Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7

Tema: Burnout

 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  268

  Burnout

  Nese ndjeheni te demotivuar

  Nese nuk perqendroheni dot ne pune apo ne detyren qe keni perpara

  Nese keni pagjumesi ose shume gjume

  Nese keni reagime te cilat deri para pak kohe nuk i quanit pjese te karakterit tuaj

  Nese konsumi i vesit tuaj te preferuar eshte shtuar.


  Kini parasysh keto gjera :

  Aktiviteti fizik ndikon shume ne qetesim

  Nderrimi i ambjentit dhe lenja menjane e cdo gjeje qe ka lidhje me burimin e tensionit ndihmon ne rikthimin e freskise psikofizike .

  Pushimi periodik midis oreve te punes /mesimit gjithashtu.

  Keto ishin pese fjale
  jam i sigurt qe ka nja dy ne forum qe mund ti shtojne dicka kesaj teme per sa i perket keshillave te percipta ne lidhje me keto fenomene e te tjera


  Gezuar festat

 2. #2
  Warranted Maska e Qerim
  Anėtarėsuar
  06-12-2003
  Vendndodhja
  Home
  Postime
  1,641
  Ushqimi i mire...Mbas ushqimit alkool, jo shume por sa te vish ne qejf. Keto jane me lire.Me te shtrenjta jane pastaj shetitjet ,dalja ne natyre, shoqeria e mire etj.

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  1,450
  Gjume te flesh sa me shume , verej tek vetja qe po mos fle gjume mjaftueshem nuk jam ne gjendje te punoj te nesermen , gjithashtu mund te marresh vitamina per rritje energjie , dhe ato te bejne mire

 4. #4
  + ndrysho pune, ec para, keshtu nuk demton as veten as te tjeret!
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 5. #5
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  ky thote se ushtrimet fizike heqin anxiety,depression etj.?

  sigurisht!!! ju nuk jeni makine me 20 funksione!!!,
  deomos do "harrosh" depression se truri do punoje motorin e operimit te trupit i cili po ben tani nje pune fizike me te madhe se puna fizike gjate dites!  Mos ju duket si humor por seksi ndryshon balancet e shume hormoneve ne tru.
  seksi eshte "sherim shpirti"

  seksi eshte super per trajtimin e semundjeve, gjendjeve mendore si depresioni etj. dhe dhimbjeve, nuk po ja u thote Alket123 por shkenca.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Burnout

  7 kėshilla pėr tė pėrmirėsuar menaxhimin e kohės

  Siē ka thėnė Warren Buffet, “Koha ėshtė para”. Koha ėshtė njė mall qė ne tė gjithė e duam shumė, por kurrė nuk arrijmė tė ngopemi me tė. Sidoqoftė, me disa kėshilla tė dobishme, ju lehtė mund tė pėrmirėsoni menaxhimin e kohės tuaj. Marrja parasysh e mėnyrės se si i kaloni orėt e ditės tuaj ndihmon nė maksimizimin e produktivitetit dhe ju jep mė shumė kohė pėr pushim dhe relaks.

  Megjithėse ne tė gjithė punojmė brenda tė njėjtės 24 orė, ka mėnyra tė thjeshta pėr ta bėrė ēdo ditė tė ndihet mė e kėnaqshme. Ajo pėrfshin heqjen dorė tė gjėrave qė humbasin kohėn tonė dhe pėrqėndrimin nė gjėrat qė e shfrytėzojnė atė nė maksimum. Nuk jeni tė sigurtė se ku tė filloni ose keni nevojė pėr njė nxitje tė re tė motivimit? Mė poshtė janė shtatė kėshilla pėr t’ju bėrė tė lėvizni nė drejtimin e duhur.

  1. Krijoni njė rutinė

  Edhe nėse mėnyra juaj e jetesės kėrkon njė orar pak mė tė ndryshėm ēdo ditė, ka ende pjesė tė njė rutine tė rregullt qė mund t’ju ndihmojnė tė jeni nė rrugėn e duhur duke optimizuar kohėn tuaj. Fillimi i ditės me njė stėrvitje, mėngjes tė shėndetshėm, ditar ose meditim mund ta fusė trurin tuaj nė produktivitet.

  Nė mėnyrė tė ngjashme, krijimi i njė rutine duke gatuar njė darkė tė kėndshme ose duke bėrė njė banjė tė gjatė gjithashtu mund tė bėhet pjesė e orarit tuaj tė pėrditshėm qė sinjalizon fundin e ditės. Zbatimi i zakoneve tė shėndetshme siguron njė themel qė ju lejon tė ndiheni mė tė dobishėm pėr kohėn tuaj.

  2. Bėni njė listė me aktivitetet mė prioritare

  Merrni 10-20 minuta nė fund tė ēdo dite pėr t’u pėrgatitur pėr mėngjesin tjetėr. Bėni njė listė qė fillon me tri gjėrat kryesore qė dėshironi tė arrini ēdo ditė, pastaj jepini pėrparėsi pjesės tjetėr tė detyrave tuaja sipas rėndėsisė.

  Sigurisht, ka momente tė papritura qė nuk mund tė llogariten, por njė kohė e caktuar e planifikimit ndihmon nė sigurimin e njė fokusi qendror ku mund tė ktheheni kur tėrhiqeni nė drejtime tė shumta. Menaxhimi i kohės ka tė bėjė me efikasitetin dhe efektivitetin. Ndėrsa tė gjithė do tė donim tė bėnim sa mė shumė, shumė detyra mund tė na bėjnė tė ndihemi tė shpėrndarė gjatė gjithė ditės.

  3. Vlerėsoni orėt e pikut tė produktivitetit

  Merrni kohė pėr tė vlerėsuar orėt tuaja tė produktivitetit. Jo tė gjithė janė produktivė nė tė njėjtin orar 9-5. Ka raste gjatė ditės qė jeni mė produktivė sesa tė tjerėt. A mendoni se jeni mė produktivė nė mėngjes? Caktoni detyrat tuaja mė tė frikshme gjatė asaj kohe kur keni energji dhe pėrqėndrohuni t’u kushtoni vėmendjen e duhur. Lėrini detyrat mė tė lehta ose mė rastėsore pėr pasdite ose jepini atė kohė planifikimit, strategjisė, relaksimit ose kalimit tė kohės me familjen.

  Njohja e orėve tė ditės kur energjia juaj ėshtė nė nivelin mė tė lartė do tė kufizojė sasinė e “humbėsve tė kohės” qė pėrjetoni. Ngadalė filloni tė ndryshoni orarin tuaj sipas orėve tuaja tė produktivitetit dhe vlerėsoni se si ndiheni me ndryshimet. A ndiheni mė tė pėrqėndruar? A po bėni pėrparim mė tė mirė nė qėllimet tuaja?

  4. Optimizoni teknologjinė

  Kalendarėt online, kohėmatėsit digjitalė dhe aplikacionet e smartphone mund t’ju ndihmojnė tė qėndroni nė rrugėn e duhur. Kalendari Google ėshtė njė mjet i pėrshtatshėm i planifikimit qė ju lejon tė kodoni me ngjyra dhe tė vendosni njoftime pėr kujtimet e takimeve dhe afatet e projektit. Gjithashtu, Toggl Track ėshtė njė aplikacion falas pėr menaxhimin e kohės (pėr deri nė pesė pėrdorues). Kjo ju lejon tė gjurmoni kohėn tuaj nė detyra dhe tė ekzekutoni raporte qė do t’ju tregojnė se ku po kaloni mė shumė kohė.

  Aplikacionet gjithashtu mund t’ju ndihmojnė nėse po pėrpiqeni tė kufizoni humbėsit e kohės tuaj. Nėse e gjeni veten tė shpėrqėndruar lehtėsisht nga mediat sociale, copa tė mira tė kohės mund tė kalojnė pa e kuptuar fare.

  Pėr mė tepėr, mjetet e menaxhimit tė projektit nė internet si Trello dhe Basecamp mund tė ofrojnė njė pasqyrė tė centralizuar tė tė gjitha detyrave dhe afateve tuaja. Mbani mend, kėto mjete nuk duhet tė pėrdoren vetėm pėr punė. Ato janė tė dobishme pėr tė menaxhuar kohėn tuaj dhe pėr tė pėrmbushur qėllimet tuaja tė pėrcaktuara, tė tilla si shkrimi i njė libri, stėrvitja pėr njė maratonė apo edhe sinkronizimi i orareve familjare. Kur pėrdoret me qėllim, teknologjia mund tė jetė njė pjesė e madhe e pėrmirėsimit tė menaxhimit tė kohės.

  5. Gjeni ritmin tuaj

  Megjithėse ka mjete dhe aplikacione nė internet pėr tė ndihmuar nė gjurmimin e kohės, ndonjėherė bėrja e njė liste me stilolaps dhe letėr funksionon po aq mirė. Pėr mė tepėr, disa prej nesh kanė ditė ku duhet t’i japin pėrparėsi jetės familjare, ndėrsa ditėt e tjera kėrkojnė qė ne tė vendosim karrierėn tonė para. Nuk ka njė rrugė tė vetme qė tė gjithė duhet tė ndjekin. Qėllimi ėshtė tė vendosni njė sistem nė vend qė ju lejon tė gjeni ritmin tuaj.

  6. Shmangni ndėrprerjet

  Ndėrprerjet marrin kohė tė ēmuar nga dita dhe e bėjnė tė vėshtirė hyrjen nė njė rrjedhė tė mirė. Shmangia e tyre do t’ju ndihmojė tė menaxhoni mė mirė kohėn tuaj dhe tė qėndroni nė fokus. Kėrkoni njė hapėsirė ​​tė qetė ose investoni nė kufje qė kamuflojnė zhurmėn pėr tė eleminuar zhurmėn nė sfond dhe sinjalizoni tė tjerėve se nuk dėshironi tė ndėrpriteni.

  Vendosni telefonin tuaj nė modalitetin airplane ose vendoseni nė njė dhomė tjetėr pėr tė shmangur shikimin nė tė. Dhe mbyllni tė gjitha tab-et nė kompjuterin tuaj qė nuk i pėrdorni nė mėnyrė aktive pasi bisedat, emailet dhe njoftimet janė tė gjitha ndėrprerje tė vogla qė pėrfundojnė duke marrė mė shumė kohė nė ditė sesa mund tė mendoni.

  7. Ndani nė blloqe kohėn tuaj

  Nė teori, planifikimi i ditės orė pėr orė tingėllon sikur do tė ndihmonte nė menaxhimin e kohės, por ka shumė tė ngjarė qė do t’ju bėjė tė ndiheni tė mbingarkuar dhe pėrfundimisht burnout. Nė fund tė fundit, takimet zgjasin shumė, ndėrprerjet janė tė pashmangshme dhe detyrat mund tė kėrkojnė mė shumė kohė nga sa pritej fillimisht. Sidoqoftė, bllokimi i kohės ėshtė njė strategji qė ju lejon tė krijoni orė tė shumta nė njė bllok kohe pėr tė kaluar listėn tuaj tė detyrave tė pėrditshme.

  Pėr shembull, ndani njė grup orėsh nė mėngjes pėr t’u ushtruar, kontrolluar dhe pėrgjigjur mesazheve elektronike dhe pėr tė marrė takime. Lini mėnjanė njė bllok tjetėr tė kohės pėr t’u pėrqėndruar nė punėn qė ka nevojė pėr fokus tė plotė, si shkrimi, strategjia ose kėrkimi, ose ēfarėdo qė funksionon pėr ju. Ky sistem ėshtė gjithashtu i dobishėm pėr t’ju siguruar qė tė bėni pushime dhe tė praktikoni kujdesin pėr veten. Kur i caktoni detyrat tuaja ditore nė kategori me blloqe kohore tė caktuara, kjo ju lejon tė pėrqėndroni tėrėsisht vėmendjen tuaj nė disa gjėra nė tė njėjtėn kohė kundrejt pėrpjekjes pėr tė arritur gjithēka nė tė njėjtėn kohė.

  Pėrmirėsimi i menaxhimit tė kohės fillon me zbatimin e zakoneve tė pėrditshme tė dedikuara pėr tė bėrė njė ndryshim me ndikim. Duke ndjekur kėto kėshilla, ju mund tė krijoni njė ndjenjė tė strukturės dhe tė ekzaminoni se ku po e kaloni kohėn tuaj pėr tė ditur se ku tė bėni shkurtime qė pėrfundimisht tė shtojnė mė shumė nė jetėn tuaj.


  / Burimi: BM / Agroweb.org

  https://agroweb.org/lajme/7-keshilla...himin-e-kohes/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Burnout

  Liderėt mė tė mirė bėjnė kėto tri gjėra pėr tė shmangur tė punuarit me orare tė zgjatura

  ‘Burnout’-i nuk ka tė bėjė vetėm me tė punuarit me orare tė zgjatura


  Nga Minda Zetlin, autore e librit “Kujdesi pėr Veten nė Karrierė: Gjej Lumturinė, Suksesin dhe Plotėsimin nė Punė”

  Ēdo lider duhet tė ndėrmarrė tre hapa tė thjeshtė pėr tė zvogėluar ose parandaluar burnout-in tek punonjėsit dhe tek vetja: uljen e kėrkesave, ofrimin e kontrollit mė tė gjerė dhe krijimin e mjedisit tė duhur. Kėto kėshilla vijnė nga psikologu i Wharton dhe autori i disa librave mė tė shitur, Adam Grant, nė njė “mini-mjet” pėr liderėt.

  Kam dėgjuar shumė pėrkufizime tė “burnout” gjatė viteve, por mė pėlqen veēanėrisht ajo e Grant-it. Ai e quan “lodhje emocionale”. Mendoj se kjo ėshtė mė e saktė. Burnout-i nuk pėrcaktohet vetėm nga oraret e gjata tė punės – tė gjithė e dimė qė ka njerėz qė punojnė pothuajse gjatė gjithė kohės, por duket se janė pėrsėri energjikė dhe tė lumtur e jo tė lodhur dhe tė stresuar. Ėshtė emocioni qė ndjeni nė lidhje me oraret e gjata tė punės dhe vetė punėn qė krijon burnout ose jo.

  Duke marrė parasysh kėtė, nė vend qė tė pėrqendrohemi nė gjėra si, pushimi nga puna ose sugjerimi i praktikave pėr uljen e stresit si, meditimi apo ushtrimi, Grant propozon luftimin e burnout duke rregulluar vetė punėn. Ja kėshillat e tij:

  Lehtėsoni kėrkesat nė ēdo mėnyrė tė mundshme

  “Identifikoni elementėt mė lodhės tė njė pozicioni dhe kėrkoni mėnyra pėr t’i pakėsuar ato”, kėshillon Grant. Padyshim qė puna duhet tė bėhet dhe me shkurtimet e personelit, ndalimin e rekrutimit dhe kohėt e paqėndrueshme ekonomike, ėshtė e mundur qė ju mund tė mos punėsoni mė shumė njerėz pėr tė zvogėluar barrėn. Ndaj, me shumė gjasa, shumica e punonjėsve tuaj dhe ju vetė gjithashtu, do tė keni mė shumė punė se sa mund tė ketė nė njė ditė normale pune.

  Por, ka disa gjėra qė mund tė bėni pėr tė zbutur presionin e punės, thekson ai, shkruan Business Magazine.

  Filloni duke zbuluar nėse ndonjė nga pjesėt mė tė mėrzitshme tė njė pune mund tė pėrmirėsohen. Kushtojini vėmendje komunikimit dhe mbledhjeve tė shumta – pėr shembull, ndėr pėrdoruesit e Microsoft 365, punonjėsit shpenzojnė mesatarisht 57% tė kohės duke marrė pjesė nė mbledhje, e-mail dhe chat, dhe vetėm 43% tė kohės duke u marrė me punėt e zyrės si dokumente dhe tabela me tė dhėna tė tjera. Nuk ėshtė ēudi qė 68% e pėrgjigjeve nė njė sondazh nga Microsoft tregojnė se ata nuk kanė mjaftueshėm pėrqendrim pėr t’u fokusuar nė punėn e tyre.

  “Nėse puna e tejzgjatur dhe pritshmėritė rreth disponueshmėrisė dhe e-maileve po shkaktojnė burnout, adresojini ato, qoftė nė nivel organizativ apo nė nivel ekipi”, shkruan Grant.


  / Telegrafi /

  https://telegrafi.com/lideret-te-mir...e-te-zgjatura/

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •