Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 296 prej 296

Tema: Fatmir Limaj

 1. #281
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230

  Pėr: Fatmir Limaj

  LAJMI I FUNDIT: Zbulohet pėrmbajtja e dokumentit pėr normalizimin e raporteve Kosovė-Serbi
  deri dje ishin kriminel e paramilitar serb kurse tash pas marveshjes thaqi me vllaun e ti dacic kto struktura dote amnestohen dhe dote inkuadrihen e struktura policore te kosoves me nje zingjit komandues te veqant kjo sa per fillim e kurse kundi dote jet edhe me tragjik

 2. #282
  Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  n'PDK
  Postime
  678

  Pėr: Fatmir Limaj

  LIMAJ LIROHET NGA ARRESTI SHTĖPIAK
  Nga Lirita Halili | 06 Qershor 2013 10:11


  Fatmir Limaj me shokė ėshtė liruar nga arresti shtėpiak nė rastin “Kleēka”. Atyre u ėshtė komunikuar masa e lajmėrimit nė stacionin policor.

  Kėtė e ka konfirmuar avokati mbrojtės i Fatmir Limajt, Tomė Gashi, i cili njoftoi se kėtė vendim e ka marrė gjykatėsi i rastit Kleēka.

  - p.s. Ngushllime juve armiqve t'Kosoves
  Vv - Palaēo+LISBA :D

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230

  Pėr: Fatmir Limaj

  Citim Postuar mė parė nga Boy_XL Lexo Postimin
  LIMAJ LIROHET NGA ARRESTI SHTĖPIAK
  Nga Lirita Halili | 06 Qershor 2013 10:11


  Fatmir Limaj me shokė ėshtė liruar nga arresti shtėpiak nė rastin “Kleēka”. Atyre u ėshtė komunikuar masa e lajmėrimit nė stacionin policor.

  Kėtė e ka konfirmuar avokati mbrojtės i Fatmir Limajt, Tomė Gashi, i cili njoftoi se kėtė vendim e ka marrė gjykatėsi i rastit Kleēka.

  - p.s. Ngushllime juve armiqve t'Kosoves
  edhe ti kishe je gezuar per lirimin e z. fatmir limajt nuk e besoj dhe dote jem deshmitar ne te gjith se ju dote jeni kunder fatmirit me von edhe e din pse se pse fatmiri doe largohet shum shpeit nga partia komnuniste e hashim thaqit

 4. #284
  Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  n'PDK
  Postime
  678

  Pėr: Fatmir Limaj

  Citim Postuar mė parė nga beni33 Lexo Postimin
  edhe ti kishe je gezuar per lirimin e z. fatmir limajt nuk e besoj dhe dote jem deshmitar ne te gjith se ju dote jeni kunder fatmirit me von edhe e din pse se pse fatmiri doe largohet shum shpeit nga partia komnuniste e hashim thaqit
  - o Rrugaqi i Albin kurtoviqit , dil gjuje naj vo a naj guri dikah !
  Vv - Palaēo+LISBA :D

 5. #285
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,230

  Pėr: Fatmir Limaj

  edhe fatmri edhe jakupi me gjas dota len PDK-n dote largohen nga kjo parti e krimit dhe e turpit

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pėr: Fatmir Limaj

  Shpallen tė pafajshėm Limaj dhe tė tjerėt - festohet me fishekzjarre (Video)

  17.09.2013 08:05

  Shpallen tė pafajshėm Limaj dhe tė tjerėt - festohet me fishekzjarre (Video)

  (E plotėsuar)- Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi pėrshėndet vendimin pėr shpalljen tė pafajshėm tė komandantit tė UĒK-sė, Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij.
  Kryeministri Thaēi thekson se me kėtė proces gjyqėsor u dėshmua edhe njė herė pastėrtia e luftės sė drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
  Qeveria e Republikės sė Kosovės, qė nga fillimi i kėtij procesi ndaj komandantit Fatmir Limaj dhe pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė ka besuar fuqishėm nė pafajėsinė e tyre dhe nė drejtėsinė e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės – thuhet nė deklaratėn e Kryeministrit Hashim Thaēi.

  ************

  Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtaret e tij janė shpallur tė pafajshėm nga gjykata, ndėrkohė lirimi ėshtė pritur me brohoritma dhe gjuajtje me fishekzjare nga shumė simpatizant tė tij.
  Gjykata sot pėr here tė dytė e shpalli tė pafajshėm Ēelikun e UĒK-sė. Ai ėshtė liruar nga tė gjitha akuzat pėr krime tė luftės, me tė cilat akuzohej nga prokurori i EULEX-it Mauricio Salustro. Kryetari i trupit gjykues, gjyqtari Malcolm Simons i EULEX-it, deklaroi se nė raport me Limaj nuk kishte asnjė argument fajėsues dhe se tė gjitha provat e vėrtetuan pafajėsinė e tij. Pas mė shumė se tre vjet pėrballjeje me akuza tepėr tė rėnda dhe tė paargumentuara ndaj Limaj mė nė fund e fitoi pafajėsinė e dytė nė kėtė rast.
  Ne mbrojtja e tij, deklaroi avokati Tom Gashi, e konsiderojmė fitore tė Limajt dhe fitore tė drejtėsisė dhe tė sundimit tė ligjit. Nė kėtė rast u vėrtetua se kur nuk ka implikime nga jashtė drejtėsia triumfon, deklaroi Gashi.

  **********

  Nė komunikatėn e lėshuar nga Eulexi thuhet se kėtė pasdite nė Gjykatėn Themelore tė Prishtinės, njė trup gjykues i pėrbėrė nga dy gjyqtarė tė EULEX-it dhe njė gjyqtar kosovar, i kryesuar nga njėri gjyqtar i EULEX-it i liroi tė pandehurit Arben Krasniqi, Naser Krasniqi, Naser Shala, Nexhmi Krasniqi, Fatmir Limaj, Behlul Limaj, Shaban Shala, Sabit Shala, Besim Shurdhaj dhe Refki Mazreku nga akuzat pėr Krimeve tė Luftės dhe veprat tjera tė ndėrlidhura nė tė ashtuquajturin rasti “Kleēka”. Po ashtu, trupi gjykues e ndėrpreu masėn e paraqitjes nė stacionin e policisė pėr tė gjithė tė pandehurit dhe urdhėroi qė atyre t’u kthehen pasaportat e tyre.
  Trupi gjykues konsideroi se lėnda e Prokurorisė mbėshtetej kryesisht nė dėshminė e dėshmitarit tė mbrojtur, Agim Zogaj, tani i ndjerė. Megjithatė, trupi gjykues vendosi qė dėshmia e tij lidhur me disa ēėshtje tė rėndėsishme nė fjalė, veēanėrisht identiteti i personave pėr tė cilėt ai pohon se i kanė kryer veprat qė u ngarkohen, nuk ėshtė vėrtetuar me dėshmi tė besueshme dhe tė pavarura dhe ishte, nė fakt, nė mospėrputhje dhe e kundėrshtuar nga dėshmitė tjera. Nė pėrgjithėsi, Trupi gjykues vlerėsoi se, nė aspektet e rėndėsishme materiale, dėshmia e Agim Zogaj ishte tėrėsisht e pabesueshme dhe se do tė ishte e pasigurt qė tė bazoheshin nė tė pėr t’i dėnuar tė pandehurit pėr veprat nga aktakuza. Aktgjykimi me arsyetimin e plotė do tė dorėzohet brenda tridhjetė ditėve.
  Po ashtu, trupi gjykues i vlerėson si tė vėrteta faktet se:
  (1) nė vitin 1999, UĒK-ja e kishte njė qendėr ndalimi nė fshatin Kleēkė.
  (2) Disa tė ndaluar ishin keqtrajtuar gjatė mbajtjes sė tyre nė Kleēkė.
  (3) Dragoljub Tanaskoviq, Zharko Filipoviq, Zhivota Todoroviq, Dragan Vuēetiq dhe Bojan Cvetkoviq ishin vrarė nė mėnyrė tė kundėrligjshme dhe trupat e tyre qenė varrosur nė lokacionin KER01 nė fshatin Kleēkė.
  (4) Veljko Markoviq dhe Nebojsha Gjuriēiq ishin vrarė nė mėnyrė tė kundėrligjshme dhe trupat e tyre qenė varrosur nė lokacionin KEQ01 nė fshatin Kleēkė.
  (5) Arben Avdyli, pėr tė cilin Agim Zogaj kishte deklaruar se ishte vrarė gjithashtu nė Kleēkė, zyrtarisht llogaritet si i zhdukur.
  Rastin e ka ndjekur penalisht njė prokuror i EULEX-it nga Prokuroria Speciale e EULEX-it.Tė gjitha palėt kanė tė drejtė ankese.

  I pari qė e ka mirėpritur lirimin e tij ėshtė kryeparlamentari Jakup Krasniqi.
  “Me rastin e lirimit tė Fatmir Limajt dhe the tjerėve nga akuzat e padrejta, Tė liruesve ju dėshiroj mė tė mirat nė jetė, punė e familje! Urime!”, ka shkruar Krasniqi nė facebook, dy minuta pas marrjes sė verdiktit ndaj tyre.

  *********
  Fatmir Limaj, Arben Krasniqi, Naser Krasniqi, Nexhmi Krasniqi, Behlul Limaj, Refki Mazdreku, janė shpallur tė pafajshėm nė rastin “Kleēka” nga trupi gjykues i kėtij procesi gjyqėsor, i kryesuar nga Malkom Simons. Ndėrkoh ėshtė duke u marrė vendimi pėr tė tjerėt.

  Avokati i Limajt Tom Gashi, tha se Gjykata nuk arriti tė gjejė as edhe njė fakt tė vetėm qė deshmon pėr fajsinė e klientit tė tij.

  Pritet vendimi nė rastin Kleēka

  Mė shumė se 50 njerėz janė mbledhur para Kinema ABC 1, ku tashmė ka filluar tė mbahet seanca gjyqėsore e Gjykatės Supreme, pėr tė dėgjuar vendimin pėrfundimtar tė Trupit Gjykues pėr rastit Kleēka.

  Aktgjykimi pritet tė shpallet nė orėn 14:00. Avokatėt mbrojtės vlerėsojnė se nėse do tė respektohet drejtėsia, atėherė do tė jetė vetėm njė aktgjykim, ai lirues pėr Fatmir Limajn dhe tė tjerėt. Derisa, ekspertė ligjor thonė se duke parė lėndėn dhe provat e paraqitura, patjetėr se pėr tė akuzuarit e rastit do tė duhej tė vinte vetėm aktgjykimi lirues.

  Ndėrsa, profesori Riza Smaka, i cili thotė se e ka pėrcjell me vėmendje kėtė proces, shprehet se asnjė vendim tjetėr nuk duhet tė jetė nė kėtė proces, pėrveē atij lirues. Unė e konsideroj kėtė proces juridiko penal tė inspiruar politikisht. Unioni Evropian e ka njė politikė absolutisht subjektive dhe tendencioze dhe tė papranuar. Sepse tenton ta bėjė njė barazim mes palės serbiane dhe shqiptare, kosovare, do tė thotė ta bėjė njė balancė, se ata kanė bėrė krime, ne paskemi bėrė krime, qė absolutisht nuk qėndron. Sepse ne ishim viktimė, populli ishte i paarmatosur, nuk ishte agresor, aq sa ka mundur tė mbrohej ėshtė mbrojtur nė pragun e vet, nė trojet e veta, ndėrsa Serbia ishte agresori, hegjemoniste, qė bėnė krime tė papara e qė pėr ēudi pikėrisht Unioni Evropian i mohojnė apo abstraktojnė, ka thėnė Smaka.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Llapi pėr postimin:

  Boy_XL (17-09-2013)

 8. #287
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pėr: Fatmir Limaj
  Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi pėrshėndet vendimin pėr shpalljen tė pafajshėm tė Fatmir Limajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij


  Prishtinė, 17 shtator 2013

  Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi pėrshėndet vendimin pėr shpalljen tė pafajshėm tė komandantit tė UĒK-sė, Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtarėve tė tij.

  Kryeministri Thaēi thekson se me kėtė proces gjyqėsor u dėshmua edhe njė herė pastėrtia e luftės sė drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

  Qeveria e Republikės sė Kosovės, qė nga fillimi i kėtij procesi ndaj komandantit Fatmir Limaj dhe pjesėtarėve tė tjerė tė UĒK-sė ka besuar fuqishėm nė pafajėsinė e tyre dhe nė drejtėsinė e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės – thuhet nė deklaratėn e Kryeministrit Hashim Thaēi.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #288
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pėr: Fatmir Limaj  Urojnė pėr lirimin e Limajt

  17.09.2013 | 15:43
  Organizatat e dala nga lufta e UĒK-sė, kanė uruar ish- komandantin e ZO tė Pashtrikut z.Fatmir Limaj dhe bashkėluftėtarėt e tjerė, pėr fitoren e radhės.
  “Pas fitores nė luftė dhe fitores nė Hagė, dita e sotme do tė shėnohet si ditė e fitores kundėr persekutimit dhe luftės psikologjike qė po bėhet kundėr Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe luftėtarėve tė saj. Nė shfrytėzojmė kėtė rast tė gėzuar, qė tė urojmė pėr kėtė fitore tė madhe, familjet e dėshmorėve, invalidėt dhe veteranėt e luftės sė UĒK-sė, si dhe tėrė popullin shqiptar, i cili me ankth po pėrcjell ēdo proces tė montuar e tė gatuar nga Beogradi, me qėllim tė njollosjes sė vlerave tė shenjta tė luftės sonė ēlirimtare”, ėshtė thėnė nė urimin e organizatave tė dala nga lufta e UĒK-sė.

  Nė kėtė urim, ėshtė thėnė se procesi i ashtuquajtur “Kleēka”, jep njė mesazh shumė tė qartė pėr tė gjithė kolaboracionistėt, “se nuk ka forcė qė e njollos luftėn e drejtė tė popullit pėr liri dhe se nuk ka forcė qė mund tė barazojė viktimėn dhe agresorin. Ne ngadhėnjyem kundėr pushtuesit nė luftė, e jemi ngadhėnjimtar edhe nė paqe”.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #289
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pėr: Fatmir Limaj  Partia Demokratike e Kosovės, pėrmes njė komunikate pėr shtyp ka pėrshėndetur lirimin e Fatmir Limajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij.

  Nė komunikatėn e PDK-sė, thuhet.

  “Partia Demokratike e Kosovės pėrshėndet lirimin dhe shpalljen e pafajshme tė z. Fatmir Limaj dhe tė bashkėluftėtarėve tė tij. PDK gjithnjė ka qenė e bindur se z. Limaj dhe tė tjerėt po mbaheshin nė njė process gjyqėsor plotėsisht tė pafajshėm . Si gjithėherė edhe kėsaj here u vėrtetua se Lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ishte e drejtė dhe se kushdo qė ishte pėrpjekur ta kontestonte pėsoi humbje.

  Edhe nė kėtė proces gjyqėsor z. Limaj dhe tė tjerėt dolėn fitimtarė dhe krenarė se nuk kanė pasur tė bėjnė me ato akuza qė ju bėnė njė kohė tė gjatė kėtyre luftėtarėve. Sigurisht se gėzimi dhe mbėshtetja pėr lirimin e tyre ėshtė e tė gjithė qytetarėve tė Kosovės”./Zėri/.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 11. #290
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pėr: Fatmir Limaj
  Ylli i VV-sė ia do burgun Fatmir Limajt me ēdo kusht
  17:11 / E martė, 17 Shtator 2013


  Ylli Hoxha, kandidat i Lėvizjes Vetėvendosje pėr Asamblenė Komunale tė Prishtinės, ėshtė ndarė i pakėnaqur me proceset gjyqėsore ndaj Fatmir Limajt.

  Sipas tij, Limaj ėshtė dashur tė gjykohet pėr krime tjera.

  “U gjykua pėr krimet qė nuk do t'duhej gjykuar, ndėrsa nuk u gjykua pėr krimet pėr tė cilat do tė shpallej i fajshėm”, ka shkruar Hoxha nė profilin e tij nė Facebook.

  Ylli Hoxha, i cili dikur ishte Zėdhėnės i Partisė Ora, u inkuadrua para disa muajsh nė Lėvizjen Vetėvendosje. Ai nė zgjedhjet lokale tė 3 nėntorit garon nėn singlėn e partisė sė Albin Kurtit pėr Asamblenė e Prishtinės.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #291
  Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  n'PDK
  Postime
  678

  Pėr: Fatmir Limaj

  -Urime komandat Qeliku....
  -ndersa pjelles se Serbis Vetfundosje i shprehmi ngushllime , - kot i keni thy kamt tu mledh deshmi te rrejshme.
  Vv - Palaēo+LISBA :D

 13. #292
  1.2.3...I
  Anėtarėsuar
  10-09-2005
  Postime
  1,967

  Pėr: Fatmir Limaj

  Me behet zemra mal qe doli i pafajshem dhe u lirua
  Urime per gjithe familjen Lima,dhe qytetaret e Kosoves!

 14. #293
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pėr: Fatmir Limaj
  Njė kėlysh Rankovicisto-Titist i ardhur VV Yll Hoxha ky proserb u mėrzit me lirimin tėnd po por ky e disa fshehtė janė gjakprishur kanė trupin Prishtinė e koken nė Beograd si nuk i degjova kurrė te denojnė gjenocidin serb kėta udbash por duke anatemuar ata qė sollen lirinė qė llomotisin edhe ky soj madje .Eulexi tė ndaloj cdo hetim tė luftes ĒLIRIMTARE tė liroi ushtaret tonė dhe ta ruaje fytyren e tij ,tė mirret me mizorite serbe .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Llapi : 20-09-2013 mė 13:04
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #294
  Antar i PDK-s Fitimtar. Maska e Boy_XL
  Anėtarėsuar
  24-10-2010
  Vendndodhja
  n'PDK
  Postime
  678

  Pėr: Fatmir Limaj

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin  Njė kėlysh Rankovicisto-Titist i ardhur VV Yll Hoxha ky proserb u mėrzit me lirimin tėnd po por ky e disa fshehtė janė gjakprishur kanė trupin Prishtinė e koken nė Beograd si nuk i degjova kurrė te denojnė gjenocidin serb kėta udbash por duke anatemuar ata qė sollen lirinė qė llomotisin edhe ky soj madje .Eulexi tė ndaloj cdo hetim tė luftes ĒLIRIMTARE tė liroi ushtaret tonė dhe ta ruaje fytyren e tij ,tė mirret me mizorite serbe .
  - po asnje ne Vetfundosje sjan ma te mir se ky qeni serb, te gjith ata aty gjak serbi kan .!!!
  Vv - Palaēo+LISBA :D

 16. #295
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979

  Pėr: Fatmir Limaj  LAMTUMIRĖ KOMANDAT ĒELIKU!


  Sa ishe nė burgun e Hagės unė shkrova dhe ta dėrgova nė Hagė
  librin qė shkrova pėr ty:

  "LIMAJ - ĒELIKU I PAQES"

  U tregova gjykatėsve tė Hagės, se komandant Ēeliku
  nuk ėshtė kriminel, as vrasės, as abuzues,
  por komandant ēlirimtar!
  Isha tepėr i lumturn kur e bėra promovimin e librit qė shkrova pėr Ty,
  por nė sallėn e mbushur spicė me qytetarė, ndėrkombėtarė,
  KFOR-i, as qė doli kush nga familja juaj tė falėnderojė shkrimtarin!
  Kur ndėrroi jetė nana juaj ( fjalėt e asaj nėne, dashuria, puna, vuajtjet,
  u bėfshin lulexheneeti!) tė nesermen, shkrova njė faqe gazete:

  "NUK VDES NANA E DIELLIT!".

  Po, po, shkrova e botova edhe shumė e shumė e shumė shkrime tė tjera,
  duke lartėsuar personalitetin e njė komandanti ēlirimtar,
  por Ti, dikur vėllai im, komandanti i UĒK-sė,
  sot ma ktheve shpinėn jo vetėm mua, por edhe UĒK-sė,
  edhe veteranėve, edhe invalidėve, edhe familjeve tė tyre,
  edhe fėmijėve tė tyre, edhe Kleēkės,edhe...
  Komandant Ēeliku! A shpreson se s'po tė sheh populli?
  A shpreson se sot je po ai komandant Ēeliku qė ishe atje nė male?
  A shpreson se u shkėpute nga trungu yt, dhe gjete trendafila,
  dafinė e borzilok?A hiē s'po tė shkon mendja
  se ua ke zjgatur dorėn atyre qė deri dje pėr TY,
  ishin dhe mbeten edhe sot e mot:ata ( Ai) qė fyjnė, pėshtynė, pėrgojuan, anashkaluan UĒK-n, e quajten element i UBB-sė serbe!
  Ai (ata)qė emrin tuaj e dėrgoj nė Hagė,
  si kriminel, si vrasės i popullit tėnd! Sot

  Ti me armiqtė e UĒK-sė, tė Luftės Ēlirimtare,
  me shkelsėit dhe me pėrbuzėsit e gjakuttė dėshmorėve,
  shtėrngon duart e koalicionit pėr tė eliminuar vėllanė tuaj
  tė deridjeshėm, qė sot, siē thua, ti, paskėsh hequr dorė?!
  Me pėrgojuesin, poshtėruesin, njeriun qė s'e njohui deri me sot
  kurrė UĒK-n (s'e njeh as nesėr, o kurrė kurrė!),
  ju bėni koalicion pėr pushtet? Pėr karrierė politike?
  E kėshtu para popullit thoni se kėtė e bėni pėr popullin?
  Pėr cilin populll? A mos e keni pėr hatėr tė pushtetit?
  Ti mendon se jo, por...

  Kėtu po e ndėrpres numrin e arsyeve
  pse unė vendosa me tė bėrė me dije se sot e mot,
  jo pse, jeni i keq, (s'ėshtė punė imja ky vlerėsim!)
  apo njeri qė jep edhe lėkurėn e trupit pėr pushtet,
  pėr karrierė, mirėpo,kėtė largim e bėj, sepse,

  Ju keni vdekur nė mua, dhe unė s'jam i gjallė nė ju!
  Sepse ti ma vrave krenarinė tėnde!
  Ma vrave lavdinė tuaj!

  Prandaj:

  HARAM E PAĒ TĖ MIRĖN TIME,
  DAKORD, NĖSE, SIPAS, JUSH,
  ]U KAM BĖRĖ NDONJĖHERĖ PER JUVE
  NĖ JETĖN TIME,
  E NĖSE S'PASKAM BĖRĖ ASNJĖ TĖ MIRĖ PĖR JU,
  KĖRKOJ MALLKIMIN E ZOTIT!

  Riza Greiēevci
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 17. #296
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-02-2015
  Vendndodhja
  prishtin
  Postime
  13

  Pėr: Fatmir Limaj

  U kon ne kohen e luftes per veprat qe ika bo ,mu krenu me at,por nga marja ae postit n eministri e kallzoj veten sikur shum shok te ti,na i vodhi parat e taksa pagusve per tu pasuru vete,kjo e keqe ja hudhi posht tmirat qe ika bo, andaj lum ju qe nuk e njihni si duhet e mundeni mu krenu me te,fatkeqsisht ne ne kosove e njohim mir dhe edim qe akuzat per vjdhje jan te verteta ngase udhetomi ne rruget qe ika punuar gjat mandatit te ti ne ministri dhe edim mir qe ato rrug 2vite mas perfundimit oshte dashur te ripunohen ngase e kan honger asfallitn sikur piten" ne fend te 11cm trashesi ekan shtru cm .d.th.6cm ika vjedh.,e qka pret pej nje njeriu qe e vjedh shtepin e ti?! per fat te keqe asgje ky njeri se shpejti do te zhduken nga skena publike dhe do te denohet ,shpresoj ti mer bile 10vjet burg

  Si gjithherė gjatė historisė edhe kėsaj radhe, popullit shqiptar po i bėhen padrejtėsi tė mėdha, e njėra ndėr kėto tė padrejta ėshtė edhe gjykimi i Fatmir Limajt nė Hagė. Edhe pse krejt e pakuptimtė, qė viktima tė gjykohet e xhelati tė rri i lirė, kėsaj radhe po ndodh me shqiptarė qė edhe pse tė viktimizuar, tė shkatėrruar dhe masakruar, tė djegur e sakatosur gjatė gjithė historisė, tė pėrgjysmuar dhe asimiluar nė masė, drejtėsia edhe mė tutje po e mban anėn e tė fortit.

  E them po e mban anėn e tė fortit, sepse shumė prej kriminelėve serbė janė ende tė lirė, ata ndiqen nga Haga si duket vetėm formalisht. Gjyqi ndaj Limajt dhe tė tjerėve me sa ėshtė parė, ėshtė njė gjyq politik i ngritur apostafat kundėr personaliteteve udhėheqėse tė luftės sonė tė lavdishme ēlirimtare qė bėri UĒK-ja, duke synuar ta diskreditojnė luftėn mbrojtėse tė shqiptarėve, si dhe ndėrhyrjen e NATO-s qė i dha fund gjenocidit dhe spastrimit etnik tė regjimit kriminal serb mė nė krye Hitlerin e dytė evropian Millosheviq.

  Pra, ky gjykim ėshtė bėrė kryekėput mbi dėshmitar dhe njerėz tė pėrpunuar nga gjykatat dhe njerėzit e ndryshėm tė shėrbimeve sidomos nga ai serb, sepse 80% e dėshmitarėve qė fillimisht dėshmitė e tyre i kanė dhėnė nė gjykatat serbe, nė organet e hetuesisė serbe, gjatė luftės dhe pas saj, prandaj nuk ėshtė e logjikshme as qė ka bazė ligjore qė Limaj tė mbahet nė burg aq mė tepėr tė dėnohet.

  Ėshtė pėr keqardhje kėrkesa e prokurorit qė t’u japė dėnime tė rėnda Limajt dhe bashkėluftėtarėve tė tij qė njėherit paraqet njė prokuror tė paaftė pėr atė detyrė, duke marrė parasysh se gjatė gjithė seancave aq maratonike qė kanė qenė nuk ka as mė tė voglėn provė qė Fatmir Limaj dhe shokėt e tij kanė bėrė krime pėr ēfarė edhe akuzohen nga Tribunali.

  Njėherit ky gjykim ėshtė edhe njė akuzė e rėndė kundėr aleatėve, tė cilėt e ndihmuan UĒK-nė pėr ta dėbuar ushtrinė dhe policinė vrastare tė popullit shqiptar, krimet e tė cilėve nuk ishin tė kufizuara nė asnjė aspekt. Ata nuk kursyen gra as fėmijė, pleq as robėr lufte, femra shtatzėna apo njerėz me tė meta fizike e psikike.

  Mirėpo edhe pėrkundėr kėsaj prokurorėt e Tribunalit tė Hagės kanė kėrkuar me ēdo kusht dėnime tė rėnda prej gjithsej (53) vjetėsh pėr Fatmir Limajn (20), Isak Musliun (18) dhe Haradin Balajn (15). Opinioni shqiptar ėshtė i shqetėsuar sė tepėrmi pėr kėto dėnime kaq tė rėnda aq mė tepėr kur kėto bazohen nė ligje jugosllave dhe e nėpėrkėmbin tė drejtėn natyrore dhe ndėrkombėtare tė shqiptarėve pėr vetėmbrojtje, liri e zhvillim kombėtar. Shqiptarėt besojnė nė drejtėsi, besojnė nė Tribunalin e Hagės, si dhe nė angazhimin e Del Pontes, mirėpo ata nuk do tė lejojnė qė tė drejtat e tyre tė nėpėrkėmben pėr hatėr tė dikujt tjetėr.

  Tribunali i Hagės, por edhe bashkėsia ndėrkombėtare e ka kuptuar deri mė sot se ujqit e tėrbuar qė e lanė rajonin e Ballkanit nė gjak, shkaktuan tri luftėra ballkanike si dhe vranė e masakruan mbi 250 mijė boshnjakė, kroatė e shqiptarė tė pafajshėm duke rrafshuar me tokė vendbanime tė tėra si dhe duke i detyruar mbi 1 milion shqiptarė t’i lėshojnė vatrat e tyre, ende gjenden nė Serbi, por tani tė veshur mė kostumin e deles.

  Qeveria ultranacionaliste e Beogradit pėr hatėr tė sė cilės po dėnohet Limaj dhe po diskreditohet lufta jonė ēlirimtare, deri mė sot jo vetėm qė iu ka dhėnė liri kriminelėve tė luftės si Karaxhiq e Mlladiq, por i ka ndihmuar materialisht pėrmes fondesh tė ndryshme si dhe ende i cilėson ata si heronj serbė. Dhe si pėr ēudi deri mė tani Serbia nuk ka marrė asnjė dėnim serioz.

  Hipokrizia e kriminelėve tė shumėfishtė serbė, tė cilėt i konfrontojnė tė tjerėt nė kėtė rast luftėn ēlirimtare tė UCK-sė, shkon aq larg saqė krimi i organizuar po edhe krimi i legalizuar nė shoqėrinė e tyre qė ende nuk po mund tė reformohet duket tė jetė njė gjė normale.

  Nė mos pėr asgjė tjetėr shpresojmė se njė ditė gjyqi i Limajt dhe tė tjerėve do tė dėshmohet pėr ēfarė ishte. Shpresojmė se njė ditė ndonjė kongresist apo senator amerikan do tė rihapė hetimet mbi kėtė gjyq dhe tė gjejė tė vėrtetėn e tij, nė mėnyrė qė gjyqet e tilla ndaj shqiptarėve kurrė mos ndodhin mė. As Fatmir Limaj, po as Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, nuk bėnė luftė pushtuese as nuk e sulmuan Serbinė, nuk i thyen asnjėherė ligjet edhe rregullat e luftės, pėrkundrazi ai luftoi pėr t’i mbrojtur qindra-mijėra civilė shqiptarė qė vriteshin e masakroheshin pamėshirshėm nga forcat kriminale serbe si dhe pėr t’i mbrojtur vlerat e shenjta tė lirisė e demokracisė.

  Lufta e tij ėshtė njė luftė e pastėr si loti, njė luftė e drejtė ēlirimtare, e mbėshtetur edhe nga aleanca e NATO-s, duke respektuar gjithnjė rregullat e ligjet e luftės, si dhe duke manifestuar vullnetin ndaj kėrkesave tė ndėrkombėtarėve, edhe pse ato shpesh ishin nė dėm tė interesave nacionale shqiptare, vetėm e vetėm pėr tė paraqitur vullnetin e shqiptarėve pėr tė jetuar tė lirė nė trojet e tyre shekullore, si dhe pėr ta dėshmuar fuqishėm ndėrhyrjen e drejtė tė NATO-s nė Kosovė.

  Mirėpo, lufta ēlirimtare e UĒK-sė, si dhe ndėrhyrja e NATO-s qė kishte pėr qėllim mbrojtjen e vlerave tė lirisė dhe demokratizimin e Ballkanit, sikur po tentohet tė kriminalizohen nga regjimi kriminal i Beogradit dhe propaganda e zezė e aleatėve tė tij. Viktimė e kėsaj propagande ėshtė edhe Limaj me shokėt, tė cilėt padrejtėsisht vuajnė dėnime tė gjata nė burgun e Shveningenit nė Hagė. Prandaj dėnimi i Limajt s’ka se si mos tė jetė ndryshe njė kėnaqje e apetiteve shoveniste serbe, balancim i luftės ēlirimtare me luftėn pushtuese koloniale serbe si dhe zhvlerėsim deri nė skajshmėri ( me tentim fajėsimi) i rolit tė NATO-s dhe nevojės sė ndėrhyrjes sė saj.

  Limajn kurrė nuk e gjunjėzoi padrejtėsia, intrigat, shantazhet dhe poshtėrsitė e tė tjerėve qė abuzimin e ligjit e kanė bėrė shprehi pune. Atė nuk e mashtroi as pasuria brenda natės, siē i mashtroi shumica e politikanėve tanė, as etja pėr karrierizėm siē i verboi shumicėn e klasės sonė politike, prandaj ai duhet tė dėnohet dhe tė mbahet nė burg.Kėtė e kėrkon Beogradi, por edhe njė pjesė e servilėve tė tij nė Prishtinė!

  Sa e dhimbshme ėshtė kur sheh parlamentarėt tanė tė lodhur nga kultura politike e morali kombėtar qė nuk qenė nė gjendje qoftė edhe njė herė tė vetme ta ngritin zėrin kundėr padrejtėsive ndaj kolegut tė tyre qė ishte mė meritori nė Parlamentin e Kosovės. Si e ndien veten ata kur Limaj dėnohet nė Tribunalin e Hagės me ligje serbe nė anėn tjetėr Beogradi fėrkon duart e ngre dolli pėr sukseset e njėpasnjėshme kundėr denigrimit tė luftės sonė. Hija e Limajt do t`i ndjekė pėrherė nė ėndrrat e tyre...

  Limaj dhe shokėt e tij janė tė pastėr si loti, dhe nuk ėshtė e drejtė tė dėnohen dhe nėse dėnohen, ata nuk dėnohen pse kanė bėrė faje, por pėr hatėr tė tjerėve. Historia e popullit shqiptar ėshtė e mbushur me krime dhe masakra qė i kanė bėrė ushtria dhe policia serbe kėtu e 500 vjet mė parė, por kriminelet asnjėherė nuk u dėnuan, ata vazhduan si dorė e hekurt nėpėr kohėra duke ra kobshėm mbi popullin shqiptar, dhe ne u detyruam pastaj tė mbrohemi, ta mbrojmė flamurin dhe dinjitetin tonė kombėtar. Kėtė dinjitet si rrallė kush tjetėr diti ta mbrojė Fatmir Limaj edhe nė luftė edhe nė liri po edhe nė Hagė.

  Ai ėshtė njė ambasador i ēėshtjes shqiptare. I dinjitetshėm, i pastėr si loti, madhėshtor si vetė UĒK-ja, kryelartė si vetė madhėshtia e kombit tonė.

  Sidoqoftė, Fatmir Limaj u bė njė hero i gjallė qė gjithkush do tė ia ketė lakmi. Atė e pret familja dhe Kosova, e pret Parlamenti dhe jeta e lirė. Fatmir Limaj kėtė e meriton./tetor 2005/[/QUOTE]

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 200
  Postimi i Fundit: 27-11-2013, 16:19
 2. Historiku i vrasjeve ne Tropoje
  Nga MaDaBeR nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 14-08-2012, 12:42
 3. Fatmir Sejdiu u zgjodh President i ri i Kosovės
  Nga ideus nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 08-11-2010, 13:57
 4. Pse Hashim Thaqi nuk e viziton Fatmir Limajn ne Hage?
  Nga Arb nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 01-10-2009, 09:40

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •