Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35

Tema: Edmond Tupja

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e deti_bajri
  Anėtarėsuar
  03-05-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  224

  Francesk Armadhi

  Francesk Armadhi

  Poezi Erotike

  I gjatė , i thatė, por jo i ngratė (siē e pėrkufizon shpesh vetveten), Francesk Armadhi, tashmė 69 vjeē, nuk ėshtė larguar asnjėherė nga fshati ku ka lindur; qė nė djalėrinė e hershme, ka kultivuar fshehurazi prindėrve e mėsuesve njė poezi erotike plot afsh, pjesė nga e cila pranoi mė nė fund t'i botonte nė kėtė faqe. Pyetjes pėrse ka shkruar vetėm poezi erotike, ai iu pėrgjigj thjesht sepse historikisht, madje edhe etimologjikisht, fjala "eros" lidhet me jetėn; "s'ka asgjė jashtė jetės - thekson ai - vetė poezia, vetė arti nuk mund tė ekzistojnė jashtė kėtij procesi biologjik e njėherazi shpirtėror; meqenėse, tė paktėn deri mė sot, pėrtėritja jetėsore kalon detyrimisht nėpėrmjet seksit, poezia e mirėfilltė erotike duhet tė zėrė vendin qė meriton edhe nė Shqipėri". Por, sipas tij, "erotizmi nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me pornografinė, ai e fisnikėron njeriun deri tek trupi i tij, tek hiret e nuret epshndjellėse, sepse kėto nuk i ndan nga ndjenja e dashurisė, kurse pornografia e pėrdhos trupin pikėrisht se e ndan artificialisht nga kjo ndjenjė e papėrsėritshme".

  Edmond Tupja


  Si bajloz i babėzitur

  Trupi yt elastik
  Mikun tim
  E bėn nevrik,
  E tendos,
  E fryn, e rrit
  Vinē pėrpjetė
  Natė e ditė
  Falė kratereve vullkanikė.

  Dy krateret lart
  Krejt trėndafil
  I kafshoj pėrherė
  Si kafshė e katil,
  I thith thellė
  Gjer nė lėng,
  Butė e egėr i lėndoj
  Herė me dhėmbė,
  Herė me thonj.

  Tė tretin krater poshtė
  Nė luginė tė pyllėzuar,
  Nė atė shpellė t'errėsuar
  Ti e fsheh si xhevahir
  Unė e lėpij si i tėrbuar,
  E zmadhoj me pahir
  Pėr njė pikė mjalt' tė kripur
  Dhe me tė s'kam tė ngirė
  Si bajloz i babėzitur…


  Pėrgjėrim pėr arin

  Kur ma mban arin me duar
  Si mikrofon pėr tė kėnduar,
  Me ty dua for ta lidh,
  Ta ngul thellė brenda nė ith.
  Por ithi yt ėshtė zemėruar,
  Se ky ar e ka tradhtuar
  Tė tjerave duke u dhuruar
  Lotė qumėshti tė kulluar.

  Tė lutem mos i mbaj mėri,
  Ari im zgjatet si bri,
  Se pėr ithra ka uri,

  Ka uri e s'ngopet dot,
  E tėrheq, e thith ēdo gropė,
  Mjaft ta ketė emrin gop…


  Syri yt vertikal

  Syri yt vertikal
  Mė bėn tė hingėllij
  Si kalė,
  Si vullkan
  Tė hedh valė,
  Tė lėvrij
  Mu si ngjalė
  Nė pusin tėnd
  Me mjaltė.

  Syrit tėnd vertikal
  Me vėrtik i vij
  Vėrdallė,
  E sodis plot
  Me mall,
  Se kam etje,
  Se kam mall
  T'ia thith
  Lėngun e rrallė.

  Syrin tėnd vertikal
  Si shenjtor
  Me dritė nė ballė
  E spėrkat
  Ditė e natė
  E bėj helaq,
  Veē nė fund
  Ai mė tkurr
  E mė zgėrlaq…


  Thellė nėn ferexhe

  Thellė nėn ferexhe
  Leshin mėndafsh ma ke,
  Ngordha tė futem atje
  Skifter pėr atė fole ;

  Nėn ferexhe thellė,
  Nė mė tė ėmblėn shpellė,
  Do t'tendosem dru e hell
  Qė tė t'ngre lart nė qiell.

  Nėn ferexhe poshtė
  Do t'ta ngul njė gozhdė
  Mu tek arra pa lėvozhgė
  Qė tė qash mu si zoēkė.

  Poshtė nėn ferexhe,
  Atje ku epshi rri e fle
  Mes thesarit tė pafe,
  Lėrmė sot tė bėj njė be :

  Dije, pra, se me njė lėng
  Sa tė lehtė edhe tė rėndė
  Do t'ta lag sekretin tėnd
  Anekėnd, anekėnd…


  Kur Zamira…

  Kur Zamira zbuloi ekzistencėn
  E orgazmės zulmėmadhe,
  Tutje e flaku velenxėn
  Dhe qau si sorkadhe.

  Qau ithin cipėshpuar
  Nga shtiza e epshit plot zjarr
  Dhe, ndonėse e lėnduar,
  Kėrkoi sėrish tė bukurin ar.

  Dhe ari u fry gjithė nur,
  I sertė, me damarėt nyje,
  Nga syri i tij prush e purpur
  Dolėn lot tė nxehtė si yje.

  I mori Zamira lotėt e rrallė
  Me buzėt e saj flak'e borė,
  I thithi me afsh, i piu me mall,
  Ato pika nektari mashkullor.


  Lutja e mikut

  Ith i bukur fol me gojė,
  Lėrma lėngun tė pikojė,
  Sa mė thellė tė kullojė
  Qė tė qash, tė ulėrish.

  Lėrma lėngun tė pikojė,
  Zgavrėn tėnde ta zgafllojė,
  Kafshėn tėnde ta kafshojė
  Qė tė qash, tė ulėrish.

  Sa mė thellė tė kullojė
  Lėng i rrallė, moj shebojė,
  Pėr lezet tė tė gėzojė
  Qė tė qash, tė ulėrish.

  Qė tė qash, tė ulėrish,
  Pa pushim tė mė lėpish,
  Se jam kockė edhe mish,
  Thithmė, thithmė ti sėrish.


  Kokrra e Kafes

  Ditėn kur Zoti tė krijoi
  Njė kokėrr kafe tė blatoi
  Dhe zemėrgjerė, aty pėr aty,
  Diku poshtė ta ngjiti ty.

  Ta ngjiti ty vertikalisht,
  I dha jetė, i dha mish,
  Pastaj mė thirri e mė tha:
  "Atė kokėrr kafe mos e nga!

  Mos e nga e mos e kruaj,
  Ndryshe mendja do tė luajė,
  Se s'ke mulli qė ta bluash,
  Nė pleqėri do tė vuash!"

  Unė Atė nuk e dėgjova,
  Kokrrėn e kafes e shijoi:
  Mjaltė e kripė me erė ftoi!
  Nga trutė fare mė shkalloi.

  Atėher' Zotit kaq fisnik
  I kėrkova njė ibrik
  Lėngun kafes pėr t'ia pirė,
  Se me tė s'kisha tė ngirė.
  Dėshirėn Ai ma plotėsoi,
  Veē ibrikun s'ma vu nė gojė,
  Por ma vendosi diku poshtė,
  Me lėfyt hem mish, hem kockė.
  ..................................................

  Sot qė u plaka, shumė po vuaj,
  Me kėtė lėfyt asgjė mė s'kruaj,
  Se kockė bėhet nė tė rrallė
  E prej vitesh jam nė hall.

  S'gjej dot pėr be kokėrr kafe,
  Natė e ditė merrem me llafe,
  Kokrra e kafes ėshtė pėr tė tjerė,
  O pleqėri, moshė e pėrmjerė!…

  Poezi Erotike

  Keto poezi jane botuar ne numrin e sotshem te "Gazeta Shqiptare", dt 01/12/2002.
  Une nuk mbaj asnje pergjegjsi per emrin ose pseudonimin e autorit te tyre.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 24-01-2010 mė 01:04
  Shtepia e vjeter

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Shume poezi te bukura edhe une sa po i lexova ne Gazeta Shqiptare dhe mendoj se me te vertete ky autor ka merituar cmimin Nobel, per vet faktin qe shkruan ne nje menyre origjinale dhe pa asnje ndrojtje dhe turp per erotiken.
  Pshd.
  Dodoni
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  355
  Edhe une i kam lexuar ato krijimet e "Ceskut", dhe nuk mu duk fare pornografi por nje erotizem nga ai lloj te cilin e kerkojme te gjithe. plus qe aty flitet per ca te verteta qe...jane vertet te verteta
  Urime autorit.
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Edmond Tupja

  Triptik

  (Nen stilin e Pikasos me motiv popullor shqiptar)

  Oh, nje grua lakuriq,

  Ne fund te barkut

  Nje iriq!  Oh, nje burre lakuriq,

  Ne fund te barkut

  Dy kokrra fiq!


  O iriq,

  Mos ha fiq,

  E ke dhomen plot me miq!...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhuxhumaku pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Kokrra e Kafes

  Diten kur zoti te krijoi

  Nje kokerr kafe te blatoi

  Dhe zemergjere aty per aty,

  Diku poshte ta ngjiti ty.
  Ta ngjiti ty vertikalisht,

  I dha jete, i dha mish,

  Pastaj me thirri dhe me tha:

  "Ate kokerr kafe mos e nga!
  Mos e nga e mos e kruaj,

  Ndryshe mendja do te luaje,

  Se s'ke mulli qe ta bluash,

  Ne pleqeri do te vuash!"
  Une Ate nyk e degjova,

  Kokrren e kafes e shijova:

  Mjalte e kripe me ere ftoi!

  Nga trute fare me shkalloi.
  Ateher' Zotit kaq fisnik

  i kerkova nje ibrik

  Lengun kafes per t'ia pire,

  Se me te s'kisha te ngire.
  Deshiren Ai ma plotesoi,

  Vec Ibrikun s'ma vu ne goje,

  Por ma vendosi diku poshte,

  Me lefyt hem mish, hem kocke.  .............................  Sot qe u plaka, shume po vuaj,

  Me kete lefyt asgje me s'kruaj,

  Se kocke behet ne te rralle

  e prej vitesh jam ne hall.
  S'gjej dot per be kokerr kafe,

  Nate e dite merrem me llafe,

  Kokrra e kafes eshte per te tjere,

  O pleqeri, moshe e permjere!....
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Fije Bari a Trung Peme

  Fije bari kaq e bute

  Rri e strukesh fort e urte

  Kur askush nuk te josh,

  Thua s;vlen asnje groshe.  Por kur me doren prush

  Qe nga larg te djeg dikush,

  Ti si dege fryhesh, rritesh,

  Lart, me lart nis e ngjitesh.  Ja, dora kuvendon me ty,

  Lot' i bardhe te del ne sy,

  Nga dege behesh trung peme,

  Te tjerat jane thashetheme...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Kur Zamira...

  Kur Zamira zbuloi ekzistencen

  E orgazmes zulmemadhe,

  Tutje e flaku velenxen

  Dhe qau si sorkadhe.  Qau ithin cipeshpuar

  Nga shtiza e epshit plot zjarr

  Dhe, ndonese e lenduar,

  Kerkoi serish te bukurin ar.  Dhe ari u fry gjithe nur,

  I serte, me damare nyje,

  Nga syri i tij prush e purpur

  Dolen lot te nxehte si yje.


  I mori Zamira lotet e rralle

  Me buzet e saj flak'e bore,

  I thithi me afsh, i piu me mall,

  Ato pika nektari mashkullor.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 9. #8

  Edmond Tupja

  Shkeputur nga libri Trotuaret e trishtimit

  Te prek

  Te prek me duar
  Te prek me sy
  Te prek me zemer
  Dhe e di
  Qe ti s’ke emer
  Se me ke mua
  Ne kete hon
  Dhe te them
  Qe te dua
  Pergjithmone
  Kur jam vetem
  Kur jam me ty
  Kur te prek me ze
  Kur te fus ne sy
  Kur te marr siper meje
  Te puth te perkedhel
  Me butesi rrufeje
  Kur te zoteroj thelle
  Kur e tejshpoj me afsh
  Trupin tend si mendafsh
  Kur te trondis ne shpirt
  O trishtim kaq i brisht!


  A te kujtohet

  A te kujtohet kur beme dashuri
  Per here te pare
  Ne driten e xixellonjave

  Nuk e di se kush na kishte lidhur
  As pse nata nuk kishte frike
  Prej nesh

  Di vetem qe ti ishe e bukur
  E brishte dhe e plagosur kaq embel
  Sa une harrova emrin tim


  Nje kenge

  Nje kenge se ciles I kam harruar
  Melodine
  E kam ne buze e s’e them dot

  E dija dje
  S’e di me sot

  E dija dje
  Se ishte e ndaluar

  S’e di me sot
  Diēka nga vetja kam tradhetuar

  Nje kenge
  Nje cope jete
  Kthyer ne kujtim te mjegullt
  Anonim

  Diēka eshte thyer
  Ne zerin tim
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 10. #9
  U keput teli

  U keput teli
  Ne gishtat e kitaristit
  Dhe dhembja mbeti
  Ne zgavren e zemres

  Ne gishtat e kitaristit
  Endrra u be fjolle pikellimi
  Ne oxhakun e saj ra nje yll
  Nje yll si sy ujku

  Dhe dhembja mbeti
  Per te pergenjeshtruar mbreterit
  Qe zvarranikeve u premtojne
  Krahe shqiponje

  Ne zgavren e zemres
  Nga dashuria per jeten
  U keput teli i vetem
  I kitares se shpreses


  Mbijetese

  Dikush me mesoi qysh ne vogeli
  Qe dyer e dritare te vogla te medha
  Jane bere per t’u mbyllur nga brenda
  Qe njeriu te jetoje ne nje kala

  Heshta e heshtjes
  M’u ngul me ngulm ne jete
  Hyra ne vetvete e s’dola me
  Bota u be thike e mprehte

  U vesha me gur betonarme
  Dhe prita gjate
  Nen peshen e nje ankthi te pamate

  Prita
  Humba shume
  Pak gje shpetova

  Por mbijetova.


  Denimi

  U denuan mendime ndjenja dhe njerez
  U denua edhe Koka-Kola me saksofonin
  U denuan kenge drama e romane
  U denua edhe heshtja me trishtimin

  U denua e veēanta dhe intimja
  U denua meshira dhe e bukura
  U denua ēka ishte me njerezorja
  U denuan gjithe iluzionet e humbura

  Por njeriu nuk e vrau veten
  Dhe priti
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #10
  Shtepia ime

  Shtepia ime ishte zemer
  Zemren e kisha me çati

  Dikur atje kur isha i vogel
  Erdhi me vrap nje njeri

  As e njihja, as me njihte
  Por qe te dy zume miqesi

  Ai qe me erdhi duke rendur
  Njeri fatkeq, njeri i trembur
  Brenda ne shtepi
  Brenda ne zemer
  Ishte shpirt, kishte nje emer
  Qe nuk e kam harruar
  Ne jeten time te trishtuar
  E ndiqnin me qen te eger
  Ne liste e kishin
  Ne shenjester

  E ndiqnin, me ndoqen
  Shtepine ma dogjen
  Por zemren jo

  Se miku im, nje poet
  Per te me shpetuar
  U dorezua vete

  Shtepia ime, s'eshte me zemra
  Zemren e kam pa çati


  Ti pandeh

  Ti pandeh se te kam humbur
  Por ti je brenda meje
  Me mure te dashur rrethuar

  Qe t'i shembesh keto mure
  Duhet te kthehet koha e Mesjetes
  Por kjo eshte thjeshte e pamundur
  .............çmenduri e persosur
  Se te kam futur mes jetes
  sime te plagosur


  Kam kohe

  Kam kohe qe pres nje shenje, nje gjest
  Te shoh diçka te bukur, pastaj le te vdes

  Te shoh diçka
  Pa frike, pa tmerr
  Diçka timen
  Qe askush s'ma merr

  Te shoh diçka
  Te kthjellet, te re
  Nje drite te bute
  Nje jete pa re

  Te shoh diçka
  Qe quhet dashuri
  Per çdo mendim
  Per çdo njeri

  Kam kohe qe pres nje shenje, nje gjest
  Te shoh diçka te bukur, pastaj le te vdes
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 12. #11
  U thye

  U thye krejt natyrshem
  Ne duart tona
  Pikerisht kur e prisnim nje gje te tille
  Me padurimin me te qyteteruar

  U thye por megjithate
  Qe e bukur
  Qe e trishtuar
  E detyruar te thyhej nje dite

  Kjo enderr e erret
  Plot mall per drite


  Me kot

  Me kot e hap gazeten
  Ate qe shpirti ta kerkon
  Aty s’ke per ta gjetur

  Radion e hap me kot
  Ate qe zemra ta kerkon
  Aty s’e degjon dot

  Kujtimet me kot i hap
  Per te mbijetuar sado pak
  Zeri i tyre eshte lak

  Jeta eshte polieder
  Tel me gjemba kujtimet jane
  Ti gjithmone nga ana tjeter
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 13. #12
  Pritja eshte...

  Pritja eshte litar i tendosur
  Dhe dashuria gershere e rende
  Qe ti perpiqesh ta ngresh me te dy duart
  Por duart t'i kane lidhur me zinxhire te hidhur
  Atehere ti perpiqesh t'i zgjidhesh ato
  Dhe koha iken moskokeēarese ndaj mundimit tend
  Atehere ti perpiqesh te mbash kohen
  Por kjo eshte rraskapitese e padurureshme
  Nje ēast ti mbeshtetesh tek litari i pritjes
  Dhe befas ndodh mrekullia
  Zemra te rreh kaq furishem sa litari merr zjarr
  Ti s'ke nevoje per gershere ne duar
  Pritja merr fund dashuria vjen
  Por nderkohe zemra te ka pushuar
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 14. #13
  Kaq i lodhur

  Kaq i lodhur isha ne shpirt
  Sa gjumi me kapi ne ēast
  Kur hapa syte ne enderr
  Isha bere vele e bardhe

  Befas deti u mbush me brire
  Dhe mua me futen ne nje shporte
  Pluskoja lidhur me zinxhire
  I denuar te mbytesha ne port

  Pastaj me lyen me te zeze
  E me gjymtuan bujarisht
  Nje lot leshova ne zgjim e siper
  Kaq i lodhur isha ne shpirt
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 15. #14
  Shiu gėrvisht

  Shiu gėrvisht
  Vertikalisht
  Peisazhin shurdh

  Vėshtroj, kėrkoj
  Nėpėr hapėsirė
  Dhe humb

  Humb fillin
  E ėndėrrimit
  Qė larg tė shpie
  Humb pas vijave
  Tė shiut nė dritare
  Pa dritė, pa hije

  Pa dritė, pa hije
  Rri e pres
  Njė copė qiell blu
  Njė hap, njė trokitje
  Njė fjalė, njė gjest
  Diēka, diku...
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 17. #15
  Ne keto dite

  Ne keto dite lidhur nyje
  Njeriu s'mund te jete shkemb
  Ai ka nevoje edhe per yje
  Edhe per henen qe u tremb

  Njeriu s'eshte fosil i thare
  Diēka te bute ka ne brendesi
  Ndonese i urte dhe i marre
  Vetes shtigjet mire ia di

  Ne keto dite nyje lidhur
  Vetem drita s'eshte e hidhur


  Ende jam

  Ende jam qendroj ne kemb
  Mes dy rrahjesh zemra dhemb

  Dashurrejtja po me ndjek
  Zjarr i saj me ftoh me djeg

  Une asaj s'i shmangem dot
  Ne ēdo hap gezim e lot'

  Ajo eshte katedrale
  ēdo gje tjeter eshte banale

  Bashkejetoj une me te
  Nje kambane kam ne ze

  Nje kambane qe me mban zgjuar
  Me gjithe boten ngaterruar
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 18. #16
  Pema

  Kur e prene te gjithe e pane
  Por askush nuk foli
  As ai qe e mbolli

  Kur e dogjen te gjithe e pane
  Por askush uje s'i hodhi
  As ai qe e mbolli

  Kur u be prush te gjithe erdhen
  Te ngrohen fare prane
  Te gjithe ata qe heshten

  Pas denimit qe i dhane


  Brenda lotit

  Syte i ke me rrathe te zinj
  Nje mall a brenge te endet,
  brenda lotit

  Gjithcka tjeter eshte e huaj

  Une jam jasht' teje,
  diku prane

  Jeta eshte arene cirku,
  te them
  Mbylli syte ne zemren time,
  me besimin blu te nates,
  dhe lerme t'i marr rathet e zinj.
  Si xhongler trishtimi,
  te luaj, pastaj te zhdukem me to,
  qe ti te rigjesh gezimin
  brenda lotit

  Gjithcka tjeter eshte e huaj
  Une per ty vuajtjen bluaj


  Emrin tend

  Emrin tend askush s'e di
  A je enderr apo vetmi
  A je thike apo kajsi

  Emrin tend askush s'e di
  A je akull apo zjarrmi
  A je qejf apo marri

  Emrin tend askush s'e di
  A je prush apo vec hi
  A je zgjedhe apo liri
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 19. #17
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Shume prekse dhe te ndjera ne pergjithsi - nuk mund te rrija pa e permendur.


  Do vecoja 'Kaq i Lodhur' dhe 'Pema'...

 20. #18
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Sapo lexova poezite e z.Edmond Tupe, per shkrimet e te cilit, sic e kam theksuar dhe me pare, kam konsiderate. Poezite qe shkruan poeti gojetar Tupe rrezatojne nivel artistik, ndjeshmeri te lexueshme dhe percjellin emocionet e "hallet" e moshes sone; se dhe une i perkas moshes se flokeve te thinjur tani...
  Boll qe te kenaqemi dhe me kujtimet tash e tutje, zoti Edmond!
  Te lumte per rrjedhshmerine e larmine e vargjeve poetike
  Urimet te vine nga JORZAGORITI (Jorgo S. Telo) anetar i te njejtit forum

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Jorgo Telo pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 22. #19
  Frut pafundesie

  Trishtimi eshte nje frut pafundesie
  Si heshtja e maleve pertej dritares sime

  Aty kryqezohen shtigjet e endrrave te nderprera
  Aty zbuten ujqerit e urrejtjeve te vjetra

  Aty gjaku kthehet ne vere te hidhur
  Dhe deh mendimet, deh ankthet e zgjidhur

  Aty e verteta plot plage dergjet e lodhur
  A thua ne syte e verber diēka te kete ndodhur

  Aty dikush troket i ndrojtur ne oret e vona
  Eshte nje ze i harruar apo ndoshta jehona

  Mes heshtjes se maleve pertej dritares sime
  Trishtimi eshte nje frut pafundesie
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 23. #20
  i/e regjistruar Maska e GeoF
  Anėtarėsuar
  01-07-2008
  Vendndodhja
  Fier, ku nje kile tru shitet sa nje filxhan me fara
  Postime
  188
  Poezia eshte e mrekullueshme dhe kur behet fjale per profesorin e nderuar , qe eshte njekohesisht njohes i i leksikut dhe i fjale se artit me perkthimet dhe studimet e tij, ajo (poezia) behet 10 here magjike.
  Pershendetje poeteve dhe jete te pafund artit te te vertete........Genti Banaj

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Edmond Shallvari
  Nga Fiori nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 137
  Postimi i Fundit: 10-03-2011, 02:58
 2. Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha e Hakif Zejnullahu
  Nga ARIANI_TB nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-01-2011, 08:10
 3. Edmond Budina
  Nga Alesia nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 18-04-2007, 21:40
 4. Edmond Selmani nderohet nga Zidane
  Nga Lumnjani nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 29-10-2006, 14:13
 5. Edmond Cuko,speciali qe mbeti SPECIAL ne perjetsi.
  Nga bursa33 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-06-2002, 10:06

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •