se, perkundrazi zt.Limaj ju jeni i manipuluar nga nderkombetaret per qellimet e tyre politike, se po te kishit qen nje njeri ne te vertet kombetar dhe po te kishit qen i sinqert nuk mund t'ua thoshte goja e juaj se haga e ka deshmuar se lufta e UĒK-se ka qen e paster.
  nuk mund te thuhet se lufta ka qen e paster pasi luftetari i lirise eshte denuar me 13 vite burg. zoteri nuk eshte dashur ta lini popullin te festoj, por eshte dashur qe ate dite t'i organizoni po ata qe dolen per t'ju pritur dhe te protestosht bashke me popullin kunder vendimit te Hages vendim ky i cili eshte anim shume politik, e me kete rast nuk e keni deshmuar se jeni i sinqert ndaj popullit i cili ju don.


  Me nderime!
  Vedat Xhymshiti
  Link Permanent

  • 12/23/2005 - Sinqeriteti i juaj nuk eshte ne nivel
  Postuar nga Vedat Xhymshiti
  Pershendetje zt.Limaj une ju pershendes shum dhe me gezon fakti se tani me jeni i lire, por e kam nje gje e cila shum me bren dhe me vene dyshime te medha tek ty.
  Pse?, ngase ne momentin kur arritet ne Kosove, me rastin e drejtimit te popullit, ku thate se Gjykata Nderkombetare e Hages e ka deshmuar se lufta e UĒK-se ka qen e paster dhe nder me demokratiket.
  Ketu une kam nje dyshim shum te madh ndaj teje qe ti nuk je hiq me i mire se keta politikanet qe jane brenda ketij sistemi te brishte e kunder interesave te vete popullit, pse ?, si thua ti?, a nuk paska qen H.Balaj luftetar i UĒK-se qe e theksuat ate nate se kinse haga e ka deshmuar pastertine e luftees se UĒK-se, perkundrazi zt.Limaj ju jeni i manipuluar nga nderkombetaret per qellimet e tyre politike, se po te kishit qen nje njeri ne te vertet kombetar dhe po te kishit qen i sinqert nuk mund t'ua thoshte goja e juaj se haga e ka deshmuar se lufta e UĒK-se ka qen e paster.
  nuk mund te thuhet se lufta ka qen e paster pasi luftetari i lirise eshte denuar me 13 vite burg. zoteri nuk eshte dashur ta lini popullin te festoj, por eshte dashur qe ate dite t'i organizoni po ata qe dolen per t'ju pritur dhe te protestosht bashke me popullin kunder vendimit te Hages vendim ky i cili eshte anim shume politik, e me kete rast nuk e keni deshmuar se jeni i sinqert ndaj popullit i cili ju don.


  Me nderime!
  Vedat Xhymshiti
  Link Permanent

  • 12/23/2005 - JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE!
  Postuar nga JO NEGOCIATA
  TE NDERUAR AKTIVISTE TE VETVENDOSJES, ASKUSH NE INTERNET NUK JU KA DHENE HAPESIRE ME SHUME SE ALBANUR, QE JU TE SHFAQNI MENDIMET E JUAJA DHE IDET PER NJE KOSOVE ME ATRIBUTE SI NJE SHTET I FORTE... KETO FORUME JANE PER LIDERET DHE JU MUND TE POSTONI MENDIMET E JUAJA PER VEPRIMET E TYRE... E JO TE POSTONI TE NJEJTIN KOMENT TE TE GJITHE LIDERET... JU E KENI EDHE LINKUN KU SHKRUAN LEVIZJA VETEVENDOSJA DHE JENI NDER TE PARET NE MOTORET KERKUES, NDAJ NUK KA NEVOJE ME POSTUAR TE NJEJTIN KOMENT TE CDO POLITIKANE... BESOJ SE NUK NA KEQKUPTONI... NE MENDOJME SE KESHTU MUND T'I NDIHMOJME LEVIZJES ME TE RE POLITIKE NE KOSOVE... NESE ME SHUME SE GJYSMA E KOSOVES NUK DALIN NE ZGJEDHJE, HUDHET POSHTE KREJT PUNA E UNMIKUT, POR KIJAMETI NUK BEHET, ASHTU SIC NUK U BE KIJAMETI KUR FRANCEZET REFUZUAN KUSHTETUTEN EVROPIANE... E PERMENDEM KETE ARGUMENT PER ATA QE JANE KUNDER LEVIZJEVE TE REJA POLITIKE NE KOSOVE... KOSOVA NUK LIDHET PER KARAKTERE TE POLITIKANEVE, POR ESHTE E LIDHUR ME VULLNETIN E QYTATREVE NE ZGJEDHJE... NDAJ KENI RESPEKT DHE MOS POSTONI TE NJEJTIN KOMENT SE MESAZHET E JUAJ SHKOJNE DREJT EDHE KUR EKZISTON VETEM NJE KOMENT...

  ME RESPEKT STAFFI I ALBANURIT...
  LONDER
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Edited by kosovo on 12/23/2005 at 11:58 AM
  Link Permanent

  • 12/24/2005 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  un ikisha than popllit qe te ec mbapa fatmir limaje e ska pe te frigohe ma
  Link Permanent

  • 12/27/2005 - Gjykata e hagės !
  Postuar nga Anonymous
  Gjykata e Hagės ėshtė gjykatė politike! Komandanti lirohet,ushtari denohet me
  trembdhjet vjet.Unė kam pas rastin me ndėgju pėrmes telavizionit,polici ka gabuar
  nė komunikacion nė Bruksel kryeshefi i policisė ka dhėnė dorėheqje.Pasi gjykata e Hagės qenka e pastėr qė e liroi Fatmir Limajn atėherė ēka do tė themi pėr
  dėnimin e ushtarit pėr trembdhjet vite si do ta kualifikojmė Hagėn!
  Link Permanent

  • 12/29/2005 - Untitled Comment
  Postuar nga dani
  limaj eshte krenaria kombtare dhe deshi zoti ai eshte lire sepse edhe pse ishte i pasterte ai ka munde te denohet sepse akoma ka njerze qe nuk e meritojne lirine une pata rastin ta njohe edhe ne lufte si bashke luftetar por fatmiri eshte nje "hero i gjalle" dani "drenic" acareva".
  Link Permanent

  • 12/29/2005 - tung fatmir bosi nga nazmija deqa
  Postuar nga Anonymous
  je ma i fori urim viti ri 2006 te tung op po op
  Link Permanent

  • 12/30/2005 - te Lumte
  Postuar nga Nuri ( Angli)
  Me origjine jam nga Tetova por jetoj ne Angli. Si te gjithe shqiptaret edhe une jam gezuar pa mase per lirimin tuaj qe ishte shume domethenes dhe fitore e fjales dhe e nderit te luftes se UCK dhe dinjitetit te saj qe deshten tia mveshin propaganda serbe dhe ajo e huaj e ndihmuar nga spiunet shqiptaret dhe te luhatshmit.
  Te uroj pune te mbare dhe shpresoj qe sikur qendrove ne lufte dhe ne gjyq ashtu do te qendrosh ne luften politike sepse politika kosovare duket shume e zbehte , po mashtrojne popullin dhe jane duke u larguar nga rruga per te cilen ky vend dha shume deshmore .
  Shume prej tyre bile sot pa asnje fije turpi duan te krijojne flamur te ri shumengjyresh per kosoven, duan te krijojne kombin e ri kosovar qe eshte edhe nje here te hedhesh pluhur mbi gjakun e derdhur dhe idealin ete pareve tane
  suksese
  Link Permanent

  • 12/31/2005 - ēka kontribove per KOSOVEN TENDE
  Postuar nga Anonymous
  Nje pergjigje e kerkoje nga Fatmiri:Pse nuk me pranoi ne aradhen e tij ne Deberdelan ,me 06.qershor.1998 poeti,e dine,per ken eshte fjala§
  Link Permanent

  • 1/3/2006 - tung te gjidhve
  Postuar nga Anonymous
  lej ato sene shokit se a edi historin tane deri ne katrasgysh. um fal qe po te dham. nashta je i paqt. po ka mu ngu nga nji her edhe armatimi. po ti pse nuk ke shku e me hi prej shqiprije.9 dit udh i kam ba deri ne zon te neredimes.
  Link Permanent

  • 1/3/2006 - TE LUMTE KOMANDANT QELIKU
  Postuar nga Anonymous
  TE lumte Komandant Qeliku ti je nje burre i popullit dhe sakrifikove per te .E pershendes lirimin tuaj Z.Komandant por shpresoj qe do te lirohen edhe Haradin Balaj ,Lahiu,Togeri sepse Kosova ka nevoje per kesi burra si jeni ju do te ishim shume te kenaqur po te ishin te gjithe burrat njesoj si ju ...Veq vazhdo keshtu se je nje burre i madh i Kosoves ..
  Link Permanent

  • 1/4/2006 - ma imir i
  Postuar nga Anonymous
  ti e shlirove kosoven
  Link Permanent

  • 1/4/2006 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  Sa po shoh qeky njeri president po bahet me emer te Zotit. E pergezoj Limajn per intervisten ne Epoka e re! Halla te kofte edhe per foton familjare.Jena shliru prej do rrenave te kalbta te mistrecave.Epja vlla doren njerit qe e ka vendin per president e flej dathe! limajn e kisha votu per dicka te larte, per pdk, ndoshta.
  Link Permanent

  • 1/4/2006 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  Limo, hajde ma, dil me parti te re, ndihmoje kosoven sic e ndihmove UQK, jena lodhe prej premtimeve te kota qe pese vjet a gjashte.Hajde burre, se prapa na ke me bukur do vota.Jepi Limo, fito, sepse ska kush pos teje te fitoje.
  Link Permanent

  • 1/4/2006 - ku eshte epoka?
  Postuar nga Anonymous
  Qysh me gjet Epoken ne gjermoni, hej, a kush noj ide?
  Link Permanent

  • 1/6/2006 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  Komandant qeliku,kisha pas shume deshir me pas kalendarin e epokes s're me nenshkrim tandin.A eshte e mujshme,edhe pse nrom e kom shti?
  Link Permanent

  • 1/6/2006 - A bon nje pyetje?
  Postuar nga xheki
  Cfare domethenie ka ora e simbolit tone te shejte ne kalendar? shume mire ishte. Zotni Limaj a do te kandidohesh per president apo per kryeminister? Krejt ai popull ne fotografi e ki perkrahjen aty ma merr mendja vec gjysa mjaftojn?
  Link Permanent

  • 1/8/2006 - arsimi nga zvicrra
  Postuar nga Anonymous
  Ta uroj lirimin edhe pse ekum dit qe je i pafajshem ooo Presidenti i ardhshem i Kosoves
  Link Permanent

  • 1/8/2006 - krasniqi nga holanda
  Postuar nga Anonymous
  urime urime te pershendes fatmir ty dhe familjen tane mir u pafshim ne shqiprine e lire
  Link Permanent

  • 1/9/2006 - fatmiri president i kosoves
  Postuar nga epirot
  urime lirimi fatmir
  une si te gjith shqipetaret gjith kunde ne bote kemi shpresu te kemi percjell gjat gjykimit ne hage se do te lirojne edhe pse une personalisht jam frigu se gjykimi yt do te jet nje gjykim politik e jo i drejt e se kom besu kur me kan then se je liru nga haga se vet nuk kam mujt met percjell ne televizor nuk kam pas guxim met percjell
  une personalisht mendoj se ska politikan ska njeri ne kosove qe esht si ti i drejt i pa korroptuem i thjesht por shum kembenglules i aft dhe i pa thyeshem
  nese kandidon ti per postin e presidentit voten time e ki me gjith zemer
  Link Permanent

  • 1/9/2006 - Untitled Comment
  Postuar nga Anonymous
  m i miri
  Link Permanent

  • 1/9/2006 - Te lumt o hero i gjall
  Postuar nga Anonymous
  Ksi burra si z.Limaj te rrall jan kta i qon Zoti 1her ne 1OO vjetØ!
  Link Permanent

  • 1/9/2006 - Verry Happy
  Postuar nga Linda Racaj
  Hoppaaa...
  Gezimi ma i madhe ne kosov... U Lshua Fatmir Limaj..
  Liria Yt Liria Jone..!!
  Me vjen shum mire.
  E pershendes Fatmir Limajn Dhe Familjen e tij.
  Shum te fala Nga Linda Racaj
  Link Permanent

  • 1/11/2006 - jam shum i knaqur qe eshte liruar nga b i madhi Fatmir Lima
  Postuar nga Anonymous
  Jam shum i lumtur qe eshte liruar I madhi Fatmir Lima
  Link Permanent

  • 1/11/2006 - RESPEKT PĖR FATMIRIN
  Postuar nga ARI
  URIME DHE PĖRGĖZIME PĖR LIRIMIN E FATMIRIT LIMAJ.
  FATMIRI DUHET TE RESPEKTOHET DHE TE NDEROHET NGA TE GJITHE NE SHQIPTARET SEPSE E MERITON KURSE SA I PERKET PDK MENDOJ SE NUK E MERITON TA KET NJE NJERI SI FATMIRI M FALNI POR UNE E THEM MENDIMIN TIM JU PERSHENDES
  Link Permanent

  • 1/13/2006 - limaj
  Postuar nga Anonymous
  mir dita juve jam krenar qe te kemi gjith mon jam mburr me emrin tan the dote mburrem se e mbrojte ter ushtrin qlirim tqre te kosoves edhe me arm edhe me politik si ne fund te fundit edhe para drejtsis nderkombtare ti ishe ne hag por mund te them se ky ishte ni fat i madh per uqkn se me te aftin e qojn ta mbroj uqkn.te uroj gjdo te mir ne jet ju pershendes me respekt te veqant .daut mehmeti nga anglija
  Link Permanent

  • 1/13/2006 - FATMIR LIMAJ
  Postuar nga ANONIM MA MIRE
  RESPEKT PER FATMIRIN ZOTI T RUAJTĖ TY DHE FAMILJEN TENDE.
  Link Permanent

 2. #2
  URIME KOSOVE!

  Nga Gjek Gjonlekaj

  New York

  Konferenca e Dejtonit shkaktoi carjen me te madhe midis shqiptareve te Amerikes rreth problemit te Kosoves. Premtimet boshe te udheheqjes brenda e jashte atdheut se gjoja Kosova kishte qene ne rend dite ne Dejton shkaktuan zemerime te medha. Komuniteti shqiptar i Amerikes u perca. Kjo ndarje u pasqyrua ne veprimtarite e pastajme, bile ata filluan te anulojne edhe demonstratat paqesore sic ndodhi ne mars te vitit 1998, ne kohen e masakres se Prekazit dhe familjes Jasharaj. Ata qe i anuluan ato demonstrata u kthyen me vone nga Amerika ne Kosove dhe tani gezojne poste dhe privilegje, duke share ne shtyp opinionet tona te lira. Urrejtja e tyre per Ushtrine Clirimtare te Kosoves e beri te pamundur bashkepunimin. Pavaresisht se kjo ushtri kishte fituar respekt ne shoqerine amerikane dhe tek personalitetet me te larta te politikes se Shteteve te Bashkuara, ata perseri fabrikonin genjeshtra e shpifje. Nuk ua mbushte mendjen as presidenti Klinton i cili kishte folur dhe botuar shkrime ne gazeten "The New York Times" ne mbeshtetje te UCK-se.

  "Vendlindja therret" per Shtetet e Bashkuara ne fillim te luftes me kishte emeruar zedhenes. Zyrat amerikane cdo dite me dergonin me poste dokumentacione per respektimin e "Marreveshjes se Gjeneves" per roberit e luftes. Disa pjese te kesaj marreveshjeje i kishin perkthyer ne gjuhen shqipe. Nga aspekti nderkombetar zbatimi i kesaj marreveshje kishte rendesi jetike. Kerkonin nga luftetaret shqiptare te lirise respektimin per roberit e luftes. Ishte me te vertete nje porosi e madhe. Keto thirrje vinin nga zyrat me te larta te Amerikes dhe ishin teper serioze.

  Gjate luftes kishim informata per luftimet ne fronte te ndryshme te Kosoves. Per Fatmir imajn dhe Frontin e Pashtrikut kishim degjuar me shume. Gjenerali Wesley Clark kishte folur shume per kete front, qe shihet edhe ne librin e tij me titull: "Waging Modern War".

  Pas luftes, shqiptaret e Amerikes, sidomos ata qe e kishin mbeshtetur, ishin kurioze per nje takim me perfaqesuesit politike dhe komandantet shqiptare te Luftes. Ky takim u realizua ne vere te vitit 1999 kur erdhen per here te pare per vizite ne Shtetet e Bashkuara Hashim Thaci dhe Fatmir Limaj. Pervec atyre shqiptareve qe kishin kundershtuar luften, te tjeret i priten me gezim. Kundershtaret shqiptare gjate takimit ne vend qe te benin pyetje per luften ne Kosove, benin pyetje provokuese thua se Fatmir Limaj dhe Hashim Thaci kishin drejtuar bandat mafioze te Sicilise e jo luften clirimtare. Fenomene te pakuptueshme atehere e sot. Zoti Thaci dhe zoti Limaj u paraqiten para Komuntetit Shqiptar te New York-ut ne menyre dinjitoze. Shqiptaret e Amerikes nuk kishin degjuar shume per aftesite politike te Fatmir Limajt. Ata kishin degjuar shume per aftesite e tij luftarake dhe trimerine heroike te tij. Por ne takim me shqiptaret la pershtypje te shkelqyeshme. Ishte politikan dhe orator klasik. Cdo pyetjeje i pergjigjej shkurt e shpejt. Ne aeroportin "John Kennedy" e pyetem intimisht per luften. Ai tha se kishin zbatuar rregullat e pergjithshme te luftes, bile porosite e gjeneraleve amerikane i kishin zbatuar me perpikmerine me te madhe. "Keshillat e tyre kishin qene alfa dhe omega per ne gjate luftes",- tha Fatmir Limaj dhe shtoi se akuzat kunder tyre ishin te pabaza. Limaj tha: "Ne duam lirine, demokracine dhe pavaresine"."Jemi kunder diktatures".

  Nje vit me vone e takuam ne hotel "Grand" ne promovimin e librit te Flora Brovines botuar shqip-anglisht ne New York. Ate dite ishte liruar nga burgu i Serbise vellai i tij, Demiri, i cili gjate luftes ishte kapur nga forcat serbe dhe ishte burgosur atje diku ne Serbi. Pas shume presioneve amerikane ishte liruar. Prania e tyre ne sallen e madhe te "Grand"-it ishte simbolike. E pershendetem dhe e pergezuam lirimin e vellait te tij.

  Ne mars te vitit 2002 u be rivarrimi i tre vellezerve Bytyci ne Shtetet e Bashkuara. Ne Prishtine u bene ceremoni te medha mortore per tre vellezerit deshmore para se te largoheshin nga toka per te cilen kishin dhene jeten. Nga Amerika kishim shkuar 20 shqiptare me ne krye ambasadorin William Walker. Ne ceremonine mortore folen shume autoritete shqiptare dhe amerikane, por fjalimi me i prekshem ishte i zotit Fatmir Limaj sepse ai kishte qene komandanti i vellezerve Bytyci ne Frontin e Pashtrikut. Zoti Limaj e ndiente rende tragjedine e tyre.

  Lajmi per arrestimin e tij ne Slloveni ne shkurt te vitit 2003 tronditi shqiptaret atdhetare brenda e jashte atdheut. Kjo u pa me se miri nga demonstratat e medha ne Kosove. Dergimi i tij ne Hage shkaktoi zemerim dhe deshperim te madh. Ai bente thirrje per durim. Deklaratat e tij qe "Jam i paster si loti" jepnin shprese. Ne ate kohe parashikimet ishin teper te veshtira. Arrestimi i tij ishte grushti me i rende kunder Ushtrise Clirimtare te Kosoves. Shqiptaret e vertete kishin friken e kriminalizmit te kesaj ushtrie clirimtare qe ishte fatale per te ardhmen e Kosoves. Bashkejetesa e Milloshevicit me Fatmir Limaj ne Hage ishte e papranueshme. Trajtimi dhe barazimi i tyre ishte akti me shqetesues per ndergjegjen e shendoshe kombetare. Ai kishte luftuar kunder perbindeshit dhe tani trajtohejnjesoj si perbindeshi.

  Mundesite tona per nderhyrje ishin te vogla. Ishte fjala per gjyqin me te madh nderkombetar te krimeve te luftes pas Gjyqit te Nurenbergut. Nuk mund te benim shume. Kushtet tona ishin te tilla. Ne vere te vitit 2003 shkuam ne Hage per ta vizituar. Parim kryesor per viziten e tij kishin thenien e Ungjillit te Shenjte: "Vizitoje te burgosurin dhe te semurin". Armiqte tane dhe te Limajt na paditen per kete, duke e quajtur viziten tone veper kriminale. Procedura e hyrjes atje nuk ishte e lehte. Paraqitjen e tij dhe te 2 luftetareve te tjere shqiptare: Balaj dhe Musliu, e prisnim me shqetesime te medha. Nje dite perpara daljes se tyre ne gjyq morem pjese per kuriozitet ne gjykimin e Milloshevicit. Ishte neveri me e pa me sy ate lugat.

  Paraqitja te nesermen e tre shqiptareve ne Tribunalin e Hages ishte dicka e jashtezakonshme. Nuk kishim degjuar shume per gjykime te tilla. Evokonte per mua gjykimin e Avni Rrustemit. Ketu gjenim ngushellimin me te madh. Familja ishte shume e shqetesuar. Bashkeshortja e Fatmirit tere kohen qante me lot por ne heshtje. Paraqitja e tyre ne gjykate ishte dinjitoze. Nuk kerkonin meshire. Kerkonin drejtesi. Pyetjeve ne lidhje me trajtimin e tyre ne burg iu pergjegjen si trimat. Nuk kishin asnje verejtje per trajtimin e tyre ne burg. Bile ishin shume mirenjohes. Te burgosurit serbe tere kohen ishin ankuar per trajtimin e keq edhe pse atje nuk behen diskriminime te tilla.

  Fatmir Limaj i ngjante luanit ne kafaz. Ne fytyren e tij te sinqerte mund te lexohej pafajesia por edhe durimi e qendresa e celikte. Pas atyre formaliteteve gjyqesore u larguam, por ndjenim dhembje te madhe qe i lame atje te mbyllur trimat tane. Nuk e kane thirre per kot ne lufte, Celiku. Me kete emer eshte pagezuar ne ditet me te stuhishme te jetes. Ky komandant i vertete i luftes clirimtare per lirine e Kosoves i tregoi botes se ai dhe ushtria e tij kane qene e jane ushtri clirimtare e jo barbare. Per Kosoven lirimi i tij ne kete menyre eshte nje nder fitoret me te medha te historise. Fatmiri, familja e tij dhe i gjithe kombi shqiptar eshte kryelarte per kete hero te vertete.

  Ne kohen kur ishe ne burg ne Hage gazeta amerikane "The New York Times" te cilesonte si hero dhe politikan te shkelqyer. Pafajesia juaj eshte fitore e madhe per te ardhmen e Kosoves. Familja juaj meriton respekt te jashtezakonshem per sjellje fisnike ne ato dite te veshtira. Kthimi juaj eshte kthese e madhe drejt pavaresise. Urime Kosove!

  * Autori eshte ish-gazetar i Zerit te Amerikes

  Koha Jonë

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ARIANI_TB pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Pėr ndėr tė Fatmir Limajt, PDK-ja organizon pritje nė ‘Hotel Victory’, nė orėn 18:00  Sot Fatmir Limaj zyrtarisht vazhdon aktivitetin politik nė PDK

  Limaj konfirmon pėr “Epokėn e re” : “Po nga e enjtja e vazhdoj aktivitetin tim politik nė kuadėr tė PDK-sė. Sikurse qė unė i njoh kualitetet e partisė dhe kjo e fundit i njeh kualitetet e mia, prandaj jam i sigurt se sė bashku do tė kemi energji tė mjaftueshme pėr tė dalė fitimtarė nė sfidat e radhės...”, ėshtė shprehur Limaj

  Prishtinė, 15 shkurt- Fatmir Limaj i njohur si komandant “Ēeliku”, ka pushuar mjaft, ėshtė ēmallur me familjen, ka marrė informacione tė duhura politike nė terren, e ka bėrė mendjen top dhe i ka pėrvjelė mėngėt edhe njėherė pėr ta vazhduar zejen e politikės nga sot nė partinė nėnė –PDK-nė, tė cilėn synon ta reformojė. Kthimi i Limajt, nė politikė vjen nė kohėn mė tė duhur pėr proceset politike qė e presin nė tė ardhmen vendin, por njėkohėsisht ėshtė edhe njė fat i madh pėr vetė partinė, duke e pasur parasysh aktivitetin e Limajt si gjatė dhe pas luftės ēlirimtare nė Kosovė. Fatmiri ėshtė ndėr liderėt e paktė politikė qė di dhe mundet ta mbrojė ēėshtjen e Kosovės, edhe nėpėrmjet bisedimeve pėr statusin final. Kėtė ai tashmė e ka vulosur edhe nė Hagė, ku pas 33 muajsh mbajtjeje nė paraburgim doli fitimtar, duke i arsyetuar fjalėt e veta se veprimtarinė e ka tė pastėr si loti. “Ende jam i gatshėm pėr tė dhėnė pėr Kosovėn ēdo gjė...”. Kėshtu kishte premtuar Limaj, me tė shkelur tokėn e Kosovės, pas kthimit nga Haga. Vazhdimin e aktivitetit politik nė kuadėr tė PDK-sė, Limaj nėpėrmjet telefonit e ka konfirmuar tė mėrkurėn pėr “Epokėn e re”.
  “Po, nga e enjtja e vazhdoj aktivitetin tim politik nė kuadėr tė PDK-sė”, ka thėnė Limaj. Ai thotė se vazhdimi i aktivitetit nė PDK ėshtė diēka e natyrshme, pasi qė ėshtė edhe bashkėthemelues i saj. “Sikurse qė unė i njoh kualitetet e partisė dhe kjo e fundit i njeh kualitetet e mia, prandaj jam i sigurt se sė bashku do tė kemi energji tė mjaftueshme pėr tė dalė fitimtarė nė sfidat e radhės...”, ėshtė shprehur Limaj. Vazhdimi i aktivitetit politik tė Limajt, nė PDK, do tė zyrtarizohet sot nė orėn 18:00 nė ‘Hotel Victory’.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Vizita e Fatmirit pas daljes nga burgu ne Prekazin Legjendar Familjes se Komandantit Adem Jashari

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 16-02-2006 mė 22:08
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Fatmir Limaj Komandant Çeliku

  PDK-ja i ka organizuar Fatmir Limajt rikthimin zyrtar në radhët e kësaj partie Pas një periudhe qetësie që prej rikthimit të Fatmir Limajt nga Haga, mbrëmjen e së enjtes PDK i organizoi atij rikthimin zyrtar në parti. Në fjalën hyrëse, kryetari i kësaj partie, Hashim Thaçi tha se para tri vitesh Fatmiri u nda padrejtësisht nga familja, politika, shoqëria kosovare, institucionet si dhe nga vizioni i ndërtimit të shtetit të Kosovës.

  Ndërsa vet, Fatmir Limaj pasi që falënderoi të pranishmit tha se në vendin në të cilin ka nevojë për të gjithë ata të cilët kontribuojnë në ndërtimin e shtetit sovran e të pavarur të Kosovës, në këtë grup të njerëzve, Kosova ka nevojë edhe për te, për të ndihmuar që të bëhet shteti.

  Postuar më: Sb Blue Sky & Radio Kosova Staff me Feb 17, 06 | 10:27 am
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  LIMAJ PREMTON FITORE: DO T’IA SHTRIJMĖ DUART OPOZITĖS SĖ RE - Shkruan : Burim Etemaj
  Me njė koktej rasti nė ‘Hotel Victory’, ėshtė shėnuar vazhdimi i angazhimit tė Fatmir Limajt nė politikė

  LIMAJ PREMTON FITORE: DO T’IA SHTRIJMĖ DUART OPOZITĖS SĖ RE

  Limaj: Kėsaj radhe opozitė jemi ne, por nė zgjedhjet e ardhshme do t’ia shtrijmė dorėn opozitės sė re qė do tė krijohet

  Shkruan : Burim Etemaj

  Prishtinė, 16 shkurt - Nėn tingujt e muzikės sė lehtė, i veshur nė mėnyrė elegante, Fatmir Limaj, ua ka shtrėnguar dorėn tė gjitha personaliteteve tė politikės, diplomacisė, kulturės e sportit, artit e gazetarisė, analistėve dhe tė gjithė tė ardhurve tė enjten nė mbrėmje nė ‘Hotel Victory’, pėr pėrurimin e vazhdimit tė marrjes me politikė tė triumfuesit tė pastėr.
  Pėrpos pėrfaqėsuesve nga i gjithė spektri politik, ra nė sy numėr shumė i madh i pėrfaqėsuesve tė tė gjitha zyrave tė huaja nė Kosovė.
  “Urime dhe mirė se erdhe Fatmir !...”, e ka uruar Thaēi, Limajn. Lideri i PDK-sė, Hashim Thaēi, nė fjalimin e tij ka thėnė se vazhdimi i angazhimeve tė Fatmirit nė jetėn politike dhe institucionale tė Kosovės, po bėhet me objektiven dhe qėllimin e qartė pėr ndėrtimin e Kosovės sė pavarur demokratike e tė integruar nė strukturat e Bashkimit Evropian dhe nė NATO.
  Mbrėmja e sė enjtes, sipas liderit demokrat, ėshtė njė mbrėmje e shėnuar jo vetėm pėr PDK-nė, por edhe pėr tė gjithė qytetarėt e vendit dhe spektrin politik tė Kosovės.
  “Jetės politike tė vendit po u mirėsevjen Limaj, pas njė mungese tė padrejtė trevjeēare. Fatmiri dhe e drejta e qytetarėve tė Kosovės triumfoi ndaj botės sė ultė tė akuzave dhe shpifjeve, dhe u dėshmua edhe njėherė para drejtėsisė dhe opinionit ndėrkombėtar lufta e drejtė dhe pastėrtia e UĒK-sė. Kjo na bėn tė ndihemi krenarė dhe mė tė fortė tė gjithėve nė rrugėn e drejtė dhe tė pandalshme drejt realizimit tė vullnetit politik tė qytetarėve tė Kosovės, pėr shtet tė pavarur e sovran”, ka potencuar i pari i PDK-sė. Jeta politike nė Kosovė, ka vazhduar Thaēi, nga sonte (e enjte), do tė fitojė shtytje tė re, sepse Fatmiri ėshtė njė personalitet i dėshmuar i energjive pozitive dhe i energjive politike. Kthimi i Limajt nė jetėn politike dhe institucionale, sipas tij, ndodh nė momentet kur janė duke u zhvilluar dy procese paralelisht shumė tė rėndėsishme pėr Kosovėn, e para procesi historik i zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės qė do tė jetė shtet i pavarur e sovran, dhe e dyta procesi i zhvillimit, i rritjes, i zgjerimit dhe fuqizimit tė PDK-sė.

  Limaj: Kėsaj radhe opozitė jemi ne, por nė zgjedhjet e ardhshme do t’ia shtrijmė dorėn opozitės sė re qė do tė krijohet


  Ngjitja e Limajt nė binė ėshtė pritur me duartrokitje frenetike. Thaēi e Limaj kanė pėrshėndetur tė pranishmit duke ngritur gishtat triumfues, ndėrkohė qė veprimi i tyre ėshtė pritur me duartrokitje. Limaj fillimisht ka thėnė se e ka problem qė tė lexojė fjalimin nė letrėn tė cilėn e mbante, pasi qė, siē tha ai, fjalimet i mban pa lexuar. Ai nė kėtė rast e ka ndier veten paksa tė emocionuar pasi qė pas tri vitesh po i takon bashkėveprimtarėt dhe po i kthehet aktivitetit politik nė PDK.
  “Tė nderuar miq, nga sot po e vazhdoj punėn aty ku e kam lėnė. Nė kuadėr tė bashkėveprimtarėve tė mi, bashkėdrejtuesve tė PDK-sė, po e vazhdoj punėn nė partinė bazat e sė cilės i kemi ndėrtuar tė gjithė sė bashku dhe edhe tani do tė vazhdoj sė bashku me gjithė anėtarėt e PDK-sė, pėr tė krijuar dhe pėr tė vazhduar ndėrtimin e vizionit tė ri dhe tė qartė pėr partinė, pėr tė ardhmen e Kosovės”, ka thėnė Limaj, pėr tė shtuar se PDK-ja duhet tė jetė parti e sė tashmes, por edhe e sė ardhmes, pa harruar asnjėherė historinė e saj tė lavdishme qė ėshtė e ngritur mbi bazat e njė lufte tė drejtė pėr liri tė UĒK-sė. PDK-ja, sipas tij, ėshtė dhe vazhdon tė jetė parti e vizionit pėr tė ardhmen, parti e progresit dhe forcė qė do tė mbajė mbi supet e saj sė bashku me forcat tjera politike gjithė proceset politike nė vend. Limaj ka thėnė se kėsaj radhe PDK-ja ėshtė opozitė, duke u shprehur i sigurt se nė zgjedhjet e ardhshme do t’ia shtrijnė dorėn opozitės sė re qė do tė krijohet. Kėtu ai prapė ėshtė ndėrprerė nga duartrokitjet e tė pranishėmve, pėr tė vazhduar duke u bėrė thirrje bashkėveprimtarėve qė para se tė mbahen zgjedhjet e ardhshme, tė punojnė pėr tė ndėrtuar atė qė ėshtė nisur me vite tė tėra, krijimin e shtetit tė Kosovės, njė shtet i ri modern e i pavarur nė kėtė pjesė tė Evropės, i aftė pėr t’u integruar nė strukturat Veriatlantike dhe pėr tė respektuar dallimet etnike. Limaj ka shfrytėzuar rastin qė t’iu drejtohet tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, duke thėnė se lufta ēlirimtare nuk ėshtė bėrė pėr t’i robėruar tė tjerėt, e as pėr t’ua ngushtuar hapėsirėn tė tjerėve, por pėr tė krijuar njė tjetėr mjedis pėr tė gjithė. “Luftėn nuk e bėmė pėr tė krijuar armiq nga vetja e jonė, por pėr tė mbledhur miq rreth vetes, pėr t’i ndihmuar ata qė na kanė parė si armiq qė tė ndėrrojnė mendjen e tyre. Ne kemi edhe pak kohė pėr tė ndėrtuar shtetin e Kosovės, prandaj do t’ia shtrijmė dorėn tė gjithė atyre qė sė bashku me ne duan tė jenė pjesė e kėtij shteti tė ri, demokratik e sovran dhe tė pavarur, pjesė e pandashme, e barabartė dhe e lirė”, ka thėnė Limaj, pėr tė shtuar se demokracia e Kosovės do tė jetė demokraci perėndimore, duke bėrė thirrje qė populli shqiptar si shumicė nuk ka arsye tė frikėsohet nga e ardhmja. Populli shqiptar, ka thėnė Limaj, duhet qė ta shtrijė dorėn, jo pėr t’i harruar, por pėr t’i ndihmuar tė gjithė tė tjerėt qė jetojnė ende me idetė politike tė shekullit tė kaluar, tė cilat kanė sjellė gjak, dhimbje trauma nė rajon.
  Ashtu siē ishte UĒK-ja promotor i ndryshimeve demokratike nė gjithė rajonin e Ballkanit, nėpėrmjet tė cilės u hapen tė gjitha dyert e perspektivės pėr tė gjitha shtet e rajonit, Limaj ėshtė shprehur i sigurt se PDK-ja do tė jetė njė nga promotorėt pėr tė krijuar hapėsira demokratike, duke filluar nga integrimet kombėtare, rajonale drejt atyre Veriatlantike. “Jam thellė i bindur qė PDK-ja ka potenciale tė mjaftueshme demokratike dhe resurse njerėzore pėr t’i realizuar kėto objektiva humane, njerėzore e patriotike nė shėrbim tė vendit tonė, tė rajonit dhe vetė Evropės”, ka theksuar ai.
  Limaj pasi i ka falėnderuar mediat e shkruara dhe elektronike, me tė cilat tha se edhe pėrpara ka pasur njė bashkėpunim tė mirė, ka premtuar se do tė jetė i hapur e transparent, duke iu mundėsuar qė informacionet e vlefshme t’ia paraqesin opinionit. “Ky ėshtė obligimi i politikanit tė Kosovės. Politikani ka pėr obligim qė mediave t’ua ofrojė informacionet pėr tė parė qytetari se ēka dhe si po ndėrtohet vendi i tyre, sepse ėshtė fjala pėr fatin e tyre”, ėshtė shprehur Fatmir Limaj, pėr t’ia lėnė vendin prapė tingujve tė muzikės.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #7
  Edhe vëllai im që kanë rënë dëshmor sikur të ngjallet nuk do të isha gëzuar më shumë sesa për lirimin e Fatmir Limajt”, ka thënë Fikret Shatri, trajner i Sigal Prishtinës

  Prishtinë, 11 dhjetor- Superderbi ndërmjet Mabetexit dhe Sigal Prishtinës, këtë radhë nisi më ndryshe.
  Pikërisht në orën 20:15, në kohën kur duhej të fillonte takimi, “Plisat” të mbështetur edhe nga “Princat”, krijuan një atmosferë vërtet madhështore, sepse idoli i “Plisave”, Fatmir Limaj-Çeliku, liruar ditë më parë nga Tribunali i Hagës, po kthehej në Palestrën e Sporteve pas tre vjetësh, fitimtar plotësisht.
  Ai u prit nën brohoritjet e fuqishme,“Fatmir Limaj”, “Fatmir Limaj”, “UÇK”, UÇK”. Nuk mbahet në mend kjo palestër me më shumë festë.
  Limaj hyri në sallë i prirë nga deputeti Demir Limaj e botuesi i “Epokës së re” Muhamet Mavraj, i rrethuar nga ish i burgosuri i Grupit të Llapit, Gjeneralbrigade Latif Gashi-Lata, boksieri i famshëm Xhavit Visoka, drejtues të tjerë të “Plisave”, bashkëluftëtarë të njohur etj.
  Brohoritjet dhe fishekzjarrët e përcollën Limajn gjatë tërë kohës sa ai përshëndetej me tifozët që ishin në sallë, ndërkohë Limaj është përshëndetur një nga një me të gjithë basketbollistët dhe zyrtarët e të dy klubeve.
  Të kujtojmë se për tri vite rresht sa ishte në paraburgim Limaj, të gjitha ndeshjet basketbollistike që janë zhvilluar në Kosovë, e sidomos në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, janë nisur me brohoritjet “Fatmir Limaj”, “Fatmir Limaj”, “UÇK”, “UÇK”. Ndër tifozët që e mbështetën vazhdimisht Limajn, ishin “Plisat”. “Ju falënderoj për mbështetjen dhe përkrahjen morale që më keni dhënë”, ishte shprehur Fatmir Limaj gjatë vizitës që i bënë “Plisat” në Banjës të Malishevës ditë më parë. Sa për pritjern ai ka deklaruar shkurt: Atmosfera po flet vetë, Ju faleminderit nga zemra!
  Ndërkohë sportistët janë shprehur shumë të lumtur që Limaj është shpallur i pafajshëm. “Edhe vëllai im që kanë rënë dëshmor sikur të ngjallet nuk do të isha gëzuar më shumë sesa për lirimin e Fatmir Limajt”, ka thënë Fikret Shatri, trajner i Sigal Prishtinës. “Jam shumë i emocionuar që sonte ishte në Palestër edhe Fatmir Limaj. Kam deklaruar edhe më parë se ai është pafajshëm, kjo edhe u vërtetua. Fatmir Limaj i ka munguar Kosovës, na ka munguar edhe neve. Ai është vizionar. Besoj se Limaj do të japë kontributin e vet edhe në avancimin e sportit”, ka thënë Florian Miftari.
  Limaj, me shokët dhe bashkëpunëtorët ka ndjekur pjesën më të madhe të lojës dhe më pas është kthyer në familje për të nisur ditën e fundit të pritjeve pas kthimit fitimtar. Ndër qindramijëra qytetarë, mijëra sportistë kanë mësyer majën e Bajës së Malishevës për t’i dhënë dorën Limajt.
  Vetë Limaj nderoi me këtë ardhje në Palestër sportistët, e sidomos kreu një pjesë të borxhit moral ndaj “Plisave”. Dhe, plisat patën pse të festojnë, sepse edhe përkrahja e tyre për Limajn nuk shkoi kot: Pafajësi e pastër si loti!
  Fatmir Bytyçi(Epoka e re)

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ARIANI_TB pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #8
  LETËR PËRSHËNDETËSE VËLLEZËRVE TË IDEALEVE ÇLIRIMTARE KOMANDANTIT TË UÇK-së, FATMIR LIMAJ DHE USHTARËVE TË DEVOTSHËM HARADIN BALAJ DHE ISAK MUSLIUT.
  Përqafime vëllazërore nga Skandinavia!

  I nderuar komandant dhe ju të nderuar ushtarë të lirisë Fatmir Limaj, Haradin Balaj dhe Isak Musliu!

  Në pa mundësi për të ardhur në katundet tuaja dhe atje në burgun e Shevengenit, prej së largu duam t´jua shtërngojmë duart fort dhe t´i përshendesim dhe familjet tuaja fisnike, familjet që ju rritën, ju edukuan dhe ju shkolluan si bij´të vërtetë të kombit për t´ i dalë zot vetes, familjes dhe kombit, siç u dëshmuat fuqishëm duke u inkuadruar në famëmadhen Ushtri Çlirimtare e Kosovës.
  Ty, Fatmir vëllai, u bëre një ndër udhëheqesit e kësaj ushtrie, prandaj aspak nuk gabuan shokët dhe shoqet kur të quajtën gjatë luftës çlirimtare, komandant "Çeliku".

  Ne, që ishim larg mëmdheut tonë të dashur në ato vite të rënda u solidarizuam me luftën e drejtë të popullit tonë, sepse ju njihnim ju që ishit vu në ballë të kësaj lufte se ishit të vendosur të luftonit për lirinë Kosovës dhe të viseve tjera shqiptare që mbetën padrejtësisht nën qizmet e huaja pushtuese sllave.

  Ty o vëlla i dashur, me zgjuarsi dhe largpamësi me aksione konkrete në fushëbeteja i ke dhënë grushte të fuqishme armikut duke e ngritur lart e më lart në piedestalet e historisë sonë të re emrin e madh të UÇK-së së lavdishme që i tmerroi armiqtë dhe tradhtarët e vendit të shqiponjave krenare.

  Gjatë asaj resistence të madhe, para dhe gjatë bombardimeve, Ty dhe shokët tuaj kacafyteshit me bishat sllave në tokë ndërsa nga ajri mbi qindra km lartësi bombardonin aleatët tanë të NATOS të cilët nuk futeshin dot në luftën tokësore.
  Pra, ju or trima me fuqinë e hovit luftarak shqiptar dhe me ndihmën e vëllezërve shqiptarë të Shqipërisë së andej Drinit e thyet kufirin tek Kosharja legjendare, atë kufi-zi, që na e kishin vendosur (imponuar me dhunë ), miqtë e armiqëve tanë shekullorë në Londrën e mallkuar të vitit të mbrapshtë, 1913 dhe ky mallkim i historisë europiane u rifirmos sërish më 1992, me tendencën reaksionare se: kufiri në mes shqiptarëvet nuk do lejohet të lëvizë dot!

  Por, ju shokët e legjendarit Adem Jashari e quat amanetin e tij deri në fund; duke i bërë gurët e kufirit copa copa!...

  Vëlla i dashur, ne mërgimtarët pandalshëm jemi munduar kush më shumë e kush më pak, kemi bërë përpjekëje që ta ndihmojmë popullin nga aspekti politik, ekonomik dhe besa edhe me armë në dorë t´i çasemi atdheut kur qe në rrezik!

  Për ato ndihma të sinqerta për të cilat konsiderojmë se ia kemi borxh popullit tonë të shumëvuajtur as jemi penduar as s ´do të pendohemi kurrë!
  Ne, vetëm një brengë e kemi, sepse mendojmë që kemi dhënë pak kontribut për aq sa dëshironim të japim!...

  Në kohën e lufës çlirimtare dhe më pastaj kishte dhe ka shqipfolës plan(g)prishës, mjeranë, trutharë dhe tradhtarë që dilnin me zë e vepra kundër çlirimtarëve dhe çlirimtareve, kundër atyre që u betuan në flamurin e Gjergj Kastriotit dhe Ismail Qemailit, kur dihet se bota na njohu botërisht vetëm me atë flamur!...

  Pastaj, tani po shihet mirëfilli që pas përfundimit të luftës, që kur forcat ndërkombëtare u futën në Kosovë dhe filluan padrejtësitë ndaj popullit tonë i dalur nga lufta i lodhur dhe i traumatizuar, ne vazhduam aktivitetin politk dhe informativ nga Kopenhaga dhe Malmoja Ne, që nga fillimi i kemi vërejtur dhe për këtë e kemi ngritur zërin me gojë dhe me shkrime se: UNMIK-u, do të bëjë provokime të rënda siç qe fillimisht lejimi i fomimimit të enklavave serbe në veri dhe në zemër të Kosovës, çarmatosja e ushtarëve tanë, ndarja dhe copëtimi i ri i trojeve tona shqiptare, siç është rasti i Mitrovicës dhe ato 2500 ha (hektarë katror&#235 tokë që Serbia ia dha si peshqesh IRJM-së.

  Partitë "demokratike", që Serbia i lejoi të formoheshin, de fakto e kishin sabotuar luftën dhe do bëheshin shërbëtore të kolonizatorëve (pushtuesve) të rinj.
  Pastaj, u pa qartë se flamurin e lirisë, pra udhëheqëjen e fitores për fillimin e ndërtimit të shtetit të Kosovës, nuk mundën ta marrin dot çlirimtarët por shërbëtorët e huaj...
  Kjo, erdhi dhe si pasojë e votimit antidemokratik me lista të mbyllura nga këto parti, që e kurdisën këtë komplot me ndërkombëtarët, shkelësit më cinikë të demokracisë në Kosovë.

  Nga të gjitha këto padrejtësi natyrisht si çdo atdhetarë as ne nuk mund të ishim të qetë!...
  Pastaj, veprimi tepër antinjerëzorë dhe më antidemokratik i burgosjeve të komandantëve dhe ushtarëve të UÇK-së, të përplasur nga gjykatat e huaja e të akuzuar me ligjet e ish-Jugosllavisë si në Kosovë ashtu edhe në Hagë, na ka shqetësuar së tepërmi; prandaj, ne kemi bërë disa protesta nëpër institucionet daneze, europiane dhe deri në OKB; për lirimin nga burgjet të bijëve më të mirë të Kosovës, që u izoluan në Hagë dhe në Dubravën famëkeqe, ku u derdhë aq shumë gjak shqiptari!...

  Ne, me kohë kemi konstatuar se këto ishin komplote të kurdisura politike dhe me kohë kemi deklaruar: në Prishtinë, Dubravë dhe në Hagë, nuk po dënohen krimet, por e drejta e popullit shqiptar të Kosovës!
  Atje, po tentohet të barazohen krimet e kriminelëve okupatorë sllavë, me çlirimimin e çlirimtarëve shqiptarë!
  Natyrisht, duke e argumentauar me fakte të pamohueshme.

  Vëllezër të dashur çlirimtarë!

  Në kohën kur ju ishit atje të mbyllur si luanët në hekura; në Kosovë zhvillimet politike morën kahje tjera, pra, aspakt pozitive: padrejtësisht, popullit tonë iu ka imponuar poltika e S. Millosheviqit por, pa praninë e tij fizike.

  Në Kosovë u bënë zgjedhje me listat të mbyllura si para luftës.
  Në kohën e viteve 92-97, kur S. Millosheviqi u jepte të drejtë partive pacifiste të bëjnë zgjedhje ”të lira” por asesi të kërkojnë dhe të punojnë për zgjidhjen e problemit të Kosovës.
  E njëjta gjë po bëhet tani nëpërmjet këtyre institucioneve ndërkombtare të instaluara në Kosovë.
  Partitë pacifiste e në veçanti LDK-ja, po ia imponon popullit shqiptar edhe simbolet private siç janë ;hymni,flamuri dhe gjuha e re "kosovarqe" siç po tentojnë ta quajnë disa "gjuhëtarë" lokalistë.

  Nëse ne veprimtarët e viteve 70-80 ta, e kemi ngritur kërkesën për Kosovën Repuplikë, ajo ka qenë strategji e përkohëshme, sepse atëbotë ashtu do të arrihej më lehtë tek ideja jonë madhore e ribashkimit të Shqipërisë Etnike.
  Ndërsa, tani pas shkatërrimit të ish-Jugosllavisë, ne shqiptarët është krejt e natyrshme të dalim hapur për ribashkimin me Nënën Shqipëri.

  Tani, fatkeqësisht rrjedhat politke kanë filluar të marrin rrugë të kundërta, të padëshiruara për çdo atdhetar, kanë marrë rrugën e përçarjes kombëtare!

  Vëllezër të dashur idealesh çlirimtare,

  Unë, jam nga Tetova dhe ua them sinqerisht se ëndërra jonë ishte të bashkohemi me Kosovën siç ka qenë dikur, para se t´i ndanin me dhunë trojet tona.
  Ne sot, kurrsesi nuk duhet të pranojmë të mbesim nën veladonin e zi të vetëmashtrimit që në emër të çfardo demokracie sërish të na sakatosin fuqitë imperialiste antishqiptare por duhet të kambëgulim fort që kjo padrejtësi të përmirësohet.

  Për ta bërë këtë me sukses, le të shpresojmë pa dhembje sakrificash të mëdha, ne duhet të përcaktohemi fort që ta kërkojmë të drejtën e kombeve për vetëvendosje, kjo e drejtë ne shqiptarëve na u mohua deri tani nga shtetet ballkanike dhe europiane edhe pse dihet botërisht se kjo e drejtë është e sanksionuar me ligjet ndërkombëtare e cila e lejon të drejtën e shkëputjes nga shtetet e huaja dhe bashkimin me shtetin amë, në rastin konkret pra të drejtën e kombit tonë që ta realizoj parimin madhor: NJË KOMB, NJË SHTET!

  Tani, po debatohet shumë për zgjidhjen e statusit përfundimtar të Kosovës, pra me bisedime; por, çka e bënë të rrezikshme çështjen është fakti se për grupin negociator dëgjohet zëshëm kërkesa absurde e shumë diplomatëve euro-atlantikë, që gjatë këtyre bisedimeve duhet që palët (këtu barazohen) xhelatët me viktimat; duhet të bëjnë kompromise!!!
  Po e përfundojmë këtë letër me mendimin e një filozofi të madh i cili shkruante:
  a do të bëjmë kompromise me kusarët?
  Dhe, përgjigjej po vet!
  Patjetër që do të bëjmë, por kurr që, me pretekstin e këtij kompromisi, të marrim pjesë në krim!

  Vëllezër të dashur idealesh çlirimtare,

  Urojmë të jeni mirë me shëndet, të jeni të pathyeshëm si kurdoherë përballë rreziqeve dhe komploteve që po i përgaditen Kosovës dhe viseve tjera shqiptare!

  Gëzuar për lirimin tuaj nga burgu famëkeq i Hagës!

  Ushtarit të devotshëm, Haradin Balaj i urojmë QËNDRESË dhe dalje të shpejtë nga burgu, konsiderojmë se atje mbahet padrejtësisht!

  Vëlla i dashur Fatmir,
  Gjatë gjykimit dhe lirimit tuaj nga burgu i Hagës; në personalitetin tuaj e shihinim personalitetin e të madhit atdhetar, Avni Rustemi kur gjykohej në Paris, për vrasjen e tradhtarit me damkë Esat Toptanit, pastaj lirimi i tij, kur u vërtetua pafajësia.

  Ndërsa, në personalitetin e Haradin Balajt e shihnim titanikun, çlirimtarin shqiptar i cili për më tepër se një shekull po dënohet padrejtësisht nga shtetet sllave të Ballkanit të egër dhe nga Europa cinike dhe aleate besnike e tyre...

  Ndërsa, në personalitetin e pathyeshëm të ushtarit Isak Musliu e shihnim intelektualin luftëtar shqiptar i cili qëndron i patundur përballë rreziqeve që ia solli koha-luftë!...

  Kësaj letre të sinqertë si një vesë shkëlqyese që buron nga zemrat tona, më së miri i shkon urimi:
  Gëzuar për lirimin tuaj!
  Qëndresë për vëllaun tonë të idealeve!...

  Xhemil ZEQIRI dhe Fadil SHYTI
  Kopenhagë-Malmë, 6-7 dhjetor 2005

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ARIANI_TB pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  PERSHENDESIM RIKTHIMIN ZYRTAR TĖ FATMIR LIMAJT NĖ RADHET E PDK-SĖ
  PDK-sė ,dega nė Gjermani pershendet rikthimin e z.Fatmir Limajt ne radhėt e PDK-sė,ku dje vet zoti LIMAJ e konfirmoi para shumė pjesmarrėsve,dhe udheheqėsisė sė lart te PDK-sė,vazhdimin e aktivitetit politik,aty ku e kishte len me herėt. PDK-JA,dega nė Gjermani eshtė e bindur se z. LIMAJ eshte rikthyer ne momentin e duhur nė radhėt e PDK-sė,dhe beson se rikthimi i tij do ti ndihmon proēeset politike nė Kosovė.Kyesia e PDK-sė, nė Gjermani nė njė deklaratė per mediat vlersoi lart kontributin e zotit,LIMAJ si luftetar i cili nen amblemen e UĒK-sė,mbrojti KOSOVėN NE MENYREN ME TE DENJET;SI NJERI I CILI PAS LUFTES DITI TA MBROJ kosoven EDHE NE kSHILLIN E PERBASHKET ADMINISTARTIV si politikan dhe njeri me vyrtyte tė larta mbrojti luften e lavdishme te UĒK-sė,ne Gjygjin nderkombtar tė Hages,dhe sot si njeri me nje perspektivė te nje politikani tė rryer do ta vazhdoi ta mbroj partinė dhe Kosoven ,me ter kapacitetin e vet ,si intelektual,politikan dhe njeri shumė i respektuar per te gjithė nė nė Kosovė. NJOFTON ZYRA PĖR INFORMIM E PDK-SĖ DEGA NĖ GJERMANI ZĖDHĖNĖSI:KADRI GĖRVALLA


  marr nga:http://www.pdkgjermani.de/page1.html
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #10
  NË PDK , NATYRISHT - Fatmir Limaj flet për gazetën Express

  Kam menduar se kthimi im në PDK është i vetëkuptueshëm. PDK ka nevojë për reforma. Anëtarët e Grupit Negociator nuk janë misionarë të pavarësisë. Janë udhëtarë për në Vjenë - për të formalizuar atë që përfundoi më 12 qershor 1999. Fatmir Limaj flet për Express.

  Arlinda Desku Berat Buzhala

  Prishtinë, 19 shkurt — 2006

  Në një moment, Fatmir Limaj, gjatë ballafaqimit në Hagë, ka hequr dorë të deklarohet i pafajshëm. Kjo i është i dukur fjalë e pakuptimtë, për faktin se të gjithë të tjerët ishin të "pafajshëm". Edhe ata që kishin bërë krime në Srebrenicë. Edhe ata që kishin vrarë në Vukovar. "Më dukej e konsumuar kjo fjalë e përdorur nga të dyshuarit për krime lufte që prej kohësh gjendeshin në paraburgim. Të gjithë aty thoshin se janë të pafajshëm. Fjala ‘pafajësi‘ kishte humbur çdo kuptim", rrëfen Limaj në një intervistë ekskluzive për Express. Ai përshkruan momentin e pafajësisë, duke theksuar se ishte i bindur që do të ishte i liruar. "Kam dëgjuar fillimin dhe fundin e fjalimit të gjykatësit, që përcaktonte fatin tim dhe të ardhmen politike". Limaj edhe për një kohë dëshiron të heshtë për Hagën, duke e lënë në harresë deri në një moment të qetësisë së tij. Pas lirimit, për tre muaj rresht vizitoi gjithë Kosovën, por jo edhe Partinë Demokratike të Kosovës. Ishte përqendruar në pika që ishin jashtë vendosjes dhe thashethemeve, duke prekur çdo gjykim në ballafaqim më qytetarë të Kosovës. Kjo dhe disa veprime të tjera, kanë rënë në sy të opinionit public në Kosovë. Janë ngritur spekulime se raportet Limaj – PDK janë ftohur dhe janë tensionuar, deri në atë masë sa ai do të largohej fare. Në një intervistë ekskluzive për Express, Fatmir Limaj tregon për të gjitha veprimet dhe pranon se në kokën e tij nuk ka pasur asnjë alternativë tjetër politike përveç PDK‘së. Pauzën prej tre muajsh - e quan pushim dhe nevojë për t‘I vizituar shumë vende dhe shumë familje. Si indikacion të mjaftueshëm se do t‘i kthehet parties së tij, Limaj përmend pritjen që PDK i ka bërë në Aeroportin e Prishtinës. Mirëpo, nuk ka ndonjë shpjegim përse gjatë gjithë kësaj kohe kurrë nuk ka përmendur me asnjë rast kthimin në PDK. Mendon se kjo do të duhej të nënkuptohej vetë. Gjë që nuk ka ndodhur. Kjo është intervista e parë e Fatmir Limajt dhënë një media të shkruar pas kthimit në politikë.

  Express: Pas tri vjet qëndrimi në Hagë dhe tre muaj pushimi këtu, a e dini ku jeni kthyer, zoti Limaj?


  Fatmir Limaj: Jam kthyer në një realitet në të cilin përballet vendi dhe populli im. Një realitet i vështirë, por jo i panjohur për mua, asgjë befasues. Nuk kam parë ndryshime të mëdha substanciale. Megjithatë, ka ndryshime pozitive, sidomos në raport të faktorit ndërkombëtar me Kosovën. Gjeta Kosovën në hyrje të përfundimit të procesit të statusit final. E gjeta në një moment shumë të rëndësishëm, por edhe kritik, sepse do të përcaktohet fati ynë.

  Express: Këtu ka filluar një garë - se kush do të jetë pjesë e histories së re të Kosovës. A do të insistoni që edhe ju të jeni pjesë e kësaj gare e historie, në finalizimin e procesit të statusit?

  Fatmir Limaj: Në Kosovë pothuajse çdo ditë është bërë historike, e ndoshta edhe çdo orë do të bëhet historike, për çdo gjë që ndodh. Nuk është çdo ditë në Kosovë historike për Kosovën. Përpjekjet individuale për të qenë pjesë e historisë janë legjitime. Mendoj se të gjithë jemi pjesë e historisë së Kosovës. Si gjeneratë, kemi pasur fatin ballafaqohemi me situatat më të rënda të mundshme, në rrethana lufte. Pastaj, kemi pasur fatin të jemi pjesë e lirisë së Kosovës, që na ka ardhur pas 12 qershorit të vitit 1999. Sot kemi fatin të jemi pjesë e ëndrrës për ndërtimin e shtetit të Kosovës. Prandaj, kushdo që bën përpjekje që individualisht të hyjë në histori, ose të ketë merita më shumë se të tjerët në këtë histori, mendoj se është një vrapim pa përmbajtje, që nuk i bën nder askujt. Ata që vrapojnë se duhet t‘i kryejnë punët - nuk kanë asgjë më tepër sesa që kanë obligim dhe përgjegjësi për ta formalizuar atë që ka përfunduar më 12 qershor të viti 1999. Çështja e vullnetit të popullit ka përfunduar në vitin 1999. Gjendja faktike e tashme - është rezultat i atyre zhvillimeve. Sa i përket asaj se standardet janë përmbushur dhe tash po vjen pavarësia, kjo nuk qëndron. Standardet, fundja, nuk mund të përmbushen as edh kur të bëhet Kosova shtet. Do të kalojë kohë derisa ato të përmbushen.

  Express: Pse u desh të kalojnë tre muaj që të vendosni për kthimin tuaj në Partinë Demokratike të Kosovës?

  Fatmir Limajam pasur nevojë për pushim dhe kam dashur të shoh zhvillimet, të marr informacione për të gjitha ato që kanë ndodhur ndërkohë. Mendoj se nuk është vonesë e madhe tre muaj.

  Express: Ndoshta nuk ka qenë krejt punë pushimi....Ju ndërkohë keni pasur disa kontakte me krerët e partisë,keni biseduar për mundësitë e kthimit tuaj – me disa kushte... apo jo?

  Fatmir Limaj: Kemi biseduar rregullisht, por nuk mund t‘i quaj kushte. Kemi biseduar për zhvillimet në parti në të kaluarën, gjendjen e tashme dhe objektivat për të ardhmen. PDK, ashtu siç e kam lënë, e kam gjetur në një pozicion tjetër. Sot është opozitë. Unë kam paraqitur idetë dhe sugjerimet e mia se në çfarë drejtimi duhet të shkojë PDK më tutje.

  Express: Gjatë kësaj kohe ju nuk treguat asnjë shenj se do të ktheheshit në PDK...

  Fatmir Limaj: Mesazhi për t‘u kthyer në PDK është dhënë ne Aeroportin e Prishtinës, ditën kur kam arritur nga Haga. Me vetë faktin se ka dalë PDK të më presë është dhënë mesazhi.

  Express: Ky ka qenë mesazh që e ka dhënë PDK për juve, e jo ju për PDK‘në...

  Fatmir Limaj: Unë kam qenë i gatshëm për t‘u kthyer. Unë jam pjesë themeluese e PDK‘së. E kam aty investimin tim personal. Por, e pata deklaruar një lloj pushimi dhe nuk kam dashur të flas asgjë për media.

  Express: Pse nuk e vizituat asnjëherë selinë e partisë, pra?

  Fatmir Limaj: Komplet koha ime në vazhdim do t‘i kushtohej partisë, prandaj kam konsideruar se më e rëndësishme është t‘i vizitoj disa vende, disa familje, disa miq, që po i harrojmë nganjëherë.

  Express: Por miq keni pasur edhe në PDK....

  Fatmir Limaj: Miqtë e PDK‘së kanë ardhur dhe më kanë vizitat pothuajse përditë.

  Express: Por nuk e thatë asnjë fjalë për kthimin tuaj...

  Fatmir Limaj: Kam menduar se kjo është nënkuptuar. Nuk ka pasur nevojë të thuhet diçka që është e nënkuptuar.

  Express: Sa jeni të kënaqur me zhvillimet që ka bërë PDK gjatë kohës kur ju nuk ishit këtu?

  Fatmir Limaj: PDK që nga themeli i saj e ka një synim - që t‘i fitojë zgjedhjet, për të qenë forcë udhëheqëse. Me vetë faktin se PDK ende nuk i ka fituar zgjedhjet, nuk besoj se dikush në PDK duhet të jetë i kënaqur.

  Express: A është "faji" te PDK?

  Fatmir Limaj: Është "faji" te PDK, por ka edhe shumë faktorë të tjerë që kanë ndikuar në të kaluarën. Mendoj se ka mungesa që ndoshta kanë ndikuar të mos ketë rezultat më pozitiv. Por, nuk i shmangem këtu edhe faktorët të tjerë që kanë ndikuar.

  Express: Keni thënë se synimi juaj është reformimi i PDK‘së.Si mendoni ta bëni këtë? Dhe, sa është e zorshme kjo punë?

  Fatmir Limaj: Nuk është asgjë e jashtëzakonshme ky deklarim imi. Mendoj se jo vetëm në PDK, por në tëre skenën politike kosovare ka nevojë për një reformim. Shoh se PDK ka nevojë për ndryshime, në vazhdimësi. Synime e mia janë në këtë drejtim. Të bëhen reforma duke ju përshtatur rrethanave kohore, me qëllim që të jemi të gatshëm t‘i përballojmë sfidat që na presin. Unë besoj fuqishëm në resurset që ka brendapërbrenda PDK.

  Express: A janë të mbyllura ato resurse?

  Fatmir Limaj: Mendoj se ka raste kur janë të mbyllura dhe nuk kanë pasur mundësi të depërtojnë, e mund të ketë edhe të ardhmen. Por, do të shkojmë hap pas hapi, që ta hapim partinë, t‘u japim mundësi njerëzve Brenda PDK‘së dhe atyre që janë të interesuar të bashkohen me PDK‘në, jo vetëm për t‘u bërë anëtar të thjeshtë, por të marrin pjesë në procesin e ndërtimit të politikës dhe vizionit të kësaj partie.

  Express:Pos njerëzve që duhet të vijnë në PDK, a ka edhe të tillë që duhet të shkojnë nga PDK?

  Fatmir Limaj:Nuk e di. Ndoshta edhe ka.

  Express: Nëse pretendohet të ketë një demokraci perëndimore, si mund të jetë një parti e gatshme për reforma, ndërsa nuk reflekton ndryshime edhe pas katër palë zgjedhjeve të humbura?

  Fatmir Limaj: Pajtohem me këtë konstatim, sikur kjo të ishte në rrethana normale. Megjithatë, realiteti politik në Kosovë, realiteti i shoqërisë kosovare, është tjetër nga ai perëndimor.

  Express: Mos është ky veç një arsyetim?

  Fatmir Limaj: Jo, nuk është arsyetim. Ne jemi dëshmitarë të zhvillime të pasluftës deri më tash në Kosovë. Këtu ende nuk ka pasur një konkurrencë të mirëfilltë mes forcave politike, për t‘u matë se cili vizion duhet të mbesë prapa. Mendoj se tek ne më tepër është votuar kundër njëri-tjetrit sesa që është votuar për një vizion. Por, besoj se tash e tutje, pas zgjidhjes së statusit, njerëzit do të mendojnë për oferta, dhe mbi bazën e tyre do të përcaktohen për të votuar.

  Express: Në intervistën që patët në RTK, në përgjigjet që dhatë, tingëlluat sikur jeni "gjithëkosovar", një fjalim që ndoshta më shumë do t‘I shkonte Fatmir Sejdiut, si President Konsensual. Ju, megjithatë, jeni PDK...

  Fatmir Limaj: Unë prej fillimit tim në PDK - kam menduar dhe kam vepruar për të gjithë qytetarët e Kosovës. Nuk jam ngushtuar në korniza partiake asnjëherë. Angazhimi im politik - nuk kanë qenë vetëm për partinë, por për Kosovën.

  Express: Por fjalitë për unitetin tingëlluan si idealiste e moralizuese...

  Fatmir Limaj: Mund të tingëllojnë. Ndoshta në këtë vend është mësuar të mos dëgjohet e vërteta. E vërteta ime për Kosovën është ajo që kam thënë. Veprimtaria ime politike ka qenë edhe është në shërbim të Kosovës. Kjo ndërtohet përmes një grupimi politik. Në këtë rast, vizioni im hyn në PDK - për t‘u shërbyer të gjithë qytetarëve.

  Express: Kur flitet për unitetin në Kosovë, e vërteta është ndryshe. PDK gati është injoruar prej partive qeverisëse dhe strukturave ndërkombëtare.Nuk është konsultuar fare për zgjedhjen e Presidentit Konsensual Fatmir Sejdiu, nuk është pyetur fare kur është emëruar Grupi Negociator... Madje, së fundi patëm një deklarim të Soren Jessen-Petersen se procesi i zgjedhjes së Presidentit të Kosovës, kur mungonte Thaçi,nuk mund të bllokohet për shkak të mungesës së disa deputeteve...

  Fatmir Limaj: Mungesa e liderit të forcës kryesore opozitare në Kuvend, nuk është "mungesë e disa deputetëve", por është mungesë e një shtylle të rëndësishme që përcakton politikën kosovare këtu. Aq më tepër kur bëhet fjalë për zgjedhjen e Presidentit, ku aq shumë u trumbetua uniteti. Çfarë uniteti mund të jetë ai - nëse mungon lideri i forcës opozitare? A është kjo shenj e unitetit? Kjo më tingëllon sikur dikush me qëllim dëshiron ta prishë unitetin. Ata që kanë kritikuar - kanë qenë jo fer ndaj kryetarit të partisë.

  Express: Partitë në koalicion, LDK dhe AAK, kanë mbetur pa kryetarët e tyre. Rugova ka vdekur, ndërsa Haradinaj ka një akuzë nga Haga që e pengon të merret me politikë. A mund të reflektojë kjo me krizë institucionale?

  Fatmir Limaj: Kjo është një gjendje reale. Shpresoj që këto dy parti politike të reagojnë mirë, siç reagoi LDK pas vdekjes së Presidentit Rugova. Shpresoj të tejkalojnë vështirësitë, që të mos kenë kriza, sepse çdo krizë Brenda këtyre forcave politike detyrimisht do të reflektojë në skenën politike dhe në shoqërinë kosovare. Prandaj, ai njeri që u gëzohet krizave të brendshme të këtyre grupeve politike, për mendimin tim, ai i gëzohet krizave që reflektojnë në gjithë Kosovën. Besoj që këto parti kanë potencial për t‘i tejkaluar problemet.

  Express: Tash kur kanë filluar negociatat për statusin, anëtarët e Grupit Negociator insistojnë që Kosova do ta fitojë pavarësinë e plotë. Kështu janë deklaruar të gjithë, me përjashtim të Veton Surroit, i cili ka thënë se është i gatshëm të nënshkruajë edhe pavarësi të kushtëzuar....

  Fatmir Limaj: Së pari, mendoj se anëtarët e Grupit Negociator nuk guxojnë të dalin me qëndrime individuale përderisa janë një ekip. Ata mund të flasin brenda për qëndrime e tyre. Por, meqë janë "Grup i Unitetit", siç quhen, duhet të dalin me një deklarim të përbashkët. Mendoj se Grupi Negociator ka shumë punë dhe përgjegjësi të madhe. Deklarimet e komunitet ndërkombëtar janë të qarta, por varet shumë nga ne se sa jemi të ndërgjegjshëm që në kuadër të bisedimeve të marrin sa më pak obligime që mund t‘i përmbush nesër shteti i ardhshëm i Kosovës.

  Express: Në intervistë në RTK, u fokusuat shumë mbi moralin në politikë dhe bizneset e dyshimta. A mund të sqaroni pak më hollësisht këto probleme?

  Fatmir Limaj: Unë kam thënë se disa "biznesmenë", të cilët merren me trafikime të ndryshme, me veprimtari ilegale, dhe arrijnë të bëjnë një grumbull parash, nuk duhet të guxojmë t‘i lejojmë që ndikimin e tyre ta shtrijnë edhe në politikë. Të tillëve duhet t‘u bëhet e qartë se nëse arrijnë në rrugë të pista të blejnë dhe shesin prostituta, nuk mund t‘i blejnë edhe politikanët dhe njerëzit e institucioneve. Këtu duhet veçuar biznesmenët e ndershëm. Ekonomia dhe biznesmenët me ide shtetëformuese janë shumë të rëndësishëm për vendin. Këtyre duhet t‘u happen mundësitë për të prosperuar në bizneset e tyre. Në një shtet ligjor dhe demokratik, në të cilin rolin kryesor e kanë politikanët e moralshëm, e ardhmja është e garantuar. Kështu ndihmohet ekonomia e vendit.

  Express: Kur flisni për këto dukuri a keni indikacione se diçka e ngjashme po ndodh,apo po flisni vetëm në parim?

  Fatmir Limaj: Jo, kjo po ndodh këtu tek ne, siç ka ndodhur edhe në vende të rajonit. Vetëm transparenca dhe morali politik mund të na shpijnë përpara. Për këtë na duhet një mbështetje e fuqishme. Pra, duhet që njerëzit e politikës dhe ekonomisë të kenë ide shtetëformuese.

  Express: PDK ka dorëzuar një dosje në polici kundër Kabinetit të Qeverisë Kosumi, me pretendime se kanë fakte për krim të organizuar. Në Gjykatën Komunale të Prishtinës, ndërkohë, është duke vazhduar një proces gjyqësor, sipas të cilit Adem Salihaj dyshohet se e ka blerë postin e Zëvendëskryeministrit me 180 mijë euro. A janë rastet e këtilla, ato për të cilat po flisni?

  Fatmir Limaj: Organet hetimore duhet të vendosin për këto probleme. Këto organe nuk guxojnë të heshtin, sepse në këtë mënyrë shkatërrohet e ardhmja e secilit prej nesh. Hetimet nuk duhet të guxojnë të ndalen me vendime politike, po as të nisin me vendime politike. Këto gjëra duhet të ndërpriten, sepse në këtë mënyrë na kujtohet një e kaluar e një sistemi të hidhur.

 15. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  INTERVISTA QĖ BĖRI JEHONĖ: FATMIR LIMAJ NĖ RTK (Epoka e re)
  INTERVISTA QĖ BĖRI JEHONĖ: Fatmir Limajt, nė studion e televizionit publik, ka dhėnė intervistėn mė tė guximshme qė ka mundur ta japė ndonjėherė ndonjė politikan shqiptar

  LIMAJ KTHEHET FUQISHĖM, TRONDITI THEMELET E PERANDORISĖ SĖ KRIMIT TĖ ORGANIZUAR NĖ EKONOMI DHE POLITIKĖ

  • KA DIĒKA QĖ NUK SHITET NĖ KĖTĖ VEND!

  -Unė iu premtoj sonte qytetarėve tė Kosovės, se pavarėsisht bindjeve politike qė kanė, veprimtaria ime nuk do tė jetė veprimtari politike partiake, por do tė jetė veprimtari politike nė kuadėr tė PDK-sė e nė shėrbim tė Kosovės dhe gjithė qytetarėve tė saj
  -E vėrteta e ushtarit tė UĒK-sė ėshtė e vėrtetė e Kosovės

  Fatmir Limaj, komandat i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės gjatė luftės dhe politikan i njohur pas luftės,

  Prishtinė, 17 shkurt 2006 - “Ata qė mė njohin mua, e dinė qė dy gjėra janė qė s’kanė mundur dhe s’mund tė mė infektojnė, karrigia dhe paraja... Koha sot ėshtė krejt ndryshe, mendoj se ėshtė koha e fundit qė forcat politike kosovare, njerėzit, tė mblidhen rreth koncepteve dhe vizioneve nė shėrbim tė vendit. Kosovės sot i duhen njerėz me ide shtetformuese”, ka thėnė nė njė intervistė ekskluzive pėr Radio Televizionin e Kosovės (RTK), Fatmir Limaj, komandat i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės gjatė luftės dhe politikan i njohur pas luftės, i akuzuar nga Tribunali Ndėrkombėtar i Hagės pėr krime lufte, dhe i shpallur plotėsisht i pafajshėm pas njė procesi tė gjatė gjyqėsor.

  Zoti Limaj, ne kemi insistuar pėr njė intervistė menjėherė pas kthimit tuaj nga Haga, por si duket kjo u zgjat pak si tepėr?

  Limaj: Unė e di se kėrkesa juaj ėshtė krejt normale, qė sa mė parė tė jem nė studio, por edhe dėshira e qytetarėve pėr tė bashkėbiseduar pėrmes radiotelevizionit me mua ka qenė e pritshme ose e padiskutueshme. Mirėpo, shpresoj qė edhe ju edhe qytetarėt mė keni kuptuar, pėr vetė faktin se unė kam pasur nevojė qė para sė gjithash tė pushoj me familjen time, pastaj tė shoh dhe t’i pėrcjell zhvillimet politike nė Kosovė. Pa dyshim qė i kam pėrcjellė nga atje ku kam qenė, por ėshtė ndryshe kur je brenda nė Kosovė. Dhe kam shfrytėzuar rastin tė takohem me shumė miq, njerėz tė skenės politike nė Kosovė, qytetarė tė rėndomtė, njerėz tė fushave tė ndryshme, me qėllim qė tė kem sa mė shumė informacion mbi zhvillimet nė vendin tonė. Prandaj kjo kohė pushimi, mendoj se ka qenė e nevojshme pėr mua dhe shpresoj qė qytetarėt e Kosovės nuk do tė ma shohin pėr tė madhe njė vonesė tė tillė.

  Ne arritėm qė me kapacitetet tona ta tregojmė tė vėrtetėn

  Ndonėse ka kaluar njė kohė nga pėrfundimi i procesit gjyqėsor nė Hagė, disa pyetje lidhur me tė janė tė pashmangshme nė kėtė bisedė tė parė me ju. Ju dhe dėshmitarėt e mbrojtjes, por edhe ata tė prokurorisė, i keni hedhur poshtė tė gjitha akuzat e prokurorisė dhe tė qasjeve anti-UĒK. A e kishit tė vėshtirė qė tė mbroni Kosovėn dhe vlerat e luftės sė UĒK-sė nė Hagė?

  Limaj: Procesi gjyqėsor nė Hagė e ka pasur njė tė mirė sepse pėrmes televizionit tuaj qytetarėt kanė pasur mundėsi tė pėrcjellin procesin qė ka ndodhur atje dhe ma merr mendja qė pjesa dėrrmuese e qytetarėve e ka pėrcjellė dhe i ka parė zhvillimet se si kanė shkuar. Nuk ėshtė e lehtė tė jesh nė situata tė tilla, situata tė tilla dhe nė rrethana krejt tjera siē dihet. Por, sido qė tė jetė, ne arritėm qė me kapacitetet tona tė bėjmė asgjė tjetėr, vetėm ta tregojmė tė vėrtetėn dhe t’ia bėjmė tė njohur gjykatės, por jo vetėm asaj po edhe opinionit ndėrkombėtar dhe atyre vendorėve tė cilėt ka qenė e nevojshme qė ta njohin tė vėrtetėn dhe gjėrat qė kanė ndodhur nė njė periudhė kohore shumė tė rėndėsishme. Shfrytėzoj rastin t’i falėnderoj tė gjithė dėshmitarėt, si ata qė janė thirrur nė emėr tė prokurorisė por edhe tė mbrojtjes tė cilėt treguan njė qėndrim tė drejtė, sepse nuk kanė hezituar ta thonė tė vėrtetėn ashtu siē e kanė ditur dhe e kanė parė. E posaēėrisht i falėnderoj dėshmitarėt nga komuniteti ndėrkombėtar, tė cilėt mund tė them se kanė qenė jashtėzakonisht tė sinqertė nė dėshmitė e tyre, tė cilat mė kanė ndihmuar jo vetėm mua personalisht, por edhe gjykatėn, sepse besoj qė gjykatės sė Hagės i ka interesuar e vėrteta. Mendoj qė ajo e vėrtetė dhe kjo e vėrtetė e dalė nga kėta dėshmitarė ka qenė nė shėrbim tė paqes, nė shėrbim tė ruajtjes sė identitetit tė gjykatės sė Hagės.

  Ne, shqiptarėt nė Hagė, nuk kemi pasur pėrkujdesje institucionale

  Ju gjatė dėshmisė suaj keni deklaruar se nė Sheveningen e keni ndjerė veten jetim. Pse?

  Limaj: Ndoshta nuk ka qenė tėrėsisht e sqaruar, sepse nė procese tė tilla gjyqėsore, nė procesin e dėshmisė, duhet tė jesh i kufizuar vetėm nė ēėshtje materiale tė cilat i interesojnė gjykatės. Prandaj, nė shumė sqarime tė mia kam qenė i kufizuar tė flitet ajo qė ėshtė nė interes tė gjykatės, atė qė gjykata e konsideron me interes pėr ta ditur. Duhet ikur fjalorit politik ditor i cili nuk ka peshė pėr gjykatėn, prandaj nė shumė raste kemi qenė tė kufizuar qė t’ia bėjmė sa mė tė afėrt tė vėrtetėn tonė gjykatės. E kam thėnė fjalėn qė thatė ju pėr shumė arsye. Njė prej tyre ėshtė se duke i shikuar tė burgosurit tjerė nė Hagė, tė gjithė kanė qenė tė mbrojtur, ose tė interesuar, nga qeveritė e tyre pėrkatėse, kurse ne shqiptarėt qė ishim nė atė kohė, pastaj erdhėn edhe tė tjerėt, nuk kemi pasur njė pėrkujdesje institucionale, njė interesim institucional nga ana e vendit tonė. Unė kam qenė i vetėdijshėm dhe jam edhe sot, se institucionet vendore nuk kanė pasur kompetencė e ku ta di unė pėr tė bėrė hapa tė rėndėsishėm. Megjithatė, jam i bindur se institucionet vendore kosovare kanė mundur qė tė interesohen dhe tė mbajnė njė linjė komunikimi me qytetarėt e tyre. Ne, nė fund tė fundit, jemi qytetarė tė Kosovės dhe si tė tillė ka qenė obligim i institucioneve qė ta bėjnė kėtė komunikim me qytetarėt, derisa atje e kemi konstatuar se jemi tė pafajshėm, pra tė pagjykuar. Nuk ėshtė mirė tė distancohet vendi nga qytetari i saj, derisa tė kryhen tė gjitha formalitetet.

  E VĖRTETA E USHTARIT TĖ UĒK-SĖ ĖSHTĖ E VĖRTETĖ E KOSOVĖS

  Ēfarė kanė bėrė institucionet tona pėr mbrojtjen tuaj?

  Limaj: E vėrteta ka qenė nė interes tė Kosovės dhe ėshtė edhe sot. Nėse jo pėr diēka tjetėr, vendit tonė dhe institucioneve tona u duhet e vėrteta, sepse e vėrteta dhe mbrojtja e drejtėsisė do t’i shėrbente ardhmėrisė sė vendit tonė dhe proceseve demokratike nė Kosovė. Pėr kėtė fakt, ne duhet tė pėrkujdesemi pėr njerėzit qė i kemi nė Hagė. Nuk ėshtė koha tash vetėm tė flasim pėr Hagėn, por ėshtė momenti i fundit qė mendoj se kapacitetet e institucioneve tona kanė shkuar nė zhvillim e sipėr dhe janė aq tė zhvilluara sa qė duhet tė fillojė pėrkujdesja edhe pėr qytetarėt e Kosovės qė janė jashtė saj. Kėtu e kam fjalėn edhe pėr mėrgimtarėt qė kanė probleme tė pėrgjithshme ditore, dhe nuk duhet tė heqim dorė aq lehtė nga qytetari ynė. Nė fund tė fundit, njerėzit qė kanė qenė dhe janė tė akuzuar nė Hagė nuk janė larguar pėr ēėshtje tė tyre private, dhe ėshtė shumė e rėndėsishme pėrfundimi i proceseve gjyqėsore, ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne t’iu ofrojmė tė gjitha mundėsitė pėr tė kuptuar tė vėrtetėn, pėr tė zbardhur tė vėrtetėn, sepse mbrojtja e sė vėrtetės dhe ndihma pėr tė mbrojtur kėtė tė vėrtetė ėshtė nė shėrbim tė Kosovės. E kam thėnė edhe nė Kuvendin e Kosovės, se e vėrteta e ushtarit tė UĒK-sė ėshtė e vėrtetė e Kosovės. Ky ėshtė njė fakt. Ne e kemi kaluar njė periudhė tė caktuar kohore tė lavdishme, si rezultat i sė cilės Kosova e ka lirinė. Dhe nuk mundet dikush tė heqė dorė ose ta kthejė shpinėn pėr zhvillimet qė kanė ndodhur nė atė kohė, e njerėzit individualisht tė pėrballen me fatin e tyre, sepse ata atje nuk janė pėr ēėshtjet e tyre personale, por ngase kėtu ka ndodhur njė luftė, dhe pas lufte dikush ka shpallur dyshime se kanė mundur tė ndodhin krime dhe veprime qė janė tė dėnueshme. Dhe, ėshtė e drejtė e tyre dhe e secilit qė tė paraqesė dyshime qė ka ndodhur diēka joligjore, sikur qė ėshtė e drejtė e jona pėr tė argumentuar se nuk kanė ndodhur gjėra tė tilla, siē pretendohet nga pala akuzuese.

  INSTITUCIONET E KOSOVĖS DUHET T’IU NDIHMOJNĖ DJEMVE QĖ TASH JANĖ NĖ HAGĖ

  Sa ju kanė ndihmuar konkretisht institucionet e Kosovės qė ta mbroni luftėn e UĒK-sė nė Hagė?

  Limaj: Po mendoj se qytetarėt e Kosovės dhe institucionet nė pėrgjithėsi e dinė ndihmėn e tyre dhe nuk dua tė flas pėr kėtė, por dua tė flas pėr djemtė qė janė atje. E dini se atje janė Haradin Balaj, Lahi Brahimaj dhe Idriz Balaj. Nėse nuk kanė bėrė deri mė tani, i thėrras, siē kam thirrė edhe nė Kuvend, qė tani t’iu ofrohet ndihma atyre njerėzve qė janė atje, sepse dėshmia e vėrtetės sė tyre ėshtė nė interes tė ardhmėrisė sė Kosovės. Kosova duhet tė hyjė nė ndėrtimin e shtetit pa hipoteka. Dilemat historike nė historinė e shqiptarėve kanė nxjerrė telashe nė tė kaluarėn. Mendoj se ėshtė koha kur tė gjitha dilemat, sado tė dhimbshme tė jenė, e vėrteta duhet tė dalė nė shesh. Mendoj se institucionet vendore kanė obligim parėsor pėr tė ndriēuar tė vėrtetėn e vendit tė tyre dhe pėr tė ecur pėrpara.

  AJO QĖ NA KA MBAJTUR GJATĖ GJITHĖ KOHĖS, KA QENĖ SOLIDARITETI I QYTETARĖVE NDAJ NESH

  Gjatė kohės sė qėndrimit tuaj dhe tė bashkėluftėtarėve tuaj nė Hagė, ju kanė mbėshtetur qytetarėt. Po ashtu, pas kthimit tuaj nga Haga ju kanė vizituar qindra-mijėra qytetarė nga tė gjitha viset shqiptare. Si e konsideroni kėtė mbėshtetje tė tyre?

  Limaj: S’ka diskutim, unė e kam thėnė edhe nė shumė raste, ajo qė na ka mbajtur neve gjatė gjithė kohės, qė nė momentin qė nuk kanė funksionuar ato qė ėshtė dashur tė funksionojnė, ka ardhur nė shprehje ajo qė i ka mbajtur shqiptarėt me shekuj, solidariteti dhe ndihma ndaj njėri-tjetrit. Edhe nė rastin tonė, duke iu falėnderuar qytetarėve tė Kosovės, mėrgimtarėve qė punonin nė perėndim, duke iu falėnderuar firmave tė ndryshme qė kanė ndihmuar vullnetarisht nė tė gjitha drejtimet, familjet tona shkuarje-ardhje, na kanė ndihmuar me mjete financiare pėr qėndrimin tonė atje, do tė thotė ka qenė ndihmė e qytetarėve tė Kosovės. Po ashtu, kanė ardhur qindra-mijėra qytetarė dhe na kanė vizituar e na kanė dhėnė vullnet pėr tė qėndruar nė situatėn qė kemi qenė, me qėllim qė ta mbrojmė luftėn tonė ēlirimtare. Mendoj se si gjithherė qytetarėt kanė qenė burimi i forcės sonė dhe burimi i asaj qė e ka vlejtė pėr tė sakrifikuar pėr kėtė vend, dhe e them qė pėr gati tri vjet tė qėndrimit tim nė Hagė, se padyshim qė ky vend edhe mė tepėr ia ka vlejtė, sepse kėta njerėz, pavarėsisht problemeve, gjithmonė kanė gjetur kohė dhe mundėsinė pėr tė shprehur solidaritetin ndaj nesh dhe pėr tė na dhėnė forcė qė edhe ne ta mbrojmė vendin tonė.

  PREMTOJ SE VEPRIMTARIA IME DO TĖ JETĖ NĖ SHĖRBIM TĖ QYTETARĖVE DHE TĖ PERSPEKTIVĖS SĖ VENDIT TONĖ

  Tani t’u kthehemi disa pyetjeve mė aktuale. Pas dy muaj e gjysmė kthimi nė Prishtinė, ju jeni rikthyer nė skenėn politike tė Kosovės. Cili do tė jetė roli juaj nė Partinė Demokratike tė Kosovės, nė mesin e bashkėveprimtarėve tuaj, bashkėthemelues i sė cilės keni qenė edhe ju?

  Limaj: Para sė gjithash, dua t’i falėnderoj tė gjithė qytetarėt. Atė qė e thashė mė herėt dua ta them edhe njė herė. Gjatė kohės sa kemi qenė nė Hagė, pėr t’u solidarizuar, pėr tė na dhėnė mbėshtetje, pėr herė tė parė qytetarėt e Kosovės kanė reaguar si popull, jo mbi baza partiake. Mbėshtetja qė ėshtė treguar nė qytetet e Kosovės, por edhe nė mėrgim, ka qenė njė mbėshtetje e gjithė popullit. Kjo pėr mua ka qenė njė shenjė vlerėsuese e veprimeve tė mia para se tė shkoj nė Hagė, qė tregon se veprimtaria ime politike dhe kombėtare ka qenė veprimtari nė shėrbim tė vendit tim, jo me qėllim partiak. Po ja qė nė jetėn demokratike pa dyshim qė partitė politike janė institucione qė njeriu e ndėrton vizionin e tij, njė vizion qė dėshiron t’ua tregojė qytetarėve pėr tė ndėrtuar ardhmėrinė e tyre. Ėshtė njė institucion demokratik nėpėrmjet tė cilit e merr udhėheqjen e shtetit dhe e paraqet vizionin pėr tė mirė tė vendit. Prandaj, unė kur kam ardhur nė Prishtinė, iu kam thėnė qytetarėve se kjo ėshtė parti e Kosovės. E kam thėnė pėr arsye se e kam ditur qė aty ka njerėz qė e kanė tejkaluar vijėn partiake. Ky ka qenė njė reagim gjithėpopullor. Unė iu premtoj sonte qytetarėve tė Kosovės, se pavarėsisht bindjeve politike qė kanė, veprimtaria ime nuk do tė jetė veprimtari politike partiake, por do tė jetė veprimtari politike nė kuadėr tė PDK-sė e nė shėrbim tė Kosovės dhe gjithė qytetarėve tė saj. PDK-ja ose partitė politike nė Kosovė, tani pėr tani janė tė ngushta pėr vizionet shtetformuese. Ne duhet t’i pėrdorim partitė politike pėr tė ndėrtuar shtetin. Unė kėshtu e kam konceptuar gjithmonė partinė politike, kėshtu e konceptoj edhe sot dhe aktiviteti im partiak ėshtė nė shėrbim tė Kosovės, nėpėrmjet PDK-sė qė unė besoj nė vizionin e saj, nė qėndrimet e saj. Do tė arrijmė qė atė vizion ta shtrijmė nė shėrbim tė qytetarėve. Prandaj, veprimtaria ime do tė jetė nė shėrbim tė qytetarėve dhe tė perspektivės sė vendit tonė. Tani normalisht qė unė jam aktivizuar nė jetėn politike nė Kosovė dhe krejt normal qė jam kthyer nė PDK, nė tė cilėn kam qenė bashkėthemelues. Jam kthyer nė PDK aty ku e kam lėnė, sepse jam themelues i saj dhe besoj nė vizionin e saj politik, besoj nė resurset njerėzore qė ka. PDK do tė dijė qė nė kėto rrethana tė reja tė ndėrtojė, tė vazhdojė, tė ndryshojė ēdo ditė qė vizioni tė gjejė vend te qytetarėt e saj, tė jetė vizion modern pėr njė shtet demokratik e funksional. Unė jam i bindur qė veprimtarėt tanė do tė dinė tė ecin me kohėn. Vetėm njerėzit qė ndryshojnė, ecin pėrpara. Kjo thėnie ėshtė e hershme, qė tregon qartė se vendet qė kanė bėrė ndryshime kanė ecur pėrpara. Prandaj, edhe ne shpresojmė qė me ndryshimet, duke u pėrshtatur nė rrethana kohe, do t’i kalojmė sfidat me tė cilat ballafaqohet vendi dhe shoqėria jonė, do tė dimė tė gjejmė vendin tonė pėr tė luajtur rolin tonė tė domosdoshėm nė shėrbim tė atdheut.

  KOHA SOT ĖSHTĖ KREJT NDRYSHE. KOSOVĖS SOT I DUHEN NJERĖZ ME IDE SHTETFORMUESE

  Nė opinion, sidomos nė disa media ka pasur shkrime tė tilla, ku ėshtė thėnė se kinse Limaj ka pasur dilema tė kthehet apo jo nė PDK, dhe se do tė formojė parti tė re politike, sa janė tė vėrteta kėto?

  Limaj: Ata qė mė njohin mua e dinė qė dy gjėra janė qė s’kanė mundur dhe s’mund tė mė infektojnė, karrigia dhe paraja. Dmth. unė nuk jam njeri qė mund tė bėj njė hap tė tillė. Dilemat qė janė shfaqur janė krejt tė arsyeshme, dhe me vetė faktin e pushimit tim tremujor, njerėzit kanė pasur arsye tė shfaqin dilema tė tilla. Ndoshta ka edhe tė tillė qė janė tė dėshpėruar, do tė thotė ka nga njerėz tė ndryshėm me mendime tė ndryshme qė janė pėr t’u respektuar. Po ndoshta kjo fazė e pushimit tremujor iu ka ndihmuar kėtyre dilemave, por pėr mua personalisht asnjėherė nuk ka pasur dilemė. E vetmja gjė qė kam pasur nevojė, kam thėnė edhe nė fillim, se kam pasur nevojė pėr tė pushuar. Asnjėherė nuk kam pasur dilemė se ku do tė kthehem. Dilemat mė tepėr duhet t’i shohim nė atė se ēka duhet tė bėjmė nė tė ardhmen, ballafaqimet tona me tė cilat duhet tė pėrballemi, qė sa mė mirė t‘i kalojmė kėto faza nė tė cilat jemi tani, tepėr tė rėndėsishme. Dhe unė jam i sigurt, tė paktėn mendoj, se do ta jap kontributin tim nė kuadėr tė mekanizmave tė PDK-sė sė bashku edhe me bashkėveprimtarėt e mi, por ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme, edhe me forcat tjera politike. Koha sot ėshtė krejt ndryshe, mendoj se ėshtė koha e fundit qė forcat politike kosovare, njerėzit, tė mblidhen rreth koncepteve dhe vizioneve nė shėrbim tė vendit. Kosovės sot i duhen njerėz me ide shtetformuese.

  Mbrėmė, nė “Hotel Viktoria” nė Prishtinė, PDK organizoi njė solemnitet rasti me rastin e kthimit tuaj nė kėtė parti. Si u prit ky hap i juaji nga pėrfaqėsuesit e institucioneve ndėrkombėtare dhe atyre vendore, dhe tė mysafirėve tjerė qė ishin tė pranishėm nė kėtė solemnitet?

  Limaj: Mendoj se ėshtė pritur mirė, meqenėse kjo pyetje duhet t‘i drejtohet atyre vetė. Ishte njė akt, mė tepėr njė mirėpritje nga strukturat partiake, njė fillim ose vazhdim i punės ku e kam lėnė, e cila m’u ndėrpre para tri viteve dhe normalisht mė vjen mirė. Unė jam i bindur qė ne kemi ndėrtuar njė vizion tė ri politik, vizion duke ēuar pėrpara, duke reformuar, duke iu pėrshtatur rrethanave tė Kosovės.

  NE JEMI NĖ SHĖRBIM TĖ QYTETARĖVE DHE JO QYTETARĖT NĖ SHĖRBIM TONIN

  Analistėt, politikanėt dhe tė gjitha mediat rikthimin tuaj nė PDK e shohin si rast tė mirė pėr reformimin e kėsaj partie. Cili ėshtė komenti juaj?

  Limaj: Normalisht, njerėzit i falėnderoj sepse njerėzit presin edhe nga unė por edhe nga klasa politike, pėr tė realizuar qėllimet tona tė pėrgjithshme por edhe individuale. Mos harroni se nuk ėshtė ēėshtje statusi krejt ēka duhet tė bėjmė nė Kosovė, por unė shpresoj qė angazhimet e mia do tė jenė nė shėrbim tė kėtij vendi, nė mėnyrė mė tė mirė tė mundshme tė prezantuara dhe sė bashku me bashkėmendimtarėt e mi, bashkėmendimtarėt tanė por edhe me klasėn politike nė tėrėsi nė Kosovė. Unė shpresoj se do tė angazhohemi tė punojmė qė tė mos i dėshpėrojmė njerėzit. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme sot nė Kosovė, ėshtė qė qytetarėt e Kosovės tė mos i dėshpėrojmė edhe ashtu tė dėshpėruar. Nė qoftė se qytetarėve tė Kosovės ia merr shpresat, e vetmja gjė qė iu ka mbetur, atėherė shtrohet pyetja, me ēfarė do tė jetohet? Unė mendoj se duhet tė jemi tė sinqertė dhe transparentė me njerėzit tanė. Sado e dhimbshme qoftė ajo e vėrtetė, ėshtė momenti i fundit qė politikani i Kosovės nuk guxon tė bėjė politikė me qytetarin e saj. Duhet t’ia thotė tė vėrtetėn, duhet t’i tregojė qartė pėr procesin politik, se nė fund tė fundit shtrohet pyetja, pėr ē‘gjė po bėhet politika, dhe nė krye tė ēkafit jemi ne, dhe nė shėrbim tė kujt jemi? Jemi nė shėrbim tė qytetarėve dhe jo qytetarėt nė shėrbim tonin. Edhe ne nuk kemi kurrfarė tė drejte pėr ta rezervuar informacionin, por duhet t‘ia themi qytetarit, sepse veprimtaria jonė politike ka efekte tė drejtpėrdrejta nė jetėn e pėrditshme tė qytetarit, dhe ai qytetar ka tė drejtė tė dijė se nė ēfarė drejtimi po udhėheq klasa politike ose institucionet e vendit, nė ēfarė drejtimi po udhėheq ardhmėrinė dhe tė mirėn e tij. Prandaj, unė mendoj dhe besoj qė nė kėtė drejtim do tė mundohem tė jap kontributin tim, qė para sė gjithash tė jemi sa mė transparentė para njerėzve tanė.

  SHPRESOJ QĖ KLASA POLITIKE E KOSOVĖS DO TĖ FLASĖ ME GJUHĖN QĖ E KUPTOJNĖ NJERĖZIT E TYRE

  Thuhet se ky vit ėshtė shumė vendimtar pėr Kosovėn. Kėto ditė ėshtė aktuale vendosja e statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Si e ēmoni disponimin e faktorit ndėrkombėtar pėr ta realizuar ėndrrėn e kamotshme tė popullit tė Kosovės, pėr pavarėsi dhe shtet sovran?

  Limaj: Po mė duket se gjėrat janė tė qarta nė raport me faktorin ndėrkombėtar. Mesazhet nga faktori ndėrkombėtar asnjėherė nuk kanė qenė mė tė qarta pėr Kosovėn, pėr politikėn dhe qytetarėt e Kosovės. Problemi ėshtė aty se mesazhet e komunitetit ndėrkombėtar duhet tė interpretohen nė atė mėnyrė qė ta kuptojė qytetari. Nuk ėshtė mirė qė mesazhet e faktorit ndėrkombėtar t‘i ndryshojmė sipas tekeve dhe dėshirave tona. Unė mendoj se njerėzve duhet t’u thuhet qartė se cili ėshtė mendimi, ēka pret faktori ndėrkombėtar nga Kosova. Ne jemi dėshmitarė tė zhvillimeve tė fundit, tė disa deklarimeve nga faktorė tė ndryshėm ndėrkombėtarė, shumė tė rėndėsishėm pėr procesin e Kosovės, dhe mendoj se janė jashtėzakonisht premtuese deklarimet e fundit. Edhe nė Kėshillin e Sigurimit, nė mbledhjen qė ishte, por edhe deklarimet e pėrfaqėsuesit tė Britanisė sė Madhe, janė mė se tė qarta se nė ēfarė drejtimi po shkon Kosova. Por, unė e kam si shprehi se mė tepėr merremi ne si faktor politik nė Kosovė, ēka ne duhet tė bėjmė, se sa tė vazhdojmė tė mbesim me atė qė thotė faktori ndėrkombėtar. Detyrat qė ne duhet t’i kryejmė nuk do tė na i kryejė faktori ndėrkombėtar, ato duhet t‘i kryejmė ne, dhe ne duhet tė ballafaqohemi me vėshtirėsitė dhe problemet qė janė paraqitur dhe do tė paraqiten nė proces e sipėr. Ėshtė detyrė e kėsaj klase politike tė shkojė te qytetari, tė flasė me qytetarin dhe t‘i tregojė qartė pėr problemet me tė cilat po ballafaqohemi, detyrat qė duhet t’i kryejmė dhe obligimet tė cilat na presin. Standardet e famshme, qė unė i quaj mė tepėr kritere demokratike, njerėzit e Kosovės kam pėrshtypjen se nuk e kanė tė qartė se ēka nė realitet janė ato kritere demokratike. Kam pėrshtypjen qė nuk iu ėshtė shpjeguar se ēka nė realitet janė kėto kritere apo standarde. Nuk mjafton qė tė pėrmendet, apo tė reklamohen standardet nė televizione nė bazė reklamash apo nėpėr rrugė me postera, ose me ndonjė vizitė ad hoc nė ndonjė vend. Njerėzve duhet t’iu sqarohet nė gjuhėn qė e kuptojnė, se kriteret ose standardet demokratike janė ato tė cilat sjellin mirėqenie, ato tė cilat i zbusin problemet sociale, tė cilat e luftojnė korrupsionin, tė cilat krijojnė siguri pėr tė gjithė qytetarėt, ato tė cilat kriminelėt nuk i lėnė nė rrugė tė shėtisin, por duhet ta marrin atė qė e meritojnė; se qėllimi kryesor i kėtyre standardeve demokratike nuk janė pengesė pėr jetėn tonė, apo pėr statusin e Kosovės, por janė tė domosdoshme pėr shoqėrinė e Kosovės, janė nė shėrbim tė ardhmėrisė sė fėmijėve tanė; se ato standarde nuk janė paraqitur pėr tė na penguar pėr tė ecur pėrpara, por pėr ta modernizuar shoqėrinė kosovare, pėr ta ndėrtuar kėtė shtet qė po e ndėrtojmė, shtet i cili do tė jetė funksional dhe do tė jetė nė shėrbim para se gjithash tė qytetarit. Domethėnė, mbi tė gjitha duhet tė bisedohet drejtpėrdrejt me qytetarin dhe jo tė bisedohet nga distanca. Unė nuk mund ta pranoj qė nė tė njėjtėn mėnyrė qė na e sqaron faktori ndėrkombėtar, tė njėjtėn zgjidhje ta kemi edhe ne klasa politike. Klasa politike e Kosovės ka pėr obligim qė mesazhin e faktorit ndėrkombėtar ta shpėrndajė nė Kosovė. Ne duhet ta kemi tė qartė, qytetarėt e Kosovės nuk mendojnė qysh mendojnė katėr restorante nė Prishtinė. Ka njerėz nė Kosovė qė mė shpesh kanė shkuar nė Shkup sesa qė disa kanė dalė nga Prishtina. Duhet tė shkojmė nė ēdo pjesė tė vendit tonė, sė pari tė njihemi me problemet dhe me shqetėsimet qė kanė qytetarėt tanė. Duke i njohur ato probleme dhe shqetėsime, duke i sqaruar njerėzit, duke u treguar pėr pamundėsitė qė kemi, ėshtė e vėrtetė qė ne jemi nė njė gjendje tė vėshtirė pėr t’i pėrmbushur ato qė presin qytetarėt, mirėpo ėshtė e lehtė pėr tė shkuar dhe pėr tė biseduar me ta. Mos tė harrojmė njė gjė, atė qė sot janė duke e sakrifikuar qytetarėt e Kosovės, janė themeluar nė emėr tė statusit final tė Kosovės. Gjithė ato probleme sociale qė kanė, gjithė ato probleme dhe vėshtirėsi ekonomike janė pėr ēmimin e shtetit tė Kosovės. Por ne duhet tė shkojmė atje dhe t‘u sqarojmė e t‘u tregojmė se nė ēfarė gjendje jemi. Po ashtu, edhe mesazhet qė na vijnė nga faktori ndėrkombėtar nuk janė pengesa por janė nė shėrbimin tonė, nė shėrbim tė vendit tonė. Shpresoj qė klasa politike e Kosovės do tė flasė me gjuhėn qė e kuptojnė njerėzit e tyre. Klasa politike e Kosovės duhet tė flasė mė shumė pėr qytetarin e saj dhe nė shėrbim tė qytetarit tė saj, sesa pėr ta kėnaqur dikė tjetėr. Mendoj qė ēelėsi i njė procesi tė mirėfilltė, ēelėsi i njė komunikimi tė shėndoshė me klasėn politike ėshtė transparenca, sinqeriteti. Ashtu siē janė, gjėrat duhet tė thuhen. Me mijėra herė e kanė dėshmuar kėta njerėz se ėshtė lehtė tė qeveriset me qytetarėt e Kosovės, sepse janė tė gatshėm edhe tė sakrifikohen, edhe tė ballafaqohen me kėto vėshtirėsi. Mirėpo, njerėzit irritohen nėse shohin qė veprimet tona nuk shkojnė nė drejtimin e duhur. Veprimet tona e irritojnė qytetarin e Kosovės, ia kthejnė shpinėn qytetarėve tė Kosovės, kėto janė gjėra tė cilat e dėmtojnė procesin e Kosovės. Unė besoj se ne si klasė politike do tė jemi nė krye tė detyrės, do tė jemi para se gjithash edhe tė pėrgjegjshėm dhe tė ndershėm, por edhe transparentė para njerėzve tanė. Kėshtu e meritojmė edhe respektin nga faktori ndėrkombėtar.

  DUHET TĖ LUFTOJMĖ QĖ NĖ NEGOCIATA T‘I MINIMIZOJMĖ OBLIGIMET QĖ DO T‘I MARRĖ PUSHTETI I ARDHSHĖM I KOSOVĖS

  Ēka mendoni pėr reagimet e Beogradit pėr Kosovėn nė Kėshillin e Sigurimit, ndaj vlerėsimeve tė Grupit tė Kontaktit?

  Limaj: Reagimet qė vijnė nga Beogradi janė krejt tė pamatura. Ne kėtu duhet tė bėjmė atė qė duhet bėrė, duhet tė jemi nė krye tė detyrės.
  Ēka duhet tė bėjmė?
  Mendoj se klasa politike e Kosovės, duhet ta demonstrojė, jo vetėm ta deklarojė njė barazi tė qytetarėve tė Kosovės, ajo duhet demonstruar ēdo ditė, ēdo moment. Jo tė shkojmė tė vizitojmė njė familje serbe ose boshnjake vetėm kur tė na thotė dikush nga ndėrkombėtarėt, por kėtė duhet ta bėjmė pėr tė mirėn e Kosovės, sepse ata janė qytetarė tė Kosovės. Kjo ėshtė e ardhmja e Kosovės. Jo tė shkohet sipas porosive, por kur tė dalin qeveritarėt tanė, kur dalim ne nė terren duhet t‘i vizitojmė edhe disa familje shqiptare qė janė nė kushte katastrofale, probleme sociale, familjet e dėshmorėve, invalidėt e luftės. Dmth. ėshtė momenti kur klasa politike duhet ta shohė tėrėsinė e qytetarėve tė Kosovės pa dallime etnike. Shteti dhe qeveria duhet tė lidhen me tė gjithė qytetarėt njėsoj, pavarėsisht pėrkatėsisė etnike. Ne mė tepėr duhet tė interesohemi qė t’i kryejmė obligimet tona si qytetarė, si institucione karshi qytetarėve, ndėrsa pėr sinjalet qė na vijnė nga Beogradi, nuk duhet apriori tė themi “nuk na intereson ēka thotė Beogradi”, sepse ne do tė bisedojmė me Beogradin. Nesėr duhet tė shkojmė tė bisedojmė me Beogradin, nuk do tė bisedojmė me Bangladeshin, prandaj duhet tė na interesojė ēka thotė Beogradi, kush ėshtė nė Grupin Negociator tė Beogradit, sepse nė fund tė fundit nesėr do ta kemi fqinjin e parė Serbinė dhe duhet t‘i zhvillojmė edhe marrėdhėniet kulturore edhe ekonomike. Por, para sė gjithash duhet ta kemi parasysh se ne e kemi njė minoritet qė Beogradi ka tė drejtat legjitime pėr t‘u interesuar pėr tė drejtat e kėtij komuniteti kėtu, dhe natyrisht, ne duhet ta pėrdorim kėtė komunitet si urė pėr bashkėpunime dhe integrime rajonale. Prandaj, unė jam ithtar i asaj qė me shumė kujdes tė shihen zhvillimet nė Beograd, me shumė seriozitet tė merren pėrgatitjet qė ėshtė duke i bėrė Beogradi. Ju vetėm shikoni delegacionin e Beogradit, aty ėshtė njė shkollė politike nacionaliste e cila nuk do tė heqė dorė lehtė, do tė paraqesė pengesa nė procesin e statusit ose nė procesin e ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės, duke u nisur nga kryetari i Serbisė, Boris Tadiq, pastaj Koshtunica, Sandra Rashkoviq-Iviq, e bija e Jovan Rashkoviqit, ju kujtohet qė nė vitin 1990 ka ngritur nacionalizmin nė Kroaci, e deri te Dushan Batakoviq, qė ėshtė njė ndėr ideologėt e kantonizimit tė Kosovės, e porositur nga Kisha Serbe dhe nga Akademia e Shkencave tė Serbisė, e deri te Aleksander Simiq, qė e ka bėrė planin e decentralizmit, pėr tė cilin do tė bisedohet nė Vjenė. Do tė thotė, duhet parė mirė kėta njerėz pėr tė ditur se me kė kemi tė bisedojmė. Mendoj qė Kosova dhe institucionet tona nuk duhet tė jenė komode, por tė mbledhin ekspertė tė mirė tė kėtij vendi, pavarėsisht a janė nė atė parti politike a jo, pavarėsisht a janė nė Grup Negociator apo jo, pavarėsisht a janė krejt tė njė partie apo jo, por duhet tė jenė njerėz qė dinė t‘i mbrojnė interesat e Kosovės. Pse po them interesat e Kosovės? Sepse neve na duhet sot tė luftojmė me negociatat pėr tė ndėrtuar njė shtet funksional, neve nuk na duhet njė shtet si Bosnja, njė shtet i cili nuk funksionon, njė shtet i dėshtuar. Unė jam i bindur se bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė e interesuar tė ndėrtojė shtet tė dėshtuar nė Kosovė. Mirėpo, para sė gjithash ne duhet tė jemi ata qė duhet tė luftojmė, qė nė kėto negociata t‘i minimizojmė obligimet qė do t‘i marrė pushteti i ardhshėm i Kosovės, dhe kjo mund tė bėhet nėse njerėzit janė me kompetencė, flasin dhe punojnė nė negociatat qė na presin.

  Nė kėtė kuadėr, si e ēmoni ju punėn e Ekipit Negociator tė Kosovės dhe ēka prisni nga ky proces?

  Limaj: Ne e dimė, unė tani kam ardhur nga Haga dhe mė tepėr po flas pėr ēėshtjen e temės sesa pėr raste konkrete. Ėshtė mirė qė ėshtė njė grup i tillė negociator. Ai, nė fund tė fundit, ėshtė reflektim i botės sė qytetarėve tė Kosovės, ėshtė grup qė ka dalė nga institucionet e Kosovės, nė kėtė rast parlamenti. Unė dua t’i them vetėm dy gjėra, pa u futur nė hollėsira, se si do tė funksionojė nė tė ardhmen ky ekip. Por, Grupi Negociator duhet ta ketė njė gjė tė qartė. Mė 12 qershor 1999, populli i Kosovės e ka kryer atė qė ėshtė dashur ta kryejė, merita pse Kosova sot ėshtė kėtu ėshtė meritė e popullit tė Kosovės dhe e ndihmės sė komunitetit ndėrkombėtar. Prandaj, unė mendoj se Grupi Negociator i Kosovės nuk duhet tė shtyhet kush do tė nėnshkruajė i pari pavarėsinė, kush i pari, kush i dyti, kurrfarė meritash nuk kanė ata pėr pavarėsinė, por e kanė pėrgjegjėsi. Ata mė tepėr duhet ta shohin si njė pėrgjegjėsi qė realisht e kanė, ta formalizojnė dhe sa mė mirė tė dalim nga ato negociata. Nga qershori ’99, ne si skenė politike e kemi vonuar procesin e pavarėsisė sė Kosovės nga gabimet tona. E dini se kemi pasur lėshime dhe gabime, hezitime nė ēėshtje tė ndryshme, qoftė nė mbrojtjen e tė drejtave tė minoriteteve por edhe nė vetė problemet qė kemi pasur ndėrmjet forcave politike. Mungesa e njė uniteti ndėrmjet faktorit politik kosovar, marrėdhėniet jo fort tė mira, shpeshherė tė tensionuara mes faktorit politik, e kanė vonuar procesin e pavarėsisė sė Kosovės. Prandaj, Grupi Negociator nuk ėshtė duke shkuar ta nėnshkruajė pavarėsinė e Kosovės si meritė tė tyre, ata e kanė pėrgjegjėsinė. Ēfarėdo qė marrim ne pėr pavarėsinė e Kosovės, ėshtė pėrgjegjėsi e tyre, sepse Kosova mė 12 qershor e ka pėrcaktuar fatin e saj. Ata sot e kanė pėr obligim qė nė negociata tė sillen si burrėshtetas, si njerėz shtetformues, tė cilėt gjeneratės sė ardhshme do ia lėnė sa mė pak obligime tė cilat mund tė kryhen. GN mendoj se duhet ta ketė parasysh qė tė marrė obligime tė cilat Kosova mund t’i pėrmbushė dhe tė ketė parasysh qė tė ndėrtojė njė shtet atje nė bisedime, tė jetė Kosova si njė shtet funksional, si njė shtet i cili mund tė funksionojė.

  FAKTORI NDĖRKOMBĖTAR E DI MIRĖ SE POPULLI I KOSOVĖS E MERITON PAVARĖSINĖ

  Po sa janė nė nivel tė pėrgjegjėsisė dhe tė seriozitetit, pėrfaqėsuesit e Kosovės, pėr ta bindur botėn se ne e meritojmė pavarėsinė?

  Limaj: Botėn nuk mund ta bindin nė kėtė rast individėt nga institucionet e Kosovės. Botėn e ka bindur populli i Kosovės se e meriton pavarėsinė e Kosovės. Botėn duhet ta bindim ndryshe, se jemi tė gatshėm pėr ta udhėhequr shtetin e Kosovės. Kjo klasė politike duhet ta bindė botėn, se ne si klasė politike jemi aq tė pjekur sa jemi tė gatshėm pėr tė marrė obligime dhe pėrgjegjėsi ndėrkombėtare, pėrgjegjėsi tė cilat do tė reflektojnė stabilitet, tė cilat do tė jenė nė shėrbim tė tė gjithė qytetarėve tė vendit, pėrgjegjėsi me tė cilat do tė jemi tė gatshėm pėr tė ndėrtuar njė shtet demokratik, ku ēdo qytetar i Kosovės do tė jetė i barabartė para ligjit. Unė shpresoj qė nė kėtė drejtim kėto institucione, dhe vetė ne klasa politike, do tė arrijmė ta bindim bashkėsinė ndėrkombėtare se jemi tė gatshėm pėr tė kaluar nė njė fazė tjetėr nė qeverisje. Sa i pėrket meritės, faktori ndėrkombėtar e di mirė se populli i Kosovės e meriton pavarėsinė, prandaj i kemi deklarimet e tyre qė duhet tė merret parasysh vullneti i popullit tė Kosovės. Mirė qė nuk bazohet nė klasėn politike. Po tė bazohej nė klasėn politike, nuk e di a do ta kishim merituar pavarėsinė. Me rėndėsi ėshtė qė populli ynė e meriton. Ne si klasė duhet tė punojmė pėr tė demonstruar sigurinė tonė politike, se jemi tė gatshėm tė udhėheqim.

  Mė 20 tė kėtij muaji, pra tė hėnėn, do tė mbahet takimi nė Vjenė i pėrfaqėsuesve tė institucioneve tė Kosovės dhe atyre tė Serbisė, ku do tė bisedohet kryesisht pėr decentralizimin e pushtetit lokal nė Kosovė. A e keni parė ju kėtė draft dhe a e mbėshtetni?

  Limaj: Nuk ėshtė kėtu ēėshtje e mbėshtetjes sime personale. Me rėndėsi ėshtė qė kėtė e ka bėrė Grupi Politik dhe Ekipi Negociator i ka dhėnė pėlqimin, dhe ata janė njerėz qė janė tė institucioneve tė Kosovės dhe pėrgjegjėsia ėshtė e tyre. Ne do tė shohim se si do tė shkojė ky proces.

  E KEMI RASTIN KĖTU TA TREGOJMĖ HUMANITETIN TONĖ

  Nė takim e mbrėmshėm (nė Hotel Victory) mes tjerash keni deklaruar se UĒK-ja nuk ka luftuar pėr t’i robėruar tė tjerėt, pėr t’ua ngushtuar hapėsirėn tė tjerėve, as pėr tė krijuar armiq, por pėr tė krijuar njė mjedis mė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė duan tė jenė nė shtetin e pavarur dhe demokratik tė Kosovės. Si e elaboroni mė gjerėsisht kėtė?

  Limaj: Kjo ėshtė njė e njohur publike. Ne nuk kemi dalė jashtė Kosovės pėr tė robėruar territore tė huaja. Ne asnjėherė nuk kemi luftuar kundėr civilėve nė Kosovė, bile-bile ne thjesht kemi luftuar kundėr regjimit tė Millosheviqit, kemi luftuar kundėr njė sistemi ushtarako-policor dhe politik qė ka qenė shovinist. E dyta, ne kemi luftuar qė tė jemi shtet, sepse ka ardhur koha qė edhe Kosova tė jetė shtet. Kėto janė gjėra tė qarta pėr secilin qė dėshiron ta dijė. Mirėpo, sado qė ekziston tendenca pėr ta interpretuar kėtė nė mėnyrė tjetėr, ajo ėshtė e papranueshme dhe e dėmshme pėr Kosovėn. Ne ēdoherė kemi ditur ta dallojmė qytetarin e thjeshtė nga politika, nga ata tė cilėt kanė pasur interesa tjera nė Kosovė, pėr tė shfarosur njė komb tjetėr. Prandaj, ne iu kemi kundėrvėnė njė regjimi qė ka pasur qėllim ta shfarosė apo ta mbajė edhe mė tej tė okupuar kėtė vend, prandaj Kosova kishte ndėrtuar potencial tė mjaftueshėm njerėzor, politik, intelektual, ekonomik, pėr tė qeverisur vetė vendin dhe ta ketė shtetin e saj. Ky ka qenė qėllimi dhe kėtė qėllim nuk guxon askush ta keqpėrdorė, sepse ne nuk kemi luftuar pėr t’i sunduar pastaj tė tjerėt nė Kosovė. Kjo luftė dhe kjo liri duhet tė jetė pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės. Ne nuk kemi faj pse jemi shumicė 95% shqiptarė. Ne si shumicė nuk kemi tė drejtė tė sillemi ndaj tė tjerėve siē ėshtė sjellė Millosheviqi ndaj nesh, por duhet tė jemi shembull pasi qė pėr herė tė parė nė histori kėtu ka rastin shumica tė qeverisė. Ne e kemi rastin kėtu tė tregojmė humanitetin tonė, sepse jemi njerėz tė cilėt e dinė ēka ėshtė dhuna, okupimi, mosshkuarja nė shkollė, mospuna e shumė tė tjera. Shumica e shoqėrisė nė Kosovė janė tė gatshėm qė vlerat demokratike dhe tė mirat qė do tė na i sjellė shteti i Kosovės, t’i ndajmė dhe tė participojmė me tė gjitha grupet etnike qė do tė jetojnė nė Kosovėn demokratike dhe tė pavarur. Kjo duhet tė demonstrohet nga tė tjerėt. Qytetarėt e Kosovės nuk duhet tė frikohen nga tė tjerėt, nuk ka asnjė arsye. Rreziku pėr Kosovėn nuk janė minoritetet, nėse ka diēka rrezik pėr Kosovėn jemi ne shumica. Sjellja jonė e papėrgjegjshme do ta dėmtojė procesin e Kosovės. Sjellja jonė jo lehtė nė pėrputhshmėri me dokumentet dhe ligjet qė i kemi miratuar do ta dėmtojė Kosovėn, prandaj shumica ka edhe privilegj por edhe pėrgjegjėsi nė ndėrtimin e shtetit tė pavarur.

  NĖSE NE DO TĖ QEVERISIM KEQ, NORMALISHT QĖ DO TĖ KETĖ KOMPETENCA MĖ TĖ PAKTA

  Ēka mendoni pas statusit, pas njohjes sė pavarėsisė, ēfarė niveli duhet tė jetė misioni ndėrkombėtar nė Kosovė?

  Limaj: Vizioni i Kosovės ėshtė integrimi euroatlantik, Unioni Evropian, prandaj ėshtė normale qė Unioni Evropian tė ketė kėtu njė prezencė pas UNMIK-ut, njė variant tė ndryshėm. Unė besoj qė UE do tė ketė prezencėn e saj kėtu qė do tė ndihmojė Kosovėn dhe institucionet e saj nė pėrmbushjen e tė gjitha obligimeve tė saj pėr tė ecur, sepse ne kemi shumė punė pėr tė bėrė qė tė mund t’i realizojmė objektivat tona. Prandaj, njė variant i UE-sė, duke shpresuar qė edhe SHBA-tė nuk do tė tėrhiqen, dmth. edhe ata do tė kenė rolin e vet aktiv nė procesin e funksionalizimit tė shtetit tė Kosovės. Prandaj mendoj qė roli i komunitetit duhet tė jetė edhe nė tė ardhmen, por ēfarė kapaciteti, kjo varet shumė nga sjellja jonė. Pse, sepse ne si klasė politike, nuk mjafton qė vetėm tė kėrkojmė kompetenca, por duhet tė tregojmė se jemi tė aftė pėr t‘i konsumuar kėto kompetenca. Shtrohet pyetja, a i ka konsumuar tė gjitha kompetenca qė i ka pasur klasa politike deri mė tani? Pse nuk krijohen ministritė tė cilat e dimė mirė se ka kohė qė i kemi kėrkuar, Ministrinė e Rendit dhe tė Drejtėsisė? Kjo duhet tė bėhet sa mė shpejt. Duhet sa mė shpejt qė tė emėrohen ministrat, ėshtė e drejtė e LDK-sė, pastaj edhe AAK-sė, pėr ta kryer punėn, me qėllim qė pastaj tė kalohet nė faza tjera, nė kompetenca tjera. Me njė fjalė, varet krejt nga ne si do tė qeverisim, sa do tė jetė efektive kjo qeverisje, sa do tė jetė transparente. Sa do tė jetė qeverisja e mirė, aq mė pak do tė jetė e panevojshme prezenca ndėrkombėtare. Nėse ne do tė qeverisim keq, nėse qytetari nuk do tė jetė i kėnaqur me atė qeverisje, normalisht qė do tė jetė prezenca mė e madhe ndėrkombėtare, normalisht qė do tė ketė kompetenca mė tė pakta.

  Po kthehemi te disa pyetje qė kanė tė bėjnė me partinė tuaj. Si e vlerėsoni punėn brenda PDK-sė gjatė mungesės suaj, dhe a mendoni se nė kongresin e fundit tė kėsaj partie janė pritur reforma mė tė mėdha?

  Limaj: Rreth kongresit mendoj se nuk ėshtė e udhės tė flas, pasi qė nuk kam qenė pjesėmarrės i kėtij kongresi. Unė kam ardhur pas kėsaj. Unė e shoh kėtė si njė rrugė pėr vetė PDK-nė por edhe pėr procesin e Kosovės, si njė rrugė pėr tė bėrė ndryshime pozitive, prandaj edhe zhvillimet brenda PDK-sė i shoh si pėrpjekje pėr tė gjetur njė profilizim tė saj, pėr tė bėrė reforma nė lidhje me pėrputhshmėrinė e kohės. Kėtu nuk do tė kisha veēuar diēka, sepse mungesa ime megjithatė nuk mė jep tė drejtė pėr tė dhėnė vlerėsime nė tė kaluarėn si ju e kėrkoni, por atė qė e thash ėshtė se unė besoj shumė nė potencialin demokratik tė kėsaj partie. Nuk ėshtė qė e shoh nga jashtė, por e di sepse kam marrė pjesė nė ndėrtimin e kėtij potenciali demokratik. Mirėpo, besoj qė me energjitė e reja, ky potencial do tė vijė nė shprehje duke ofruar mundėsinė pėr tė shfaqur iniciativat politike dhe hapjen e mundėsisė pėr njerėz qė duan tė kontribuojnė me idetė e tyre, sepse futet njė frymė politike qė do t’i shėrbejė vendit. Jam i bindur se njerėzit qė kanė vizion pėr tė ardhmen e vendit do tė gjejnė vend nė kuadėr tė PDK-sė pėr sfidat qė na presin.

  PDK DUHET VETĖ TĖ OFROHET TE QYTETARĖT DHE T’UA SHPJEGOJĖ VIZIONIN E SAJ

  Nė Kosovė janė mbajtur 4 palė zgjedhje dhe partia juaj nuk i ka arritur rezultatet e duhura. A i keni analizuar shkaqet e kėtyre zgjedhjeve?

  Limaj: Sigurisht, ka pasur analiza tė ndryshme. Nuk dua tė futem nė kėto sepse nuk kam qenė nė disa prej kėtyre zgjedhjeve. Njė gjė duhet ta kemi tė qartė, sot jemi nė rrethana shumė mė relaksuese, klasa politike e Kosovės ėshtė pjekur. Tė gjithė e dimė se ēka na pret dhe ēka duhet tė bėhet. Mendoj qė nė kėtė kuadėr, PDK edhe nė zgjedhjet e fundit ka nxjerrė analizat e saj, sepse ka ardhur deri te njė rezultat qė nuk e kėnaq partinė, sepse kjo ėshtė nė skenėn politike pėr tė fituar dhe kjo ėshtė objektiv i saj. Shpresoj qė me sjelljen e saj, PDK, me veprimin politik dhe me vizionin e saj, do tė gjejė mė shumė pėrkrahje, do tė gjejė njerėz qė do ta kuptojnė vizionin e saj. Pėr ta kuptuar kėtė, PDK duhet vetė tė ofrohet te qytetarėt dhe t’ua shpjegojė. Unė jam i bindur se njerėzit do ta gjejnė veten nė kuadėr tė kėtij vizioni tė ri politik.

  PDK DHE PARTITĖ TJERA KANĖ NEVOJĖ PĖR REFORMA DEMOKRATIKE

  Ēka mendoni, a keni njė vizion tė ri pėr ta dinamizuar jetėn politike nė Kosovė dhe si mendoni qė do t’i zgjidhni kėto?

  Limaj: Duhet ta kemi tė qartė se nuk mund tė kemi njė shkop magjik qė njė individ t’i ndryshojė gjėrat. Njė individ ėshtė e pamundur tė bėjė diēka. Sidomos nė kėtė rast, unė mendoj se ka ardhur koha qė nė Kosovė tė mos veprojmė individualisht, ka ardhur koha pėr punė ekipore. Duhet tė kontaktohen njerėzit qė kanė qėllime dhe ide shtetformuese, pavarėsisht grupeve politike, ata duhet tė afrohen dhe tė punojnė si ekip. Kosovės sot i duhet njė strukturė politike dhe njė punė ekipore, sepse vetėm kėshtu mund tė ēohen proceset pėrpara, mund tė reformohen partitė politike. PDK, por besoj se edhe partitė tjera kanė nevojė pėr reforma demokratike. Ēdoherė ka nevojė pėr t’u ofruar mundėsi tė rinjve. Njeriu njė herė vjen nė partinė tėnde, nėse nuk e gjen veten, nėse nuk i ofron mundėsinė qė tė japė idetė e tij, largohet. Shikoni sot, njė pjesė e madhe e elitės intelektuale ka mbetur jashtė skenės politike, kjo ėshtė e dėmshme pėr Kosovėn. Ėshtė detyrė e jona qė ata njerėz t’i afrojmė. Ekspertin, nėse ke nevojė ti, duhet ta thėrrasėsh dhe t’ia krijosh mundėsinė qė tė japė kontributin e tij. Nėse iu japin hapėsirė kėtyre njerėzve, atėherė neve do tė na vijnė nė krye njerėz tė aftė.

  Ēka mendoni ju, a kanė mjaft hapėsirė kuadrot e reja intelektuale nė PDK?

  Limaj: Kryetari i PDK-sė ka bėrė ftesa nė drejtim tė kėtij fokus-grupi, por shpresoj qė kjo do tė vazhdojė. E di qė partia e PDK-sė do tė shkojė nė kėtė drejtim dhe do t’i kėrkojė njerėz tė tillė. Unė shpresoj qė nė PDK do tė ketė hapėsira tė mjaftueshme pėr njerėz tė tillė.

  NJĖ GJĖ DUHET TA KEMI TĖ QARTĖ: ĒKA PAS PAVARĖSISĖ? A DO TĖ JETĖ KOSOVA SHTET MAFIOZ, SHTET I KRIMIT?

  Tri vjet nuk keni qenė nė Kosovė, a ka ndryshime tė mėdha nė Kosovė?

  Limaj: Pa dyshim se ka ndryshime pozitive, ka ndryshime tė cilat mund tė shihen, por ka edhe ngecje. Mė shumė ndryshime pozitive ka mė tepėr nga iniciativat private tė njerėzve. Nuk ėshtė ndryshim ndėrtimi i njė shtėpie apo i njė qendre tregtare. Ndryshimet duhet tė shihen nė substancė. Fatkeqėsisht nuk shoh ndryshime shumė nė substancė. Njė gjė duhet ta kemi tė qartė: Ēka pas pavarėsisė sė Kosovės, si do ta ndryshojė kėtė shtet? A do tė jetė shtet mafioz, shtet i krimit, a do tė jetė njė shtet ku me para bėn ēka don, hyn ku tė duash me para? Faktikisht, 90 % e popullit nuk ka mundėsi tė bėjė njė gjė tė tillė. Kėtu ėshtė njė rrezik, siē po na quan propaganda serbe, “banana republikė”, atėherė cili ėshtė qėllimi, cili ėshtė plani strategjik nesėr pasi tė fitohet pavarėsia, ēka duhet tė bėjnė qytetarėt e Kosovės? Kapacitetet tona ekonomike? A mundet sot Kosova ta mbajė veten nė kėtė gjendje ekonomike e energjetike? Mendoj se kėtu duhet angazhimi konkret i klasės sonė politike dhe ekonomike, ēka pas pavarėsisė, sepse pavarėsia nuk tė jep me hėngėr.

  KA DIĒKA NĖ KOSOVĖ QĖ NUK BLIHET ME PARE. KLASA POLITIKE E KA OBLIGIM T’IA ĒOJĖ KĖTĖ MESAZH QYTETARIT

  Qeveria, Kuvendi i Kosovės, institucionet tjera, ēfarė pėrpjekjesh po bėjnė pėr tė ndėrtuar institucione demokratike qė tė dėshmojnė se janė tė afta tė udhėheqin kėtė shoqėri dhe tė integrohen nė strukturat euro-atlantike?

  Limaj: Ne jemi njė shoqėri e re. Ėshtė njė fakt qė nuk kemi pėrvojė shtetėrore, ne po ndėrtojmė shtet por edhe po mėsojmė. Shumė me rėndėsi ėshtė qė ne si politikanė, kur nuk dimė, nėse nuk e dimė, ėshtė shumė me rėndėsi mė thėnė ‘dua tė jap dorėheqje’. Ėshtė shumė me rėndėsi qė tė instalohet institucioni i dorėheqjes. Institucioni i dorėheqjes ėshtė njė ndėr shtyllat e demokracisė. Prandaj, nuk ėshtė marre me thėnė ‘nuk di’. Politika nuk matet me atė se sa vjet i ki, apo sa ke stazh nė politikė, por me veprime dhe me rezultate nė politikė, prandaj nė kėtė drejtim ne duhet tė marrim pėrvoja nga njerėzit tjerė. Kujt? Nė kėtė rast faktorit ndėrkombėtar duhet t’ia shfrytėzojmė pėrvojat pozitive nė shėrbim tė vendit tonė. Edhe njė gjė dua ta them. Qytetarit tė Kosovės duhet t’i shkojė porosia, por jo porosi me llafe, por duhet t’u thuhet edhe atyre qė i kanė xhepat plot. Nė Kosovė nuk mund tė blihet gjithēka. Ka diēka nė Kosovė qė nuk blihet me pare. Klasa politike e ka obligim t’ia ēojė kėtė mesazh qytetarit. Jo me thėnė se nėse ke para, tė kryhen tė gjitha punėt. Punėt nuk mund tė kryhen me para jashtė ligjit, vetėm nėse jemi brenda ligjit. Qytetarit tė Kosovės duhet t’i shkojė edhe mesazhi tjetėr, se nė politikė duhet tė ketė moral. Nėse ne vazhdojmė ta humbim besimin te qytetarėt, psh. nė televizion kur del politikani thonė ‘e dimė qė ka me kanė rrenė’, ky ėshtė i dėmshėm pėr procesin e vendit. Kjo ėshtė e dėmshme edhe pėr politikanėt e ndershėm qė mundohen tė bėjnė mirė pėr vendin e tyre. Mendoj se kėto duhet tė dihen ashtu siē janė. Kėto mesazhe duhet t’iu shkojnė edhe atyre “biznesmenėve”, se nė Kosovė nuk ki me mundur tė blejsh gjithēka, sepse ka njerėz kėtu qė e duan vendin mė shumė se paranė. Kėtu ka ligj, ka rregull dhe jemi tė gjithė tė barabartė. Parulla ‘askush mbi ligjin’ kėtu ėshtė duke u keqpėrdor me tė madhe. Sot shumė njerėz janė nėpėr burgje, kurse shumė kriminelė nėpėr rrugė. Njerėzit qė kanė fituar lirinė, qė kanė dhėnė gjak pėr lirinė e Kosovės janė nė burgje. Kėtu po dėshmohet me proceset gjyqėsore se ēka po ndodh. Merren njerėzit mbahen 3-4 vjet nė burgje, lėshohen, mbahen prapė me njėfarė fije e ku ta di unė, ndėrsa nė anėn tjetėr kriminelėt qė janė duke e gėrryer kėtė vend sillen rrugėve, bile siē ka thėnė Gjergj Fishta ‘hajnave e lahperave zotni duhet me iu than’. Ne duhet tė demonstrojmė, pjesa e ndershme, qė ėshtė shumica e Kosovės, duhet t’u themi se ku e kanė vendin kėta kriminelė. Unė jam shumė i bindur se nėse ne kėtė e bėjmė, atėherė ne mund ta angazhojmė kėtė klasė intelektuale. Duhet t’i themi atij profesori apo atij arsimtari se ‘ti je vlerė pėr Kosovėn’, e jo ai krimineli qė shet drogė me miliona, qė del me automobila luksozė. Atė duhet kapur. Dhe kur tė respektohen ata qė kanė dhėnė kontributin e tij pėr 16 vjet, atėherė proceset nė vend do tė jenė ndryshe. Unė nuk dua qė fėmija im tė rritet nė njė shtet mafioz. Ndoshta gaboj, por koncepti im ėshtė ky, mė lehtė ėshtė tė jetohet nė njė shtet tė okupuar sesa nė njė shtet tė okupuar nga mafia, sepse mafia mund tė futet nė shtėpi. Ju e dini se ne e kemi pasur Serbinė, por tė paktėn nė familje s’ka mundur tė na hyjė. Por sot mafia dhe krimi i organizuar tė hyjnė edhe nė shtėpi, ta bėjnė edhe fėmijėn kriminel. E fut nė krim, nė drogė, nė korrupsion. Prandaj, mendoj se kėto gjėra duhet tė thuhen qartė. Ta harrojmė njė fjalor politik qė thuhet si vjersha, me qytetarin e Kosovės duhet tė flitet me gjuhėn qė e merr vesh, me shqetėsimet qė ballafaqohet. Prandaj i ftoj sidomos politikanėt dhe analistėt, ose pseudoanalistėt qė unė jam i sigurt se mė shpesh kanė shkuar nė Shkup sesa qė kanė dalė jashtė Prishtinės, tė shkojnė t’i vizitojnė komunat, le t’i shohin si jetojnė. Po ju kuptoj se kur tė jepet ndihma, sikur pas rastit tė trazirave tė marsit, ajo ėshtė njė gjė qė e kemi bėrė vetė, por qeveria duhet ta ketė parasysh se ka edhe shumė tė tjerė qė duhet t’iu jepet njė ndihmė. Kryeministri i Kosovės duhet tė shkojė te familjet e dėshmorėve dhe t’i vizitojė dhe duhet t’iu ndihmojnė. Nė kėtė drejtim ne duhet tė reflektojmė ndryshe. Ėshtė koha dhe momenti pėr tė reflektuar drejt dhe ndryshe. Nuk mendoj se shkon nė drejtim tė interesit tė Kosovės qė ne tė mbetemi nė deklarata pėr t’i bėrė qejfin komunitetit ndėrkombėtar. Ngjarjet e marsit janė si rezultat i shkėputjes sė komunikimit qytetar-institucion. Ne kemi pėrvoja tė kaluara dhe e dimė se ēdoherė udhėheqja qė ėshtė shkėputur nga shqetėsimet e qytetarit, ajo udhėheqje ose ėshtė larguar ose ka prodhuar krizė.

  NUK DUHET TĖ KURSEHET ASNJĖ QĖ ĖSHTĖ I IMPLIKUAR NĖ KRIM APO NĖ KORRUPSION

  A mendoni se mund tė ecet pėrpara me kėto dukuri negative, me korrupsion, nepotizėm dhe me dukuri tjera devijante?

  Limaj: Kjo ėshtė njė ēėshtje qė do ta shqetėsojė shoqėrinė. Pėr kėtė, mua nuk mė shqetėson statusi i Kosovės. Mua mė shqetėson kjo. Nėse arrihet kjo se kush ka para mund tė bėjė ēdo gjė, atėherė Kosova ka njė fat tė paqartė dhe nė kėtė drejtim po i ftoj institucionet hetimore qė t’i ndėrpresin hetimet me vendime politike dhe mos tė fillojnė hetime me vendime politike. Le t’i lejojnė organet hetimore lirshėm ta bėjnė punėn e tyre e jo me veprime politike tė lejohet ku duhet hetuar e ku jo, sepse kjo e dėmton shoqėrinė tonė. Nė kėtė rast sot, gjykata dhe prokuroria duhet tė mbėshteten, tė pėrkrahen, tė sigurohen qė ta kryejnė detyrėn e tyre. Ata nuk do tė mundin ta kryejnė detyrėn e tyre nėse krimi i organizuar ėshtė futur edhe brenda institucioneve. Nėse futet, atėherė dėshton nė sistem. Nuk guxojmė ta lejojmė kėtė, nė kėtė drejtim duhet tė luftojmė, jo me komisione ‘ad hoc’, por duke filluar nga standardet, tė cilat duhet tė pėrmbushen nga ministritė, nga Parlamenti, nga Qeveria, nga partitė politike, nuk mundet qytetari i thjeshtė t’i plotėsojė standardet. Shpresoj qė kjo logjikė do tė fillojė tė funksionojė nė Kosovė. Nuk duhet tė kursehet asnjė qė ėshtė i implikuar nė krim apo nė korrupsion, jo nė emėr tė politikės, pėr hir tė njė deklarate tė mirė ose tė njė veprimi politik tė kursehen njerėzit, sepse ata ia sjellin tė keqen popullit.

  INSTITUCIONET DUHET T’I MBROJNĖ ME LIGJ KATEGORITĖ E LUFTĖS

  I keni vizituar disa familje tė dėshmorėve, invalidėve dhe veteranėve tė luftės sė UĒK-sė dhe i keni parė nė kushte tė mjerueshme. Ēka duhet tė bėjnė institucionet tona nė drejtim tė pėrmirėsimit tė pozitės sė tyre?

  Limaj: Gjendjen e tyre e dimė tė gjithė. Dilni shikoni. Televizioni juaj ka shkuar por kjo ka mbetur vetėm aty, te media. Dora e shtetit duhet tė ndihet tek ata njerėz. Njė ligj, qė ėshtė miratuar, shpresoj se do t’i rregullojė problemet e tyre. Mos harroni, ushtari i UĒK-sė nuk ka nevojė pėr lėmoshė, as rast social nuk ėshtė, as familja e dėshmorit, ata janė obligim i shoqėrisė kosovare. Ata e kanė shtrirė dorėn kur ka qenė koha e vendit tė vet. Ne e kemi obligim. Shpresoj qė me miratimin e kėtij ligji, pėrfundimisht do tė fillojė pėrkujdesja institucionale ndaj kėtyre kategorive qė janė nė gjendje tė rėndė. Dhe tash po del, po e shihni qartė, se ēka duhet tė jetė ushtari i UĒK-sė, nė ēfarė kushtesh janė. Tash po shihen uzurpimet qė janė bėrė nė 2000-2001, me dy apo tre ‘komandantė’ qė e kanė shfrytėzuar emrin e luftės, por jo ushtarėt. Janė me mijėra djem qė askund nuk janė tė punėsuar, nuk kanė ku tė jetojnė, prandaj nė kėtė drejtim institucionet tona duhet t’i afrojnė, pėr aq sa ka mundėsi. Ne e dimė sa ka mundėsi kjo qeveri pėr tė ndihmuar, sepse buxheti i Kosovės ėshtė sa ka klubi i Barcelonės. Ato 600 milionė nuk kemi kah i shqyejmė, mirėpo nėse edhe ai buxhet keqpėrdoret, atėherė nuk mbetet asgjė pėr ata njerėz. Atė qė e kemi - ta administrojmė si duhet. Shpresoj qė me kėtė ligj do tė ketė pėrkujdesje institucionale. Vetėm shikoni se ēfarė pėrkujdesje kanė pasur ushtarėt nė Kroaci, nė Bosnje, por nė fund tė fundit edhe nė Serbi qė e ka humbur luftėn, shihni se ēfarė pėrkujdesje kanė, ndėrsa kėta njerėz qė nuk kanė kėrkuar asgjė prej kėtij vendi e meritojnė tė paktėn njė respekt ndryshe. Unė e di se edhe nė kėtė rast qytetarėt vijnė nė shprehje. Ata njerėz janė duke i mbajtur qytetarėt e Kosovės, me ndihma. Bashkatdhetarėt tanė, qė i kemi rrjepė me ndihma, vazhdojnė pėrsėri t’i ndihmojnė familjet e dėshmorėve, invalidėt. Mirėpo, ata njerėz po kėrkojnė pėrkrahje nga institucioni, sepse kanė luftuar pėr ta bėrė shtetin. Dėshirojnė pėrkujdesje shtetėrore, jo solidaritet. Shikoni kategorinė e pensionistėve. Kur isha nė Kosovė, ka qenė kryetar Rasim Domi, ndjesė pastė. Isha nė vizitė nė Shoqatėn e Pensionistėve dhe mė treguan se rreth 30 mijė pensionistė pėr tri vjet kanė vdekur. Dhe, si kanė vdekur? Ata e meritojnė njė pleqėri tė dinjitetshme, sepse kanė paguar. Nė fund tė fundit, krejt ēka kemi kėtu ėshtė investim i tyre.


  CITIME

  “Unė mendoj se duhet tė jemi tė sinqertė dhe transparentė me njerėzit tanė. Sado e dhimbshme qoftė ajo e vėrtetė, ėshtė momenti i fundit qė politikani i Kosovės nuk guxon tė bėjė politikė me qytetarin e saj. Duhet t’ia thotė tė vėrtetėn, duhet t’i tregojė qartė pėr procesin politik, se nė fund tė fundit shtrohet pyetja, pėr ē‘gjė po bėhet politika, dhe nė krye tė ēkafit jemi ne, dhe nė shėrbim tė kujt jemi? Jemi nė shėrbim tė qytetarėve dhe jo qytetarėt nė shėrbim tonin”

  CITIME

  “Unė jam i bindur se bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė e interesuar tė ndėrtojė shtet tė dėshtuar nė Kosovė. Mirėpo, para sė gjithash ne duhet tė jemi ata qė duhet tė luftojmė, qė nė kėto negociata t‘i minimizojmė obligimet qė do t‘i marrė pushteti i ardhshėm i Kosovės, dhe kjo mund tė bėhet nėse njerėzit janė me kompetencė, flasin dhe punojnė nė negociatat qė na presin.”

  CITIME
  “Ndryshimet duhet tė shihen nė substancė. Fatkeqėsisht nuk shoh ndryshime shumė nė substancė. Njė gjė duhet ta kemi tė qartė. Ēka pas pavarėsisė sė Kosovės, si do ta ndryshojė kėtė shtet? A do tė jetė shtet mafioz, shtet i krimit, a do tė jetė njė shtet ku me para bėn ēka don, hyn ku tė duash me para?... Mendoj se kėtu duhet angazhimi konkret i klasės sonė politike dhe ekonomike, ēka pas pavarėsisė, sepse pavarėsia nuk tė jep me hėngėr.”

  CITIME

  “Ėshtė shumė me rėndėsi qė tė instalohet institucioni i dorėheqjes. Institucioni i dorėheqjes ėshtė njė ndėr shtyllat e demokracisė. Prandaj, nuk ėshtė marre me thėnė ‘nuk di’. Politika nuk matet me atė se sa vjet i ki, apo sa ke stazh nė politikė, por me veprime dhe me rezultate nė politikė, prandaj nė kėtė drejtim ne duhet tė marrim pėrvoja nga njerėzit tjerė.”

  CITIME

  “Mos harroni, ushtari i UĒK-sė nuk ka nevojė pėr lėmoshė, as rast social nuk ėshtė, as familja e dėshmorit, ata janė obligim i shoqėrisė kosovare. Shpresoj qė me miratimin e ligjit, pėrfundimisht do tė fillojė pėrkujdesja institucionale ndaj kėtyre kategorive qė janė nė gjendje tė rėndė. Vetėm shikoni se ēfarė pėrkujdesje kanė pasur ushtarėt nė Kroaci, nė Bosnje, por nė fund tė fundit edhe nė Serbi qė e ka humbur luftėn, shihni se ēfarė pėrkujdesje kanė, ndėrsa kėta njerėz qė nuk kanė kėrkuar asgjė prej kėtij vendi e meritojnė tė paktėn njė respekt ndryshe.”
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #12
  Limaj e Musliu priten në Kosovë si heronj lufte

  Fatmir Limaj dhe Isak Musliu kthehen në Prishtinë pas vendimit të pafajësisë të dhënë dy ditë më parë nga Gjykata e Hagës për Krime të Luftës në ish-Jugosllavi. Limaj e Musliu u pritën në aeroportin e Prishtinës nga mijëra qytetarë, zyrtarë të Partisë Demokratike dhe pjesëtarë të trupave mbrojtëse të Kosovës. Qytetarët kosovarë u kishin rezervuar dy ish -luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës një pritje të denjë për dy heronj të vjetër lufte. Të sapoliruarit nga Gjykata e Hagës iu drejtuan masës së qytetarëve në manifestimin e organizuar për nder të lirimit të tyre. Ata shprehën keqardhje që Haradin Balaj vazhdon të vuajë dënimin në Hagë. “Ne jemi ardhur paksa me zemër të thyer, sepse popull i dashur, në kthimin tonë mungon bashkëlufëtari ynë, Haradin Balaj. Shpresojmë dhe jemi shumë të bindur se mbrojtja e zotit Balaj do t’i paraqesë faktet plotësuese dhe ai shumë shpejt do të vjen i lirë në Kosovën e lirë”, - tha zoti Limaj. Ai falënderoi qytetarët e Kosovës për besimin që kanë treguar në pafajësinë e tij dhe të luftëtarëve të tjerë të ish-UÇK-së. “Asnjëherë në jetën time me asgjë nuk kam tentuar asgjë t’i marrë Kosovës, përveçse t’i jap çdo gjë, qoftë edhe jetën. Mirëpo, për dy vite na u cungua kjo e drejtë. Tani, ashtu e shkruajti Zoti, unë jam ende i gatshëm për të dhënë për Kosovën”, - tha zoti Limaj. Ai u kërkoi qytetarëve që e prisnin, që të punojnë për ndërtimin e Kosovës demokratike së bashku me të tjerët. Zoti Limaj kërkoi që në Kosovë të ndërtohet një shoqëri demokratike, në të cilën çdo qytetar do të jetë i lirë dhe i barabartë para ligjit. Zoti Limaj kërkoi gjithashtu unitet në këto momente kaq të rëndësishme për Kosovën, duke u kërkuar qytetarëve që të mos lejojnë përçarje në momentet më të punohet për ndërtimin e realitetit të ri në Kosovë dhe që shteti i Kosovës, siç u shpreh ai, të ndërtohet së bashku me të tjerët. Ndërkohë autoritetet më të larta vendore të Kosovë, partitë politike dhe qytetarët e Kosovës përshëndetën vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës për shpalljen të pafajshëm dhe lirimin e Fatmir Limajt dhe Isak Musliut, ndërkohë që theksuan se beteja ligjore e Haradin Balajt nuk ka përfunduar. Nga ana tjetër, serbët e Kosovës shprehën pakënaqësinë e tyre për këtë vendim të gjykatës. Limaj, Musliu dhe Balaj kanë kaluar 33 muaj në qendrën e paraburgimit të Sheveningenit në Hagë. Gjykata e Hagës nuk parashikon kompensim për vitet e kaluara në paraburgim, në rastet kur të akuzuarit shpallen të pafajshëm.


  Festë në Kosovë për lirimin e Limajt e Musliut

  Udhëheqësit e institucioneve të Kosovës vlerësojnë se vendimi i Tribunalit të Hagës për lirimin e Fatmir Limajt dhe Isak Musliut është ngadhnjim i drejtësisë dhe luftës së drejtë të UÇK-së. Lajmi në Prishtinë është pritur më gëzim të madh dhe një lehtësim, ndërsa qytetarë të shumtë kanë vërshuar nëpër rrugët e kryeqytetit, duke shprehur kështu gëzimin e tyre. Sekretari i përgjithshëm i PDK-së, Jakup Krasniqi, thotë se me vendimin për lirimin e Fatmir Limajt ngadhnjeu drejtësia ndërkombëtare.


  TMK: Ishim të bindur për pafajësinë e tyre
  Trupat Mbrojtëse të Kosovës e kanë pritur me gëzim të madh lajmin për lirimin e Fatmir Limajt dhe Isak Musliut dhe e kanë vlerësuar këtë ngjarje si një fitore të madhe për Kosovën. “Ne që nga fillimi kemi qenë thellësisht të bindur në pafajësinë e Limajt, Musliut e Balajt. Ne kemi pasur besim të plotë se drejtësia në fund do të triumfojë. Me lirimin e Limajt dhe Musliut, fitoi e vërteta dhe drejtësia, e cila do të ishte me e plotë po të lirohej edhe luftëtari tjetër i UÇK-së Hajredin Balaj”, - thuhej në njoftimin e TMK-së.

  Kortezi e Shekulli

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ARIANI_TB pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  "Jam shumė shumė krenar
  me tė kaluarėn time. Edhe
  njė milion jetė po t'i kisha,
  asnjė sekond dhe asnjė
  milimetėr tė kėsaj jete nuk do
  ta ndryshoja!"/ LIMAJ
  ---------------------------

  - Kurrė s'kam
  dashur t'i marr
  gjė Kosovės, pos
  t'i jap gjithēka
  nga vetja, edhe
  jetėn time /
  LIMAJ
  ---------------------------
  "Ne kemi ditur ta mbrojmė
  Kosovėn nė njė
  gjendje tjetėr shumė
  shumė mė tė vėshtirė,
  tash unė do tė di t'i
  mbroj sėrish Kosovėn
  dhe Ushtrinė e lavdishme
  Ēlirimtare tė Kosovės" /
  LIMAJ
  ---------------------------
  "I ftoj qytetarėt e Kosovės
  qė tė jenė tė qetė, sepse mė
  i rėndėsishėm se personi im
  ėshtė vetė procesi i bėrjes
  sė shtetit tė Kosovės. U bėj
  thirrje tė gjithėve qė ta ruajnė
  kėtė proces, ta avancojnė
  nė mėnyrė qė ta bėjmė
  Kosovėn shtet" / LIMAJ
  ----------------------------
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  INTERVISTA/Nėnkryetari i PDK tė Kosovės, ish-komandanti i UĒK flet pėr NEWS 24


  “Pas statusit, zgjedhje nė Kosovė”

  Fatmir Limaj: Ndihma e Shqipėrisė pėr pavarėsinė  Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės Fatmir Limaj gjatė njė interviste dhėnė pėr News 24 ka komentuar zhvillimet e fundit nė Kosovė, si dhe proēesin e negociatave pėr statusin e Kosovės, dukė nėnvizuar edhe pritshmėritė e Kosovės nga Tirana zyrtare pėr kėtė proēes. Limaj u shpreh se pas fitimit tė pavarsisė klasa politike do tė zhvillojė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme mbi bazėn e njė kushtetute tė rihartuar, proēes ky qė do tė paraprihet nga hartimi i strategjisė sė pas statusit. Lidhur me marrėdhėniet qė do tė ketė Kosova e pavarur me fqinjėt pėrfshirė kėtu edhe Serbinė, Limaj shprehet se “do tė pėrdoret minoriteti serb pėr tė pasur njė bashkėpunim me tė ngushtė mes Prishtinės dhe Beogradit”. Ai gjatė luftės ka qenė njė nga drejtuesit ushtarakė tė UĒK dhe njihej me emrin komandat Ēeliku.

  Ēfarė do tė kėrkojė Kosova mė shumė nga Tirana pėr proēesin e negociatave, duket se tashmė fokusi i asaj cka ndodh pėr Kosovėn ėshtė zhvendosur nga Tirana nė Vjenė?

  Sigurisht procesi negociatave do tė zhvillohet siē ishte parashikuar nga ndėrmjetėsit ndėrkombėtarė, por kjo nuk e pėrjashton rolin e Tiranės zyrtare nė drejtim tė ndihmės sė saj, si nė lidhje me grupin negociator tė Kosoves ashtu edhe nė arenėn ndėrkombėtare. Roli i Tiranes zyrtare, ėshtė i rėndėsishėm edhe pėr faktin se pala kosovare ka nevojė tė shkėmbejė eksperiencėn me shtetin shqiptar ose edhe ndihmėn nė forma tė ndryshme megjithatė Shqipėria ėshtė njė shtet, dhe me tė gjitha instancat shtetėrore diplomatike do tė ndikojė pėr pėrmbylljen e statusit nė mėnyrė tė suksesshme qė do tė reflektoje stabilitet rajonal. Askush nuk mund ta fshehė interesin e Tiranės zyrtare nė drejtim tė Kosovės ashtu siē ka qenė deri tani se paku nė dy argumenta kryesore: e para se pjesa dėrrmuese e Kosovės ėshtė shqiptare, nė jemi njė komb, e dyta ėshtė se zgjidhja e statusit tė Kosovės sipas vullnetit tė popullit tė Kosovės do tė reflektonte stabilitet rajonal. Ky stabiliteti i duhet edhe Tiranės edhe Kosovės dhe i duhet edhe vendeve tė tjera fqinje.

  Ēfarė ėshtė e pėrgatitur tė lėshojė pala e Prishtinės nė kėto bisedime?

  Unė do tė jap mendimin tim personal. Atje ėshtė njė grup negociator, i ka mekanimzmat e tij dhe ata janė njerėz tė pėrgjegjshėm tė zgjedhur nga institucionet dhe ata e dinė shumė mirė punėn e tyre. Por, nuk e pėrjashtojmė faktin qė ne mund tė japim ndihmėn tonė si faktorė politikė dhe pėrmes mekanizmave tona do tė japin mendimet dhe vizionet tona rreth bisedimeve. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme janė mesazhet e qarta qė po vijnė kohėt e fundit nga faktorėt e rėndėsishėm ndėrkombėtarė siē ėshtė rasti Kėshillit tė Sigurimit dhe pėrfaqėsuesit e Britanisė sė Madhe ku mė nė fund ėshtė parė njė dritė qė bisedimet do tė ēojnė drejt statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Grupi negociator i Kosovės ka mundėsi shumė tė lehta manovrimi dhe veprimi. Pa dyshim qė nė negociatat kur futesh, ēdo gjė mund tė diskutohet. Janė negociata shumė tė vėshtira, pasi edhe pala e Beogradit ėshtė e pėrgatitur seriozisht pėr kėto bisedime. Por, unė mendoj qė edhe pala jonė kosovare e ka kuptuar seriozitetin e ēėshtjes, prandaj mendoj qė edhe ajo ėshtė e pėrgatitur dhe do tė jetė sa mė e pėrgjegjshme nė kėtė proces negpciator. E rėndėsishme pėr mua ėshtė ēfarė do tė jetė statusi final. Brenda pėr brenda mund tė diskutohet, mund tė negociaiohet, normalisht qė njė shteti si ēdo shtet tjetėr ka edhe detyrime. Kjo ėshtė e qartė para faktorit ndėrkombėtar dhe para shoqėrisė kosovare. Pėr klasėn politike nė Kosovė, duhet tė them se nė njė shtet tė ri demokratik, shteti duhet tė ketė pėrgjegjėsi pėr tė gjithė qytetarėt e tij.

  Nė Kosovė situata ėshtė ende e pastabilizuar dhe thuhet se mund tė ketė faktorė qė mund ta destabilizojnė situatėn. Sa e aftė do tė jetė Kosova pėr ta frenuar njė perpjekje tė tillė tė mundėshme?

  Para se tė dilte UĒK-ja Kosova ka qenė e okupuar. Ka qėnė njė okupim klasik shovinisht i njohur botėrisht dhe u dėnua edhe nga bota demokratike me ndėrhyrjen e NATO-s por pėrsa i pėrket zhvillimeve tė 2004 unė nuk mund tė prononcohem sepse kam qenė jashtė atij proēesi. Mendoj se ka diskutime pėr kėtė ēėshtje e sa e ka dėmtuar proēesin politik nė Kosovė aq shumė sa qė shumica shqiptare e kupton qartė se incidenteve tė tilla do tė dėmtojnė proēesin politik tė Kosovės. Unė jam shumė i bindur qė edhe qytetarėt e Kosovės e dinė mirė se ēka do tė thotė qė proēesi i politikės tė dėmtohet pas gjithė atyre pėrpjekjeve dhe sakrificave qė kanė bėrė ata njerėz pėr tė ardhur nė njė moment kur do tė pėrcaktohet fati i Kosovės.

  Nė kosovė ju militoni nė njė forcė e cila nuk ka fshehur ambicjet e veta pėr tė ardhur nė pushtet. Si e shihni perpsektivėn pas 2006 nė njė Kosovė qė ka shumė probleme ekonimike, sociale dhe ndėrkohė qė do tė jetė edhe kėto probleme politike pra pėr tė ritestuar edhe njeherė forcat politke. Sa tė vėshtiurė e shihni kėtė stad pas statusit?

  Kjo do tė jetė ēėshtja kryesore qė do tė ngrihet tani e tutje. Mendoj se tani ėshtė momenti kur ne si klasė politike si ekspertė tė fushės tė pėrgatitim projektin strategjik tė Kosovės pas statusit. Do tė jetė Kosova e paravuar por nesėr pas fitimit tė pavarsisė ne na duhet tė krijojmė njė shtet funksional. Dhe besoj se do tė jetė njė gjėndje qė sido qė tė ndodhė tė funksionojė si njė shoqėri demokratike dhe do tė jem nė ata qė do ta mbajmė vetveten. Kosova ka shumė probleme ekonomike, sociale dhe tė gjithė ashtu si tė gjithė vendet e tjera nė rajon. Statusi nuk i zgjidh problemet ai ėshtė njė fazė qė tė hapė mundėsitė qė tė zgjidhen problemet e grumbulluara me vitė tė tėra. Prandja shoqėrinė dhe politikėn kosovare e presin angazhimė shumė tė mėdha pas zgjidhjes sė statusit por unė jam shumė i bindur para sė gjithash se faktori ndėrkombėtar ėshtė i interesuar qė tė ndėrtojė njė shtet funksional dhe jo njė shtet tė dėshtuar. Unė jam i binduir se ne do tė ndėrtojmė njė shtet tė paktėn funskional

  Ēfarė do tė ndodhė menjėherė pas pėrcaktimit tė statusit? A do tė kėrkojė opozita zgjedhje tė reja nė Kosovė dhe si i shihni problemet me tė cilat duhet tė pėrballet Kosova pas statusit?

  Siē e dini edhe Kosova funksionon sipas njė kornizė kushtetuese e cila ka kufij tė limituar ėshtė e ndėrtuar mbi rezolutėn 1244 qė e ka paraparė misioni i UNMIK-ut. Pas zgjidhjes se problemit tė statusit normalisht Kosova do tė ketė kushtetutėn e saj si shtet i pavarur dhe prandaj domosdoshmėrisht vjen edhe cėshtja e zgjedhjeve te lira. Normalisht qė do tė kemi zgjedhje tė lira me njė kosovė tė re me kushte tė reja mbi tė gjitha mbi njė kornizė krejt tė ndryshme nga ajo qė ėshtė sot. PDK-ja si ēdo forcė politike nė kėtė rast ka njė qėllim: tė fitojė zgjedhjet. PDK tashmė ėshtė e qartė se pa njė reforme tė brendshme reforme e cila do t’u ofrohet qytetarėve njė vizion tė ri njė vizion tė njė Kosove tė re nė njė shtet i cili duhet tė jetė funksional, mendoj se nuk mund t’i evitojė zgjedhjet, kėtė sjellje nuk mund ta bėjnė as partitė e tjera politike sepse deri mė tani krejt tjetėr ka

  Kjo luftė politike a bėn tė ndikojė nė atė ēka ndodh nė negociatat nė Vjenė. A do tė shfrytėzohet ajo qė ndodh nė Vjenė pėr interesa tė brendėshme politike?

  Nuk mund tė supozoj por para sė gjithash mendoj se nė Kosovė prej saj ose do tė fitojnė tė gjithė ose do tė humbasin tė gjithė nga pak, pėr arsye se grupi negociator i ka tė gjitha forcat politike apo ėt gjitha forcat relevante. Mendoj se edhe nga anėtarė tė grupin askush nuk duhet tė mendojsė se cfarė do tė pėrfitonte pas. Unė mendoj se ata duhet tė jenė tė vėmendshėm qė tė kryejnė kėtė detyrė qė e kanė me pėrgjegjėsi tepėr tė madhe qė nga ato bisedime ata ta sjellin Kosovėn njė shtet funksional.

  /Marre nga Gazetashqiptare/
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Fatmir Limaj: NDIHMA E SHQIPĖRISĖ PĖR PAVARĖSINĖ
  Fatmir Limaj: NDIHMA E SHQIPĖRISĖ PĖR PAVARĖSINĖ

  Nėnkryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės Fatmir Limaj gjatė njė interviste dhėnė pėr News 24 ka komentuar zhvillimet e fundit nė Kosovė, si dhe proēesin e negociatave pėr statusin e Kosovės, dukė nėnvizuar edhe pritshmėritė e Kosovės nga Tirana zyrtare pėr kėtė proēes. Limaj u shpreh se pas fitimit tė pavarsisė klasa politike do tė zhvillojė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme mbi bazėn e njė kushtetute tė rihartuar, proēes ky qė do tė paraprihet nga hartimi i strategjisė sė pas statusit. Lidhur me marrėdhėniet qė do tė ketė Kosova e pavarur me fqinjėt pėrfshirė kėtu edhe Serbinė, Limaj shprehet se “do tė pėrdoret minoriteti serb pėr tė pasur njė bashkėpunim me tė ngushtė mes Prishtinės dhe Beogradit”. Ai gjatė luftės ka qenė njė nga drejtuesit ushtarakė tė UĒK dhe njihej me emrin komandat Ēeliku.

  Ēfarė do tė kėrkojė Kosova mė shumė nga Tirana pėr proēesin e negociatave, duket se tashmė fokusi i asaj cka ndodh pėr Kosovėn ėshtė zhvendosur nga Tirana nė Vjenė?

  Fatmir Limaj: Sigurisht procesi negociatave do tė zhvillohet siē ishte parashikuar nga ndėrmjetėsit ndėrkombėtarė, por kjo nuk e pėrjashton rolin e Tiranės zyrtare nė drejtim tė ndihmės sė saj, si nė lidhje me grupin negociator tė Kosoves ashtu edhe nė arenėn ndėrkombėtare. Roli i Tiranes zyrtare, ėshtė i rėndėsishėm edhe pėr faktin se pala kosovare ka nevojė tė shkėmbejė eksperiencėn me shtetin shqiptar ose edhe ndihmėn nė forma tė ndryshme megjithatė Shqipėria ėshtė njė shtet, dhe me tė gjitha instancat shtetėrore diplomatike do tė ndikojė pėr pėrmbylljen e statusit nė mėnyrė tė suksesshme qė do tė reflektoje stabilitet rajonal. Askush nuk mund ta fshehė interesin e Tiranės zyrtare nė drejtim tė Kosovės ashtu siē ka qenė deri tani se paku nė dy argumenta kryesore: e para se pjesa dėrrmuese e Kosovės ėshtė shqiptare, nė jemi njė komb, e dyta ėshtė se zgjidhja e statusit tė Kosovės sipas vullnetit tė popullit tė Kosovės do tė reflektonte stabilitet rajonal. Ky stabiliteti i duhet edhe Tiranės edhe Kosovės dhe i duhet edhe vendeve tė tjera fqinje.

  Ēfarė ėshtė e pėrgatitur tė lėshojė pala e Prishtinės nė kėto bisedime?

  Fatmir Limaj: Unė do tė jap mendimin tim personal . Atje ėshtė njė grup negociator, i ka mekanimzmat e tij dhe ata janė njerėz tė pėrgjegjshėm tė zgjedhur nga institucionet dhe ata e dinė shumė mirė punėn e tyre. Por, nuk e pėrjashtojmė faktin qė ne mund tė japim ndihmėn tonė si faktorė politikė dhe pėrmes mekanizmave tona do tė japin mendimet dhe vizionet tona rreth bisedimeve. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishme janė mesazhet e qarta qė po vijnė kohėt e fundit nga faktorėt e rėndėsishėm ndėrkombėtarė siē ėshtė rasti Kėshillit tė Sigurimit dhe pėrfaqėsuesit e Britanisė sė Madhe ku mė nė fund ėshtė parė njė dritė qė bisedimet do tė ēojnė drejt statusit pėrfundimtar tė Kosovės. Grupi negociator i Kosovės ka mundėsi shumė tė lehta manovrimi dhe veprimi. Pa dyshim qė nė negociatat kur futesh, ēdo gjė mund tė diskutohet. Janė negociata shumė tė vėshtira, pasi edhe pala e Beogradit ėshtė e pėrgatitur seriozisht pėr kėto bisedime. Por, unė mendoj qė edhe pala jonė kosovare e ka kuptuar seriozitetin e ēėshtjes, prandaj mendoj qė edhe ajo ėshtė e pėrgatitur dhe do tė jetė sa mė e pėrgjegjshme nė kėtė proces negpciator. E rėndėsishme pėr mua ėshtė ēfarė do tė jetė statusi final. Brenda pėr brenda mund tė diskutohet, mund tė negociaiohet, normalisht qė njė shteti si ēdo shtet tjetėr ka edhe detyrime. Kjo ėshtė e qartė para faktorit ndėrkombėtar dhe para shoqėrisė kosovare. Pėr klasėn politike nė Kosovė, duhet tė them se nė njė shtet tė ri demokratik, shteti duhet tė ketė pėrgjegjėsi pėr tė gjithė qytetarėt e tij.

  Nė Kosovė situata ėshtė ende e pastabilizuar dhe thuhet se mund tė ketė faktorė qė mund ta destabilizojnė situatėn. Sa e aftė do tė jetė Kosova pėr ta frenuar njė perpjekje tė tillė tė mundėshme?

  Fatmir Limaj: Para se tė dilte UĒK-ja Kosova ka qenė e okupuar. Ka qėnė njė okupim klasik shovinisht i njohur botėrisht dhe u dėnua edhe nga bota demokratike me ndėrhyrjen e NATO-s por pėrsa i pėrket zhvillimeve tė 2004 unė nuk mund tė prononcohem sepse kam qenė jashtė atij proēesi. Mendoj se ka diskutime pėr kėtė ēėshtje e sa e ka dėmtuar proēesin politik nė Kosovė aq shumė sa qė shumica shqiptare e kupton qartė se incidenteve tė tilla do tė dėmtojnė proēesin politik tė Kosovės. Unė jam shumė i bindur qė edhe qytetarėt e Kosovės e dinė mirė se ēka do tė thotė qė proēesi i politikės tė dėmtohet pas gjithė atyre pėrpjekjeve dhe sakrificave qė kanė bėrė ata njerėz pėr tė ardhur nė njė moment kur do tė pėrcaktohet fati i Kosovės.

  Nė kosovė ju militoni nė njė forcė e cila nuk ka fshehur ambicjet e veta pėr tė ardhur nė pushtet. Si e shihni perpsektivėn pas 2006 nė njė Kosovė qė ka shumė probleme ekonimike, sociale dhe ndėrkohė qė do tė jetė edhe kėto probleme politike pra pėr tė ritestuar edhe njeherė forcat politke. Sa tė vėshtiurė e shihni kėtė stad pas statusit?

  Fatmir Limaj: Kjo do tė jetė ēėshtja kryesore qė do tė ngrihet tani e tutje. Mendoj se tani ėshtė momenti kur ne si klasė politike si ekspertė tė fushės tė pėrgatitim projektin strategjik tė Kosovės pas statusit. Do tė jetė Kosova e paravuar por nesėr pas fitimit tė pavarsisė ne na duhet tė krijojmė njė shtet funksional. Dhe besoj se do tė jetė njė gjėndje qė sido qė tė ndodhė tė funksionojė si njė shoqėri demokratike dhe do tė jem nė ata qė do ta mbajmė vetveten. Kosova ka shumė probleme ekonomike, sociale dhe tė gjithė ashtu si tė gjithė vendet e tjera nė rajon. Statusi nuk i zgjidh problemet ai ėshtė njė fazė qė tė hapė mundėsitė qė tė zgjidhen problemet e grumbulluara me vitė tė tėra. Prandja shoqėrinė dhe politikėn kosovare e presin angazhimė shumė tė mėdha pas zgjidhjes sė statusit por unė jam shumė i bindur para sė gjithash se faktori ndėrkombėtar ėshtė i interesuar qė tė ndėrtojė njė shtet funksional dhe jo njė shtet tė dėshtuar. Unė jam i binduir se ne do tė ndėrtojmė njė shtet tė paktėn funskional

  Ēfarė do tė ndodhė menjėherė pas pėrcaktimit tė statusit? A do tė kėrkojė opozita zgjedhje tė reja nė Kosovė dhe si i shihni problemet me tė cilat duhet tė pėrballet Kosova pas statusit?

  Fatmir Limaj: Siē e dini edhe Kosova funksionon sipas njė kornizė kushtetuese e cila ka kufij tė limituar ėshtė e ndėrtuar mbi rezolutėn 1244 qė e ka paraparė misioni i UNMIK-ut. Pas zgjidhjes se problemit tė statusit normalisht Kosova do tė ketė kushtetutėn e saj si shtet i pavarur dhe prandaj domosdoshmėrisht vjen edhe cėshtja e zgjedhjeve te lira. Normalisht qė do tė kemi zgjedhje tė lira me njė kosovė tė re me kushte tė reja mbi tė gjitha mbi njė kornizė krejt tė ndryshme nga ajo qė ėshtė sot. PDK-ja si ēdo forcė politike nė kėtė rast ka njė qėllim: tė fitojė zgjedhjet. PDK tashmė ėshtė e qartė se pa njė reforme tė brendshme reforme e cila do t’u ofrohet qytetarėve njė vizion tė ri njė vizion tė njė Kosove tė re nė njė shtet i cili duhet tė jetė funksional, mendoj se nuk mund t’i evitojė zgjedhjet, kėtė sjellje nuk mund ta bėjnė as partitė e tjera politike sepse deri mė tani krejt tjetėr ka

  Kjo luftė politike a bėn tė ndikojė nė atė ēka ndodh nė negociatat nė Vjenė. A do tė shfrytėzohet ajo qė ndodh nė Vjenė pėr interesa tė brendėshme politike?

  Fatmir Limaj: Nuk mund tė supozoj por para sė gjithash mendoj se nė Kosovė prej saj ose do tė fitojnė tė gjithė ose do tė humbasin tė gjithė nga pak, pėr arsye se grupi negociator i ka tė gjitha forcat politike apo ėt gjitha forcat relevante. Mendoj se edhe nga anėtarė tė grupin askush nuk duhet tė mendojsė se cfarė do tė pėrfitonte pas. Unė mendoj se ata duhet tė jenė tė vėmendshėm qė tė kryejnė kėtė detyrė qė e kanė me pėrgjegjėsi tepėr tė madhe qė nga ato bisedime ata ta sjellin Kosovėn njė shtet funskional.
  Marrėdhėniet

  “Ne e kemi njė minoritet serb nė Kosovė tė respektuar qė ne duhet t’ja njohim tė drejtėn Beogradit pėr tu interesuar pėr bashkėatdhetarėt e tyre dhe ne duhet tė pėrdorim minoritetin serb si urė pėr tė gjetur rrugėt e bahskėpubimit mes dy vendeve”, tha Limaj gjatė intervistės.

  Pėrfitues

  Grupi i Negociatave nuk duhet tė mendojė pėr pėrfitimet qė do tė ketė ai qė do ta nėnshkruajė i pari pavarsinė e Kosovės. Sipas Limaj anėtarėt e grupit duhet tė jenė tė kujdesshėm qė tė mos marrin pėrsipėr detyrime tė cilat nuk do tė mund tė pėrballohen nga shteti i ri i Kosovės
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #16
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Fatmir Limaj: Tirana rol aktiv per Kosoven, jo vezhguese
  E Shtune, 25 Shkurt 2006
  Nenkryetari i Partise Demokratike te Kosoves dhe ish-komandanti i UCK, menjehere pas kthimit nga Haga, qe e shpalli te pafajshem, viziten e pare e ka bere ne Shqiperi, ku eshte takuar me te gjithe personalitetet me te larta te vendit. Ai rrefen per qendrimin ne nje burg me Miloshevicin, zgjidhjen e statusit te Kosoves, dhe rolin determinant te Shqiperise

  Nenkryetari i Partise Demokratike te Kosoves, Fatmir Limaj, fton Tiranen zyrtare te luaje nje rol aktiv ne zgjidhjen e statusit final te Kosoves. Ne nje interviste per "Korrieri"-n, nje nga politikanet me ne ze ne Kosove vlereson se shteti shqiptar nuk duhet te ndjeke nga pozicioni i vezhguesit ate proces qe po ndodh. Limaj e konsideron teper te kenaqshme viziten ne Shqiperi dhe mendon se shume gjera kane ndryshuar ne sens pozitiv. Ai rrefen per gazeten, momentet kur ndodhej ne gjykaten e Hages dhe ndjesite kur kembehej ne nje vend me ish-presidentin serb, Sllobodan Milloshevic. Ne momente te caktuara Limaj pranon se ka ndjere frike gjate gjykimit, pasi ndodhej bashke ne nje vend me njerez, qe ne te vertete kishin bere krime kunder njerezimit. Partia Demokratike e Kosoves, sipas tij, duhet te ece ne kohe, te beje ndryshime te medha, duhet vazhdimisht te mesoje dhe krijoje rregulla te reja demokratike. Ndersa i cileson si spekulative, perderisa nuk ka dicka konkrete nga prokuroria dhe gjykata, fjalet se drejtues te caktuar te PDK-se jane perfshire ne afera me politikane te Shqiperise.

  Zoti Limaj, sapo keni perfunduar nje vizite ne Shqiperi. Si do ta konsideronit?

  Do ta ndaja ne dy pjese. Se pari, ishte paksa emocionale, pasi per mua gjithmone ka qene dicka emocionale te jem ne Tirane. Emocionale per t'u takuar me miq, me shoke, me njerez dhe per te pare vendin. Ne kete drejtim mbetem jashtezakonisht i kenaqur, pasi shoh ndryshime shume te medha, ndryshime shume pozitive. Tirana dhe Shqiperia ne teresi ka ndermarre hapa perpara, dhe cdo gje e presim ne linjen e duhur. Jam takuar me kreret e shtetit shqiptar, pastaj me subjektet politike. Edhe ketu jam jashtezakonisht i kenaqur dhe mbetem shume optimist per ate qe kam pare. Kam vene re nje relaksim te klimes politike shqiptare, dhe se klasa politike shqiptare tashme eshte e pergatitur per integrimin dhe obligimet qe e presin ne raport me Bashkimin Evropian. Ne teresi mund te them se nga kjo vizite jam ndare shume i kenaqur.

  Pse zgjodhet pikerisht kryeqytetin e Shqiperise, per udhetimin tuaj te pare jashte Kosoves pas kthimit nga tribunali nderkombetar i Hages?

  Sigurisht qe kjo vizite ka domethenien e vet. Une nuk kam startuar ne politike, por jam rikthyer ne te, te enjten e kaluar ne Kosove. Kam dashur qe viziten e pare jashte Kosoves ta bej ne Tirane per shume arsye. Se pari, sepse vete shteti shqiptar, miqte e mi, subjektet politike ne vazhdimesi kane shprehur perkrahje morale, per mua personalisht. Ata kane vazhduar te mbeshtesin proceset ne Kosove ne vazhdimesi dhe mbi te gjitha ajo cka eshte Kosova sot, eshte edhe si rezultat i nje kontributi te pamohueshem te njerezve te Shqiperise dhe shtetit shqiptar.

  Per te mbetur tek tribunali i Hages. Cilat ishin ndjesite tuaja kur gjendeshit ne nje vend me ish-presidentin serb Sllobodan Milloshevic?

  Ju mund ta merrni me mend sesi mund te ndjehet njeriu diku, ku bashke ndodhen edhe xhelati edhe viktima.

  Keni pasur kontakte me te?

  Jo. Jemi takuar e kemi pare njeri-tjetrin, por nuk kemi biseduar asnjehere.

  Tashme kur ndodheni larg Hages, si do ta konsideronit kete proces ku u perfshite?

  Kemi te bejme me nje proces kompleks, pavaresisht nga cili kendveshtrim e shikon. Haga duhet te ndahet ne prokurori dhe ne gjykate. Prokuroria e kishte menduar ashtu sic e kishte menduar se ka arsye qe edhe shqiptaret e Kosoves te shkojne atje. Ka gjetur edhe pretedimet e saj akuzuese, me idene se gjoja edhe shqiptaret kane bere krime. Ne ishim te obliguar t'i pergjigjeshim ketij obligimi me te verteten tone. Shkuam atje dhe gjykata mori vendimin e saj.

  A keni ndjere frike kur gjykoheshit?

  Ne jemi njerez, normalisht qe edhe kam ndjere frike. Me teper frike kur je brenda nje mekanizmi te tille, aq me teper kur je brenda nje vendi ku gjykohen njerez qe vertet kane bere krime, qe i kane sjelle shume dem dhe dhembje rajonit. Te futesh dhe te behesh njesh ne njefare menyre me ta, pastaj edhe ndjenja e pafajesise e humbet kuptimin kur je brenda me ta.

  Ne Shqiperi ka pasur debate ne lidhje me dergimin tuaj ne Hage. Partia Socialiste ka akuzuar nje minister aktual, se ka ndihmuar ne pergatitjen e dosjes suaj per ne Hage. Qendrojne keto?

  Une nuk kam komente per gjera te tilla. Kjo eshte nje ceshtja ime dhe do te kisha dashur qe te mbetet ceshtja ime personale e private. Kjo pavaresisht sesi eshte, nuk do te doja te kishte ndikime as ne politiken shqiptare dhe as ne Kosove. Do te doja te mbetej ceshtja ime dhe e askujt tjeter. Nuk eshte e ndershme as e drejte qe kjo ceshtje te perdoret. Kjo eshte ceshtje e imja. Une nuk di gje per keto pretendime, tani po i degjoj.

  Si e shikoni fatin e zgjidhjes se statusit final te Kosoves ne periudhen post Rugova?

  Kosova eshte futur ne nje rruge te zgjidhjes se statusit te saj, te pretendimeve shekullore te saj per te pasur nje shtet. Ne jemi ne fazen perfundimtare per perfundimin e ketij statusi. Mendoj se skena politike kosovare dhe klasa politike kosovare e kane kuptuar rendesine e situates ne te cilen gjenden. Duhet te kete nje unitet veprues, qe sa me shpejt keto deshira qe ka pasur ky vend, t'i permbushe ne menyren me te mire te mundshme. Kjo klase politike duhet te tregoje nje shkalle te larte te pjekurise dhe t'i ofroje edhe te tjereve qe jetojne ne Kosove te gjitha te drejtat. Te krijojne mundesine qe Kosova te behet shtet per te gjithe qytetaret e saj. Vetem atehere kur Kosova do te jete nje shtet qe do te kenaqe interesat e popullit dhe permes ligjit qe duhet te zbatohet dhe qe te gjithe qytetaret te jene te barabarte para ligjit, vetem atehere mund te themi se klasa politike shqiptare e ka kryer detyren e saj. Ne kete moment gjerat mund te futen ne rrugen e mbare te integrimit evropian e rajonal.

  Sa demokratike eshte PDK-ja e Kosoves. Kam parasysh ketu faktin, se para se te shkoni ne Hage ne nje kongres te partise keni kritikuar lidershipin?

  Ju mund ta merrni me mend dhe skenen politike te Kosoves. Aq sa eshte demokratike Kosova, eshte edhe klasa politike dhe partite e saj. Partia Demokratike e Kosoves eshte nje hap para, por duhen edhe shume reforma te tjera. PDK-ja duhet te ece ne kohe, te beje ndryshime te medha, duhet vazhdimisht te mesoje dhe krijoje rregulla te reja demokratike. Ne jemi ne fazat fillestare te funksionalizimit te partive politike, por edhe te shtetit te Kosoves. Ndaj Partia Demokratike e Kosoves nuk eshte nje rast i vecante, ka bere nje hap para, por ka edhe shume te tjere hapa per te hedhur ne kuader te demokratizimit te saj te brendshem. Kjo do te conte ne demokratizim edhe te shoqerise kosovare.

  Pas luftes per clirimin e Kosoves, ka pasur fjale se disa politikane te PDK-se ishin perfshire ne afera te dyshimta me politikane te Shqiperise....

  Mendoj se, perderisa ne nuk kemi fakte, keto mbeten ne fazen e spekulimeve. Nje gje duhet ta keni te qarte edhe ju ne Shqiperi edhe ne ne Kosove, organet hetimore jane ata, te cilet bejne hetimet dhe organi i duhur per te konstatuar nje gjendje te dhene eshte gjykata. Derisa keto dy mekanizma nuk kane levizur dhe perderisa sot nuk kemi asnje gje nga ato qe thuhen, mbetemi ne kuadrin e spekulimeve per hesape ditore.

  Zoti Limaj, cili do deshironin te ishte roli i Shqiperise ne zgjidhjen e statusit te Kosoves?

  Shqiperia nuk mjafton te kete vetem nje rol vezhgues, por duhet te kete nje rol aktiv. Kjo nepermjet mekanizmave te saj ne kuader krijimit dhe konsolidimit te shtetit te Kosoves. Te drejten per t'iu drejtuar Shqiperise, askush nuk duhet te na e mohoje. Shqiperia zyrtare nuk duhet te rrije indiferente ne drejtim te aktivizimit te te gjitha potencialeve shteterore. Kjo sepse zgjidhja e statusit te Kosoves, ne nje menyre apo ne nje tjeter, eshte ne interes te te gjithe rajonit. Fakti se ne Kosove jeton nje shumice shqiptare, eshte nje fakt historik, nje fakt real. Ne nuk duhet ta shohim si barre dhe as si frike, apo si dicka se si do na thone te tjeret. Ne duhet ta respektojme kete, dhe shteti shqiptar ka obligim te interesohet ne menyre aktive per ate cka po ndodh ne Kosove dhe si po shkojne gjerat. Ne anen tjeter eshte edhe nje interes tjeter po aq shume i rendesishem. Zgjidhja e statusit te Kosoves do te sherbente si faktor stabilizues edhe per Tiranen zyrtare, por edhe zonat e tjera te rajonit. Politika shqiptare eshte mese e qarte, e interesuar qe ky rajon te kete stabilitet, qe ky rajon te vazhdoje integrimin drejt Evropes. Ne nuk mund te kemi integrime nese kemi kriza. Nje krize qe vetem vazhdon ne Kosove, do te demtonte te gjitha proceset integruese te shteteve ne rajon. Ne kete drejtim ky eshte nje motiv i dyte i Tiranes zyrtare, se pse ajo duhet ta kete rolin aktiv. Kjo per te mbyllur edhe keto plage te fundit ne Ballkan e te gjithe te ecim drejt proceseve integruese.

  Bisedoi: Dardan Malaj


  korrieri
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 25. #17
  Intervista ekskluzive e Fatmir Limajt ne News 24: Pas percaktimit te Statusit te Kosoves, PDK-ja do te kerkoje zgjedhje te reja

  Nga Ina Koxha

  TIRANE (22 Shkurt)-“Pas zgjidhjes se problemit te statusit, Partia Demokratike e Kosoves do te kerkoje te behen zgjedhje te reja. Pas statusit normalisht Kosova do te kete kushtetuten e saj si shtet i pavarur dhe prandaj domosdoshmerisht vjen edhe ceshtja e zgjedhjeve te lira, prandaj eshte krejt normale qe te kemi zgjedhje te lira me nje Kosove te re me kushte krejt te reja dhe ne kushte politike krejt te reja. PDK-ja si cdo force poltike ne kete rast ka nje qellim: te fitoje zgjedhjet dhe deri kur nuk do t’i fitoje keto zgjedhje ajo smund te jete e kenaqur sepse nje force politike e dyte ne Kosove e ka kete pretendim”, keshtu eshte shprehur ne nje interviste ekskluzive per televizionin Newz 24 Fatmir Limaj i cili ka vizituar Tiranen sot per nje vizite zyrtare.

  Cili eshte qellimi i vizites tuaj ne Tirane zoti Limaj?

  Qellimi i vizites sime eshte te falenderoj klasen politike shqiptare per ndihmen qe Tirana zyrtare po jep per Kosoven ne kete moment kaq delikat ne te cilin ajo ndodhet.

  Ēfare do te kerkoje Kosova me shume nga tirana per procesin e negociatave, duket se tashme fokusi i asaj cka ndodh per Kosoven eshte zhvendosur nga Tirana ne Vjene?

  Sigurisht procesi negociatave do te zhvillohet sic ishte parashikuar nga ndermjetesit nderkombetare, por kjo nuk e perjashton rolin Tiranen zyrtare ne drejtim te ndihmeses se saj, si ne lidhje me grupin negociator te Kosoves ashtu edhe ne arenen nderkombetare. Roli i Tiranes zyrtare, koordinimi dhe bashkepunimi me faktorin politik kosovar, Grupi Negiator edhe ne skenen politike eshte i rendesishem edhe per faktin se pala kosovare ka nevoje te shkembeje eksperiencen me shtetin shqiptar ose edhe ndihmen ne forma te ndryshme megjithate Shqiperia eshte nje shtet dhe me te gjithe instancat shteterore diplomatike do te ndikoje per permbylljen e statusit ne menyre te suksesshme qe do te reflektoje stabilitet rajonal. Askush nuk mund ta fshehe interesin e Tiranes zyrtare ne drejtim te Kosoves ashtu sic ka qene deri tani se paku ne dy argumenta kryesore, e para se pjesa derrmuese e Kosoves eshte shqiptare, ne jemi nje komb dhe normalisht eshte krejt i natyrishem impenjimi i Tiranes zyrtare ne kete drejtim. Por e dyta eshte se zgjidhja e statusit te Kosoves sipas vullnetit te popullit te Kosoves do te reflektonte stanbilitet rajonal. Ky stabiliteti i duhet edhe Tiranes edhe Kosoves dhe i duhet edhe vendeve te tjera fqinje.

  Negociatat do te jene te veshtire, te dyja palet kane qendrime te kunderta, megjithe nje atmosfere qe po ndjehet qe duket se do te jete pavaresia. Ēfare eshte e pergatitur te leshoje pala e Prishtines ne keto bisedime?

  Une do te jap mendimin tim personal. Atje eshte nje grup negociator, i cili ka mekanimzmat e tij dhe ata jane njerez te pergjegjshwm te zgjedhur nga institucionet dhe ata e dine shume mire punen e tyre. Por, nuk e perjashtojme faktin qe ne mund te japim ndihmen tone si faktore politike dhe permes mekanizmave tona do te japin mendimet dhe vizionet tona rreth bisedimeve. Ajo qe eshte me e rendesishme jane mesazhet e qarta qe po vijne kohet e fundit nga faktoret e rendesishem nderkombetarw, sic eshte rasti i Keshillit tw Sigurimit dhe perfaqwsuesit e Britanise se Madhe ku me ne fund eshte pare nje drite qw bisedimet do te cojne drejt statusit perfundimtar te Kosoves. Grupi Negociator i Kosoves ka mundesi shume te lehta manovrimi dhe veprimi. Pa dyshim qe ne negociata kur futesh, ēdo gje mund te diskutohet. Jane negociata shume te veshtira, pasi edhe pala e Beogradit eshte e pergatitur seriozisht per keto bisedime. Por, une mendoj qe edhe pala jone kosovare e ka kuptuar seriozitetin e ceshtjes, prandaj mendoj qe edhe ajo eshte e pergatitur dhe do te jete sa me e pergjegjshme ne kete proces. E rendesishme per mua eshte cili do te jete statusi final. Brenda per brenda mund te diskutohet, mund te negociohet, normalisht qe nje shtet i si cdo shtet tjeter ka edhe detyrime. Kjo eshte e qarte para faktorit nderkombetar dhe para shoqerise kosovare. Per klasen politike ne Kosove, duhet te them se ne nje shtet te ri demokratik, shteti duhet te kete pergjegjesi per te gjithe qytetaret e tij dhe ate duhet ta demostrojne cdo dite ne te gjitha drejtimet ne menyre qe te gjithe qytetareve te Kosoves t’u ofrohet perspektiva, siguria dhe mundesia per te jetuar ne Kosove, dhe njekohesisht per te jetuar dhe t’u ndjere i lire duke respektuar dallimet etnike. Kosova ka nje realitet dhe ky realitet duhet te respektohet nga te gjithe. Po ashtu pergjegjesine kryesore per zhvillimet e metejshme ne Kosove duhet ta kete shumica. Dhe kjo do te nenkputonte futjen ne nje proces te mirfillte demokratik per te cilen ne pretendojme.

  Zoti Limaj, Kosova ne mars te 2004-es befasoi me ate shperthim qe pati si pasoje e atij incidenti shume te dhunshem qe ndodhi ne Mitrovice. Ju keni luftuar dhe punuar ne nje Kosove qe ka qene jo e stabilizuar ne vitet kur UCK-ja do te vinte ne skene. Ne kosove situata eshte ende e pastibilizuar dhe thuhet se mund te kete faktore qe mund ta destabuilizojne situaten. Sa e afte do te jete Kosova per ta frenuar nje perpjekje te tille te mundeshme?

  Para se te dilte UCK-ja Kosova ka qene e okupuar. Ka qene nje okupin klasik shovinisht i njohur borterisht dhe u denua edhe nga bota demokratike me nderhyrjen e NATO-s por persa i perkret zhvillimeve te 2004-es une nuk mund te prononcohem sepse kam qene jashte atij procesi. Mendoj se ka diskutime per kete ceshtje e sa e ka demtuar procesin politik ne Kosove. Dhe une jam i bindur se qytetaret e Kosoves ne kete rast dhe klasa politike kane marre mesime te mjaftueshme me zhvillimet e 2004-es dhe nuk duhet te jene indiferente ndaj dickaje te tille. Une jam shume i bindur qe edhe qytetatret e Kosoves e dine mire se cka do te thote qe procesi i politkes te demtohet pas gjithe atyre perpjekjeve dhe sakrificave qe kane bere ata njerez per te ardhur ne nje moment kur do te percaktohet fatiu i Kosoves. Ato duhet te jene te gatshem per te perballuar te gjithe propozimet qe do te vijne. Do te kete provokime, dhe ndoshta do te jene te tilla, por mendoj se klasa politke duhet te tregoje cdo dite gatishmerine e saj per t’u treguar njerezve se nuk mund t’i kenaqim te gjithe por ne do te sjellim ato cka ne i kemi obligime shoqerise shqiptare qe t’u ngushtohet sa me shume hapesire elkementeve te tille qe deshirojne te destabolizojne procesin politik te Kosoves.

  Jemi ne fazen e pare te negociatave. Te gjithe perfaqesuesit e Kosoves jane unike ne qendrimet e tyre. Te gjithe shpresojme qe negociatat do te perfundojne brenda ketij vitit me percaktimin e statutit qe pritet te jete pavarsia. Kosova do t’i rikthehet jetes normale ku ka forca qe jane ne pushtet dhe ka forca qe rrijne ne opozite. Largimi nga jeta e presidentit Rugova ka nje ndryshim ne balancen e pushtetve. Ne Kosove ju militoni ne nje force e cila nuk ka fshehur ambiciet e veta per te ardhur ne pushtet. Si e shihni perpsektiven pas 2006-es ne nje Kosove qe ka shume probleme ekonomike, sociale dhe nderkohe qe do te kete edhe keto probleme politike pra per te ritestuar edhe nje here forcat politke. Sa te veshtire e shihni kete stad pas statusit?

  Kjo do te jete ceshtja kryesore qe do te ngrihet tani e tutje. Mendoj se tani eshte momenti kur ne si klase politike si eksperte te fushes, te pergatitim projektin strategjik te Kosoves pas statusit. Do te jete Kosova e paravuar por qe neser pas fitimit te pavarsise ne na duhet te krijojme nje shtet funksional. Dhe besoj se do te jete nje gjenjde qe sido qe te ndodhe te funskionoje si nje shoqeri demokratike dhe do te jemi ne ata qe do ta mbajme vetveten. Kosova ka shume probleme ekonomike, sociale si te gjithe vendet e tjera ne rajon, prandaj klasa politike e Kosoves nuk mund t’i heqe me apriori me kryerjen e ceshtjes se statusit dhe t’i lere anash sepse statusi nuk i zgjidh problemet. Ai eshte nje mundesi baze qe te zgjidhen problemet e grumbulluara me vite te tera. Prandja shoqerine dhe politiken kosovare e presin angazhime shume te medha pas zgjidhjes se statusit por une jam shume i bindur para se gjithesh se faktori nderkomebetar eshte i interesuar qe te ndertoje nje shtet funksional dhe jo nje shtet te deshtuar. Ne si klase politike duhet te kemi projekte te gatshme qe ky shtet te funksionoje neser.

  Viti 2006 shenon nje unifikim ne faktorin politik ne Kosove, megjithate duke menduar pas ketij statusi kur ne shpresojme qe Kosova te jete e pavarausr dhe do te filloje lufta politike mes Pozites dhe Opozites, Partia Demokratike e Kosoves qe ka lindur nga UCK-ja ka mbetur ne opozite por synon qarte qe te jete ne pushtet nderkohe qe LDK-ja eshte prej shume vitesh ne pushtet. Nderkohe eshte ndare nga jeta edhe lideri hitorik i LDK-se Rugova. Cfare do te ndodHe menjehere pas percaktimit te statusit, a do te kerkoje opozita zgjedhje te reja ne Kosove dhe si i shihni problemet me te cilat duhet te perballet Kosova pas statusit?


  Sic e dini edhe ju Kosova funksionon sipas nje kornize kushtetuese e cila ka kufij te limituar. Eshte e ndertuar mbi rezoluten 1244 qe e ka parapare misioni i UNMIK-ut ketu. Pas zgjidhjes se problemit te statusit, normalisht Kosova do te kete kushtetuten e saj si shtet i pavarur dhe prandaj domosdoshmerisht vjen edhe ceshtja e zgjedhjeve te lira prandaj eshte krejt normale qe do te kemi zgjedhje te lira me nje Kosove te re dhe ne kushte politike krejt te reja mbi te gjitha mbi nje kornize krejt te ndryshme nga ajo qe eshte sot. PDK-ja si cdo force politike ne kete rast ka nje qellim: te fitoje zgjedhjet. Dhe deri kur nuk do t’i fitoje keto zgjedhje ajo s’mund te jete e kenaqur sepse nje force politike e dyte ne Kosove e ka kete pretendim. PDK tashme eshte e qarte se pa nje reforme te brendshme reforme e cila do t’u ofrohet qytetareve nje vizion te ri nje vizion te nje Kosove te re ne nje shtet i cili duhet te jete funksional, mendoj se nuk mund t’i evitoje zgjedhjet, kete sjellje nuk mund ta bejne as partite e tjera politike sepse deri tani, skena politike ka qene krejt tjeter para zgjidhjes se statusit final te Kosoves. Une jam i bindur se cdo gje tjeter do te jete pas zgjedhjes se statusit final. Ato forca politke qe do te kene vizion, sigurisht qe do te fitojne zgjedhjet dhe do te ecin perpara. Deri tani ne Kosove shumica e zgjedhjeve qe kane shkuar jane votuar kunder njeri-tjetrit. Ende nuk kemi votuar per oferten, per vizionet ata qe ofrojne, oferten me te mire. Une jam i sigurt qe pas zgjedhjes se statusit Kosova do te futet ne nje stad te ri te vizionit te saj politik dhe qytetaret e saj do te fillojne te votojne dhe te perqafojne vizionet me te mira.

  Kjo lufte politike a ben te ndikoje ne ate cka ndodh ne negociatat ne Vjene pra ata qe negociojne perballojne nje kosto per ato qe kane ndryshuar per ato qe kane pranuar dhe ato qe nuk kane pranuar. A do te shfrytezohet ajo qe ndodh ne Vjene per interesa te brendeshme politike?

  Nuk mund te supozoj por para se gjithash mendoj se ne Kosove prej saj ose do te fitojne te gjithe ose do te hubasin te gjithe nga pak, per arsye se Grupi Negociator nese e shohim i ka te gjitha forcat politike apo et gjitha forcat relevante. Mendoj se edhe nga anetare te grupit askush nuk duhet te mendoje se cfare do te perfitonte me pas. Une mendoj se ata duhet te jene te vemendshem qe te kryejne kete detyre qe e kane me pergjegjesi teper te madhe qe nga ato bisedime ata ta bejne Kosoven nje shtet funskional, nje shtet qe te marre sa me pak obligime, obligime qe mund t’i mbaje shteti i Ri i Kosoves dhe te mos ta fusin ne obligime qe nuk do te mund t’i mbajne dhe te dalim pastaj si nje shtet i deshtuar ose nje shtet i cili nuk mund t’i perballoje detyrimet e veta. Mendoj qe Grupi Negociator duhet te fokusohet ne kete drejtim qe ta nxjerre Kosoven me obligime te perballueshme dhe me nje shoqeri demokratike dhe nje shtet modern i cili eshte i gatshem t’u bashkohet shteteve te rajonit dhe per te filluar integrimet e saj europiane. Ky duhet te jete qellimi paresor. Se kush do te jete pale qe do te perfitoje nga negociatat, mendoj se kjo nuk eshte ceshtje e rendesishme, sepse ketu nuk flitet per nje projektligj, por ketu bisedohet per fatin e nje vendi. Prandja eshte e rendesishme qe per kete fat te ketij vendi njerezit te jene te pergjegjshem sepse kjo do te vendoset nje here te vetme dhe per gjenerata te tera. Prandaj une jma i bindur se klasa politike dhe Grupi Negociator ka nje shkalle te tille te pjekurise politike per te mos menduar per perfitimet qe mund te kene ne te ardhmen. Une dua te shtoj edhe nje gje, Grupi Negociator i Kosoves nuk duhet te shikoje se kush do te nenshkruaje i pari pavaresine. Ceshtja e pavarsise se Kosoves dhe vullneti i popullit kosovar ka perfunduar qe ne 12 qershor 1999. Ata kane obligime dhe askush nuk ka merita se kush do ta nenshkruaje pavarsine. Ata kane vetem pergjegjesi. Une mendoj se nuk eshte momenti te shohim se kush do te dale i pari dhe se kush do te perfitoje. Ketu duhet te dalim te gjithe si nje trup. Do te fitoje Kosova apo do te humbe Kosova. Mendoj se Grupi i Kosoves e ka kuptuar kete ceshtje dhe shpresoj se ata do te veprojne unike.

  Marredheniet e ardhshme te Kosoves si shtet me vende te tjera te Rajonit. Cili eshte vizioni juaj per marredhenet e neserme te Kosoves me Serbine duke pasur parasysh qe Serbia eshte jo vetem fqinji juaj fizik por eshte edhe nje nga faktoret e rendesishme ekonomike te rajonit?

  Duhet te kuptohet se jemi ne nje realitet krejt te ri dhe nuk eshte ai realitet qe ka qene para luftes. Zhvillimi ekonomik ne raport qe ka pasur Kosova me Serine nuk ehste sot sic ka qene perpara per shkaqet qe dihen dhe besoj se me nje Kosove te pavavuar do te krijome shancet te reja dhe mundesi per te gjitha vendet e rajonit dhe pse jo edhe me Serbine. Ne e kemi nje minoritet serb ne Kosove te respektuar qe ne duhet t’ia njohim te drejten Beogradit per t’u interesuar per bashkeatdhtaret e tyre dhe ne duhet te perdorim minoritetin serb si ure per te gjetur rruget e bashkepunimit mes dy vendeve. Por askush nuk mund te na marre ate te drejte legjitime per te filluar bashkepunimin me shtetin shqiptar ne si Kosove dhe pastaj keto integrime t’i vazhdojme me integrime rajonale drejt integrimeve europiane. Mendoj se ne si shqiptare ne kete rast duhet te tregojme aftesite tona dhe kulture integrimi.

  Intervistoi Edvin Parruca

 26. #18
  Shkruajnė:
  Xhemil ZEQIRI dhe Fadil SHYTI

  LETĖR PĖRSHĖNDETĖSE VĖLLEZĖRVE TĖ IDEALEVE ĒLIRIMTARE
  KOMANDANTIT TĖ UĒK-sė, FATMIR LIMAJ DHE USHTARĖVE TĖ DEVOTSHĖM HARADIN BALAJ DHE ISAK MUSLIUT.


  Pėrqafime vėllazėrore nga Skandinavia!

  I nderuar komandant dhe ju tė nderuar ushtarė tė lirisė Fatmir Limaj, Haradin Balaj dhe Isak Musliu!

  Nė pa mundėsi pėr tė ardhur nė katundet tuaja dhe atje nė burgun e Shevengenit, prej sė largu duam t“jua shtėrngojmė duart fort dhe t“i pėrshendesim dhe familjet tuaja fisnike, familjet qė ju rritėn, ju edukuan dhe ju shkolluan si bij“tė vėrtetė tė kombit pėr t“ i dalė zot vetes, familjes dhe kombit, siē u dėshmuat fuqishėm duke u inkuadruar nė famėmadhen Ushtri Ēlirimtare e Kosovės.
  Ty, Fatmir vėllai, u bėre njė ndėr udhėheqesit e kėsaj ushtrie, prandaj aspak nuk gabuan shokėt dhe shoqet kur tė quajtėn gjatė luftės ēlirimtare, komandant "Ēeliku".

  Ne, qė ishim larg mėmdheut tonė tė dashur nė ato vite tė rėnda u solidarizuam me luftėn e drejtė tė popullit tonė, sepse ju njihnim ju qė ishit vu nė ballė tė kėsaj lufte se ishit tė vendosur tė luftonit pėr lirinė Kosovės dhe tė viseve tjera shqiptare qė mbetėn padrejtėsisht nėn qizmet e huaja pushtuese sllave.

  Ty o vėlla i dashur, me zgjuarsi dhe largpamėsi me aksione konkrete nė fushėbeteja i ke dhėnė grushte tė fuqishme armikut duke e ngritur lart e mė lart nė piedestalet e historisė sonė tė re emrin e madh tė UĒK-sė sė lavdishme qė i tmerroi armiqtė dhe tradhtarėt e vendit tė shqiponjave krenare.

  Gjatė asaj resistence tė madhe, para dhe gjatė bombardimeve, Ty dhe shokėt tuaj kacafyteshit me bishat sllave nė tokė ndėrsa nga ajri mbi qindra km lartėsi bombardonin aleatėt tanė tė NATOS tė cilėt nuk futeshin dot nė luftėn tokėsore.
  Pra, ju or trima me fuqinė e hovit luftarak shqiptar dhe me ndihmėn e vėllezėrve shqiptarė tė Shqipėrisė sė andej Drinit e thyet kufirin tek Kosharja legjendare, atė kufi-zi, qė na e kishin vendosur (imponuar me dhunė ), miqtė e armiqėve tanė shekullorė nė Londrėn e mallkuar tė vitit tė mbrapshtė, 1913 dhe ky mallkim i historisė europiane u rifirmos sėrish mė 1992, me tendencėn reaksionare se: kufiri nė mes shqiptarėvet nuk do lejohet tė lėvizė dot!

  Por, ju shokėt e legjendarit Adem Jashari e quat amanetin e tij deri nė fund; duke i bėrė gurėt e kufirit copa copa!...

  Vėlla i dashur, ne mėrgimtarėt pandalshėm jemi munduar kush mė shumė e kush mė pak, kemi bėrė pėrpjekėje qė ta ndihmojmė popullin nga aspekti politik, ekonomik dhe besa edhe me armė nė dorė t“i ēasemi atdheut kur qe nė rrezik!

  Pėr ato ndihma tė sinqerta pėr tė cilat konsiderojmė se ia kemi borxh popullit tonė tė shumėvuajtur as jemi penduar as s “do tė pendohemi kurrė!
  Ne, vetėm njė brengė e kemi, sepse mendojmė qė kemi dhėnė pak kontribut pėr aq sa dėshironim tė japim!...

  Nė kohėn e lufės ēlirimtare dhe mė pastaj kishte dhe ka shqipfolės plan(g)prishės, mjeranė, trutharė dhe tradhtarė qė dilnin me zė e vepra kundėr ēlirimtarėve dhe ēlirimtareve, kundėr atyre qė u betuan nė flamurin e Gjergj Kastriotit dhe Ismail Qemailit, kur dihet se bota na njohu botėrisht vetėm me atė flamur!...

  Pastaj, tani po shihet mirėfilli qė pas pėrfundimit tė luftės, qė kur forcat ndėrkombėtare u futėn nė Kosovė dhe filluan padrejtėsitė ndaj popullit tonė i dalur nga lufta i lodhur dhe i traumatizuar, ne vazhduam aktivitetin politk dhe informativ nga Kopenhaga dhe Malmoja Ne, qė nga fillimi i kemi vėrejtur dhe pėr kėtė e kemi ngritur zėrin me gojė dhe me shkrime se: UNMIK-u, do tė bėjė provokime tė rėnda siē qe fillimisht lejimi i fomimimit tė enklavave serbe nė veri dhe nė zemėr tė Kosovės, ēarmatosja e ushtarėve tanė, ndarja dhe copėtimi i ri i trojeve tona shqiptare, siē ėshtė rasti i Mitrovicės dhe ato 2500 ha (hektarė katrorė) tokė qė Serbia ia dha si peshqesh IRJM-sė.

  Partitė "demokratike", qė Serbia i lejoi tė formoheshin, de fakto e kishin sabotuar luftėn dhe do bėheshin shėrbėtore tė kolonizatorėve (pushtuesve) tė rinj.
  Pastaj, u pa qartė se flamurin e lirisė, pra udhėheqėjen e fitores pėr fillimin e ndėrtimit tė shtetit tė Kosovės, nuk mundėn ta marrin dot ēlirimtarėt por shėrbėtorėt e huaj...
  Kjo, erdhi dhe si pasojė e votimit antidemokratik me lista tė mbyllura nga kėto parti, qė e kurdisėn kėtė komplot me ndėrkombėtarėt, shkelėsit mė cinikė tė demokracisė nė Kosovė.

  Nga tė gjitha kėto padrejtėsi natyrisht si ēdo atdhetarė as ne nuk mund tė ishim tė qetė!...
  Pastaj, veprimi tepėr antinjerėzorė dhe mė antidemokratik i burgosjeve tė komandantėve dhe ushtarėve tė UĒK-sė, tė pėrplasur nga gjykatat e huaja e tė akuzuar me ligjet e ish-Jugosllavisė si nė Kosovė ashtu edhe nė Hagė, na ka shqetėsuar sė tepėrmi; prandaj, ne kemi bėrė disa protesta nėpėr institucionet daneze, europiane dhe deri nė OKB; pėr lirimin nga burgjet tė bijėve mė tė mirė tė Kosovės, qė u izoluan nė Hagė dhe nė Dubravėn famėkeqe, ku u derdhė aq shumė gjak shqiptari!...

  Ne, me kohė kemi konstatuar se kėto ishin komplote tė kurdisura politike dhe me kohė kemi deklaruar: nė Prishtinė, Dubravė dhe nė Hagė, nuk po dėnohen krimet, por e drejta e popullit shqiptar tė Kosovės!
  Atje, po tentohet tė barazohen krimet e kriminelėve okupatorė sllavė, me ēlirimimin e ēlirimtarėve shqiptarė!
  Natyrisht, duke e argumentauar me fakte tė pamohueshme.

  Vėllezėr tė dashur ēlirimtarė!

  Nė kohėn kur ju ishit atje tė mbyllur si luanėt nė hekura; nė Kosovė zhvillimet politike morėn kahje tjera, pra, aspakt pozitive: padrejtėsisht, popullit tonė iu ka imponuar poltika e S. Millosheviqit por, pa praninė e tij fizike.

  Nė Kosovė u bėnė zgjedhje me listat tė mbyllura si para luftės.
  Nė kohėn e viteve 92-97, kur S. Millosheviqi u jepte tė drejtė partive pacifiste tė bėjnė zgjedhje ”tė lira” por asesi tė kėrkojnė dhe tė punojnė pėr zgjidhjen e problemit tė Kosovės.
  E njėjta gjė po bėhet tani nėpėrmjet kėtyre institucioneve ndėrkombtare tė instaluara nė Kosovė.
  Partitė pacifiste e nė veēanti LDK-ja, po ia imponon popullit shqiptar edhe simbolet private siē janė ;hymni,flamuri dhe gjuha e re "kosovarqe" siē po tentojnė ta quajnė disa "gjuhėtarė" lokalistė.

  Nėse ne veprimtarėt e viteve 70-80 ta, e kemi ngritur kėrkesėn pėr Kosovėn Repuplikė, ajo ka qenė strategji e pėrkohėshme, sepse atėbotė ashtu do tė arrihej mė lehtė tek ideja jonė madhore e ribashkimit tė Shqipėrisė Etnike.
  Ndėrsa, tani pas shkatėrrimit tė ish-Jugosllavisė, ne shqiptarėt ėshtė krejt e natyrshme tė dalim hapur pėr ribashkimin me Nėnėn Shqipėri.

  Tani, fatkeqėsisht rrjedhat politke kanė filluar tė marrin rrugė tė kundėrta, tė padėshiruara pėr ēdo atdhetar, kanė marrė rrugėn e pėrēarjes kombėtare!

  Vėllezėr tė dashur idealesh ēlirimtare,

  Unė, jam nga Tetova dhe ua them sinqerisht se ėndėrra jonė ishte tė bashkohemi me Kosovėn siē ka qenė dikur, para se t“i ndanin me dhunė trojet tona.
  Ne sot, kurrsesi nuk duhet tė pranojmė tė mbesim nėn veladonin e zi tė vetėmashtrimit qė nė emėr tė ēfardo demokracie sėrish tė na sakatosin fuqitė imperialiste antishqiptare por duhet tė kambėgulim fort qė kjo padrejtėsi tė pėrmirėsohet.

  Pėr ta bėrė kėtė me sukses, le tė shpresojmė pa dhembje sakrificash tė mėdha, ne duhet tė pėrcaktohemi fort qė ta kėrkojmė tė drejtėn e kombeve pėr vetėvendosje, kjo e drejtė ne shqiptarėve na u mohua deri tani nga shtetet ballkanike dhe europiane edhe pse dihet botėrisht se kjo e drejtė ėshtė e sanksionuar me ligjet ndėrkombėtare e cila e lejon tė drejtėn e shkėputjes nga shtetet e huaja dhe bashkimin me shtetin amė, nė rastin konkret pra tė drejtėn e kombit tonė qė ta realizoj parimin madhor: NJĖ KOMB, NJĖ SHTET!

  Tani, po debatohet shumė pėr zgjidhjen e statusit pėrfundimtar tė Kosovės, pra me bisedime; por, ēka e bėnė tė rrezikshme ēėshtjen ėshtė fakti se pėr grupin negociator dėgjohet zėshėm kėrkesa absurde e shumė diplomatėve euro-atlantikė, qė gjatė kėtyre bisedimeve duhet qė palėt (kėtu barazohen) xhelatėt me viktimat; duhet tė bėjnė kompromise!!!
  Po e pėrfundojmė kėtė letėr me mendimin e njė filozofi tė madh i cili shkruante:
  a do tė bėjmė kompromise me kusarėt?
  Dhe, pėrgjigjej po vet!
  Patjetėr qė do tė bėjmė, por kurr qė, me pretekstin e kėtij kompromisi, tė marrim pjesė nė krim!

  Vėllezėr tė dashur idealesh ēlirimtare,

  Urojmė tė jeni mirė me shėndet, tė jeni tė pathyeshėm si kurdoherė pėrballė rreziqeve dhe komploteve qė po i pėrgaditen Kosovės dhe viseve tjera shqiptare!

  Gėzuar pėr lirimin tuaj nga burgu famėkeq i Hagės!

  Ushtarit tė devotshėm, Haradin Balaj i urojmė QĖNDRESĖ dhe dalje tė shpejtė nga burgu, konsiderojmė se atje mbahet padrejtėsisht!

  Vėlla i dashur Fatmir,
  Gjatė gjykimit dhe lirimit tuaj nga burgu i Hagės; nė personalitetin tuaj e shihinim personalitetin e tė madhit atdhetar, Avni Rustemi kur gjykohej nė Paris, pėr vrasjen e tradhtarit me damkė Esat Toptanit, pastaj lirimi i tij, kur u vėrtetua pafajėsia.

  Ndėrsa, nė personalitetin e Haradin Balajt e shihnim titanikun, ēlirimtarin shqiptar i cili pėr mė tepėr se njė shekull po dėnohet padrejtėsisht nga shtetet sllave tė Ballkanit tė egėr dhe nga Europa cinike dhe aleate besnike e tyre...

  Ndėrsa, nė personalitetin e pathyeshėm tė ushtarit Isak Musliu e shihnim intelektualin luftėtar shqiptar i cili qėndron i patundur pėrballė rreziqeve qė ia solli koha-luftė!...

  Kėsaj letre tė sinqertė si njė vesė shkėlqyese qė buron nga zemrat tona, mė sė miri i shkon urimi:
  Gėzuar pėr lirimin tuaj!
  Qėndresė pėr vėllaun tonė tė idealeve!...

  Kopenhagė-Malmė, 6-7 dhjetor 2005

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ARIANI_TB pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  MIRĖ SE NA ERDHE O FAT I MIRĖ  Dialog i kohės  Kur drithėronim para sulmeve “paqėsore” tė tė gjithė atyre tė cilėve u pengonte liria jonė dhe me mjete “paqėsore” mundoheshin ta rrezikojnė atė qė ti me shokėt e tu lavdiplotė ia falėt kėtij vendi, nė vigjilje tė ditės sė madhe tė pavarėsisė sė Kosovės, tė cilėn ju na e sollėt, drejtėsia ndėrkombėtare u radhit pėrkrah jush dhe nė kėtė mėnyrė edhe para botės dėshmuat se njėmend jeni farkėtues tė lirisė  Nga Ekrem Kryeziu  Miku im, kur do ta lexosh kėtė shkrim qė e kam titulluar “Mirė se na erdhe o Fat i Mirė”, ti ndoshta do tė ma shohėsh pėr tė madhe, sepse unė e di siē e di edhe ti, qė ti o Fatmir, kurrė nuk je larguar nga Kosova.

  Ti, vėrtet, vetėm fizikisht, dy vite e dhjetė muaj qėndrove larg nesh, sado qė ne, nė zemrat tona, me qesėndi e ruanim energjinė tėnde pozitive dhe vizionet e tua pėr tė ardhmen tonė tė ndritshme, na i ndriēonin ninėzat e mendjes derisa ngrohtėsia e buzėqeshjes sate shpresėdhėnėse na jepte vullnet dhe forcė t’i bėjmė ballė tė pėrditshmes, e cila lėkundej mė pak andej kah duhet e shumė mė shpesh andej kah nuk ishte dashur.

  Duke tė menduar ty dhe shokėt e tu, djemtė tanė tė pėrkushtuar, tė cilėt dhanė ēdo gjė pėr liri dhe nė vend tė kurorave tė dafinės morėn prangat e burgjeve tė botės dhe fatkeqėsisht edhe tė Kosovės, ne, tė vdekshmit, pėrpėliteshim me acaret e paqes.

  Kur drithėronim para sulmeve “paqėsore” tė tė gjithė atyre tė cilėve u pengonte liria jonė dhe me mjete “paqėsore” mundoheshin ta rrezikojnė atė qė ti me shokėt e tu lavdiplotė ia falėt kėtij vendi, nė vigjilje tė ditės sė madhe tė pavarėsisė sė Kosovės, tė cilėn ju na e sollėt, drejtėsia ndėrkombėtare u radhit pėrkrah jush dhe nė kėtė mėnyrė edhe para botės u dėshmuat se njėmend jeni farkėtues tė lirisė.

  Ndoshta mund tė tė habisė ky gėzim yni kaq i madh pėr kėtė fitore tuajėn. Ndoshta tė ka habitur edhe frika qė kishim pėr ty dhe shokėt e tu, ndėrsa ti flisje me aq siguri dhe ballėhapur para gjykatėsve tė botės. Kėtu ėshtė dallimi ndėrmjet njerėzve tė rėndomtė siē jemi ne dhe shumicės sė prijatarėve, tė cilėt i shohin agimet edhe pa u lindur ata, madje-madje i shohin edhe pėrtej territ tė burgut.

  O miku im dhe mik i tė gjithė njerėzve tė mirė, siē je ti, dhe mik i atyre qė duan tė jenė si shokėt e tu dhe ti, tė cilėve ti gjithmonė ua shtrije dorėn, ndoshta ke tė drejtė tė na qortosh pėr tė gjitha kėto drithėrima tona njerėzore.

  Tash po ndėrgjegjėsohem pėr gabimin qė nuk i paskam kuptuar drejt fjalėt qė na i pate thėnė me telefon, diku nga Sllovenia, kur pate dėgjuar pėr ngritjen e asaj aktakuze tė turpshme nga Gjyqi i Hagės, se edhe nė Hagė do ta mbroje Kosovėn dhe UĒK-nė.

  Paske pasur tė drejtė!

  Pėr fitoren e panjollė tė luftės sonė qenka dashur edhe kjo sprovė. Edhe pas tė gjitha golgotave qė i pėrjetuam nder shekuj prej nesh u kėrkua ta fitojmė edhe betejat, e Gjyqeve tė Hagės.

  Ta dėshmojmė edhe njė herė pafajėsinė tonė.

  Ti i dije tė gjitha kėto prandaj pa pikėn e frikės shkove atje. Para gjykatėsve, tė veshur me toga tė dyshimit tė pafund pėr ēėshtjen tonė Ti e farkove lirinė, jo vetėm pėr vete dhe luftėtarėt e tu por edhe pėr ne frikacakėt.

  Duhet tė na kuptosh o lum miku.

  Populli thotė “Hiqma dronė, ta fali atin”. E, droja ishte e madhe se nuk kishim mė ēka tė falim ne? U “fal” ēka u fal.

  Breza tė tėrė u rritem ndėr frika. Disa u burrėruan ende pa u rritur dhe u flijuan pėr liri, tė tjerėt nuk u burrėruan kurrė. Ē’e do, ky na qenka fati i popujve qė gjatė kohė ishin tė robėruar.

  Nėse shokėt e tu e kishin dhe e kanė shumė vėshtirė ta mbajnė lart flamurin e lirisė, derisa ndėr burgje dergjen shokėt e tyre dhe numri i tė “humburve” ndėr varrezat masive nė Serbi shumė ngadalė po kthehet nė Kosovė, si tė mos frikėsohemi pėr fatin tonė, ne, tė vdekshmit, ne populli i paemėr?.

  Ti, duke qenė dhe duke ngelur pjesė e ēmuar e brezit, i cili me flijimin e vet i fali dritė Kosovės, ke tė drejtė tė mė qortosh, ke tė drejtė tė na qortosh, jo pėr frikėn qė patėm pėr ty, por pse ndoshta dyshuam qė nuk do tė arrish ta ēosh luftėn deri nė fund, i ballafaquar me ftohtėsinė e pafund tė Evropės e cila, pėr interesa tė vet, shkeli ardhmėrinė tonė. Dyshimi ynė nė gjyqėsinė ndėrkombėtare sado qė mund tė kualifikohet si i rėndė ėshtė i ligjshėm, sepse ne ndėr breza u cilėsuam fajtorė ende pa dalė para gjyqit.

  Vizionarėt nuk dyshojnė prandaj fitojnė. Ti nė Hagė shkove si vizionar i agimeve tė dritės dhe nga Haga po kthehesh qė ato agime t’i bėsh realitet. Kupto se tė gjithė nuk janė si ti, prandaj na legjitimo sė paku dyshimin tonė.

  Pafajėsia sikur ishte faj pėr ne.

  Sa tė pafajshėm u vranė dhe sa ēlirimtarė ende, edhe sot e kėtė ditė tė bardhė, janė prapa grilave?

  Pikėrisht pse kėtė, ti e di, lirisė tėnde nuk i gėzohesh dhe, nė gjykatore e prite ftohtė lirimin tėnd. Ti je i ndėrgjegjshėm se nė qoftė se edhe vetėm njė “pjesė” e jotja do tė mbetet nė burg, ti nuk do ta ndiesh veten tė lirė, sepse tė gjithė luftėtarėt janė pjesė e shpirtit dhe e zemrės sate. Kosova tė njeh prandaj sado qė i gėzohet ardhjes sate nė liri, ajo e di pse ti nuk iu gėzove aq shumė lirisė tėnde. Pikėrisht pse i di tė gjitha kėto, pikėrisht qė zemra jote rrah me tė gjitha zemrat e zhuritura, ti o Fat i Mirė i Kosovės, kur u pėrshėndete me Haradin Balajn, t’u vesuan sytė dhe mjekra t’u dridh.

  Edhe pėr atė vesim tė syve edhe pėr atė dridhje tė mjekrės ne tė duam edhe tė ēmojmė mė shumė. E nderojmė dhembjen tende krenare, kur nė ēastet e fundit, nė atė gjykatore tė botės, ti, me pėrqafim tė gjatė burrėror e vėllazėror me bashkėluftėtarin tėnd, Haradin Balajn, dėshmove edhe njė herė se mbi tė gjitha ishe dhe je njeri!  Mirė se erdhe o Fat i Mirė  Kur nga ekranet e televizioneve u dėgjua e vėrteta pėr pafajėsinė tėnde, tė cilėn ne e dinim por frikėsoheshim se mos bota nuk do ta kuptojė atė, nė Kosovė plasi erupsioni i vullkanit tė gėzimit me vite i ndrydhur, qė vetėm buburiste nė zemrat e tė gjithė nesh. Nuk pati shqiptar qė nė atė ēast nuk e ndjeu nė vete mendimin se dita e 30 nėntorit ishte ditė e gėzimit tė madh pėr ne.

  Nėntorėt edhe kėtė radhė patėn kuptim profetik pėr ne shqiptaret. U pėrsėrit historia pėr tė mirė.

  Pas ngritjes sė flamurit nė Krujė, nė Vlorė, pas ditėlindjes sė Komandantit legjendar Adem Jashari dhe pas daljes publike tė UĒK-sė, datave tė shėnuara kombėtare tė nėntorit iu bashkėngjit edhe njė: Vėrtetimi i pafajėsisė sė komandant Ēelikut – Fatmir Limaj.

  Secili prej tė intervistuarve qė patėn rast tė dalin para kamerave televizive, tė njohur dhe tė panjohur, njerėz tė tė gjitha pėrcaktimeve politike me deklarimet e tyre e shėnuan publikisht gėzimin e tyre pėr lirimin tėnd o Fati i mirė pėr ne. Tė gjithė ata thanė fjalė nga zemra. Me ty, me kėtė rast askush nuk bėri politikė. Ti edhe kėtė rast dėshmove se je i madh dhe i binde pa asnjė fjalė tė gjithė, se politika mė e mirė dhe mė e qėlluar ėshtė njerėzorja, e ti nė njerėzore ishe, je dhe do tė mbetesh komandant.

  Derisa nė Malet e Berishės, ti me bashkėluftėtarėt e tu shpėtove me mija gra, fėmijė, pleq e plaka, me paraqitjen nė Gjyqin e Hagės e mbrojte nderin dhe dinjitetin e UĒK-sė, i tregove botės si kanė luftuar pėr liri trimat e kėtij trualli. Ata tė prirė nga ti dhe shokėt si ti luftuan si i ka hije luftėtarėve tė lirisė.

  Ky deklarim i pafajėsisė pėr ju dy luftėtarė tė UĒK-sė, nuk iu hoqi vetėm juve prangat por edhe tė vėrtetės sonė, e cila pas kėtij aktgjykimi merr frymė shumė mė lirshėm.

  Ajo shpatė e Damokleut qė u qėndron mbi kokė shumė luftėtarėve qė vazhdojnė tė jenė nėpėr burgje pėr bėmat e tyre tė lirisė, jam i bindur se shumė shpejt do tė tretet nė harresė. Deklarimi i pafajėsisė suaj ėshtė njė shtytėse e madhe edhe pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės.

  Fluturimi i Kosovės drejt pavarėsisė ėshtė nė rrugė tė mbarė, prandaj pikėrisht tash ėshtė edhe obligim i tė gjitha institucioneve tona politike dhe jopolitike qė tė angazhohen nė tė gjitha segmentet e veprimit, pėr t’u pėrgatitur pėr ditėn e nesėrme.  Pritja e bijve tė Kosovės  Nė Aeroportin e Prishtinės tė priti shiu i lotėve tė gėzimit dhe ti nuk arrite tė pėrshėndetėsh me tė gjithė ata qė donin tė ta shtrėngonin dorėn, krahun, tė tė prekin, tė jenė me ty ballė pėr ballė, sepse nė kėtė mėnyrė ata do tė pėrballeshin me njėrėn nga pjesėt mė tė ndritshme tė historisė sonė tė fundit. Ti, Fatmir miku, nė njėrėn nga kamerat televizive e the vetėm njė fjali, ashtu kalimthi: “Mirė se ju gjeta Kosovė!” Sado e shkurtėr tė ketė qenė kjo fjali, ajo ishte shumė shprehėse. Njėmend pa ty Kosova nuk ishte si do tė duhej tė ishte, dhe si do tė jetė me ty.

  Duke tė nderuar ty, njerėzit i gėzoheshin fatit tė tyre qė mė nė fund ka nisur tė ngritet dhe mė kurrė nuk do tė lejohet tė shkelet. Ti e di se gjithmonė ke qenė nė zemrat dhe nė mendjet e tė gjithė atyre qė e duan lirinė, se vetėm ata janė pjesė e jotja dhe ti pjesė e tyre.

  Fati yt i mirė do tė jetė edhe fat i mirė pėr Kosovėn, prandaj t’u bė ajo pritje madhėshtore, dje sot dhe do tė bėhet nesėr.

  Nė kėtė mėnyrė priten bijtė e Kosovės, ata qė i mbron fjala e tyre e drejtė, ata qė i mbron jeta e tyre e ndershme, ata qė i mbron mendimi i tyre - vizion pėr ardhmėrinė e Kosovės.

  Populli nuk gabon dhe ti miku ynė i madh e di kėtė, prandaj nė sheshin para Fakultetit Filozofik, pikėrisht aty ku u bė tubimi mė i madh nė Kosovė, kur ty tė burgosėn, kėtė radhė ishte tubim i pafund i gėzimit dhe ti o burrė i burrave kėtij gėzimi iu lute. Na lute tė gjithėve pa dallim moshe dhe pa dallim pėrcaktimi politik. Na bėrė thirrje si burrė, si prind, si vėlla, si djalė, qė sot, kur jemi duke i jetuar ēastet vendimtare tė realizimit tė ėndrrės sė madhe tė brezave – Pavarėsimit tė Kosovės, na lute tė mos e thyejmė unitetin tonė.

  Nga ajo tribunė e improvizuar, nė kėtė shi dhjetori, ti nuk ishe deputet, shef i grupit parlamentar tė PDK-sė, jo, ishe mė shumė.

  Nga ajo foltore qė prej publikut tė shumtė nuk mund ta shihnim as fytyrėn, ti fole si ėshtė mė sė miri, si luftėtar i UĒK-sė, si bir i kėtij populli i cili po nuk pati unitet nuk do tė ketė as parlament, as PDK, as LDK, as AAK, as ORĖ, e as dakik.

  Po e humbėm unitetin aq tė nevojshėm pėr kėtė ēast, do tė shndėrrohemi nė thėrrmija rėre dhe do tė na pėrpijė vrima e zezė e galaktikės humbėse tė historisė.

  Ja pse tė duam o burrė i Kosovės.

  Ja pse tė nderojmė.

  Duke tė nderuar ty, ne nderojmė historinė tonė, tė sotmen dhe tė nesėrmen e brezave qė po vijnė, e qė sytė, mendja dhe zemra e tyre do tė jenė me ty dhe me njerėzit si ti.

  Fatmir Limaj, njėmend je Fat i Mirė pėr Kosovėn.

  Mirė se na erdhe o fat i yni i bardhė!

  epoka
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 29. #20
  Fatmir Limaj, kryelartė si vetė madhėshtia e kombit- Shkruan Halit Mehmetaj

  Si gjithherė gjatė historisė edhe kėsaj radhe, popullit shqiptar po i bėhen padrejtėsi tė mėdha, e njėra ndėr kėto tė padrejta ėshtė edhe gjykimi i Fatmir Limajt nė Hagė. Edhe pse krejt e pakuptimtė, qė viktima tė gjykohet e xhelati tė rri i lirė, kėsaj radhe po ndodh me shqiptarė qė edhe pse tė viktimizuar, tė shkatėrruar dhe masakruar, tė djegur e sakatosur gjatė gjithė historisė, tė pėrgjysmuar dhe asimiluar nė masė, drejtėsia edhe mė tutje po e mban anėn e tė fortit.

  E them po e mban anėn e tė fortit, sepse shumė prej kriminelėve serbė janė ende tė lirė, ata ndiqen nga Haga si duket vetėm formalisht. Gjyqi ndaj Limajt dhe tė tjerėve me sa ėshtė parė, ėshtė njė gjyq politik i ngritur apostafat kundėr personaliteteve udhėheqėse tė luftės sonė tė lavdishme ēlirimtare qė bėri UĒK-ja, duke synuar ta diskreditojnė luftėn mbrojtėse tė shqiptarėve, si dhe ndėrhyrjen e NATO-s qė i dha fund gjenocidit dhe spastrimit etnik tė regjimit kriminal serb mė nė krye Hitlerin e dytė evropian Millosheviq.

  Pra, ky gjykim ėshtė bėrė kryekėput mbi dėshmitar dhe njerėz tė pėrpunuar nga gjykatat dhe njerėzit e ndryshėm tė shėrbimeve sidomos nga ai serb, sepse 80% e dėshmitarėve qė fillimisht dėshmitė e tyre i kanė dhėnė nė gjykatat serbe, nė organet e hetuesisė serbe, gjatė luftės dhe pas saj, prandaj nuk ėshtė e logjikshme as qė ka bazė ligjore qė Limaj tė mbahet nė burg aq mė tepėr tė dėnohet.

  Ėshtė pėr keqardhje kėrkesa e prokurorit qė t’u japė dėnime tė rėnda Limajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij qė njėherit paraqet njė prokuror tė paaftė pėr atė detyrė, duke marrė parasysh se gjatė gjithė seancave aq maratonike qė kanė qenė nuk ka as mė tė voglėn provė qė Fatmir Limaj dhe shokėt e tij kanė bėrė krime pėr ēfarė edhe akuzohen nga Tribunali.

  Njėherit ky gjykim ėshtė edhe njė akuzė e rėndė kundėr aleatėve, tė cilėt e ndihmuan UĒK-nė pėr ta dėbuar ushtrinė dhe policinė vrastare tė popullit shqiptar, krimet e tė cilėve nuk ishin tė kufizuara nė asnjė aspekt. Ata nuk kursyen gra as fėmijė, pleq as robėr lufte, femra shtatzėna apo njerėz me tė meta fizike e psikike.

  Mirėpo edhe pėrkundėr kėsaj prokurorėt e Tribunalit tė Hagės kanė kėrkuar me ēdo kusht dėnime tė rėnda prej gjithsej (53) vjetėsh pėr Fatmir Limajn (20), Isak Musliun (18) dhe Haradin Balajn (15). Opinioni shqiptar ėshtė i shqetėsuar sė tepėrmi pėr kėto dėnime kaq tė rėnda aq mė tepėr kur kėto bazohen nė ligje jugosllave dhe e nėpėrkėmbin tė drejtėn natyrore dhe ndėrkombėtare tė shqiptarėve pėr vetėmbrojtje, liri e zhvillim kombėtar. Shqiptarėt besojnė nė drejtėsi, besojnė nė Tribunalin e Hagės, si dhe nė angazhimin e Del Pontes, mirėpo ata nuk do tė lejojnė qė tė drejtat e tyre tė nėpėrkėmben pėr hatėr tė dikujt tjetėr.

  Tribunali i Hagės, por edhe bashkėsia ndėrkombėtare e ka kuptuar deri mė sot se ujqit e tėrbuar qė e lanė rajonin e Ballkanit nė gjak, shkaktuan tri luftėra ballkanike si dhe vranė e masakruan mbi 250 mijė boshnjakė, kroatė e shqiptarė tė pafajshėm duke rrafshuar me tokė vendbanime tė tėra si dhe duke i detyruar mbi 1 milion shqiptarė t’i lėshojnė vatrat e tyre, ende gjenden nė Serbi, por tani tė veshur mė kostumin e deles.

  Qeveria ultranacionaliste e Beogradit pėr hatėr tė sė cilės po dėnohet Limaj dhe po diskreditohet lufta jonė ēlirimtare, deri mė sot jo vetėm qė iu ka dhėnė liri kriminelėve tė luftės si Karaxhiq e Mlladiq, por i ka ndihmuar materialisht pėrmes fondesh tė ndryshme si dhe ende i cilėson ata si heronj serbė. Dhe si pėr ēudi deri mė tani Serbia nuk ka marrė asnjė dėnim serioz.

  Hipokrizia e kriminelėve tė shumėfishtė serbė, tė cilėt i konfrontojnė tė tjerėt nė kėtė rast luftėn ēlirimtare tė UCK-sė, shkon aq larg saqė krimi i organizuar po edhe krimi i legalizuar nė shoqėrinė e tyre qė ende nuk po mund tė reformohet duket tė jetė njė gjė normale.

  Nė mos pėr asgjė tjetėr shpresojmė se njė ditė gjyqi i Limajt dhe tė tjerėve do tė dėshmohet pėr ēfarė ishte. Shpresojmė se njė ditė ndonjė kongresist apo senator amerikan do tė rihapė hetimet mbi kėtė gjyq dhe tė gjejė tė vėrtetėn e tij, nė mėnyrė qė gjyqet e tilla ndaj shqiptarėve kurrė mos ndodhin mė. As Fatmir Limaj, po as Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, nuk bėnė luftė pushtuese as nuk e sulmuan Serbinė, nuk i thyen asnjėherė ligjet edhe rregullat e luftės, pėrkundrazi ai luftoi pėr t’i mbrojtur qindra-mijėra civilė shqiptarė qė vriteshin e masakroheshin pamėshirshėm nga forcat kriminale serbe si dhe pėr t’i mbrojtur vlerat e shenjta tė lirisė e demokracisė.

  Lufta e tij ėshtė njė luftė e pastėr si loti, njė luftė e drejtė ēlirimtare, e mbėshtetur edhe nga aleanca e NATO-s, duke respektuar gjithnjė rregullat e ligjet e luftės, si dhe duke manifestuar vullnetin ndaj kėrkesave tė ndėrkombėtarėve, edhe pse ato shpesh ishin nė dėm tė interesave nacionale shqiptare, vetėm e vetėm pėr tė paraqitur vullnetin e shqiptarėve pėr tė jetuar tė lirė nė trojet e tyre shekullore, si dhe pėr ta dėshmuar fuqishėm ndėrhyrjen e drejtė tė NATO-s nė Kosovė.

  Mirėpo, lufta ēlirimtare e UĒK-sė, si dhe ndėrhyrja e NATO-s qė kishte pėr qėllim mbrojtjen e vlerave tė lirisė dhe demokratizimin e Ballkanit, sikur po tentohet tė kriminalizohen nga regjimi kriminal i Beogradit dhe propaganda e zezė e aleatėve tė tij. Viktimė e kėsaj propagande ėshtė edhe Limaj me shokėt, tė cilėt padrejtėsisht vuajnė dėnime tė gjata nė burgun e Shveningenit nė Hagė. Prandaj dėnimi i Limajt s’ka se si mos tė jetė ndryshe njė kėnaqje e apetiteve shoveniste serbe, balancim i luftės ēlirimtare me luftėn pushtuese koloniale serbe si dhe zhvlerėsim deri nė skajshmėri ( me tentim fajėsimi) i rolit tė NATO-s dhe nevojės sė ndėrhyrjes sė saj.

  Limajn kurrė nuk e gjunjėzoi padrejtėsia, intrigat, shantazhet dhe poshtėrsitė e tė tjerėve qė abuzimin e ligjit e kanė bėrė shprehi pune. Atė nuk e mashtroi as pasuria brenda natės, siē i mashtroi shumica e politikanėve tanė, as etja pėr karrierizėm siē i verboi shumicėn e klasės sonė politike, prandaj ai duhet tė dėnohet dhe tė mbahet nė burg.Kėtė e kėrkon Beogradi, por edhe njė pjesė e servilėve tė tij nė Prishtinė!

  Sa e dhimbshme ėshtė kur sheh parlamentarėt tanė tė lodhur nga kultura politike e morali kombėtar qė nuk qenė nė gjendje qoftė edhe njė herė tė vetme ta ngritin zėrin kundėr padrejtėsive ndaj kolegut tė tyre qė ishte mė meritori nė Parlamentin e Kosovės. Si e ndien veten ata kur Limaj dėnohet nė Tribunalin e Hagės me ligje serbe nė anėn tjetėr Beogradi fėrkon duart e ngre dolli pėr sukseset e njėpasnjėshme kundėr denigrimit tė luftės sonė. Hija e Limajt do t`i ndjekė pėrherė nė ėndrrat e tyre...

  Limaj dhe shokėt e tij janė tė pastėr si loti, dhe nuk ėshtė e drejtė tė dėnohen dhe nėse dėnohen, ata nuk dėnohen pse kanė bėrė faje, por pėr hatėr tė tjerėve. Historia e popullit shqiptar ėshtė e mbushur me krime dhe masakra qė i kanė bėrė ushtria dhe policia serbe kėtu e 500 vjet mė parė, por kriminelet asnjėherė nuk u dėnuan, ata vazhduan si dorė e hekurt nėpėr kohėra duke ra kobshėm mbi popullin shqiptar, dhe ne u detyruam pastaj tė mbrohemi, ta mbrojmė flamurin dhe dinjitetin tonė kombėtar. Kėtė dinjitet si rrallė kush tjetėr diti ta mbrojė Fatmir Limaj edhe nė luftė edhe nė liri po edhe nė Hagė.

  Ai ėshtė njė ambasador i ēėshtjes shqiptare. I dinjitetshėm, i pastėr si loti, madhėshtor si vetė UĒK-ja, kryelartė si vetė madhėshtia e kombit tonė.

  Sidoqoftė, Fatmir Limaj u bė njė hero i gjallė qė gjithkush do tė ia ketė lakmi. Atė e pret familja dhe Kosova, e pret Parlamenti dhe jeta e lirė. Fatmir Limaj kėtė e meriton./tetor 2005/

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 200
  Postimi i Fundit: 27-11-2013, 16:19
 2. Historiku i vrasjeve ne Tropoje
  Nga MaDaBeR nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 14-08-2012, 12:42
 3. Fatmir Sejdiu u zgjodh President i ri i Kosovės
  Nga ideus nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 08-11-2010, 13:57
 4. Pse Hashim Thaqi nuk e viziton Fatmir Limajn ne Hage?
  Nga Arb nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 01-10-2009, 09:40

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •