Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694

    Koha që u përkushtojmë fëmijëve tanë

    Shpesh do te donim qe dita te mos zgjaste vetem 24 ore ! Te lodhur nga puna, nga obligimet familjare dhe terminet e perditshme kam pershtypjen qe disa gjera na ikin nga duart pa i vene re fare qe dikur do te behet vone te iu kthehemi.Detyra me e rendesishme eshte puna permanente qe kerkon nje femije per i krijuar bazen e forte, themelin e fuqishem te personalitetit te tij.
    Para disa ditesh ishte nje film me John Belushin dhe nuk e di ishte vetem ajo simpatia per te si aktor i mire , apo ishte edhe pak ajo mburrja kombetare qe na shtyri te jemi te gjithe prane tv qe ta percjellinim kete film. Mu kujtua te i bej pyetje femijeve sa emra personalitetesh shqiptare te njohura ne bote i dijne te me thone.Kuptohet se Nena Tereze u tha pa menduar aspak,Skenderbeu ,Luan Krasniqi dhe Ana Oxa u thane pas disa minutash.Kerkova dhe gjeta fajin tek vetja.Apo nuk i kam treguar une per me shume ,apo nuk kemi te tjere?? Ishin edhe shume qe i numeruam ,por fitova bindjen qe me femijet flasim pak per keto gjera, dhe derisa Amerika dhe Bota krenohen me bijte e bijat tona, sa gjejme kohe ne te i bejme edhe femijet tane te ndjehen krenare qe jan pasardhes te tyre???
    Per cilat personalitete do te ju tregonit ju femijeve tuaj ? ( mbase kam harruar shume, dhe do te ishte ndihme ,pasi do te organizoj nje pasdite me femijet e shqiptareve qe kam afer ,dhe njera nga kenaqesite dua te jete nje ore spjegimi per fytyrat e njohura shqiptare ne tere boten).

  2. #2
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Citim Postuar më parë nga Foleja_
    Shpesh do te donim qe dita te mos zgjaste vetem 24 ore ! Te lodhur nga puna, nga obligimet familjare dhe terminet e perditshme kam pershtypjen qe disa gjera na ikin nga duart pa i vene re fare qe dikur do te behet vone te iu kthehemi.Detyra me e rendesishme eshte puna permanente qe kerkon nje femije per i krijuar bazen e forte, themelin e fuqishem te personalitetit te tij.
    Para disa ditesh ishte nje film me John Belushin dhe nuk e di ishte vetem ajo simpatia per te si aktor i mire , apo ishte edhe pak ajo mburrja kombetare qe na shtyri te jemi te gjithe prane tv qe ta percjellinim kete film. Mu kujtua te i bej pyetje femijeve sa emra personalitetesh shqiptare te njohura ne bote i dijne te me thone.Kuptohet se Nena Tereze u tha pa menduar aspak,Skenderbeu ,Luan Krasniqi dhe Ana Oxa u thane pas disa minutash.Kerkova dhe gjeta fajin tek vetja.Apo nuk i kam treguar une per me shume ,apo nuk kemi te tjere?? Ishin edhe shume qe i numeruam ,por fitova bindjen qe me femijet flasim pak per keto gjera, dhe derisa Amerika dhe Bota krenohen me bijte e bijat tona, sa gjejme kohe ne te i bejme edhe femijet tane te ndjehen krenare qe jan pasardhes te tyre???
    Per cilat personalitete do te ju tregonit ju femijeve tuaj ? ( mbase kam harruar shume, dhe do te ishte ndihme ,pasi do te organizoj nje pasdite me femijet e shqiptareve qe kam afer ,dhe njera nga kenaqesite dua te jete nje ore spjegimi per fytyrat e njohura shqiptare ne tere boten).
    Ckemi i her shpresoj tja kalosh sa me mire
    Sa per ato qe the me siper mos fajeso shume veten se emrat e personaliteteve shqiptare spo i mbajne mend as ato qe ndodhen ne shqiperi e jo mo ato qe jan rritur jashte.
    Me pelqen kjo ideja jote per nje mbasdite duke folur me te gjithe femijet per personalitetet shqiptare mendoj se do ishte mire ti flisje per jo vetem per ato qe jane te njohur ne kete moment sic jane Kledi Kadiu Ana Oxa. Perpiqu ti flasesh per shkrimtare te ndrryshem ose per ato qe kane bere historine e shqiperise
    Kalofsh mire

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anëtarësuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovë
    Postime
    4,216

    Biblioteka e pasur

    Citim Postuar më parë nga Foleja_
    Shpesh do te donim qe dita te mos zgjaste vetem 24 ore ! Te lodhur nga puna, nga obligimet familjare dhe terminet e perditshme kam pershtypjen qe disa gjera na ikin nga duart pa i vene re fare qe dikur do te behet vone te iu kthehemi.Detyra me e rendesishme eshte puna permanente qe kerkon nje femije per i krijuar bazen e forte, themelin e fuqishem te personalitetit te tij.
    Para disa ditesh ishte nje film me John Belushin dhe nuk e di ishte vetem ajo simpatia per te si aktor i mire , apo ishte edhe pak ajo mburrja kombetare qe na shtyri te jemi te gjithe prane tv qe ta percjellinim kete film. Mu kujtua te i bej pyetje femijeve sa emra personalitetesh shqiptare te njohura ne bote i dijne te me thone.Kuptohet se Nena Tereze u tha pa menduar aspak,Skenderbeu ,Luan Krasniqi dhe Ana Oxa u thane pas disa minutash.Kerkova dhe gjeta fajin tek vetja. Apo nuk i kam treguar une per me shume ,apo nuk kemi te tjere?? Ishin edhe shume qe i numeruam ,por fitova bindjen qe me femijet flasim pak per keto gjera, dhe derisa Amerika dhe Bota krenohen me bijte e bijat tona, sa gjejme kohe ne te i bejme edhe femijet tane te ndjehen krenare qe jan pasardhes te tyre???
    Per cilat personalitete do te ju tregonit ju femijeve tuaj ? ( mbase kam harruar shume, dhe do te ishte ndihme ,pasi do te organizoj nje pasdite me femijet e shqiptareve qe kam afer ,dhe njera nga kenaqesite dua te jete nje ore spjegimi per fytyrat e njohura shqiptare ne tere boten).
    Mike e nderuar,

    Nuk dua te shkruaj gjate ne kete temen tende shume te qelluar, teme e cila jam i bindur rrjedhe nga shkaqe te shumta, e nder te parat eshte largesia nga atdheu.
    Ti flet per dicka qe eshte problem edhe per ne qe femijet i kemi ne shkollat shqipe ku te gjithe lendet mesimore flasin per personalitete e njohura te historise shqiptare. Por sido qe te jete, serish eshte e nevojshme qe femijet te kene plotesimin e asaj qe mund te ju mungoje ne shkolle (kjo tek ju ku femijet mesojne ne shkollat e vendit ku jetoni dhe ne gjuhen e tyre, eshte e shprehuar maksimalisht).
    Nje nga zgjedhjet e vlefshme ne drejtimin e pasurimit te njohurive te femijeve tuaj dhe te te gjithe shqiptareve ne bote, sipas mendimit tim eshte pasurimi i bibliotekave tuaja personale me literature te autoreve te medhenj shqiptare, por jo vetem te tyre. Nje biblioteke e pasur me vepra ne gjuhen shqipe, ndonje enciklopedi apo ndonje videokasete me filma shqiptare do te ju jipte mundesine qe ne ndonje mbremje te uleni se bashku dhe te lexoni dicka nga historia kombetare, por nuk do te ishte e detyrueshme qe ju, duke qene te zene, te jeni aty prezent, por vetem ti orientoni ne veprat qe duhet lexuar.
    Kujtoj se ne biblioteken tuaj do te duhej te zinin vend veprat e: Ismail Kadares, vellezerve Frasheri, Ndre Mjedes, Pashko Vases, Jeronim de Rades, Jul Varibobes, Migjenit, Nolit, Zef Serembes e te ndonje tjetri. Ndonje kasete filmike me Tinka Kurtin, Abdurrahman Shalen, e ndonje tjeter. Libra mbi historine e shpalljes se pavaresise me 1912 *Ismail Qemajli, Isa Boletini, Hasan Prishtina etj.
    "Meshari" I Gjon Buzukut, "Historia e Skenderbeut" Nga cilido shkrimtare (nje psh. nga Naimi). Historine e filmuar te Avni Rrustemit dhe gjykimit te tije ne Paris. Nga historia me e re e luftes se UÇK-se per heroin legjendar Adem Jashari dhe sakrificen e familjes se tije. Per heronjet e kesaj lufte.
    Une do te iu flisja edhe per ekzodin e madh te shqiptareve te vitit 1878 me te cilen do te iu tregohej per vazhdimsine e armiqesise me serbet.
    Nuk desha te te them te flasish per Skenderbeun dhe luften e tije, pasi vec e kishe cekur, por ka shume vend qe te flitet per jeten dhe vepren e tije.
    Ka fytyra te njohura nga shkenca, sporti etj. qe mund te flitet. Populli shqiptare nuk eshte i varfer me njerez te medhenj dhe shpresoj se nuk do te pushoj kurre te kete edhe emra te rinj.
    Edhe nje gje dua te them: Ka shume shqiptare ne bote qe ne sportet e ndryshme garuan nen flamujt e huaj, dhe mbrojten ngjyrat e klubeve te ndryshme te medha boterore, per mungesen e mundesise qe afinitetet e tyre sportive ti shprehin ne vendin e tyre (shkaku i politikes se vendit, apo izolimeve nga bota qe na rrethonte).
    Nuk di sa isha i dobishem ne kete temen tende.
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ËSHTË SHQIPTARIA

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553
    Fershendetje Foleja!
    Shum teme e qelluar, fakti se dhe jemi te shperndar neper gjitha Vendet e Botes ku do! dhe kshtu kan nevoj Femijet tan te na ken pran.
    Fillimisht per mos ta humbur Gjuhen dhe Traditen e Kombit Shqiptar!ne radh te par ,kan nevoj per edukaten Familjare Diciplinen dhe Respektin... po s'ti ken qeto? nuk kan asgje per mendimin tim!
    sa i perket angazhimit Familjar, kjo vlen per t'ua mesuar per Vendin Kulturen e tyre dhe per "Historin e Kombit Shqiptar"!
    mundesit tona si Prinder, nuk duhet lejuar qe Femijet tan... te dalin jasht (binareve) se po duaelen nuk gjejn udhen dot! mqse siq e thuani dhe ju vete se ne Perendim e ku do ne Vende te Botes... jan shum te nxen me punen kshtu se sa u jepet rasti ne nje menyr,qe te mirren me Femijet e tyre...duke patur para sysh, qe mund t'mbesin jasht rrjedhave per informimin... qoft per Kulturen ,Traditen dhe "Historin e Kombit Shqiptar"!

    ... shtruar diqka rreth Femijve te mij, plot (6)vite qe jan jasht vendit te Kosoves!
    mrend ketyre viteve ua kam bere te mundshme se pakut njeher ne dy vite te shkonin per t'vizituar Kosoven!.Fakti qe Njeri prej tyre Qendron atje ku dhe eshte "Shtylla" e Jon ne Pergjithesi...
    Ky ishte pohimi i Tij me vete deshiren, per mos t'dal jasht vendit te (vet)
    Ky perqendrim i Tij, na mban te "gjall" duke ia perkushtuar dukuris se ndjenjes shpirterore... per t'mbajtur dhe ruajtur, Traditen dhe Kulturen Shqiptare dhe per t'njoftur ate sa ma (afer mendjes)!
    kurse sa u perket ketyre qe jetonin jasht vendit, asgje nuk u mungon perkatsisht Dituris, Kultures ,Tradites, dhe "Historis Shqiptare"...!
    e Tere kjo me ben te "Jem e Lumtur" dhe Krenohem qe jam Shqiptare.
    Asgje nuk me mungon,perkatsisht mallit qe (mbaj)!
    NE VEQANTI PER DJALIN NUSEN DHE NIPEN E TALENTUAR *FORTESN*!

    Nje Pershendetje per te gjith Shqiptaret kudo, jasht dhe mbrend vendit!
    tung nga hajla, e Rugoves Kosov!
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  5. #5
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anëtarësuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    ||xXx||, Poeti, Hajla ju falenderoj per mbeshtetjen tuaj

    Megjithate do te doja te gjejme se bashku sa me shume emra personalitetesh shqiptare te njohura nderkombetarisht.

    me nderime : Foleja_

  6. #6
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Citim Postuar më parë nga Foleja_
    ||xXx||, Poeti, Hajla ju falenderoj per mbeshtetjen tuaj

    Megjithate do te doja te gjejme se bashku sa me shume emra personalitetesh shqiptare te njohura nderkombetarisht.

    me nderime : Foleja_
    Per mua do jete nje kenaqesi te ndihmoj lal
    Do te jap lin te nje adrrese qe flet per jeten e autoreve me te mirenjohur shqiptare rreth jetes se tyre dhe shpresoj qe te bejne pune

    P.S. Linkun e adrreses do ta kesh ne nje PM

    Kalofsh mire

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e hajla
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    1,553

    Qofsh e nderuar Femer Shqiptare Foleja!

    Citim Postuar më parë nga Foleja_
    ||xXx||, Poeti, Hajla ju falenderoj per mbeshtetjen tuaj

    Megjithate do te doja te gjejme se bashku sa me shume emra personalitetesh shqiptare te njohura nderkombetarisht.

    me nderime : Foleja_

    Patjeter,Bashkarisht te pamunduren, ta mundim! duke u aktivizuar ne perkrahje,dhe ne mbeshtetje paqsore vllazeror/e... per ti mbrojtur "Figuart" me te Shquara e gjitha Kombit Shqipatr Historikisht!


    Te Fala Hajla!
    Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

  8. #8
    Perjashtuar Maska e ||xXx||
    Anëtarësuar
    22-07-2005
    Vendndodhja
    Mes Ferrit Dhe Parajses
    Postime
    359
    Me behet qejfi qe linku te beri pune lal nese do te kesh nevoje per ndihme mos ezito te kontaktosh me mua do jete kenaqesi te ndohmoj
    Gjithashtu dhe ti gezuar festat e fundvitit dhe te vitit te ri qe jane ne ardhje

Tema të Ngjashme

  1. Në Shqipëri punojn 50 mijë fëmijë
    Nga Hyllien në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
  2. Trafikimi i Fëmijëve
    Nga Gimi3 në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 28-03-2007, 15:08
  3. Ndal! Punes Dhe Trafikut Te Femijeve Ne Shqiperi
    Nga StormAngel në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 21-10-2004, 04:45
  4. Raporti i UNICEF-it për trafikimin e fëmijëve shqiptarë
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •